Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

21 czerwca 2018

Pan Kaczyński odmówi poparcia panu Tuskowi?


 Pan Kaczyński jak wszystko na to wskazuje, odmówi poparcia panu Tuskowi w staraniach o przedłużenie kadencji Przewodniczącego Rady Unii Europejskiej. Kadencja może skończyć się w maju, ale decyzję liderzy państw unijnych podejmą już w marcu. W zasadzie już się wiele dzieje na tym kierunku. Sądząc po opiniach jakie przedstawia pan Tusk, raczej już pogodził się z losem. Jest jednak pewna możliwość, uzależniona od targów o całe spektrum stanowisk w Unii, które są dzielone wedle klucza politycznego. Otóż, jeżeli to będzie celowe a może być, najważniejsze państwa mogą zdecydować, żeby pana Tuska pozostawić na tej funkcji. Nie trzeba do przegłosowania tego jednomyślności. W zasadzie wystarczy wola pani Angeli Merkel, na pewno znajdzie się tak większość. Uzasadnieniem może być problem z demokracją w Polsce, a pozostawienie pana Tuska na tak ważnej – mimo wszystko – funkcji, daje mu możliwość o wiele bardziej skutecznego wpływania na sprawy wewnątrz Polski, niż w jakikolwiek inny sposób.

W zasadzie pan Kaczyński sam takie rozwiązanie zasugerował, mówiąc o – stanie Swojej wiedzy, w kontekście ewentualnego prawdopodobieństwa postawieniu panu Tuskowi zarzutów karnych przez właściwe czynniki w Polsce. Ma nie chodzić tylko o tragedię pod Smoleńskiem. Oczywiście już sama taka sugestia byłaby skandalem, jeżeli byłaby oparta na wiedzy, a nie na domysłach. Niby skąd szeregowy Poseł, miałby wiedzieć o działaniach Prokuratury? Gdyby to powiedział pan minister sprawiedliwości, to można byłoby to zrozumieć, w obecnym układzie kompetencji byłoby dopuszczalne. Jednakże nie da się zrozumieć, jak to mogłoby się stać, że taką wiedzę miałby posiąść szeregowy Poseł? Przecież instytucje państwa działają zgodnie z prawem. Nigdzie nie ma kompetencji, nakazujących informowanie przez ministra sprawiedliwości, szeregowych Posłów, co do planowanych działań prawnych wobec w istocie szeregowych obywateli? Chyba, że się już mylimy? Wypowiedź pana Kaczyńskiego powinna podlegać analizie prawnej, naprawdę mówienie o tym, że się ma jakąś wiedzę (nie wiemy jaką – nie rozstrzygamy więc, a jedynie przypuszczamy) w kontekście zarzutów karnych wobec innej osoby, to bardzo poważna sprawa. Mogąca mieć znaczenie prawno-karne dla wielu podmiotów i osób. W grę może wchodzić bezpieczeństwo śledztwa i inne sprawy, w tym wagi państwowej. Przecież sprawa dotyczy byłego wieloletniego premiera! Nie ma żadnych żartów, niedomówień i dwuznaczności – jak wkracza Prokurator, naprawdę działa państwo, a państwo nie może być na zawołanie magnatów! Nawet politycznych!

Jednakże jeżeli liderzy na Zachodzie właściwie odczytają, to co mówił pan Kaczyński, muszą się liczyć z tym, że pan Tusk po odejściu z funkcji – już bez immunitetu może być ścigany karnie przez polskie władze. Oznacza to, że nawet jak będzie na terenie dowolnego kraju Unii, a nie w Polsce – to trzeba będzie go wydać, na podstawie prawnego żądania strony polskiej. Może być to piękny sposób na wykreowanie męczennika – pan Tusk wracający z Brukseli, na pokładzie samolotu wojskowego, w asyście antyterrorystów skuty kajdankami! To się może marzyć wielu ludziom w dzisiejszej Polsce. Alternatywą więc jest udzielenie panu Tuskowi azylu politycznego. Co oczywiście miałoby swoje konsekwencje prawne i faktyczne, na pewno nie przysłużyłoby się wizerunkowi naszego kraju za granicą.

Być może więc, pan Kaczyński wyświadczył właśnie panu Tuskowi olbrzymią przysługę? Zarazem wyświadczył ją i sobie, ponieważ powrót pana Tuska do Polski, będzie oznaczał odrodzenie się Jego aktywności politycznej na krajowej scenie politycznej. Gdybyśmy byli normalnie działającym krajem, nawet jak pan Tusk ma coś na sumieniu, a nie są to przestępstwa kryminalne popełnione z winy umyślnej, których naprawienia wymaga realny interes państwa lub pokrzywdzonych osób prywatnych – to po takim okresie, zostałby np. Ambasadorem Polski przy jakiejś organizacji międzynarodowej. Kontakty takiego człowieka są bardzo cenne. Nie należy się dziwić, jak pan Tusk, zasili szeregi pracowników jakiegoś dużego banku, ewentualnie innego rodzaju podmiotu, któremu zależy na kontaktach ze światem polityki. Wszyscy mamy świadomość co zrobił pan Barroso. W istocie jest to problem szerszy, że Unia nie potrafi wykorzystać potencjału swoich przywódców.

Jest bardzo prawdopodobne, że rozprawa z panem Tuskiem, to „show” medialne na najbliższe miesiące, którym władza będzie chciała zająć społeczeństwo? Będzie wiele emocji, działania służb, krytyka, poparcie, sytuacja – dwubiegunowa, w zasadzie tak banalna, że ludzie będą mogli łatwo się opowiedzieć za i przeciw. Idealne do dalszej polaryzacji i podziałów społeczeństwa. Może o to chodzi? Wiązka celów? Zobaczymy. Na pewno nie można nikomu życzyć źle, a biorąc pod uwagę niechęć pana Kaczyńskiego, do pana Tuska – sprawa ma kontekst silnie polityczny. Pan Kaczyński chyba nie może żyć bez pana Tuska?

Tags: , , , , , ,

26 komentarzy “Pan Kaczyński odmówi poparcia panu Tuskowi?”

 1. DrQ+
  28 grudnia 2016 at 06:01

  Nie lubię ani Tuska i na pewno nie jestem fanem Kaczyńskiego

  • krzyk58
   28 grudnia 2016 at 07:51

   To tak jak ma (przypuszczam) zdecydowana większość
   kom OP.

   Gwoli wyjaśnienia i dopowiedzenia…nie lubię,(nigdy nie lubiłem)
   szeroko rozumianego Kwaśniewskiego…żebyśmy byli
   w domu – lewicy,tzw.nowej “lewicy’.

 2. wlodek
  28 grudnia 2016 at 06:42

  W Polsce jeśli ktoś ma zarzuty to w opinii społecznej już jest winien!To wynik patrzenia na świat emocjami a nie rozumem,najlepszy przykład Smoleńsk i komisja Antoniego!

  • krolowa bona
   28 grudnia 2016 at 08:35

   @wlodek
   To patrzenie na swiat emocjami to ostatnio zrobilo furore na calym swiecie np.podczas glosowania w referendum o brexicie i uniwersytet w Oxfordzie okreslenie slowne tego fenomenu “post faktisch”= ponad istniejacymi faktami” wyswiecil do “slowa/ wyrazenia jezykowego” roku 2016… moze pora sie zastamowic co czyni, ze ludhie tak mocno poddaja sie emocjom, jskue sa niedobory i deficyty polityki a moze i calego systemu polityczno-spolecznego, zd do takivh fenomenow dochodzi, zreszta podobnie vylo juz od zawsze np. poparcie dla Hitlera w Niemczevh, dla Moussoliniego we Wloszech, w Iranie podczas rewolucji po obaleniu szacha itd., itd…

   • krzyk58
    28 grudnia 2016 at 08:55

    Po co tak daleko odjeżdżać w “proszłoje” 🙂
    a czy takim fenomenem nie było masowe poparcie dla SLD czy Kwaśniewskiego?

    Czy to poparcie wynikało jedynie z udanego PR
    czy Naród oczekiwał czegoś więcej,udzielając
    masowego poparcia?

   • wlodek
    28 grudnia 2016 at 09:08

    Królowo,w ramach eksperymentu,prześledziłem programy informacyjne tzw,TVPnarodowa,i doszedłem do wniosku ,że po pierwsze,niestety jest skuteczna w oddziaływaniu na przeciętnego odbiorce pozbawionego innych żródeł informacji.Oddziaływując na najprostsze,pierwotne emocję ,rysując świat czarno białym,gdzie wróg i obrońca jest jasno określony,nie ma szans na refleksję,Łopatologia w naukowym wydaniu!A ludzie to kupują!

 3. veno_bibidos
  28 grudnia 2016 at 08:41

  Kaczyński nie może żyć bez Tuska, jak go zamkną w więzieniu, będą mieli to czego chcą. Potem Tusk wyjdzie z więzienia i jako męczennik będzie rządził Polską do śmierci “odkaczając” państwo

  • krzyk58
   28 grudnia 2016 at 09:09

   Gwarantuję!(Cóż znaczą moje gwarancje?) Nikt nikogo
   nie będzie więził(takie środki za “dokonania” wobec “niektórych” są już na dziś niezbędne)..to tylko ZABAWA na koszt Narodu. W dobrego i złego –
   policjanta… 🙂

   https://www.youtube.com/watch?v=6Xz10DkJ7ts

   • krolowa bona
    28 grudnia 2016 at 09:59

    @kkrzyk58

    Cholera Jasna, tez tak mysle, dla prezesa Donek to cala aspiracja i naped dzialania jak benzyna w samochodzie, choc Donald i prezes to po prostu 2 jaczki , kwacza i kwacza i gegaja….np.takie populistyczne hasla robienia niby porzadku z “komunistami i zlodzejami” ..pomijajac fakt, ze komunizmu nigdzie nue bylo a tylko tym sformulowaniem che sie kogos odwartosciowac i obrazic sa obrzucani ludzie, ktorzy siedzirli na dobrych stanowiskach i mieli mueszkania itd. i to od zawsze no i oczywiscie w PRL…. zamiadt skupic sie na rozwoju nowej koncepcji panstwa organizuja sobie wzajemnie wojny podjazdowe ale bron boze kigis zabic lub zamkbac w wiezieniu, nie na litosc boga nie ” mowie duzo ale przeciez na litosc boga ja nic nie mowie…” codzi o podniesienie swego “-ego” z kompleksu nizszosci i adrenaline, kzora trzyma ich przy ktora trzyma ich przy zyciu, innsczeli musieli by jak tu “na zachodzie” brac natkotyki np.tak popularny “cristal metadon”….a koszt ponosi zgrzytajacy zebami podatnik, w tym inwalidzi, seniorzy, niepelnosprawni, osoby samotnie wychowujace dzieci osoby, ktore w pocie czola i z “polamanym kregoslupem” pielegnuja oblorznie chorych…. wcale bym sie nue zdziwila, jak by ” wyszly” tasmy, ze jak w “mappet show” skadaja sobie zyczenia swiateczne i wysylaja sobie prezenty “na gwiazdke” czy t “pod choinke”….z tego zyja, ze sie kloca kiedy kuedy bylo tez 2 papiezy, cesarz niemiecki Innocenty ocil sie z rzymskim papiezem o inwestyture itd., itd.juz rzygac sie chce id tego.. a ludziska w zimue bez mieszkan i o glodzie.. kiedys, kiedys byl taki sobie PRL ludzie maja tamten czas w glowie i pragna tamtej stabilnosci..bedzie, bedzie za cis 200 lat, trzeba sie uzbroic w cierpliwosc. ..

  • jerzyjj
   28 grudnia 2016 at 09:58

   Dzisiaj w Polsce mamy kompletnie zi…ciałe pokolenie (społeczeństwo), które nawet przejmując władzę, nie będzie zdolne do pozbawienia władzy posłusznych Usraelowi soli…uchów i ich duchowych epigonów.
   O to w roku 1989 chodziło i to się udało…
   PS…
   TRAGEDIA!!! Czy skatoliczałym Polakom zostało jeszcze trochę własnego rozumu, żeby zacząć myśleć samodzielnie, a nie wierzyć w różne fałszywe proroctwa, wymyślane dla stadnych owieczek, aby je ogłupić i aby chadzali za fałszywymi pasterzami?

 4. Inicjator
  28 grudnia 2016 at 09:24

  Rysuje się inny scenariusz.

  Pod wpływem zmian w polityce USA wobec Rosji (Trump-Kissinger), Polska polityka zagraniczna też będzie musiała się zmienić.

  jak to się stanie?

  Po prostu Nasz Naczelnik pogodzi się z Prezydentem Putinem, kierując cały swój gniew za ZAMACH SMOLEŃSKI na Pana Tuska.

  W międzyczasie Rosjanie zwrócą nam wrak.

  A za Panem Tuskiem Minister Ziobro wystawi Europejski Nakaz Aresztowania, na początek z powodu konieczności stawienia się na przesłuchanie przed Komisją w sprawie Amber Gold.

  Okazuje się, że przedsięwziecie OLT Express PRAWDOPODOBNIE było częściowo finansowany przez jednego z oligarchów Ukrainy, którego (upadający akurat) bank właśnie przejmuje ukraiński rząd, bo jest za duży, żeby upaść.

  Tak to się wszystko kręci lub może kręcić (zakręcić).

  • krolowa bona
   28 grudnia 2016 at 10:05

   @Incjator
   Oby slowo cialem sie stalo…

 5. Wojciech
  28 grudnia 2016 at 09:44

  Tusk już się dorobił. Płacą mu dziś po 105 tysięcy w miesiącu i ma zapewnioną przyszłość emerytalną i wiele innych przywilejów typowych dla darmozjadów brukselskich. Kaczyński mu nadmucha. Będziecie mieć natomiast obrzydliwe widowisko walczących byków solidarnościowych.

  • krolowa bona
   28 grudnia 2016 at 10:09

   @Wojciech
   …”bedziecie miec…” a to komentator nie mieszka w kraju ? (wtedy by stalo:…..bedziemy miec itd. …)
   Mozna zapytac dokad Pana los rzucil ?
   Pozdrowienia

  • krzyk58
   28 grudnia 2016 at 11:11

   Pan Wojciech.Pan Władek. – Rozumiem(jak zwykle) jest
   pan (Wojciech)poza Polską…
   I jeszcze uwaga do awansu p.Tuska,od pucybuta…
   już nie będzie (nigdy więcej!) Śmierdzącym robolem malującym jakieś brudne kominy… :)teraz to
   byt określi p.Tuskowi – świadomość.Włodku tym razem
   przyznasz mi rację? 🙂 Włodku,jeszcze przy okazji
   nasunęły mi się uwagi na marginesie Twojej
   lewicowości :),otóż do “Russkiego Standarda” czy ‘Bieługi” (dobrze mrożonej) proponuję takiż kawior…
   a do poruszania się Mercedes klasy S ( wszak kiedyś wspominałeś?)…Wówczas
   fajnie “komunizuje sie” z zza firan luksusowego auta.(Skąd My ‘to” znamy”?)Ka..asz mat!
   Włodku – nie przejmuj się wszak “ojcowie” tworzący
   Manifest też tak mieli,tzn. “zawsze z górki’.
   A i wśród naśladowców nie brakło cynicznych graczy,
   udających “brata-łatę”.. 🙂

   Pozdrawiam

   • wlodek
    28 grudnia 2016 at 12:13

    Krzyku,jako nieodrodne dziecko polskiego katolicyzmu grzeszysz zazdrością że inni mają coś czego ty nie masz. Jako zatwardziały ateista tym nie grzeszę czego i Tobie w Nowym 2017r życzę!

   • krzyk58
    28 grudnia 2016 at 13:13

    Eee,tam :)gdzież mi do zazdrości,po prostu(głośno)myślę,wyłapując po drodze
    naleciałości burżuazyjne,w kręgach rzekomo
    zbliżonych do idei komunizowania.Włodku,
    w mojej hierarchii wartości ZDROWIE zajmuje
    poczesne miejsce,udany związek małżeński,jestem
    szczęśliwy że udało mi się wychować dzieci
    na porządnych ludzi,z zasadami. – A także że jestem dziadkiem. 🙂
    Czy jeszcze jest coś co może być mi potrzebne
    (do szczęścia)?. Nie mam dużych wymagań,niewiele
    już oczekuję ‘od życia’… cieszę się tym co posiadam…

    Pozdrawiam

   • krzyk58
    28 grudnia 2016 at 13:37

    Włodku – polecam tekst “ignacegonowopolskiego”,
    a już zwłaszcza zakończenie.

    http://ignacynowopolskiblog.salon24.pl/741996,zachod-i-jego-boskie-przeznaczenie

 6. Janosik
  28 grudnia 2016 at 13:58

  Niech obaj się zamkną w pokoju na 24 godziny i nauczą się współistnieć.

 7. wlodek
  28 grudnia 2016 at 14:38

  Krzyku,to widocznie nie jesteś w 100% polskim katolikiem! A zdrowie i rodzina najważniejsze!Pozdro.

 8. wieczorynka
  28 grudnia 2016 at 15:40

  Będąc na miejscu p. Kaczyńskiego też bym odmówiła poparcia p. Tuskowi.

  Może ktoś z czytelników zna i przytoczy zasługi jakie zrealizował p. Tusk zajmując ważne czytaj wysokopłatne stanowisko w Brukseli.

 9. de de
  28 grudnia 2016 at 16:13

  Będzie duża rozgrywka na wiosnę 🙂

 10. krzyk58
  28 grudnia 2016 at 16:25

  Pamięci tragicznie zmarłych chórzystów Chóru Aleksandrowa – The Alexandrov Ensemble – In Memoriam…

  https://www.youtube.com/watch?v=oNraPMIbG6U

  Spotkałem ciebie…wyk.Chór Aleksandrowa

  https://www.youtube.com/watch?v=YhnWRQJlxE4

  Chór Alexandrowa – Katiusza

  https://www.youtube.com/watch?v=P3VL2WYTHuk

  Alexandrov Red Army Choir – Kalinka

  https://www.youtube.com/watch?v=lOfvkmJ7AR0

  Соловьи соловьи не тревожьте Хор Александрова Alexandrov

  https://www.youtube.com/watch?v=IJj1yesQq-I

  • wieczorynka
   28 grudnia 2016 at 18:21

   Krzyku, podrzucone linki wysłuchane, dziękuję.
   Jestem pewna, że Chór Aleksandrowa odrodzi się jak Feniks z popiołów.

   Pozdrawiam i Włodka też.

   • krzyk58
    28 grudnia 2016 at 19:47

    Też jestem tego zdania,zresztą- inaczej nie może być!

    Pozdrawiam

 11. krzyk58
  28 grudnia 2016 at 19:54

  Aleksander Jabłonowski, rusofobia geneza wirusa.

  https://www.youtube.com/watch?v=SqXKh3XOftE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Cytaty

Scroll Up