Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

24 czerwca 2018

Kwota wolna od rozumu


 Szum medialny wokół kwoty wolnej od podatku się nasila a nowy rok podatkowy blisko. Formalnie kwota wolna powinna być znana (ogłoszona) do 30-tego listopada każdego roku. Dyskusja o kwocie wolnej od podatku rozpala umysły choć jest tylko fragmentem polityki podatkowej i to wcale nie najważniejszym.

Dyskusja o kwocie wolnej od podatku to kolejny przykład bezrefleksyjnego traktowania systemu podatkowego i odciągania uwagi od całego systemu. Licytacja w kwestii ustalenia jej wysokości świadczy o słabości intelektualnej licytującej i niechęci do dyskusji o całości systemu podatkowego. A także o całym systemie finansowym państwa, zakresie jego redystrybucji i systemie usług publicznych finansowanych przecież z podatków.

W systemie budżetowym mamy do czynienia z wydatkami względnie stałymi i oraz zmiennymi.

Te względnie stałe to wydatki na administrację publiczną, bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne, usługi publiczne takie jak ochrona zdrowia, edukacja szkolnictwo wyższe.

Określamy je jako względnie stałe bo muszą być zagwarantowane w każdym budżecie a wahania wydatków zależą w niewielkim stopniu od rządzących i są zmniejszane tylko w sytuacjach kryzysowych. Zmienne to wydatki inwestycyjne, ustalane w drugiej kolejności.

System podatków w Polsce jest systemem degresywnym opiera się na daninach osób o dochodach niższych i średnich a obciążenie podatkowa maleje wraz ze wzrostem dochodów. Degresywność systemu podatkowego jest pogłębiana przez strukturę podatku VAT oraz podatki majątkowe czyli od nieruchomości oraz spadków i darowizn.

Wysokość kwoty wolnej nie wpływa na degresywność systemu. Przy założeniu, że pozostaje ona taka sama dla wszystkich.

Przy okazji okazało się, że są osoby, które przynajmniej oficjalnie, uzyskują przychody poniżej kwoty 6600 PLN. Nieomal trzy miliony? Większość nie utrzymuje się samodzielnie jest zapewne na utrzymaniu rodzin (renciści, studenci) ale to i tak olbrzymia grupa. Gdyby to były ich jedyne przychody nie mieliby środków nawet na przeżycie. Czy zmiana kwoty wolnej poprawi ich los? Zapewne odrobinę tak! Dostatnią dodatkowe 55 złotych miesięcznie. Czy to zmieni diametralnie ich życie ? Oczywiście nie, bo oczywiście nie taki jest cel zmiany kwoty wolnej.

Gdyby naprawdę rządowi chodziło o dokonanie zmiany społecznej, puszcze sobie teraz wolno wodze wyobraźni – to zacząłby od gruntownej zmiany systemu podatkowe wprowadzając progresję podatkową i co najmniej 6 progów.

Wprowadziłby nieodpłatne przedszkola oraz bezpłatne posiłki w szkołach. Utrzymałby program nieodpłatnych podręczników. Zaskoczenie ? Wygląda na to, że Rząd PiS da zarobić wydawcom. Podręczniki do szkoły podstawowej będą kupowane na „wolnym rynku” czyli swoi zarobią. Zarobią też producenci podręczników do szkół średnich bo te nie są objęte programem „podręczników bezpłatnych dla uczniów” A w szkołach średnich wszystkie podręczniki pójdą do wymiany.

Dla większości podatników zmiana kwoty wolnej będzie więc nieistotna. Na uzupełnienie ubytków w budżecie złożą się między innymi rodzice dzieci ze szkół średnich. Niektórzy dostają 500 plus, wiec chyba stać ich. To będzie dobry rok dla producentów podręczników szkolnych.

Adam Jaśkow

Tags: , , , , , , ,

24 komentarze “Kwota wolna od rozumu”

 1. Inicjator
  1 grudnia 2016 at 05:08

  Władza wygłupiła się po raz kolejny.

  I nie ostatni.

 2. awkzim
  1 grudnia 2016 at 08:30

  Dużo ładniej brzmi ujemna progresja. To jedno a teraz to drugie – w Polsce podstawowym obciążeniem gospodarstw domowych są podatki pośrednie. W szczególności są to akcyzy, które, jak wszystkie podatki pośrednie cechuje znieczulenie podatkowe. Akcyzy to doskonałe znieczulenie podatkowe, jak do tej pory, wszyscy ministrowie finansów manipulowali przy nich.

 3. krolowa bona
  1 grudnia 2016 at 08:49

  Potrzebne refleksje i tezy, suma wolna od podatku winno byc przynajmniej tak wysoka jak wysokie jest minimum socjalne na osobe, by moc przezyc = to taka gliwna zasada, ale wychodza tu rozmaite paradoksy min. ze jest grupa ludzi i to wcale nie mala, ktora nawet nie ma minimum socjalnego ……. w Niemczech to wircrj takich jest, co to nie maja nawet minimum socjalnego…..
  Oczywiscie bezplatne przedszkola, obiady szkolne itd..to niezbedny wrecz “artykul pietwszej potrzeby”, moim zdaniem winna byc akcja szkolna “szklanka mleka dla kazdego dziecka” standardem, takze przynoszenie mleka wraz z pieczywem pod
  drzwi bylo by realnym powodem spadku samobojstw wdrod mlodziezy i profilaktyka przed nnawykami alkoholizmu, narkotykow, kekowego itd., ktore sa uczieczka od glodu i chlodu i innej poniewierki…
  Generalnie jestem przeciwniczka podatkow od pracy, bo to represja za to ze sie pravuje tak bylo w epoce niewolnictwa i panszczyzny.nauka mowi o potrzebie opodatkoeania maszyn i robotow, ktore teraz produkuja i wytwarzaja w gospodarce zastepujac czlowieka…….. mamy rewolucje przemyslowa 4.0 przed nosem, podczas ktorej roboty przejma role czlowieka, beda pielegnowac zamiast pielegniarek ludzi, prowadzic samochody i samoloty, maja ponoc np.zastapic adwokata…wiec opodatkowane beda musisly byv te robotx oraz nie zapominsc o txm ci, co beda kumulowac wypracowane przez roboty zyski…..o tym musi sie juz teraz myslec, gdyz innczej dojdzie do faktu, ze podatkow od wiekszosci ludzi nie bedzie jak sciagac…..przy rewolucji przemyslowej 4.0 roboty beda pracowac a obywatele beda musialy otrzymywac “bezwarunkowy, gwarantoeany przychod obywatelski”….w tych okolicznosciach system podatkowy bedzie musial ulec zmianom….

  • krzyk58
   1 grudnia 2016 at 12:54

   ‘krolowo” W tym konkretnym przypadku… “mamy rewolucje przemyslowa 4.0 przed nosem, podczas ktorej roboty przejma role czlowieka, beda pielegnowac zamiast pielegniarek ludzi, prowadzic samochody i samoloty”…. Nadmiar ludzi będzie(jest)
   problemem,wystarczy zapoznać się z zaleceniami np.
   “klubu rzymskiego” gdzie Polskę(PRL) reprezentował
   mjr.UBP p.Ba…n – zalecenia są stosownie wdrażane,
   na pewno MY – “zwykli śmiertelnicy’ nie skorzystamy
   z “postępu”.’Obywateli” 🙂 w sposób niezwykle
   humanitarny stopniowo – zdepopuluje się.

   I “po ptokach”!

   https://tajemnice.robertbrzoza.pl/nwo/w-jaki-sposob-globalisci-planuja-depopulacje/

   https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/tag/klub-rzymski/

   Ps.Wg.nadinteligentnych,to tylko kolejne ‘Protokoły …” – spiskowa teoria ? A może coś jest na rzeczy?

   • Kazimierz
    3 grudnia 2016 at 12:33

    depopulacja jest niezbędna! nieważne w jaki sposób, byle bezbolesny i szybki. I to do poziomu 0,1% obecnej populacji.

   • krzyk58
    3 grudnia 2016 at 16:06

    Jak wytłumaczyć zgodę a wręcz zaangażowanie @Kazimierza w “dzieło’ depopulacji ?

    1.Należy do grona wybrańców.Post factum będzie żył niczym “pączek w maśle”…:)

    2.Posiada skłonności do anihilacji.Powodzenia
    w zbożnym dziele – byle bez nas!

    – a może życie po życiu,reinkarnacja…

   • Kazimierz
    6 grudnia 2016 at 02:36

    Cieszę się , że jest reakcja! Ad1. nie należę do wybrańców, zwykły niewolnik systemu, panującego od Sumerów? jeszcze dłużej? – brak danych, z pensją 1700 do łapki… Ad2. zdolności takie posiadam i czyniłem próby unicestwienia, niestety – zbyt silny instynkt samozachowawczy, tchórzostwo czy też psychoza, wybierz co chcesz, Krzyku. Ad3. rozważam reinkarnację, niegłupia to koncepcja. Lecz najgorsze jest to,że im bardziej poznaję historię ludzkości tym mam większy wstręt do siebie, że jestem człowiekiem. To największy szkodnik i niszczyciel naszej planety. Podaj choć jeden przykład pozytywnej działalności człowieka ale dla wszystkich istot zamieszkujących planetę Ziemia. Stąd moje poparcie dla drastycznego zmniejszenia populacji homo sapiens.

 4. Wojciech
  1 grudnia 2016 at 09:22

  Kolejne żałosne oszustwo reżimu Solidarnościowego.

 5. Aleksander Tunin
  1 grudnia 2016 at 09:34

  Oni mają złą wolę. Ze złą wolą niczego się nie da pozytywnego wykreować.

 6. Adam
  1 grudnia 2016 at 19:28

  Wczoraj dziennikarze z tvn, próbowali rozmawiać o pieniądzach z p. posłem C.Ten się zaperzył i wywołał kłótnię.Stare chińskie przysłowie mowi-Nie kłóć się z głupim , bo postronni , nie odróżnią kto jest kim.
  A jak posłom mało wciąż i mało to niech siedzą cicho , lub żyją za te 55ozł mies jak te 3mln.obywateli.Każdy widzi patrząc na Sejmowe puste lawy, jaka to ciężka praca. Posłowanie to nie praca , to misja. Ta winna być wypełniana za darmo. Posłowie winni ż
  yć z tych pensji , jakie mieli na poprzednich posadach. Zapłatą za posłowanie winna być wdzięczność Narodu, za poprawę Jego warunków życia – nie własnych , panie posle C.!

  • krzyk58
   1 grudnia 2016 at 20:04

   Oczywiście popieram, słuszna uwaga!

  • wlodek
   1 grudnia 2016 at 20:21

   Adamie,wspomniany przez ciebie poseł Cymański to chwalony przez ciebie poseł “Dobrej Zmiany”,ja bym dodał i “Dobrego Koryta”,a co sądzisz jako pedagog o przygotowaniach do “reformy edukacji”,gdzie w 4 klasie uczy się o żołnierzach wyklętych a w 7 zaczyna się Historia Powszechna.

 7. krzyk58
  1 grudnia 2016 at 20:02

  Może i od rozumu…ALE, poprzednicy ,mam na myśli
  SLD i PO na podobny pomysł nie wpadli by – za proste.
  Dla nich ważne było to czy “rynki’ i Europa – “nas chwalą”!

 8. Adam
  1 grudnia 2016 at 20:07

  80% Polaków , żyje w ubóstwie i nędzy. Pan Prezes jest Wielki i zmieni te proporcje. Tym , którzy pokpiwają z Pana niewielkiego wzrostu , proszę powiedzieć, że gdyby , mądrość , była mierzona w cm. i metrach, to Ziemią rządziłyby dziś – Dinozaury.
  Najniższa płaca minimalna w 2017, r. będzie wynosić 2000zł. miesięcznie . Kogo ma więc dotyczyc kwota wolna od podatku 6600zł {czyli 550 zł mieś}?
  To tylko żarty , ciężko pracujących , panów posłów.Pan Prezes wie, że ustawy tworzy się by było więcej CHLEBA-nie dla żartów. I pogoni tych styranych ciężką pracą !!!! A dowcipnisiów z Sejmu [Zwanym z racji kształtu , cyrkiem}, przeniesie do kabaretu. Ale tylko tych z poprawna dykcja , by byli rozumiani, prześmiewcy jedni!

  • wieczorynka
   1 grudnia 2016 at 22:25

   @ Adam z pewnością zgadzam się z pierwszym zdaniem, zgadzam się również, że dowcipnisiów z parlamentu przenieść do kabaretu. Aby dyskutować na pozostałe poruszone w komentarzu kwestie wolę poczekać na kolejne kroki poczynione przez partię rządzącą. Dotychczas zauważyłam, że jest nagonka na obecnie rządzącą partię i to na wielu portalach np. uważam za (tu zabrakło mi delikatnego określenia) krytykę obniżenia wieku emerytalnego. Jakoś wszyscy zapomnieli, że ten wiek został zawyżony za czasów PO. Politycy i dziennikarze uważają,że pamięć wyborców jest krótka a Kowalski wie swoje.

 9. Adam
  1 grudnia 2016 at 22:12

  Panie Wojciech. Pytał mnie Pan ,onegdaj czy widziałem kiedyś politruka lub esbeka.A ja z ciekawości ,nie z odwetu jak Pan myśli, zapytam: Czy żył Pan kiedyś w REŻIMIE, którego sobie w dodatku tutaj Pan swobodnie szkaluje?
  Pewno Pan sobie myśli , że przyjdą nocą i kolbami w drzwi załomocą! Łomotnij się Pan w czółko i nie próbuj Pan więcej obrażać odważnych ludzi z ich P. Prezesem , na czele!Dziś odwaga staniała. Trzeba się nią było wykazać wtedy, kiedy nosił Pan mundurek. Dopiero poznałby Pan esbeków i politruków.
  Z Szaunkiem dla Pana!

 10. Adam
  1 grudnia 2016 at 23:19

  Pan wybaczy, Panie Wojciechu , że odwołuję się do pańskich zwierzeń. Sam je Pan tu w O.P., nie pytany przez nikogo, przedstawił.Pisząc,minn, że w r. 70-tym ub. wieku, nałożył Pan ten strój.Chwała to na dziś, czy hańba, nie rozważam . Nie mnie to czynic i czy w ogóle to czynic ,należy.Gdyby Pan próbował się odżegnywać od swych wynurzeń i dumnie powiem , inwektyw wobec mnie użytych ,to proszę zapamiętać:Verba volant, littera scripta manet.
  Z Szacunkiem do Pana i do tych 2-óch dobrych politruków, których z dumą ma pamięć, dotąd mieści.
  Poszperałem w pamięci i znalazłem.{Cud!,Cud!}

 11. Adam
  2 grudnia 2016 at 00:16

  Drogi Włodku, zniknęłoby z krajobrazu MEN. Szkoła byłaby samodzielna we wszystkim . Napoleon zapytany , za ile lat uda się poprawić edukację, odp. Natychmiast, wystarczy kilkakrotnie podnieść pensje nauczycielom.
  A rozwinąwszy marzenia Miły Włodku …
  A Gdybym był Młotkowym , w FABRYCE z młotkiem szalał…… To byłyby szkoły i RZECZPOSPOLITE!!!!!!!!!!!!

 12. Adam
  2 grudnia 2016 at 03:38

  Miły Włodku!Opracowywaniem podstaw programowych , zajmuje się MEN . Ja jestem za likwidacją tego urzędu.
  Szkoła winna mieć jak najszerszą autonomie. W relacjach nauczyciel bez specjalnego eksperymentowania, by nie skończyło się to z koszem na śmieci ,na głowie nauczyciela. Precz z amerykańską dezynwoltura uczniów.
  Relacje miedzy nauczycielem, a uczniem , proste. Primum inter pares.Z zapożyczaniem różnych wzorców wychowawczych ,von za Don!Mamy własne koncepcje nauczania i wychowywania . Nie potrzebujemy ich od Amerykanów. Kiedy myśmy mieli własne uniwersytety, ich przodkowie{prawowici}biegali z dzidami ,za bizonami.
  Nad wejściem do szkoły, napis:”Rodzicom i opiekunom prawnym,WSTĘP WZBRONIONY!”
  Edukacja i Wychowanie to temat rzeka, niech więc sobie płynie i wpada tam gdzie -Dobra Rzeczypospolita!!Pan Zamojski powiedział wszystko , krótko i dosadnie.
  Jestem już wypalonym pedagogiem. Idąc za słowami J. Tuwima-Błogosławiony ten,co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa-
  Już całkiem na poważnie , w tej sprawie , szkoda duć trupy.Niech szkoła “óczy”dalej, ale już bez mego w tym udziału.
  Ostateczna odpowiedź na Twe pytanie Miły Włodku, brzmi: Aby pisać podstawy programowe , trzeba mieć do tego podstawowe………

  • krzyk58
   2 grudnia 2016 at 13:18

   “Z zapożyczaniem różnych wzorców wychowawczych ,von za Don!” TAM,”za Donem” oświata,Panie Adamie, zawsze
   była na “dużo wyższym” poziomie, niz… “u nas” także w czasach ZSRR i PRLu…
   A latem tegoż roku ‘uwalono” liberała – trockistę
   D.Liwanowa ,tegoż zastąpiła Olga Wasiljewa – “katechetka”, z którą Rosjanie wiążą duże nadzieje na zmiany.Wooot!

   http://www.pravmir.ru/chto-na-samom-dele-govorila-olga-vasileva-o-staline-i-repressiyah/

 13. Adam
  2 grudnia 2016 at 04:09

  Miły Włodku . Tam na końcu winno być …podstawy programowe..
  Już mnie sen morzy.

  • wlodek
   2 grudnia 2016 at 15:01

   Adamie ,sprytnie uciekasz od oceny obecnej władzy,zgadzam się z twoim poglądem dotyczącym relacji nauczyciel uczeń rodzic.Co do Donu mam podobny pogląd co krzyk, o poziomie nauk ścisłych w Rosji nie wspomne bo to I liga.Pozdro.

 14. Adam
  2 grudnia 2016 at 14:27

  Szlachetny Panie krzyk58, to – Von za Don to tylko dla rymu ,bez przydawania temu znaczenia , to tyle co Von -daleko stąd. A , że Oświata u wschodnich sąsiadów stała zawsze na wysokim poziomie, to potwierdzam!!!!!! Tak było!

  • krzyk58
   2 grudnia 2016 at 15:47

   Rrrozumiem, 🙂 i Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Ekonomia

Scroll Up