San Escobar pokazuje skalę wyczulenia propagandy na obciach Made in Poland - Obserwator polityczny

San Escobar pokazuje skalę wyczulenia propagandy na obciach Made in Poland

16 stycznia 2017 04:10 komentarzy: 17 Autor:  A • A • A

graf. red.San Escobar – lapsus językowy naszego niestety ministra, pokazuje skalę wyczulenia propagandy na obciach made in Poland. Było to tak mistrzowsko rozegrane w globalnych mediach, że na przykładzie proliferacji tej jednej frazy, można zbadać to – jak działa przemysł propagandy. Zarówno krajów nam nieprzychylnych i wrogich, jak i nam przyjaznych, w zasadzie można na przykładzie rozejścia się tej frazy po świecie pokazać, jak działają współczesne media. Jak również ośrodki wpływu medialnego, które po prostu trzeba nazywać propagandą.

Standardowo w globalnym obiegu informacji liczyły się zawsze źródła oficjalne tj. agencje prasowo-informacyjne, główne media, kanały oficjalne. Do tego doszły media społecznościowe oraz liczne portale wyspecjalizowane w proliferowaniu informacji pomiędzy użytkownikami. Na to nakłada się dominująca na świecie wyszukiwarka, która doskonale agreguje dane, istnieją dowody wedle których niektórym trendom udzielane jest wsparcie, informacje innego typu bywają po prosu wygaszane. Na to wszystko nakładają się jeszcze specjalne kanały profilowane w przekazywaniu informacji prześmiewczych, pornografii, wszelkiego rodzaju fake news i innego rodzaju natłoku informacji, które niekoniecznie muszą mieć jakąkolwiek merytoryczną wartość. W przypadku błędu naszego niestety ministra, o którym to panu już chyba naprawdę nie ma sensu się wypowiadać, mieliśmy do czynienia z prawdziwym szałem medialnym. Ponieważ po prostu rzucono się na ten „news”, a skala proliferacji po prostu jest porażająca. Gdybyśmy chcieli wycenić to ile trzeba byłoby wydać na promocję, żeby osiągnąć ją w takiej skali, w jakiej ona nastąpiła w przypadku frazy „San Escobar” i związanych z nią kwestii, to byłyby miliardy Dolarów. Śmiało można powiedzieć, że jakbyśmy chcieli taką frazę wylansować w tak niesamowicie krótkim czasie, to trzeba byłoby w to zainwestować z dwa lub trzy miliardy USD, wcześniej przygotowując przez co najmniej rok – uderzenie medialne na skalę całego globu.

Jednak w tym wypadku wydarzyło się to wszystko samo, co jest przykładem na to, że nie ma niczego mocniejszego w nowoczesnych mediach, niż siła obciachu i negatywno-prześmiewczego przekazu, który ma na celu stygmatyzowanie obiektu, który określa.

W świecie anglojęzycznym nigdy nie mieliśmy dobrej prasy, a jako kultura w zasadzie nie występujemy. Jeżeli już, to promowani są klasycy, których często obce pochodzenie zawsze jest podkreślane, a jeżeli chodzi o współczesnych twórców, to głównie są lansowani przedstawiciele pewnej mniejszości. Poza tym, Polska jest kulturową pustynią i dla przeciętnego mieszkańca Zachodu – to kraj prostytutek, białych niedźwiedzi, wojującego katolicyzmu i obciachu. Nie ma po co przypominać fenomenu kulturowego jakim zawsze były polish jokes. Niestety to zjawisko przeszło na tzw. memy i jest jednym z nurtów karmienia treścią portali śmieciowych, które mają największą klikalność i z klikania żyją.

Bardzo aktywne były media społecznościowe i wraz z nimi media naszych wschodnich sąsiadów, szereg rosyjskich portali doskonale proliferował „news” jako pokaz niekompetencji rządzących Polską. Trzeba dodać, że dotyczyło to także najbardziej znanych globalnych kanałów medialnych z Federacji Rosyjskiej, w ten sposób „news” był adresowany nie tylko dla rosyjskojęzycznego audytorium, ale dla całego świata. Właśnie to powoduje, że zbadanie tego fenomenu jest tak ciekawe, albowiem w banalny sposób można udowodnić ścieżki proliferacji informacji z rosyjskich mediów społecznościowych i mediów oficjalnych. Nie trzeba było genialniejszej prowokacji, żeby czynniki dopatrujące się okazji wyśmiania Polski, bardziej odsłoniły swój potencjał. W tym kontekście, nie do końca chce się wierzyć, że był to przypadek ze strony polskiej, albowiem jeżeli mielibyśmy przeprowadzić bardziej skuteczną prowokacją, powodującą że ujawni się prawie cały „wrogi” aparat propagandowy, to trudno byłoby stworzyć lepszy scenariusz. W istocie bowiem pan minister nie powiedział niczego, co nie mieściłoby się w kanonie przejęzyczenia. Oczywiście to jest kompromitujące, jednak wartość dodana, jaką uzyskano dosłownie jak na talerzu – była warta tego poświęcenia.

Ujawniły się również liczne rezonatory na całym świecie, w tym oczywiście na Zachodzie w tym, kilka niesłychanie ciekawych w Niemczech. Analiza rozpowszechniania się tych wiadomości, będzie przez dość długi okres czasu pokarmem dla analityków. W prosty sposób, naprawdę – genialny – uzyskano dane, które pozwalają na stworzenie w czasie rzeczywistym mapy mediów, które stały się emitentami propagandy ukierunkowanej na obciach Made in Poland.

Jeżeli więc to była celowa prowokacja stosownych czynników, to wielki szacunek. Jeżeli to był lapsus językowy pana niestety ministra, to jest kolejny dowód potwierdzający smutną historię tego pana. Przy czym nie można wykluczyć także i takiego scenariusza, że był to lapsus, który został bacznie obserwowany, dzięki czemu wnioski posłużą do przygotowania strategii przeciwdziałania medialnego. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że w przypadku konfliktu z Rosją, właśnie tymi samymi kanałami, będą rozpowszechniane nieprawdziwe informacje – na temat tego kraju, z którym Rosja będzie w konflikcie. Znajomość tej sieci, która oczywiście jest dynamiczna i ulega stałej przebudowie, to wspaniały kapitał, którego zdobycie to majstersztyk. Szokuje bowiem to, z jaką łatwością ten lapsus językowy został połknięty – dosłownie jak przynęta. Śledzenie propagandy, którą się samemu inicjuje to klasyka działania w wojnie informacyjnej. Możemy być pewni, że ona trwa i Zachód się właśnie do niej przygotowuje. Ten przypadek, to klasyka zwalczania przeciwnika, jego własną bronią.

W istocie to nie ma znaczenia, czy to było zaplanowane, czy tak po prostu wyszło. Efekt przerósł wszelkie oczekiwania. Zarazem widać, że na świecie jest duża podatność na dostawy obciachu Made in Poland. Z tego także trzeba umieć wyciągnąć wnioski. Soft power ma wiele twarzy.

Informacja jest bronią. Jeżeli wiemy jak przeciwnik się nią posługuje, to już jest połowa sukcesu.


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 17

 • Podobno obowiązującą religią na San Escobar jest KULT CARGO.

  W Polsce w sanktuarium w Kałkowie jest zbudowany solidny obiekt tego kultu.

  Wystarczy wpisać do Google: Kałków Tupolew.

  Potem można to porównać z obiektami kultu cargo na wyspach Polinezji, wpisując do przeglądarki frazę: kult cargo …

 • WALDEMAR SPOD CZESKIEJ GRANICY

  Autor zawsze zaskoczy

 • Niestety, tak nas piszą, jak nas widzą. Przecież każdego dnia dostarczamy paliwa do wyśmiewania polish jokes. Ludzie lubią się uśmiechnąć, a my i nasza ojczyzna nadajemy się na pośmiewisko jak mało kto. Wstydliwą mamy historię, żenujące osiągnięcia gospodarcze, politycznie i militarnie prezentujemy się jak samonadmuchujący się balon. Po kolejnych reformach nasza oświata i nauka właściwie nie liczą się na świecie. Gubimy właśnie resztki narodowej kultury, której symbolem staje się betonowy Tupolew z napisem Republik of Poland, w Kałkowie
  https://i.wpimg.pl/625×400/i.wp.pl/a/f/jpeg/36906/pomnik_smolensk_kalkowo_gazeta625.jpeg
  Na własne życzenie budujemy sobie opinię „chorego człowieka Europy” i „pokracznego bękarta traktatu wersalskiego”. Doszło do tego że amerykańska telewizja C-SPAN przerywa transmisję obrad kongresu aby wyemitować ośmieszający Polskę materiał RT dotyczący San Escobar. https://www.youtube.com/watch?v=UfyVDiwjQTM

  W ostatnich tygodniach jesteśmy świadkami masowego ogłupiania Polaków w związku ze „zdumiewającym” odkryciem zadymienia w polskich miastach. Nasze media i politycy poczuli nagłą potrzebę zrobienia czegoś głupiego i szkodliwego z polską energetyką. Być może nie wszyscy Czytelnicy zdają sobie sprawę z tego że ostatnim wielkim czynem w tej dziedzinie było wprowadzenie „współspalania” drewna elektrowniach i ciepłowniach zawodowych. Tak jak się fachowcy spodziewali dogatek drewna utrudnia eksploatację zakładów energetycznych, czyni ją bardziej zawodną, mniej bezpieczną. Zwiększa unos lotnego koksiku w spalinach oraz zwiększa zawartość niedopaloną w żużlu. Mało tego większa zanieczyszczenie powierzchni wymiany ciepła obniżając sprawność kotłów.
  W rezultacie mamy: wyższe koszty produkcji energii, większą emisję dwutlenku węgla (w przeliczeniu na kilowatogodzinę), brudniejsze spaliny, popioły które zamiast do budownictwa muszą trafić na składowiska. A przy tym tracimy aparat asymilacyjny pochłaniający dwutlenek węgla. Tracimy też drewno które zamiast do budownictwa i meblarstwa trafia do elektrowni aby pogarszać parametry ich pracy. Jak więc na nasze reformy mają spoglądać Rosjanie, Chińczycy czy Amerykanie? Polish jokes i tyle.
  P.S. Zainteresowanym energetyką i ochroną środowiska polecam artykuł:https://www.energetykacieplna.pl/artykuly/wady-i-zalety-spalania-biomasy-w-kotlach-energetycznych-37102-6

 • Jedno jest pewne, gdyby nieszczęśliwe przejęzyczenie
  spotkało któregokolwiek z b.ministrów SZ – III RP
  nie byłoby problemu,nawet w skali kraju.
  Co więcej z pięknej wpadki, zbudowano by nie gorszej
  jakości krotochwilę na użytek gawiedzi,w stylu:
  – patrzajta ludziska „nasz” minister to jednak swój chłop. Co Autor słusznie zauważył w pierwszym zadaniu czwartego akapitu…
  Na pewno nie byłoby zjawiska chamskiej złośliwości.Dodam że moim zdaniem Waszczykowski i bez lapsusa zasłużył sobie na zapomnienie,niebyt… 🙂

 • Szef dyplomacji wygląda jak menel,szef partii rządzącej nie zna żadnego języka obcego,p.Premier codziennie z inną broszką,o Antonim szkoda gadać. Co to za kraj ?

 • Wlodyk taki kraj jakie są jego mieszkańcy. A coś ty jest za jeden. Broszki ci się nie podobają Pani Premier. Dziwna jest ta Polska, skoro ma takich obywateli jak ty. Poroszenko chyba ci się już kłania razem z nowakiem i nie przystawiaj się do Prezydenta Putina, On jest za mądry abyś cokolwiek mógł powiedzieć na ten temat.

  • Argumenty jak u Mykoły,witaj w domu!

  • Cześć Winetu, miło, że jesteś, pozdrawiam Apaczka.

   Ps. Wiesz, że w III RP stacjonują wojska yanków zatem ze względów bezpieczeństwa zmień nicka, przecież wiadomo jak oni traktują ludność miejscową. Pozdro.

 • W latach 80 było znane hasło. Telewizja Kłamie! A co teraz napisać jeśli nie dość że kłamie to jeszcze wymazuje znak Wielkiej Orkiestry Owsiaka!? Od kilku lat jestem pacjentem Ośrodka Religii w Zabrzu,większa połowa zgromadzonego tam sprzętu ma symbol Serca WOŚP,ilu ludzi dzięki temu żyje!Ohyda i wstyd piso dziennikarzyny!

  • Włodku.Jednak p.Michalkiewicz MA RACJĘ 🙂 gdy mówi
   że lewactwo – duraczy. Przeczytaj ponownie treść
   napisanego zdania ,tego od kuńca i pomyśl…
   Przyznam (skromnie,nieskromnie – właściwe ….)
   iż NIGDY na powyższy „zbożny” 🙂 cel nie dołożyłem – ni „złamanego
   szeląga”…oczami wyobraźni widzę spadające gromy
   na „mom łysom głowem”.I NIGDY „nie dam”.
   Dlatego że m.in. nie sponsoruję bogatszych od siebie,
   jako rzekł niegdyś kom.@Adam(?)

   Równie dobrze mógłbym „zasponsorować” KOD czy też osobiście
   ‚tego” naczelnego demokratycznego szulera… 🙂

   Haszek w podobnych okolicznościach(przyrody)ustami
   Szwejka, zwykł był mawiać ‚bezczelne są te……
   „panny” i nachalne.. 🙂

   Pozdrawiam

  • Włodku, abyś nie czuł się samotny w swoich poglądach to dodam, ja wysłałam w tym roku około 100 zł. na WOŚP ze swego telefonu (SMS), mój mąż też zbliżoną kwotę, obydwoje popieramy Owsiaka.Ja swego czasu byłam wolontariuszką w WOŚP i doskonale wiem jaki kawał dobrej roboty odwala. Pozdro

   • Wieczorynko, samotny to jest Prezes i mi go żal, gdyby tak jak wy zaangażował się w czynieniu dobra i musiałby tak marnie wyglądać.Pozdrawiam serdecznie i dobrze że uprzedziłaś Winetu-Mykołe,ale w zmianie linku jest sygnał że będzie walczył jak indiański wódz .

 • krzyku,no comments,zostawie to tym których ten sprzęt uratował życie a ty płać na chrześcijan w Syrii,Episkopat wzywa!

  • CD,8 najbogatszych posiada tyle ile ma połowę ludzkości, u nas 30 ma tyle ile polowa Polaków!!! W tym nie są ujęte majątki Kościoła, i to nie opodatkowane! Amen!

  • Wymienionych także nie wspieram.ONI wkrótce na barki
   wynędzniałego Narodu rzucą jeszcze więcej „Orkiestr”.

   A MY – uznamy taki stan rzeczy za normę…no bo
   – „kup(se) pan cegłe’…

   A P.Owsiaka „działalność ‚charytatywną” pamiętam jeszcze z Towarzystwa (Latających) Chińskich Ręczników.

   (Rozgłośna Harcerska Polskiego Radia)

   No cóż,jeśli ktoś ma co – i „lubi dawać”, nie mój cyrk,
   nie moje ‚maupy”. 🙂

 • Po tak mistrzowskim rozpoznaniu wroga bojem, wykryliśmy go i teraz przepędzimy drani tam, gdzie pieprz i wanilia rosną.

 • Dzisiaj pani Broszka ,Bezpieczeństwo to priorytet ! Co zrobiono w tym zakresie oprócz sprowadzenia pustynnych wilków w nieogrzewanych maszynach! Co z helikopterami ,podobno 2 w I kwartale! A bezpieczeństwo ekonomiczne! Ani słowa na ten temat! To jest mydlenie oczu,czy naród to kupi, boje się że tak.

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda

  Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda

  Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda. Nawet gorzej, to po prostu tworzenie fikcji, w którą wierzą ludzie, wygłaszający te brednie. Oni tym żyją, napędzają się i w oparciu o sumę fikcji, którą kreują budują swój prymitywny autorytet. Jego głównym filarem jest oskarżanie wszystkich, którzy ośmielają się twierdzić inaczej. Niektórzy określają to zjawisko mianem „lewackiej propagandy”, jednak to tylko powierzchowna maska, w istocie źródłem zła jest zawsze jedno i to samo praźródło wszelkiego zła, czyli […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jak podle słaba jest Unia Europejska że Tunezja decyduje o naszej przyszłości!

  Jak podle słaba jest Unia Europejska że Tunezja decyduje o naszej przyszłości!

  Jak podle słaba jest Unia Europejska, że Tunezja decyduje o naszej przyszłości. Zarazem widać jak słaba jest Unia Europejska, ze względu na gąbczaste fundamenty na jakich jest oparta. Tydzień temu w Niemczech złożył wizytę pan Youssef Chahed – premier Tunezji. Jego spotkanie z panią Angelą Merkel było poświęcone głównie problemowi wsparcia ze strony państw północnej Afryki dla procesu zahamowania masowych i nielegalnych migracji przez Morze Śródziemne na Południe Europy. Była mowa o odsyłaniu nielegalnych imigrantów i jeszcze kilka innych protokolarnych […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIII

  A zima XXIII

  2017.02.12 Poznań zimą zimny wiatr zawsze w oczy jeśli tylko zdoła ścina z nóg wystarczy byle szpara by za pazuchę swą lodowatą dłoń zimą zimny wiatr zawsze w twarz swe wyzwanie rzuca łzy z oczu toczy maluje czerwienią policzki nos mrozem ścina

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Historie o Rosji to wymyślone informacje

  Historie o Rosji to wymyślone informacje

  Pan Donald Trump powiedział prawdę na temat wielkiego medialnego kłamstwa na temat Rosji. Historie o Rosji to wymyślone informacje, to jest oficjalne stanowisko pana Prezydenta. Wypowiedź głowy amerykańskiego państwa koncentrowała się, co prawda na łgarstwach, dotyczących rzekomego wsparcia Rosji na rzecz jego elekcji. Jednakże skoro to było kłamstwem i już o tym się mówi publicznie, mówi o tym sam pan Trump. To inne kłamstwa na temat rzekomych działań Rosji, również ujrzą światło dzienne. Wszyscy kłamcy, którzy przez ostatnie lata poniżali […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Niepokonana

  Niepokonana

  Potrafię wspinać się po wyznaczone cele Moją dziką determinacją pokonuje niemożliwie wiele Umiem panować nad własnym ciałem i umysłem Idąc  przez życie z pewnością siebie i twórczym rozmysłem   Nie dam się zdominować, przekupić, na wszystko mam odpowiedz Cele mam wyznaczone, nie dla mnie obłudna spowiedź Patrzę bez strachu w oczy słońca, bez sztucznych barier szkła Ono wie, że nie odpuszczę nawet, gdy jest ciężko i po twarzy spłynie kolejna, gorąca łza   Wiele zwycięstw ciągle przede mną Na wszystkie […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Euler Hermes – tendencja spadku na świecie liczby upadłości przedsiębiorstw już się kończy

  Euler Hermes – tendencja spadku na świecie liczby upadłości przedsiębiorstw już się kończy

  W roku 2016 firmy miały do czynienia z poważnymi trudnościami, pomimo intensywnego wsparcia ze strony decydentów politycznych. Firmy są w większym stopniu narażone na czynniki zewnętrzne. Liczba bankructw systematycznie wzrastała w regionach Azji i Pacyfiku oraz obu Amerykach, poprawa sytuacji w Europie również wydaje się niepewna. Zgodnie z prognozami, w roku 2017 liczba przypadków niewypłacalności w skali całego świata powinna wzrosnąć o +1%. Ograniczony wzrost inflacji przyniesie jedynie niewielką ulgę bilansom firm, które równocześnie będą musiały radzić sobie z wyższymi […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny

  Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny

  Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny i to jest chyba największa polityczna słabość tego człowieka. Nie można mówić o kimś, że jest mężem stanu i strategiem w rozumieniu geopolitycznym, jeżeli można przewidzieć to, jak się zachowa, jak wnioskuje, czego oczekuje i jaki wynik gry obstawia. Nawet jeżeli założymy, że pan prezes jest pragmatykiem, bo bez wątpienia jest i to wybitnym, to jednakże jest to bardzo mało, a nawet za mało, żeby zniwelować tą gigantyczną wadę. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Space Between Us – przestrzeń między nami!

  Space Between Us – przestrzeń między nami!

  Rok 2016 uświadomił obserwującym trendy współczesnego designu, że pomimo ogromnej ilości nowych pracowni – projekty wielu z nich bywały identyczne. Na targach mebli królowały sklonowane wersje „stolików rzeczek” i niezliczone formy mebli oparte na surowej desce i gotowych elementach łączących. Używana w realizacjach stal czarna była najczęściej proszkowana na intensywny kolor, bądź surowa. Brakowało szlachetnej struktury srebrnego metalu. Nie da się zrozumieć powodów, dla których metal w czystej – szlachetnej i podkreślającej swoją fakturę formie jest tak bardzo niedoceniany. Najsmutniejszy […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Recenzje Euler Hermes doceniony „Diamentem Infrastruktury i Budownictwa”

  Euler Hermes doceniony „Diamentem Infrastruktury i Budownictwa”

  Euler Hermes, lider rynku ubezpieczeń należności, gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji B2B, został wyróżniony prestiżową nagrodą podczas VIII edycji konferencji „Infrastruktura Polska & Budownictwo”, odbywającej się pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. W trakcie uroczystej gali liderów rynku budowlanego w Polsce odbyła się ceremonia ogłoszenia laureatów Konkursu Diamenty Infrastruktury i Budownictwa. Euler Hermes został uhonorowany w kategorii Podmiot Wspierający Roku. Statuetkę w imieniu Grupy Euler Hermes w Polsce odebrał Maciej Harczuk, Członek Zarządu TU Euler Hermes i CEO Euler Hermes […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Superdługopisy i zaoczne kursy dla Generałów to najsłuszniejsza dobra zmiana!

  Superdługopisy i zaoczne kursy dla Generałów to najsłuszniejsza dobra zmiana!

  Po co armii śmigłowce? Po co drony? Lata, to to, paliwa potrzebuje, psuje się, hałasuje, same kłopoty! Po co Marynarce Wojennej okręty podwodne? Te to dopiero są drogie, a nawet bandery nie ma na czym zawiesić – bo całe się zanurza! Po co okręt, który sam tonie! Normalnie jakiś idiotyzm! Po co w ogóle wojsku granatniki przeciwpancerne? Przecież, te które mają już umieją obsługiwać? Chyba się nauczyli przez 50 lat obsługi jednego typu? W ogóle można się zastanawiać nad samolotami […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Kontrowersje wokół wypadku pani premier nawarstwiają się

  Kontrowersje wokół wypadku pani premier nawarstwiają się

  Nawet prosty wypadek komunikacyjny, może się bardzo skomplikować i mieć znaczenie polityczne, jeżeli komuś zależy na tym, żeby nadać mu polityczne znaczenie. Zdarzenie komunikacyjne rządowej kolumny samochodów z panią Beatą Szydło Prezesem Rady Ministrów, zostało rozdmuchane do skali wydarzenia o randze katastrofy narodowej. Niestety same okoliczności związane z wyjaśnieniem tego wypadku są już przedstawiane jako zagmatwane. Nie wiadomo, czy była włączona sygnalizacja dźwiękowa – w tym zakresie są różne wersje. Chociaż oficerowie ochrony towarzyszący pani premier mają zeznawać jednoznacznie że […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXII

  A zima XXII

    2017.02.08 Poznań zimo to już ostatnie chwile zimo sypnij śniegiem niechaj świat pokryje białym puchem zimo śniegu nie żałuj zaspy usyp krą skuj rzeki zimo ześlij śniegi skryj czarną ziemię obsyp drzewa niechaj się nie smucą  

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Byli dowódcy krytykują polityków…

  Byli dowódcy krytykują polityków…

  Jest taki kraj w którym byli, wysocy dowódcy wojskowi i służb specjalnych krytykują polityków. Robią to w sposób w zasadzie już bezpośredni, mówiąc o osobiście doznanych upokorzeniach ze strony młodych ludzi otaczających ważnego urzędnika państwowego, będącego ich formalnym politycznym przełożonym. Jak również o innych sprawach związanych z normalną, regularną czystką w służbach mundurowych. Szczególnie dramatycznym przypadkiem jest upolitycznienie się przez publiczne wystąpienia – jednego z najważniejszych dowódców służb specjalnych, chodzi o kontrwywiad wojskowy. Mówimy o dowódcy służby najtajniejszej z tajnych, […]

  Czytaj więcej →