Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

27 maja 2018

Lufthansa i GE wybrały Polskę dla nowej inwestycji


Nowoczesne technologie i światowej klasy rozwiązania:

 

 • XEOS – spółka joint venture zawiązana przez GE Aviation i Lufthansa Technik, zbuduje w Polsce światowej klasy centrum serwisowania silników lotniczych.
 • Wartość inwestycji wyniesie 250 mln Euro i przyczyni się do ekonomicznego rozwoju regionu, również dzięki powstaniu ok. 500 nowych miejsc pracy.
 • Wybór lokalizacji pod inwestycję ogłosili w poniedziałek 5 grudnia 2016 na wspólnej konferencji prasowej Bill Millhaem, Wiceprezes w GE Aviation i Bernhard Krueger-Sprengel, Wiceprezes Engine Services Lufthansa Technik, w obecności Mateusza Morawieckiego, Wicepremiera, Ministra Rozwoju i Finansów.
 • Inwestycja zostanie zlokalizowana w Środzie Śląskiej, w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

 

Xeos-press-conf-1 Copyrights Beata Stelmach (GE CEO for Poland and Baltics / Prezes GE na Polskę i Kraje Bałtyckie), Bill Millhaem (Senior Executive GE Aviation / Wiceprezes w GE Aviation), Mateusz Morawiecki (Deputy Prime Minister, Minister of Development and Finance / Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów), Bernhard Krüger – Sprengel (SVP Engines Services Lufthansa Technik AG / Wiceprezes Engines Services Lufthansa Technik AG), Stefan Schmuck (XEOS Plant Manager and Chief Operating Officer / Dyrektor Zarządzający i Operacyjny XEOS Środa Śląska), Thomas Böttger (XEOS Chief Executive Officer / Dyrektor Zarządzający XEOS).

Wykwalifikowani specjaliści oraz rozbudowana infrastruktura jako czynniki decydujące o lokalizacji

 

Wstępne porozumienie w kwestii budowy nowoczesnego centrum napraw i serwisowania silników GE eksploatowanych przez flotę Lufthansy zostało podpisane w czerwcu 2015 roku podczas Paris Air Show przez reprezentantów obu koncernów: Davida Joyce’a, CEO i Prezesa GE Aviation oraz Dr. Johannesa Bussmana, CEO Lufthansa Technik AG. Kolejnym krokiem było znalezienie najlepszej lokalizacji dla tego typu technologicznie zaawansowanej inwestycji. Długotrwały i intensywny proces wnikliwej analizy objął obszary rozlokowane w różnych krajach na kilku kontynentach. Przez kilka miesięcy eksperci szczegółowo badali wytypowane lokalizacje pod kątem ich zasobów i możliwości. Finalnie, ze względu na potencjał rozwojowy i ekonomiczną konkurencyjność, wybrana została Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Kluczowym argumentem przemawiającym za podjęciem tej decyzji była dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry potencjalnych pracowników centrum serwisowego. Polscy inżynierowie i technicy z chęcią podejmują zawodowe wyzwania, są otwarci na nowe technologie, elastyczni wobec dynamicznego rynku pracy oraz gotowi do poszerzania i zwiększania swoich specjalizacji.

Rozwijając przez lata przyjazne środowisko biznesowe dla nowych inwestycji, Polska zdobyła niezbędną przewagę nad konkurentami stając się najlepszym miejscem dla takiej inwestycji. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została natomiast wytypowana jako najbardziej odpowiedni region, zapewniający nie tylko dostępność szerokiej i wykwalifikowanej kadry, ale również preferowane warunki infrastrukturalne. Wśród nich należy wymienić bardzo korzystne usytuowanie i rozbudowaną sieć drogową, które stwarzają dogodne możliwości do sprawnego przeprowadzenia budowy zakładu, przez co sama inwestycja szybciej rozpocznie działalność operacyjną i zacznie przynosić odczuwalne korzyści. O wyborze Polski zdecydował także fakt, że kluczowe elementy silników, które mają być serwisowane w planowanych zakładach, zostały zaprojektowane przez polskich inżynierów z EDC (Engineering Design Center) w Warszawie – wspólnego przedsięwzięcia GE i Instytutu Lotnictwa.

Dzięki efektywnej współpracy biznesu z rządem i władzami lokalnymi, dziś ogłoszona została budowa nowoczesnego zakładu serwisowego w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wmurowanie kamienia węgielnego planowane jest na marzec 2017 roku, natomiast uruchomienie operacji w zakładzie na wrzesień 2018 roku. Istotnym jest fakt, że przedsięwzięcie będzie tworzone z perspektywą długofalowego rozwoju. Planowana jest intensywna współpraca z Politechniką Wrocławską oraz lokalnymi szkołami technicznymi, w których wykształcenie zdobędzie nowe pokolenia świetnych specjalistów.

 

Serwisowania dla najnowocześniejszych silników lotniczych

 

Głównym przeznaczeniem zakładu będzie serwisowanie silników typu GEnx-2B, a w kolejnych latach również typu GE9X. Aktualnie w komercyjnym użyciu przez 18 operatorów lotniczych na całym świecie jest prawie 500 silników GEnx-2B, które wylatały już w sumie 5 mln godzin, osiągając świetne wyniki eksploatacyjne. Ich technologiczne zaawansowanie sprawia, że w porównaniu z modelem GECF6, gwarantują niższe zużycie paliwa oraz mniejszą o 15% emisję CO2.

Silniki GE9X, które do zakładu będą trafiać od 2021 roku, są natomiast najnowocześniejszymi silnikami lotniczymi w swojej klasie. I choć formalny proces ich certyfikacji zakończy się w 2018 roku, to już ponad 700 sztuk zostało zamówionych przez operatorów na całym świecie. Silniki GE9X są kontynuacją rozwoju technologii lotniczej w kierunku większej wydajności przy jednoczesnym mniejszym spalaniu paliwa, co oznacza mniejszą emisję gazów do atmosfery.

Budowa kompleksu w Środzie Śląskiej będzie odbywała się dwuetapowo. W ciągu pierwszych dwóch lat powstaną główne budynki biurowe i techniczno-operacyjne. Samo stawianie konstrukcji potrwa dość krótko, a większość czasu zajmą prace wewnętrzne i wykończeniowe. Od momentu rozpoczęcia realizowania inwestycji zapotrzebowanie na nowych pracowników wyniesie ponad 200 miejsc. Zatrudnienie znajdą zarówno inżynierowie, jak i pracownicy administracyjni oraz fizyczni.

Po zakończeniu pierwszej fazy budowy powstanie nowoczesna, wyposażona w najnowsze technologie specjalistyczna komora do testowanie silników samolotowych. Jej konstrukcja i przygotowanie do pełnej operacyjności zajmie ok 2 lat. Wraz z rozwojem zakładu zapotrzebowanie na pracowników sięgnie poziomu ok. 500 osób.

 

Szansa dla lokalnych społeczności

 

Obecność tak dużej i nowoczesnej inwestycji w regionie LSSE stwarza również szereg nowych możliwości dla lokalnych społeczności. Zakład stanie się nie tylko miejscem oferującym docelowo ok. 500 miejsc pracy, ale także katalizatorem powstawania i rozwoju biznesów towarzyszących. Kapitał zainwestowany w centrum serwisowe przyniesie wymierne korzyści w postaci wpływów do lokalnych budżetów – domowych i społecznych, które będą mogły być dalej spożytkowane na budowę miejsc użyteczności publicznej, miejsc kulturalno-rekreacyjnych czy lokalną infrastrukturę.

Obecnie cała Europa troszczy się o środowiska naturalne i w tym duchu utrzymana jest również inwestycja w LSSE. Inwestorzy dołożyli wszelkich starań, aby projektowane rozwiązania spełniały wszystkie wymogi ochrony środowiska. Zastosowane technologie reprezentują infrastrukturę XXI wieku – cichą, nisko emisyjną, bezpieczną dla środowiska i lokalnych społeczności. Dzisiejszy biznes to nie tylko inwestycje w kapitał i zyski, ale także troska o zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy.

Wypowiedzi z konferencji prasowej:

 

Bernhard Krueger-Sprengel, Wiceprezes Engine Services Lufthansa Technik: Od dziesięcioleci, znakiem rozpoznawczym Lufthansy Technik jest najwyższa jakość w zakresie dokonywania napraw, remontów oraz przeglądów silników lotniczych, jak również konstrukcji i podzespołów samolotowych. Stworzenie centrum serwisowego XEOS, wraz z naszym partnerem GE, jest kamieniem milowym w strategii rozwoju Lufthansy. Tym samym zdecydowaliśmy się stworzyć w Polsce setki nowych miejsc pracy, które przyczynią się do dalszego rozwoju przemysłu lotniczego. Zrównoważone podejście zawsze było ważną częścią strategii naszej firmy i dołożymy wszelkich starań, aby międzynarodowe ekologiczne i społeczne standardy były w pełni realizowane w naszym nowym zakładzie.

Bill Millhaem, Wiceprezes w GE Aviation: Razem z naszym partnerem, przy wsparciu polskiego rządu i władz lokalnych, mamy zaszczyt ogłosić naszą najnowszą inwestycję w Polsce. Nasz zakład został zaprojektowany, by stać się światowej klasy centrum serwisowania silników lotniczych, przeznaczonym do utrzymania, napraw oraz przeglądów zaawansowanych technologicznie, nowej generacji silników produkcji GE. Mamy nadzieję, że rychły rozwój inwestycji w znaczący sposób przyczyni się do ekonomicznego rozwoju regionu i całego kraju.

Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów: Wybór Środy Śląskiej jako lokalizacji wspólnej inwestycji GE i Lufthansa jest kolejnym dowodem na to, że nasz kraj jest otwarty i gotowy na przyjmowanie nowych, technologicznie zaawansowanych projektów. Ta inwestycja będzie miała bardzo istotny wpływ na wzmacnianie sektora, który już dziś poprzez najwyższej klasy specjalistów – inżynierów i techników lotniczych – staje się polską specjalnością.

Xeos-press-conf-2 Copyrights Beata Stelmach (GE CEO for Poland and Baltics / Prezes GE na Polskę i Kraje Bałtyckie), Bill Millhaem (Senior Executive GE Aviation / Wiceprezes w GE Aviation), Mateusz Morawiecki (Deputy Prime Minister, Minister of Development and Finance / Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów), Bernhard Krüger – Sprengel (SVP Engines Services Lufthansa Technik AG / Wiceprezes Engines Services Lufthansa Technik AG), Stefan Schmuck (XEOS Plant Manager and Chief Operating Officer / Dyrektor Zarządzający i Operacyjny XEOS Środa Śląska), Thomas Böttger (XEOS Chief Executive Officer / Dyrektor Zarządzający XEOS).

Zaangażowani:

 

Lufthansa Technik

Grupa Lufthansa Technik, która posiada ponad 30 oddziałów i zatrudnia ponad 25 000 osób na całym świecie, jest czołowym dostawcą rozwiązań wsparcia technicznego dla branży lotniczej. Portfolio Grupy Lufthansa Technik obejmuje pełne spectrum usług dla samolotów komercyjnych, w tym utrzymanie, naprawy, przeglądy, modyfikacje oraz adaptacje silników i podzespołów.

GE Aviation

GE Aviation, jednostka operacyjna w ramach grupy GE (NYSE: GE), jest wiodącym światowym dostawcą silników odrzutowych i turbośmigłowych, komponentów, rozwiązań zintegrowanych cyfrowo, awioniki, energii elektrycznej i systemów mechanicznych dla komercyjnych, wojskowych, biznesowych samolotów oraz dla lotnictwa ogólnego. GE Aviation posiada globalną sieć serwisową i jest częścią światowej Organizacji Przemysłu Cyfrowego dostarczając oprogramowanie dla maszyn oraz rozwiązania technologiczne, które tworzą dobrze pewną i dobrze skomunikowaną sieć.

GE

GE to wiodąca firma ery przemysłu cyfrowego. Firma przekształca przemysł w oparciu o maszyny i rozwiązania wykorzystujące inteligentne oprogramowanie, które umożliwia lepszą, szybszą i bardziej niezawodną komunikację. GE funkcjonuje w oparciu o ideę „GE Store” – globalnego ośrodka wymiany wiedzy, dzięki któremu wszystkie działy firmy zyskują wzajemny dostęp do swoich technologii, rynków, struktur i doświadczenia. Każda innowacja tworzy kolejne zastosowania w każdym z naszych przemysłowych sektorów. Dzięki naszym pracownikom, usługom, technologiom i oddziaływaniu skali, GE mówi językiem przemysłu i dostarcza swoim klientom najlepsze rozwiązania.

GE w Polsce

GE weszła na polski rynek w 1992 roku i obecnie zatrudnia 6500 w sektorze przemysłowym. Grupa GE w Polsce to m.in.: 3 fabryki specjalizujące się w produkcji wyrobów elektrycznych (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), 2 fabryki GE Aviation (Dzierżoniów i Bielsko-Biała) i 3 zakłady GE Power (zakład produkcji turbin i odlewnia w Elblągu oraz zakład produkcji generatorów we Wrocławiu). Od 16 lat w Warszawie działa także Centrum Projektowe EDC (Engineering Design Center), które powstało w ramach partnerstwa GE i Instytutu Lotnictwa. W 2015 roku GE uruchomiło także nowoczesne laboratorium lotnicze w Zielonce k. Warszawy (w ramach projektu Polonia Aero). Od 1992 roku firma zainwestowała w Polsce 670 mln USD, a roczne wydatki na badania i rozwój wynoszą około 100 mln USD.

***

Informacja:

Wszelkie prawa zastrzeżone na rzecz XEOS

Angielska wersja tekstu: [tutaj]

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

8 komentarzy “Lufthansa i GE wybrały Polskę dla nowej inwestycji”

 1. wlodek
  6 grudnia 2016 at 06:30

  Skoro jest tak dobrze to dlaczego mieszkańcy Środy protestują przeciwko tej inwestycji?

 2. Mroczny Siepacz i Wizjoner
  6 grudnia 2016 at 06:41

  Życie powinno nas nauczyć żeby nigdy nie ufać Niemocom

  • bobby
   7 grudnia 2016 at 19:27

   Tak, oczywiście Niemcy będą sabotować amerykański zakład serwisowy w którym Polacy będą naprawiać silniki samolotów niemieckich linii lotniczych.

 3. Inicjator
  6 grudnia 2016 at 06:46

  Bardzo interesujące i budujące.

  Powodzenia i dalszego rozwoju!

  General Electric to światowa potęga.

  No i ta uroda Pani Prezes GE na Polskę i Kraje Bałtyckie.

  Gratulacje!

 4. krzyk58
  6 grudnia 2016 at 07:37

  Intuicja podpowiada mi(przyszły) dobrobyt,powstanie aż (około)500 nowych
  miejsc pracy!Dlaczego za linią Wisły? To oczywiste…

 5. jerzyjj
  6 grudnia 2016 at 11:04

  (…)Wartość inwestycji wyniesie 250 mln Euro i przyczyni się do ekonomicznego rozwoju regionu, również dzięki powstaniu ok. 500 nowych miejsc pracy.
  I TO MA PRZYNIEŚĆ ZYSK NIEMCOM CZY POLAKOM,A ???

  • jerzyjj
   6 grudnia 2016 at 11:18

   PS…
   Wskutek skandalicznie przeprowadzonej prywatyzacji nie mamy już ani majątku wypracowanego przez kilka pokoleń Polaków, ani pieniędzy, za które ten majątek sprzedano. Trudno być dumnym z tego, że po 25 latach III RP nie mamy już nic.

   • 50-parolatek
    6 grudnia 2016 at 20:08

    No Panie Jerzy, bez przesady, “nic” rozmija sie z prawda…
    – cos tam mamy, 500 nowych miejs pracy i prawie bilion zadluzenia!
    Takimi sukcesami nie kazdy moze sie poszczycic po 25 latach dzialalnosci…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Ekonomia

Privacy Preference Center

Scroll Up