Zbrodnie na Polakach i Żydach popełnione na Litwie nie mogą być zapomniane

Zbrodnie na Polakach i Żydach popełnione na Litwie nie mogą być zapomniane

10 grudnia 2016 04:05 komentarzy: 12 Autor:  A • A • A

fot. red. (KB) Wilno 2015Zbrodnie na Polakach i Żydach popełnione na Litwie nie mogą być zapomniane. Chodzi o przyzwoitość i nasz własny szacunek do nas samych oraz szczerość relacji z naszymi sąsiadami. Żeby móc rozwijać współpracę i dobrosąsiedzkie stosunki, nie można utrzymywać trupów w szafie, ani udawać że zdarzenia o charakterze zbrodni ludobójstwa nie miały miejsca. Zwłaszcza, że istnieją bardzo poważne przesłanki, które upoważniają do interpretacji, że polonofobia jest prawie oficjalną doktryną, a niechęć do Polaków i polskości – jednoczy chyba wszystkie istotne siły polityczne od samego początku odzyskania niepodległości. Z tego właśnie względu stosunki wzajemne muszą bazować na prawdzie, albowiem inaczej nie da się zagwarantować normalnych warunków do funkcjonowania dla polskiej mniejszości na Litwie, która jest kluczem do relacji i jej najważniejszym spoiwem.

Jeszcze nie tak dawno, bo sto lat temu, Litwa była traktowana mniej więcej tak samo jak inna kraina polska. Związki pomiędzy naszymi narodami przekroczyły unię państwową – kultura zrobiła swoje przez stulecia nastąpiła znaczna dyfuzja, oceniana przez współczesną litewską historiografię jako wroga polonizacja. Jest to totalne przekłamanie rzeczywistości, zarazem źródło wszelkiego kłamstwa w powszechnym stosunku Litwinów do Polaków.

Polska opinia publiczna do tej pory wykazywała bardzo dużą tolerancję na sprawy litewskie, w tym często ksenofobiczne traktowanie Polaków na Litwie. Państwo polskie nie zrobiło zupełnie niczego, żeby doprowadzić do realizacji międzypaństwowych porozumień, jakie nasze kraje zawarły. W niektórych aspektach – m.in. pomimo istnienia regulacji dwustronnych, sytuacja Polaków na Litwie, a Litwinów w Polsce jest dramatycznie różna. Chociażby w kwestii pisowni nazwisk, mamy do czynienia z poważnym problemem, który prowadzi do wynaradawiania Polaków, przez brak możliwości pisania ich nazwisk zgodnie z formą, jakiej sobie życzą. Litwini – co piszemy tutaj w dużym uproszczeniu – zgodnie z własną narracją historyczno-polityczną generalnie uważają Polaków na Litwie za spolonizowanych Litwinów. Takie postrzeganie faktów historycznych jest źródłem wielu niesprawiedliwości.

Nie podlega dyskusji, że w okresie międzywojennym doszło do poważnych nieporozumień, jednakże to nie jest tak, że wina jest po jednej stronie. Litwa nie zachowała się neutralnie w okresie wojny polsko-bolszewickiej. Późniejsze działania na Wileńszczyźnie były dzieckiem swojej epoki. W ówczesnych realiach, to działanie powszechnie uznawano za potrzebne. Z dzisiejszej perspektywy nie podlega dyskusji, że to nie było działanie obliczone na przyszłość dobrosąsiedzkich stosunków. Jednakże doszło wówczas do zderzenia nacjonalizmów, trzeba pamiętać, że oba nasze państwa były w istocie autorytarne.

Jednak później to Litwa a nie Polska – w wielu sferach tolerowała kolaborację swoich obywateli z hitlerowskimi Niemcami, istotne są również kwestie litewskiej odpowiedzialności państwowej w tym zakresie. Jest to dziedzina nie badana przez polskich historyków, tymczasem okres pomiędzy Wrześniem 1939 roku, a ostatecznym wyzwoleniem Litwy przez Armię Czerwoną, był pełen zdarzeń trudnych w interpretacji. A na pewno nie przynoszących Litwie powodów do dumy. Zwłaszcza ze względu na fakt, jak trudno jest pewne historyczne wydarzenia upamiętnić. Litwini zrobili bardzo wiele na rzecz upamiętnienia swoich cierpień adresowanych do organów bezpieczeństwa ZSRR, jednakże nie zrobili prawie niczego, żeby chociaż można było upamiętnić i pielęgnować pamięć pomordowanych Polaków i Żydów. Chociaż pamięć ta jest dramatyczna, Litwini byli nie tylko ofiarami, ale także kolaborantami, sprawcami i także katami. Jednakże, przez to że nie są skłonni do dialogu, często bywają oskarżani o zbrodnie które na ich terenie popełnili hitlerowcy.

Ponary, Maciki, Podbrodzie i wiele innych miejsc – to miejsca kaźni, pracy przymusowej i prześladowań na terenie Litwy. Trzeba o tych miejscach i dramacie jaki się w nich rozgrywał pamiętać. O tym jak żywa jest to pamięć wskazują liczne starania litewskich Polaków, którzy robią bardzo wiele, żeby upamiętnić miejsca w kolejnych datach rocznicowych zdarzeń. Niestety nie zawsze jest to możliwe, brakuje chociaż neutralności władz w Wilnie, jak również znaczna część społeczeństwa litewskiego – wykazuje postawy nacjonalistyczne, co absolutnie nie sprzyja rozliczeniom z własną dramatyczną historią. Stawianie zniczy, które niszczą nieznani sprawcy to prawie codzienność w tamtejszych lokalnych relacjach. Szczególnie niepokoją relacje, jakie można przeczytać w mediach społecznościowych Polaków z Litwy, wedle których w ostatnim czasie dochodzi do wielu zdarzeń, które niesłychanie trudno jest zinterpretować nawet jako neutralne. Pojawiają się informacje o tworzeniu barier administracyjno-sytuacyjnych przez czynniki oficjalne w dniach i miejscach rocznic, przez które nie jest możliwe np. upamiętnianie wydarzeń związanych ze zbrodniami na Polakach i Żydach na terenie Litwy w okresie ostatniej wojny. To bardzo smutne, należy się tym tendencjom bardzo uważnie przyglądać.

Równie obciążającą kwestią jest udział Litwinów w oddziałach i formacjach walczących po stronie hitlerowskiego faszyzmu w II Wojnie Światowej. W tym kontekście również nie ma solidnych badań, poza radziecką historiografią odnoszącą się do bestialskiego traktowania radzieckich jeńców przez państwa osi i ich kolaborantów.

Dzisiaj w oficjalnej retoryce władz litewskich zbrodnie na terytorium Litwy w okresie lat 1939-1945, są przedstawiane w sposób dominujący jako krzywda i tragedia Litwinów. Nie podlega dyskusji, że Litwini byli również ofiarami, temu nikt nie zaprzecza i zaprzeczać nie może, albowiem takie są fakty. Jednakże ta retoryka przedstawiająca Litwinów jako jedyne ofiary w zasadzie wyklucza możliwość podnoszenia kwestii innych tragedii, które miały miejsce na litewskiej ziemi i z których pewna cześć w sposób istotny obciąża Litwinów jako wykonawców, współwykonawców i kolaborantów, a niektóre dramatyczne zdarzenia kładą się długim cieniem na odpowiedzialności jaką ponosi państwo litewskie.

Brakuje sił i środków, żeby rozpocząć z Litwą dialog w tym zakresie. Bez wyjaśnienia kwestii historycznych, nie ma możliwości o pojednaniu i współpracy w przyszłości. Bez wyjaśnienia przeszłości – nie ma przyszłości, a teraźniejszość jest trudna. Nie ma w tym naszej winy, jeżeli już to zaniechania, bo sprawy istotne trzeba było stawiać publicznie już od samego początku. Tymczasem doszło do takiego samego przekłamania i wyciszenia historii, jak w przypadku niektórych kwestii historycznych z Ukrainą. Miejmy nadzieję, że nasi litewscy partnerzy znajdą tyle odwagi, żeby przynajmniej podjąć dialog, nikt nie mówi że to łatwe, jednak dla dobra naszych relacji potrzebne.


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 12

 • krolowa bona

  Powyzszy tekst to wylacznie ksiazka zyczen i zazalen, to sluszne tezy i postulaty, ktore sa poboznymi zyczeniami….
  Gruntownej analizie trzeba by poddac z jakich to przyczyn powsta taka niebywala niechec, ba a nawet awersja do Polakow i ich kultury przez cale epoki rozumianej jako jednosc mimo roznic…..
  Czy pobudzenie epoka oswieceniowa uczuc narodowosciowych i proby wylaczenia sie z mas gremiow o bardziej swiatowym widzeniu swiata, swiadomosc narodoowosciowa to kolektywna pamiec histiryczny skadajaca sie z sumy wspolnie doznanego ozla ii dobra ….., mysle ze ta swiadomosc tak dokladnie powstala podczas 2WS , by wyczyscic sie z win wojennych trzeba znalezc sobie wroga ( tu: Rosja i Polska ) ,i siebie uczynic na wieki ofiara…ofiary z pewnosvia tez byly ale to pomija i sie i w obl iczu takiego wiellkoluda jak Rosja i w tyc warunkavh takze Polska beda Litwini dalej uprawiac role ofiary by ta metoda odmanewrowac wdzelakie roszczenia i moralne i materialne..A Zw.Radz. wiedzial ci czynil po 2WSl : stawial bariere na idnowe narodowo-szowinistycznych tendencji w kraibach malych ale wlasnie dlatego sklonych do kolato racji… zastanawianie tez skad biora Litwini tyle nienawisci fo Rosji ? Czy to z wlasnego sumptu czy wskrzesza sie te nienawiesc ?

  • Wierny czytelnik

   A co można więcej napisać w naszym stanie prawnym? Chce pani żeby zamknęli redakcję, a redaktor Klasa siedział w celi obok Piskorskiego? A krakauera żeby po prostu zabili – nieznani sprawcy? Uważam że to jest i tak wielka odwaga redakcji, że w ogóle porusza tak unikalne tematy w sposób tak niesłychanie wyważony. Widać że tu nie chodzi o żadne podsycanie demonów tylko o uczciwe, rzeczowe i zgodne z faktami przedstawienie faktów. Podając to w ten sposób – OP dba także o uczucia Litwinów, jeżeli mamy dążyć do pojednania nie może być nienawiści. Bo o nienawiść tutaj chodzi. To niesłychanie mądry i potrzebny tekst. Pani postawa to postawa wygodnie rozpartej osoby na emigracji – widać po raz kolejny, że jak się je niemiecki chleb to się traci polską ostrość widzenia spraw polskich.

   • Gniewna Zjadaczka Ogórków

    Rozumiem rocznicowy charakter tekstu. Dokładnie nie można o tym zapomnieć!

   • krolowa bona

    Komentator @wierny czytelnik wybaczy, ale albo Pan wydzwieku mojego komenzarza nie zrozumial inie tak tu chce troche obrazic albo Pan sam to uwaza, tierdzac, ze to.moje postulaty. …Uwazam, o czym krotka analiza „anatomii Litwy” udawadni, ze Litwa w swojej sytuacji bedzie stawiala zawsze narole ofiary a nie sprawcy, mo, ze nstura rzeczy tj. ze stronypolskichofiar oczekuje sie innej postawy, ale sprawcy takich zbrodni nie przyznaja sie do winy i do odpowirfzialnosvi za nia, nie wiem czy to przez niezrozumienie mojej analizy tak pejoratywnie ocenianue czy celowo, bo to nie pierwszy raz spotyka mnie taka ocena z Pana strony…..moze powtorne przeczytanie mojego komentarza pozwoli Panu na inne spojrzenie na fenomen psychologiczny, ktory opisuje….
    Przykro mi , ze tylko moja osoba Pana zawodze i drazniee.

 • Najlepiej to Litwę olać jak dddddddd. Podobnie jak Rosja olewa Polskę na jej własne życzenie.

 • Wielka Polska Katolicka

  To przemilczane tragedie!

  https://pl.sputniknews.com/blogs/201612064353401-litweskie-bozy-pracy-radtke-blog/

  – jak nisko upadliśmy że tylko ruscy i ich agentura o tym piszą?

  Chwała Wielkiej Polsce Katolickiej!

  ps. i tak wiem skurwysyny że skasujecie mój wpis

 • Ponary, Maciki, Podbrodzie i wiele innych miejsc – nie możemy zapomnieć jako Polacy!

 • Oficjalnie obowiązuje hasło „ciszej nad (tą) trumną”
  w imię (o)błędnej polityki solidarnościowej.
  Hołubimy neonazistów z Wilna,Rygi,Tallina czy Kijowa
  a przecież Nam, z nimi nie po drodze,takich sq….ów
  „równaliśmy z ziemią” i jeszcze pytanie, co w temacie „spłodził” znany polakożerca, niejaki Jan Tomasz G.?

 • Inicjator-B.Miśkiewicz-Prezydent-2025

  Tylko wybór B.Miśkiewicza na Prezydenta RP w 2025 roku przywróci WŁAŚCIWE relacje Polski z Litwą, Łotwą i Estonią.

  Bo Łotysze to mocno wspierali wysiłek Niemiec w ich dziele budowy Nowego Porządku na Wschodzie w latach 1941-44.

  Słynęli z sumienności i zaangażowania oraz byli bardzo pomysłowi, np. podczas likwidacji gett …

 • Musisz to wiedzieć!(170)Dlaczego nikt nie mówi o zbrodni w Ponarach?…

  https://www.youtube.com/watch?v=XoWMBgriahU

 • To poważne sprawy – nie możemy zapomnieć

  • Jak ‚nie możemy zapomnieć” jeżeli o TAKICH faktach na ogół nie mamy bladego pojęcia? I mam na myśli osoby
   które z racji wykształcenia,inteligencji winni znać
   nieco więcej niż wynosi „średnia” …

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Nie wszystkie dane osobowe są traktowane przez prawo w ten sam sposób. Szczególnej ochronie podlegają te, tzw. wrażliwe, których katalog zdecydowała się jeszcze poszerzyć Unia Europejska. Jakie dane zalicza się do tej kategorii i co z tego wynika – wyjaśnia ekspert ODO 24. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem do tzw. danych wrażliwych zalicza się te, umożliwiające określenie pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądy polityczne, przekonania religijne albo światopoglądowe oraz przynależność wyznaniową, partyjną czy związkową. W tej kategorii mieszczą się ponadto […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom, o ile je w ogóle będziemy mieli. Dzisiaj posiadanie dzieci to przywilej, chyba że ktoś traktuje potomków jako przypadkowy element inwentarza. Niestety zdaje się, że ta ostatnia forma jest obecnie promowana przez nasze państwo, ale jest tak bardzo źle, że chyba lepsze jest takie rozwiązanie, niż żadne. Trochę trwało i musiało przejść przez świat kilka kryzysów, żeby społeczeństwa zaślepione blaskiem dużych telewizorów LCD zrozumiały, że rzeczywistość się zmieniła i już nie wystarcza […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Źle się dzieje w służbach mundurowych Rzeczpospolitej w epoce dobrej zmiany. Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie, na tematy bieżące, które dotyczą ich bezpośrednio jak i generalnie problemów struktur w których służą. W państwie demokratycznym, gdzie Żołnierz jest również obywatelem – nie może być tak, żeby Wojskowi i przedstawiciele innych struktur mundurowych – nie mieli prawa do głosu. Formalnie taką rolę powinny pełnić środowiska grupujące przedstawicieli tych środowisk. Jednak w naszym kraju w ramach ogólnego braku szacunku do autorytetów, władza nie […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Jak rząd, który z takimi sukcesami „wyjaśnia” wypadek komunikacyjny, ma skutecznie wyjaśnić wypadek lotniczy pod Smoleńskiem? Generalnie to jedne wielkie pasma równoległych sukcesów, albowiem z tego co widzimy na ekranach naszych telewizorów wynika, że trzy sprawy są znakomicie wyjaśniane. Mówimy o sukcesie związanym z wyjaśnieniem kolizji, czy też wypadku z jednym z panów ministrów, wypadku z panią premier w osobie własnej oraz o dramatycznej katastrofie pod Smoleńskiem. Wiadomo, że jest komisja do wyjaśnienia tej katastrofy i wiadomo, że pracuje ona […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXVI

  A zima XXVI

    2017.02.17 Poznań dziś zima za porządki od samego rana tu szaro tam buro ogólnie wszędzie zimowy brud a śniegu mało a śniegu skąpo zakryć nie da rady zamalować nie ma jak a wiatr cicho siedzi a wiatr ani śmie nie zamiecie nie wyprzątnie palcem nie tknie nic zima podumała pomyślała i dalejże za sprzątanie czego śnieg nie skryje czego wiatr nie zwieje może deszcz deszcz zmyć zdoła wszystko spłynie wszystko wsiąknie i znów świat zacznie pięknie lśnić tęskniąc za […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – gdzie jesteś? W grobie! Zdechłam sobie i zgniłam! Tyle o lewicy. Nie ma jej w Polsce, nie istnieje, jest poza jakimkolwiek marginesem. Nie ma idei lewicowej. Nie ma myśli lewicowej (poza kilkoma szlachetnymi wyjątkami). Nie ma liderów lewicy. A na nędznym nawozie kiełkują tylko chwasty. Ewentualnie pojawiają się para-lewice, których lepiej nawet nie opisywać ze względu na szacunek do Czytelników i Czytelniczek. Co się takiego stało, że w Polsce nie ma lewicy? Powiedzmy więcej – co się takiego […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy. Nie jest dobrze słuchać prawdy o sobie, zwłaszcza jeżeli przez lata karmiło się uszy kłamstwami i jeszcze do tego filtrowało je przez różowe okulary. Obecnie jesteśmy na skraju nowego horyzontu zdarzeń, który będzie się o nas upominał w ramach Unii Europejskiej, NATO i sytuacji regionalnej. W najbliższym czasie usłyszymy dużo gorzkich słów na temat naszego kraju, w znacznej mierze prawdziwych. Prawdopodobnie prawda, którą usłyszymy – nas upokorzy. Właśnie dlatego będzie to g. prawda dla naszych elit rządzących. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  Podsumowując naszą transformację, nie da się postawić jednoznacznej oceny. Są sukcesy i osiągnięcia, są zmiany na lepsze, było kilka udanych reform, jednak również zmarnowano i po prostu nie wykorzystano wielu okazji. Jak również była prawdziwa masa wielkiego złodziejstwa. Stąd nie ma możliwości jednoznacznie podsumować tego okresu jedną oceną, to nie jest możliwe bez pogłębionej analizy i dyskusji. Dodajmy zwłaszcza dyskusji, ponieważ nie sposób ocenić tego okresu jednoosobowo, to już w ogóle nie jest możliwe. Można natomiast, a nawet jest naszym […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura No i poszła

  No i poszła

  Nie jest łatwo być matką. Szczególnie trudne jest to dla kogoś, kto nie bardzo matką chce być. Komu nie widzi się matkowanie. Bycie matką niesie bowiem ze sobą cały pakiet ograniczeń. Nie panuje się już nad swoim życiem. Trzeba się nim dzielić. Trzeba się poświęcać. Trzeba całość swojego życia oddać tak bardzo, że niemal nic nie pozostaje już dla siebie. Szybko przychodzi zmęczenie, irytacja. Człowiek jest nieustannie niedospany. Nie można robić już, co się chce. Ani kiedy się chce. Ani […]

  Czytaj więcej →
 • Historia Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Będąc Polakiem, musisz być gotowy do walki i poświęceń. Tego powinna nas nauczyć II-ga Wojna Światowa. Niestety, nie nauczyła nas najwidoczniej niczego, nawet już nie pamiętamy ani co do niej doprowadziło, ani jak ją przegraliśmy, jak również jak przegraliśmy w jej wyniku. Wielka porażka i żadnej nauki, żadnych wniosków, żadnych implementacji do rozwoju strategicznego państwa – zupełnie nic, a przetrwaliśmy biologicznie dzięki układowi sił międzynarodowych. Nie było w naszej historii większej katastrofy. Nie ponieśliśmy nigdy tak wielkich strat. Cudem przetrwaliśmy […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Być kochanym – pozwól

  Być kochanym – pozwól

  Ona pierwsza To nie ty szukałeś miłość, ale to ona odnalazła ciebie. A tak naprawdę to nie tyle odnalazła, co ci się objawiła. Bo mogłaby cię odnaleźć tylko wówczas, dyby cię zgubiła. Tymczasem ona była tuż obok. Była zawsze. Tyle, ze tyś jej nie dostrzegał. Tyś jej nie zauważał. Nie ty wiec, lecz ona byłą pierwsza. Miłość. Miłość była tuż obok. Towarzyszyła ci przez całe twe życie. Ale jej to nie wystarczało. Wciąż szukała sposobności, aby wejść z tobą w […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pan Donald Trump coraz bardziej zaciekawia świat. Jego najnowsze wypowiedzi o tym, że Paryż już nie jest tym, czym był – to esencja prawdy o naszej rzeczywistości. Dokładnie tak nas widzą. Europa jest postrzegana przez pryzmat katastrofy jaką stanowi niekontrolowany napływ nielegalnych imigrantów. Ilość i skala zagrożeń dla społeczeństw i państw, wynikających z pojawienia się ludności inno-kulturowej, nie mającej żadnych szans na integrację i będącej obciążeniem dla systemów socjalnych jest szokująca. Prędzej czy później ujawnią się problemy w takiej skali, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa? Pani premier Beata Szydło blisko trzy godziny zeznawała w Prokuraturze w Krakowie, jako świadek w wypadku do jakiego doszło z udziałem jej limuzyny. Obrońca rzekomego sprawcy był na miejscu i teoretycznie, zgodnie z procedurą karną powinien mieć prawo w tym przesłuchaniu (lub w jego części) uczestniczyć. To nie nastąpiło, w świetle ujawnionych wypowiedzi miało chodzić o zachowanie czystości zeznań uczestników postępowania. Jednakże to nie tłumaczy, jakie to okoliczności wypadku spowodowały, że […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →