Kościół dominujący zapłaci cenę za agitowanie na rzecz rządzącej opcji politycznej - Obserwator polityczny

Kościół dominujący zapłaci cenę za agitowanie na rzecz rządzącej opcji politycznej

13 grudnia 2016 04:10 komentarzy: 12 Autor:  A • A • A

graf. red.Agitacja polityczna podczas Mszy Świętej, podczas czytania Ewangelii nie powinna mieć miejsca. Duchowni dopuszczający się agitacji politycznej w systemie demokratycznym – łamią Konkordat [Źródło tutaj]. Zgodnie z art. 1 – Państwo i Kościół są każde w swej dziedzinie – niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu. To powinno mieć swoje konsekwencje prawne na linii relacji pomiędzy Państwem a Kościołem.

Kwestią równie ważną jest wymiar etyczno-moralny dokonywanej agitacji politycznej w świątyniach. Nie podlega w ogóle dyskusji fakt, że duchowni również jako obywatele mają pełne prawo brać udział w życiu politycznym, jednak powinni co najmniej rozgraniczać to co mówią jako osoby prywatne, od tego co mówią jako oficjalni przedstawiciele Kościoła dominującego. O ile w ogóle da się rozdzielić te dwie kwestie?

Problemem jest prawo do krytyki. Czy możemy sobie wyobrazić, że do duchownego w świątyni w trakcie agitacji politycznej ktoś się odzywa? Rozwija transparent? Rozrzuca ulotki? To stanowi poważny problem, albowiem zakłócanie uroczystości religijnych jest ścigane przez prawo. Jak zatem mamy mieć możliwość wyrażania swojego zdania – wobec tego, o czym agitują duchowni? Czy Kościół dopuści krytyków do ambon?

Polska jest formalnie państwem demokratycznym. Kościół dominujący nie ma niczego wspólnego z demokracją, to struktura hierarchiczna, bazująca na podporządkowaniu i posłuszeństwie, które się ślubuje, a kształcenie oficjalnych przedstawicieli i przedstawicielek, jest nastawione na kształtowanie postaw posłuszeństwa. Funkcjonowanie takiej organizacji z tak szerokimi uprawnieniami w państwie demokratycznym, nie może naruszać jego podstaw. Tutaj fundamentem jest wolność słowa, ale także i odpowiedzialności za słowo. Jeżeli duchowni agitują politycznie za rządzącą opcją polityczną, automatycznie stają po stronie sporu politycznego, co więcej w ten właśnie sposób stawiają w ogóle całą instytucję po określonej stronie sporu, ponieważ w ich przypadku nie da się odróżnić spraw prywatnych od publicznych. Na tym przykładzie widać, jaką fikcją jest wzajemna autonomia Kościoła i Państwa, w zasadzie można udowodnić, że działa ona tylko w jedną stronę.

Kościół dominujący zapłaci cenę za agitowanie na rzecz rządzącej opcji politycznej. Wielu ludziom już dzisiaj nie podoba się to, że Kościół mówi językiem władzy, stanowi jej zaplecze – zapanował sojusz ołtarza z tronem! Dla znacznej części społeczeństwa, która jest sceptyczna wobec dobrej zmiany – postawa części duchownych jeszcze nie jest najgorszym. Ponieważ zawsze tak było, że mieliśmy hierarchów, którzy silnie identyfikowali się ideologicznie w sprawach doczesnych. Nawet istnieje w tym zakresie pewien bardzo istotny folklor, który ugruntował się silnie w niektórych częściach Polski, jak i w niektórych grupach społecznych. To nikomu nie przeszkadza, ludzie nie mieli z tym problemu do czasu, do póki nie było oficjalnej – jawnej agitacji.

W konsekwencji ludzie się odwracają od Kościoła, jak również ich postawy społeczne i poglądy na moralność, będą ewoluować w kierunku przeciwnym, niż oczekiwałby tego Kościół dominujący. Jak do tej pory nie pojawiła się jeszcze poważna inicjatywa polityczna o charakterze antyklerykalnym, nawet organizacje społeczne szeroko rozumianych mniejszości przeważnie starają się unikać konfrontacji. Każdy rozsądnie odnoszący się do działalności publicznej w Polsce, wie że to zawsze będzie musiało skończyć się katastrofą.

To zatrważające jak bardzo łatwo i jak niesłychanie konsekwentnie – Kościół sam sprowadza na siebie katastrofę. Model polskiej religijności, niestety jest zdominowany przez ludyczność i zaściankowość, o tym się nie mówi, ale ten sam Kościół w innych, nawet sąsiednich krajach (np. Czechy) – funkcjonuje praktycznie inaczej, a jego odbiór publiczny jest naprawdę inny. Powtórzmy ponownie – nikt, nie zabrania duchownym, a nawet instytucji zabierania głosu w sprawach publicznych w Polsce, każdy ma prawo się wypowiadać, jest pluralizm i niech tak pozostanie.

Jednakże nie może być tak, że pod znakiem Krzyża dowiadujemy się w Świątyni od duchownego w szatach liturgicznych, że obecna władza jest dobra, a inni to tacy i owacy. To naprawdę nie o to chodzi. Zdaje się nawet Bóg w okresie Swojego wcielenia, mówił coś na temat oddzielenia spraw cesarskich od boskich? O ile autor dobrze pamięta, jest o tym w pewnej księdze… Czy to przypadkiem nie jest przekaz uniwersalny i ponadczasowy?

Na marginesie – proces agitacji politycznej w obiektach sakralnych nie pomaga władzy, co najwyżej wzmacnia jej fundament zakotwiczenia w części społeczeństwa. Wobec innej części społeczeństwa, to działa przeciw skutecznie.


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 12

 • Inicjatywa-B.Miśkiewicz-Prezydentem-2025

  Jednym słowem – żal Kościoła, bo sam wkroczył na szczyt wzgórza i na nim władczo tkwi.

  Tylko pozostaje problem schodzenia w „zielone doliny TEJ ZIEMI”.

  A tu może bywać ślisko, mogą płynąć potoki wody, wiać silny wiatr.

  Życie wymusza MARSZ do realnej rzeczywistości, a tu może być niechęć wiernych do uczestnictwa w agitacji partyjnej, wbrew ich woli.

  To nuży.

  Szkoda tej całej dobrej pracy rzeszy kapłanów, nie „politruków w sutannach”.

  Żal.

 • Je Suis Obserwatorpolityczny.pl

  To się nazywa łabędzie śpiew tej instytucji

 • Od szeregu lat obserwuje ewolucję Kościoła na przykładzie Arcybiskupa Dziwisza, od spadkobiercy Jana Pawła II,do poplecznika Ojca Dyrektora Rydzyka!Milczenie w takich sprawach jak Smoleńsk, Wołyń,itd,itp,a z drugiej strony krzyk o aborcję,wynagradzania katechetów w szkole i ślepe poparcie dla obecnej władzy. Nic dobrego nie wróży, umacnia się ekonomicznie i politycznie!

 • Pozorovatel

  Do kościoła nie chodzę już od ćwierćwiecza. Nadmiaru wiary we mnie nigdy nie było ale pójście do kościoła uważałem za piękny narodowy zwyczaj, za możliwość wysłuchania słów płynących z przemyśleń mądrego i sprawiedliwego człowieka.
  Ceniłem etyczny wymiar nauki kościoła wyrażony przez Dostojewskiego słowami Iwana Karamazowa: „Bo jeżeli Boga nie ma, to teraz wszystko jest dozwolone”. Później przyszedł kapitalizm a w nim kult pieniądza. Kościół katolicki złotem nie pogardzał nigdy, więc gdy nagle po 1990 roku pojawiła się niebywała okazja spieniężenia autorytetu mozolnie budowanego pod przewodnictwem prymasów Wyszyńskiego i Glempa. Kościelni funkcjonariusze ochoczo z niej skorzystali. Skorzystali też z prostego handlu: my krzyżem podeprzemy chwiejny nieco tron, w zamian zaś dostaniemy udział w sprawowaniu władzy i publicznym groszu. Pobłażliwie spoglądał na to Jan Paweł II, a troską napawa to Franciszka. Jednak nasi biskupi zasmakowawszy rozkoszy władzy i bogactwa ani myślą Go usłuchać. Jednak „pycha przed upadkiem kroczy”, bo gdy tak podparty tron mocniej się zachwieje, to krzyż się złamie a kościoły opustoszeją jak we Francji czy Czechach. Hierarchom zaś przypomnę wtedy słowa Moliera: „Sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało”.

  • krolowa bona

   @Pozorovatel
   Ustalenia, analize i wnioski z komentarza @Pozorovatel popieram w calej rozciaglosci i skora mi cierpnie na karku na mysl.o tym, jak przyjdzie czas na ponowna sekularyzacje i prawdziwe udemokratycznienie panstwa, co niestety moze odbyc sie z rozlewem krwi…..ten obecny status kk jest efektem zuchwalego oszustwa i reakcyjnej woli powrotu do ustroju feudalnego z poddanstwen i niewolnictwem wlacznie i jest tylko mozliwe w drodze „romansu” z wladza polityczna.. : my was wesprzemy omamiahac narod a wy davue nam czesc wladzy i pieniadzy” , takie towarzystwo wzajemnej adoracji .. wykruszy sie stara kadra, dojdzie do”sturlania” sie tego ukladu.. wiadomo, ze nikt i nic nue jest wieczne …..

 • Zachęcam do poszukania niezwykle ważnego eseju Andrzeja Romanowskiego na temat ponurej spuścizny Wojtyły i roli kościoła w dzisiejszej Polsce. https://www.tygodnikprzeglad.pl/najnowszym-482016-numerze-przegladu-polecamy/

 • Już wkrótce narody Europy Środkowej odzyskają wolność – pisał wiosną 1987 roku Jan Paweł II do Ronalda Reagana. Dwa lata później słowo stało się ciałem i kilka milionów Polaków zostało trwale uwolnionych od miejsc pracy, naród polski uwolniono od wielu przedsiębiorstw i innych składników majątku narodowego (patrz też „Jak zniszczono polski przemysł, pozbawiono Polaków pracy i wygnano ich z Polski”, a wkrótce, przy wsparciu Jana Pawła II – od konieczności posiadania suwerenności [mowa o akcesji do Unii Europejskiej]; dzięki zainicjowanym „przemianom gospodarczym” wiele milionów polskich rodzin uwolniono od trudów związanych z posiadaniem i wychowywaniem dzieci – prorokowane przez Karola Wojtyłę „odzyskanie wolności” okazało się nad wyraz wielowymiarowe).

  https://marucha.wordpress.com/2015/07/25/jak-papiez-polak-jan-pawel-ii-zaprzagl-polskich-ksiezy-do-wspolpracy-z-cia-przeciw-prl/

  PS…
  Na Węgrzech za szpiegostwo na rzecz Zachodu i … handel walutą skazano na dożywocie kardynała Józefa Pehm-Mindszenty’ego. W Polsce jedną z głośniejszych spraw tego typu, przed aresztowaniem prymasa Wyszyńskiego, był proces bp Czesława Kaczmarka, aresztowanego w 1951 pod zarzutem szpiegostwa na rzecz USA i kolaboracji z okupantem hitlerowskim.
  Kościół nie zdołał w tej konfrontacji uniknąć posunięć wysoce dyskusyjnych od strony moralno-etycznej.

 • Kiedy biskup z trudem gramoli się przyjechawszy na zjazd episkopatu ze swej limuzyny ,zastanawiam się , co jest bardziej wypasione , tenże z tłustym podgardlem biskup, czy jego limuzyna…. Myslę tez o slubach jakie sklada ksiądz katolicki . zasadniczo 3-y, o zyciu w ubóstwie , w czystości i posłuszeństwie wobec przełożonych . bodajże pijarzy dodatkowo czwarte , o obowiązku pracy , nad wychowaniem młodzieży.
  Ale i oni wypaczają ideę pierwszej o dużej liczebności szkoły dla ubogich , ,bo nie ida za włściwym przykładem, lecz każą sobie za naukę w coraz liczniej zakładanych i prowadzonych przez siebie szkołach, SŁONO płacic. Co do ubóstwa to króluje wręcz demonstracyjne obnoszenie się swym bogactwem , zycie proboszczów po willach , a biskupów w pałacach z ogrodami. Co do czystości , która także slubowali by w niej żyć, to wszystko wiadomo z mediów jak jest to slubowanie , również lekceważone.
  Można powiedzieć generalnie nawet , że wypełniają panowie w czarnych sukienkach słub posłuszeństwa wobec swych pryncypałow . Te nieliczne wyjątki , nic nie zmienia. Ogólnie, cechuje ten stan, pycha, arogancja, fałsz i obłuda, mentorowanie w sprawach o których nie maja zielonego pojęcia, jak np. o życiu rodziny , czy wychowywaniu dzieci……. Jest taki dowcip na ich temat. Jaka jest definicja księdza? odp: Ksiądz, to taki facet, do którego obce dzieci , mówia OJCZE, a własne- WUJKU_.To , że mają zabierać głos w sprawach politycznych , bo sa obywatelami na równi z nami, służy im tylko to tuszowania przez nich samych, nadmiernej aktywności politycznej.
  Jak mają jednak nie czuc się wazni , kiedy to nawet sam premier pan L.M. kiedy nim został , pierwsza wizyte jaką złożył ,to był praktycznie hołd , oddany pewnemu prałatowi , słynącego z zamiłowania do zycia w bizantyjskim stylu. Chodził kiedyś dowcip o Brezniewie , co on robił gdy wstawał rano? Ano przepinał ordery z pidżamy, do marynarki. Pan prałat czynił podobnie . nie opiszę już z litości nad tymi zakłamańcami , jak zył i zyje niejaki , pod ps. FLASZKA>. Bez mrugniecia okiem zabrał by poszerzyć swe tereny ogrodowe , DOM DZIECKA>

  A ten co zaginął na lotnisku SZEREMIETIEWO? Poszukiwali go tydzień. Wreszcie się odnalazł ,ale nie w Kazachstanie ,gdzie miał pokropić nowo założony kościół ,ale na tymże sanyn lotnisku
  Rosjanie zachowali się niezwykle szarmancko i tylko nieliczni ,kręcili głowami , że takiego faceta co tyle wódy żłopał , jeszcze nie widzieli . Nawet oni byli pełni uznania , dla jego pijackich wyczynów.
  Zaznaczam , że jestem mocno wierzącym człowiekiem , ale w BOGAI tylko w NIEGO. I prawdę mówiąc choć przykładów bezeceństwa kleru znam mnóstwo to już dla pogardy i lekceważenia ich obłudnych „nauk”, zamilknę, ponieważ tylko o nich piszę nie pouczam i nie chce popaść w ich mentorski ton. Wiem natomiast, dlaczego jest celibat i jakie szkody wyrzadza tym panom. W Pismię świętym , wyraźnie stoi napisane, że biskup , który nie potrafi wychować własnych dzieci , nie może być pasterzem większego stada owieczek. Jasne jak piwo tyskie, że kto to wymislił i dlaczego . Przepraszam , za zbyt długi wywód ,poczucie Szacunku dla Czytelników nie pozwala mi się szerzej rozpisywać .
  Wsółczuję biednemu Wspaniałemu Papieżowi Franciszkowi , bo kijem Wisły ,nie zawróci . A Ci do których zwraca się o umiarkowamie, już nigdy nie porzucą wygodnego, wręcz rozpasanego trybu życia.
  Pocieszę MIŁEGO mi Papieża Franciszka, że BÓG MOZE WSZYSTKO i ON sobie z nimi rychło poradzi. Amen, co znaczy – niech się tak stanie……… Były do 18-go r.ż. Ministrant, wychowywany przy wyższym salezjańskim Seminarium Duchownym. Od nich także zajmujących się wychowywaniem młodzieży , {za ks.Janem Bosco} zapożyczyłem sobie w pracy wychowaczej wiele pięknych wzorców i nie wszyscy duchowni , trzeba dodac dla sprawiedliwości, są aż tak zepsuci. Jednak tych zepsutych , jest zdecydowana większość. Uczeń św. Jana Bosco , św. Stanisław Kostka jest patronem naszej młodzieży , a ja noszę jego imię z Bierzmowania.
  Miłosierny Bóg jest także Cierpliwy i Sprawiedliwy także. Po cóż mi się zamartwiać, za Niego . Pomodlę się więc tylko za tych co grzeszą jak ja, a powinni – mniej.

  • wieczorynka

   Adamie bardzo dobry komentarz, przeczytałam z zainteresowaniem, właściwie mamy bardzo zbliżony punkt widzenia gdy chodzi o religię KK. Około 30-lat wstecz określałam się jako agnostyczka, obecnie obserwując zachowania Krk jestem ateistką jednak nie wojującą gdyż szanuję poglądy innych jeżeli nie szkodzą one pozostałym.
   Adamie życzę nade wszystko zdrowia i tu dodam, że mam wiarę iż ono powróci. Pozdrawiam.

 • Cos mi się urwalo , na pewno nie film.Tak to bywa , jak się humanista, zabiera za elektronikę…….

 • Przemiła Wieczorynko!
  Einstein powiedział,że nikt nie udowodnił, że Bóg jest, ale tęż nikt nie udowodnił ,że Boga niema . Dziękuję , za miłe słowa z wzajemnością.

  • Adasiu! Tu Cię napominam albowiem bóg jest wymysłem religii judaistycznej,chrześcijaństwo i islam to pochodne. Na całej kuli ziemskiej we wszystkich kulturach są bogowie, tudzież boginie. Ale monoteizm, sprytnie wymyślony, pozwolił wziąść za pysk wszystkich maluczkich i niepodzielnie nimi rządzić. To, jako humanista powinieneś wiedzieć!

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Nie wszystkie dane osobowe są traktowane przez prawo w ten sam sposób. Szczególnej ochronie podlegają te, tzw. wrażliwe, których katalog zdecydowała się jeszcze poszerzyć Unia Europejska. Jakie dane zalicza się do tej kategorii i co z tego wynika – wyjaśnia ekspert ODO 24. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem do tzw. danych wrażliwych zalicza się te, umożliwiające określenie pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądy polityczne, przekonania religijne albo światopoglądowe oraz przynależność wyznaniową, partyjną czy związkową. W tej kategorii mieszczą się ponadto […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom, o ile je w ogóle będziemy mieli. Dzisiaj posiadanie dzieci to przywilej, chyba że ktoś traktuje potomków jako przypadkowy element inwentarza. Niestety zdaje się, że ta ostatnia forma jest obecnie promowana przez nasze państwo, ale jest tak bardzo źle, że chyba lepsze jest takie rozwiązanie, niż żadne. Trochę trwało i musiało przejść przez świat kilka kryzysów, żeby społeczeństwa zaślepione blaskiem dużych telewizorów LCD zrozumiały, że rzeczywistość się zmieniła i już nie wystarcza […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Źle się dzieje w służbach mundurowych Rzeczpospolitej w epoce dobrej zmiany. Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie, na tematy bieżące, które dotyczą ich bezpośrednio jak i generalnie problemów struktur w których służą. W państwie demokratycznym, gdzie Żołnierz jest również obywatelem – nie może być tak, żeby Wojskowi i przedstawiciele innych struktur mundurowych – nie mieli prawa do głosu. Formalnie taką rolę powinny pełnić środowiska grupujące przedstawicieli tych środowisk. Jednak w naszym kraju w ramach ogólnego braku szacunku do autorytetów, władza nie […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Jak rząd, który z takimi sukcesami „wyjaśnia” wypadek komunikacyjny, ma skutecznie wyjaśnić wypadek lotniczy pod Smoleńskiem? Generalnie to jedne wielkie pasma równoległych sukcesów, albowiem z tego co widzimy na ekranach naszych telewizorów wynika, że trzy sprawy są znakomicie wyjaśniane. Mówimy o sukcesie związanym z wyjaśnieniem kolizji, czy też wypadku z jednym z panów ministrów, wypadku z panią premier w osobie własnej oraz o dramatycznej katastrofie pod Smoleńskiem. Wiadomo, że jest komisja do wyjaśnienia tej katastrofy i wiadomo, że pracuje ona […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXVI

  A zima XXVI

    2017.02.17 Poznań dziś zima za porządki od samego rana tu szaro tam buro ogólnie wszędzie zimowy brud a śniegu mało a śniegu skąpo zakryć nie da rady zamalować nie ma jak a wiatr cicho siedzi a wiatr ani śmie nie zamiecie nie wyprzątnie palcem nie tknie nic zima podumała pomyślała i dalejże za sprzątanie czego śnieg nie skryje czego wiatr nie zwieje może deszcz deszcz zmyć zdoła wszystko spłynie wszystko wsiąknie i znów świat zacznie pięknie lśnić tęskniąc za […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – gdzie jesteś? W grobie! Zdechłam sobie i zgniłam! Tyle o lewicy. Nie ma jej w Polsce, nie istnieje, jest poza jakimkolwiek marginesem. Nie ma idei lewicowej. Nie ma myśli lewicowej (poza kilkoma szlachetnymi wyjątkami). Nie ma liderów lewicy. A na nędznym nawozie kiełkują tylko chwasty. Ewentualnie pojawiają się para-lewice, których lepiej nawet nie opisywać ze względu na szacunek do Czytelników i Czytelniczek. Co się takiego stało, że w Polsce nie ma lewicy? Powiedzmy więcej – co się takiego […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy. Nie jest dobrze słuchać prawdy o sobie, zwłaszcza jeżeli przez lata karmiło się uszy kłamstwami i jeszcze do tego filtrowało je przez różowe okulary. Obecnie jesteśmy na skraju nowego horyzontu zdarzeń, który będzie się o nas upominał w ramach Unii Europejskiej, NATO i sytuacji regionalnej. W najbliższym czasie usłyszymy dużo gorzkich słów na temat naszego kraju, w znacznej mierze prawdziwych. Prawdopodobnie prawda, którą usłyszymy – nas upokorzy. Właśnie dlatego będzie to g. prawda dla naszych elit rządzących. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  Podsumowując naszą transformację, nie da się postawić jednoznacznej oceny. Są sukcesy i osiągnięcia, są zmiany na lepsze, było kilka udanych reform, jednak również zmarnowano i po prostu nie wykorzystano wielu okazji. Jak również była prawdziwa masa wielkiego złodziejstwa. Stąd nie ma możliwości jednoznacznie podsumować tego okresu jedną oceną, to nie jest możliwe bez pogłębionej analizy i dyskusji. Dodajmy zwłaszcza dyskusji, ponieważ nie sposób ocenić tego okresu jednoosobowo, to już w ogóle nie jest możliwe. Można natomiast, a nawet jest naszym […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura No i poszła

  No i poszła

  Nie jest łatwo być matką. Szczególnie trudne jest to dla kogoś, kto nie bardzo matką chce być. Komu nie widzi się matkowanie. Bycie matką niesie bowiem ze sobą cały pakiet ograniczeń. Nie panuje się już nad swoim życiem. Trzeba się nim dzielić. Trzeba się poświęcać. Trzeba całość swojego życia oddać tak bardzo, że niemal nic nie pozostaje już dla siebie. Szybko przychodzi zmęczenie, irytacja. Człowiek jest nieustannie niedospany. Nie można robić już, co się chce. Ani kiedy się chce. Ani […]

  Czytaj więcej →
 • Historia Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Będąc Polakiem, musisz być gotowy do walki i poświęceń. Tego powinna nas nauczyć II-ga Wojna Światowa. Niestety, nie nauczyła nas najwidoczniej niczego, nawet już nie pamiętamy ani co do niej doprowadziło, ani jak ją przegraliśmy, jak również jak przegraliśmy w jej wyniku. Wielka porażka i żadnej nauki, żadnych wniosków, żadnych implementacji do rozwoju strategicznego państwa – zupełnie nic, a przetrwaliśmy biologicznie dzięki układowi sił międzynarodowych. Nie było w naszej historii większej katastrofy. Nie ponieśliśmy nigdy tak wielkich strat. Cudem przetrwaliśmy […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Być kochanym – pozwól

  Być kochanym – pozwól

  Ona pierwsza To nie ty szukałeś miłość, ale to ona odnalazła ciebie. A tak naprawdę to nie tyle odnalazła, co ci się objawiła. Bo mogłaby cię odnaleźć tylko wówczas, dyby cię zgubiła. Tymczasem ona była tuż obok. Była zawsze. Tyle, ze tyś jej nie dostrzegał. Tyś jej nie zauważał. Nie ty wiec, lecz ona byłą pierwsza. Miłość. Miłość była tuż obok. Towarzyszyła ci przez całe twe życie. Ale jej to nie wystarczało. Wciąż szukała sposobności, aby wejść z tobą w […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pan Donald Trump coraz bardziej zaciekawia świat. Jego najnowsze wypowiedzi o tym, że Paryż już nie jest tym, czym był – to esencja prawdy o naszej rzeczywistości. Dokładnie tak nas widzą. Europa jest postrzegana przez pryzmat katastrofy jaką stanowi niekontrolowany napływ nielegalnych imigrantów. Ilość i skala zagrożeń dla społeczeństw i państw, wynikających z pojawienia się ludności inno-kulturowej, nie mającej żadnych szans na integrację i będącej obciążeniem dla systemów socjalnych jest szokująca. Prędzej czy później ujawnią się problemy w takiej skali, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa? Pani premier Beata Szydło blisko trzy godziny zeznawała w Prokuraturze w Krakowie, jako świadek w wypadku do jakiego doszło z udziałem jej limuzyny. Obrońca rzekomego sprawcy był na miejscu i teoretycznie, zgodnie z procedurą karną powinien mieć prawo w tym przesłuchaniu (lub w jego części) uczestniczyć. To nie nastąpiło, w świetle ujawnionych wypowiedzi miało chodzić o zachowanie czystości zeznań uczestników postępowania. Jednakże to nie tłumaczy, jakie to okoliczności wypadku spowodowały, że […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →