Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

27 maja 2018

Wybory prezydenckie w USA – komentarze ekspertów


fot. AmCham Copyright. Od lewej: od lewej: T.Housh, M. Kobosko, J.Reiter, M.Zaborowski

W Warszawie, 9 listopada 2016 – członkowie Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham) spotkali się na debacie poświęconej omówieniu wyników wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Gośćmi specjalnymi byli:

 • Pan Michał Kobosko, dyrektor Atlantic Council Poland,
 • Pan Janusz Reiter, były Ambasador w USA i Niemczech, założyciel Fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych
 • Pan Marcin Zaborowski, wiceprezes CEPA, którzy podzielili się swoimi komentarzami.

Poniżej prezentujemy wypowiedzi znamienitych gości dzięki uprzejmości  Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (American Chamber of Commerce in Poland – AmCham).

***

Pan Michał Kobosko, dyrektor Atlantic Council Poland i Wrocław Global Forum, skomentował zwycięstwo kandydata Republikanów:

NIESPODZIANKA I NIEPEWNOŚĆ

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta to wielka niespodzianka dla większości z nas. „Nieprzewidywalność” to najczęściej powtarzane słowo dzisiejszego poranka. Widać to na giełdach, po reakcji rynków finansowych w Azji i spadku dolara. Nowe realia polityczne z pewnością mocno wpłyną na realia biznesowe, w tym na inwestycje w Europie. Największe pytania pojawiają się w kontekście istniejących porozumień o wolnym handlu oraz tych, które są aktualnie rozpatrywane. Od kilku miesięcy rozmowy o TTIP praktycznie zamarły. I choć dyskusje wciąż trwały było już jasne, że żadne porozumienie nie zostanie zawarte przed wyborami. Teraz z prezydentem elektem, który odrzucił wszystkie porozumienia, w tym NAFTA i TTP, który choć podpisany nie został jeszcze ratyfikowany, myślę, że możemy zapomnieć o podpisaniu podobnych porozumień w najbliższym czasie. Na razie jeszcze jednak ciężko stwierdzić, które przedwyborcze ekonomiczne obietnice prezydent elekt zrealizuje w nadchodzących miesiącach.”

Pan M. Kobosko odniósł się także do zmian na arenie geopolitycznej:

GEOPOLITYCZNA NIESTABILNOŚĆ

 W kontekście geopolitycznym również dominuje poczucie niepewności co do przyszłych kroków prezydenta elekta. Nie wiemy jak daleko posunie się w rozmowach z prezydentem Putinem, nie wiemy jaki da mu kredyt zaufania, jak będzie chciał ułożyć nowy rozdział w stosunkach pomiędzy dwoma mocarstwami. Polska oczywiście nie będzie partnerem w tych rozmowach. Cała Europa Środkowo-Wschodnia może poczuć się zagrożona. Ryzyko niestabilności w regionie wzrosło i musimy być przygotowani do przystosowania się do nowej rzeczywistości.”

Pan Marcin Zaborowski, wiceprezes CEPA (Center for European Policy Analysis), również odniósł się do TTIP i NATO:

REORGANIZACJA W NATO

Jeśli mielibyśmy teraz snuć prognozy na przyszłość, bazując na tym, co zostało powiedziane podczas kampanii, musielibyśmy się liczyć z pogorszeniem stosunków transatlantyckich. Donald Trump wprost krytykował TTIP i podpisanie tego porozumienia stało się teraz bardzo mało prawdopodobne, szczególnie, że w Europie pojawiły się również głosy opozycyjne. W kwestii NATO Trump zapowiedział zrewidowanie rozłożenia odpowiedzialności i możliwe, że spowoduje to przeorganizowanie w sojuszach w samej Europie. Nie sądzę jednak, żeby ryzyko rozpadu NATO było realne. Na pewno Europejczycy będą musieli bardziej się zaktywizować i możliwe, że ta sytuacja zmobilizuje niektórych sygnatariuszy paktu do większego zaangażowania w układy sojusznicze”.

Pan Janusz Reiter, były Ambasador w USA i Niemczech, założyciel Fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych odniósł się do nowej sytuacji geopolitycznej w kontekście bezpieczeństwa:

Wygrana Donalda Trumpa to dla Europy duża zmiana. Cały ten „europejski projekt” był budowany razem z USA i choć Stany nie są formalnym członkiem wspólnoty, to bez USA to przedsięwzięcie nie mogłoby się udać. Teraz musimy wziąć pod uwagę możliwość ograniczenia zaangażowania USA w Europie, także w kwestiach związanych z transatlantyckim i globalnym bezpieczeństwem. To jest zdecydowanie nowa sytuacja dla Europy. Uproszczając nieco sprawę, mamy dwa możliwe scenariusze. Pierwszy to taki, że otrzymaliśmy sygnał, który może być odebrany jako brak chęci do integracji i budowania wolnego rynku na rzecz skupienia się na ochronie granic i rynku wewnętrznego USA. Niektóre siły polityczne przyjmą z aprobatą taki przekaz, żeby wykorzystać go we własnym podejściu zmierzającym do zamykania granic i skupieniu się na własnych sprawach. Aktualna sytuacja może być więc wykorzystana przez zwolenników dezintegracji Europy.

Pan Ambasador J. Reiter dodał:

EUROPA ODPOWIEDZIALNA ZA BEZPIECZEŃSTWO

Z drugiej strony, elekcja Donalda Trumpa może być sygnałem ostrzegawczym dla krajów europejskich, które teraz zaktywizują się i przejmą odpowiedzialność za bezpieczeństwo międzynarodowe. Bezpieczeństwo nie jest jednak tylko kwestią sprzętu wojskowego, ale także równie ważnego wzajemnego zaufania pomiędzy państwami. Bez USA utrzymanie tego zaufania będzie wyzwaniem. Przyszedł więc czas kiedy państwa europejskie muszą wziąć odpowiedzialność, i to w zintegrowany i zorganizowany sposób, a nie skupiając się na narodowych nacjonalizmach, które ostatnio zaczynają rosnąć w siłę w Europie. Ważne jest zatem jak poszczególne kraje zareagują teraz na wynik wyborów, jak będą pozycjonowały się w nowej geopolitycznej rzeczywistości, szczególnie w odniesieniu do Rosji”.

Pan T.Housh, prezes AmCham, fot. AmCham Copyright

Pan Tony Housh prezes AmCham:

NOWY ŁAD

Najważniejsze będzie następne 70 dni do inauguracji – oceniał Tony Housh prezes AmCham – ten czas pokaże nam jaki kierunek obierze Donald Trump, jak będzie wyglądała jego administracja, jakie będą jej cele i priorytety. To będzie niewątpliwie interesujący czas, jako że Trump nie jest tradycyjnym republikańskim kandydatem, przez co jest mniej przewidywalny.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do zdjęć i tekstu zastrzeżone na rzecz: Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (American Chamber of Commerce in Poland – AmCham).

Tags: , , , , , , , , , , , ,

11 komentarzy “Wybory prezydenckie w USA – komentarze ekspertów”

 1. krzyk58
  12 listopada 2016 at 07:31
 2. Fretka pana D.
  12 listopada 2016 at 07:40

  Przyznaję, że bardzo ciekawe

 3. SillyAmericanSpy
  12 listopada 2016 at 10:16

  „Najważniejsze będzie następne 70 dni do inauguracji – oceniał Tony Housh prezes AmCham – ten czas pokaże nam jaki kierunek obierze Donald Trump, jak będzie wyglądała jego administracja, jakie będą jej cele i priorytety. To będzie niewątpliwie interesujący czas, jako że Trump nie jest tradycyjnym republikańskim kandydatem, przez co jest mniej przewidywalny.” = kwintesencja i doskonałe podsumowanie!!!!!

 4. Wojciech
  12 listopada 2016 at 13:45

  Zapanował strach w satelickich kołach polskich sługusów USA i w kołach jaskiniowych rusofobów. O czym ci manipulatorzy nie wspominają, chyba ze strachu. Przyjdzie im odszczekać wszystkie kłamstwa i obelgi o Putinie.

 5. Pozorovatel
  12 listopada 2016 at 13:52

  Jeżeli rzeczywiście poluzowana zostanie amerykańska smycz, to po przyszłorocznych wyborach do Bundestagu spodziewajmy rozkwitu niemiecko-rosyjskiej współpracy handlowej i kulturalnej. Nikt już nie będzie słuchał polskich utyskiwań na Krym, drugą nitkę Nord Stream-u czy OPAL-u. Zostaniemy sami ze swoimi, urojeniami, ambicjami i Gazoportem. Dla “wzmocnienia” swojej pozycji będziemy mogli co najwyżej, wspólnie z Ukrainą, odciąć lądowe połączenie Rosji i Chin z Europą. Nie jest to wprawdzie polityka perspektywiczna,lecz cóż nam przeszkadza trochę zaszkodzić interesom potężnych sąsiadów. Wszystkie nasze przegrane powstania też nie były perspektywiczne, co nie przeszkadzało naszym przodkom ginąć w imię puszczenia bączka na wiwat. Próbuję sobie wyobrazić co dzieje się dzisiaj “kaczystowskich” gabinetach, jak upadają mrzonki o owych “specjalnych stosunkach”,co odpowiedzieć Poroszence gdy zażąda następnego miliarda €, jakie opracowywane są taktyki i strategie, czy może włącznie z zamachem stanu w USA, aby nie dopuścić tego o czym już amerykańscy wyborcy przesądzili. Dawno już przestrzegałem przed taką ewentualnością, używając alegorii konia trojańskiego porzuconego na wrogim terytorium. Zdaje się że ta wizja zaczyna się ziszczać. Jakże trafnie przed paroma dniami Fringilla przywołał Aleksandra Bocheńskiego i jego “Dziejach głupoty w Polsce”.

  • Lech
   12 listopada 2016 at 17:25

   @Pozorowatel: póki co, to banko PKOsa udzieli Ukrainie sporą sumkę na remonty dróg.
   Pozdrawiam.

 6. Inicjator
  12 listopada 2016 at 13:59

  Istotne spostrzeżenia.

  Warte parunastu milionów Euro.

  Najcenniejsze są te Pana Reitera.

  Poza tym poczekajmy na pierwsze decyzje, gdzieś na wiosnę 2017 roku …

 7. wieczorynka
  12 listopada 2016 at 17:27

  Podczas rejsu samolotem jeżeli coś nie tak się działo to wysyłano jedną ze stewardes aby uspokoiła pasażerów, określano to mianem “a teraz idzie panna Jadzia i robi mostek”. Właśnie z przyjemnością czytam jak niektórzy i to bardzo ważni “robią mostek”. Wspomniałam zresztą o tym już bodajże wczoraj.

 8. daniel
  12 listopada 2016 at 19:04

  Bardzo ważny aspekt pominięty: refleksje myślowe elity chińskiej. Xinhua wiadomość o wyniku wyborów prezydenta USA nie zamieściła wcale na pierwszym miejscu. Czy ten wybór nie utrudni prowadzenia wspólnych chińsko rosyjskich interesów i zamierzeń? Przy wygaszeniu konfliktu Rosja USA Chiny zapłacą drożej za syberyjskie surowce i dostaną ich mniej.

  • wlodek
   12 listopada 2016 at 19:53

   Daniel,czyż ty chłopie oszalał czy ty nie masz rozumu karczma stoi przy drodze a ty idziesz do domu!Nie idź drogą boba !Pozdro,albo ja coś nie zrozumiałem ?

 9. gy33
  12 listopada 2016 at 19:30

  Widzę, że dajecie na drugą nóżkę. To bardzo ciekawe, że nieoficjalny kanał komunikatów z K…… nadaje także i amerykańskie przekazy. Naprawdę jesteście fascynujący. Przecież każdy wie czym jest AmCham…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Cytaty

Privacy Preference Center

Scroll Up