Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

24 czerwca 2018

Polska 2016: w II-gim roku dobrej zmiany dopłacamy zachodnim koncernom do fabryk!


 Proszę bardzo oto mamy skutki rządów dobrej zmiany. Już w II-gim roku rządów ,Polska dopłaca zachodnim koncernom do lokalizacji fabryk! Czy nie jesteśmy wspaniałym krajem mlekiem i miodem płynącym? Czy nie sprawdza się proroctwo dawnych wieszczów – oto Polska wstaje z kolan, stać nas na rozdawanie pieniędzy obywatelom, dla koncernów oczywiście zagranicznych też nie zabraknie. Władza jest hojna, stać ją! Przecież sprzedaje obligacje – więc ma pieniądze! Jakie to genialne! Naprawdę dobra zmiana zaskakuje i serce rośnie.

W końcu przecież zapłacą Mali i Średni Przedsiębiorcy, których nie jest stać na kreatywną księgowość i rozliczanie zysków np. w Luksemburgu. Jak nie zapłacą to przyjdzie do nich Urzędnik Skarbowy i odpowiednio potraktuje, w ramach budowy podstaw dla sprawiedliwości społecznej (kiedyś się to nazywało rozkułaczanie). Zapłacą konsumenci, oj tak – ci zapłacą na pewno, nie mają wyjścia muszą płacić, ponieważ podatki pośrednie i akcyzowe są dokładnie dla nich.

Natomiast jeżeli jesteście państwo dużym globalnym koncernem, wręcz potentatem na rynku np. motoryzacyjnym i chcecie zbudować fabrykę np. silników. To nie ma problemu, wystarczy zgłosić się do pana Wicepremiera Morawieckiego i to otwiera wszelkie możliwości inwestowania. Oczywiście ze wsparciem publicznym!

Wspieramy inwestycje o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej, to powoduje że można dostać prawie 19 mln Euro w formie grantu! Do tego fabryki w Polsce nie buduje się w szczerym polu, tylko w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, do których to w skali kraju dopłacają wszyscy podatnicy. Ma to ten skutek, że można mieć liczne zwolnienia podatkowe. Prawda jakie to proste i piękne? Proszę nie myśleć, że to budowa jakichś katedr na pustyni, po prostu inwestor buduje swoje obiekty, a państwo ogłasza, że po jego ogrodzeniu biegnie kolejna granica Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a właściwie podstrefy. Dotyczy to dużej części zagranicznego korporacyjnego biznesu w Polsce, nawet biur firm outsourcingowych. Genialne naprawdę! Esencja neoliberalnego sposobu myślenia o państwie, gospodarce i przedsiębiorczości.

Oczywiście inwestor jest potężny, deklaruje kilkaset milionów Euro inwestycji, duży eksport a potęga jego korporacji po prostu gwarantuje sukces. Jest wielkim sukcesem naszego rządu to, że udało się chociaż tyle zlokalizować w Polsce. Ta sama firma ma na Węgrzech gigantyczną fabrykę samochodów i właśnie zamierza ją rozbudować, a dodatkowo postawić drugą. Bez problemu mogli ulokować i tam fabrykę – chodzi o silniki, jednak udało się przekonać inwestorów do lokalizacji w Polsce, to naprawdę sukces.

Wszystko byłoby w porządku, tylko cały proces nie jest normalny. Mamy oto będąc w Unii Europejskiej sytuację, gdzie preferowani są inwestorzy korporacyjni mający pieniądze na dużą skalę działalności. Zastanówmy się, jakie kraje w Unii eksportują kapitał, a jakie importują? Nie wymaga to wielkiego wysiłku. Jednak jesteśmy już w Unii kilka lat i powstaje pytanie o równość podmiotów na rynku, kiedy bowiem nasze firmy mają osiągnąć zdolność do konkurencji nawet tylko na własnym rynku z podmiotami mającymi takie systemowe wsparcie?

Nie ma na co narzekać, po prostu rząd dostosowuje się do realiów w jakich musi funkcjonować, tj. konkurencji innych rządów o inwestorów. Dziwne, że tyle się mówi o tym, że nie chcemy dalej konkurować tanią pracą itd. Natomiast jak dochodzi do realiów – dopłacamy bogatym, do tego żeby chcieli u nas robić biznes. 19 mln Euro pomocy publicznej to bardzo dużo, być może nie w skali konkretnego przedsięwzięcia, jednak w skali naszej gospodarki to bardzo dużo – zwłaszcza dla wspomnianych Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Ile jeszcze takich gestów trzeba wykonać, żeby można było rozwijać działalność gospodarczą w Polsce?

Nic tylko się cieszyć z sukcesów dobrej zmiany…

Tags: , , , ,

14 komentarzy “Polska 2016: w II-gim roku dobrej zmiany dopłacamy zachodnim koncernom do fabryk!”

 1. Kiełbasa Wyborcza
  12 grudnia 2016 at 04:57

  To kiełbasa wyborcza dla najbogatszych

 2. Inicjatywa-Miśkiewicz-Prezydent-2025
  12 grudnia 2016 at 05:54

  Rząd może płacić na rozwój przemysłu w Polsce, przy założeniu, iż go wkrótce ZNACJONALIZUJE!

  I tu chyba jest głębia sprytu rządu dobrej zmiany.

  My damy 20 – 30 mln złotych, inwestor – kilkaset, a potem się to UPAŃSTWOWI i kolejni Miśkiewicze będą meli czym zarządzać.

  Żeby tak jeszcze jakieś parę tysięcy imigrantów zechciało w tych fabrykach pracować po 2 zł/godz., to by i dla Miśkiewiczów było więcej.

  • krzyk58
   12 grudnia 2016 at 07:58

   … przy założeniu, iż go wkrótce ZNACJONALIZUJE!

   Osobiście nie mam nic przeciwko.BA! Powiem więcej,
   jestem ZA TOTALNĄ nacjonalizacją.W sektorze prywatnym
   należy zostawić jakieś “badylarstwo’,usługi szewskie itp.a to wszystko po to by “Polska rosła w siłę,
   a ludzie żyli dostatniej”. Dosłownie, nie w przenośni,
   dziś kilka procent “złodziei” żyje niczym pączki w maśle,kilkanaście “wiąże koniec z końcem”,natomiast
   zdecydowana większość Polaków ‘klepie biedę”,nędzę…

   Po prawie 30 latach przemian solidarnościowych
   widać “gołym okiem”, że Nasz model państwa jest wybitnie NIEUDANY!!

   • bobby
    12 grudnia 2016 at 15:48

    Jak państwo znacjonalizuje Solarisa to bardzo szybko będziemy mieli tandetnego Jelcza.

 3. krolowa bona
  12 grudnia 2016 at 10:15

  Nie bardzo rozumiem o jakie tu 19 miliardow € chodzi, subwencjonownie firm jest w UE zabronione gdyz obraza przepisy o rownej konkurencji ….
  Moze chodzi tu o rabaty na kupno dzialki budowlanej lub zwolnienia i ulgi podatkowe, o ktorych decyduja panstwa czlonkowskie UE suwerennie ?
  Jaka jest podstawa prawna tzn. z jakiego tytulu ma ten inwestor otrzymac te 19 miliardow € z pieniedzy publicznych ? Hmmm ?

  • krzyk58
   12 grudnia 2016 at 11:20


   subwencjonownie firm jest w UE zabronione gdyz obraza przepisy o rownej konkurencji ….
   “krolowa” udaje że nie rozumie czy – nie rozumie,
   “różnych stopni równości i zależności’ obowiązujących w tzw.unii.. 🙂

  • wlodek
   12 grudnia 2016 at 11:34

   Królowo,p.Morawiecki przeznaczył 19 mln euro na dotację dla Mercedesa za inwestycję w Polsce,chcesz to płać,węgrzy nie zapłaciły to nie mają!

   • krolowa bona
    12 grudnia 2016 at 17:05

    @krzyk58
    @wlodek
    @50-parolatek
    O.K., jestem przekonana, ze te 19 miliardow € z pieniefzy publicznych sa zakamuflowane pod innym tytulem, bo wprost dotacji czy subwencji byc nie moze, inni “uzytkownicy rynku, zaraz by wniesli skarge naPolske do komisarza”rownej konkurencji” w UE,
    ciekawilo by mnie pod ajakim to pozorem lotrzyma ta ta firma te 19 miliardow € . …na ochrone srodowiska moze ?

   • krzyk58
    12 grudnia 2016 at 18:20

    “Krolowo” TU już nie idzie o ‘jakieś tam 19 mln- czegoś tam, a o schemat – wzorce postępowania w KAŻDYM
    TEMACIE naszych wzajemnych relacji…
    …ciekawilo by mnie pod ajakim to pozorem lotrzyma ta ta firma te 19 miliardow € .
    Na dalszą demoralizację Jewropy – GENDERrr! 🙂

  • 50-parolatek
   12 grudnia 2016 at 15:49

   Ach Królowo…
   – toć niedawno pisałem, a samaś komentowała, o decyzji wprowadzenia do programu niemieckich szkół “digitalizacji” i przeznaczeniu na ten cel 5mld Eur..
   Oficjalnie ma to być “nauka pracy przy nowych nośnikach informacji”, a w praktyce, nauka obsługi maszyn.
   Szkoły mają być w pełni wyposażone w WiFi, PCty itd.
   Czy nie jest to czyste SUBWENCJONOWANIE Microsoftu!?
   Już nie mówię o potężnych subwencjach, które firma dostała z EU przed kilku laty za wybudowanie wielkiego centrum obliczeniowego (w praktyce, szpiegowskiego, jako tzw. clouds) niedaleko Dublina. Oficjalnie, za “przygotowanie 200 miejsc pracy”, a de facto, zatrudnieni są tam sami “swoi”. Mało to Irlanczyków z amerykańskim obywatelstwem?
   Przypomnij sobie Królowo niedawne “dopłaty” do nowych samochodów. Czy w ten sposób nie subwencjonowano przemysłu samochodowego?
   Jak zapewne pamiętasz, już Rosjanie mieli wykupić Opla, bo na “pysk” padał. Do transakcji jednak nie doszło, bo po pierwsze, “wszyscy, tylko nie Rosjanie”, a po drugie, właśnie te “dopłaty”, w praktyce, czysta subwencja rządu niemieckiego, uratowały koncern.
   Tak samo jest z “ukrytymi” subwencjami. Taki np. przykład przemysł budowlany był w ten sposób ratowany. “Redukcja CO² i Energiepass” się to nazywało. Wprowadzeniem odpowiednich przepisów z jednej strony, a dopłatami “za redukcję” (zastosowanie nowoczesnych technik) z drugiej, doprowadzono do sytuacji, iż ruszyła cała branża. Budowanie pasywne i renowacje starego (na energooszczędne) stało się modne.
   W sumie, miało to i dobre strony, zmniejszyło się ogólne zużycie energii, ale tak, czy owak, było to również subwencjonowanie producentów z pieniędzy podatników.
   Pozdrawiam

 4. wieczorynka
  12 grudnia 2016 at 20:51

  @ krzyk, daj sobie już spokój z tym gender (wczoraj obejrzałam zdjęcie pana w sukience, prezentował się lepiej aniżeli niejedna panienka. Pozdrawiam.

  • wieczorynka
   12 grudnia 2016 at 21:02

   Zapomniałam dodać “liścik” do Włodka na Youtube krążą filmiki “Masza i Niedźwiedź” coś na wzór “Wilk i Zając” do krzesła jestem przywiązana aby nie spaść ze śmiech.
   Pozdro. i polecam.

  • krzyk58
   12 grudnia 2016 at 21:41

   wieczorynko…proszę…nie mieszaj mi w skłonnościach…
   BO a nóż zmienię upodobania…kulinarne. 🙂
   A teraz do rzeczy… :)I co by tu jeszcze?? Może tylko

   Pozdrowienia.A i TO:

   http://ic.pics.livejournal.com/irnella/66734384/1363997/1363997_original.jpg

   • krzyk58
    12 grudnia 2016 at 21:58

    Cd. W przypadku niemożności “rozpakowania łobrazka” z’ilustruję(słownie) “cóż my widziem
    prosze Państwa’. Otóż po lewej stronie widzimy
    historyczne,wojenne dziewczyny w fufajkach,kufajkach – nie wiem która forma jest
    prawidłowa(posiadam takie wierzchnie okrycie
    zakupione jeszcze w końcówce 80′ w ZSRR bardzo
    przydatne – ma się rozumieć trzyma ciepło). 🙂
    Do rzeczy… po stronie prawej powabne “kobiety
    z brodą” tzn. mężczyźni…no,sam już nie wiem “co je co”, moim zdaniem mniej niż zero.
    Zboczenia były “od zawsze”, ale żeby to eksponować, obnoscić się,lansować.? To w Jewropie!
    No i jeszcze podpis “Лучше женщина в ватнике,чем бородатый мужик в платье”. Aaaa, wybór należy do Państwa… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Ekonomia

Scroll Up