Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

23 czerwca 2018

Komuś zachciało się kontroli zgromadzeń?


 Pomysły na ograniczenie wolności zgromadzeń przez ustawową regulację prawa do zgromadzenia, które ma być można sobie zarezerwować – to jedna z najgroźniejszych koncepcji na wprowadzenie demokracji regulowanej w naszym kraju. Wiadomo, że jest problem ze zderzaniem się demonstracji, które organizują różne frakcje sceny politycznej. Jednakże to można uregulować poprzez zwykłe akty administracyjne organów upoważnionych do regulacji w tym zakresie.

Jeżeli pojawia się problem z sytuacją w której dwa podmioty chcą zorganizować o tym samym czasie i w tym samym miejscu – konkurujące ze sobą demonstracje, można w sposób banalny to rozstrzygnąć – nakazując zainteresowanym pierwszeństwem np. o określonej godzinie zgromadzenie do odpowiedniego dnia wcześniej i przedstawienie np. Państwowej Komisji Wyborczej określoną ilość podpisów. Ten, kto przedstawi więcej podpisów – ten powinien mieć prawo do organizacji wydarzenia w wybranym czasie. Oczywiście powstaje ryzyko identyfikacji przeciwników politycznych przez władze, jednak po to są takie organy jak PKW, żeby zapewnić warunki procesu adekwatne do standardów kraju demokratycznego. Można alternatywnie pójść w demokrację bezpośrednią i zrobić głosowanie sms-ami, najlepiej jeszcze płatnymi, a dochody z tego rodzaju zbiórki publicznej przeznaczyć na koszty zabezpieczenia tego typu wydarzeń. Jest to zawsze jakiś sposób, który można powielać np. w przypadku zabezpieczenia meczy piłkarskich – legalnie może przebywać na tego typu wydarzeniach, tylko osoba zarejestrowana w odpowiednim systemie.

Jednak w ten sposób trzeba mieć świadomość, że oto wchodzimy na pole do tej pory nazywane państwem policyjnym. Nie można się okłamywać, że to jakieś zabezpieczenia antyterrorystyczne, czy też zasłona przed „zielonymi ludzikami”. Po prostu wprowadzamy sterowanie do demokracji i nie okłamujmy się w tej kwestii, zawsze lepsza jest prawda od zakłamania i hipokryzji.

Można zrozumieć, że pewne organizacje społeczne i polityczne, przyzwyczaiły się do określonych wydarzeń w określonym miejscu i czasie, co więcej nie ulega wątpliwości, że wydarzenia te mają swoją wagę polityczną. Trudno jest sobie wyobrazić jednak w jakikolwiek sposób ograniczenie prawa do zgromadzeń na rzecz tylko jednej grupy politycznej, czy społecznej. Ponieważ nie da się w takim modelu odpowiedzieć na fundamentalne pytanie – co z prawem do manifestowania ad hoc? Jeżeli zakażemy zgromadzeń w ten sposób, to tak samo jakbyśmy zakazali ich w ogóle. Trzeba być konsekwentnym.

Proces kontroli zgromadzeń ma na celu ich limitowanie, to jest ograniczenie pluralizmu. Być może problemem jest to, że niektóre zgromadzenia mają charakter działań profilowanych pod określoną tezę polityczną? Jest to z jednej strony wynik swobody prawa do zgromadzeń, a z drugiej – celowe działania polityczne, służące celom politycznym. Problem polega na tym, że nie da się oddzielić od siebie tych sfer w kraju z tak zepsutą strukturą kompetencji pomiędzy uczestnikami sceny relacji społeczno-politycznych. Gdyby np. Związki Zawodowe unikały polityki i zajmowały się rzeczywiście pracą związkową, to sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej. Mielibyśmy możliwość stworzenia instytucjonalnych zabezpieczeń dla zapewnienia wolności zgromadzeń, właśnie w rozumieniu związkowym i innych organizacji społecznych pełniących swoje funkcje. Niestety jednak sytuacja w tej mierze jest zaprzepaszczona, przez celowe i zaprogramowane działania niektórych liderów związkowych.

Potrzebujemy zabezpieczeń systemowych, które uniemożliwią obozowi władzy mnożenie zakazów i innego rodzaju barier administracyjnych ograniczających demokrację w Polsce. Oczywiście w demokratycznym kraju, nie może być mowy o żadnych listach proskrypcyjnych, czy też licencjonowaniu prawa do zgromadzeń, na rzecz „jedynie słusznych opcji”.

Jeżeli komuś naprawdę zachciało się kontroli zgromadzeń w Polsce, ten powinien mieć pełną świadomość, że to może być początek – przejścia części opozycji do działań tajnych, a przynajmniej skrytych. A te nasz Naród ma w genach. Dlatego rządzący muszą mieć świadomość, że będzie to działanie wyzwalające konfrontację już w średniej perspektywie czasowej.

Więc w zasadzie, to może i śmiało! Jak się komuś zachciało kontroli zgromadzeń w Polsce, niech liczy się z konsekwencjami, tylko proszę pamiętać o odpowiedzialności!

Rosyjskie tłumaczenie [tutaj]

Tags: , , ,

18 komentarzy “Komuś zachciało się kontroli zgromadzeń?”

 1. Inicjator
  2 grudnia 2016 at 05:09

  Demokracja sterowana, do której zmierzamy to taki sam twór jak demokracja socjalistyczna.

  Przywódca naszego kraju nie zna przecież innej.

 2. DRQ%+
  2 grudnia 2016 at 06:39

  To początek wojny domowej, będą burdy, będą nielegalne demonstracje, zaczną wybuchać bomby.

 3. wlodek
  2 grudnia 2016 at 06:43

  To już się dzieje!Państwo w którym prokurator panuje nad sądem, a policjant najlepiej działa o 6 rano to oznaki państwa jedynie słusznej władzy i religii!Czasy prokuratura Wyszyńskiego i sądowych 3 się kłaniają, a pokazowe procesy juz niebawem!Obrona Terytorialna zamiast walki ze specnazem wraz z kibolami będzie rozganiać demonstracje!Czy “styropian”o taką Polskę “walczył”?

  • krzyk58
   2 grudnia 2016 at 08:03

   Włodku, doprawdy nie rozumiem co masz przeciwko
   osobie Wyszyńskiego?

   https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%8B%D1%88%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9,_%D0%90%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B9_%D0%AF%D0%BD%D1%83%D0%B0%D1%80%D1%8C%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87

   Może to że był oskarżycielem trockistów,lewaków
   inspirowanych z Zachodu?
   Historia ZSRR nie wygląda tak jak nam wtłaczano do głów – NAWET w PRLu…:)

   Moim zdaniem – kiepskie porównanie!

  • wieczorynka
   2 grudnia 2016 at 16:10

   @ wlodek, @ krzyk, zgadzam się z tym co pisze wlodek odnośnie sądów, właśnie dzisiaj czytałam w papierowych jak funkcjonują z tym, że są to zaszłości poprzednich ekip rządzących również.
   Krzyku, (nie wiem czy są w sieci materiały odnośnie Kardynała Wyszyńskiego – ja czytałam w papierowych {historia PRL bez IPN}. Otóż Kard. Wyszyński nie mógł zdecydować się na podział Ziem Zachodnich Polski na Diecezje i obsadzić je polskimi Biskupami – stąd przez wiele lat były nieporozumienia pomiędzy I sekretarzem W. Gomułką a Krk – więcej na temat w lekturze).

   • wlodek
    2 grudnia 2016 at 17:49

    wieczorynko,to samo nazwisko dwie rożne osoby,a obecnie dwie rozne osoby obie Marionetki,jedna zależna od Prezesa,druga od USA.i oboje wciągają nas do wojny z Rosją.!

   • krzyk58
    2 grudnia 2016 at 18:53

    Wieczorynko…tyle że ja miałem na uwadze Andrzeja Wyszyńskiego(Андре́й Януа́рьевич Выши́нский) 🙂

    Pozdrawiam

   • wieczorynka
    2 grudnia 2016 at 19:48

    @wlodek, @krzyk, dzięki za przywołanie mnie do porządku, kobieta też człowiek i może się mylić. Znalazłam w sieci kto to był Andrzej Wyszyński i zapewniam, że nie jestem blondynką. Pozdrawiam obu panów i proszę w przyszłości mnie poprawiać, gdyż w końcu wyjdzie na to, że… blondynka.

   • krzyk58
    2 grudnia 2016 at 21:51

    Wieczorynko,Proszę tylko bez samokrytyki 🙂
    – nie myli się ten co nic nie robi…a przy okazji
    demotywatory,pod datą 11.11.2010r.(czas przeciekł przez
    palce,niczym Guinness w pubie – “Irlandii nie zbudowaliśmy”)…

    http://demotywatory.pl/2268361/Nie-myli-sie-tylko-ten-ktory-nic-nie-robi

 4. wlodek
  2 grudnia 2016 at 08:54

  Tu krzyku, nie chodzi o to kogo oskarżał ,i jakiego był pochodzenia, ale o metody które stosował wobec ludzi,a koniec jego życia to jedna paranoja,a nawiasem mówiąc skupmy się na p.Ziobrze i jego psiarni bo o zmarłym albo dobrze albo wcale,i jest to temat zastępczy! A rzeczywistość skrzeczy!

  • krzyk58
   2 grudnia 2016 at 12:54

   …a nawiasem mówiąc skupmy się na p.Ziobrze…
   Doprawdy nie rozumiem – DLACZEGO??????!

   To tak jakbyś oglądał – KOŃCÓWKĘ FILMU i wyciągał
   daleko idące wnioski!!!!!

   • wlodek
    2 grudnia 2016 at 13:25

    Zycie ci podpowie, DLACZEGO!

   • krzyk58
    2 grudnia 2016 at 13:58

    Włodku to są już tylko sekwencje końcowe.
    Film należy obserwować co najmniej od “zapewnień”
    Jakuba Schiffa(piszę nazwisko z pamięci), jeśli
    nie od “rewolucji’ francuskiej a może warto
    sięgnąć do ‘dorobku” ideowego Iluminatów?
    Ps.Włodku,chyba nie chcesz mi powiedzieć, iż
    twoją codzienną lekturą jest “pewna gazeta” dla Polaków?

 5. krzyk58
  2 grudnia 2016 at 14:02

  Cd.Upominek muzyczny,’wklejam” po raz n-ty – do tej (piosenki) – pieśni, mam duży sentyment nie tylko z uwagi na tekst!

  https://www.youtube.com/watch?v=0XxzwW7FUlI

 6. wlodek
  2 grudnia 2016 at 16:40

  krzyku,lekturę codzienną zaczynam od O.P,Adnovum,strajk e.u,Wybiorcza tylko w piątek ze względu na program TV.Ale co ma piernik do wiatraka.To jaki jest twój stosunek do p.Ziobro bo jaki do p.Wyszyńskiego zrozumiałem/trochę złośliwości nie zaszkodzi/Pozdro.

 7. krzyk58
  2 grudnia 2016 at 17:45
 8. wlodek
  2 grudnia 2016 at 20:38

  wieczorynko,dla mnie jesteś przemiłą Kobietą a kolor włosów zmieniaj codziennie żebyś była tylko cały czas mądra kobietą, czego Tobie i wszystkim życzę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Polityka

Scroll Up