Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

24 czerwca 2018

Trwanie Narodu wymaga zmazania hańby-traumy Września!


 Nie da się budować państwa i Narodu bez utrwalania świadomości historycznej. W naszym przypadku jest to samoświadomość męczeństwa wynikająca z przegranej, będącej wynikiem słabości państwa, zdrady i nieudolności elit oraz dominującej przewagi przeciwników – sąsiadów będących w zmowie.

Jak można budować na męczeństwie? Na bólu? Na wspomnieniach przez łzy? Otóż można, jednakże trzeba wyzwolić negatywne uczucie nienawiści. W naszym przypadku ten scenariusz dzieje się, udało się wyzwolić nienawiść narodową, ale tylko na jednym kierunku historycznej krzywdy. Drugi główny kierunek historycznej krzywdy, jest okryty milczeniem a nawet twierdzeniami o pojednaniu, o którym jednak nikt nic nigdy nie słyszał. Zresztą nie może być mowy o pojednaniu bez zadośćuczynienia, a nie może być mowy o zadośćuczynieniu, jeżeli jest mowa ciągle o roszczeniach rewindykacyjnych, których nie uporządkowano i suma roszczeń cywilnych (prywatnych), stopniowo zaczyna przybierać niekontrolowany charakter.

We Wrześniu okryto nas hańbą, Naród został porzucony przez większą część elity, która uciekła z kraju, często nawet nie podejmując próby zorganizowania oporu. System państwowy wówczas się rozpadł. Przegraliśmy wojnę, której nie dało się wygrać, nie ma już żadnego znaczenia, czy można było uzyskać inny wynik. Liczy się jednak skala porażki, która sformatowała nasz kraj. Dzisiaj przywraca się pamięć cząstkową o jednym z elementów całego procesu, w zupełności milcząc o przyczynach, przebiegu i skali porażki. Nie da się zbudować dzisiaj świadomości narodowej, w rozumieniu świadomego społeczeństwa obywatelskiego, bez pełnego naświetlenia kwestii Września, jego źródeł (sanacja, Monachium), wymiaru (Zaleszczyki), jak i późniejszych skutków i ich konsekwencji. Trwanie Narodu wymaga zmazania tej hańby-traumy.

Uwaga, nie chodzi o prostą sprawę dążenia do rewizji poprzez konflikt. Takie rozumienie, byłoby myśleniem autodestrukcyjnym, albowiem nie tylko nie mamy siły, pozwalającej nam na rozważania w kategoriach konfliktu, ale przede wszystkim i to jest o wiele ważniejsze – zmieniły się czasy, zmieniły się okoliczności. Oczywiście na Ukrainie i Syrii dzisiaj w wojnach domowych giną ludzie, jednakże to nie powstrzyma globalizacji, wręcz przeciwnie – tylko ją przyśpieszy. Ponieważ z chwilą zakończenia działań wojennych, wszyscy zaczną na nowo organizować swoje życie, wówczas będą poddani jeszcze większej presji ze strony procesów globalizacji. W tym kontekście należy tak umacniać kraj i zmieniać naszą rzeczywistość, żeby nie było mowy o ponownym zaskoczeniu, zwłaszcza przy świadomości, że elity mamy najdelikatniej mówiąc – w znacznej części – trudne. Przy czym na słowo trudne należy położyć bardzo duży nacisk.

Wtedy zmażemy hańbę Września, gdy zmienimy na tyle organizację wewnętrznej mechaniki władzy w kraju i wyłaniania elit polityczno-gospodarczych, żeby to, czego doświadczyliśmy we Wrześniu było niemożliwe. Przynajmniej na taką skalę jak wówczas, gdzie Jaśnie Państwo wyjęło paszporty krajów trzecich i okazywało je nawet na granicy polsko-rumuńskiej. Niestety podobny scenariusz jest możliwy ponownie. Trzeba zrobić wszystko, żeby to było niemożliwe, nawet kosztem odseparowania się od tzw. Polonii, dla której kwestia podwójnego obywatelstwa jest ważna, nie można w kraju dłużej tolerować wielopaństwowości, albo jest się obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej, albo nie. To proste i banalne. Oczywiście nie mówimy o mniejszościach narodowych w Polsce – to inna kategoria spraw, podlegająca pod umowy międzynarodowe. Sprawa dotyczy głównie obywateli polskich, narodowości polskiej. U nas o tym problemie prawie w ogóle się nie mówi, a on się odrodził i narasta.

Oczywiście paszport, to nie wszystko. Liczą się zasady wewnętrznej mechaniki kształtowania się elit. Dzisiaj w Polsce wystarczy mieć trochę pieniędzy i można osiągnąć bardzo wiele, jednak tylko do pewnego poziomu. Ponieważ drzwi niektórych salonów są zamknięte i to hermetycznie dla ludzi z zewnątrz. Niestety już dawno w ich wnętrzu są również osoby, których nie tylko nie powinno tam być, ale których nie powinno być w ogóle w Polsce. Dodajmy z różnych przyczyn. Jeżeli przykładowo prawdą jest, że pewien amerykański lobbysta, odegrał ujawnioną przez jeden z dzienników rolę w sprawach dziejących się na bieżąca w kontekście zakupów dla Wojska Polskiego – to nie wiadomo co powiedzieć, ani nawet co myśleć.

Budowa podziałów w społeczeństwie – po liniach „smoleńskich” i całej retoryki nienawiści Polaków do siebie nawzajem, to nic innego, jak konserwowanie tego, co doprowadziło do dramatu Września. Warto poczytać sobie o realiach życia politycznego w Polsce przedwojennej. Dzisiaj oczywiście jest łatwiej, a poza panem Piskorskim chyba nikt jako więzień polityczny nie siedzi (póki co), jednakże szereg analogii jeżeli chodzi o ograniczenia jest jednoznaczny.

Można zaryzykować stwierdzenie, że tak długo, jak długo elity będą traktowały Naród jako zasób, powtórzenie się sytuacji z Września (w całej jej złożoności i wielowymiarowości), będzie nie tylko możliwe, ale nawet będzie stosunkowo łatwe. Jeżeli bowiem porównamy dzisiejsze a ówczesne nastawienie obywateli do kwestii patriotyzmu, to II RP ma wielką przewagę. Dzisiejszy konsumpcjonizm i rozżalenie postępowaniem elit, powodują że może być bardzo ciężko, jak trzeba będzie wykrzesać patriotyzm. Otwarcie wielu młodych ludzi dzisiaj pyta – dlaczego mieliby służyć za darmo, jeżeli za wszystko w tym kraju trzeba płacić? To jest bardzo poważny problem, widoczny nawet na tle tworzenia Obrony Terytorialnej, gdzie jej członkowie w zamian za gotowość mają mieć płacone, jednak inni rezerwiści Wojska Polskiego – nie mają mieć płacone. Wniosek jest oczywisty, wystarczy, że się zgłoszą do wojsk OT, ale to nie o to chodzi, bo to łamie system. Ciągle brakuje nam rozwiązań systemowych, które miałyby znaczenie państwotwórcze i nie przyczyniały się do dewastowania innych relacji publicznych, niż te na nowo normowane.

W 1939 roku również mieliśmy Polskę podzieloną, w zasadzie nawet mieliśmy dwie Polski. Pierwszą, która należała do elit – dawała im bardzo wygodne możliwości funkcjonowania, w zasadzie życia na poziomie europejskim. Mieliśmy także Polskę tych, do których władza sanacyjna strzelała jak upominali się o swoje prawa – jako robotnicy! Mieliśmy Chłopów bezrolnych, żyjących w czworakach na pańskiej łasce, w zasadzie w pełni podporządkowanych życiowo logistyce majątku w którym wegetowali. Mieliśmy mniejszości narodowe, z których część okazała się nielojalna. Podziałów było wiele, klasowe były bardzo znaczące, ale równie istotne były narodowościowe i wiążące się z nimi religijne. W porównaniu do tamtego stanu państwa, dzisiaj jesteśmy w jakże odmiennej sytuacji. Mimo wszystko tworzone są nowe podziały, mające znaczenie w istocie wtórne o ile nie pozorne, wobec głównych problemów i wyzwań przed jakimi stoi społeczeństwo i państwo.

To się musi zmienić, nie może być tak dalej, ponieważ to droga do zguby, sami zaczniemy ze sobą walczyć, a podział będzie przebiegał wedle sposobu rozumienia jakiejś poronionej retoryki podstarzałych szaleńców, którym strzelające parówki w pustych puszkach po piwie zasłoniły rzeczywistość! Wrogowie się śmieją! Widać bowiem wyraźnie, że sprawy w Rzeczpospolitej zmierzają w złym kierunku. W jakim jednak mają zmierzać, jeżeli lider opcji rządzącej – chyba bardziej martwi się o los dominującej instytucji religijnej w państwie, niż Kobiet! Państwo rządzone przez takich ludzi – nie ma prawa przetrwać. Dlatego właśnie pamiętajmy o Wrześniu, zmazanie jego hańby-traumy jest koniecznością – inaczej, historia w takiej lub nieco innej odsłonie się powtórzy.

Jak ktoś się łudzi, że to nie ma znaczenia, to niech sobie obejrzy w jeden wieczór – czołówkę wiodących filmów martyrologicznych, jest ich całkiem sporo a same produkcje z najświeższych lat są wystarczająco – ponownie trzeba użyć tego słowa klucza: trudne.

Rosyjskie tłumaczenie tekstu [tutaj]

Tags: , , , , ,

34 komentarze “Trwanie Narodu wymaga zmazania hańby-traumy Września!”

 1. Dawid Warszawski
  16 października 2016 at 07:20

  Mocne! Wspaniała krytyka naszej rzeczywistości – continuum Polskich błędów

 2. DrQ+
  16 października 2016 at 10:20

  Uskrzydlająca wizja autora – Polska bez podziałów

 3. Lech
  16 października 2016 at 10:23

  Do Krakeuera: Jak napisał mój poprzednik mocna krytyka rzeczywistości. Częściowo pobrzmiewają w niej reminiscencje zawarte w wysłanym przeze mnie wczoraj i nie opublikowanym komentarzu do felietonu Krakeura o dostępie do broni. Mam o to żal do WEB. JÓZEFA, ale ostatecznie doszedłem do wniosku, że może dobrze zrobił korzystając z prawa cenzora, bo pewnie zagotowałoby się tutaj. Jednak we wczorajszym wpisie wyraźnie chodziło mi o rzetelne prezentowanie naszej historii i do bólu konsekwentne, wyciąganie z niej wniosków celem nie powtarzania stale tych samych błędów, które w ramach poprawienia dumy narodowej, a także samopoczucia rodaków, przemilczają zgodnie wszystkie poprzednie formacje ustrojowe, PRL’u nie pomijając. Może gdyby świadomość historyczna była karmiona prawdą, a nie mitami i mrzonkami o wyjątkowości i potędze, więcej obywateli miałoby chęć na “patriotyzm”, a elity wyłaniane przez uczciwie wyedukowane społeczeństwo byłyby znacznie lepsze. I jeszcze do WEB JÓZEFA. Nie mam pretensji o cenzorski zapał. Ale każdy głos zamieszczony tutaj jest przyczynkiem do dyskusji (refleksji), nawet jeżeli pozornie wydaje się brednią idącą w poprzek wytyczonej linii blogu. Owa linia blogu jest rzeczą zupełnie naturalną. Ostatecznie mogę pisać w innych miejscach, lub na własnej witrynie. Ja jednak wolę rolę dyskutanta niż mentora. Taka rola wbrew pozorom jest bardziej twórcza. Ja zaś mam jedno obywatelstwo. Jeden paszport. Tutaj się urodziłem i każdej Polsce będę służyć, bo taki jest mój obywatelski obowiązek. Tak samo postępowali moi przodkowie uczciwie służąc w niewoli doli, i niedoli dwóm Polskom, ojciec nawet trzem, każdą uważając za swoją. Pozdrawiam.

  SZANOWNY PANIE – AŻ TAK OSTRO CENZUROWAŁEM? PEWNO SYSTEM ZNOWU COŚ SKASOWAŁ. NIESTETY ZBLIŻAMY SIĘ DO KRESU MOŻLIWOŚCI DZIAŁANIA PORTALU ZE WZGLĘDÓW TECHNICZNYCH. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  • krolowa bona
   17 października 2016 at 01:53

   @Lech
   Powyzsze glosy zamieszczone w komentarzu wrecz napawaja mnie wika ciekawoscia, taka konstruktywna, wielokrotnie chcialam podobnie zwrocic sie do redakcji, nie udalo mi sie to z rozmaitych powodow, mniemam jednak, ze tak trafnie i jednoczesnie wytwornie nie udalo by mi sie to, jak to uczynil @Lech przeto z uwagi na istote rzeczy prosila bym komentatora, moze wczorajszy komentarz zamiast “sie wyslac” wisi sobie w witrynie lub w zaleznosci od oprogramowania komputera gdzies w jakie”pamieci” i do tego “zablokowana wysylka”…?, “wtedy “trza przesunac” taki komentarz lub E-mail do szpalty ” do smieci” i zaraz ” z kosza od smieci” do “skorowidza” “przybyla poczta” ( prosze mi wybaczy te opisy, ale ja znam te nazwy i sztuczki tylko w j.niem. , ale nabijajac sie zaraz mozna wpasc “loco” mi chodzi ), a wiec do dziela takze WEB .JOZ. w zaleznosci od oprogramowania, komputer moze miec 2 -3 spalty spam lub “specjana poczta” lub cos w tym guscie…. nie opuszcza mnie wiara , ze sie wczorajszy komentarz jeszcze odnajdzie….czekam na wiadomosc w tej sprawie oraz miejsce publikacji, lekture z weekendu wlasnie dopiero co nadrabiam…..

 4. jerzyjj
  16 października 2016 at 10:59

  To są ponoć “nasze elyty” i ich działanie…

  https://i2.wp.com/wolna-polska.pl/wp
  content/uploads/2015/05/a194.jpg

  Musimy się przygotować do sytuacji, w której powrotu do Rosji nie będzie. Wszystko na co będziemy mogli liczyć to udział naszej produkcji jako podwykonawcy w produktach zachodu. Poza tym czeka nas mniej więcej taka sytuacja jak przed wojną, gdy graniczyliśmy z olbrzymim krajem praktycznie w pełnym odseparowaniu – nie czerpiąc z tego żadnych korzyści.

  PS…
  Relacje gospodarcze Polski z Rosją powinny być źródłem dochodów.Jednak wbrew temu, co głosi polskojęzyczny PiS o polskiej uległości wobec Rosji, jesteśmy najbardziej antyrosyjscy w regionie. Czechy, Słowacja, Węgry wcale nie chcą być z nami w jednym szeregu, robią interesy z Rosjanami i tylko to się dla nich liczy.

  • bob
   16 października 2016 at 12:11

   Ale dziś na pewno nie będziemy graniczyli z państwem olbrzymim. No chyba, że zrealizuje się dowcip o polsko-chińskiej granicy.

   • jerzyjj
    16 października 2016 at 13:03

    WEZ SOBIE SKRZYNKĘ PO JABŁKACH TYLKO ŻEBY BYŁA PUSTA JAK TWOJA GŁOWA I Z TYMI SWOIMI WYPOCINAMI WYWOŁUJĄCYMI ODRUCH WYMIOTNY WAL DO LONDYNU — Do Hyde Parku;czyli powiedz co myślisz…
    [Do Hyde Parku (tel. 020 729 821 00; http://www.rpyalparks.org.uk; codz. 5.00-północ; wstęp wolny) należy wejść od strony Triumphal Screen obok Apsley House.]

   • bob
    16 października 2016 at 15:54

    jerzyjj, raczej nie przekonasz mnie, że Rosja z ludnością i gospodarką tylko trzy razy większą od Polski jest państwem olbrzymim. A, że terytorium ogromne…cóż nikt na świecie nie powie, że Kanada czy Australia to olbrzymie państwa. Oczywiście można dyskutować czy z militarnego punktu Rosja jest olbrzymem. Wydatki zbrojeniowe to około 5 razy więcej niż my. Posiada Rosja oczywiście tysiące głowic atomowych ale użycie nawet jednej jako narzędzie agresji to byłby koniec Rosji. I nie mam na myśli jakiegoś amerykańskiego odwetu atomowego ale po prostu wszyscy na świecie rozpoczęliby programy atomowe a w takiej rzeczywistości pozycja Rosji jeszcze bardziej spada. Zachód nie ignoruje całkowicie jeszcze Rosji tylko dlatego, że jest ona jednym z nielicznych państw z bronią atomową. Ale jeżeli wszyscy będą mieć atom to Zachód przestanie się przejmować Rosją i jeszcze bardziej przyspieszy inwestycje w systemy antyrakietowe. Liczba żołnierzy-Rosja ma około 6 razy więcej żołnierzy(około 700 tys) niż Polska. Ale nie może rzucić przeciw nam wszystkiego bo inni sąsiedzi czy geopolityczni rywale mają też spore armie. Turcja pół miliona, Korea Północna dwa miliony o Chinach nie mówiąc. Tak więc czy z militarnego punktu Rosja to olbrzym? A z każdym rokiem będzie jeszcze ciekawiej bo w przeciwieństwie do wielu sąsiadów potencjał Rosji będzie spadał. Np. obcięcie o ponad 30% środków na służbę zdrowia raczej nie zwiększy rosyjskiego potencjału demograficznego w przyszłości. Naprawdę nie przesadzajmy z potęgą Rosji i słabością Polski i to w nawiązaniu do września 39. Przed II wś gospodarka Czechosłowacji była większa niż nasza a dziś jest odwrotnie i to z dużą przewagą po naszej stronie. Rosja nie dysponuje zasobami Azji Centralnej czy większej części Ukrainy. Władze Rosji nie dysponują dziesiątkami milionów niewolników(łagry), którzy za kromkę chleba budowali drogi, linie kolejowe, zakłady przemysłowe czy wydobywali węgiel i inne kopaliny. Można powiedzieć, że Rosja to państwo duże ale na pewno nie olbrzymie.

   • krolowa bona
    17 października 2016 at 04:06

    Komentatorze @bob
    Pokretne sa Pana tu glosy / od szkoly glosatorow w prawie /, Rosja to panstwo olbrzymie, de facto olbrzymie nawet tak olbrzymie, ze przynajmniej 6 -10 razy wiecej winno miec mieszkancow na swoim terenie by preznie stawiac czola konkurentom i wrogom, w tym slabosc tego olbrzyma… ..ale historycznie
    dowiodlaRosja , ze ta jej slabosc to
    zguba dla ich wrogow, gdyz oni z takimi przeszkodami w aprowizacji w odleglosciach i z szarczystym mrozem to wogole nie potrafia sie uporac.. przez te sankcje i zmuszeni do woj y z wujkiem byli zmuszeni do oszczednosci w slsluzbie zdrowia, braku dopasowania inflancyjnego renti emerytur…ludzie znosza to pokornie i odwrotnie niz w Polsce sa w wiekszisci gotowi do natchmiastowego zrywu patriotycznego i biada temu, kto to zechce zlekcewazyc, oni nie maja ludzi, by sie cackac….oni wywalcza sobie swoja, nalezna im wolnosc….zapewniam Pana, ze i Pan gebe rozdziawi… bardzo niekorzystne zjawisko ma obecnie miejsce gdyz byli kieronicy tych kuedys skolektywizowanych gos.rolnych kradna plony sasiadom, laduja do swoich silosow i spekuluja tym, ci byli kierownicy chca byc wszyscy managerami i zarabiac mln. $… . ..mysle, ze te masy oszukanych rolnikow to i zrobi tam nowa rewolucje gdyz wychidzi bs to, ze w konsekwencji tych fenomenow masy ludzi moze glodowac….. sa wiarygodne opracowania naukowe, ze w 2020 Rosja absolutnie rozkwitnie ze po bardzo silnym oslabieniu UE a nawet rozpadzie UE jedno, zachodnie panstwo europejskie ” wytanczy z szeregu” i nawiaze bardzo scisla wspolprace z Rosja….najprawdopodobniej bedzie chodzilo o Francje rzadow France National z Marine Le Pen, Francja potrafi absolutnie wszystko to
    technologicznie to samo wyprodukowac co Niemcy ale z uwagi na przestrzeganie praw pracowniczych drozej niz Niemcy…Rosja ze swoimi bogactwami zloz naturalnych i Francja ze swoimi technologiami to jak pozytyw i negatyw tej samej fotografii…Niemcy beda glosno mlaskajac oblizywac sue i pienic ze zlosci… moze straca paleczke przewodnia w Europie…takie rozwazania prowadza tegie glowy do tego poglebi sie i rozwinie przyjazn Rosji z Iranem, ktory to wszystkiego potrzebuje i technologii, i konsumocji a ok.80% Iranczykow jest ponizej 26 roku zycia i ma bardzo wysokie wyksztalcenie i jest spragnione konsumpcji, Iran i Rosja nie sa rywalami a ich przyjazn komplementuje sie we wszystkich dziedzinach,

   • krolowa bona
    17 października 2016 at 04:19

    c.d.
    ….nawet Rosja jak odrobine po skumaniu sie z Francja podreperuje sie, to wraz z Iranem bedzie w stanie utworzyc mocny system walutowy / obrachunkowy… …i to wszystko juz w 2020…wybory we Francji juz w 2017 roku… .prosze komentatora….
    Niby Pan obczytany i tu cos liznal i tu cos liznal , ale troche po lepkach i tak troche moze i na czyjes zamowienie pisane, a troche to i Pan rusofobia traci..przeto tujszy bywal y klubu OP nie beda Pana traktowac zupelnie na serio, troche jak “KampfHund” = “pies obronny” ktoremu to udaje sie zaledwie wykrzywina szczeka ponadgryzac lydki….

  • krolowa bona
   17 października 2016 at 03:18

   @jerzyjj, 16.10’2016, 10:59
   Niestety, targaja mna te same refleksje ..po tych ” wystepach” to powrotu do Rosji nie bedzie, cichutenko, skomlac tylko do poduszki bedzie szla tylko produjcja podzespolow, zyski z tego odpywa beda w sina dal, z dala od inwestycji w Polsce a to, ze z uwagi na takie fizyczne sasiedzctwo “za miedza” i prawie zaden transport ani wielkie naklady na magazyny mozna by w ciagly, biezacy spisob sie symbiotycznie zaspakajac we wzajemnej wspolpracy gospodarczej i jedynej w swoim niepowtazalnym rodzaju wspolpracy i wymianie kulturalnej… .to winno byc zrodlem bogactwa, takze powodem do zachowania pokoju w tych stronach a tu tymczasem surrealizm rzadowy stanal na glowie i skamienial w tej pozycji……

 5. wlodek
  16 października 2016 at 11:32

  Elementarna uczciwość wymagałaby oceny Wrześniowej Klęski i wyciągnięcia wniosków. Tego oczywiście nie ma,za to jest próba”uświęcenia”bandytów spod znaku “Żołnierzy Wyklętych”.A Polacy niedługo uwierzą że Słońce kręci się wokół Ziemi! Prezes już w to wierzy!

  • jerzyjj
   16 października 2016 at 12:39

   POZWOLE SOBIE DORZUCICSWOJE “PIĘĆ GROSZY”…
   Fffffffffffffi kult tzw. żołnierzy wyklętych przestaje już być kwestią politycznych debat i dyskusji, a staje się częścią oficjalnej ideologii państwowej współczesnej Polski połowy drugiej dekady XXI wieku, która pogrąża się w bagnie nazistowskiej propagandy. Trudne historyczne wybory i — delikatnie mówiąc — kontrowersyjne działania njjjjjjjjh leśnych ludzi po II wojnie światowej strzelających do swoich rodaków nie są też problemem dociekań badaczy — historyków i politologów. Wszelka dyskusja kończy się tam, gdzie zaczyna się dogmat, njjjjjjjjji dogmat, a w tym przypadku to dogmat stanowiący wyróżnik oficjalnej ideologii Warszawy. Jakie są konsekwencje polityki historycznej opartej na apoteozie fjjjjjjjjjh działań zbrojnych przeciwko Polsce Ludowej? Różnorodne i przejawiają się one w bardzo różnych sferach życia publicznego.

   POZDRAWIAM WEB. JÓZ. PS. PAN NIE JEST PRZYPADKIEM PROWOKATOREM?

   • jerzyjj
    16 października 2016 at 14:01

    NIE MA OBAWY PANIE WEB.JÓZ.NIE MA OBAWY…
    SYMBOLEM PRL-U BYŁ PORZĄDEK SPOŁECZNY I BEZPIECZEŃSTWO ŻYCIA. Nie rzucę kamieniem w PRL.

    http://bialoczerwonagwiazda.bloog.pl/id,339021464,title,Nie-rzuce-kamieniem-w-PRL,index.html?smoybbtticaid=617ea5

    NIE GRYZ REKI,KTÓRA CIE KARMI
    (nie jestem tym niedzwiedziem na łańcuchu)

    http://demotywatory.pl/3960497/Nie-Gryz-Reki

    PROWOKATOREM RACZEJ BYM NAZWAŁ “boba”,W KTÓREGO PRZEPOCZWRZYŁ SIĘ (PRAWDOPODOBNIE) “abrakadabra”…

    POZDRAWIAM

   • wlodek
    16 października 2016 at 14:01

    P.Józefie,ja emocjonalne komentarze Jerzego odbieram nie jako prowokacje a jak odpowiedzi na komentarze które z rozumną logiką maja tyle wspólnego co nic,.!Nie mówiąc o obiektywności!Jak ktoś wali mnie w twarz,i twierdzi że białe jest czarne to reaguje i nie nadstawiam 2 policzka!Jak stwierdził W Putin,ulica nauczyła mnie że na obelgi reaguj pierwszy bo przegrasz!Pozdro!

   • krolowa bona
    17 października 2016 at 04:46

    @jerzyjj, 16.10’2016, 12:39
    Prosze komentatora ta apoteoza dzialan zbrojnych przeciw Polsce Ludowej i ciagla, z uporem maniaka prezentacja “zolnierzy wykletych” to okultyzm sam w sobie….nie chcieli by sie wiecznie dowartosciowywac to by i nie mamrotali takich glupot, nie psia mac pooddaja swoje swiadectwa szkolne i uniwersyteckie zdobyte w PRL i niech jada do Niemiec z prosba o azyl polityczny, jak ich tak PRL ” przesladuje”…prezes nie prezes, Antek nie Antek czy jakas inna broszka czy muzykant dmiejacy w dudy wszyscy dostana w Niemczech leki psychotropowe, kazdy bedzie mial swojego psychiatre, to bedzie sie mogl bez szkod spolecznych i politycznych wypowiadac sie w gabinecie, natrectwa i manie przesladowcze dajasie ladnie leczyc, ltumacze, lekarze i “posrednicy przejazu kulturowego” czekaja na nowych przybyszy, a i pare sal gymnastycznych z lozkami polowymi znajdzie sie dla przesladowanych historia strapionych elit polskich, my tu juz od dawna jako obywatele skadamy sie na te i podobne cele…

  • krolowa bona
   17 października 2016 at 03:02

   @wlodek, 16.10’2016, 11:32
   Uczciwosc to bardzo wazna rzecz, uczciwosc taka codzienna z ludzmi i uczciwosc zyciowa, taka linia zycia, zamiarow i staran, humanizm i zadne oszustwa, jakies kombinacje, kretactwo, polapac sie nie mozna kto i o co komu chodzi. .a niestety to kretactwo to glona “linia” elit, wymyslac jakies banieluki historyczne i to nie krepuhac sie opinii publicznej swiata np.to z wyzwoleniem obozu koncentracyjnego w Oswiecimiu przez Ukraincow, smueszne i zabawne takie dyrdymaly ale nie ma sie z czego smiac, ten minister co to wymysli to musi na przymusowe leczenie psychiatryczne, gdyz ma kompleks Edypa i pare innych i jeszcze moze wpasc na inne pomysly tej miary i np.osobiscie zorganizuje wypadek samolotowy nad jakims magazynem bombek atomowych lub takaz elektrownia i bedzie mial pare stron w kazdym podreczniku do historii i w kazdym do psychiatrii mam wrazenie , ze mu wlasnie o to chodzi. To nagminne wymyslanie nowej historii, ta mitoligia “zolnierzy przekletych” to tez ta sama jednostka chorobowa….i te wszystkie dzialania i fundusze na nie nue pozwalaja na inwestycje w nauke, szkolnictwo, w sluzbe zdrowia czy zapewnieniu znosnego bytu seniorom, dzieciakom i niepelnosprawnym, pomijajac, ze mozna by zaczac od mikrokredytow i pobudzeniu ruchu spoldzielczego w Polsce, w nim widze dlugotrwala samodzielnosc i odwrot od obecnego poddanstwa i neokolonializmu…brak rzeczywistej analizy kleski wrzesniowej, pisze o tym takze @Lech powyzej i budowa mitologii to gwarancja na przyszle kleski….niestety, trzeba to jako konsekwencje takich dzialan wyraznie i glosno wypowiedziec….ludzie tego nie robia, doknieci sa konsumizmem /choroba nalogowa jak alkoholizm / lub strapieni nedza i brakiem perspektyw na poprawe swojego losu wegetuja i nawet do nich nie dociera, co tacy aferzysci z rzadu i sejmu gadaja. . . mowa trawa… ..mowa trawa..a tynk sypie sie im po lbach …mowie, ze jakby nie ramki, zle ale ramki UE, to by juz ludzie w Polsce walczyli ze soba na ulicach, a ” rzadowi” przez Zaleszczyki z pelnymi worami. …sama mnie, tak wewneztznie zastanawia np.taki np.prezes lub Antek i kupa, kupa innych pobrala uniwersyteckie wyksztacenie i moge rzec bez obawy exclusiwna, “dworska” socjalitacje z kultura i galanteria, jakiej w Niemczech, w Usa i nawet we Francji doznaje tzw.” gorne 10.000 spoleczenstwa …..i taka oto “zaplate” oferuja Polsce. ….. jakim celom ma toto sluzy…po moich perypetiach z Polska i konsulami polskimi ma jedno w glowie: prywata i warholstwo , jak w czasach przedzaborowych polaczone z psychoza kompleksu nizszosci.. …

 6. bob
  16 października 2016 at 12:07

  Zbytni pesymizm. Wrzesień 39 jest niemożliwy do powtórzenia nawet gdybyśmy wszyscy byli pachołkami Rosji czy lobbystami z amerykańskimi paszportami. To jednak była inna Polska i inny świat. Dziś wobec samobójczej polityki Niemiec(multi-culti) i słabości Rosji(leży demografia, gospodarka , konflikty w Syrii i Ukrainie powodują tracenie coraz bardziej lichego potencjału) pytaniem jest jak zagospodarujemy naszą dominację w regionie. Czy to będzie budowanie wpływów gospodarczych, kulturowych czy tylko polityczno-militarnych. Właściwie jedynym zagrożeniem jest charakter nieodległej wojny domowej w Rosji. Czy walka między oligarchami, kierującymi sytuacją z wygodnych apartamentów za granicą ograniczy się tylko do Rosji czy wyleje się na zewnątrz. I czy w tej wojnie wezmą udział Chińczycy a w konsekwencji i Amerykanie. W razie zaangażowanie się tych państw w Rosji nasze potencjalne wpływy w powojennej Rosji zostaną ograniczone do zera.

  • Kamczatka
   16 października 2016 at 18:22

   Милый друг @abra, у братьев-хохлов есть поговорка “Дурень думкою багатіє”(укр.). Братья-поляки, если не ошибаюсь, вспоминают про “ухо от сельди”. Но в данном случае более уместен русский вариант – “Задолбешься дым глотать”.

   Учи матчасть.

   • Michał z Izraela
    20 października 2016 at 23:56

    Первый раунд переговоров Израиля и ЕврАзЭС пройдет в Калининграде в ноябре
    Посольство также подтвердило, что на 10 ноября планируется визит Дмитрия Медведева в Израиль. Стороны обсудят пути развития двустороннего сотрудничества “с упором на экономико-гуманитарную сферу, а также новые перспективные направления”.
    19.10.2016

    Jeśli premier Izraela, Nataniahu, odważa się na taki krok, to on chyba wie co Putin trzyma za pazuchą. I on wie dobrze że Rosja nie jest małym regionalnym krajem. I dobrze mieć takiego przyjaciela jak Putin. Benjamin Nataniahu widocznie wie że Putin nie zawiedzie w biedzie. A bied u nas starczy na długie lata.

  • krzyk58
   16 października 2016 at 18:34

   “byli pachołkami Rosji czy lobbystami z amerykańskimi paszportami.” Yntelygentnie ujęte 🙂 – a nie łaska
   napisać wprost! PACHOŁKAMI,podnóżkami Ameryki???
   Taki właśnie mamy status!!!! Tym “dermem” jesteśmy,dla i wobec Ameryki!
   Drogi,(solidarnościowy)Panie!…А РОССИЯ,лучше всех!Пониал? Mużyk?

   • bob
    16 października 2016 at 23:50

    Antek właśnie ogłosił on, że Polska będzie produkować śmigłowce razem z Ukrainą. A to oznacza, że raczej nie jesteśmy podnóżkami Ameryki ale jakimś cyrkiem.

  • wieczorynka
   16 października 2016 at 20:02

   @ bob, widzę, że usilnie pracujesz na Pokojową Nagrodę Nobla ze swymi wieściami, nie bądź taki zachłanny, mało ci literackiej?. Niektórych głowa boli o polskie kopalnie i lasy, Ty natomiast masz duże problemy z Rosją a to świadczy, że troskasz się o ten Kraj. Bob chyba, że masz wiadomości z “pierwszej ręki”, jednak spokojnie FR sobie poradzi.

 7. wlodek
  16 października 2016 at 15:49

  Polska wraz z Upadliną wybuduje nowy helikopter,czytam i myślałem że to kolejny bob,franek,abracadabra.A to sam Antoni smoleński ,paranoi ciąg dalszy,jerzy śmiać się czy płakać?

 8. inicjator
  16 października 2016 at 15:53

  Elity traktują naród jako ICH ZASÓB.

  I co im zrobimy?

  Jak z tym brakującym płaszczem w szatni …

 9. wlodek
  16 października 2016 at 18:19

  Stajnia Obamy od lat głosi że”Rosja to potęga regionalna”,oprócz pisomatołkow i niejakiego boba,nikt w to nie wierzy i każdy liczy się z potęga militarną Rosji!A ci którzy o tym zapominają los Hitlera i Napoleona i współczesna Syria i Krym będą o tym przypominać!

  • wieczorynka
   16 października 2016 at 20:20

   Włodku, natomiast w sieci czytałam teksty (tłumaczenie z angielskiego), że amerykańscy generałowie trzęsą portkami na myśl o rosyjskiej broni. Tak naprawdę nie wiedzą jaką broń posiada Rosja a mieli okazję kilka razy się przekonać, że może być groźna. Pozdro

   • Lech
    17 października 2016 at 22:40

    @wieczorynka. Ja już na tym blogu na temat nowych typów broni rosyjskiej pisałem. Ale ten tekst gdzieś “wcięło”. W ogóle dużo tutaj moich wypowiedzi znika. Otóż Rosja ma bardzo dobrze rozwiniętą broń artyleryjską. Amerykanie byli w szoku, kiedy efekty jej użycia obserwowali. Podobnie ma się sprawa z lotnictwem, szczególnie bombowcami strategicznymi. O myśliwcach nie będę pisać, bo amerykańskie również odstają. Poza tym okręty podwodne, zwłaszcza te produkowane w rosyjskich stoczniach. Są bardzo trudne do wykrycia, bardzo dobrze uzbrojone. O torpedach kawitacyjnych nie wspomnę, bo to już standard, ale Rosjanie również i tutaj są do przodu.

 10. krzyk58
  16 października 2016 at 19:25

  Należy zapytać – KTO(imiennie) ma interes by utrwalać Nam Polakom
  w świadomości ‘ofiary całopalne”, jako wzorzec
  do naśladowania, i składani czci.Autor pisze,cytuję: Jak można budować na męczeństwie? Na bólu? Na wspomnieniach przez łzy?
  WŁAŚNIE! A może by powrócić do np.daty 9.05.45′ czy… miast czcić i świętować
  kolejne rocznice traumy np.1.08.44′ itd…itp…OD czegoś(pozytywnego) należy ponownie
  wystartować w przyszłość. Nie dzieje się dobrze, w “państwie duńskim” gdy pachołkowie amerykanizmu – “robią’ za wzorce patriotyzmu – spiżowe posągi
  wzorce do naśladowania…

  https://www.youtube.com/watch?v=5Nng_ozK7BA

 11. wlodek
  16 października 2016 at 20:51

  Dokonano zamachu na legendarnego obrońcę Donbasu,”Motorole”.Cześć jego pamięci! To początek końca Upadliny!

 12. krzyk58
  16 października 2016 at 21:45

  Fragment z kom. zamieszczonego pod textem pt.”‘Żeby
  kobiety rodziły….” z dn 14.10.16′ godz.8:38 -” W dniu jutrzejszym spodziewane „akcje protestu”
  skierowane przeciwko dobrodziejstwom zaoceanicznym
  mającym spłynąć na Nas niczym, – manna z nieba.
  A lewactwo i tym razem dzieli Naród na jedynie słusznych i tych, którym odmawia prawa w uczestniczeniu. Oni już tak mają – i dlatego m.in.
  widzę tych’że na marginesie życia – na śmietniku(historii)… ” Dedykuję komentatorowi o nicku
  @fly,wg. kom.Lecha ten;że(nick 🙂 – lotny ,błyskotliwy… 🙂
  Gratuluję Panom “Nieznośnej lekkości bytu’, a ‘tiepier
  do dieła’… mużyki… 🙂 Prawdopodobnie(to są wyłącznie moje prywatne domniemania) na jutro K.
  zamieści własne impresje na rzeczony temat – CETA.
  Może o sekciarsko-rozbijackiej roli lewactwa
  w organizowanych masowych(?) w Polsce akcjach protestu,sprzeciwu??!?

  https://www.youtube.com/watch?v=XiFOqJMH3zM

  https://www.youtube.com/watch?v=cNn1x_2PL9A

  • krzyk58
   16 października 2016 at 22:13

   Zapytam…wieczorową porą,CZY, do @fly, czy @Lecha
   jakieś przebłyski świadomości w realu – dotarły już?
   Czy należy wyłożyć….. 🙂 Panowie?

   • Lech
    18 października 2016 at 00:03

    @krzyk58. Wieczorową porą różne przebłyski do mnie docierają. Nie wiem dokładnie, o które może Ci chodzić. Zatem proszę wyłóż mi jak chłop krowie na rowie – prosto w oczy. Pozdro.

 13. Иван
  24 października 2016 at 00:30

  Польша, ещё не прошла период феодализма. Пытались коммунисты из поляков людей сделать, да видно не в коня корм – как только коммунисты кончились, так из поляков опять сарматы полезли, да всякие шляхецкие рода ))).
  Идиоты, блть.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Społeczeństwo

Scroll Up