Rosję definiuje się przez cierpienie - czy pewien inny kraj przez nienawiść i zło? - Obserwator polityczny

Rosję definiuje się przez cierpienie – czy pewien inny kraj przez nienawiść i zło?

27 grudnia 2016 04:05 komentarzy: 21 Autor:  A • A • A

graf. red.Rosję definiuje się przez cierpienie. Końcówka roku jest dla Rosjan bardzo trudna, seria dramatów która dotknęła tego społeczeństwa byłaby poważnym wyzwaniem w przypadku społeczeństw większości krajów Zachodu. Tymczasem w Rosji, cierpienie jest wpisane w wymiar narodowego definiowania się. Jest to bardzo szlachetne i wymowne, stanowi część fundamentu rosyjskiej tożsamości narodowo-kulturowej. W zasadzie są to kwestie niemożliwe do przetłumaczenia i wyjaśnienia, bez pogłębionej znajomości rosyjskiej kultury, w tym w szczególności literatury. To wielkie i wzniosłe sprawy, czyniące Rosjan nie tylko odpornymi na dramaty i tragedie, ale przede wszystkim ludźmi wyjątkowej wrażliwości. Rosja zawsze odradza się po każdej tragedii i będzie trwała wiecznie.

Niestety jednak z przerażeniem trzeba przyznać, że podobnie jak w przypadku dramatu rosyjskiego samolotu pasażerskiego nad Egiptem, również obecnie pojawiły się niestety liczne głosy, w pewnym kraju, które wyrażają niedające się kwantyfikować emocje w tych dramatycznych wydarzeniach, które ostatnio dotyczyły Rosji. Najpierw dramatyczne i haniebne morderstwo rosyjskiego Ambasadora w Turcji zostało w tym kraju przyjęte pozytywnie, spotkało się wręcz z gratulacjami i to wysokich urzędników państwowych. Następnie doszło do złego życzenia i demonstrowania radości z masowego zatrucia alkoholem metylowym w Rosji. Dramat dotyczy około 70 osób i jest czymś totalnie przygnębiającym. Jednakże w pewnym kraju spotkało się to z niewybrednymi komentarzami w mediach, dotyczącymi rosyjskiej kultury spożywania alkoholu, demonstrowano zadowolenie z faktu, że tylu a tylu Rosjan jest już mniej i że sami się załatwiają. O ile jeszcze można w jakiś podły sposób próbować wytłumaczyć – nienawiścią i ksenofobią – satysfakcję z mordu na Ambasadorze. Jednakże nie da się w żaden sposób zrozumieć nienawiści i zadowolenia z cudzego dramatu wynikającego z tragicznego błędu! Jak w ogóle można generować i sączyć przez media nienawiść do nieznajomych osób, których się nie widziało? To i tak mało, albowiem pokaz nienawiści, wrogości, ksenofobii i czystej nienawiści motywowanej narodowo – jaki wystąpił w niektórych mediach pewnego kraju, po dramacie samolotu nad Morzem Czarnym w ostatnich dniach, to już jest zbydlęcenie gorsze niż zwierzęce. W zasadzie to nawet nie wypada obrażać zwierząt, albowiem to co można zaobserwować jest porażające.

Niestety pewien inny kraj – choć będący w rzeczywistości częścią Rosyjskiego Świata, definiuje się od pewnego czasu poprzez nienawiść i zło. To przerażające, jak łatwo można poddać wielomilionowe społeczeństwo ideologicznej presji nienawiści do sąsiada, który w istocie jest rodziną – bratem, siostrą, matką! Nikt tutaj nie mówi o odczuciach Narodu, albowiem nie ma do tego danych – nie ma badań, na ile w tym kraju dzisiaj wyrażana jest opinia publiczna, albowiem takich badań tam nie da się dzisiaj zrobić. Natomiast skala nienawiści jaka jest wylewana z mediów w tym kraju wobec Rosji i Rosjan – szokuje nas i na pewno również wielu jego mieszkańców. Tak przynajmniej można wywnioskować z rozmów z licznymi gośćmi, których jest tak wielu dzisiaj w Polsce.

Ciężko jest zrozumieć powody, dla których ktokolwiek miałby wyrażać radość i zadowolenie, a nawet sobie nawzajem gratulować, takiej wielkiej tragedii jak ta nad Morzem Czarnym? Zwłaszcza że główną część ofiar to wybitni muzycy, mistrzowie swojego gatunku sztuki, którą wynieśli na wyżyny mistrzostwa. Dramatyczna strata Chóru Aleksandrowa, poza wymiarem czysto ludzkim i narodowym rosyjskim, ma także wymiar wielkiej tragedii uniwersalnej, światowa kultura poniosła olbrzymią i chyba niemożliwą do odrobienia stratę. To byli najlepsi z najlepszych, mistrzowie wyznaczający standard chórów męskich w skali świata i to o znaczeniu historycznym. Ich brak będzie już wieczny, oto zniknął kawałek świata, który znaliśmy, szanowaliśmy i kochaliśmy. Jak można się z tego cieszyć? Co trzeba mieć w głowie, żeby demonstrować zadowolenie z takiego nieszczęścia?

Osobnym problemem, z którym Rosja będzie musiała się zmierzyć – pomimo zbadania przyczyn tego dramatu – jest pytanie – dlaczego praktycznie cały chór leciał w jednym samolocie? Tego typu ryzyko trzeba eliminować systemowo, a oszczędności na bezpieczeństwie się mszczą.

Możemy być jednak pewni, że ta wielka tragedia wzmocni Rosję i Rosjan. Na bratniej Białorusi na znak żałoby opuszczono flagi państwowe do połowy masztów. Niestety w pewnym kraju dopuszczono się profanacji tych tragicznie zmarłych ludzi. To przerażające, ale to będzie miało swoje konsekwencje, także i dla tego kraju wewnętrznie, ponieważ coraz więcej ludzi tam, widzi że cała nienawiść wobec Rosji i Rosjan jest sztucznie wykreowana i ma cele, które nie służą dobru. Nienawiść i zło nie są w naturze ludzi – zawsze przegrywają.

Pamiętajmy o tych dramatach, zapamiętajmy kto umiał się zachować, a kto zmarnował szansę, żeby przynajmniej milczeć.

Rosyjskie tłumaczenie tekstu [tutaj]


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 21

 • Wierny czytelnik

  Wielka tragedia. Jeżeli to nie zamach to znaczy, że z tymi samolotami jest coś nie tak. Jak to możliwe że rozpadł się nagle i jest rozrzucony na 15 km ? Kadłub się rozhermetyzował? Dramat dla rodzin, dramat dla bliskich, wielka tragedia dla świata.

  • krolowa bona

   @Wierny czytelnik, wie Pan dokladnie takie mysli cisna mi sie do glowy: zamach ? Albo konstrukcja samolotu kompletnie nie odpowisdajaca podstawowym standardom bezpieczenstwa..to byl samolot militarny i oni bardzo o taki sprzet dbaja …rozterka i taka strata.. ja to nawet mysle, ze to tzw.”panstwo islamskie” msci sie na Rosji za jej ofensywe w Syrii. . .czy myslac w ten sposob mam syndrom Macierewicza ? Ludzie pomocy, moze jalis komentazor-psycholog poczyni w tym zakresie swoje uwagi ….

   • ‚Państwo” islamskie”? – a może sojusznicy tegoż,
    czyli państwa demokratyczne…słowa wypowiedziane
    gdzieś – przez kogoś …a „wasze samoloty będą spadać…”

  • Tu 154 od dawna ma przydomek „latająca trumna„. To po prostu radziecka technologia.

   • Lepiej byś się pochylił nad tragicznie zmarłymi ofiarami,a nie wypisywał bzdur.!

 • krolowa bona

  Wysoko refleksyjny i bardzo smutny tekst, tez mam to wrazenie , ze Rosja fefiniuje sie przez cierpienie, wrecz w tej komasacji dramatycznych wydarzen brakuje wrecz slow i dech zapiera…
  Ludzie wzywam tu komentatorow , moze wsrod nich jest jakis psycholog, bo jak ja tylko zaczynam uzmyslawiac sobieco to sie stalo i do tego podzielam opinie autora o tym, ze sie nie pakuje calej grupy artystpq do jednego samolotu wlasnie z uwagi na bezpieczenstwo tu byl wypadek i wszyscy zgineli ale jest wysoko upowszechnione piractwo powietrzne i jak taki samolot zostanie porwany to rzad danego kraju jest poddany starzliwrj presji politycznej z wielkimi tego nastepstwami, czego wiec stwarza sie takie sytuacje z takim wlasnie zagrozeniem ???
  Ja juz mam chyba syndrom Macierewicza, gdyz wciska mi sie mysl , ze ten wypadek sa.olotowy to im spteparowano…ludzie pomocie mi , bo trace grund pod nogami….

 • I my Polacy uderzmy się w piersi. Cały dzień czekałem na kondolencje Prezydenta, a gdzie Premier,szef MSZ zabrakło im odwagi, czy bali się Prezesa i Antoniego? Rosyjscy Bracia,jesteśmy z Wami w tych ciężkich chwilach.!Cześć pamięci tragicznie zmarłym pasażerom i załodze TU 154.!

  • Kondolencje ze strony polskich władz powinny być. Ale z tymi rosyjskimi braćmi to spora przesada. Chociaż w ciągu ostatnich trzystu lat do naszej mentalności przedostało się niestety kilka cech typowych dla Rosjan to jednak nadal tak bardzo różnimy się od nich, że bez przesady możemy powiedzieć, że Rosja to dla nas obca galaktyka.

   • Na obrazku poniżej procentowe występowanie haplogrupy R1a…

    https://www.eioba.org/files/user15684/a114788/400px_r1a_map.jpg

    Reasumując : generalnie to co za Hamburgiem,Łabą to już
    obcy wrogi Nam świat – MY Polacy NIGDY nie będziemy
    jego częścią.A „bobby” niekoniecznie jest/musi być
    tejże haplogrupy. W Polsce jest „sporo” obcych,
    „odwiecznych’ przybłędów – oni robią Nam Polakom
    wrogą robotę przechwytując kontakty w Naszym imieniu z naszymi ruskimi braćmi ze Wschodu od co najmniej przechrzty
    watykańskiego A. Possevina(?)

    Myślę że rozwiałem nieco mroki(umysłowe)? 🙂

   • Mi, proszę, więcej – jakie cechy „typowe dla Rosjan” znaleźli się w mentalności bobby’ego?
    A jeśli bobby bóg oszczędził, to niech przynajmniej powie o jakich cechach „typowych dla Rosjan” chodzi.

 • Żal po wielkiej stracie.
  Wyrazy współczucia dla Rosjan i wszystkich kulturalnych ludzi.

 • Tak, Rosja cierpi. Za 80 lat narzuconego przez Zachód nieludzkiego systemu komunistycznego. Lenin i Trocki byli jego agentami. Cierpi także za wojnę zachodu z Rosją rękami Hitlera i za śmierć 27 milionów ludzi. Putin stara się z Rosję przywrócić Rosjanom.

  • Piotr Wielki też był zachodnim agentem. A i Putin z jego niemieckimi ciągotkami to też nie typowy niedźwiedź z tajgi. Z drugiej strony np. dla profesora Pipesa Polska w większym stopniu jest państwem zachodnim niż Niemcy. Dla niego Niemcy, mimo zachodniej fasady to de facto państwo wschodnioeuropejskie. Osobiście uważam, że po zgwałceniu przez pruskie junkierstwo reszty państw niemieckich Niemcy naprawdę są częścią Wschodu. Co prawda kilkadziesiąt lat dominacji Zachodu w zachodnich Niemczech utworzyło dość porządną zachodnią fasadę na pruskich, wschodnich fundamentach ale obawiam się, że tak jak i trudno przenieść coś z Zachodu na rosyjskie fundamenty bez degeneracji idei to i w przypadku Niemiec westernizacja może okazać się wcześniej czy później totalną klęską.

   • Czy ty słyszałeś kiedyś o procesie zjednoczenia plemion germańskich?O Polsce wtedy nikt nie słyszał,plemiona słowiańskie dopiero ruszały w stronę Europy,poczytaj rusofobie i coś zrozum,a nie ciągle Rosja be i be.

 • To, że globalny hegemon- jeśli nie wywoła jakiegoś spektakularnego konfliktu na skalę światową- zbankrutuje, jest tylko kwestią czasu.

 • W USA są dosyć inteligentni analitycy i dobre Think Thanki.

  Już dawno wyszło im, że ich IMPERIUM DOBRA to wydmuszka.

  Światową rolę odgrywają Chiny, bo nie poszły ich zakłamaną drogę.

  Rosja wraca i coraz bardziej jest sobą.

  I okazuje się, że im bardziej stawia na WŁASNE wartości, tym bardziej się umacnia.

  Rozwija się w oparciu o własne zasoby i jeśli przestanie MAŁPOWAĆ Zachód, co jej się jeszcze zdarza – to zwycięży.

  A upadające Stany Zjednoczone to problem zakłamanego Zachodu.

  Wywołali pożar, tzw. Arabską wiosnę i np. w Syrii ten pożar musi gasić rosyjski strażak.

  I tu mamy wynik porównań obu ugrupowań.

 • Aleksander Jabłonowski Wojciech Olszański Braterstwo Polsko Rosyjskie.

  https://www.youtube.com/watch?v=yYsq1baHmUU

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda

  Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda

  Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda. Nawet gorzej, to po prostu tworzenie fikcji, w którą wierzą ludzie, wygłaszający te brednie. Oni tym żyją, napędzają się i w oparciu o sumę fikcji, którą kreują budują swój prymitywny autorytet. Jego głównym filarem jest oskarżanie wszystkich, którzy ośmielają się twierdzić inaczej. Niektórzy określają to zjawisko mianem „lewackiej propagandy”, jednak to tylko powierzchowna maska, w istocie źródłem zła jest zawsze jedno i to samo praźródło wszelkiego zła, czyli […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jak podle słaba jest Unia Europejska że Tunezja decyduje o naszej przyszłości!

  Jak podle słaba jest Unia Europejska że Tunezja decyduje o naszej przyszłości!

  Jak podle słaba jest Unia Europejska, że Tunezja decyduje o naszej przyszłości. Zarazem widać jak słaba jest Unia Europejska, ze względu na gąbczaste fundamenty na jakich jest oparta. Tydzień temu w Niemczech złożył wizytę pan Youssef Chahed – premier Tunezji. Jego spotkanie z panią Angelą Merkel było poświęcone głównie problemowi wsparcia ze strony państw północnej Afryki dla procesu zahamowania masowych i nielegalnych migracji przez Morze Śródziemne na Południe Europy. Była mowa o odsyłaniu nielegalnych imigrantów i jeszcze kilka innych protokolarnych […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIII

  A zima XXIII

  2017.02.12 Poznań zimą zimny wiatr zawsze w oczy jeśli tylko zdoła ścina z nóg wystarczy byle szpara by za pazuchę swą lodowatą dłoń zimą zimny wiatr zawsze w twarz swe wyzwanie rzuca łzy z oczu toczy maluje czerwienią policzki nos mrozem ścina

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Historie o Rosji to wymyślone informacje

  Historie o Rosji to wymyślone informacje

  Pan Donald Trump powiedział prawdę na temat wielkiego medialnego kłamstwa na temat Rosji. Historie o Rosji to wymyślone informacje, to jest oficjalne stanowisko pana Prezydenta. Wypowiedź głowy amerykańskiego państwa koncentrowała się, co prawda na łgarstwach, dotyczących rzekomego wsparcia Rosji na rzecz jego elekcji. Jednakże skoro to było kłamstwem i już o tym się mówi publicznie, mówi o tym sam pan Trump. To inne kłamstwa na temat rzekomych działań Rosji, również ujrzą światło dzienne. Wszyscy kłamcy, którzy przez ostatnie lata poniżali […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Niepokonana

  Niepokonana

  Potrafię wspinać się po wyznaczone cele Moją dziką determinacją pokonuje niemożliwie wiele Umiem panować nad własnym ciałem i umysłem Idąc  przez życie z pewnością siebie i twórczym rozmysłem   Nie dam się zdominować, przekupić, na wszystko mam odpowiedz Cele mam wyznaczone, nie dla mnie obłudna spowiedź Patrzę bez strachu w oczy słońca, bez sztucznych barier szkła Ono wie, że nie odpuszczę nawet, gdy jest ciężko i po twarzy spłynie kolejna, gorąca łza   Wiele zwycięstw ciągle przede mną Na wszystkie […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Euler Hermes – tendencja spadku na świecie liczby upadłości przedsiębiorstw już się kończy

  Euler Hermes – tendencja spadku na świecie liczby upadłości przedsiębiorstw już się kończy

  W roku 2016 firmy miały do czynienia z poważnymi trudnościami, pomimo intensywnego wsparcia ze strony decydentów politycznych. Firmy są w większym stopniu narażone na czynniki zewnętrzne. Liczba bankructw systematycznie wzrastała w regionach Azji i Pacyfiku oraz obu Amerykach, poprawa sytuacji w Europie również wydaje się niepewna. Zgodnie z prognozami, w roku 2017 liczba przypadków niewypłacalności w skali całego świata powinna wzrosnąć o +1%. Ograniczony wzrost inflacji przyniesie jedynie niewielką ulgę bilansom firm, które równocześnie będą musiały radzić sobie z wyższymi […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny

  Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny

  Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny i to jest chyba największa polityczna słabość tego człowieka. Nie można mówić o kimś, że jest mężem stanu i strategiem w rozumieniu geopolitycznym, jeżeli można przewidzieć to, jak się zachowa, jak wnioskuje, czego oczekuje i jaki wynik gry obstawia. Nawet jeżeli założymy, że pan prezes jest pragmatykiem, bo bez wątpienia jest i to wybitnym, to jednakże jest to bardzo mało, a nawet za mało, żeby zniwelować tą gigantyczną wadę. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Space Between Us – przestrzeń między nami!

  Space Between Us – przestrzeń między nami!

  Rok 2016 uświadomił obserwującym trendy współczesnego designu, że pomimo ogromnej ilości nowych pracowni – projekty wielu z nich bywały identyczne. Na targach mebli królowały sklonowane wersje „stolików rzeczek” i niezliczone formy mebli oparte na surowej desce i gotowych elementach łączących. Używana w realizacjach stal czarna była najczęściej proszkowana na intensywny kolor, bądź surowa. Brakowało szlachetnej struktury srebrnego metalu. Nie da się zrozumieć powodów, dla których metal w czystej – szlachetnej i podkreślającej swoją fakturę formie jest tak bardzo niedoceniany. Najsmutniejszy […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Recenzje Euler Hermes doceniony „Diamentem Infrastruktury i Budownictwa”

  Euler Hermes doceniony „Diamentem Infrastruktury i Budownictwa”

  Euler Hermes, lider rynku ubezpieczeń należności, gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji B2B, został wyróżniony prestiżową nagrodą podczas VIII edycji konferencji „Infrastruktura Polska & Budownictwo”, odbywającej się pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. W trakcie uroczystej gali liderów rynku budowlanego w Polsce odbyła się ceremonia ogłoszenia laureatów Konkursu Diamenty Infrastruktury i Budownictwa. Euler Hermes został uhonorowany w kategorii Podmiot Wspierający Roku. Statuetkę w imieniu Grupy Euler Hermes w Polsce odebrał Maciej Harczuk, Członek Zarządu TU Euler Hermes i CEO Euler Hermes […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Superdługopisy i zaoczne kursy dla Generałów to najsłuszniejsza dobra zmiana!

  Superdługopisy i zaoczne kursy dla Generałów to najsłuszniejsza dobra zmiana!

  Po co armii śmigłowce? Po co drony? Lata, to to, paliwa potrzebuje, psuje się, hałasuje, same kłopoty! Po co Marynarce Wojennej okręty podwodne? Te to dopiero są drogie, a nawet bandery nie ma na czym zawiesić – bo całe się zanurza! Po co okręt, który sam tonie! Normalnie jakiś idiotyzm! Po co w ogóle wojsku granatniki przeciwpancerne? Przecież, te które mają już umieją obsługiwać? Chyba się nauczyli przez 50 lat obsługi jednego typu? W ogóle można się zastanawiać nad samolotami […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Kontrowersje wokół wypadku pani premier nawarstwiają się

  Kontrowersje wokół wypadku pani premier nawarstwiają się

  Nawet prosty wypadek komunikacyjny, może się bardzo skomplikować i mieć znaczenie polityczne, jeżeli komuś zależy na tym, żeby nadać mu polityczne znaczenie. Zdarzenie komunikacyjne rządowej kolumny samochodów z panią Beatą Szydło Prezesem Rady Ministrów, zostało rozdmuchane do skali wydarzenia o randze katastrofy narodowej. Niestety same okoliczności związane z wyjaśnieniem tego wypadku są już przedstawiane jako zagmatwane. Nie wiadomo, czy była włączona sygnalizacja dźwiękowa – w tym zakresie są różne wersje. Chociaż oficerowie ochrony towarzyszący pani premier mają zeznawać jednoznacznie że […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXII

  A zima XXII

    2017.02.08 Poznań zimo to już ostatnie chwile zimo sypnij śniegiem niechaj świat pokryje białym puchem zimo śniegu nie żałuj zaspy usyp krą skuj rzeki zimo ześlij śniegi skryj czarną ziemię obsyp drzewa niechaj się nie smucą  

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Byli dowódcy krytykują polityków…

  Byli dowódcy krytykują polityków…

  Jest taki kraj w którym byli, wysocy dowódcy wojskowi i służb specjalnych krytykują polityków. Robią to w sposób w zasadzie już bezpośredni, mówiąc o osobiście doznanych upokorzeniach ze strony młodych ludzi otaczających ważnego urzędnika państwowego, będącego ich formalnym politycznym przełożonym. Jak również o innych sprawach związanych z normalną, regularną czystką w służbach mundurowych. Szczególnie dramatycznym przypadkiem jest upolitycznienie się przez publiczne wystąpienia – jednego z najważniejszych dowódców służb specjalnych, chodzi o kontrwywiad wojskowy. Mówimy o dowódcy służby najtajniejszej z tajnych, […]

  Czytaj więcej →