Lobby gejowskie homolobby w Kościele

Lobby gejowskie w polskim Kościele?

8 października 2016 04:05 komentarzy: 20 Autor:  A • A • A

graf. red.Przypuszczenia Abp Hosera, że w polskim Kościele istnieje lobby gejowskie są szokujące. Podobne informacje wcześniej przekazał sam Ojciec Święty mówiąc o homolobby w Watykanie. Zdaniem Abp. walka z tymi środowiskami jest bardzo trudna.

Takie słowa tak szanownego i po prostu wybitnie liczącego się w środowisku hierarchy są nie tylko szokujące, ale przede wszystkim zaskakujące. Ponieważ jak mają to interpretować wierni? Jeżeli wśród oficjalnych przedstawiciela mogą być – podkreślamy, – bo to domniemanie właśnie jest tutaj kluczowe – osoby łamiące celibat, to jak dochować posłuszeństwa hierarchom? Jak w ogóle ufać oficjalnym przedstawicielom tej mającej rząd dusz instytucji?

Już sama informacja, że to lobby jest przerażająca, albowiem wskazuje na totalną infiltrację struktur Kościoła i to na poziomie liczącym się decyzyjnie, jeżeli w ogóle mówimy o lobby. Z samej istoty zjawiska jakim jest lobby wewnętrzne, opozycyjne do głównego nurtu organizacji zbudowanej na hierarchii formalnej – trzeba się bać, ponieważ celem wszelkich tego typu struktur poziomych wewnątrz dużych organizacji, jest zawsze jedno i to samo – przejęcie władzy w strukturze oficjalnej. Struktury poziome, zwane także „poziomkami”, dążą do wzmocnienia znaczenia swoich członków, w ramach i na zewnątrz struktury oficjalnej, przy użyciu wszelkich dostępnych środków i technik. Osoby w ramach organizacji, nie wtajemniczone w działania struktury lobbingowej z istoty swojej natury tajnej, są na przegranej pozycji w przypadku konfliktu, albowiem działa wobec nich sieć. Działanie takich struktur w ramach całej organizacji prowadzi do jej upośledzenia na rzecz interesu grupy spiskującej lub już nawet trzymającej władze.

Na samą myśl o tym, że w polskim Kościele mielibyśmy do czynienia z sytuacją w której jest on przesiąknięty strukturą o charakterze towarzyskim, gdzie kluczem doboru graczy są preferencje seksualne o charakterze homoseksualnym, trzeba się bardzo poważnie przyglądać Kościołowi i jego działaniu w praktyce.

Oczywiście sam fakt homoseksualizmu grupy mężczyzn nie ma tutaj żadnego znaczenia, jednakże w kontekście tego, do czego się zobowiązali wstępując do organizacji, jak również ze względu na doktrynę tej organizacji, – charakter tej więzi i okoliczności, które powodują, to już poważny problem społeczny i państwowy.

Niebezpieczeństwo, że Kościołem w Polsce może zawładnąć jakaś grupa nieformalna o charakterze tajnym jest problemem państwowym, który struktury państwowe powinny uwzględniać w relacjach formalnych i nieformalnych z tą instytucją. W grę wchodzi Konkordat, gdzie przeciwko takiemu ryzyku nie ma żadnych zabezpieczeń. W tym kontekście wizja zatwierdzania Biskupów przez administrację państwową wcale nie jest pozbawiona sensu i logiki. Jeżeli bowiem są podejrzenia, że w ramach Kościoła może działać wskazana grupa, to również może w nim działać inna grupa lub grupy o charakterze tajnym. Wpływ takich struktur na wynik działania całego Kościoła nie może uchodzić uwadze właściwych i odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa struktur.

Patrząc na problem od strony społecznej to już w ogóle pojawiają się tak olbrzymie znaki zapytania, że ujawnia się problem przejrzystości Kościoła w jego relacjach społecznych. Niestety, ta organizacja w tym aspekcie zawsze miała problem. Coś takiego, jak udział społeczeństwa w życiu Kościoła, jest bardziej rozumiany, jako jego sprzątanie i inne prace gospodarcze, niż w kontekście zarządzania parafią, czy diecezją. Bariery i problemy są już na poziomie myślenia o relacji pomiędzy wiernymi, funkcjonariuszami a samą instytucją. Jest to jednak bardzo ważne, bo Kościół jest w sposób sankcjonowany przez państwo częścią życia publicznego. Chodzi oczywiście o nauczanie religii w szkołach publicznych, ale także o inne kwestie, wynikające chociażby ze zwolnień z ciężarów publicznych i innych koncesji, ułatwiających działalność tej instytucji i jej licznych przybudówek. W tym kontekście należy rozważyć możliwość wprowadzenia realnej kontroli publicznej, nad działalnością przedstawicieli Kościoła w ich publicznych rolach. Ponieważ skutki wykorzystania przez nich autorytetu Kościoła, mogą mieć charakter dewastujący społecznie jeżeli osoby te, działały by na rzecz struktur tajnych wewnątrz Kościoła.

Wnioski są bardzo trudne i chyba lepiej jest się od nich powstrzymać, mając na uwadze fakt, że poruszamy się w sferze domniemań.


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 20

 • Gniewna Zjadaczka Ogórków

  Obserwacja znamienita

 • Należy przywrócić zapisy przedwojennego konkordatu, gdzie obowiązywało „zatwierdzanie Biskupów przez administrację państwową” co wcale NADAL nie jest pozbawione sensu i logiki.

  Działo się to w formach niewidzialnych dla POSPÓLSTWA WIERNYCH.

  Tylko że przed wojną władze wypłacały jednocześnie biskupowi spore uposażenie, rzędu 2000 – 3000 zł (różne szczeble biskupstwa), co miało zapewnić odpowiedni poziom GODNOŚCI urzędu no i jego lojalność.

  Nie wiem jak było z innymi Kościołami w II-giej RP, ale mogło być podobnie.

  Obecnie tylko raz słyszałem, jak Minister Obrony Narodowej stawiał podległym sobie kapelanom ZADANIE nauczania patriotycznego i propaństwowego.

  Jedno zdanie, ale znamienne.

  Płaci, więc wymaga.

  Niech żyje Antoni M.!

  A Abp. Hoser podobno przebywał w Rwandzie podczas wielomilionowych czystek etnicznych pomiędzy HUTU i TUTSI jako nuncjusz apostolski.

  Nawiązując do arrtykułu, to wszystkie formacje Sił Zbrojnych RP oraz poszczególne służby – mają swoich kapelanów.

  Nie słyszałem, żeby ABW, CBA, SKW/SWW miały takich ODRĘBNYCH kapelanów.

  Ale może są wyznaczeni na wypadek „W”, bo teraz mogliby przeszkadzać?

 • Zgadzam się że powinniśmy mieć jako państwo kontrolę nad mianowaniem biskupów – tak było w Polsce przedwojennej czemu dzisiaj ma być inaczej?

 • Bardzo potrzebny tekst

 • Je Suis Obserwatorpolityczny.pl

  Kościół prędzej wypowie nam wojnę niż się zgodzi na kontrolę

  • A ile dywizji ma Kościół ?, słowa klasyka, moim zdaniem słuszne.

  • Ta wojna trwa z małymi przerwami 1000 lat,kto wygrywa wystarczy popatrzeć na majątek Kościoła który ze względu na celibat księży jest niepodzielny!

   • A to komentator @wlodek „ujal”…..od 996 roku maltretuja i ponizaja caly ” plebs/ poddanych”, ktory haruje na ich luxus i rozne takie „widzi mi sie”, a dzieciarnia, seniorzy i niepelnosprawni zgrzytaja zebami i z zimna i z glodu i ze zlosci….”trza” sie cieszyc, ze nie pala na stosie kobiet, ktore bez wyjatku uwazaja za „nawiedzone” czarownice, gdyz kobiety rodza dzieci…..

 • Jest trochę literatury na temat, parafrazuję: Watykan za zamkniętymi drzwiami, mało mnie to interesuje gdyż nie moja broszka.

  Natomiast nawiążę do wpływu administracji państwowej na nominacje Biskupów, tak było w Konkordacie z 1925 roku. W 1939 roku Krk złamał Konkordat a tym samym PRL zrezygnowała z tej umowy. Pytanie, które nasuwa się pod wpływem artykułu i komentarzy, czy Polsce potrzebny jest Konkordat?, który jak twierdzą znawcy prawa konstytucyjnego był przyjęty niezgodnie z Konstytucją.

 • WALDEMAR SPOD CZESKIEJ GRANICY

  Sukienkowi purpuraci dali by sobie spokój, rzeczywiście to szokujące słowa Hosera.

 • Myślę że oni kierują się swoim własnym interesem w spsób tak hermetyczny, że żadne wewnętrzne lobby im nie zagrozi. Władza zostanie w organizacji – na zewnątrz hermetycznej

  • @Lech Szydlo
   No jasne, ze kieruja sie wlasnymi interesami klasowymi i by zachowac wszelakie przywileje, wywodzace sie z epoki feudalizmu, sadownictwo z katostwem wyrwano zpod ich wladzy i nie maja jak terroryzowac wiernych, zmuszac ich przy odpustach do darowizn i pisania testamentow, co dzialo sie we Wloszech i nawet do dzis w Hiszpanii ( min.prosze zerknac na znaczenie slowa Konkwistadorzy i jakimi to metodami sie oni poslugiwali na kontynecie europejskim w tzw.”nowym swiecie”tj. w podbitych przez siebie teryroriach dzisiejszej Ameryki Lacinskiej, gdzie wymordowali masowo tamtejasza ludnosc, pokradli im zloto i wyniszczyli doszczetnie prastare kultury np.Mayow i Aztekow…jak by tak wziac te wszystkue fakty pod uwage, to wiekszosc odeszla by od wiary a co dopiero tolerowala by im takie wybryki…dlatego jest tak, jak komentator @Lech Szydlo mowi wewnetrzne lobby i calkowita hermtetyczna otoczka od „plebsu”, ktory im „funduje” kazdy luxus i nawet jazda sprosna zachciewajke ” MontSigniore „wlasciciel dusz” a obecnie worka z podatkami obywateli pewnej demokratycznej republiki….nieprawdaz ?

 • Nasze państwo – Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Taka treść zawarta jest w artykule pierwszym naszej Konstytucji. Jak rozumieć ów konstytucyjny termin „dobro wspólne”? Jest oczywiste, iż w kontekście wyznaniowym oznacza on, iż państwo jest i powinno być takim samym dobrem dla każdego obywatela. Powtórzę: dla każdego. To, czy obywatel wyznaje, czy też nie wyznaje jakąkolwiek religię bądź światopogląd, powinno być jego prywatną, osobistą sprawą.

  https://www.kulturaswiecka.pl/node/58

  • @jerzyjj
   Przychylam sie w calej rozciaglosci do opinii komentatora @jerzyjj
   Panstwo jest sekularne i jest republika demokratyczna, kosciol i wiara taka czy taka to wylacznie prywatna sprawa i na pewno nie do oceny publicznej czy do napietnowania kogos, ze nalezy do „zlego” kosciola lub ze wogole nigdzie nie nalezy, poza tym musi byc staly i widoczny rozdzial panstwa i kosciola tak, jaka ma to miejsce we Francji, pomalpowane w skali 1:1 niemiecki model stosunkow panstwa i kosciola i te konkordaty i to , ze panstwo pobiera od obywateli podatki koscielne i placi wynagrodzenia duchownym jest niedopuszczalne i typowe dla epoki feudalizmu….a kto taki wpadl na taki pomysl ?
   W Niemczech kosciol to taki parawan i „dla zmylki ” by od zarzutow ludobojstwa i zbrodni obu wojen swiatowych odciagac..a w Polsce to po co? By sie „uszlachetnic” = skapitalizowac po PRL ?????

 • A ja mam tu pytanie natury generalnej: dlaczego w panstwie demokratycznym, swieckim w szkolach publicznych naucza sie religii ? Np. z uwagi na wymog konstytucji, domagajacej sie rownosci wszystkich obywateli i przy nauczaniu w szkolach publicznych wylacznie religi kosciola r.-k. sa np. wyznawcy prawoslawia, protestanci x-obrzadkow, buddysci , Zydzi, SwiadkowieJehowa, Mormonen itd., itd diskriminowani !!!

  Owszem tekst felietonu zmsza do glebszej refleksji, to konieczne i to z wielorakich powodow ale niejako zmusza do zadania sobie takiego pytania: czy to nowosc, ze w srodowisksch z (prawie) wylacznie jednoplciowych homosexualizm jest z natury rzeczy powszechny, to biologizm…..to samo dotyczy to zenskich klasztorow, marynarzy, wojska…np.rozmaite srodowiska zza wielka woda domagaja sie od starego wujka, by spelnil on obetnice wyborcza i zniosl prawo „nie widze, nie mowie”, dotyczaca czlonkow armi amerykanskiej ( wszystkie grupy od szeregowca do admirala..), taka pruderia z ukrywaniem u karaniem 90 -100% ludzi tsm pracujacych / tam sluzacych…
  Wlasnie jak sie taka pruderia posluguje, to powstaje wewnetrzne lobby = grupy nacisku , a wiadomo, ze one z czasem staja sie b.silne…
  A w omawianej w felietonie instytucji to od dawien dawna takie skandale i cyrki cale..jak i kogo windowano na urzad papieski, o ciagle lamanym celibacie np.kim byla Lucretia Borggi, urodzila papiezowi x-dzieci, poczetych najczesciej w kisciele na krzyzu…..
  A czego to nie mowic o zniesieniu celibatu, to twor sztuczny, pozniej nalozony na duchownych krk ….to by sie zadne lobby nie moglo ugrupowac….no po co cos upraszczac, jak mozna cos skomplikowac ? Nieprawdaz ?

 • W świecie wzmaga się walka Dobra ze Złem.Niby nic
  nowego czy skomplikowanego….należy „tylko” opowiedzieć się
  po właściwej stronie.I TU pojawia się PROBLEM!!
  Wydaje mi się – już nie do przeskoczenia,analizując
  choćby treści zawarte w komentarzach – nie tylko OP.
  Odnoszę nieodparte wrażenie iż naprawdę jesteśmy nieodwołalnie częścią Zachodu,tego zachodu z jego
  „poprawnymi wartościami”, czy raczej ANTYwartościami,
  udoskonalonymi od epoki ‚rozumu’…na szczęście jest
  jeszcze PRAWDZIWA,powracająca z niebytu ostoja ludzkich,chrześcijańskich,ale
  nie tylko religijnych wartości, jest to(Mistrz i Małgorzata)Rosja.Zalinkowany niżej tekst,a zwłaszcza tytułowa foto. wyjaśnia wiele,jeśli nie wszystko …a i treści
  kom.internautów z rosyjskiego świata,’prostranstwa”
  naprawdę napawają optymizmem. Polska,jest już inną
  częścią postrzegania rzeczywistości – poprzez zachodnie lewackie, genderowe imputowane Nam sukcesywnie, „poprawne okulary”. Niestety,tak „sprawy’ mają się.
  Nie będę już przytaczał klasyków lewackiej obłudy i cynizmu choćby ‚tego towarzysza” drwiącego niegdyś poprzez gesty i mimikę – TO TRWA..(oni,obcy – kulturowo i mentalnie Nam Polakom i Słowianom). Mimo
  ciemnych chmur, i niestety, zbliżającego się zmierzchu(tak,tak) pozostaję z nadzieją iż „po nocy
  przychodzi dzień – a po burzy spokój…’ (cytat
  z Budki Suflera ,piosenka pt.”Jest taki samotny dom’).

  https://nstarikov.ru/blog/71458

  https://zygmuntbialas.blog.pl/2016/10/08/co-sie-dzieje-na-swiecie-08-10-2016-2/#comments

  • @krzyk58
   lewackie i genderowe tz.jakie ?
   Prosze komentatora @Lech, czy komentator powyzsze okreslenia rozumie ? Bo ja nie ….
   Taka sieczka dla koni… ogolniki…

   • Dokąd…ile razy (jeszcze) można tłumaczyć
    co to są chore,wynaturzone,

    „NIE MA ZGODY NA ANTYSEMITYZM PANIE KRZYK JAK PAN TEGO NIE ROZUMIESZ TO PAN TO SOBIE NAPISZ NA LUSTRZE FLAMASTREM DO POSPISYWANIA PŁYT CD – NIE DA SIĘ ZMYĆ!!!!!!!!!

    WEB. JÓZ.

    idee”?!
    Dlaczego @krolowa bona?) snobuje się na osobę
    – odporną na fakty,jest jeszcze dokończenie
    rzuconej myśli której gwoli przyzwoitości już
    nie przytoczę… „krolowa” nie przyjmuje do wiadomości oczywistych bonusów w swiadomosci w postaci: 68′, lewactwa, i końcowego ‚dziecka”(co jeszcze mają Nam do „zaproponowania’?) tych’że
    procesów:genderyzmu… ideologia Gender jest tak nachalnie promowana z głównym zamiarem wyjałowienia społeczeństwa i poddania go pełnej kontroli. Nieokreślona pierdoła (czyli genderowy twór) nie postawi na swoim i nie będzie dążyć do postawionych sobie celów, o ile będzie w stanie jakiekolwiek cele sobie w życiu wyznaczyć, tylko przyjmie bez pytania to o czym będą trąbić w mediach. Nie da nikomu w ryj, nie postawi się, 🙂 bo w łeb będzie miał wbite równouprawnienie, że wszyscy jesteśmy babochłopami i inne lewackie pierdoły, które powodują wyłącznie jedno: łatwość sterowania takimi kretynami. Przyszła banda niezadających pytań – niewolników. Charakter u chłopców buduje na początku ojciec a później życie, ale też w oparciu o doświadczenia z dzieciństwa. Ja bym sobie w łeb pie…..ął, gdyby moje dziecko,(daawno temu syn, zamiast iść kopać „w gałę’ z kumplami, bawiłby się lalkami bo mu pani w przedszkolu tak kazała. Idziesz do psychologa a ten ci powie: Panie co pan, przecież to normalne zachowanie, społecznie akceptowalne, a co panu za różnica czy to syn czy córka… Chu..we jest to co się dzieje… 🙂 „Gender (czyt. dżender) – termin zaczerpnięty z języka angielskiego, obecnie jest wykorzystywany w języku polskim do określenia płci kulturowej lub płci społecznej – w odróżnieniu od płci określanej jako płeć biologiczna (ang. sex). W tym znaczeniu gender oznacza tworzony w sposób performatywny zespół cech i zachowań, ról płciowych i stereotypów płciowych, przypisywanych kobietom i mężczyznom przez społeczeństwo i kulturę.”Reasumując” Kreowanie performamtywne polega na ogłoszeniu, że np. jesteście mężem i żoną, w szpitalu po urodzeniu dziecka: to jest chłopiec itd., itp.

    Termin Performatywność płci (inaczej: performatywność rodzajowa) (ang. gender performativity) został wprowadzony do socjologii przez filozofkę i teoretyczkę kultury Judith Butler(o niej poniżej) w książce „Uwikłani w płeć” (ang. Gender Trouble) i oznacza sposób konstrukcji płci społeczno-kulturowej poprzez jej nieustanne powtarzanie i odgrywanie.

    Jest to więc teoria – z jakąkolwiek nauką nie ma „toto” żadnego związku -, której ideologowie wieszczą, że tym co określa człowieka naprawdę, jest płeć kulturowa, a nie biologiczna. Ci ideolodzy twierdzą wręcz, że nikt nie rodzi się mężczyzną, czy kobietą, ale jest do takich ról społecznie wychowywany.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Gender

    https://wiernipolsce1.wordpress.com/?s=gender

    https://www.niedziela.pl/artykul/78160/nd/%E2%80%9EGender%E280%9D–nowa-niebezpieczna
    Ps. Do info. ze źródła nr 1 należy podchodzić
    z taka pewną …ostrożnością – dlatego ze to tylko ‚wiki”.

   • Jeszcze dwa słowa w kwestii lewackiego(Sorbona)
    egzystencjalizmu „Absurdem jest, żeśmy się urodzili, i absurdem, że umrzemy”… BYŁO „krolowo”(pacz – cienka aluzja)? A co nt. miał (swego czasu) do powiedzenia tow.”Wiesław”? Przez protoplastów lewactwa
    zwany Gnomem? Ano…

    https://i2.wp.com/s12.postimg.org/g17nhme7x/14368745_1614148998885701_337784358516107224_n.jpg

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Nie wszystkie dane osobowe są traktowane przez prawo w ten sam sposób. Szczególnej ochronie podlegają te, tzw. wrażliwe, których katalog zdecydowała się jeszcze poszerzyć Unia Europejska. Jakie dane zalicza się do tej kategorii i co z tego wynika – wyjaśnia ekspert ODO 24. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem do tzw. danych wrażliwych zalicza się te, umożliwiające określenie pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądy polityczne, przekonania religijne albo światopoglądowe oraz przynależność wyznaniową, partyjną czy związkową. W tej kategorii mieszczą się ponadto […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom, o ile je w ogóle będziemy mieli. Dzisiaj posiadanie dzieci to przywilej, chyba że ktoś traktuje potomków jako przypadkowy element inwentarza. Niestety zdaje się, że ta ostatnia forma jest obecnie promowana przez nasze państwo, ale jest tak bardzo źle, że chyba lepsze jest takie rozwiązanie, niż żadne. Trochę trwało i musiało przejść przez świat kilka kryzysów, żeby społeczeństwa zaślepione blaskiem dużych telewizorów LCD zrozumiały, że rzeczywistość się zmieniła i już nie wystarcza […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Źle się dzieje w służbach mundurowych Rzeczpospolitej w epoce dobrej zmiany. Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie, na tematy bieżące, które dotyczą ich bezpośrednio jak i generalnie problemów struktur w których służą. W państwie demokratycznym, gdzie Żołnierz jest również obywatelem – nie może być tak, żeby Wojskowi i przedstawiciele innych struktur mundurowych – nie mieli prawa do głosu. Formalnie taką rolę powinny pełnić środowiska grupujące przedstawicieli tych środowisk. Jednak w naszym kraju w ramach ogólnego braku szacunku do autorytetów, władza nie […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Jak rząd, który z takimi sukcesami „wyjaśnia” wypadek komunikacyjny, ma skutecznie wyjaśnić wypadek lotniczy pod Smoleńskiem? Generalnie to jedne wielkie pasma równoległych sukcesów, albowiem z tego co widzimy na ekranach naszych telewizorów wynika, że trzy sprawy są znakomicie wyjaśniane. Mówimy o sukcesie związanym z wyjaśnieniem kolizji, czy też wypadku z jednym z panów ministrów, wypadku z panią premier w osobie własnej oraz o dramatycznej katastrofie pod Smoleńskiem. Wiadomo, że jest komisja do wyjaśnienia tej katastrofy i wiadomo, że pracuje ona […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXVI

  A zima XXVI

    2017.02.17 Poznań dziś zima za porządki od samego rana tu szaro tam buro ogólnie wszędzie zimowy brud a śniegu mało a śniegu skąpo zakryć nie da rady zamalować nie ma jak a wiatr cicho siedzi a wiatr ani śmie nie zamiecie nie wyprzątnie palcem nie tknie nic zima podumała pomyślała i dalejże za sprzątanie czego śnieg nie skryje czego wiatr nie zwieje może deszcz deszcz zmyć zdoła wszystko spłynie wszystko wsiąknie i znów świat zacznie pięknie lśnić tęskniąc za […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – gdzie jesteś? W grobie! Zdechłam sobie i zgniłam! Tyle o lewicy. Nie ma jej w Polsce, nie istnieje, jest poza jakimkolwiek marginesem. Nie ma idei lewicowej. Nie ma myśli lewicowej (poza kilkoma szlachetnymi wyjątkami). Nie ma liderów lewicy. A na nędznym nawozie kiełkują tylko chwasty. Ewentualnie pojawiają się para-lewice, których lepiej nawet nie opisywać ze względu na szacunek do Czytelników i Czytelniczek. Co się takiego stało, że w Polsce nie ma lewicy? Powiedzmy więcej – co się takiego […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy. Nie jest dobrze słuchać prawdy o sobie, zwłaszcza jeżeli przez lata karmiło się uszy kłamstwami i jeszcze do tego filtrowało je przez różowe okulary. Obecnie jesteśmy na skraju nowego horyzontu zdarzeń, który będzie się o nas upominał w ramach Unii Europejskiej, NATO i sytuacji regionalnej. W najbliższym czasie usłyszymy dużo gorzkich słów na temat naszego kraju, w znacznej mierze prawdziwych. Prawdopodobnie prawda, którą usłyszymy – nas upokorzy. Właśnie dlatego będzie to g. prawda dla naszych elit rządzących. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  Podsumowując naszą transformację, nie da się postawić jednoznacznej oceny. Są sukcesy i osiągnięcia, są zmiany na lepsze, było kilka udanych reform, jednak również zmarnowano i po prostu nie wykorzystano wielu okazji. Jak również była prawdziwa masa wielkiego złodziejstwa. Stąd nie ma możliwości jednoznacznie podsumować tego okresu jedną oceną, to nie jest możliwe bez pogłębionej analizy i dyskusji. Dodajmy zwłaszcza dyskusji, ponieważ nie sposób ocenić tego okresu jednoosobowo, to już w ogóle nie jest możliwe. Można natomiast, a nawet jest naszym […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura No i poszła

  No i poszła

  Nie jest łatwo być matką. Szczególnie trudne jest to dla kogoś, kto nie bardzo matką chce być. Komu nie widzi się matkowanie. Bycie matką niesie bowiem ze sobą cały pakiet ograniczeń. Nie panuje się już nad swoim życiem. Trzeba się nim dzielić. Trzeba się poświęcać. Trzeba całość swojego życia oddać tak bardzo, że niemal nic nie pozostaje już dla siebie. Szybko przychodzi zmęczenie, irytacja. Człowiek jest nieustannie niedospany. Nie można robić już, co się chce. Ani kiedy się chce. Ani […]

  Czytaj więcej →
 • Historia Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Będąc Polakiem, musisz być gotowy do walki i poświęceń. Tego powinna nas nauczyć II-ga Wojna Światowa. Niestety, nie nauczyła nas najwidoczniej niczego, nawet już nie pamiętamy ani co do niej doprowadziło, ani jak ją przegraliśmy, jak również jak przegraliśmy w jej wyniku. Wielka porażka i żadnej nauki, żadnych wniosków, żadnych implementacji do rozwoju strategicznego państwa – zupełnie nic, a przetrwaliśmy biologicznie dzięki układowi sił międzynarodowych. Nie było w naszej historii większej katastrofy. Nie ponieśliśmy nigdy tak wielkich strat. Cudem przetrwaliśmy […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Być kochanym – pozwól

  Być kochanym – pozwól

  Ona pierwsza To nie ty szukałeś miłość, ale to ona odnalazła ciebie. A tak naprawdę to nie tyle odnalazła, co ci się objawiła. Bo mogłaby cię odnaleźć tylko wówczas, dyby cię zgubiła. Tymczasem ona była tuż obok. Była zawsze. Tyle, ze tyś jej nie dostrzegał. Tyś jej nie zauważał. Nie ty wiec, lecz ona byłą pierwsza. Miłość. Miłość była tuż obok. Towarzyszyła ci przez całe twe życie. Ale jej to nie wystarczało. Wciąż szukała sposobności, aby wejść z tobą w […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pan Donald Trump coraz bardziej zaciekawia świat. Jego najnowsze wypowiedzi o tym, że Paryż już nie jest tym, czym był – to esencja prawdy o naszej rzeczywistości. Dokładnie tak nas widzą. Europa jest postrzegana przez pryzmat katastrofy jaką stanowi niekontrolowany napływ nielegalnych imigrantów. Ilość i skala zagrożeń dla społeczeństw i państw, wynikających z pojawienia się ludności inno-kulturowej, nie mającej żadnych szans na integrację i będącej obciążeniem dla systemów socjalnych jest szokująca. Prędzej czy później ujawnią się problemy w takiej skali, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa? Pani premier Beata Szydło blisko trzy godziny zeznawała w Prokuraturze w Krakowie, jako świadek w wypadku do jakiego doszło z udziałem jej limuzyny. Obrońca rzekomego sprawcy był na miejscu i teoretycznie, zgodnie z procedurą karną powinien mieć prawo w tym przesłuchaniu (lub w jego części) uczestniczyć. To nie nastąpiło, w świetle ujawnionych wypowiedzi miało chodzić o zachowanie czystości zeznań uczestników postępowania. Jednakże to nie tłumaczy, jakie to okoliczności wypadku spowodowały, że […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →