Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

25 kwietnia 2018

Możliwa radykalizacja postaw osób pozbawianych części świadczeń emerytalnych


 Ze względu na drastyczność decyzji związanych z pozbawianiem części świadczeń emerytalnych bardzo dużej ilości ludzi, trzeba się zastanowić nad ich możliwymi reakcjami. To nie jest tak, że państwo może przeprowadzić działania uderzające w szereg osób i ich rodziny, a to pozostanie bez konsekwencji. Zawsze akcji towarzyszy reakcja. W tym przypadku mamy do czynienia z rzeczywistym złamaniem dotychczasowych reguł. Coś takiego jak stosowanie kary zbiorowej i działanie prawa wstecz – jest czymś niesamowitym w domenie prawa rzymskiego. Jeżeli do tego dodamy fakt, że ma to dotyczyć funkcjonariuszy państwa – z tak niesłychanie delikatnych sfer jak sprawy wewnętrzne i wojsko – to należy zapalić czerwone światełko i postawić wielki znak zapytania o konsekwencje.

Istotą Okrągłego Stołu było porozumienie się elit i zagwarantowanie spokoju społecznego na kolejne 26 lat. Elementem porozumienia było uznanie ciągłości państwa i jego zobowiązań przez wszystkie strony – na zasadzie nie kwestionowania. Dzisiaj twierdzenie, że sprawiedliwość społeczna wymaga odebrania byłym funkcjonariuszom państwa, części ich świadczeń to jawna niesprawiedliwość. Jeżeli już mówimy o sprawiedliwości społecznej, to ówcześni poszkodowani po prostu powinni dostać odpowiednie odszkodowania. Natomiast osoby, które wówczas popełniły przestępstwa lub zachowały się w inny sposób niegodnie, należy postawić przed Sądem. Nie może być mowy odpowiedzialności zbiorowej.

Mniej więcej tak, rozumieją to wszyscy ludzie rozumiejący działanie prawa. Podobnie rozumie to większość osób, które zostały już dotknięte zmianami w wypłacie świadczeń emerytalnych lub im to grozi. W dominującej części są to ludzie niewinni żadnym przewinieniom, w poprzednim ustroju wszystko było upolitycznione, jednak wrzucanie wszystkich do jednego worka to błąd.

Ci ludzie, którzy będą pokrzywdzeni w wyniku wprowadzanych obecnie zmian, mogą zachowywać się desperacko, chodzi o to że wiele osób może ukierunkować swój żal i ból do wewnątrz, posuwając się do działań skierowanych przeciwko własnemu zdrowiu i życiu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę skalę obniżek świadczeń, to na pewno wywoła szok. Nie wszyscy mają zasoby, nie wszyscy są odporni psychicznie. Może dojść do wielu ludzkich tragedii.

Jednakże, to nie jest wszystko czego należy się spodziewać. Możliwa jest radykalizacja postaw osób pozbawianych części świadczeń emerytalnych. Nie można tego wykluczyć, biorąc pod uwagę profile osobowościowe modelowych funkcjonariuszy ww. resortów. Z punktu widzenia wewnętrznego poczucia lojalności, dla większości z tych osób ich własne państwo może ich traktować jako wrogów i wyrzutków. To, jakie reakcje może wyzwolić taka postawa pozostawmy w kwestii domysłów, jednakże nie można wykluczyć postaw radykalnych. W tym także i takich, które będą wyrażały się poprzez ukierunkowanie agresji wobec państwa.

Powoduje to, że dla stosownych czynników z ostrożności cała grupa osób pokrzywdzonych zmianami w wypłatach świadczeń emerytalnych staje się podatna na radykalizację i staje się grupą ryzyka, jeżeli chodzi o możliwe działania antypaństwowe. W praktyce przekłada się to na różne możliwości. Trzeba pamiętać, że nie mówimy o emerytowanych kucharzach, mówimy o osobach wśród których będą i osoby zdolne do zaplanowania tłumienia rozruchów, ruchu wojsk zmechanizowanych jak i saperzy i antyterroryści. Mówimy o całej grupie ludzi posiadających bardzo wysokie kwalifikacje w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Co w przypadku, jak ktoś z nich zradykalizuje się na tyle, że będzie mu wszystko jedno jakie konsekwencje przyniosą jego działania? Co w przypadku jeżeli powstaną grupy i inne struktury tajne mające na celu nazwijmy to profilowaną działalność antypaństwową? Możliwe są tutaj różne permutacje, lepiej nie myśleć o konsekwencjach, jednak trzeba mieć świadomość, że ta krzywda nie będzie przemilczana.

Gdyby rząd przeprowadził zmiany w ramach systemu, który wszyscy akceptują – czyli poprzez system wymiaru sprawiedliwości udowadniał, że konkretne osoby nie są godne do świadczeń emerytalnych w danym stopniu i np. degradował byłych funkcjonariuszy i Żołnierzy do stopni podstawowych i na tej podstawie przeliczał ich emerytury – nie byłoby w ogóle problemów.

W obecnym stanie rzeczy wszystko jest możliwe. Pojawi się nam w kraju duża grupa społeczna, która w poczuciu krzywdy może zachowywać się dramatycznie i radykalnie. Proszę pamiętać, ci ludzie mają rodziny – poczucie krzywdy będzie pielęgnowane. Czy może przypadkiem o to chodziło? Dalsze dzielenie Polaków i stworzenie wroga wewnętrznego? Jeżeli zakładamy racjonalne działanie władzy, to oznacza że inicjatorzy muszą wiedzieć jakie mogą być możliwe skutki. Więc tu raczej nie ma przypadku.

Tags: , , , , ,

14 komentarzy “Możliwa radykalizacja postaw osób pozbawianych części świadczeń emerytalnych”

 1. Fasci di Combatimento
  8 grudnia 2016 at 04:55

  Bardzo prawdopoodbny scenariusz

 2. Inicjator
  8 grudnia 2016 at 05:23

  Tu raczej nie ma przypadku.

  Zaplanowano poszerzenie wykluczenia szeregu osób, stosując zasadę odpowiedzialności zbiorowej.

  Poszerzenie 2, bo przed laty podobne działania pod rządami PO dotknęły większą grupę byłych funkcjonariuszy.

  I nic się nie działo, nawet Europejskie Organy Sprawiedliwości potwierdziły “słuszność” zabrania “przywilejów”, pomijając kwestię przestrzegania zasad prawa rzymskiego – jakby to dotyczyło utylizacji “zarażonych zwierząt”.

  Prawo zadziałało wstecz i zadziałało zbiorowo.

  Przecież nawet w powojennych Niemczech osądzano każdy przypadek zbrodni nazistowskich oddzielnie!

  W Polsce zlekceważono dwukrotnie fundamenty prawne, niby państwa prawa, dlatego milczenie elit opozycyjnych i Kościoła jest znacząco podszyte strachem.

  Teraz będzie już można wszystko zrobić w majestacie “prawa”.

  Każdy może stać się celem represji, np. za udział w “nielegalnych” zgromadzeniach (właśnie i tu zmieniono prawo).

  I nie trzeba będzie już nikogo więzić, tylko wskazać przynależność do np. KOD, dając stosowne polecenia do ZUS.

  Ciekawie zapowiada się przypadek występującego na wiecach KOD (w wojskowym berecie!), pana pułkownika rezerwy M.

  Pan Misiewicz w TVP zapowiedział wczoraj powiadomienie prokuratury o jakimś naruszeniu prawa przez pana płk rez. M.

  Nikt go z opozycji nie wesprze, więc rządzący dobrą zmianą zdegradują pana płk rez. M., czym zastraszą pozostałych jego kolegów.

  Po prostu jednym wolno mniej, o czym wszyscy urodzeni przed 1990 rokiem powinni pamiętać …

  I dlatego wszelkie metody urzędowej pacyfikacji “ludzi z PRL-u” – udadzą się, bo nikt nie zwraca uwagi na to co napisał Krakauer: złamano zasady prawa rzymskiego i to przez wszystkich rządzących w ostatnich latach.

  Dlatego PO nie zaprotestuje przeciwko temu aktowi łamania zasad.

  Ich zdziwienie będzie duże za parę lat, a może nawet szybciej …

 3. Pozorovatel
  8 grudnia 2016 at 07:40

  Tak na dobrą sprawę to nie tylko milicjanci i żołnierze wspierali tamten straszny system. W jeszcze większym stopniu wspierali go projektanci i budowniczy fabryk, elektrowni mostów i linii kolejowych. Podobnie rzecz miała się z inżynierami, majstrami, tokarzami i monterami w fabrykach. Nie bez winy są i nauczyciele którzy ich nauczyli zawodu, od podstawówki po politechnikę. Nie inaczej sprawy się mają z pracownikami administracji publicznej, a w tym szczególnie instytucji takich jak Sanepid, PIH, PIP czy urzędów skarbowych. Gdyby tak Dobrą Zmianę Emerytalną rozszerzyć na wszystkich tych którzy choć jeden dzień służyli komunistycznemu reżimowi kielnią, młotkiem czy piórem; to budżet można by tak podreperować że nie tylko wystarczyło by 500+ na KAŻDE dziecko, ale śmiało można by po milionie dorzucić każdemu członkowi Rodzin Smoleńskich.

  • krolowa bona
   8 grudnia 2016 at 09:14

   @Pozorovatel “ujal”…..a sana “dobra zmiana” wywodzi sie z uprzywilejowanych wtedy sfer……

   • krzyk58
    8 grudnia 2016 at 20:47

    A sama “opozycja” i KOD wywodzi się z uprzywilejowanych wtedy sfer…pasuje jak ulał.
    Zastosowany zaimek “Wtedy’ odnoszę do okresu 44-68. 🙂

 4. awkzim
  8 grudnia 2016 at 07:57

  Proszę wziąć pod uwagę wymiar ekonomiczny. Łatwo można policzyć, że pozbawienie / obniżenie rent to około 1.44 mld PLN przez 10 lat. Jeśli te osoby będą walczyć o swoje i wygrają na terenie UE to jest poważny problem. Państwo Polskie a raczej Państwo PiS będzie zmuszone do wypłacenie prawie 2 mld PLN wraz z odszkodowaniami. Lub Państwo PiS pójdzie na wojnę z całą Unią Europejską. Może być różnie, nie zawsze ciekawie.

 5. Guy
  8 grudnia 2016 at 07:57

  Jak Polska nie zapewni im emerytur, to jakieś inne Państwa zapewnią. I nie mówię o emerytach, mówię o aktywnych. Trza być debilem.

 6. krolowa bona
  8 grudnia 2016 at 09:05

  Bardzo cenna analiza zapoczatkowanego procederu, ktory z pewnoscia bedzie mial konsekwencje i radykalizacja postaw jest wysokoprawdopodobna, dlaczego partia, majaca w swej nazwie zwrot “prawo i sprawiedliwosc” posluguje sie bezprawym insrumentarium i dekretuje reguly lamiace ustalone od tysiacleci kanony, ze prawo nue dziala w stecz……? Czy obecni u steru zapoczatkuja nowa tradycje i wkrotce padna sami padna bedac jej ofiara, wszak historia kolem sie toczy……
  CoCo do upolitycznienia struktur minionej epoki…eh ! Struktury kazdej epoki sa upolitycznione i teraz duzo, duzo wiecej niz kiedys…porownuje np. zycie w Niemczech…takiego upolitycznenia to sama nawet nie mogla bym sobie wyobrazic….ktos jest na kogos wsciekly w Polsce i czyni w bezprecedensowy sposob z tego uzytek…..byc moze, ze ten obecnie sie wsciekajacy sam byl w tej samej grupie czy warstwie politycznej czy spolecznej, ktira dzis potepia…..to takie alibi dla wlasnej osoby, catarsis……decydenci z dzisiaj sa krotkowroczni a do jutra nie jest daleko….

 7. Wojciech
  8 grudnia 2016 at 09:29

  Autor pisze bajki o Okrągłym Stole. Było to podłe historyczne oszustwo z estrony Solidarności. Natychmiast stworzono IPN i lustrację, pozbawiając praw i godności jego twórców, a dwa pokolenia rodaków obrzucono błotem i infamią. I macie to chcieliście. Na długie lata.

 8. Jakub
  8 grudnia 2016 at 09:41

  Jakos nie widze uzsadnienia dla wyplaty tym tlustym kotom niczego ponad minimum socjalne i to po osiagnieciu wieku emerytalnego za “zaslugi” podczas sowicie oplacanej kilkunstoletniej sluzby. Kazdy grosz ponad to jest przejawem nieslychanej wspanialomyslnosci biednego spoleczenstwa. A na przejawy nieuzasadnionego warcholstwa sa wlasciwe metody.

 9. krzyk58
  8 grudnia 2016 at 10:07

  Spoko! Miliony Polaków wyrzucano po za nawias, na śmietnik…nieważne kto u “żłoba”SLD,czy PiS!!Lewica laicka(rewizjoniści liberalni) z aparatczykami przewerbowanymi na “wolny świat” zrobili swoje. “System’ ma się całkiem dobrze,na pewno nieliczne grono
  poszkodowanych ubeków nie przewróci ‘demokracji”. 🙂
  Co innego jeszcze w latach 90’,już ponad 10 roczników
  solidarnościowych ubekow jest potencjalnymi emerytami

  Panie Wojciechu,któż to stanowił o doborze uczestników
  tzw.okrągłego stołu??Jakie starannie wyselekcjonowane grono “piło wówczas wódkę” ? Otóż – “sami swoi”! Polakom urządzono nieustające igrzyska…

 10. BOGO22
  8 grudnia 2016 at 17:09

  Możliwa radykalizacja postaw osób pozbawianych części świadczeń emerytalnych..

  bardzo mala mozliwosc, prosze skierowac mozliwosc w inne rejony..:)!

 11. Anonim
  9 grudnia 2016 at 20:54

  Historię zawsze piszą zwycięzcy, pokonani mogą liczyć tylko na ich łaskę .Natomiast nie chcę się wypowiadać na temat jakości etycznej “wymiaru sprawiedliwości” w Polsce, raczej lepiej jest, że tą sprawę załatwia się hurtem. Mam nadzieję że doczekam czasów gdy wreszcie będzie dokonana ocena dokonań tzw. reformatorów tzw. “wolnej” Polski. Może ten precedens zadziała w przyszłości ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Społeczeństwo

Scroll Up