Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

24 czerwca 2018

Skonsumujemy OFE do końca! Co z winnymi strat wynikających z tej poronionej reformy?


 Skonsumujemy OFE do końca! Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów wydał rekomendację zakładającą dokonanie przekazania 25% środków zgromadzonych w OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej a pozostałej części 75% do funduszy inwestycyjnych, które powstaną po przekształceniu obecnych. Środki te mają być odnotowane na indywidualnych kontach emerytalnych obywateli w ramach III-ciego filaru. W generalnym ujęciu jest to realizacja koncepcji pana Wicepremiera Mateusza Morawieckiego, którą odnośnie OFE przedstawił on latem tego roku.

W praktyce oznacza to, że ZUS przejmie około 35 mld PLN (to 25%) a nowe fundusze przejmą około 100 mld PLN (te 75%). W praktyce mamy więc dotację do ZUS, która prędzej niż później będzie tam skonsumowana, a reszta zasili nowe twory w których będzie dużo dobrze płatnych etatów i bardzo dużo średnio płatnych etatów. W konsekwencji wszyscy będą zadowoleni i ulegnie poprawie wskaźnik zadłużenia państwa zbliżający się niepokojąco do progu 55% zadłużenia wobec PKB.

W ten oto sposób rząd prawicy kończy dzieło swojego para-liberalnego poprzednika, który wydobył z OFE około 150 mld PLN, niwecząc dzieło jeszcze wcześniejszego rządu w którym w zasadzie oba środowiska rządziły razem. Pokazuje to jak poroniona była to reforma, niestety nie jest podane do publicznej wiadomości jakie koszty poniosło społeczeństwo „na zarządzanie” i inne opłaty i prowizje, które płaciliśmy ustawowo zobowiązani, nie mając na to żadnego wpływu. Były to wielkie pieniądze – na pewno moglibyśmy za nie kupić kolejne 50 samolotów F-16 lub może nawet wystarczyłoby i na 100 maszyn. Na pewno nasz kraj wyglądałby inaczej, gdyby nie ta poroniona reforma i jej obecne zwijanie.

Nie będziemy negować decyzji rządu, jest zła jednakże to prawdopodobnie mniejsze zło, bo niwelujące ten cały poroniony ekonomicznie pomysł. Co więcej, wcześniejszy rząd zrobił to samo. Wszystko jest źle i to są złe reformy, złych koncepcji – wszystko się nie udało.

W związku z tym jednak będziemy się głośno pytać co z odpowiedzialnością ludzi, którzy ten system wymyślili, rekomendowali, reklamowali, zachęcali Polaków, głosowali za jego wprowadzeniem w Sejmie? Przecież ktoś to wprowadził – ktoś to wymyślił? Ktoś podpisał ustawę? Wszyscy pamiętamy nazwisko tego pana premiera, pamiętamy kto był wówczas wicepremierem, pamiętamy kto rządził z tylnego fotela. Gdzie ci ludzie dzisiaj są? Czy zwrócą nam pieniądze jakie zapłaciliśmy „za zarządzanie” i inne? Przecież nikt nie dostał żadnej, a nawet jeżeli to co najwyżej śladową emeryturę. W konsekwencji cały system był jedną wielką porażką, co prawda nawet nie dokończoną – jak broni się były premier i były jego doradca pewien profesor wprowadzający tą nieszczęsną reformę. Jednak to tym gorzej o nich świadczy i tym większą ponoszą odpowiedzialność – wprowadzili w części nieudaną i niepotrzebną reformę, przekładając ryzyko finansowe za emerytury Polaków na rzecz mitycznych rynków finansowych. Dzisiaj widać, że nie mieli racji, a były już wówczas głosy mówiące o tym, że to szaleństwo i wielkie ryzyko. To wszystko można odświeżyć, szkoda że wiodące media nie przedrukują ponownie ówczesnych wypowiedzi polityków, autorytetów naukowych stojących za tą reformą oraz komentatorów i publicystów ze swoich zasobów. Możecie być Państwo pewni, że protest jaki byłby pod Sejmem, przerósłby wszystkie wcześniejsze, na latarniach po prostu pojawiłyby się sznury i nie byłoby zmiłuj.

To w jaki sposób nas po prostu systemowo wydymano – przepraszam ale nie ma innego lepiej pasującego słowa, a w tej bulwersującej sprawie, nie ma po co owijać w bawełnę i czegokolwiek udawać – przejdzie do historii światowej banksterki. Przez lata dojono z prawie całego Narodu olbrzymie pieniądze, które rząd sam przelewał, tylko po to, żeby potem je potem w większości pożyczać płacąc odsetki – to coś większego niż totalny idiotyzm, to mechanizm doskonałego „złodziejstwa”, dojenia i jawna „kradzież” w majestacie prawa. Ludzie którzy to wymyślili, w kraju mającym prawdziwe władze, dbające o interes narodowy powinni naprawdę siedzieć w więzieniu i to o dość ciężkim rygorze. Ponieważ skala tego oszustwa jest porażająca i tak powszechna, że obejmująca praktycznie całe społeczeństwo. Jeżeli chodzi o kwalifikację formalną tych zarzutów – można pomyśleć o grupie przestępczej działającej w porozumieniu oraz o niegospodarności, to w szczególności dla polityków umoczonych w ten proceder.

Uwaga, nikt tu nie mówi że ci ludzie w większości mieli wspaniałe intencje, a pomysł był dość dobry, albowiem w uproszczeniu chodziło o stworzenie takiego samego mechanizmu inwestycyjnego, jaki jest powszechny na rozwiniętych rynkach finansowych. Jednak nie intencje i pomysł się liczą, tylko wykonanie i skutki. Właśnie za to należy tych ludzi rozliczyć – oczywiście w pełni w majestacie obowiązującego wówczas prawa. Co więcej – należy ich moralnie potępić, tak żeby okryci hańbą nie mogli brać udziału w życiu publicznym.

Miejmy nadzieję, że rządzący to przeprowadzą – stawiając przed sądem za niegospodarność chociaż formalnie odpowiedzialnych polityków z ówczesnym ministrem finansów i premierem na czele. Są to osoby bardzo znane, wpływowe i niestety powszechnie szanowane. Ponieważ nie ma w naszym kraju czegoś takiego jak odpowiedzialność moralna polityków, a połeczeństwo wierzy tylko w to co mówią media. W tym przypadku mamy do czynienia z ludźmi, którzy spowodowali olbrzymie straty swoimi decyzjami, a nie ma z tego żadnych efektów. Doprowadzenie do  uznania ich za przestępców skazanie, być może także i konfiskata majątków na rzecz Skarbu Państwa – to tylko symboliczne sposoby na zadośćuczynienie krzywdzie jaką spowodowali. Proszę pamiętać – tutaj nie jest winna żadna Komuna, żaden ZSRR, żadni płatni zdrajcy, to robili najlepsi profesorowie, najwybitniejsze autorytety i politycy z pierwszych szeregów etosu. Skazanie tych ludzi na pewno znacząco poprawiłoby notowania rządzących i miałoby jeszcze jeden walor – byłby to rzeczywisty sposób na rozliczenie winnych zaniedbań i złych decyzji, złego rządzenia o którym tak wiele razy mówili przedstawiciele dobrej zmiany. Poczekamy na efekty – miejmy nadzieję, że rządzący będą mieli odwagę działać. W tej sprawie nie można mieć litości, ponieważ to wszystko było po prostu niepotrzebne.

Tags: , , , , , , ,

15 komentarzy “Skonsumujemy OFE do końca! Co z winnymi strat wynikających z tej poronionej reformy?”

 1. Henryk z Hamburga
  24 grudnia 2016 at 05:37

  Łobuzek i profesorek po wieczornych kursach marksizmu i leninizmu powinni siedzieć za tę reformę

 2. Fasci di Combatimento
  24 grudnia 2016 at 05:59

  S…nów na sznur złodziei – zaraz zaraz a czy przypadkiem lider z jednej partii opozycyjnej nie był zaangazowany w OFE i nie trzepał na tym kasy? jak to on sie nazywa….

 3. jerzyjj
  24 grudnia 2016 at 07:23

  “OFE należałoby zlikwidować natychmiast, ratując co się da, zanim aktywa w portfelach tych funduszy całkowicie wyparują.
  Była to po prostu i jest nadal gigantyczna piramida finansowa, zasilana środkami publicznymi, której żywotność przewidziano na ok. 30 lat, tj. do roku 2030. Sprawa wydała się przedwcześnie, między innymi dlatego, że zbyt wiele starszych roczników przystąpiło do OFE w momencie tworzenia tych funduszy.
  Za kuriozalne mogę jedynie uznać zachowanie tych polityków, którzy niszcząc FUS (nie tylko na skutek reformy emerytalnej, ale także w wyniku innych posunięć) opowiedzieli się przeciw własnemu społeczeństwu, dopuścili do dewastacji finansów państwa tylko po to, żeby stosunkowo niewielka grupa beneficjentów transformacji ustrojowej mogła nadal w majestacie prawa powiększać swój majątek, nie zważając na – odległą w czasie, to prawda, lecz nieuniknioną – katastrofę cywilizacyjną i klęskę humanitarną.
  Zagrożenie to jest realne, zważywszy, że przy utrzymaniu obecnych rozwiązań i patologii na rynku pracy, za kilkanaście lat w Polsce będzie 6-7 mln nędzarzy (NIE BĘDZIE ALE JUŻ JEST
  https://forumemjot.wordpress.com/2015/06/10/raport-gus-w-polsce-zyje-62-mln-osob-ponizej-granicy-ubostwa-eksterminacja-narodu-polskiego/) otrzymujących świadczenia emerytalno-rentowe niższe od minimum socjalnego.
  http://wgospodarce.pl/opinie/21696-prof-grazyna-ancyparowicz-ofe-to-byla-i-jest-gigantyczna-piramida-finansowa-zasilana-srodkami-publicznymi

 4. Ja-robot
  24 grudnia 2016 at 07:36

  Gdyby PIS miał odwagę to by ich rozliczył i naprawdę pozamykał, Wtedy bym uwierzył że chcą zmienić Polskę

  • krolowa bona
   24 grudnia 2016 at 08:55

   @Ja-robot
   Oczywiscie wladciwie to koniecznosc by taka pricedure przeprowadzic, tak na prawde to pomysl czy wrecz nakaz / rozkaz wykonawczy otrzymal Donek z Niemiec, tu toto nazywa sie “Ruester Rente” lub ” Rusrup Tente” od nazwisk managerow wielkich koncernow, ktorzy wpadli na ten pomysl by zdewastowac i zprywatyzowac system ubezpieczen spolecunyvh i wyslac emetytow i rencistow na gieldy i targowiska swiata a waskiej elicie przysoprzyc miliardow i to z kasy publicznej…szczegolne podziekowania nie tylko dla Donks ale i dla ex-budeskanclerza Niemiec Gerharda Schröder’a , on polozyl cala UE i Europe na lopatki oraz Fundacji Konrada Adenauera,ktora Donka i PO finansowala i jej “doradzala”taki fenomeny neoliberalnej wscieklizny sa przejawem faszyzmu fetyszem jest tu pieniafz i nieograniczajaca sie chec zysku a opierajaca sie na oszustwie mas i doszczetnym wyczesaniu kas publicznych…no a krk wdpieral Donka, niby takie reformy to z reka i pomoca boska ….widac jak daleko poszla perwersja i rzadzacych i kosciola no i zdalne szetowanie kapitalu niemueckiegp na cala Europe

   • krolowa bona
    24 grudnia 2016 at 09:57

    Eratta:
    ma byc Rürrup Rente a nie jak mi tu sam drukujacy sie System wydrukowal…… a kysz przeklety chochlik drukarski ! Reszta ujdzie w tloku

  • jerzyjj
   24 grudnia 2016 at 19:59
 5. Pozorovatel
  24 grudnia 2016 at 08:41

  To był jeden z największych przekrętów w naszym państwie. Wcale nie największy, ale istotny w worku kamieni, uwiązanym u szyi polskiego państwa. Piramida finansowa która nieuchronnie musiała upaść. Już w 1997 roku głosiłem i stawiałem wśród znajomych zakłady że taki będzie rezultat, bowiem ta “reforma” nie była błędna czy ryzykowna. Ona od początku pomyślana była jako wielki przekręt. Dzisiaj więc mógłbym mieć gorzką satysfakcję z pyrrusowej wygranej. Zainteresowanym szerzej tym tematem polecam kilkustronicowy artykuł prof. Mariana Dobrzyńskiego notatkę pod tym adresem: http://www.wz.uw.edu.pl/pracownicyFiles/id12029-OFE%20jako%20przyk%C5%82ad.pdf
  Warto przeczytać również wywiad z pro. Leokadią Oręziak.
  https://www.tygodnikprzeglad.pl/koniec-ofe-rozmowa-prof-leokadia-oreziak/

 6. Wojciech
  24 grudnia 2016 at 09:03

  Koniec OFE. Koniec największego oszustwa ery wolności. Polscy i zagraniczni oszuści dorobili się fortun kosztem polskiego pracownika. I nikt im straty nie zwróci. Może tak wymienić niektórych po nazwisku

 7. krolowa bona
  24 grudnia 2016 at 09:49

  Uwazam, ze skazanie lobuzka i profesorka oraz owczesnego premiera i ministra finansow koniecznie polaczone z konfiskata mienia na rzecz Skarbu Panstwa mzsiali by miec miejsce, dopoki przestepstwa nic nie kosztuja beda czynione dalej jakue jest w txm spoleczne niebezpieczenstwo czynu…..widac to dzis muedzy rozpacza a vezrsdmosvia obywateli.. ..wlasnie we Francji skazano prawomocnie bylego ministra do spraw “ukrywania”(=SteurHinterziehung ) podatkow i korupcji, ktory sam mial konto w Szwajcarii i sam “ukrywal ” swoje przychody by nie placic podatkow….podobne procesy i dodatkowo za gwalcenie i napastowanie sexualne w pracx mialy szeroko miejsce w Izraelu. .nie zrobi wlacza z tymi “decydentami” pirzadku bedzie jak w Starym Testamencie, rozwscieczony tlum zrobi samosady i takiemu lobuzkowi czy profesorkowi, Donkowi i skarbnikowi osobuscie na rynku
  lub stadionie obetnie rece za zlodziejstwo i jezyk za opowiadanie klamst.
  Co prada to nie “komuna” czy ” ZSRR” jest winny nawet nie gender ( ) ale naciski kapitalu niemieckiego i doradctwo z Funadacji K. Adenauera nie mozna pomibac miczeniem… Musi byc parcie spoleczne na rozliczenie prawne tej bandy min.przez uruchomiemie petycji w internecie: “ciezkie prawo ale prawo”……nie znajdzie rozliczenie miejsca, bedzie “replay” -nowi “fachowcy” szykuja sie wlasnie do startu….

  • krolowa bona
   24 grudnia 2016 at 10:05

   Eratta:
   …widac to dzis miedzy rozpacza a bezradnoscia obywateli. …chochlik drukarski uwzial sie dzisiaj na mnie….

 8. Inicjator
  24 grudnia 2016 at 10:37

  To była po prostu PIRAMIDA FINANSOWA pod parasolem PAŃSTWA POLSKIEGO, wielki przekręt na setki miliardów złotych, przy którym afera Amber Gold to malutki pikuś.

  Obecny rząd dobrej zmiany musi szybko wskazać winnego, najlepiej za granicą – no bo TWÓRCY tej PIRAMIDY nie mogli być PRAWDZIWYMI POLSKIMI PATRIOTAMI.

  Czy tropy nie zaprowadzą polskich prokuratorów na Wschód?

  Może jakiś związek z nieoddawaniem wraku Tu-154 w Smoloeńsku?

  Ja bym tam poszedł.

  Tam jest wszak wszelkie zło tego świata …

  Jak to się UDOWODNI, a wiadomo że nie ma niewinnych, są tylko źle przesłuchiwani – to będziemy żyli w szczęściu i radości przez kolejne 1050 lat!

  Amen.

 9. krzyk58
  24 grudnia 2016 at 11:52

  Czy Leszek Balcerowicz i jego ferajna oddadzą Polakom
  40 mld zł za wyprzedaż majątku narodowego w końcu lat 90.

  PZU SA sprywatyzowano za 3 mld na rzecz spółki Eureko,
  która nie miała nawet własnej siedziby,a jedynie adres
  skrzynki pocztowej.

  … Obok bowiem aferalnej reprywatyzacji mieliśmy też
  w Polsce zabójczą wręcz dla polskich finansów
  – aferalną prywatyzację…

  Z cyklu:Zielona wyspa czy ruchome piaski. J.Szewczak

 10. forpoczta_socjalizmu
  24 grudnia 2016 at 17:57

  komuniści i złodzieje

 11. wieczorynka
  24 grudnia 2016 at 21:28

  Jak chodzi o wszelkie afery finansowe to wszystkie drogi prowadzą do… “rzymu”, nie chcę być posądzona o jakieś tam fobie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Ekonomia

Scroll Up