Raz sierpem – raz młotem czerwoną hołotę! - Obserwator polityczny

Raz sierpem – raz młotem czerwoną hołotę!

15 grudnia 2016 04:10 komentarzy: 40 Autor:  A • A • A

graf. red.Wszystko trzeba próbować zrozumieć. W tym także osoby, które się zradykalizowały, czego często wyrazem są proste, niezwykle chwytliwe hasła, które tego typu osoby zdarzają się wyrażać także publicznie. Szczególne miejsce w repertuarze haseł ma hasło tytułowe: „raz sierpem – raz młotem czerwoną hołotę”. Hasło jest proste i bardzo bezpośrednie, doskonale się rymuje. Bardzo często jest podnoszone na wszelkich manifestacjach. Niestety jest silnie nieprecyzyjne, chociaż może to właśnie dzięki temu, w jego pojemności mieści się tak wiele różnych znaczeń. Dzisiaj z braku Komunistów, dotyczy wszystkich innych, których uznaje się za wrogów np. mniejszości seksualne, wszelkiego rodzaju tzw. lewaków i innego rodzaju podmioty.

Problem jest jednak o wiele szerszy, niż obejmują go dowolnie rozumiane desygnaty pól pojęciowych tego hasła. Problemem jest to, skąd się ta „czerwona hołota” wzięła? Nie można historii postrzegać z perspektywy roku 1989 lub nawet 1981. To bardzo płytkie postrzeganie. Podobnie jak, gdybyśmy się zwrócili w kierunku 22 lipca 1944 roku, jako źródła wszelkiego zła. To również byłoby jedynie powierzchownym poruszeniem tematu. Tymczasem, jeżeli już mamy podjąć się tak poważnej rewizji historii, a w konsekwencji dekomunizacji itd., top trzeba dotrzeć do źródeł.

W naszym przypadku źródłem komunizacji Polski było przyzwolenie na to, ze strony Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz Wielkiej Brytanii na konferencji w Jałcie. To wtedy „się zdecydowało”, czy też raczej może „nie sprzeciwiono się”, że to położenie geostrategiczne będzie determinować naszą przyszłość. Takie są fakty – historycznie potwierdzone, będące oczywistością chyba dla wszystkich, ale jakąś taką ukrytą? Trudno jest odgadnąć, dlaczego – nie mówi się o źródłach i praprzyczynie, a jedynie o efektach i skutkach?

Nic dziwnego zatem, że grzebiąc w polskim kociołku, wszystko co możemy osiągnąć, to wewnętrzną dekompozycję, może jakąś wersję pośredniego zamordyzmu, ponieważ jak się zacznie, to będzie na poważnie. Ludzie wyładują swoją energię do wewnątrz, co będzie totalnym zmarnowaniem potencjału. Kto na tym zyska i dlaczego taka wersja scenariusza jest powszechnie promowana?

Nie ma przypadków, jeżeli chodzi o państwo. Dlatego można sobie pokrzykiwać – kogo to sierpem, czy młotem i nadawać dowolnie negatywne kwantyfikatory, ale to w żadnej mierze nie zmieni naszego położenia. Wychodzi bowiem na to, że Polacy sprzedani, zdradzeni i porzuceni przez sojuszników – w wyniku przemian polityczno-ustrojowych, sami zaczną się brać za łby, bez żadnego sensu i bez żadnego celu. Jeżeli bowiem celem ma być wyeliminowanie czerwonej hołoty, jakkolwiek byśmy ją zinterpretowali, to proszę pamiętać, że to będzie działanie skierowane do wewnątrz. Generalnie, sami ograniczymy swój potencjał. Może na tym skorzystać czynnik zewnętrzny jak tylko się pojawi. Tego nie da się zrozumieć, nawet kierując się dużą dozą dobrych chęci.

Oczywiście argumentacja mówiąca o konieczności pozbycia się elementów niepewnych, reakcyjnych i problematycznych pachnie rokiem 1933 i retoryką ludzi, którzy przejęli wówczas władzę w Niemczech. Niestety wewnętrzna mechanika rządów autorytarnych jest dokładnie taka sama, jak rządów totalitarnych. Tylko skala jest inna.

Jeżeli więc chcemy rzeczywiście wyrugować zjawisko opisywane jako wspomniana czerwona hołota, to powinniśmy sięgnąć do źródeł, które zaowocowały pojawieniem się tego zjawiska w Polsce. Nie da się zaprzeczyć ustaleniom konferencji teherańskiej, jałtańskiej i poczdamskiej. Dlaczego o tym dzisiaj nie mówimy? Dlaczego ci wszyscy odważni ludzie nie dodają tych kwestii do haseł? Naprawdę to się samo z siebie nie wykluło – mówmy prawdę, przedstawiajmy fakty historyczne, miejmy świadomość naszego dramatycznego położenia.

Bezrefleksyjne powtarzanie pustych haseł może być po prostu głupie, dlatego warto jest wypełnić te hasła treścią. W tym przypadku treść jest bezwzględna, niestety dla nas tak bardzo niewygodna, że nie mieści się w retoryce tych wielu oratorów, którzy te hasła mniej lub bardziej bezmyślnie powielają.

Jak jednak to hasło powinno brzmieć? Raz sierpem – raz młotem – zdrajców aliantów i czerwoną hołotę? Wszystko trzeba próbować zrozumieć…


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 40

 • Władza jest już przygotowana na zamieszki, jak na razie jeszcze SPOKOJNE.

  Przykład: udział żołnierzy w ochronie zgromadzonej garstki na ostatniej „miesięcznicy”, bo Żandarmi są Żołnierzami WP, z ostatnio coraz szerszymi uprawnieniami wobec „cywili”.

  Jak by wytłumaczono podstawę prawną ich obecności, gdyby były ofiary z ich udziałem?

  Wsparcie sił policyjnych, to za mało.

  Przecież obecność kilku posłów, nawet z TYM NAJWAŻNIEJSZYM, nie jest uroczystością państwową, tylko partyjną.

  To już PiS-u nie stać na zatrudnienie kilkuset ochroniarzy na 2-3 godziny?

 • Nie wymagajmy od zmanipulowanego społeczeństwa historycznej refleksji,ogłupianie narodu w”narodowych mediach”to szczyt paranoi. Na dzień dzisiejszy jaka władza takie hasła!

 • Wołający na puszczy

  Jest to głos wołającego na puszczy. Myślę, że absolwentom KUL lub Wiadomo jakiej szkoły z Torunia taka retoryka sprawiłaby ból intelektualny, doszłoby do syntax erroru. Ludzie postrzegają bardzo płytko fakty. Nic się na to nie da poradzić, każda władza na tym korzysta. No, a że to kłamstwo historyczne to inna sprawa – po prostu nie mówią pełni prawdy. Zgadzam się że powinniśmy chcieć rozliczenia aliantów to oni nas zdradzili. Tylko tego nie da się dokonać.

 • Tzw. „KAPITALIZM” (czyli to co mamy obecnie a co w istocie jest czystym MARKSIZMEM…

  ŹRÓDŁO FINANSOWANIA MARKSIZMU

  https://www.youtube.com/watch?v=modaxfU6lwA

  Historia marksizmu – rozmowa z Krzysztofem Karoniem

  https://www.youtube.com/watch?v=f05xxaalKz4

  • Krzyku,marksizm starał się wyjaśnić istotę kapitalizmu i w większości zrobił to w sposób prawdziwy! I nie on jest winien co obecnie mamy,a ty kolejny raz bardziej nienawidzisz lewicy niż kapitalizm.Niech p.Karoń podważy tezę Społeczny byt określa społeczną świadomość! to jutro idę na mszę w intencji krytyków marksizmu.Pozdro od człowieka który wierzy że religia to opium ludu!

  • 50-parolatek

   Nie rozumiem Kolegi. Czego właściwie Kolega oczekuje od Swiata?
   – polecam przeczytać przynajmniej „Kapitał” Marksa…
   Pozdrawiam

  • @50-parolatek
   Co tu rozumieć? Zmieniły się realia i zasady gry.
   Zdezaktualizował się stary Marks, rozmyła się
   gdzie po drodze, w wirtualnym świecie klasa robotnicza…powrót możliwy jest już tylko we wspomnieniach
   tych co pamiętają a i to nie wszyscy tak samo widzą
   – „powrót do przeszłości’… Pozdrawiam

   • Krzyku,ja stary powiem ci czego nauczył mnie stary Marks, to metoda badawcza która się nie starzeje,zmieniła się klasa robotnicza bo wyróznik w postaci pracy fizycznej maleje ale pozostali pracownicy najemni a z drugiej strony właściciele środków produkcji i kapitału i sprzeczności między nimi nie maleją ,10% ludzi posiada tyle ile pozostali mieszkańcy Ziemi.Analizować materialne interesy i nie wierzyć w nagrodę lub karę po śmierci.Tu i teraz rozstrzyga się nas los.Jeśli to jest stare to co jest nowe? Marksizm to nie Biblia ,którą ludzie nie tylko nie znają ale nie przestrzegają, nawet 10 przykazań.Pozdro,to metoda a nie wiara!

   • Jabłonowski: „Stan wojenny to tragedia, na której PiS i KOD biją kapitał”

    https://www.youtube.com/watch?v=IjAEZ-MVkXk

    Proponuję wysłuchać do końca…Czy to przypadek że
    władzę Jaruzelski przekazał – tym co przekazał.

 • „Ci ludzie” przejeli wladze w Polsce juz w 1926 roku nie musieli czekac na 1933. Jalta nie musiala tez wcale zatwierdzac istnienia komunistow w Polsce. Oni tu byli mimo represji od dawna. Mozna sie pokusic o teze ze ziemie dzis polskie byly swoista kolebka ruchu robotniczego (komunistycznego) a jego przywodcy dazyli do rewolucji za wszelka cene nie liczac sie z ofiarami gotowi wspolpracowac z kim popadnie. Nikt u nas jednak nie przeprowadzil skutecznej de…..cji po wojnie jak to mialo miejsce u sasiadow. Co wiecej spora czesc „tych ludzi” przetrwala wojne ukrywajac swoje poglady w emigracji i wrocili jak tylko pojawila sie okazja. Dodajmy do tego dzalanie struktur konfesyjnych traktujacych Polske jako przyczolek do atakuStad mamy to co mamy.

  • krolowa bona

   @Jakub
   Niezwykle waska to pryzma, jaka komentator tu prezentuje, zreszta inni takze otoz z pojawieniem sie industralizacji powstal ruch robotniczy i komunistyczny, byl bardzo, bardzo widoczny we Wloszech, nawet dzlo tak daleko, ze Amerykanie obowiali sie powstania tam czystej republiki komunistycznrj, dalej podobne zjawiska istnialy w Niemczech, powstalo NRD, do ery Maggi Thucher z przesilnymi zwiazkami zawodowymi gdyz istnial bardzo silny przenysl tendencje te istnialy w W.Brytanii i zostaly niezwkle krwawo stlamszone przez Maggi Thucher. . dookola te tendecje byl ostre gdyz to to zjawisko towarzyszace uprzemysliwieniu i wylonieniu sie nowej klasy spolecznej robotnikow i ich koncepcji organizacji zycia, poddanstwo chlopow zistalo zniesione, epoka oswiecenia przyniosla powdtanir panstwa obywatelskiego i dotychczysowy wladca „dusz” stracil bezpowrotnie swoj niepodwazalny status z epoki feudalizmu…..zaskakuje, ze jk robi takie ruchawki , sieje takie niepokoje, ktore o wlos moga cala Europe doprowadzic do wojny i wrzenia wszystkich mozliwych tendencji… ci co rzucaja te hasla maja scisle etymologie „komunistyczna”….wtedy wyszli z lepianek i suteren i zdobyli wwyksztalcenie….karmia ich narkotykami ? Bardzo nie dobrze, ze iagle Polske idrywa sie od ogolnego rozwoju swiata i Europy i przypiduje mesjanistyczne cechy….dlaczego kk chce doprowadzic do zguby i kloci caly narod ze soba…rzuca slowem”komunizm” jak najgorszym przestepstwem….nie ba zac na to, ze ich „idol”Jezus organizacje zycia opieral wylacznie na komunizmie…dopiero w Cesarstwie Rzymskim „wynaturzono” te wiare robioc z niej podpore dla przetrwania arystokracji i feudalnej irganizacji zycia, wtedy to krk „dorobil” sie swego krwawego majatku ….a to ci szykuja niespdzianke na swieta…niepokoje spoleczne…

   • Królowo cenny komentarz na temat historii ruchu robotniczego i KK,który tyle ma wspólnego z Jezusem co ja z PISEM.Pozdro.

  • @Jakub. Wspominał pan o mniejszościach narodowych,
   to generalnie z nich składał się”ruch robotniczy”
   (komunistyczny). „Nikt u nas jednak nie przeprowadzil skutecznej de…..cji po wojnie jak to mialo miejsce u sasiadow.”
   Myślę że jeszcze przed wojną nieźle rozwiązał problem
   „istnienia” KPP – STALIN…

 • Drugi bardzo dobry tekst – moje gratulacje, tylko nie zgadzam się z czarnowidztwem – ludzie wyjdą na ulice a gnidy przedmuchają swoje chorągiewki jak wieje wiatr

 • Jak grabiono Polskę. https://wolnemedia.net/krajobraz-po-bitwie-co-zostalo-po-prywatyzacji-w-polsce/
  Stalina i komuny już wtedy nie było.

  • 50-parolatek

   Chyba, dopóki nie przerwie się radykalnie tych „prywatyzacji”, dopóty będą na te sposoby kontynuowane. I nie chodzi tylko o Polskę. Dotyczy to już prawie całego zachodniego Swiata.
   Obietnice, kłamstwa, propaganda, rozporządzenia, przepisy, ACTY, TTIPy itp., demokratyzowanie, gwałty, morderstwa, lokalne konflikty z wojnami włącznie przygotowuje się i przeprowadza nie po to, by ułatwić i umożliwić Ludzkości pokojowe współistnienie, tylko po to, by POSIąść JESZCZE WIęCEJ, a samych ludzi ZNIEWOLIć na ile to możliwe.
   Och, jacy byliśmy naiwni!
   – w PRLu, mając niezbędne minimum do życia i rozwoju całego Społeczeństwa, w 100% zapewniony „parasol ochronny” przed w/w „uzurpatorami” do naszego życia i dóbr, dobrowolnie oddaliśmy wszystko za kilka kolorowych opakowań bez treści…
   Szkoda…

 • Wielka Polska Katolicka

  Jezus Chrystus Królem Polski! Wiem parszywi kłamcy że nie opublikujecie tego komentarza. Huj z wami

  A JEDNAK ZDECYDOWALIŚMY SIĘ PANA NIE CENZUROWAĆ. MA PAN PRAWO DO SWOICH POGLĄDÓW I DO FORMY W JAKIEJ JE PAN WYRAŻA. SZANUJEMY TO I BĘDZIEMY SZANOWAĆ. WEB. JÓZ.

  • Fasci di Combatimento

   Miej minimum litości dla otoczenia

  • Tak zwyczajnie/niezwyczajnie marginalizujesz nie tylko
   własne(prymitywne zresztą)- „ja”…także i opcję z którą starasz się usilnie utożsamiać.
   Wariant nie do wykluczenia – jesteś prowokatorem…

  • 50-parolatek

   No dobrze, tylko co z tego, Szanowny Wielki Polski Katoliku?

   Ps do Web.Józefa
   Osobiście, tego agenta nie cenzurowałbym w ogóle. Przecież jego wypowiedzi są swoistą cenzurą. Jestem w 100% przekonany o tym, że każdy, kto spojrzy na te jego wypociny, bardzo prędko przejdzie zażenowany „dalej”, by czasem nie musieć analizować ich treści.

  • Wielka Polska Katolicka do słownika albo do ferblówki

   Trzeba było ocenzurować i nie puszczac komentarza z błedami ortograficznymi.”OP” to nie onetowski szmatławiec PANIE JÓZEFIE…

   freblówka (naz. F. Fröbl, pedagog niem., 1782– –1852) nauk., daw. typ przedszkola prowadzonego wg metod F. Fröbla, w którym zwracano uwagę na wszechstronny i harmonijny rozwój dziecka, zgodny z jego cechami indywidualnymi.
   Hasło opracowano na podstawie „Słownika Wyrazów Obcych” Wydawnictwa Europa, pod redakcją naukową prof. Ireny Kamińskiej-Szmaj, autorzy: Mirosław Jarosz i zespół. ISBN 83-87977-08-X. Rok wydania 2001.

   SZANOWNY PANIE STOIMY NA STANOWISKU ŻE LEPIEJ JAK KTOŚ SIĘ „SPEŁNI” WYPISUJĄC DOWOLNIE NA FORUM NIŻ MIAŁBY TO ROBIĆ NA MURACH KAMIENIC LUB CO NAJGORSZE Z FRUSTRACJI WPROWADZAĆ W ŻYCIE. CZYTELNIK NAPISAŁ, MY WYŚWIETLILIŚMY W ZASADZIE BEZ CENZURY – MA PEŁNE PRAWO NAS KRYTYKOWAĆ DO WOLI I TO SZANUJEMY. A JUTRO I TAK WRÓCI BO TO JUŻ ELEMENT JEGO ŻYCIA. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

 • Nie wchodząc w szczegóły II Wojnę wygrali Rosjanie, tracąc przy tym ponad 25 milionów ludzi. Polska ponad 6 milionów a USA około 300 tysięcy. Stalin w Jałcie rozdawał karty, za partnerów miał Roosevelta praktycznie w stanie kryzysu zdrowotnego i Churchilla mało trzeźwego. Stalin usadowił się w środku Europy skąd żadna siła nie była w stanie go usunąć. Nawet planowany atak Churchilla już 1 lipca 45 roku. Polska była po drodze i tylko cudem, dzięki grymasowi Stalina lub zabiegom Wasilewskiej została stworzona. Cudem od zera. Warto by dziś wraz z komuną oddać Ziemie Zachodnie Niemcom a ziemię z reformy hrabiom i książętom. I może tak się stanie.

  • Proszę pamiętać ze w Jałcie ustalono tylko wschodnią granice Polski.
   W Poczdamie, z woli Stalina, została ustalona zachodnia granica Polski, którą kraje zachodnie traktowały jako tymczasową.
   Przez dekady jedynym gwarantem granic zachodnich był ZSRR a społeczeństwo straszono rewizjonizmem zachodnio niemieckim.
   Dopiero w 1970 roku kanclerz Niemiec Willy Brandt uznał nienaruszalność zachodnich granic Polski.
   polecam link https://www.google.com.au/search?q=willy+brandt+warsaw&biw=1920&bih=983&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiEwrKmhfbQAhWHq5QKHf-PBpsQsAQIMw

   To że obecna Polska, etnicznie jednolita, w przyzwoitych granicach, z szerokim dostępem do morza, może bluzgać na komunistów zawdzięcza Stalinowi, Berlingowi i Gomółce.
   1 – Stalinowi, bo taka była jego wola wbrew stanowisku USA i WB.
   2 – Berlingowi, bo zawiesił biało czerwony sztandar na bramie brandenburskiej w Berlinie głosząc chwałę oręża polskiego.
   3 – Gomółce, bo latami zabiegał o uznanie polskich granic przez RFN.
   To taki chichot historii.

   • Polska NIE jest etnicznie jednorodna! Rowniez Slazacy Niemcy Kaszubi Ukraincy Bialorusini Zydzi Cyganie Tatarzy Litwini sa i byli od lat rownoprawnymi Polakami.

   • Tak.

    Tak.

    Tak.

   • @jakub
    Po co dzielić „włos na czworo”? W analogii do
    np.I czy II Rzplitej – w obecnym kształcie jest etnicznie jednorodna.

 • Wielka Polska Katolicka

  Po trzy razy sierpem i młotem czerwoną hołotę a jej zwolenników i popleczników wypędzić z kraju. „Won zdrajcy”. Poplecznicy zdrajców są zasranymi zdrajcami też.

 • WPK możesz sobie pluć, ale ludzie wiedzą swoje

 • Dawid Warszawski

  Nie ma po to ulegać oczywistemu prowokatorowi.

 • Cd,w wielu przypadkach obecnie państwo stało się zbiorowym kapitalistą okradającym obywateli nie gorzej niż indywidualny kapitalista swoich pracowników! Zamiast hasła”Proletariusze wszystkich krajów łączcie się”.Powinno być”Najemni pracownicy łączcie się”.I to jest marksizm XXI wieku!

  • Włodku mógłbyś jaśniej odnieść się do pierwszego
   zdania?
   Niewiele zostało niestety w gestii państwa a ci
   którzy pracują/służą na państwowej posadzie
   mają się niczym paczki w maśle…a hasła „proletariackie” brzmią dziś
   niestety mocno fałszywie,że nie napiszę – bzdurnie.
   Nic nie wysłuchałeś z linkowanych monologów p.Karonia. 🙂

   • krzyku,z przyjemnością 1/p.Karoń to dla mnie żaden autorytet i to co pisze czytałem 100 razy i co i nic ,kapitalizm jak grabie tak grabie,szkoda słów!, 2/zjawiska mobbingu ekonomicznego i społecznego wystepują zarówno w”państwowych”jak i prywatnych instytucjach i przedsiebiorstwach,czy urzędnik,inżynier,robotnik nie ma znaczenia,to pracownicy najemni.Jasne!

   • @wlodek
    „Karoń to dla mnie żaden autorytet”. Dzięki za szczerość.I wszystko jasne. 🙂

 • Cd. Aleksander Jabłonowski / Wojciech Olszański – Stosunek do Rosji

  https://www.youtube.com/watch?v=VE6_uFjGsGY

 • CAH PRL 1. Cybernetyczna analiza historii PRL cz. 1 (HD) – Józef Kossecki .

  HarFOR zaprasza na specjalny wykład docenta Józefa Kosseckiego poświęcony dziejom PRL.

  Historia PRL jest dziś oceniana zazwyczaj niezwykle jednoznacznie i przez pryzmat stereotypów. Negatywnych („komuna”, „kartki”) lub pozytywnych („czasy Gierka”). Jeśli jednak chcemy wyciągać z historii naukę, odrzucimy emocje i spojrzymy na generalne zjawiska, to szybko zauważymy ogromną różnicę pomiędzy latami 50, ’70 czy ’80. Pod wieloma względami – choćby gospodarki, geopolityki, demografii – są to po prostu inne czasy.

  Wykład skupi się na socjocybernetycznej analizie procesów sterowania społecznego w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Józef Kossecki oprze się na faktach i dokumentach, także tych nieznanych opinii publicznej. Prelegent ujawni też niektóre dezinformacje tzw. polityki historycznej III RP.

  https://www.youtube.com/watch?v=6Iz8HnkNF0M

 • krzyku,na dobranoc cała przyjemność w kwestii krytyki marksizmu p.Karonia po mojej stronie!A kojarzenie Habermasa,liberalizmu z marksizmem to tak jak byś kojarzył polski Kościół z nauką Jezusa! Dobranoc!Powroć do źródeł ,Kapitału,i do Biblii nie krytyków i opowiadaczy o tych dziełach!Wtedy się rozjaśni i będzie Światło albo Noc.Pozdro.

 • Witaj Krakauer 🙂
  Może to dziwne, ale NIE będę się ustosunkowywał(:) do twego skądinąd ciekawego i kontrowersyjnego tekstu. Choćby dlatego, że jak podejrzewam właśnie wywołanie kontrowersji było Twym celem i udało sie doskonale, a nawet LEPIEJ. Lepiej, bo pobudziło stale tych samych forumowiczów do powtórki ich mentalnej ideologii w której wyrośli i która nadal dyktuje im sposób postrzegania świata i bliźnich. Dla nich w zasadzie NIC się NIE zmieniło, no może poza zmiana technicznych możliwości szerzenia „światowej rewolucji” i marksistowskiej dialektyki.
  Pozdrawiam
  Ps. Warto szczegółowiej pogmerać w pismach wybranych Dugina, aby zrozumieć jak stos. prosto mona połączyć dialektykę szerzenia rewolucji marksistowskiej z wielkoruskim nacjonalizmem po polaniu tego wszystkiego duża porcją panslawiańskiego sosu.

  • E,eeeeee,Panie Ładny 🙂

   Pan nie widzisz nic złego w totalnym poddaństwie
   Polski u „anglosaksonów”, naszych odwiecznych wrogów.
   Natomiast moja skromna osoba widzi Polskę – Naszą
   rację stanu w naturalnym dla Nas związku
   euroazjatyckim z Federacją Rosyjską. Drogi Panie…
   Polecam(ponownie) wnikliwej uwadze…”Aleksander Jabłonowski, rusofobia geneza wirusa – Maciej Poręba.”

   https://www.youtube.com/watch?v=SqXKh3XOftE

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda

  Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda

  Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda. Nawet gorzej, to po prostu tworzenie fikcji, w którą wierzą ludzie, wygłaszający te brednie. Oni tym żyją, napędzają się i w oparciu o sumę fikcji, którą kreują budują swój prymitywny autorytet. Jego głównym filarem jest oskarżanie wszystkich, którzy ośmielają się twierdzić inaczej. Niektórzy określają to zjawisko mianem „lewackiej propagandy”, jednak to tylko powierzchowna maska, w istocie źródłem zła jest zawsze jedno i to samo praźródło wszelkiego zła, czyli […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jak podle słaba jest Unia Europejska że Tunezja decyduje o naszej przyszłości!

  Jak podle słaba jest Unia Europejska że Tunezja decyduje o naszej przyszłości!

  Jak podle słaba jest Unia Europejska, że Tunezja decyduje o naszej przyszłości. Zarazem widać jak słaba jest Unia Europejska, ze względu na gąbczaste fundamenty na jakich jest oparta. Tydzień temu w Niemczech złożył wizytę pan Youssef Chahed – premier Tunezji. Jego spotkanie z panią Angelą Merkel było poświęcone głównie problemowi wsparcia ze strony państw północnej Afryki dla procesu zahamowania masowych i nielegalnych migracji przez Morze Śródziemne na Południe Europy. Była mowa o odsyłaniu nielegalnych imigrantów i jeszcze kilka innych protokolarnych […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIII

  A zima XXIII

  2017.02.12 Poznań zimą zimny wiatr zawsze w oczy jeśli tylko zdoła ścina z nóg wystarczy byle szpara by za pazuchę swą lodowatą dłoń zimą zimny wiatr zawsze w twarz swe wyzwanie rzuca łzy z oczu toczy maluje czerwienią policzki nos mrozem ścina

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Historie o Rosji to wymyślone informacje

  Historie o Rosji to wymyślone informacje

  Pan Donald Trump powiedział prawdę na temat wielkiego medialnego kłamstwa na temat Rosji. Historie o Rosji to wymyślone informacje, to jest oficjalne stanowisko pana Prezydenta. Wypowiedź głowy amerykańskiego państwa koncentrowała się, co prawda na łgarstwach, dotyczących rzekomego wsparcia Rosji na rzecz jego elekcji. Jednakże skoro to było kłamstwem i już o tym się mówi publicznie, mówi o tym sam pan Trump. To inne kłamstwa na temat rzekomych działań Rosji, również ujrzą światło dzienne. Wszyscy kłamcy, którzy przez ostatnie lata poniżali […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Niepokonana

  Niepokonana

  Potrafię wspinać się po wyznaczone cele Moją dziką determinacją pokonuje niemożliwie wiele Umiem panować nad własnym ciałem i umysłem Idąc  przez życie z pewnością siebie i twórczym rozmysłem   Nie dam się zdominować, przekupić, na wszystko mam odpowiedz Cele mam wyznaczone, nie dla mnie obłudna spowiedź Patrzę bez strachu w oczy słońca, bez sztucznych barier szkła Ono wie, że nie odpuszczę nawet, gdy jest ciężko i po twarzy spłynie kolejna, gorąca łza   Wiele zwycięstw ciągle przede mną Na wszystkie […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Euler Hermes – tendencja spadku na świecie liczby upadłości przedsiębiorstw już się kończy

  Euler Hermes – tendencja spadku na świecie liczby upadłości przedsiębiorstw już się kończy

  W roku 2016 firmy miały do czynienia z poważnymi trudnościami, pomimo intensywnego wsparcia ze strony decydentów politycznych. Firmy są w większym stopniu narażone na czynniki zewnętrzne. Liczba bankructw systematycznie wzrastała w regionach Azji i Pacyfiku oraz obu Amerykach, poprawa sytuacji w Europie również wydaje się niepewna. Zgodnie z prognozami, w roku 2017 liczba przypadków niewypłacalności w skali całego świata powinna wzrosnąć o +1%. Ograniczony wzrost inflacji przyniesie jedynie niewielką ulgę bilansom firm, które równocześnie będą musiały radzić sobie z wyższymi […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny

  Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny

  Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny i to jest chyba największa polityczna słabość tego człowieka. Nie można mówić o kimś, że jest mężem stanu i strategiem w rozumieniu geopolitycznym, jeżeli można przewidzieć to, jak się zachowa, jak wnioskuje, czego oczekuje i jaki wynik gry obstawia. Nawet jeżeli założymy, że pan prezes jest pragmatykiem, bo bez wątpienia jest i to wybitnym, to jednakże jest to bardzo mało, a nawet za mało, żeby zniwelować tą gigantyczną wadę. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Space Between Us – przestrzeń między nami!

  Space Between Us – przestrzeń między nami!

  Rok 2016 uświadomił obserwującym trendy współczesnego designu, że pomimo ogromnej ilości nowych pracowni – projekty wielu z nich bywały identyczne. Na targach mebli królowały sklonowane wersje „stolików rzeczek” i niezliczone formy mebli oparte na surowej desce i gotowych elementach łączących. Używana w realizacjach stal czarna była najczęściej proszkowana na intensywny kolor, bądź surowa. Brakowało szlachetnej struktury srebrnego metalu. Nie da się zrozumieć powodów, dla których metal w czystej – szlachetnej i podkreślającej swoją fakturę formie jest tak bardzo niedoceniany. Najsmutniejszy […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Recenzje Euler Hermes doceniony „Diamentem Infrastruktury i Budownictwa”

  Euler Hermes doceniony „Diamentem Infrastruktury i Budownictwa”

  Euler Hermes, lider rynku ubezpieczeń należności, gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji B2B, został wyróżniony prestiżową nagrodą podczas VIII edycji konferencji „Infrastruktura Polska & Budownictwo”, odbywającej się pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. W trakcie uroczystej gali liderów rynku budowlanego w Polsce odbyła się ceremonia ogłoszenia laureatów Konkursu Diamenty Infrastruktury i Budownictwa. Euler Hermes został uhonorowany w kategorii Podmiot Wspierający Roku. Statuetkę w imieniu Grupy Euler Hermes w Polsce odebrał Maciej Harczuk, Członek Zarządu TU Euler Hermes i CEO Euler Hermes […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Superdługopisy i zaoczne kursy dla Generałów to najsłuszniejsza dobra zmiana!

  Superdługopisy i zaoczne kursy dla Generałów to najsłuszniejsza dobra zmiana!

  Po co armii śmigłowce? Po co drony? Lata, to to, paliwa potrzebuje, psuje się, hałasuje, same kłopoty! Po co Marynarce Wojennej okręty podwodne? Te to dopiero są drogie, a nawet bandery nie ma na czym zawiesić – bo całe się zanurza! Po co okręt, który sam tonie! Normalnie jakiś idiotyzm! Po co w ogóle wojsku granatniki przeciwpancerne? Przecież, te które mają już umieją obsługiwać? Chyba się nauczyli przez 50 lat obsługi jednego typu? W ogóle można się zastanawiać nad samolotami […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Kontrowersje wokół wypadku pani premier nawarstwiają się

  Kontrowersje wokół wypadku pani premier nawarstwiają się

  Nawet prosty wypadek komunikacyjny, może się bardzo skomplikować i mieć znaczenie polityczne, jeżeli komuś zależy na tym, żeby nadać mu polityczne znaczenie. Zdarzenie komunikacyjne rządowej kolumny samochodów z panią Beatą Szydło Prezesem Rady Ministrów, zostało rozdmuchane do skali wydarzenia o randze katastrofy narodowej. Niestety same okoliczności związane z wyjaśnieniem tego wypadku są już przedstawiane jako zagmatwane. Nie wiadomo, czy była włączona sygnalizacja dźwiękowa – w tym zakresie są różne wersje. Chociaż oficerowie ochrony towarzyszący pani premier mają zeznawać jednoznacznie że […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXII

  A zima XXII

    2017.02.08 Poznań zimo to już ostatnie chwile zimo sypnij śniegiem niechaj świat pokryje białym puchem zimo śniegu nie żałuj zaspy usyp krą skuj rzeki zimo ześlij śniegi skryj czarną ziemię obsyp drzewa niechaj się nie smucą  

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Byli dowódcy krytykują polityków…

  Byli dowódcy krytykują polityków…

  Jest taki kraj w którym byli, wysocy dowódcy wojskowi i służb specjalnych krytykują polityków. Robią to w sposób w zasadzie już bezpośredni, mówiąc o osobiście doznanych upokorzeniach ze strony młodych ludzi otaczających ważnego urzędnika państwowego, będącego ich formalnym politycznym przełożonym. Jak również o innych sprawach związanych z normalną, regularną czystką w służbach mundurowych. Szczególnie dramatycznym przypadkiem jest upolitycznienie się przez publiczne wystąpienia – jednego z najważniejszych dowódców służb specjalnych, chodzi o kontrwywiad wojskowy. Mówimy o dowódcy służby najtajniejszej z tajnych, […]

  Czytaj więcej →