Nie żałuj dziada, bo dziad odżyje i Cię torbą zabije - Obserwator polityczny

Nie żałuj dziada, bo dziad odżyje i Cię torbą zabije

24 stycznia 2017 04:25 komentarzy: 14 Autor:  A • A • A

graf. red.Wiele lat temu, na jednej z dalekich wypraw, usłyszałam zdanie od niemłodego Arabskiego obszarnika, głowy rodu: – „Nie żałuj dziada, bo dziad odżyje i Cię torbą zabije”. Mówił, że jest to stare lokalne przysłowie. „To takie nasze – jak masz miękkie serce, musisz mieć twardą dupę” – skwitowałam wesoło. Po chwili zastanowienia odpowiedział: „Podobne, ale nasze jest zdecydowanie bardziej bolesne”. Nie wiedziałam do końca, co ma na myśli. Na długo zapomniałam o tej rozmowie i dziwnym porzekadle. Życie z czasem doskonale mi je wyjaśniło. Na przykładach. Na wielu dobrych przykładach.

Współczucie to wielka sprawa. Potrafi wskazywać wzniosłe cele i pchać do tworzenia dobra. Jest emocją niezwykle silną i kształtującą wewnętrzne odczuwanie. Posiada moc, która wpływa na decyzje. Na wybory, mogące odmienić życie, a nawet przyszłość. Jeśli mimo własnych problemów i trosk jesteśmy wrażliwi na krzywdę innych pomagamy – to znak, że miękkie serce uśpiło w nas instynkt samoobrony. Okazując drugiej osobie wsparcie – zapraszamy ją do swojego świata. Obnażamy przed nią swoje słabości i czułe miejsca, które, jeśli trafią w niewłaściwe ręce mogą nas dotkliwie zranić.

Pomagać potrzebującym – należy. Robić tyle dobrego ile jesteśmy w stanie – trzeba. To całkowicie normalne – reagować na krzywdę, niesprawiedliwość, agresję, czy cudzy ból. Identyfikować się z drugą osobą i pomagać, kiedy ktoś jest w potrzebie. Czasem jednak nasza wyrozumiałość, czy wrażliwość może zostać podle wykorzystana, a my na własne życzenie staniemy się ofiarami dobrych intencji.

Nie raz żal mi było kogoś, a potem czułam jak mnie „zabija torbą”, którą sama zakupiłam. Pomagałam komuś, kto nie był tego wart. Byłam w stanie zrobić bardzo wiele dla osób, które nie zawahały się sięgnąć po kłamstwo, kiedy ja potrzebowałam pomocy. Takich osób nie tylko w moim życiu jest wiele. Szczególnie uaktywniają się, kiedy nas spotyka coś dobrego. Zakompleksieni kłamcy nie są w stanie znieść szczęścia innych. Kiedyś starałam się zrozumieć osoby, które większość swojego życia musiały udawać kogoś innego i być skazane na wieloletnią „masturbacje”, bo nikt nie chciał nawet na chwilę poświęcić im czasu. Czemu się tak dzieje? Teraz już wiem, że nie bez przyczyny i jasne jest dla mnie, że o prawdzie i uczciwości wrzeszczą systematycznie najwięksi oszczercy. Widać to praktycznie na wszystkich płaszczyznach życia, społecznego, politycznego, czy rodzinnego. Bo czy ktoś, kto nikogo nie udaje w kółko o tym powtarza?

Nie inaczej zachowuje się większość „przyjaciółeczek”. W zaparte będą przekonywały o rzeczach, które nigdy nie istniały i zawsze będą zazdrościć szczęśliwej miłości, kiedy one zmuszone są gnić w znienawidzonej samotności. „A bo tobie się udało, a ja mam pecha”. Często ten pech to świadome wybory, bo najłatwiej krytykować innych, nie wymagając nic od siebie. O ile było by mniej samotności i frustracji, gdybyśmy nie udawali, że nasze życie jest takie cudowne i wymarzone?

Śluby – kontrakty, brane jedynie z zamysłem podziału majątku, rodzinne „udawanki”, które mają na celu różnorodne manipulacje i korzyści. Granie pokrzywdzonych, słabych, oszukanych – stało się częstym pomysłem na osiągnięcie korzyści – nie tylko policzalnych, ale niestety również emocjonalnych. Zaglądanie innym do łóżka, kiedy nasze jest nieznośnie puste – to kolejny przykład tracenia kontroli nad sobą.

Czasem pomagamy komuś, kto po nabraniu sił i okrzepnięciu bezlitośnie wykorzysta wszystko przeciwko nam. Bywa, że dzieci traktują rodzicieli jak bezterminowy kontrakt, a w chwili starości zapominają o ich istnieniu. Ilu byłych wspólników wyciągało się z niedoli, a teraz się nienawidzi? Ilu proszących zapomniało, o co wcześniej prosiło.

Jak temu zapobiec? Mieć to arabskie przysłowie przyklejone na lodówce, w łazience, aucie, portfelu? Wytatuować je sobie na prawym przedramieniu? Nie wierzyć wszystkim? Nie pomagać? Nikomu nie ufać? Też słabe…

Chyba optymalnie mieć ZA NIC „słowa-śmieci”, które nic nie znaczą i nie widzieć istot, które żyją karmione jedynie nienawiścią… a swoje życie wypełnić miłością i ludźmi, na których można liczyć i móc im ufać.


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 14

 • Znowu ciekawy tekst.

  I jak poruszający.

 • Bardzo dobre! bardzo życiowe!

 • P.Izo ,gratuluje tekstu! Empatii nam tak brakuje jak powietrza bo na razie smog!Pozdro.

  • Trzeba przegonić tego słowa dobrym humorem i dystansem do wszechzatykającego jak smog – kłamstwa! 🙂 Pozdrawiam

 • Bardzo dobry tekst, ja też kilkakrotnie nabrałam się na to, że ktoś mnie oszukuje. Jednak w domu usłyszałam, że lepiej pomóc każdemu aby nie pominąć tych co faktycznie tego potrzebują i stosuję tę zasadę.

  • …nabrałam się na to, że ktoś mnie oszukuje…

   Z rozbiegu posiadam jeszcze telefon stacjonarny,
   a w związku z tym że nr. nie jest zastrzeżony –
   bywa że tygodniu odbieram kilka telefonów z prośbą o wsparcie finansowe – z reguły zdecydowanie odmawiam
   kierując ‚petenta” do instytucji samorządowych,
   ewentualnie pod „opiekę” państwa – wszak solidarnościowego… 🙂
   Pomijam takze domokrążców zbierających datki, na „zbożne cele” niekiedy
   bezczelnie podsuwających listę ‚ile już – kto dał”.
   To taka psychologiczna forma presji na delikwenta
   by „równać” do podsuwanej pod nos listy(nigdy nie sprawdzałem wiarygodności wpłat). 🙂
   Ps. Niekiedy „kieruję brakującą zawsze” 🙂 złotówkę do…
   i TU zwykle oczekuję szczerego wyznania.

   Pozdrawiam

   • Proszę jednak wierzyć, że nie każdy chce nas oszukać – inaczej wiele spraw traci sens… Pozdrowienia z zimnego wrocławia

   • P.Izabella… Można też przyjąć pozę/formę
    Miłosiernego Samarytanina – co to każdemu
    chce zrobić dobrze. Tyle że wówczas redukujemy
    się do pozycji,frajera w uznaniu za zasługi.
    Problem leży w tym jak oddzielić ziarno od plew,
    co by nie wylać dziecka z kąpielą.Nie potrafię.
    Więc pozostaję nieufny.A zasoby finansowe w stosunku
    do potrzeb własnych,nawet mocno zredukowanych, posiadam
    mooocno ograniczone…

    Pozdrawiam.(Oby tylko problemem Wrocławia – zimą

    pozostawało – zimno). 🙂

  • To smutne, że musimy stosować selekcję, ale bez tego – zginiemy My – pozdrowienia

  • krolowa bona

   @wieczorynka tez staram trzymac sie tej zasady, mimo , ze 100razy „nabijano mnie w butelke.. „a nawet „zabijano torba”, nawet zupelnie niedawno mialam wyrazy takiej wielkiej wdziecznosci…..

 • krolowa bona

  Sa rozne romaite formy empatii i pomocy i to na wielu plaszczyznach co powyzszy tekst podnosi, znane sa mi i chyba wszystkim sytuache pelne altruizmu i dobroci i skrajnej podlosci a nawet przestepstwa, jakim jest zaniechanie pomocy…..Empatia i pomoc zaczyna sie juz od zycia prenatalnego, nie udalo by sie nikomu przezyc bez empatii i pomocy a jednak „zabijanie torba”spotyka sie tak czesto….to cale przesiewziecie jakim jest zycie jest arcybolesnym”klebowiskiem sprzecznosci” bez empatii jednak traci zycie sens ….tego „zabijania torba” ja tu na Ziemi doswiadczylam z nadmiarem, szkoda, ze tegoz bagazu nie mozna sie pozbyc.. t uwagi na wielki paradoks zawierajacy sie w tym, ze „zabijanie torba”wprowadza podmiot tych tortur w w najzawilsze sytuacje , skania go jednak do niesienia pomocy, gdyz to jedynie pozwala na wiare, ze sam tej pomocy czy empatii bedzie mogl doswiadczyc. …Sa rozmaite socjologiczne i psychologiczne aspekty „niesienia””przyjmowania” pomocy, niesienie pomocy podnosi we wlasnych i cudzych iczach, jest czestym motywem pomocy…..taka prawdziwa pomoc i empatia nue oczekuje rewanzu ipodziekowan..to elementarny odruch czlowieczenstwa…….osoby o harmonijnym wygladzie np.symetrycznej budowie twarzy i ciala, z gladkimi wlosami itd….a wiec „klasyczna”optyka nie budzi wspolczucia..ludziom”ladnym” sie nie pomaga, oni nie budza wspolczucia ale juz podczas wojny np.otrzymuja czesciej pomoc niz ludzie o np.niesymertycznej budowie twarzy czy cz nieproporcjonalnej budowie ciala, ktorym to przecietnie vardziej sie pomaga, gdyz budza wspolczucie i jednoczesnie nue daja pomagajacemu uczucia, ze pomsgaja „konkurentowi”…tak to teoria darwinizmu po 1000-razy w ciagu dnia miot ludzkimi uczciami i czynami ….

 • 50-parolatek

  Autorka poruszyła kilka różnych stanów ludzkich zachowań.
  Empatia, chmmm, niekiedy zazdroszczę ludziom, którzy jej nie mają.
  Często, patrząc na krzywdę ludzi, czy zwierząt, zadaję sobie pytanie, jak można obojętnie obok tego przechodzić, czy ludzie w ogóle nie mają tzw. „sumienia? O ile spokojniejsze miałbym moje życie, gdybym nie był tak wrażliwy. Z drugiej jednak strony, szczególnie wówczas, gdy znowóż uda mi się coś poprawić, komuś pomóc, zrobić coś pozytywnego, a przynajmniej nikomu nie zaszkodzić (jak to wielu czyni z rozmysłem i satysfakcją), umacnia się moja dobra samoocena, co pozwala mi na tzw.”spokojny sen”. Nie tylko samoocena, również pozytywny stosunek środowiska w którym żyję pozwala mi mieć pewność, że chyba czynię słusznie i pozostanę takim w pamięci potomnych. Bo chyba o to w życiu chodzi i to powinno być naszym celem, a nie ilość zer na końcie, ilość pozostawionych pałaców, gnijących blach na czterech kołach, mórg ziemi, lasów, czy innych „cywilizacyjnych” wytworów.
  Reakcja. No cóż, to nic innego, jak adekwatne zachowanie „poszkodowanego” w stosunku do intruza, przekraczającego, czy naruszającego pewną umowną, czy akceptowalną granicę.
  ….
  Wznowione ponownie 30.01.17…

  To fakt, Pani Izabello, wielu ludzi, by osiągnąć jakieś cele, czy korzyści, przez całe swoje życie zamiast być sobą „gra swoją rolę”.
  Są różne sposoby na zapewnienie sobie swojej egzystencji i swojego „szczęścia”. Jedni coś sobą reprezentują, coś potrafią, są w czymś dobrzy, czego oczekuje „otoczenie”, więc takie jednostki są automatycznie akceptowane, a co za tym idzie, odpowiednio „wynagradzane”. „Nagrodą(ami)” mogą to być korzyści materialne, uznanie, podziw, odpowiednia pozycja społeczna, a na miłości (spełnionej) kończąc. Często jedno łączy się, czy wynika z drugiego.
  Pozostała część jest albo skazana na „satelitarną” egzystencję wokół tych w/w, albo na twardą walkę o pozycję. Chyba bardzo istotną rzeczą są aspiracje człowieka. Szczególnie te „wygórowane”, nie do zrealizowania. Jeśli ktoś takowe posiada, a w dodatku, nie idzie za tym „talent”, zmuszony jest do „improwizacji” swojego życia. To jest początek. W miarę upływu życia taki delikwent, by dowartościować siebie w swoich oczach i oczach odbiorców zaczyna pleść niesamowitą sieć kłamstw i kłamstewek wokół siebie.
  Z czasem sam się w tym zatraca, lub co jest jeszcze gorsze, sam zaczyna wierzyć we własne kłamstwa. A że to w większości tylko kłamstwa, w każdym zetknięciu ze światem zewnętrznym zaczyna się u niego coraz większa frustracja. Potem zazdrość, a na końcu złośliwość. No i dochodzimy do istoty zagadnienia. Taki delikwent zaczyna kierować zasadą „jeśli już tego mieć/osiągnąć nie mogę, to przynajmniej postaram się tak zrobić, że i Ty to stracisz”…

  Reasumując, powinno się współczuć. Szczególnie tym słabszym. Powinno się jednak mieć ciągle „na baczności”, ponieważ wielu tych „słabych” może, zamiast być wdzięcznym za okazaną pomoc, w perfidny sposób wykorzystać własną dobroć. Trzeba również, w miarę potrzeby, potrafić „zabić torbą”
  To jest właśnie życie, tego trzeba się nauczyć…
  Pozdrawiam autorkę i czytelników

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Nie wszystkie dane osobowe są traktowane przez prawo w ten sam sposób. Szczególnej ochronie podlegają te, tzw. wrażliwe, których katalog zdecydowała się jeszcze poszerzyć Unia Europejska. Jakie dane zalicza się do tej kategorii i co z tego wynika – wyjaśnia ekspert ODO 24. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem do tzw. danych wrażliwych zalicza się te, umożliwiające określenie pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądy polityczne, przekonania religijne albo światopoglądowe oraz przynależność wyznaniową, partyjną czy związkową. W tej kategorii mieszczą się ponadto […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom, o ile je w ogóle będziemy mieli. Dzisiaj posiadanie dzieci to przywilej, chyba że ktoś traktuje potomków jako przypadkowy element inwentarza. Niestety zdaje się, że ta ostatnia forma jest obecnie promowana przez nasze państwo, ale jest tak bardzo źle, że chyba lepsze jest takie rozwiązanie, niż żadne. Trochę trwało i musiało przejść przez świat kilka kryzysów, żeby społeczeństwa zaślepione blaskiem dużych telewizorów LCD zrozumiały, że rzeczywistość się zmieniła i już nie wystarcza […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Źle się dzieje w służbach mundurowych Rzeczpospolitej w epoce dobrej zmiany. Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie, na tematy bieżące, które dotyczą ich bezpośrednio jak i generalnie problemów struktur w których służą. W państwie demokratycznym, gdzie Żołnierz jest również obywatelem – nie może być tak, żeby Wojskowi i przedstawiciele innych struktur mundurowych – nie mieli prawa do głosu. Formalnie taką rolę powinny pełnić środowiska grupujące przedstawicieli tych środowisk. Jednak w naszym kraju w ramach ogólnego braku szacunku do autorytetów, władza nie […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Jak rząd, który z takimi sukcesami „wyjaśnia” wypadek komunikacyjny, ma skutecznie wyjaśnić wypadek lotniczy pod Smoleńskiem? Generalnie to jedne wielkie pasma równoległych sukcesów, albowiem z tego co widzimy na ekranach naszych telewizorów wynika, że trzy sprawy są znakomicie wyjaśniane. Mówimy o sukcesie związanym z wyjaśnieniem kolizji, czy też wypadku z jednym z panów ministrów, wypadku z panią premier w osobie własnej oraz o dramatycznej katastrofie pod Smoleńskiem. Wiadomo, że jest komisja do wyjaśnienia tej katastrofy i wiadomo, że pracuje ona […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXVI

  A zima XXVI

    2017.02.17 Poznań dziś zima za porządki od samego rana tu szaro tam buro ogólnie wszędzie zimowy brud a śniegu mało a śniegu skąpo zakryć nie da rady zamalować nie ma jak a wiatr cicho siedzi a wiatr ani śmie nie zamiecie nie wyprzątnie palcem nie tknie nic zima podumała pomyślała i dalejże za sprzątanie czego śnieg nie skryje czego wiatr nie zwieje może deszcz deszcz zmyć zdoła wszystko spłynie wszystko wsiąknie i znów świat zacznie pięknie lśnić tęskniąc za […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – gdzie jesteś? W grobie! Zdechłam sobie i zgniłam! Tyle o lewicy. Nie ma jej w Polsce, nie istnieje, jest poza jakimkolwiek marginesem. Nie ma idei lewicowej. Nie ma myśli lewicowej (poza kilkoma szlachetnymi wyjątkami). Nie ma liderów lewicy. A na nędznym nawozie kiełkują tylko chwasty. Ewentualnie pojawiają się para-lewice, których lepiej nawet nie opisywać ze względu na szacunek do Czytelników i Czytelniczek. Co się takiego stało, że w Polsce nie ma lewicy? Powiedzmy więcej – co się takiego […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy. Nie jest dobrze słuchać prawdy o sobie, zwłaszcza jeżeli przez lata karmiło się uszy kłamstwami i jeszcze do tego filtrowało je przez różowe okulary. Obecnie jesteśmy na skraju nowego horyzontu zdarzeń, który będzie się o nas upominał w ramach Unii Europejskiej, NATO i sytuacji regionalnej. W najbliższym czasie usłyszymy dużo gorzkich słów na temat naszego kraju, w znacznej mierze prawdziwych. Prawdopodobnie prawda, którą usłyszymy – nas upokorzy. Właśnie dlatego będzie to g. prawda dla naszych elit rządzących. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  Podsumowując naszą transformację, nie da się postawić jednoznacznej oceny. Są sukcesy i osiągnięcia, są zmiany na lepsze, było kilka udanych reform, jednak również zmarnowano i po prostu nie wykorzystano wielu okazji. Jak również była prawdziwa masa wielkiego złodziejstwa. Stąd nie ma możliwości jednoznacznie podsumować tego okresu jedną oceną, to nie jest możliwe bez pogłębionej analizy i dyskusji. Dodajmy zwłaszcza dyskusji, ponieważ nie sposób ocenić tego okresu jednoosobowo, to już w ogóle nie jest możliwe. Można natomiast, a nawet jest naszym […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura No i poszła

  No i poszła

  Nie jest łatwo być matką. Szczególnie trudne jest to dla kogoś, kto nie bardzo matką chce być. Komu nie widzi się matkowanie. Bycie matką niesie bowiem ze sobą cały pakiet ograniczeń. Nie panuje się już nad swoim życiem. Trzeba się nim dzielić. Trzeba się poświęcać. Trzeba całość swojego życia oddać tak bardzo, że niemal nic nie pozostaje już dla siebie. Szybko przychodzi zmęczenie, irytacja. Człowiek jest nieustannie niedospany. Nie można robić już, co się chce. Ani kiedy się chce. Ani […]

  Czytaj więcej →
 • Historia Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Będąc Polakiem, musisz być gotowy do walki i poświęceń. Tego powinna nas nauczyć II-ga Wojna Światowa. Niestety, nie nauczyła nas najwidoczniej niczego, nawet już nie pamiętamy ani co do niej doprowadziło, ani jak ją przegraliśmy, jak również jak przegraliśmy w jej wyniku. Wielka porażka i żadnej nauki, żadnych wniosków, żadnych implementacji do rozwoju strategicznego państwa – zupełnie nic, a przetrwaliśmy biologicznie dzięki układowi sił międzynarodowych. Nie było w naszej historii większej katastrofy. Nie ponieśliśmy nigdy tak wielkich strat. Cudem przetrwaliśmy […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Być kochanym – pozwól

  Być kochanym – pozwól

  Ona pierwsza To nie ty szukałeś miłość, ale to ona odnalazła ciebie. A tak naprawdę to nie tyle odnalazła, co ci się objawiła. Bo mogłaby cię odnaleźć tylko wówczas, dyby cię zgubiła. Tymczasem ona była tuż obok. Była zawsze. Tyle, ze tyś jej nie dostrzegał. Tyś jej nie zauważał. Nie ty wiec, lecz ona byłą pierwsza. Miłość. Miłość była tuż obok. Towarzyszyła ci przez całe twe życie. Ale jej to nie wystarczało. Wciąż szukała sposobności, aby wejść z tobą w […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pan Donald Trump coraz bardziej zaciekawia świat. Jego najnowsze wypowiedzi o tym, że Paryż już nie jest tym, czym był – to esencja prawdy o naszej rzeczywistości. Dokładnie tak nas widzą. Europa jest postrzegana przez pryzmat katastrofy jaką stanowi niekontrolowany napływ nielegalnych imigrantów. Ilość i skala zagrożeń dla społeczeństw i państw, wynikających z pojawienia się ludności inno-kulturowej, nie mającej żadnych szans na integrację i będącej obciążeniem dla systemów socjalnych jest szokująca. Prędzej czy później ujawnią się problemy w takiej skali, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa? Pani premier Beata Szydło blisko trzy godziny zeznawała w Prokuraturze w Krakowie, jako świadek w wypadku do jakiego doszło z udziałem jej limuzyny. Obrońca rzekomego sprawcy był na miejscu i teoretycznie, zgodnie z procedurą karną powinien mieć prawo w tym przesłuchaniu (lub w jego części) uczestniczyć. To nie nastąpiło, w świetle ujawnionych wypowiedzi miało chodzić o zachowanie czystości zeznań uczestników postępowania. Jednakże to nie tłumaczy, jakie to okoliczności wypadku spowodowały, że […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →