13 grudnia – czy można wspominać trudną historię bez nowych emocji? - Obserwator polityczny

13 grudnia – czy można wspominać trudną historię bez nowych emocji?

12 grudnia 2016 04:05 komentarzy: 20 Autor:  A • A • A
Obwieszczenie Rady Państwa o wprowadzeniu stanu wojennego By (Briho) - Praca własna, PD, Źródło: Wiki Commons

Obwieszczenie Rady Państwa o wprowadzeniu stanu wojennego By (Briho) – Praca własna, PD, Źródło: Wiki Commons

13 grudnia, będziemy wspominać 35-tą rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Niestety ta stara sprawa, na rozpali nowe emocje – mające istotny kontekst i znaczenie w naszej rzeczywistości współczesnej, chociaż sam Stan Wojenny z dzisiejszej perspektywy nie ma dla naszego Państwa szczególnego znaczenia. Czym innym jest oczywiście przeżywanie doznanych krzywd i przeżytych cierpień przez bezpośrednie i pośrednie ofiary ówczesnych wydarzeń. Tym ludziom należy się wielki szacunek i prawo do wspomnienia, o co niestety bardzo trudno w atmosferze krzyku i niepotrzebnych emocji.

Sama idea napędzania dzisiejszego sporu społeczno-politycznego, wspomnieniem wydarzeń minionych jest błędna i prowadzi nas do problemów. Mamy ich wystarczająco dużo we współczesnym spektrum zagadnień publicznych. Nie ma potrzeby sięgać po tematy – oczywiście istotne historycznie, ale niestety traktowane histerycznie. Nie ma tu żadnego celu, poza biciem piany, albowiem wylewanie emocji na 13 grudnia i osobę pana Generała Wojciecha Jaruzelskiego – nie jest żadnym sposobem na dyskusję.

Zastanawiające jest to, dlaczego tak wielu czynnikom w kraju, w tym w szczególności bardzo wielu ludziom – chce się zajmować taką historią? Jest oczywistością, że jest to dla bardzo wielu osób niesłychanie wygodny temat zastępczy. O wiele łatwiej jest bowiem wykrzykiwać proste hasła, często niesłychanie ksenofobiczne i nie mające niczego wspólnego nie tylko z poprawnością polityczną, ale także z dobrym obyczajem, niż zajmować się naszą trudną rzeczywistością. Trzeba przyznać, że to prosty sposób na zaistnienie publiczne, zwłaszcza że już utarła się tradycja konkurencyjnych demonstracji pod domem rodziny państwa Jaruzelskich.

Nie byłoby w tym wszystkim niczego nadzwyczajnego, gdyby nie okoliczność, że mamy do czynienia z większą całością, której osią są działania adresowane do opinii publicznej 13 grudnia. Jest to już element stałego scenariusza, który cyklicznie dostarcza paliwa pod narodowy kociołek. Właśnie z tego powodu, jest to tak niesłychanie niebezpieczne. Spór w ten sposób jest czysto emocjonalny, a możliwość stygmatyzacji aktualnych „komuchów” tak banalna, że trudno z niej nie skorzystać. Całość składa się na znany nam zabieg erystyczny, powielany w masowej skali przez chyba już wszystkie media głównego nurtu oraz tzw. nowe media, które zaistniały dzięki pieniądzom części prawicy.

W konsekwencji mamy odgrzewany spór – przelewany na nowe realia, naszej bardzo złożonej współczesności. Spór ten, nie decyduje o niczym i nie jest w stanie zmienić niczego, poza uzasadnieniem sprawowania władzy przez określoną opcję polityczną, samodzielnie tytułującą się prawdziwą i jedynie słuszną Polską.

Ze wspominaniem Stanu Wojennego, trzeba pamiętać co się mówi i pisze, ponieważ jest to związane z niebezpieczeństwem interpretacji takich twierdzeń jako pochwały przestępstwa. Art. 255 Kodeksu karnego w § 3 stanowi, że: „Kto publicznie pochwala popełnienie przestępstwa, podlega grzywnie do 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”. Podstawą jest tutaj stwierdzenie, że sam Stan Wojenny był poza prawem konstytucyjnym PRL, potwierdzone po zmianie ustroju – co do tego nie ma sporu. Jednak to tylko powierzchowne podejście do problemu, albowiem nie można raz uznawać gruntu legalizmu działania w ramach prawa PRL, a chwilę potem negować legalizm samego Państwa w ówczesnym okresie w ogóle! Niestety jednak interpretacja w tym zakresie może być różna i istotnie dowolna, adekwatna do potrzeb aktualnie zamawiających decydentów. Dlatego lepiej jest ograniczyć się w ocenie – jeżeli stanowi się takową w znaczeniu pozytywnym, do kontekstu historycznego i politologicznego. Bez tego nie byłoby wolności nauki i prawa do badań naukowych! W kontekście historycznym przy zastrzeżeniu kwestii braku legalności, działania autorów Stanu Wojennego można kwantyfikować jako tzw. mniejsze zło, czy też nawet oczywistą wówczas próbę ratowania kraju przed anarchią i możliwą interwencją sąsiadów w nasze porządki wewnętrzne. Temu nie da się zaprzeczyć w żaden sposób. Mówimy o faktach historycznych. Zresztą wystarczy przypomnieć kwestię dramatycznych wydarzeń Zamachu Majowego, tam również nie ma co mówić o legalności, a było o wiele więcej ofiar, niż w całym wieloletnim okresie Stanu Wojennego. Nie powinno się tych wydarzeń interpretować osobno, to analogiczne wydarzenia motywowane podobnymi koniecznościami, wynikającymi z rozprężenia sytuacji i szeregu czynników w kraju.

Dla bardzo wielu osób dzisiaj, właśnie taka historyczna ocena Stanu Wojennego jest oceną najbardziej odpowiadającą rzeczywistości. Wynika to z oczywistości stosowania zasady – mierzenia danej epoki, jej miarą. Ówczesne realia były bardziej niż odmienne od naszej współczesności. Kraj był w totalnym kryzysie, którego źródłem były oczywiście błędy w zarządzaniu systemem państwowym, jak również strajki i niska produktywność gospodarki narodowej, a także nie pomogły nam późniejsze zagraniczne sankcje. To wszystko i cały szereg ówczesnych czynników złożyły się na podjęcie decyzji, za którą pan Generał Wojciech Jaruzelski wziął pełną odpowiedzialność. Historia go oceni, proszę wziąć pod uwagę, że nadal nie są ujawnione niektóre archiwa na Zachodzie odnośnie oceny sytuacji kryzysowej jaka miała wówczas miejsce w Polsce. Postawa Zachodu wcale nie była wówczas jednoznaczna, o tym się nie mówi, ale trzeba pamiętać, że niektóre państwa chciały na tamtym kryzysie rozegrać różne cele wobec naszego kraju. Stan Wojenny utrzymał status quo, na pewno powstrzymał to, co rozumiemy pod pojęciem reform, na pewno straciliśmy mniej więcej 10 lat na transformację. Tylko, jednak trzeba pamiętać o tym, że zupełnie inaczej zachowuje się własne Wojsko we własnym kraju, mówiące tym samym językiem co ludność, niż obce. Jak ktoś tego nie rozumie i nie bierze pod uwagę możliwych konsekwencji, jakie mogły mieć wówczas miejsce – najlepiej niech poczyta o ówczesnych realiach.

Każdy 13 grudnia powinien być okazją do zjednoczenia i pojednania narodowego. Nie byłoby porozumienia Okrągłego Stołu, nie byłoby tego wszystkiego, co decyduje o naszej współczesnej sytuacji, gdyby nie powodzenie Stanu Wojennego, chociaż na pewno nie była to najlepsza z możliwych decyzji jakie ówczesna władza mogła podjąć. Oczywiście możliwa jest także interpretacja, że gdyby nie Stan Wojenny, to władzę w Polsce przejęłaby opozycja, a Armia Czerwona ochoczo by się wycofała, komunikując się z siłami w NRD przez Czechosłowację i Bałtyk. Wszelkie gdybania są możliwe. Historia oceni, bądźmy jednak realistami.

Ps. Miejmy nadzieję, że nie wydarzą się żadne niepotrzebne prowokacje, ani profanacje. Ograniczmy emocje – nie są potrzebne, jest ich zbyt wiele. Chyba, że bardzo chcemy, ale porozmawiajmy o emeryturach!


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 20

 • Wspaniały tekst, dodaje nam pan poczucia normalności.

 • Dla mnie wprowadzenie Stanu Wojennego było aktem który uratował Polskę! Czy ktoś zastanowił się że mimo informacji od dddddd Kuklińskiego tzw.Zachód nie zrobił nic aby ostrzec Solidarność! Wiedzieli czym to grozi i milczeli!

  TAK NIE MOŻNA PISAĆ – CHOCIAŻ MA PAN W PEŁNI RACJĘ I SAM BYM DOPISAŁ WIĘCEJ JEDNAK TO MOŻE RODZIĆ KONSEKWENCJE PRAWNE. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

 • Inicjatywa-B.Miśkiewicz-Prezydentem-2025

  Bardzo spokojny tekst.

  W obecnych zawirowaniach trudno o obiektywną ocenę, a wszyscy unikają faktów, mimo że wszędzie rządzą HISTORYCY.

  A fakty są takie, że w czasie dwóch lat jego obowiązywania zginęło około 100 osób, czyli ponad 10 razy MNIEJ niż podczas ZAMACHU MAJOWEGO (łącznie ponad 1000 osób), trwającego (działania zbrojne) – tylko około tygodnia!

  Internowano poniżej 10 000 osób, jednak najwięcej żarliwości i ahistoryczności w jego ocenie przejawiają osoby młodsze lub nie objęte internowaniem, np. Obecny Prezes Instytutu Pojednania Narodowego, który w grudniu 1981 miał 18 lat i tylko rozprowadzał „wydawnictwa drugiego obiegu”.

  Ani jednego spalonego czołgu!

  I dlatego teraz takie „jojczenie” ma miejsce i zemsta na emerytach i rencistach „drugiej strony” w zasadzie POLITYCZNEGO SPORU, który zakończył się „nieszczęściem?” Okrągłego Stołu.

  Pełnię szczęścia i zasadzie ORGAZMU SPOŁECZNEGO to doznamy dopiero za 9 lat, jak wybierzemy dr hab. B.Miśkiewicza na Prezydenta RP, czego mu życzę …

  • Krótka uwaga do zdania wieńczącego – nie sądzę by
   zbytnio odbiegał od „normy prezydenckiej” licząc
   od daty 22.12.1990… 🙂

 • 13 grudnia będzie kiedyś świętem narodowym. Jako ostatni w historii perfekcyjnie zorganizowany akt obrony istnienie narodu i państwa przed zacietrzewioną agresją wewnętrznych i zewnętrznych sił. Generał Jaruzelski doczeka się swego imienia na nazwach ulic, pomnikach i w podręcznikach historii.

  • Daj Boże. Amen.

  • krolowa bona

   @Wojciech
   Tez tak to postrzegam, zaluje, ze wielu nie dostrzega co tu mialo i ma miejsce…
   Ponizej 3 komentarze @Adam, przyznaje, ze jego rozgoryczenia nie moge pojac , jednak ilustruje to rozbicie i tlamszenie swiadomosci narodowej i suwrrennosci panstwowej, ktory to proces dawno zaincjowany trwa do dzis….

 • Jak i dlaczego zapamiętałem (na zawsze) noc z 12 na13
  grudnia? Otóż czekałem godz.24,(0.00)…w domowych pieleszach,
  jako ze o tej porze miała być prezentacja nowej płyty
  ‚Maanamu’ na Trójce” – zamierzałem dokonać zapisu
  na domowy sprzęt,no i niestety, nie doczekałem się…
  Rankiem o godz.6.00 w radio usłyszałem znamienne słowa
  w eterze PR… udałem się do ‚miejsca pełnienia służby”….

 • PATRZĄCZ Z PERSPEKTYWY CZASU TO GENERAŁ JARUZELSKI POPEŁNIŁ NIEWYBACZALNY BŁĄD WPROWADZAJĄC STAN WOJENNY (a wy na niego pluliscie i po śmierci plujecie dalej a on wam d..y uratował przed mrozem i nie tylko) BO DZISIAJ CI WSZYSCY KRZYKACZE Z WORKIEM NA PLECACH,KILOGRAMEM SOLI I DZIESIĄTKIEM ZAPAŁEK
  GANIALIBY BIAŁE MISIE ZA POLARNYM KRĘGIEM I NIKT Z ZACHODU NAWET BY PALCEM NIE KIWNĄŁ W ICH OBRONIE JAK W 1939… WYCZARTEROWANE WAGONY JUŻ CZEKAŁY NA PASAŻERÓW… PODWOJE KOŁYMY I INNYCH KURORTÓW STAŁY OTWARTE…
  WOJSKA UKŁADU WARSZAWSKIEGO (NRD,CZECHOSŁOWACJI I ZSRR) WBREW TYM WSZYSTKIM BREDNIOM DZISIAJ GŁOSZONYM PRZEZ STYROPIANOWCÓW W PEŁNEJ GOTOWOŚCI PRZY GRANICY CZEKAŁY TYLKO NA SYGNAŁ…
  SZKODA,ŻE MIESZKAŃCOW MIEJSCOWOŚCI PRZYGRANICZNYCH RAPTEM OGARNĘŁA AMNEZJA.

  • Zdecydowanie zbyt czarny scenariusz kreśli pan,
   81′ to nie 39′. Co nie znaczy że byłoby miło
   i przyjemnie,szczególnie po wejściu Czechosłowacji czy… Narodowej
   Armii Ludowej NRD… zacytuje tylko fragment wspomnień ruskiego sołdata z 68′ w Czechosłowacji w jaki sposób
   utrzymywali ‚ład,porządek,dyscyplinę”

   NIE MOŻNA CYTOWAĆ W TEN SPOSÓB. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

   • w jaki sposób utrzymywali ‚ład,porządek,dyscyplinę”. Oczywiście nie dopisałem imiennie KTO – wyjaśniam NIEMCY(DDR)!

 • Zwyrodnialcom pomniki ? Za co? Za ludobójstwo , za wojne przeciwko własnemu narodowi, bo domagał się chleba?
  Mało tego na kolanach klęczał przed marsz. Kulikowem i błagał wyszukawszy wpierw sobie udawane poparcie Honeckera. Zajęci swymi problemami Rosjanie, powiedzieli mu zwyczajnie -paszoł won! Radz sobie sam . I chory na władzę człowiek z jakimś stadem WRON, usiłował sobie poradzić. Dla tego celu i już po raz kolejny , uczynił z Ludowego. Ludobójcze Wojsko Polskie. A Wielki bohater p. rotmistrz Pilecki dopiero teraz z Łączki został przeniesiony na Powązki . Proponuję przy okazji ekshumacji już dokonywanych, przenieść Pana Wolskiego, z Powazek , tam gdzie tyle lat ,przeleżał Pan rotmistrz -Wielki dla mnie Bohater- dziś pośmiertnie , tylko ułkownik , nie jak pewien zdrajca K. ,generał.
  Zas tak wynoszony w dytyrambach i laudacjach p. Tow. „Wolski” spocznie sobie słusznie w zamian Pana ROTMISTRZA P. na owej Łączce . Tam jego miejsce , by przestał uwłaczać pamięcią Narodowi, przed którym , tak się zaparł. o wiele razy więcej niż ś.w. Piotr.

 • Posmiertnie mianowany generalem pan, właściciel za PRL- jachtu i willi, nie wniósł zdradzeniem swych mizernych planów nic. CIA, wiedziała długo wcześniej i więcej . Także doskonale wiedziała , że nie musi interweniować , bo nie będzie w czym. A tzw. plany , które ujawnił, ów wielki szpieg, warte było informacji, tak znaczącej , jak o jednej dywizji , o której , kto tylko służył w wojsku, mógłby powiedzieć , tylęż samo , a co poniektórzy wyżsi stopniem , jeszcze więcej.Bajki, to opowiada się na dobranoc i głównie ,dzieciom.

 • Dla niektórych polityka to wciąż okultyzm. polityk będzie zawsze jak rzeka- Metny , leniwy i trzymający się koryta.Chyba ,że pochodzi z PiS, to działa zgodnie z dewiza Arystotelesa: Polityka to SŁŻBA DLA DOBRA NARODU.
  Uprawiana nie dla siebie , nie dla swego wasala i na kolanach, a dla polepszenia bytu własnemu ludowi , z którego ciężkiej pracy żyje. Jeśli to był taki wielki i prawy człowiek , któremu co poniektórzy chcieliby stawiac pomniki, to proszę zajrzeć do Konstytucji obowiązującej równo każdego. Komu uda się tam znaleźć sformułowanie -Stan wojenny.Tej obowiązującej w 1981r.

 • Mnie stan wojenny rzucił, sponiewieranego na żelazne wyro, bez materaca z cieniutkim jak slubny welon, zakurzonym i zapchlonym kocykiem. po pierwszym ukłuciu zerwałem się i stałem wiele godzin pod scianą ,dygocząc z zimna i nie ukrywam , bom wcale nie bohater, ze strachu patrząc w obite blachą drzwi…….
  Każdy ma swój punkt widzenia i każdego szanuję, ale wybacza się po karze i odbytej pokucie.
  Pamięci i rachunku krzywd , nikt i nic nie przekreśli.

 • Świetne spojrzenie. Gratuluje i dziękuję trzeźwości. Historia doceni wasz wkład w normalność sytuacji w Polsce.

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda

  Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda

  Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda. Nawet gorzej, to po prostu tworzenie fikcji, w którą wierzą ludzie, wygłaszający te brednie. Oni tym żyją, napędzają się i w oparciu o sumę fikcji, którą kreują budują swój prymitywny autorytet. Jego głównym filarem jest oskarżanie wszystkich, którzy ośmielają się twierdzić inaczej. Niektórzy określają to zjawisko mianem „lewackiej propagandy”, jednak to tylko powierzchowna maska, w istocie źródłem zła jest zawsze jedno i to samo praźródło wszelkiego zła, czyli […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jak podle słaba jest Unia Europejska że Tunezja decyduje o naszej przyszłości!

  Jak podle słaba jest Unia Europejska że Tunezja decyduje o naszej przyszłości!

  Jak podle słaba jest Unia Europejska, że Tunezja decyduje o naszej przyszłości. Zarazem widać jak słaba jest Unia Europejska, ze względu na gąbczaste fundamenty na jakich jest oparta. Tydzień temu w Niemczech złożył wizytę pan Youssef Chahed – premier Tunezji. Jego spotkanie z panią Angelą Merkel było poświęcone głównie problemowi wsparcia ze strony państw północnej Afryki dla procesu zahamowania masowych i nielegalnych migracji przez Morze Śródziemne na Południe Europy. Była mowa o odsyłaniu nielegalnych imigrantów i jeszcze kilka innych protokolarnych […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIII

  A zima XXIII

  2017.02.12 Poznań zimą zimny wiatr zawsze w oczy jeśli tylko zdoła ścina z nóg wystarczy byle szpara by za pazuchę swą lodowatą dłoń zimą zimny wiatr zawsze w twarz swe wyzwanie rzuca łzy z oczu toczy maluje czerwienią policzki nos mrozem ścina

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Historie o Rosji to wymyślone informacje

  Historie o Rosji to wymyślone informacje

  Pan Donald Trump powiedział prawdę na temat wielkiego medialnego kłamstwa na temat Rosji. Historie o Rosji to wymyślone informacje, to jest oficjalne stanowisko pana Prezydenta. Wypowiedź głowy amerykańskiego państwa koncentrowała się, co prawda na łgarstwach, dotyczących rzekomego wsparcia Rosji na rzecz jego elekcji. Jednakże skoro to było kłamstwem i już o tym się mówi publicznie, mówi o tym sam pan Trump. To inne kłamstwa na temat rzekomych działań Rosji, również ujrzą światło dzienne. Wszyscy kłamcy, którzy przez ostatnie lata poniżali […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Niepokonana

  Niepokonana

  Potrafię wspinać się po wyznaczone cele Moją dziką determinacją pokonuje niemożliwie wiele Umiem panować nad własnym ciałem i umysłem Idąc  przez życie z pewnością siebie i twórczym rozmysłem   Nie dam się zdominować, przekupić, na wszystko mam odpowiedz Cele mam wyznaczone, nie dla mnie obłudna spowiedź Patrzę bez strachu w oczy słońca, bez sztucznych barier szkła Ono wie, że nie odpuszczę nawet, gdy jest ciężko i po twarzy spłynie kolejna, gorąca łza   Wiele zwycięstw ciągle przede mną Na wszystkie […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Euler Hermes – tendencja spadku na świecie liczby upadłości przedsiębiorstw już się kończy

  Euler Hermes – tendencja spadku na świecie liczby upadłości przedsiębiorstw już się kończy

  W roku 2016 firmy miały do czynienia z poważnymi trudnościami, pomimo intensywnego wsparcia ze strony decydentów politycznych. Firmy są w większym stopniu narażone na czynniki zewnętrzne. Liczba bankructw systematycznie wzrastała w regionach Azji i Pacyfiku oraz obu Amerykach, poprawa sytuacji w Europie również wydaje się niepewna. Zgodnie z prognozami, w roku 2017 liczba przypadków niewypłacalności w skali całego świata powinna wzrosnąć o +1%. Ograniczony wzrost inflacji przyniesie jedynie niewielką ulgę bilansom firm, które równocześnie będą musiały radzić sobie z wyższymi […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny

  Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny

  Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny i to jest chyba największa polityczna słabość tego człowieka. Nie można mówić o kimś, że jest mężem stanu i strategiem w rozumieniu geopolitycznym, jeżeli można przewidzieć to, jak się zachowa, jak wnioskuje, czego oczekuje i jaki wynik gry obstawia. Nawet jeżeli założymy, że pan prezes jest pragmatykiem, bo bez wątpienia jest i to wybitnym, to jednakże jest to bardzo mało, a nawet za mało, żeby zniwelować tą gigantyczną wadę. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Space Between Us – przestrzeń między nami!

  Space Between Us – przestrzeń między nami!

  Rok 2016 uświadomił obserwującym trendy współczesnego designu, że pomimo ogromnej ilości nowych pracowni – projekty wielu z nich bywały identyczne. Na targach mebli królowały sklonowane wersje „stolików rzeczek” i niezliczone formy mebli oparte na surowej desce i gotowych elementach łączących. Używana w realizacjach stal czarna była najczęściej proszkowana na intensywny kolor, bądź surowa. Brakowało szlachetnej struktury srebrnego metalu. Nie da się zrozumieć powodów, dla których metal w czystej – szlachetnej i podkreślającej swoją fakturę formie jest tak bardzo niedoceniany. Najsmutniejszy […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Recenzje Euler Hermes doceniony „Diamentem Infrastruktury i Budownictwa”

  Euler Hermes doceniony „Diamentem Infrastruktury i Budownictwa”

  Euler Hermes, lider rynku ubezpieczeń należności, gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji B2B, został wyróżniony prestiżową nagrodą podczas VIII edycji konferencji „Infrastruktura Polska & Budownictwo”, odbywającej się pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. W trakcie uroczystej gali liderów rynku budowlanego w Polsce odbyła się ceremonia ogłoszenia laureatów Konkursu Diamenty Infrastruktury i Budownictwa. Euler Hermes został uhonorowany w kategorii Podmiot Wspierający Roku. Statuetkę w imieniu Grupy Euler Hermes w Polsce odebrał Maciej Harczuk, Członek Zarządu TU Euler Hermes i CEO Euler Hermes […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Superdługopisy i zaoczne kursy dla Generałów to najsłuszniejsza dobra zmiana!

  Superdługopisy i zaoczne kursy dla Generałów to najsłuszniejsza dobra zmiana!

  Po co armii śmigłowce? Po co drony? Lata, to to, paliwa potrzebuje, psuje się, hałasuje, same kłopoty! Po co Marynarce Wojennej okręty podwodne? Te to dopiero są drogie, a nawet bandery nie ma na czym zawiesić – bo całe się zanurza! Po co okręt, który sam tonie! Normalnie jakiś idiotyzm! Po co w ogóle wojsku granatniki przeciwpancerne? Przecież, te które mają już umieją obsługiwać? Chyba się nauczyli przez 50 lat obsługi jednego typu? W ogóle można się zastanawiać nad samolotami […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Kontrowersje wokół wypadku pani premier nawarstwiają się

  Kontrowersje wokół wypadku pani premier nawarstwiają się

  Nawet prosty wypadek komunikacyjny, może się bardzo skomplikować i mieć znaczenie polityczne, jeżeli komuś zależy na tym, żeby nadać mu polityczne znaczenie. Zdarzenie komunikacyjne rządowej kolumny samochodów z panią Beatą Szydło Prezesem Rady Ministrów, zostało rozdmuchane do skali wydarzenia o randze katastrofy narodowej. Niestety same okoliczności związane z wyjaśnieniem tego wypadku są już przedstawiane jako zagmatwane. Nie wiadomo, czy była włączona sygnalizacja dźwiękowa – w tym zakresie są różne wersje. Chociaż oficerowie ochrony towarzyszący pani premier mają zeznawać jednoznacznie że […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXII

  A zima XXII

    2017.02.08 Poznań zimo to już ostatnie chwile zimo sypnij śniegiem niechaj świat pokryje białym puchem zimo śniegu nie żałuj zaspy usyp krą skuj rzeki zimo ześlij śniegi skryj czarną ziemię obsyp drzewa niechaj się nie smucą  

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Byli dowódcy krytykują polityków…

  Byli dowódcy krytykują polityków…

  Jest taki kraj w którym byli, wysocy dowódcy wojskowi i służb specjalnych krytykują polityków. Robią to w sposób w zasadzie już bezpośredni, mówiąc o osobiście doznanych upokorzeniach ze strony młodych ludzi otaczających ważnego urzędnika państwowego, będącego ich formalnym politycznym przełożonym. Jak również o innych sprawach związanych z normalną, regularną czystką w służbach mundurowych. Szczególnie dramatycznym przypadkiem jest upolitycznienie się przez publiczne wystąpienia – jednego z najważniejszych dowódców służb specjalnych, chodzi o kontrwywiad wojskowy. Mówimy o dowódcy służby najtajniejszej z tajnych, […]

  Czytaj więcej →