Rosję definiuje się przez cierpienie - czy pewien inny kraj przez nienawiść i zło? - Obserwator polityczny

Rosję definiuje się przez cierpienie – czy pewien inny kraj przez nienawiść i zło?

27 grudnia 2016 04:05 komentarzy: 21 Autor:  A • A • A

graf. red.Rosję definiuje się przez cierpienie. Końcówka roku jest dla Rosjan bardzo trudna, seria dramatów która dotknęła tego społeczeństwa byłaby poważnym wyzwaniem w przypadku społeczeństw większości krajów Zachodu. Tymczasem w Rosji, cierpienie jest wpisane w wymiar narodowego definiowania się. Jest to bardzo szlachetne i wymowne, stanowi część fundamentu rosyjskiej tożsamości narodowo-kulturowej. W zasadzie są to kwestie niemożliwe do przetłumaczenia i wyjaśnienia, bez pogłębionej znajomości rosyjskiej kultury, w tym w szczególności literatury. To wielkie i wzniosłe sprawy, czyniące Rosjan nie tylko odpornymi na dramaty i tragedie, ale przede wszystkim ludźmi wyjątkowej wrażliwości. Rosja zawsze odradza się po każdej tragedii i będzie trwała wiecznie.

Niestety jednak z przerażeniem trzeba przyznać, że podobnie jak w przypadku dramatu rosyjskiego samolotu pasażerskiego nad Egiptem, również obecnie pojawiły się niestety liczne głosy, w pewnym kraju, które wyrażają niedające się kwantyfikować emocje w tych dramatycznych wydarzeniach, które ostatnio dotyczyły Rosji. Najpierw dramatyczne i haniebne morderstwo rosyjskiego Ambasadora w Turcji zostało w tym kraju przyjęte pozytywnie, spotkało się wręcz z gratulacjami i to wysokich urzędników państwowych. Następnie doszło do złego życzenia i demonstrowania radości z masowego zatrucia alkoholem metylowym w Rosji. Dramat dotyczy około 70 osób i jest czymś totalnie przygnębiającym. Jednakże w pewnym kraju spotkało się to z niewybrednymi komentarzami w mediach, dotyczącymi rosyjskiej kultury spożywania alkoholu, demonstrowano zadowolenie z faktu, że tylu a tylu Rosjan jest już mniej i że sami się załatwiają. O ile jeszcze można w jakiś podły sposób próbować wytłumaczyć – nienawiścią i ksenofobią – satysfakcję z mordu na Ambasadorze. Jednakże nie da się w żaden sposób zrozumieć nienawiści i zadowolenia z cudzego dramatu wynikającego z tragicznego błędu! Jak w ogóle można generować i sączyć przez media nienawiść do nieznajomych osób, których się nie widziało? To i tak mało, albowiem pokaz nienawiści, wrogości, ksenofobii i czystej nienawiści motywowanej narodowo – jaki wystąpił w niektórych mediach pewnego kraju, po dramacie samolotu nad Morzem Czarnym w ostatnich dniach, to już jest zbydlęcenie gorsze niż zwierzęce. W zasadzie to nawet nie wypada obrażać zwierząt, albowiem to co można zaobserwować jest porażające.

Niestety pewien inny kraj – choć będący w rzeczywistości częścią Rosyjskiego Świata, definiuje się od pewnego czasu poprzez nienawiść i zło. To przerażające, jak łatwo można poddać wielomilionowe społeczeństwo ideologicznej presji nienawiści do sąsiada, który w istocie jest rodziną – bratem, siostrą, matką! Nikt tutaj nie mówi o odczuciach Narodu, albowiem nie ma do tego danych – nie ma badań, na ile w tym kraju dzisiaj wyrażana jest opinia publiczna, albowiem takich badań tam nie da się dzisiaj zrobić. Natomiast skala nienawiści jaka jest wylewana z mediów w tym kraju wobec Rosji i Rosjan – szokuje nas i na pewno również wielu jego mieszkańców. Tak przynajmniej można wywnioskować z rozmów z licznymi gośćmi, których jest tak wielu dzisiaj w Polsce.

Ciężko jest zrozumieć powody, dla których ktokolwiek miałby wyrażać radość i zadowolenie, a nawet sobie nawzajem gratulować, takiej wielkiej tragedii jak ta nad Morzem Czarnym? Zwłaszcza że główną część ofiar to wybitni muzycy, mistrzowie swojego gatunku sztuki, którą wynieśli na wyżyny mistrzostwa. Dramatyczna strata Chóru Aleksandrowa, poza wymiarem czysto ludzkim i narodowym rosyjskim, ma także wymiar wielkiej tragedii uniwersalnej, światowa kultura poniosła olbrzymią i chyba niemożliwą do odrobienia stratę. To byli najlepsi z najlepszych, mistrzowie wyznaczający standard chórów męskich w skali świata i to o znaczeniu historycznym. Ich brak będzie już wieczny, oto zniknął kawałek świata, który znaliśmy, szanowaliśmy i kochaliśmy. Jak można się z tego cieszyć? Co trzeba mieć w głowie, żeby demonstrować zadowolenie z takiego nieszczęścia?

Osobnym problemem, z którym Rosja będzie musiała się zmierzyć – pomimo zbadania przyczyn tego dramatu – jest pytanie – dlaczego praktycznie cały chór leciał w jednym samolocie? Tego typu ryzyko trzeba eliminować systemowo, a oszczędności na bezpieczeństwie się mszczą.

Możemy być jednak pewni, że ta wielka tragedia wzmocni Rosję i Rosjan. Na bratniej Białorusi na znak żałoby opuszczono flagi państwowe do połowy masztów. Niestety w pewnym kraju dopuszczono się profanacji tych tragicznie zmarłych ludzi. To przerażające, ale to będzie miało swoje konsekwencje, także i dla tego kraju wewnętrznie, ponieważ coraz więcej ludzi tam, widzi że cała nienawiść wobec Rosji i Rosjan jest sztucznie wykreowana i ma cele, które nie służą dobru. Nienawiść i zło nie są w naturze ludzi – zawsze przegrywają.

Pamiętajmy o tych dramatach, zapamiętajmy kto umiał się zachować, a kto zmarnował szansę, żeby przynajmniej milczeć.

Rosyjskie tłumaczenie tekstu [tutaj]


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 21

 • Wierny czytelnik

  Wielka tragedia. Jeżeli to nie zamach to znaczy, że z tymi samolotami jest coś nie tak. Jak to możliwe że rozpadł się nagle i jest rozrzucony na 15 km ? Kadłub się rozhermetyzował? Dramat dla rodzin, dramat dla bliskich, wielka tragedia dla świata.

  • krolowa bona

   @Wierny czytelnik, wie Pan dokladnie takie mysli cisna mi sie do glowy: zamach ? Albo konstrukcja samolotu kompletnie nie odpowisdajaca podstawowym standardom bezpieczenstwa..to byl samolot militarny i oni bardzo o taki sprzet dbaja …rozterka i taka strata.. ja to nawet mysle, ze to tzw.”panstwo islamskie” msci sie na Rosji za jej ofensywe w Syrii. . .czy myslac w ten sposob mam syndrom Macierewicza ? Ludzie pomocy, moze jalis komentazor-psycholog poczyni w tym zakresie swoje uwagi ….

   • ‚Państwo” islamskie”? – a może sojusznicy tegoż,
    czyli państwa demokratyczne…słowa wypowiedziane
    gdzieś – przez kogoś …a „wasze samoloty będą spadać…”

  • Tu 154 od dawna ma przydomek „latająca trumna„. To po prostu radziecka technologia.

   • Lepiej byś się pochylił nad tragicznie zmarłymi ofiarami,a nie wypisywał bzdur.!

 • krolowa bona

  Wysoko refleksyjny i bardzo smutny tekst, tez mam to wrazenie , ze Rosja fefiniuje sie przez cierpienie, wrecz w tej komasacji dramatycznych wydarzen brakuje wrecz slow i dech zapiera…
  Ludzie wzywam tu komentatorow , moze wsrod nich jest jakis psycholog, bo jak ja tylko zaczynam uzmyslawiac sobieco to sie stalo i do tego podzielam opinie autora o tym, ze sie nie pakuje calej grupy artystpq do jednego samolotu wlasnie z uwagi na bezpieczenstwo tu byl wypadek i wszyscy zgineli ale jest wysoko upowszechnione piractwo powietrzne i jak taki samolot zostanie porwany to rzad danego kraju jest poddany starzliwrj presji politycznej z wielkimi tego nastepstwami, czego wiec stwarza sie takie sytuacje z takim wlasnie zagrozeniem ???
  Ja juz mam chyba syndrom Macierewicza, gdyz wciska mi sie mysl , ze ten wypadek sa.olotowy to im spteparowano…ludzie pomocie mi , bo trace grund pod nogami….

 • I my Polacy uderzmy się w piersi. Cały dzień czekałem na kondolencje Prezydenta, a gdzie Premier,szef MSZ zabrakło im odwagi, czy bali się Prezesa i Antoniego? Rosyjscy Bracia,jesteśmy z Wami w tych ciężkich chwilach.!Cześć pamięci tragicznie zmarłym pasażerom i załodze TU 154.!

  • Kondolencje ze strony polskich władz powinny być. Ale z tymi rosyjskimi braćmi to spora przesada. Chociaż w ciągu ostatnich trzystu lat do naszej mentalności przedostało się niestety kilka cech typowych dla Rosjan to jednak nadal tak bardzo różnimy się od nich, że bez przesady możemy powiedzieć, że Rosja to dla nas obca galaktyka.

   • Na obrazku poniżej procentowe występowanie haplogrupy R1a…

    https://www.eioba.org/files/user15684/a114788/400px_r1a_map.jpg

    Reasumując : generalnie to co za Hamburgiem,Łabą to już
    obcy wrogi Nam świat – MY Polacy NIGDY nie będziemy
    jego częścią.A „bobby” niekoniecznie jest/musi być
    tejże haplogrupy. W Polsce jest „sporo” obcych,
    „odwiecznych’ przybłędów – oni robią Nam Polakom
    wrogą robotę przechwytując kontakty w Naszym imieniu z naszymi ruskimi braćmi ze Wschodu od co najmniej przechrzty
    watykańskiego A. Possevina(?)

    Myślę że rozwiałem nieco mroki(umysłowe)? 🙂

   • Mi, proszę, więcej – jakie cechy „typowe dla Rosjan” znaleźli się w mentalności bobby’ego?
    A jeśli bobby bóg oszczędził, to niech przynajmniej powie o jakich cechach „typowych dla Rosjan” chodzi.

 • Żal po wielkiej stracie.
  Wyrazy współczucia dla Rosjan i wszystkich kulturalnych ludzi.

 • Tak, Rosja cierpi. Za 80 lat narzuconego przez Zachód nieludzkiego systemu komunistycznego. Lenin i Trocki byli jego agentami. Cierpi także za wojnę zachodu z Rosją rękami Hitlera i za śmierć 27 milionów ludzi. Putin stara się z Rosję przywrócić Rosjanom.

  • Piotr Wielki też był zachodnim agentem. A i Putin z jego niemieckimi ciągotkami to też nie typowy niedźwiedź z tajgi. Z drugiej strony np. dla profesora Pipesa Polska w większym stopniu jest państwem zachodnim niż Niemcy. Dla niego Niemcy, mimo zachodniej fasady to de facto państwo wschodnioeuropejskie. Osobiście uważam, że po zgwałceniu przez pruskie junkierstwo reszty państw niemieckich Niemcy naprawdę są częścią Wschodu. Co prawda kilkadziesiąt lat dominacji Zachodu w zachodnich Niemczech utworzyło dość porządną zachodnią fasadę na pruskich, wschodnich fundamentach ale obawiam się, że tak jak i trudno przenieść coś z Zachodu na rosyjskie fundamenty bez degeneracji idei to i w przypadku Niemiec westernizacja może okazać się wcześniej czy później totalną klęską.

   • Czy ty słyszałeś kiedyś o procesie zjednoczenia plemion germańskich?O Polsce wtedy nikt nie słyszał,plemiona słowiańskie dopiero ruszały w stronę Europy,poczytaj rusofobie i coś zrozum,a nie ciągle Rosja be i be.

 • To, że globalny hegemon- jeśli nie wywoła jakiegoś spektakularnego konfliktu na skalę światową- zbankrutuje, jest tylko kwestią czasu.

 • W USA są dosyć inteligentni analitycy i dobre Think Thanki.

  Już dawno wyszło im, że ich IMPERIUM DOBRA to wydmuszka.

  Światową rolę odgrywają Chiny, bo nie poszły ich zakłamaną drogę.

  Rosja wraca i coraz bardziej jest sobą.

  I okazuje się, że im bardziej stawia na WŁASNE wartości, tym bardziej się umacnia.

  Rozwija się w oparciu o własne zasoby i jeśli przestanie MAŁPOWAĆ Zachód, co jej się jeszcze zdarza – to zwycięży.

  A upadające Stany Zjednoczone to problem zakłamanego Zachodu.

  Wywołali pożar, tzw. Arabską wiosnę i np. w Syrii ten pożar musi gasić rosyjski strażak.

  I tu mamy wynik porównań obu ugrupowań.

 • Aleksander Jabłonowski Wojciech Olszański Braterstwo Polsko Rosyjskie.

  https://www.youtube.com/watch?v=yYsq1baHmUU

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Kultura A zima X

  A zima X

  2017.01.15 Poznań zima jest od niechcenia choć przyszła spóźniona nadeszła z przytupem zasiała mróz srogi tu i ówdzie śniegu obfitość tu i ówdzie skąpo go sypiąc a potem potem to zimie się nie chciało znów wzięła wolne sobie dziś śnieg owszem pada cóż jednak kiedy w oczach niknie tonąc w błocie pod stopami zima jest od niechcenia jest tylko trochę wszystko co najlepsze na później jeszcze chowa może już jutro rąbek odchyli tajemnicy może już jutro znów siarczyście weźmie się […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Polacy to nie ponuracy

  Polacy to nie ponuracy

  A gdyby tak, zmienić nastawienie i przestać marudzić? Skończyć z narzekaniem i czarnowidztwem. Docenić, co się ma, jeśli nawet to tak strasznie malutko. We wszystkim starać się, na przekór dotychczasowemu działaniu – znaleźć pozytyw i dobrą stronę. Zazdrościmy naszym zachodnim sąsiadom, od zawsze czegoś innego. Może wystarczy przestać samemu się podburzać, kiedy pewne rzeczy i tak są nie do zmiany? Często nieświadomie, chcąc zrzucić z siebie swoje wątpliwości, czy kłopoty, obarczamy nimi innych. Jednak Powiernicy, mimo chęci, niewiele są w […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Najważniejsze że będziemy chronieni przez Boga

  Najważniejsze że będziemy chronieni przez Boga

  „Rzeź Ameryki dobiega końca! Bogactwo naszej klasy średniej zostało jej wyrwane i rozdane wszędzie na świecie! Broniliśmy granice innych nie broniąc własnej. Wasz sukces będzie naszym sukcesem. Łączy nas jedno serce i jedno przeznaczenie. Nieważne, która partia kontroluje rząd, ważne, czy naród kontrole rząd. Przekazujemy dziś władzę z Waszyngtonu do was, do narodu! Razem określimy kurs Ameryki i całego świata na nadchodzące lata. Nie akceptujemy polityków, którzy dużo mówią i nic nie robią. Kiedy Ameryka jest zjednoczona, jest nie do […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Dobra zmiana sięgnie Sądów!

  Dobra zmiana sięgnie Sądów!

  Dowiedzieliśmy się – już na pewno dobra zmiana sięgnie Sądów! Pan Minister Sprawiedliwości w ramach przeglądu resortów spotkał się z panią Prezes Rady Ministrów. Dowiedzieliśmy się, że będzie się działo. Będzie mniej stanowisk funkcyjnych, będzie reorganizacja całego systemu, będą wprowadzone nowe instytucje – jak np. Sędziowie Pokoju, ale to wymaga zmiany Konstytucji. Oto, kolejny piękny powód do tego, żeby ją zmienić. Będzie cały szereg innych zmian, przy których zwykłe likwidowanie lokalnych Sądów przez pana Ministra Jarosława Gowina, to był naprawdę […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima IX

  A zima IX

    2017.01.11 Poznań nadszedł śnieg   natarł nawałą śnieżną zawładnął ziemią znów białą zawładnął powietrzem dal zasłonił sobą   zapanowało królestwo śniegu   nadszedł śnieg   obficie ziemię zasypał przemalował drzew czerń skrył błota zamarznięte ślady   dziś już tylko biel dziś już tylko śnieg zima swe szaty nad światem rozpościera królestwo nastało śniegu

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia W 2016r. w Polsce o 8% wzrosła ilość niewypłacalnych firm w 2017r. zwiększy się o kolejne 3%

  W 2016r. w Polsce o 8% wzrosła ilość niewypłacalnych firm w 2017r. zwiększy się o kolejne 3%

  W grudniu opublikowano informacje o niewypłacalności 77 polskich przedsiębiorstw wobec 61 w grudniu 2015 roku (niewypłacalność jako stan faktyczny – czyli niezdolności do regulowania zobowiązań wobec dostawców w różnych formach prawnych, upadłości czy postępowań restrukturyzacyjnych). W całym 2016 roku opublikowano informacje o 805 przypadkach niewypłacalności wobec 747 w tym samym okresie ub. roku (+8%). Największy wzrost liczby niewypłacalności w handlu i usługach – deflacja erodowała i tak niskie marże, efekt zabójczej konkurencji i wojny cenowej, towarzyszyła temu postępująca konsolidacja na […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Opozycja bije w próżnię a władza odpowiada z jej głębi głośnym echem

  Opozycja bije w próżnię a władza odpowiada z jej głębi głośnym echem

  Jeżeli chcielibyśmy syntetycznie poprzez przenośnię oddać obecną sytuację w naszym kraju, absolutnie abstrahując od sympatii i antypatii politycznych i emocji, to mamy istotny problem. Ponieważ spór jest oparty na emocjach, a takiego sporu nie da się w sposób obiektywny scharakteryzować, ponieważ każdy głos odnosi się do tego, co mamy o nim zakodowane. To się równa emocje, wyraża przez emocje i emocjami się karmi. W sumie taka jest istota sporów, jednak odpowiedzialność za Państwo zobowiązuje, a przynajmniej powinna! To rodzi potrzebę […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Grudzień przeminął – gdzie są obiecane śmigłowce?

  Grudzień przeminął – gdzie są obiecane śmigłowce?

  Grudzień przeminął, trzeba zapytać – gdzie są obiecane śmigłowce? Czy raczej helikoptery, bo zdaje się w takiej formie nazwał te wiropłaty pan Minister, składając wobec pani Prezes Rady Ministrów publiczną obietnicę. Kontrakt na „Caracale” skasowano w sposób, który doprowadził do skandalu międzynarodowego i poważnego osłabienia naszej pozycji w Unii Europejskiej, już słyszeliśmy o tym, że mają być nowe śmigłowce – najpierw dla Wojsk Specjalnych, potem więcej. Na jednej z ostatnich konferencji prasowych pana Ministra, usłyszeliśmy że śmigłowce mają być już […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima VIII

  A zima VIII

    2017.01.10 Poznań no zimo no proszę   już się nie dąsaj już rozchmurz swe oblicze już rozwesel swą lodową duszę   o tak tak właśnie   w bieli ci do twarzy biel rozjaśnia ci twarz biel wszystko zmienia   a słońce o zimo tak słońce tak to jest to   zima i słońce zimą gdy słońce słoneczna zimo biel lśni szczególną bielą i choć śniegom słońce nie służy to jednak słońce a wtedy wiadomo radość nadzieja   cóż więcej […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Słuszną linię ma nasza władza! Zaprawdę słuszną! Ściga ludzi bez zarzutów?

  Słuszną linię ma nasza władza! Zaprawdę słuszną! Ściga ludzi bez zarzutów?

  Słuszną linię ma nasza władza! Zaprawdę słuszną! A jej emanacja odpowiadająca za projekcję prawa i porządku ma linię najsłuszniejszą! Niech nam żyje nasza władza i niech nam żyje jej Policja! Hurra! Ten zachwyt nie jest przypadkowy! To żaden oficjalny optymizm, po prostu serca nam rosną, a nasze powieki wybałuszają gałki oczne z podziwu na samą myśl o tym jak dobra jest nasza władza! Władza dobrej zmiany! Władza narodowo-konserwatywnych wartości, afirmująca formalnie prawo i sprawiedliwość w naszym umęczonym przeżuwaniem ośmiorniczek kraju! […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Ukraina uderzyła Polskę w twarz

  Ukraina uderzyła Polskę w twarz

  Ukraina uderzyła właśnie Polskę w twarz. Zakaz wjazdu na Ukrainę dla Prezydenta jednego z polskich miast, tak szczególnego dla naszych dobrosąsiedzkich relacji jak Przemyśl, to coś więcej niż prowokacja. To po prostu uderzenie po twarzy, taki „plaszczak z otwartej”, wymierzony wprost, bezczelnie, po chamsku. Z domysłem – i tak, nam nic nie zrobicie. Wiele można powiedzieć o naszych relacjach, jednak stygmatyzowanie samorządowców nie ma żadnego sensu. Ponieważ to właśnie od samorządów należy oczekiwać, że będą budować relacje i współprace. Zakaz […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima VII

  A zima VII

  2017.01.09 Poznań zimą pytania nachodzą mnie zimowe zimą rodzi się ciekawość we mnie wielka ot chociażby takie pierwsze z brzegu czy zimie bywa zimno czy dreszcze miewa zima co zima porabia gdy sezon mija zimowy może w sen zapada zimowy albo do zimnych krajów się chowa by tam nie zimowe pory roku przezimować czy latem zima też nosi się w bieli czy na wiosnę topnieje w zimie zapał zimowy pytania te wciąż mnie trapią pytania bez odpowiedzi zapytałbym zimy o […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan Kaczyński słyszał niemiecki termin „Realpolitik”?

  Czy pan Kaczyński słyszał niemiecki termin „Realpolitik”?

  Zdaniem pana Jarosława Kaczyńskiego, Niemcy powinni się zdecydować co do charakteru stosunków z Polską, mówił o tym że nie można naraz Polski atakować i od czci i wiary odsądzać. Jednocześnie liczyć na to, że te stosunki będą dobre. Rzeczywiście jest to logiczna wypowiedź, która ma sens, jednakże żeby tak twierdzić, trzeba najpierw naświetlić charakter wzajemnych relacji. W przypadku relacji niemiecko-polskich, nie ma czegoś takiego jak równorzędność i partnerstwo i nigdy nie było, jak również chyba nigdy nie będzie. Jesteśmy krajem, […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Donald Trump powiedział Europie prawdę o Europie

  Donald Trump powiedział Europie prawdę o Europie

  Pan Donald Trump Prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział Europie prawdę o Europie. Usłyszeliśmy, że Unia Europejska istnieje po to, żeby Niemcy mogły skuteczniej prowadzić swoją działalność gospodarczą na olbrzymią skalę. Usłyszeliśmy, że NATO jest reliktem zimnej wojny, co więcej, że nie wszystkie kraje równo płacą na bezpieczeństwo. Co wedle pana Trumpa jest nieuczciwe wobec USA. Zagrożenie nałożenia 35% cła na niemieckie samochody, to bardzo poważna groźba dla unijno-amerykańskich relacji handlowych. Do tego ma zostać podpisane porozumienie handlowe z Wielką Brytanią, którego […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima VI

  A zima VI

    2017.01.08 Poznań w objęciach bieli świat pogodnieje mróz mniej straszny wiatr zawstydzony cichnie   w objęciach bieli dziecka śmiech radosny pędzą sanie sanie gnają   w objęciach bieli zima zimą prawdziwsza zima bardziej jest serio zimy oblicze rozjaśnione   w objęciach bieli słońce wstaje błękitem śpiew ptaków głośniejszy od ciszy dzień chłodem wita gorąco

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Moje dziecko jest lepsze!

  Moje dziecko jest lepsze!

  Chciała zniknąć, jednak ciągnęła za sobą płaczącą Nadię. Padał ciepły, lipcowy deszcz, Na szczęście. Przynajmniej jej łzy nie były wystawione na widok nieszczęśliwych oczu małej dziewczynki, która drobiąc szybko kroczki, nie przestawała mówić. – Czemu Mamusiu mi to robisz? Dlaczego nie mogę się pobawić zabawkami Sofii?! Mamusiuuuuu, czemu musimy wracać do domu? Przecież obiecałaś mi co innego! – Tak, obiecałam ci zupełnie co innego… płakała w myślach. Chciałam Ci Skarbie zupełnie inne życie niż to, które niestety znasz… * Czekała […]

  Czytaj więcej →
 • Historia STALINIZM w mojej pamięci

  STALINIZM w mojej pamięci

  Mieszkałam na podlaskiej wsi, kilka kilometrów przed Bugiem. Za rzeką ziemie były ubogie, piaszczyste. Mówiło się o tych terenach: laski, piaski i karaski. Gospodarstwa karłowate, biedne. Na terenach przedbużańskich ziemia była dobra, gospodarstwa też były małe. Moja rodzina miała pięć hektarów ziemi rolnej II i III klasy i pięć hektarów łąk i lasów i byliśmy uważani za średniorolnych. Tylko kilku rolników miało około dwudziestu hektarów. W czasach stalinizmu to byli kułacy. Moi kuzyni mieli właśnie 20 hektarów ziemi. Stale słyszeli, […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Parszywe kłamstwa i próba obciążenia zamordowanego człowieka w Ełku to szczyt podłości!

  Parszywe kłamstwa i próba obciążenia zamordowanego człowieka w Ełku to szczyt podłości!

  Parszywe kłamstwa i próba obciążenia zamordowanego człowieka w Ełku to szczyt podłości! Niestety niektóre parszywe media zrobiły sobie używanie w grzebaniu w życiorysie zamordowanego człowieka w Ełku. Jesteśmy świadkami prawdziwej nagonki medialnej, pokazującej tego człowieka w jak najgorszym świetle, jako przestępcę, rzekomo wymuszającego haracze, czy też rzekomo używającego ksenofobiczne hasła. Powtarza się informacje sugerujące, że znaleziono przy zamordowanym jakieś substancje, których stosowne organy jeszcze nie ustaliły, ale gady podające się za dziennikarzy już nazywają to narkotykami. Oczywiście pytając, więc można, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nowa ordynacja wyborcza czyli dobra zmiana w samorządach

  Nowa ordynacja wyborcza czyli dobra zmiana w samorządach

  Jak to wspaniale! Serca rosną! Dowiedzieliśmy się za pośrednictwem mediów narodowych, od samego pana prezesa, że może się zdarzyć kolejna dobra zmiana. Tym razem szczęściarzami będą samorządowcy, dla których władza przygotuje nową ordynację wyborczą. Zmiany mają dotyczyć ograniczenia ilości kadencji, z prawdopodobnie działaniem prawa wstecz, jak również całego szeregu szczegółów, jednakże niezwykle istotnych. Chodzi o urny z przeźroczystego materiału (zapewne poliwęglan), jak również i takie kwestie jak kamery w lokalach wyborczych oraz zmiany w sposobie liczenia głosów, jak i samych […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima V

  A zima V

    2017.01.05 Poznań i przyszedł mróz nadszedł szybkim krokiem zdecydowanie objął w posiadanie ściął z nóg kałuże wszelakie   a chmury rozwiał wiatr i słońce znów wyszło lecz wiatr i mróz po społu szarpią pchają kąsa każdy z nich   i przyszedł mróz czas siekiery użyć chwacko drewna narąbiemy w piecu napalimy zima niestraszna nam   i przyszedł mróz a odejść nie chce zimy pocałunek siarczysty zimy wyciągnięta zimna dłoń

  Czytaj więcej →
 • Polityka Świat czeka na duet Trump-Putin

  Świat czeka na duet Trump-Putin

  Świat czeka na duet Trump-Putin, oto Ameryka wydała z siebie lidera, który jak deklaruje jest w stanie uścisnąć dłoń najpotężniejszego człowieka na świecie pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Dotychczas relacje pomiędzy dwoma najpotężniejszymi krajami w na świecie były obarczone dysfunkcją pana Baracka Obamy, którego światopogląd zamykał się w ograniczonym zakresie, który budowała jego własna propaganda. Pan Trump na pewno nie jest miłośnikiem Rosji, jednakże Rosjanie nie oczekują miłości, tylko konkretnej, zdrowej, rozsądnej i pozostawiającej miejsce do wzajemnej tolerancji polityki. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Opozycja się sama rozegrała a zdjęcia pana Petru i faktury pana Kijowskiego to nie przypadki

  Opozycja się sama rozegrała a zdjęcia pana Petru i faktury pana Kijowskiego to nie przypadki

  Opozycja się sama rozegrała na proteście w Sejmie. Doszło do realnego podziału pomiędzy Nowoczesną a Platformą Obywatelską. Pierwsza partia została skompromitowana przez ujawnienie zdjęcia jej lidera z jedną z koleżanek Posłów. Wyszło na to, że protest rotacyjny w Sejmie, można przerywać fajną wycieczką do Portugalii. Platforma Obywatelska zachowała się w sposób ortodoksyjny – żadnych rozmów z ludźmi, z którymi rozmowy nie mają żadnego sensu. Trzeba przyznać, że to konsekwentna strategia opozycji totalnej, której obecnie rządzący odmawiali legitymacji do sprawowania władzy. […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power San Escobar pokazuje skalę wyczulenia propagandy na obciach Made in Poland

  San Escobar pokazuje skalę wyczulenia propagandy na obciach Made in Poland

  San Escobar – lapsus językowy naszego niestety ministra, pokazuje skalę wyczulenia propagandy na obciach made in Poland. Było to tak mistrzowsko rozegrane w globalnych mediach, że na przykładzie proliferacji tej jednej frazy, można zbadać to – jak działa przemysł propagandy. Zarówno krajów nam nieprzychylnych i wrogich, jak i nam przyjaznych, w zasadzie można na przykładzie rozejścia się tej frazy po świecie pokazać, jak działają współczesne media. Jak również ośrodki wpływu medialnego, które po prostu trzeba nazywać propagandą. Standardowo w globalnym […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Pan Jarosław Kaczyński popełnił wielki błąd w metodzie wprowadzania reform

  Pan Jarosław Kaczyński popełnił wielki błąd w metodzie wprowadzania reform

  Pan Jarosław Kaczyński popełnił wielki błąd w metodzie wprowadzania reform. Można także dyskutować z ich kierunkiem i treścią, jednak to metoda jaką przyjęto, obciąża osoby politycznie odpowiedzialne za nadany kierunek. W tym kontekście odpowiedzialność polityczną ponosi pan Jarosław Kaczyński jako przywódca całego obozu politycznego tzw. dobrej zmiany, jednak trzeba pamiętać także i o odpowiedzialności ludzi, którzy w tych działaniach pomagają. Problemem zasadniczym jest założenie, że można zburzyć i poświęcić to co istnieje, dla stworzenia tego co nowe. To przeświadczenie wynika […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima IV

  A zima IV

    2017.01.04 Poznań a zatem zimo powiedzmy sobie szczerze   ten deszcz nie zachwyca a śnieg nie wytrzymał próby mróz jeno jako tako i tylko nogę podstawia   więc może w końcu coś z tym zrobisz zakaszesz rękawy   tylko nie przesadź jak czasem to ci się zdarza a wtedy śnieg po szyję i mróz że drzewa pękają

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Inne cele ważne dla Waszyngtonu czyli Rosja robi wspaniałe rzeczy

  Inne cele ważne dla Waszyngtonu czyli Rosja robi wspaniałe rzeczy

  Retoryka pana Donalda Trumpa wobec Federacji Rosyjskiej jest wyjątkowo rozsądna i wyważona, pan Prezydent jest daleki od rusofobii i mowy nienawiści, w której amerykańscy politycy zwykli poniżać Rosję. Czy też standardowo oskarżać o całe zło na świecie, nawet jeżeli równolegle lansowali tezy o regionalnym znaczeniu Rosji. Było to szczególnie ciekawe, albowiem samo twierdzenie o tym, że Rosja jest tylko regionalnym mocarstwem, a zarazem stawianie tego kraju jako głównego przeciwnika geostrategicznego, to nie tylko błąd – to wielka improwizacja pana Obamy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Dlaczego nie było apelu smoleńskiego podczas przywitania Amerykanów w Żaganiu?

  Dlaczego nie było apelu smoleńskiego podczas przywitania Amerykanów w Żaganiu?

  Jak mogło dojść do tak wielkiego skandalu w Żaganiu! Przecież to jest prawdziwa profanacja i zaprzaństwo! Kto za to odpowiada! Żeby w obecności samego pana Ministra Obrony Narodowej, samej pani premier w tut. rządzie, jak również pana Ambasadora największej demokracji na świecie nie przeprowadzić apelu smoleńskiego? Ten skandal musi zostać wyjaśniony! To zdrada! Zaprzaństwo! Podstęp! Zapewne jacyś zdrajcy uniemożliwili przeprowadzenie tej niesłychanie ważnej dla naszego patriotyzmu uroczystości i to pod nosem samego pana Ministra! To prowokacja! Prowokacja powiązana ze zdradą! […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima III

  A zima III

    2017.01.02 Poznań hej zimo zimo gdzie twe białe sanie gdzie kuligów dzwonki gdzie zaspy śnieżne gdzie skute lodem wody gdzie śnieg w oczy garściami gdzie kwiaty na oknach mrozem malowane gdzie śnieg skrzypiący gdzie biel twa nad biele hej zimo zimo

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Czy lepiej kupić więcej używanych F-16 czy mniej nowych samolotów?

  Czy lepiej kupić więcej używanych F-16 czy mniej nowych samolotów?

  Mając do wyboru używane samoloty F-16, a nowe samoloty w ogóle, należałoby wybrać samoloty nowe. Jednakże w praktyce wybór wcale nie jest taki prosty, ponieważ zakup kolejnych samolotów dla Sił Powietrznych jest bardzo poważnym wyzwaniem ekonomicznym i politycznym dla państwa. O wyzwaniu przemysłowym w zasadzie nie ma po co mówić w kontekście naszego kraju, ponieważ jak dowodzą doświadczenia z zakresu implementacji amerykańskiego offsetu, nie mamy zdolności do wykorzystania potencjału, który tamta strona mogłaby nam zaoferować, gdyby chciała. Pytanie powinno brzmieć […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Wykorzystanie instytucji państwowych do budowy dobrej zmiany jest niepokojące

  Wykorzystanie instytucji państwowych do budowy dobrej zmiany jest niepokojące

  Wykorzystanie instytucji państwowych do budowy dobrej zmiany jest niepokojące. Oczywiście nie można mieć nic przeciwko samemu faktowi, że np. pan Minister Sprawiedliwości zaskarża wybór niektórych Sędziów w 2010 roku do Trybunału Konstytucyjnego. Jednakże nie można także uniknąć oceny tego typu zdarzeń w kontekście politycznym. Również nie można przejść z milczeniem nad groźbami wysokich funkcyjnych urzędników, będących zarazem politykami dobrej zmiany pod adresem Posłów opozycji w kontekście rzekomej odpowiedzialności za łamanie prawa na sali sejmowej. To są bardzo poważne sprawy, jeżeli […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima II

  A zima II

    2017.01.02 Poznań nie żebym zaraz za mrozem tęsknił choć i on swe ma uroki szczególnie gdy maluje szadzią albo skrzypi pod nogami i szczypie że nie wiem   ale tak jak teraz to już chyba bym wolał żeby jednak choć trochę a tu ciągle no proszę ni w tę ni w tamtą trochę dziś nawet śniegu nocą ale tyle co kot popłacze i zaraz zresztą wszystko się w błoto i tyle uciechy jak komu dane było wstać z samego […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Pierworodny grzech dochodu podstawowego

  Pierworodny grzech dochodu podstawowego

  Cześć polityków i społecznych aktywistów rozpala dyskusja o gwarantowanym dochodzie podstawowym. Dyskusja sam w sobie nie jest zła, tyle że padają w niej albo argumenty irracjonalne albo pseudohumanitarne. W dodatku dyskutanci a przynajmniej niektórzy, starają się sprawić wrażenie, że koncepcja ta ma jakieś lewicowe korzenie, lub powinna być włączona do lewicowego kanonu. Koncepcja gwarantowanego dochodu podstawowego to po pierwsze koncepcja liberalna powstała jako uzupełnienie wolnego rynku i reakcja na skutki systemowej nierówności dochodowej i majątkowej. Oficjalnie jest przesłanki są humanitarne. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Sami wprowadzamy się w dryf rozwojowy

  Sami wprowadzamy się w dryf rozwojowy

  Sami wprowadzamy się w dryf rozwojowy, zachodnie agencje ratingowe wystawiają naszemu krajowi coraz niższe oceny. Banki i inne instytucje finansowe stawiają coraz bardziej pesymistyczne prognozy dotyczące PKB. Już importujemy inflację – proszę popatrzeć co się dzieje z Dolarem! Grozi nam jej skokowy wzrost, on oczywiście nie zagrozi stabilności cen, ale jeżeli z warunków deflacyjnych, nagle przerzucimy się na coś pomiędzy 1,3-1,9% to proszę sobie zrobić słupek dynamiki wzrostu! Biorąc pod uwagę, że wszystkie fundusze inwestujące w dług – wstawiają takie […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Widzimisie z Towarzystwa Wzajemnej Adoracji bawią się we własnym gronie

  Widzimisie z Towarzystwa Wzajemnej Adoracji bawią się we własnym gronie

  Towarzystwo Wzajemnej Adoracji jakie stanowi nasza klasa polityczna, doskonale się bawi we własnym gronie. Otwarto posiedzenie Sejmu, nie do końca wiadomo które, chwilę potem ogłoszono przerwę. W międzyczasie Posłowie opozycji blokowali salę sejmową, w kolejnym dniu było jeszcze bardziej śmiesznie i strasznie. Oto w ten sposób dzieje się w Polsce parlamentaryzm, nasi przedstawiciele nie wiedzą jak się ze sobą porozumieć, a rozmowy o tym – jak i czy w ogóle rozmawiać zostały zerwane, albowiem opozycja albo nie przyszła, albo ta […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nikt nie słucha Kasandry

  Nikt nie słucha Kasandry

  Jest tylko jedna rzecz, której nie lubię bardziej od bycia zaskakiwanym przez rzeczywistość. To wtedy, gdy rzeczywistość spełnia moje najczarniejsze prognozy. Ostatni raz byłem zaskoczony ponad półtora roku temu, gdy w pierwszej turze wyborów nie zwyciężył kandydat, który nie miał z kim przegrać lecz ten, który nie wierzył, że da się wygrać. Potem wszystko potoczyło się zgodnie z przewidywaniami. Po 1989 roku przebieg procesów politycznych w Polsce wykazywał dosyć duże podobieństwa do tego co działu się w innych krajach byłego […]

  Czytaj więcej →