Karuzela kadrowa w Wojsku Polskim? - Obserwator polityczny

Karuzela kadrowa w Wojsku Polskim?

29 stycznia 2017 04:05 komentarzy: 24 Autor:  A • A • A

fot. 16p, MSPO 2016Zadziwiająca jest skala odejść z Wojska Polskiego. Nie da się już tego zjawiska nazwać inaczej, niż karuzelą kadrową. Ponieważ jeżeli odchodzi sam pan Generał Mieczysław Gocuł szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, to już naprawdę nie ma żartów. Do tego mówimy o tysiącach Żołnierzy zawodowych, którzy zdecydowali się zrzucić mundur, chociaż mogliby jeszcze służyć.

Wyszkolenie podoficera i oficera, a nawet i zawodowego Żołnierza jest procesem bardzo długotrwałym, w którym ponosimy olbrzymie koszty związane z utrzymaniem tych ludzi, edukacją, ćwiczeniami, zakupem sprzętu, remontami, paliwem i wszystkim innym, co jest potrzebne do tego, żebyśmy mieli Wojsko w ogóle. To są olbrzymie pieniądze. JEDNAK SĄ TO PIENIĄDZE KTÓRE JESTEŚMY GOTOWI ZAPŁACIĆ, PONIEWAŻ BEZPIECZEŃSTWO NIE MA CENY.

Niestety wielu wspaniałych ludzi zdecydowało się na skrócenie kariery. To nie jest przypadek, widać co piszą ludzie na forach wojskowych, co mówią rodziny Żołnierzy. Ktoś zapomniał, że Żołnierze, to ludzie i to również mający uczucia, emocje i coś, o czym politycy już chyba nie mają pojęcia – honor. Dzisiaj niezwykle trudno jest w służbie zachować honor, powstrzymać emocje i porzucić uczucia do Ojczyzny, ponieważ z tego co można wywnioskować z dostępnych komunikatów dzieją się rzeczy niesłychane.

Wiele osób, dzisiaj już głównie starszych dowódców oraz emerytów wojskowych, jak i nieliczni pracownicy cywilni wojska. Doskonale pamiętają jak wyglądało Ludowe Wojsko Polskie w czasach pana Generała Wojciecha Jaruzelskiego. Wszystko było inne, nie chodzi tylko o to, że mieliśmy prawdziwe dywizje pancerne i po prostu prawdziwą armię, ale przede wszystkim były inne stosunki pomiędzy ludźmi.

Dzisiaj resortem trzęsie człowiek, na którego większość osób ze środowiska wojskowego nawet nie popatrzyłaby poważnie, po prostu nie miałby możliwości nawet się zbliżyć do środowiska. Do tego jest jeszcze sam pan Minister, który najdelikatniej mówiąc ma trudny charakter, chociaż konsekwencji nikt mu nie odmawia. Jednak jak do tej pory – a minął rok, pan Minister, nie zrobił niczego takiego, żebyśmy mogli pozytywnie ocenić jego wkład w rzeczywiste podniesienie naszej zdolności obronnej. Zwolennicy pana Ministra na pewno wspomną o Obronie Terytorialnej. Tak, to na pewno jest wielka zasługa, jednak po bliższym zapoznaniu się z filozofią tych formacji, niestety pojawia się więcej znaków zapytania, niż powodów do radości.

Już samo to, że taki wybitny fachowiec jak pan Generał M. Gocuł, po odejściu ze służby czynnej, nie znajduje automatycznie miejsca w formacjach Obrony Terytorialnej jest olbrzymim marnowaniem potencjału. To samo dotyczy dosłownie wszystkich innych Żołnierzy. Ponieważ ich doświadczenie w Wojskach Obrony Terytorialnej byłoby czymś fantastycznym, potrzebnym i przydatnym.

Dlaczego nie stworzono mechanizmów stwarzających możliwości kontynuowania służby dla zawodowych wojskowych, w formacjach Obrony Terytorialnej? Przecież w zamian za niewielkie gratyfikacje finansowe, mielibyśmy najlepszych, najbardziej doświadczonych i sprawdzonych – nie rzadko z doświadczeniem bojowym – ekspertów! To wielka strata dla naszego potencjału. Po prostu szkoda. Teorię o tym, że nie należy przenosić wzorców, bo lepiej zacząć wszystko od początku, proszę sobie wstawić pomiędzy bajki.

W interesie naszego państwa jest, żeby dalsze plany kadrowe Ministerstwa Obrony Narodowej jakoś powstrzymały kontynuację karuzeli kadrowej. Przy czym jak na razie to częściej z niej ludzie schodzą, niż wchodzą na nią nowi. Może o to chodziło, żeby wypłoszyć z czynnej służby osoby mające wątpliwości i obawy?

Sprawy kadrowe zawsze są najdelikatniejsze w każdej strukturze, to od nich wszystko zależy, ponieważ bez ludzi – nie ma tej instytucji, jak i nie tylko tej. Nerw został naruszony, zresztą nie dotyczy to tylko Wojska, ponieważ podobne procesy ale na inną skalę mają miejsce w Biurze Ochrony Rządu, Policji, Straży Pożarnej i w innych formacjach. To już samo przez siebie, jest dowodem, że nie mamy do czynienia z przypadkiem.

Rosyjskie tłumaczenie [tutaj]


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 24

 • Obronność, wymiar sprawiedliwości, oświata, ochrona zdrowia, polityka zagraniczna i społeczna…. Te wszystkie dziedziny życia publicznego znalazły się w stanie głębokiego regresu. Kwitnie już tylko propaganda. Ale może nie ma czym się przejmować. Za Nikołajem Czernyszewskim powtórzmy: „Im gorzej tym lepiej”

 • Wołający na puszczy

  Sygnały jakie dochodzą ze środowisk mundurowych są porażające. Oni po prostu uciekają przed destrukcją i hańbą, przeczołgiwaniem po dywanach i ośmieszaniem. Żenujące denuncjacje, promocja głupoty, brakuje tygodniowych kursów zaocznych na generałów.

 • Nie karuzela kadrowa tylko zwykłe zmiany.

  Ludzie mogą odejść ze służby, coraz częściej traktowanej jako zwykła praca – to odchodzą.

  Nic się nie dzieje, poza niedaną próbą zamachu na podtoruńskiej szosie na Wielkiego Polaka I Patriotę.

  Mówiono, że był w Toruniu w podróży służbowej.

  Jaki był cel podróży?

  Jeśli CSA lub inna jednostka – to O.K.

  Jeśli Instytucja Ojca Dyrektora – to już mamy problem z używaniem pieniędzy państwowych na prywatne cele religijne Pana Ministra ON i zarazem Wielkiego Polaka i PRZEUCZCIWEGO Patrioty.

  Ja to bym zbadał, a potem dopiero kto PROWADZIŁ samochód, któy staranował OD TYŁU samochód MInistra.

  No i czyj był to samochód, ktop go wysłał i w jakim celu?

  Karuzela to nic złego.

  Piloci na niej trenują sprawy przeciążeń.

  Czyli teraz mamy kolejne PRZESILENIA, tym razem KADROWE.

  Skoro wojny nie będzie, to tak naprawdę po co nam to całe wojsko.

  Do oprawy MIESIĘCZNIC SMOLEŃSKICH wystarczy lepiej wymusztrowana STRAŻ MIEJSKA i orkiestry strażackie.

  A WOT to świetna zabawa dla młodzieży i próba zatrzymania ich w Kraju, żeby na zmywak do Dublina nie jeździli.

  Szczęść BOŻE PANU MINISTRU OBRONY NARODU i Jego RZECZNIKU prasowemu!

 • Rządzący wiedzą że wojny nie będzie, chyba żeby ją sami wywołali.

  W tej sytuacji można z wojskiem robić co się tylko chce.

  Propozycje zmian w ustawie o służbie wojskowej, że Minister może każdego żołnierza zawsze zwolnić i pozbawić go stopnia oraz emerytury według kryteriów UTRATY czci i HONORU oraz innych wartości – przez żołnierza, i tym podobnych uzasadnień, doprowadzi że pozostaną naprawdę WIERNI IDEOM i PRAWDOM wyznawanym (promowanym) przez Pana MINISTRA Obrony Narodu.

  W naszej historii był już taki jeden, który poniweirał żołnierzami i to publicznie.

  Nazywał się Wielki Książę Konstanty …

  Ówczesny Żołnierz Polski (ok.1830 roku) musiał znać na pamięć wszystkich swoich przełożonych – od kaprala do Cara Rosji.

  I to teraz wraca.

  Załatwiając coś ostatnio w jednej ze średniej rangi instytucji wojskowej zauważyłem pod napisem: NASI PRZEŁOŻENI szereg fotografii: od Prezydenta RP począwszy, poprzez Premiera, Ministra ON, Szefa Szt. Generalnego, Ks. Biskupa Polowego – do Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i bezpośredniego Dowódcy Związku Taktycznego.

  Nie dopytałem, czy żołnierze muszą recytować ich nazwiska wyrwani ze snu, czy wystarczą same fotografie w holu instytucji …

  Zatem nic innego czego już nie było – nie dziej się …

  Taka powtórka z rozrywki.

 • Inicjator proponuję zrobić bardzo dogłębne badania psychiatryczne bo czuję,że pochodzisz lub jesteś sympatykiem rządzącej sekty.

  • Leonie,nie masz zupełnie racji w kwestii poglądów „inicjatora”,cenie jego opinię, chyba że zgodnie z wolą Prezesa,jego przeciwnicy to „ludzie specjalnej troski”.

 • Co ciekawe w czasach Układu Warszawskiego Polska miała mniej dywizji pancernych niż armia Czechosłowacji. Mieliśmy ponad tysiąc czołgów mniej niż sąsiedzi z południa. Dziś mamy kilkanaście razy więcej czołgów niż Czesi i Słowacy razem. Obecnie mamy trzy razy mniej czołgów niż za PRLu i to jest w pełni logiczny krok. Po prostu w naszej doktrynie nie ma już wojny agresywnej czyli uderzenia na Zachód i walki za sowieckie imperium. Dziś z obecną liczbą czołgów jesteśmy naprawdę poważna siłą w regionie. A gdyby konstrukcje postsowieckie wymienić na coś bardziej nowoczesnego to bylibyśmy wręcz potęgą w regionie. Macierewicz miesza w armii niczym Stalin w okresie Wielkiej Czystki. Oczywiście na miarę naszych czasów czyli bez strzelania w tył głowy. Z drugiej strony po jego czystkach w korpusie oficerskim będą dominować ludzie, którzy kończyli uczelnie wojskowe tylko na Zachodzie a nie w Moskwie. Może naprawdę nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.

  • Bobby,a zastanowiłeś że Czechy i Słowacy mają dodatni PKB,a nasze zadłużenie rośnie i rośnie a obecność US Army,to jeszcze pogłębi!A te czołgi to wskaźnik głupoty,”z czym i przeciw komu?

   • No dobrze jeżeli uważasz, że nie warto stawiać oporu Putinowi to niech to będą czołgi mające nas bronić przed rezunami. Oni też mają czołgi a historia pokazała, że lepiej być uzbrojonym gdy ma się takich sąsiadów.

 • Himalaje Hipokryzji

  Dziękuję za ten głos chroniący honor Żołnierzy

 • Czy ktoś wiedział państwo,że na czele armii stał psychopata?
  Jedyny przypadek. Koniec jest także łatwy do przewidzenia.

 • Oni w większości nie odchodzą tylko są wywalani na pysk i dlatego nie znajdują zatrudnienia w Obronie Terytorialnej.
  Zresztą Obrona Terytorialna to nie jest wojsko tylko współczesny odpowiednik Nadwiślańskich Jednostek MSW. Wystarczy sprawdzić strukturę organizacyjną, planowane uzbrojenie i przede wszystkim komu podlegają.

  Ci nieliczni którzy odchodzą dobrowolnie nie chcą przykładać ręki do przygotowywanej prowokacji wojennej.

 • To tylko zmiany kadrowe. Po co ta panika i wrzask. Jak PO obejmowała władzę w 2007r. to nie było wrzasku tylko po cichu zwalniali niewygodnych generałów i pułkowników, których PiS awansował. Takie jest życie, nowa władza chce mieć swoich zaufanych i pewnych ludzi, a nie chorągiewki. Jak mówią, generałem ciężko zostać, a potem łatwo już być nie jest do końca prawdą. Ciekawe czy będzie krzyk jak kiedyś nastąpi zmiana władzy i ci co są generałowie i pułkownicy zostaną zwolnieni, czy będzie wielki krzyk. Idę o zakład, że nie. W mediach będą pisali dobrze, że ich wywalili , bo to byli Pisiory.

  • Mam 65 lat i czegoś takiego jak Antoni ,i jego ekipa nie widziałem, chyba że w Afryce !On,p.aptekarz kury macać a nie wojskiem dowodzić!A ty piszesz że to normalne.To tak jak Prezes doradca w kwestiach rodziny!Paranoja!

   • Włodku, cytuję za Stanisławem Michalkiewiczem (wiem, że za nim nie przepadasz) ” W jaki sposób ośmieszyć durnia, najlepiej nic nie robić, niechybnie sam się ośmieszy” .
    Ps.
    Obchodzimy tę samą rocznicę urodzin, zatem wszystkiego co naj…..

 • Na wojsku znam się tyle, co przeczytałam w „Przygodach dobrego wojaka Szwejka”. Jednak nie dziwię się, że zawodowi wojskowi rezygnują z munduru – gdyż ktoś za trochę wpadnie na pomysł aby odebrać im emerytury i rzucić czymś, co się przyklei (znamy to z najnowszej historii a dotyczy to również różnych służb). Wojsko Polskie de facto zostało zlikwidowane na początku lat 90-tych XX wieku, dlatego jestem przeciwniczką kupowania demobilu zza zachodniej granicy.

 • Wieczorynko,to był dobry rok bo i Władymir ten sam rocznik. Jak byś się czuła gdy byś w stopniu generalskim miała się meldować „pomocnikowi aptekarza”i się tłumaczyć ze swojej wojskowej kariery.Czarno to widzę!Sekta Smoleńska zmierza do katastrofy!

 • Panie Leonie!
  Nie chce mi się pisać WPROST, ale jak Pan poczyta moje wpisy, to powinien dojść do wniosku.

  Po prostu wolę coś OŚMIESZAĆ niż atakować JADEM NIENAWIŚCI, bo to przecież PRZEMĄDRY SUWEREN ICH wybrał …

  No i mamy co chcieliśmy.

  O jakości wojska decyduje wygrana wojna lub zakończona korzystnym rozejmem, przy jak najmniejszych stratach własnych.

  Lepiej nie sprawdzać tego co mamy w boju, nawet mimo „pomocy” sojusznicze, bo na to liczą nasze władze, gdyż MUSZĄ sobie zdawać z PRAWDZIWEGO STANU Sił Zbrojnych.

  Ciekawe, czy opublikują Strategiczny Przegląd Obronny (SPO), a przynajmniej WNIOSKI i Zalecenia z niego wynikające.

  Z tego co słyszę od znajomych wojskowych, to jest to przegląd PAPIERÓW i komputerowych zbiorów danych, a jeśli chodzi o sprawdzenie wojska w dynamice – to zastępują je
  KOMPUTEROWE SYMULACJE.

  Nie jeżdżą żadne KONTROLE po jednostkach, bo PRZEGLĄDAJĄCYM wystarczą te symulacje, coś w rodzaju WOJENNYCH GIER KOMPUTEROWYCH.

  Jak to się ma do rzeczywistości, to wie każdy kto np. gra w wyścigi samochodowe, a potem jeździ w realu …

  Nie wypowiadam się co do swojej sympatii do rządzących DOBREJ ZMIANY, wolę ich obśmiewać – bo RZĄD ZIELONEJ WYSPY z OTACZAJĄCĄ go ciepłą wodą – wcale nie był lepszy, tylko tak ostentacyjnie się nie wygłupiał.

  Likwidowali po cichutku Siły Zbrojne, w czym olbrzymie zasługi Ministra ON, z wykształcenia lekarza psychiatry.

  Likwidując PRAKTYCZNIE POBÓR, spełnił swoje młodzieńcze marzenia z pacyfistycznej organizacji WiP, któej był czołowym działaczem.

  Pacyfista ministrem obrony i mamy to co jest, a jest głównie poprzez ZANIECHANIA …

  Obecni WODZOWIE tylko gadają i ustawiają sobie WIERNE KADRY, jakby to coś im pomogło, gdyby znowu musieli jakieś „współczesne Zaleszczyki” uskuteczniać.

  Nie są w stanie zobaczyć co jest w ich głowach wobec STAŁEGO OBRAŻANIA oficerów i żołnierzy.

  To jest główna ich linia postępowania.

  Nie ma w wojsku durni.

  Te wszystkie kroki są obserwowane i wnioski są wyciągane.

  A że ludzie odchodzą?

  To może i dobrze o nich świadczy, poza tym oznacza, że DADZĄ sobie radę w cywilu.

  Wielu bywało na misjach i placówkach NATO, znają języki i zasady życia w Szerokim Świecie.

  DO tego to są ludzie około 50-tki.

  Dadzą radę.

  Tylko szkoda ich POTENCJAŁU.

  Ale kogo to obchodzi …

 • Henryk z Hamburga

  Myślę, że to jest bardzo ważny problem, dramat dla wielu ludzi, złamanie karier, suma nieszczęść i nic dobrego z tego nie wynika. Nie ma niczego gorszego niż sfrustrowani mundurowi.

 • W ciągu roku odeszło 24 generałów i 284 pułkowników! Czy znacie słowo Czystka?

 • Dla odchodzących ze służby generałów WP miejscem o wiele lepszym niż rodzące się w bólach OT sa struktury NATO. Ludzie ci tam sa juz znani i szanowani, wiec mogą obsadzać kluczowe stanowiska, a to automatycznie wzmacnia pozycje Polski w Pakcie.
  Ciekawostka – Czesi mają więcej przedstawicieli w strukturach sztabowo-logistycznych NATO niż Polska, mając bez porównania słabszą i mniej liczna armię.

 • Polska armię-siły zbrojne ostatnio to miała do 1989, do chwili kiedy „odzyskaliśmy” wolność i postanowiliśmy być „wschodnim lotniskowcem USA” a staliśmy się wasalem. Chciałbym przypomnieć, że jednostka GROM powostała za rządów Mazowieckiego za kasę USA.
  Nie wiem czy wiecie, ale RPjakiśtamnumer jest członkiem NATO a w okresie ‚przedakcesyjnym’ gorliwie wypełniał funkcje wasala (więzienia CIA w „klewkach” za kasę CIA!! to ‚państwo w państwie” jak dziś wiemy), udział w 1szej wojnie irackiej (dzisiaj sami wojskowi amerykańscy mówią, że to był błąd a Blairowi się dostało za „udział na podstawie niedostatecznych danych”.
  Ponieważ jestem człowiekiem ‚przemysłu” to z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć (a metoda Durkheima: obserwacja i porównanie) POLSKA NIE PRZEMYSŁU ZBROJENIOWEGO a co więcej NIE BĘDZIE GO JUŻ MIAŁA.
  Ponieważ jestem w sąsiedztwie kiedyś „elitarnej” jednostki to dzisiaj jest to grupka synków pracujących od 7 do 16 w jednostce ochranianą przez prywatną firmę. Jedzenie z cateringu, etc.
  Nie wiem, czy wiecie ale RPjakiśtamnumer w ramach NATO miała specjalność: jednostki specjalne i to są JEDYNE jednostki mające jakąkolwiek zdolność bojową. Ale jednostki specjalne są do operacji „specjalnych”.
  .
  Byłbym wdzięczny za zauważenie, że Maciarewicz/Pis ROBI WSZYSTKO czego by nie zrobili PO, SLD, Nowoczesna, Razem, Kukiz15 etc bo JESTEŚMY CZŁONKIEM NATO!!
  .
  A to,że zwalniają się URZĘDNICY w mundurach. Żadna strata a wręcz korzyść. Jedną z cech „zarządzania” siłami zbrojnymi w tzw. „wolnym świecie” JEST KORUPCJA a ta się miała – do czasów Maciarewicza bo nikt nie jest w stanie mu zarzucić korupcji (w odróżnieniu od Kwacha/Szmajdzińskiego czy Tuska-Kopacz/Siemioniaka.
  PS. Zdolność bojowa NATO jest żadna!! a dowodem są sukcesy tej organizacji od chwili jej powstania. A zamachy to specjalność CIA (Cocaine Import Agency).

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Nie wszystkie dane osobowe są traktowane przez prawo w ten sam sposób. Szczególnej ochronie podlegają te, tzw. wrażliwe, których katalog zdecydowała się jeszcze poszerzyć Unia Europejska. Jakie dane zalicza się do tej kategorii i co z tego wynika – wyjaśnia ekspert ODO 24. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem do tzw. danych wrażliwych zalicza się te, umożliwiające określenie pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądy polityczne, przekonania religijne albo światopoglądowe oraz przynależność wyznaniową, partyjną czy związkową. W tej kategorii mieszczą się ponadto […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom, o ile je w ogóle będziemy mieli. Dzisiaj posiadanie dzieci to przywilej, chyba że ktoś traktuje potomków jako przypadkowy element inwentarza. Niestety zdaje się, że ta ostatnia forma jest obecnie promowana przez nasze państwo, ale jest tak bardzo źle, że chyba lepsze jest takie rozwiązanie, niż żadne. Trochę trwało i musiało przejść przez świat kilka kryzysów, żeby społeczeństwa zaślepione blaskiem dużych telewizorów LCD zrozumiały, że rzeczywistość się zmieniła i już nie wystarcza […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Źle się dzieje w służbach mundurowych Rzeczpospolitej w epoce dobrej zmiany. Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie, na tematy bieżące, które dotyczą ich bezpośrednio jak i generalnie problemów struktur w których służą. W państwie demokratycznym, gdzie Żołnierz jest również obywatelem – nie może być tak, żeby Wojskowi i przedstawiciele innych struktur mundurowych – nie mieli prawa do głosu. Formalnie taką rolę powinny pełnić środowiska grupujące przedstawicieli tych środowisk. Jednak w naszym kraju w ramach ogólnego braku szacunku do autorytetów, władza nie […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Jak rząd, który z takimi sukcesami „wyjaśnia” wypadek komunikacyjny, ma skutecznie wyjaśnić wypadek lotniczy pod Smoleńskiem? Generalnie to jedne wielkie pasma równoległych sukcesów, albowiem z tego co widzimy na ekranach naszych telewizorów wynika, że trzy sprawy są znakomicie wyjaśniane. Mówimy o sukcesie związanym z wyjaśnieniem kolizji, czy też wypadku z jednym z panów ministrów, wypadku z panią premier w osobie własnej oraz o dramatycznej katastrofie pod Smoleńskiem. Wiadomo, że jest komisja do wyjaśnienia tej katastrofy i wiadomo, że pracuje ona […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXVI

  A zima XXVI

    2017.02.17 Poznań dziś zima za porządki od samego rana tu szaro tam buro ogólnie wszędzie zimowy brud a śniegu mało a śniegu skąpo zakryć nie da rady zamalować nie ma jak a wiatr cicho siedzi a wiatr ani śmie nie zamiecie nie wyprzątnie palcem nie tknie nic zima podumała pomyślała i dalejże za sprzątanie czego śnieg nie skryje czego wiatr nie zwieje może deszcz deszcz zmyć zdoła wszystko spłynie wszystko wsiąknie i znów świat zacznie pięknie lśnić tęskniąc za […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – gdzie jesteś? W grobie! Zdechłam sobie i zgniłam! Tyle o lewicy. Nie ma jej w Polsce, nie istnieje, jest poza jakimkolwiek marginesem. Nie ma idei lewicowej. Nie ma myśli lewicowej (poza kilkoma szlachetnymi wyjątkami). Nie ma liderów lewicy. A na nędznym nawozie kiełkują tylko chwasty. Ewentualnie pojawiają się para-lewice, których lepiej nawet nie opisywać ze względu na szacunek do Czytelników i Czytelniczek. Co się takiego stało, że w Polsce nie ma lewicy? Powiedzmy więcej – co się takiego […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy. Nie jest dobrze słuchać prawdy o sobie, zwłaszcza jeżeli przez lata karmiło się uszy kłamstwami i jeszcze do tego filtrowało je przez różowe okulary. Obecnie jesteśmy na skraju nowego horyzontu zdarzeń, który będzie się o nas upominał w ramach Unii Europejskiej, NATO i sytuacji regionalnej. W najbliższym czasie usłyszymy dużo gorzkich słów na temat naszego kraju, w znacznej mierze prawdziwych. Prawdopodobnie prawda, którą usłyszymy – nas upokorzy. Właśnie dlatego będzie to g. prawda dla naszych elit rządzących. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  Podsumowując naszą transformację, nie da się postawić jednoznacznej oceny. Są sukcesy i osiągnięcia, są zmiany na lepsze, było kilka udanych reform, jednak również zmarnowano i po prostu nie wykorzystano wielu okazji. Jak również była prawdziwa masa wielkiego złodziejstwa. Stąd nie ma możliwości jednoznacznie podsumować tego okresu jedną oceną, to nie jest możliwe bez pogłębionej analizy i dyskusji. Dodajmy zwłaszcza dyskusji, ponieważ nie sposób ocenić tego okresu jednoosobowo, to już w ogóle nie jest możliwe. Można natomiast, a nawet jest naszym […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura No i poszła

  No i poszła

  Nie jest łatwo być matką. Szczególnie trudne jest to dla kogoś, kto nie bardzo matką chce być. Komu nie widzi się matkowanie. Bycie matką niesie bowiem ze sobą cały pakiet ograniczeń. Nie panuje się już nad swoim życiem. Trzeba się nim dzielić. Trzeba się poświęcać. Trzeba całość swojego życia oddać tak bardzo, że niemal nic nie pozostaje już dla siebie. Szybko przychodzi zmęczenie, irytacja. Człowiek jest nieustannie niedospany. Nie można robić już, co się chce. Ani kiedy się chce. Ani […]

  Czytaj więcej →
 • Historia Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Będąc Polakiem, musisz być gotowy do walki i poświęceń. Tego powinna nas nauczyć II-ga Wojna Światowa. Niestety, nie nauczyła nas najwidoczniej niczego, nawet już nie pamiętamy ani co do niej doprowadziło, ani jak ją przegraliśmy, jak również jak przegraliśmy w jej wyniku. Wielka porażka i żadnej nauki, żadnych wniosków, żadnych implementacji do rozwoju strategicznego państwa – zupełnie nic, a przetrwaliśmy biologicznie dzięki układowi sił międzynarodowych. Nie było w naszej historii większej katastrofy. Nie ponieśliśmy nigdy tak wielkich strat. Cudem przetrwaliśmy […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Być kochanym – pozwól

  Być kochanym – pozwól

  Ona pierwsza To nie ty szukałeś miłość, ale to ona odnalazła ciebie. A tak naprawdę to nie tyle odnalazła, co ci się objawiła. Bo mogłaby cię odnaleźć tylko wówczas, dyby cię zgubiła. Tymczasem ona była tuż obok. Była zawsze. Tyle, ze tyś jej nie dostrzegał. Tyś jej nie zauważał. Nie ty wiec, lecz ona byłą pierwsza. Miłość. Miłość była tuż obok. Towarzyszyła ci przez całe twe życie. Ale jej to nie wystarczało. Wciąż szukała sposobności, aby wejść z tobą w […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pan Donald Trump coraz bardziej zaciekawia świat. Jego najnowsze wypowiedzi o tym, że Paryż już nie jest tym, czym był – to esencja prawdy o naszej rzeczywistości. Dokładnie tak nas widzą. Europa jest postrzegana przez pryzmat katastrofy jaką stanowi niekontrolowany napływ nielegalnych imigrantów. Ilość i skala zagrożeń dla społeczeństw i państw, wynikających z pojawienia się ludności inno-kulturowej, nie mającej żadnych szans na integrację i będącej obciążeniem dla systemów socjalnych jest szokująca. Prędzej czy później ujawnią się problemy w takiej skali, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa? Pani premier Beata Szydło blisko trzy godziny zeznawała w Prokuraturze w Krakowie, jako świadek w wypadku do jakiego doszło z udziałem jej limuzyny. Obrońca rzekomego sprawcy był na miejscu i teoretycznie, zgodnie z procedurą karną powinien mieć prawo w tym przesłuchaniu (lub w jego części) uczestniczyć. To nie nastąpiło, w świetle ujawnionych wypowiedzi miało chodzić o zachowanie czystości zeznań uczestników postępowania. Jednakże to nie tłumaczy, jakie to okoliczności wypadku spowodowały, że […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →