Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

27 maja 2018

Zmiany w regulaminie portalu! BARDZO WAŻNE PROSZĘ PRZECZYTAĆ!


Szanowni Państwo!

Wprowadza się w trybie natychmiastowym nowe postanowienia w regulaminie portalu dostępnym [tutaj] – treść zmian przedstawiamy poniżej, z komentarzem zamieszczonym osobno.

Wprowadza się z dniem 1.10.2016r.  zmiany w regulaminie portalu przed dodanie nowego rozdziału o następującej treści:

“VI*. Ograniczenia nadzwyczajne dotyczące komentarzy użytkowników portalu [1.10.2016r.]

1) Ze względu na zmianę linii orzeczniczej Sądów w Rzeczpospolitej Polskiej, należy uwzględnić, że obecnie (od 30.09.2016r.) ciężar dowodu spoczywa na wydawcy/redakcji portalu pozwanego o ochronę dóbr osobistych – pozwany wydawca/redaktor strony internetowej – a nie powód – musi dowieść, że nie wiedział o bezprawnych wpisach na dany temat, zanim został o nich powiadomiony.

2) Mając na uwadze powyższe wprowadza się zaostrzony tryb moderowania komentarzy. Zamieszczenie komentarza będzie wymagało rejestracji na portalu i podania adresu email oraz jeżeli będzie taka potrzeba – także spełnienia innych wymagań, które mogą pojawić się ze względów ostrożnościowych.

3) Dotychczasowe postanowienia niniejszego regulaminu odnoszące się do swobody zamieszczania komentarzy interpretuje się w ten sposób, że redakcja ma pełną swobodę w moderacji komentarzy bez potrzeby informowania o tym kogokolwiek.

4) Użytkownik portalu w tym użytkownik wprowadzający komentarz pod dowolnym wpisem – NIE MOŻE ODNOSIĆ SIĘ W SWOIM KOMENTARZU DO OKREŚLONYCH OSÓB – IDENTYFIKUJĄC JE ZA POMOCĄ TOŻSAMOŚCI, CECH INDYWIDUALNYCH LUB OKOLICZNOŚCI WSKAZUJĄCYCH NA TOŻSAMOŚĆ.

5) Zostanie udostępnione forum o charakterze zamkniętym, wymagające logowania, gdzie użytkownicy portalu w tym użytkownicy wprowadzający komentarze pod dowolnym wpisem, będą mogli wypowiadać się na innych zasadach, niż określone w niniejszym regulaminie.

6) Każdy użytkownik portalu w tym użytkownik wprowadzający komentarz pod dowolnym wpisem MA OBOWIĄZEK bezzwłocznie poinformować redakcję portalu – wysyłając wiadomość na adres poczty elektronicznej: obserwatorpolityczny@obserwatorpolityczny.pl – jeżeli stwierdzi naruszenie niniejszych ograniczeń nadzwyczajnych dotyczących komentarzy użytkowników portalu – umieszczonych w regulaminie 1.10.2016r.”

***

Szanując obowiązujące w Polsce prawo musimy się dostosować do wprowadzanych w prawie i sposobie jego interpretacji zmian. Powyższa zmiana regulaminu portalu jest wprowadzona w reakcji na jedno z najnowszych orzeczeń Sądu Najwyższego z 30.09.2016r., gdzie doszło do rewolucyjnych zmian w interpretacji faktów i zdarzeń dotychczas stosunkowo liberalnie normowanych przez obowiązujące w Polsce prawo.

Należy spodziewać się, że po tym orzeczeniu ciężar dowodu spoczywa na wydawcy/redakcji portalu pozwanego o ochronę dóbr osobistych – pozwany wydawca/redaktor strony internetowej – a nie powód – musi dowieść, że nie wiedział o bezprawnych wpisach na dany temat, zanim został o nich powiadomiony.

Ponieważ mamy bardzo ograniczone możliwości moderowania wpisów, a dotychczasowy moderator nie jest w stanie przerobić wszystkiego, co jest przysyłane przez użytkowników portalu, musimy dostosować się – antycypując przyszłe możliwe zdarzenia o charakterze niepożądanym.

Dlatego proszę w ogóle przestać używać nazwisk i wszelkiego rodzaju określeń umożliwiających identyfikację osób, do których odnoszą się Państwa komentarze.

Wiemy, że to jest de facto cenzura prewencyjna. Jednakże to nie my ustalamy obowiązujące w tym kraju zasady, jedynie je interpretujemy w sposób w jaki potrafimy najlepiej. Jest to jedyny sposób na to, żeby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i problemów. Bardzo liczymy na Państwa współpracę.

Mamy pełną świadomość jak niesłychanie złe to będzie miało skutki, wiemy i rozumiemy że w ten sposób przeciwstawiamy się najważniejszym wartościom jak – wolność słowa i swoboda wypowiedzi. Niestety to jest odpowiedź na realia. Nie mamy innej możliwości – poza – zamknięciem forum. Do póki nie będzie wiadome jaką drogą pójdzie orzecznictwo Sądów w ww. sprawach, tak długo ten nowy zapis regulaminu i wynikająca z niego restrykcyjność traktowania komentarzy – będą miały zastosowanie. Szanowni Państwo – to nie był nasz wybór.

Proszę o względnie delikatne traktowanie kolegi Webmastera, to starszy pan, który już przeżywa że wszyscy będą mieli do niego pretensje. Niniejsze regulacje wynikają z porady naszych zaprzyjaźnionych prawników, którzy uznali że tak będzie najbezpieczniej, przy pełnej świadomości skali szkodliwości tego rozwiązania. Proszę pamiętać, że wynika to z troski o dobro portalu.

Jak sytuacja nieco bardziej się wyjaśni – obiecujemy złagodzenie zapisów regulaminu i polityki moderowania komentarzy. Jednak obecnie musimy obserwować zmieniającą się sytuację.

W najbliższym czasie – jak finanse na to pozwolą – zostanie udostępnione forum o charakterze zamkniętym, wymagające logowania, gdzie użytkownicy portalu w tym użytkownicy wprowadzający komentarze pod dowolnym wpisem, będą mogli wypowiadać się na innych zasadach, niż określone w niniejszym regulaminie po zmianach.

 

M.Szczepańska-Pieśniak

Prezes Zarządu Fundacji Pisanie Książek – Wydawca portalu i czasopisma “Obserwatorpolityczny.pl” i “Obserwator Polityczny”

 

24 komentarze “Zmiany w regulaminie portalu! BARDZO WAŻNE PROSZĘ PRZECZYTAĆ!”

 1. Bernatowski
  1 października 2016 at 10:34

  To skutek działań pewnego mecenasa G. z Warszawy

 2. jerzyjj
  1 października 2016 at 11:37

  Brak wolności słowa charakteryzuje systemy teokratyczne, totalitarne i autorytarne. Represje związane z wolnością słowa nie są tylko domeną wyżej wymienionych systemów, są spotykane także w krajach uważanych za przestrzegające zasad demokracji. Zazwyczaj związane jest to z presją kogoś na wyższym stanowisku, czy też osoby mającej wpływy w środowiskach decyzyjnych (np. polityk, redaktor encyklopedii, dziennika, itd.). Zazwyczaj odbywa się to poprzez blokowanie treści (informacji), które są niewygodne, niepotwierdzające poglądów osoby represjonującej.

 3. krzyk58
  1 października 2016 at 11:47

  Noo cóź…historia zatoczyła koło,jesteśmy(będziemy) ponownie
  w punkcie wyjścia… stosując pewne formy(aluzji) – zagłaskać też można ‘na śmierć”.
  Starsi(wiekiem) sięgną pamięcią(do wiedzy praktycznej) natomiast później urodzeni będą uczyć się sztuki “lawirowania’ pomiędzy…będziemy uporczywie
  kadzić i rzucać perły…”perłamy”! 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=DCE2OWZA82o

 4. Inicjator
  1 października 2016 at 12:24

  Pani Prezes – będę uważał podczas komentowania.
  Serdecznie Panią pozdrawiam.

 5. krolowa bona
  1 października 2016 at 16:22

  Oh ! “To juz bylo…” lub np. w Niemczech trwa…..bo ja wiem…
  W obilczu tego, co stalo i dzieje sie w Turcji to nic, zupelnie nic…tam wogole nie wolno mowic i to na zaden temat, gazety i redakcje pozamykano lub przejelo je panstwo, szkoly i nauczycieli pozamykali, dzieci i mlodziez nie ma zajec, to samo cale uniwetsytety, ludzie nie maja gdzie zlozyc koncowego egzaminu po np. 5 latach studiow, bo masowo profesorow pozwalniano lub siedza na tzw. sunspensja tj.”zawieszony w wykonywaniu zawodu czy funkcji”, masowo sedzowie , policjanci, zolnierze / generalicja tez /, prokuratorzy, adwokaci, dziennikarze, fotoreportezy to idzie w tysiace…jsk ma to panstwo wogole funkcjonowac…no, wcale sie nie trzeba dziwic, ze np.kobiety nosza te “calocielne worki” z zaslonienciem twarzy tzw.burka, slowo daje, ze ja mysle, ze to swietna asekuracja swoja osobe tak w takim worze ukryc… takze mysle, ze Turcja prezentuje rodzaj myslenia tamtej kultury i dobrze ze “wyszlo to szydlo z worka” zanim stali sie panstwem-czlonkiem UE gdyz dzisiaj bysmy my mieli dokladnie tak samo…
  A propos, zdaje sie , ze moja “grypserka” ” cesarzowa”, ” wujek”, to chyba wypelniaja te nowe, zaostrzone wymogi.. ? Czy pozostajac w tej konwencji trzeba np.uzyc zwrotu : ” kierownictwo W.Brytanii, kierownictwo Wloch lub kieronik Francji… moze “zjawiska i procesy we Francji …itd., itd…” jesli nie bedzie jawnych komentarzy, to przestanie byc takie spotkanie w klubie OP byc ciekawe,gdyz komentatrze i to te soecyficzne dla danego komentatora to jak sol i pieprz w zupie…. postawi sie w tych okolicznosciach pytanie czy wogole komentowac ? A zaraz po tym, czy wogole czytac..moze SN przeszedl juz sam siebie i Jarek oh! Milosnik Kotow trzeba powiedziec ale to chyba tez za duzo …
  Zycze wszystkim dobrej nocy i do zobaczenia w raju !

 6. krolowa bona
  1 października 2016 at 16:44

  c.d.
  Zaszle zmiany mogla bym tak oto sformulowac: ” jacys lewaccy agenci w sadzie, pochodzacy oczywiscie z kraju wschodzacego slonca tuz zza miedza powymyslali jakies genderowskie zasady, tak ze musimy zyc w takim trockistowskim eurokolchozie..”( ! ! ! ), czy ja podczas moich wieczorowych kursow doksztalceniowych a OP dobrze przyswoilam sobie nowy, historyczny material ? A moze jakis zachowawczy komentator np.” wolacz” lub ” pomyslodawca ” przetlumacza na “nasze” a raczej ja z @Lech musiala bym to uczunic idac …lesna droga……itd., itd.. .

  • krzyk58
   1 października 2016 at 17:45

   Prawdopodobnie zostałem wywołany do tablicy,dzięki
   ci Panie że nie do ‘oślej ławki”,chociaż gdyby
   zgłębić temat,poszukać drugiego dna – kto wie 🙂
   @krolowa bona ‘pomięszała’ g…no z czekoladą,jako
   ma (niekiedy) we zwyczaju…nie”jacyś lewaccy’
   lecz – jeśli już “krolowej’ wyłożyć na tacy – lewackich,i nie “z za wschodniej granicy” a ZACHODNIEJ.Ot,choćby zalinkowany dziś materiał,głównie
   “obrazkowy”(foto) n z http://www.cont.ws/post/386415(przyjemnych wrażeń!)
   FR na dziś i już trochę od “wczoraj’ to ogólnoświatowy
   na szczęście dla normalnej części ludzkości BASTION – ostoja KONSERWATYZMU,Prawosławia,czytaj wartości ponadczasowych…nie jest tajemnicą lub jest(tajemnicą poliszynela)że nie tylko polskie ruchy lewicowe,lewackie
   od zawsze miały nastawienie antyrosyjskie,
   antyradzieckie…ANTYSŁOWIAŃSKIE… w załączeniu Rosja tnie ,
   jakże zasłużenie – zachodnie wartości.. 🙂 AMEN!

   http://zygmuntbialas.blog.pl/2016/09/30/o-pornografii-i-wolnosci-slowa-30-09-2016/

   • wlodek
    1 października 2016 at 18:21

    A “polski katolicyzm”,mam nadzieję że według Ciebie nie “lewacki” tak kocha prawosławie i Rosję że nawet J.P.II nie doprowadził do spotkania obu religii nie mówiąc o pojednaniu!A o cywilnych ofiarach banderyzmu tak historycznie jak i obecnie Milczy!

   • krzyk58
    1 października 2016 at 20:29

    NIESTETY,Włodku gorzej niż źle – lewacki(totalnie zagubiony),poprawny, jewro pejski
    aż do bóló…polecam uwadze podsumowanie felietonu
    u “ignacegonowopolskiego”.”Nie doprowadził do…”
    dlatego że jest to kontynuacja narzuconej jeszcze Wazom
    polityki watykańskiej względem Rosji.”A o cywilnych…”
    dlatego że bliższa koszula(katolicka) ciału,(grekokatolickiemu)tu także kłania się
    polityka prozelityzmu (Unia Brzeska) .Jeszcze w 72′ “papa” Paweł VI mówił o postępującej autodestrukcji Kościoła,cytuję: „Odnosimy wrażenie, że przez jakąś szczelinę wdarł się do Kościoła Bożego swąd szatana.” Amen.

    Pozdrawiam

   • krolowa bona
    2 października 2016 at 06:35

    @krzyk58, 01.10’2016, 17 :45
    A to swietna zabawa na 102 w ( genderowskie ¿ ¡¿ ) chowanego, nieprawdaz ? No tym razem komentator @krzyk58 nie zaczail: z kraju wschodzacego slonca czyli z Orientu, tuz zza miedza = z Bliskiego Wschodu a wiec nie moze chodzic o FR, ktora jest panstwem europdjskim i to polnocy z noca polarna….opisywane przeze mnie panstwo z Bliskiego Wschodu to I., ktorego to obywatele – wierzac wszechobecnym zarzutom i oskarzeniom polskiej prasy online i nie tylko oraz publikowanym komentarzom- zamiast zyc i dzialac w I.przbyli do Polski i do UE, by je rozlozyc, z pewnoscia to nowe orzecznictwo sadu to takze ich “lewacka, genderowska robota”…..
    A z FR to zdaje sie u komentatora jakas dewiacja czy cos w tym guscie , bo nic innego tylko FR komentator widzi…
    A ja z koleji widze, jak na dloni, co ilustruje powyzszy przyklad, jak to my sobie na forum podyskutujemy ……

   • krzyk58
    2 października 2016 at 08:58

    @krolowa bona .Jest pani nieprecyzyjna pisząc
    cytuję:”@krzyk58, 01.10’2016, 17 :45 A to swietna zabawa na 102 w ( genderowskie ¿ ¡¿ ) chowanego, nieprawdaz ? No tym razem komentator @krzyk58 nie zaczail: z kraju wschodzacego slonca czyli z Orientu, tuz zza miedza = z Bliskiego Wschodu”. Wyjaśniam Pani,proszę czytać uważnie,
    i ze zrozumieniem!Nie ma “kraju wschodzącego
    słońca na Bliskim Wschodzie” przynajmniej nigdy
    nie słyszałem zapewne pani w swej hutzpie jest lepiej poinformowana – to(już) nie mój problem.
    A gdzie leży ten’że proszę sobie wyguglować,
    ewentualnie sięgnąć do do podręcznika nauki geografii szkoły podstawowej(kiedyś) klasa V…
    Odniosę się jeszcze mimochodem do finiszu autorki uwag….Droga Pani,niezwykle trudno jest
    mi dyskutować o barwach np.złotej polskiej jesieni z osobą upośledzoną na punkcie odbierania uroków tych’że “ślepoty barw’ .Gdy już “pogadaliśmy”
    proponuję inne doznania zmysłowe, “do ucha” (osoby
    upośledzone wzrokowo,posiadają zwykle większą siłę odbioru wewnętrznego za pomocą narządu słuchu)…

    https://www.youtube.com/watch?v=zJyT5BUAIHA

    https://www.youtube.com/watch?v=D5bWPjeG0TY

   • krzyk58
    2 października 2016 at 11:47

    CD.Komentatorka “krolowa” uprzejma była,z łaski swojej
    wytknąć mi – co następuje:”A z FR to zdaje sie u komentatora jakas dewiacja czy cos w tym guscie , bo nic innego tylko FR komentator widzi…” Czuję się “trochę’ dziwnie i zarazem głupio,gdyż tak do końca nie wiem w czym mój grzech…czy w tym że nie jestem jak należy – rusofobem??
    Zapewniam uroczyście Panią,iż nie mam żadnych związków
    z FR, nigdy nie byłem,nie znam osobiście żadnego
    Rosjanina… a to ze intuicyjnie czuję sympatię do tego Narodu może to geny,zew krwi…może…… czy to przypadek, że najstarsze i najbardziej czczone relikwie narodowe są ikonami w stylu bizantyjskim? Czy to przypadek, że nam Polakom, bardziej przypadają do gustu rosyjskie pieśni ludowe czy ukraińskie dumki niż tyrolskie jodłowanie? Nie. To jest nasz historyczny atawizm. To właśnie jest ta „genetyczna” więź Słowian, która pozostanie w nas na zawsze…

    Proszę jeszcze raz przemyśleć podjęty problem –
    czy….aby na pewno rusofilia to grzech, i jak ciężki?(w konkretnym, moim omawianym przypadku)…i tradycyjnie na uspokojenie rozkołatanych nerwów proponuję(dobrą) muzę 🙂

    https://www.youtube.com/watch?v=BQnF5aRNQF4

    https://www.youtube.com/watch?v=73o1PE0CJXc

    https://ok.ru/video/6656099662

 7. wieczorynka
  1 października 2016 at 17:17

  Nie tak dawno czytałam w sieci, że podobne przepisy wprowadzono w Korei Północnej. Z pełnym szacunkiem od zawsze odnosiłam się do pana Joz. Web. i tak pozostanie, jeżeli mój komentarz jest niewłaściwy bardzo proszę go nie zamieszczać. Serdecznie pozdrawiam Moderatora.

  • wieczorynka
   1 października 2016 at 19:38

   To tak na marginesie: 3-punkt Porozumień Sierpniowych z 17 sierpnia 1980 roku:
   Przestrzegać zagwarantowaną w Konstytucji PRL wolność słowa , druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.

   Jeżeli ktoś z wybitnych działaczy Solidarności zapomniał pozostałe 20-postulatów to chętnie pomogę w przypomnieniu.

  • krzyk58
   1 października 2016 at 20:52

   Wieczorynko…W kwestii KRL-D,proponuję
   prawicowe spojrzenie(lewactwo świadomie i z premedytacją
   fałszuje obraz i dokonania Republiki Ludowo
   – Demokratycznej). “Tak się bawi, tak się bawi… Pjongjang!”

   http://www.prawica.net/5188

   • wlodek
    1 października 2016 at 22:28

    krzyku i w kwestii “polskiego katolicyzmu”i KRLD się zgadzam,może co do “przymiotników” mam inny pogląd ale jak mówi Mykoła to małe piwo.Pozdro.

   • wieczorynka
    1 października 2016 at 23:09

    Krzyku, ja nie neguję stylu życia Obywateli KRL-D (to co wypisują w sieci w większości to śmietnik) ja nawiązuję do ustawy, która zaczęła obowiązywać w III RP. Uważam, że każdy Naród w tym koreański powinien żyć zgodnie ze swoją tradycją i kulturą. /O tym, że przywódca KRL-D zakazał satyrycznego tonu napisano na śmietniku, przepraszam w sieci? , choć w każdej plotce jest część prawdy/
    Pozdrawiam.

 8. Tomasz
  1 października 2016 at 22:22

  No bedziecie JESZCZE BARDZIEJ moderowac ?!..no jaja chyba sobie robicie 😛 …A za pozytywne komentarze dostane rosyjski paszport 🙂 ? Pozdrawiam 🙂 !

 9. Dawid Warszawski
  2 października 2016 at 00:56

  Tak wygląda Polska właśnie, a pan Tomasz naprawdę nie wie o czym mówi 🙂

 10. Mykoła
  2 października 2016 at 11:12

  Wladyk, myślę, że zapominasz co to jest polski katolicyzm i z czym go się je. Właśnie jestem po wysłuchaniu Radia Lwów i znów usłyszałem głos starszej pani jak narzekała, że przestała chodzić do kościoła – polskiego kościoła bo księża prowadzą mszę w jęz. ukraińskim. Powiedziała też, że nawet jak byli Rosjanie to nie zabraniali nie tylko mówić po Polsku i msze w kościele były prowadzone też po Polsku. Zapytuję jaki czort sprawił, że język ukraiński stał się językiem narodowym Polaków zamieszkujących prastare ziemie polskie. A co do kościoła i polskich elyt, wystarczy popatrzeć kto siedzi w pierwszych ławkach w kościele i kto pierwszy biegnie po Ciało Boże i w jakim skupieniu przeżywa Jego spożycie. I w cale się nie dziwię, że tak jest, skoro w imieniu Pana Boga otrzymał rozgrzeszenie to ma za co być wdzięczny, że się pozbył grzechu i dalej jak mówią Rosjanie opiat’ mogą czynić zło. Ale po otrzymaniu rozgrzeszenia i Ciała Bożego te istoty są prawie święte a zwłaszcza jak bardzo żałują za złe postępki, są to osoby niewinne i nie wilno je nawet słownie obrażać i tyle i proszę Polski nie porównywać do innych krajów. Pozdrawiam.

 11. leming
  2 października 2016 at 17:50

  A więc naocznie możemy obserwować jak zaczynają się czasy nowego mrocznego średniowiecza.Te trendy płyną niewątpliwie z zachodu. Ale to oznacza śmierć wolnego internetu a właściwie sprowadzenie go do roli pośrednika handlowego i środka nachalnej propagandy i reklamy, tak jak to zrobiono z prasą.A co mi tam, opanowałem,jako dobry leming, dwójmyślenie.Oczywiście szkoda mi będzie czasu na komentarze cieplutkie dla władzy.To wprowadzanie odpowiedzialności zbiorowej,w celu, by takie portale wykonały czarna robotę, w celu wymazania,z matriksu dla szarych obywateli, niewygodnych faktów i poglądów.Oficjalnie więc wolność mediów będzie kwitła nadal, np. w zapisach Konstytucji, niezagrożona i świecąca płomieniem wolności. Tłumienie jej przeniesiono sprytnie na inny poziom, Panie Cenzorze, głowa do góry, to nie pańska wina tylko sn i polityków.A może i wyborców.

  PROSZĘ PANA – A CO MAMY RYZYKOWAĆ ŻE JAKIŚ PODSTAWIONY PROWOKATOR NAS POZWIE ZA PRZECINEK? PROSZĘ POCZYTAĆ POPRZEDNIE KOMENTARZE – CODZIENNIE KTOŚ SIĘ CZEPIA JAKICHŚ ABSTRAKCYJNYCH BZDUR, NIE MÓWIĄC JUŻ O EMAILACH DO REDAKCJI. TO TOTALNA CENZURA FUNKCJONALNA. UWAGI NAPRAWDĘ NIE POD NASZYM ADRESEM. INFORMUJĘ, ŻE STWORZYMY FORUM O CHARAKTERZE ZAMKNIĘTYM, GDZIE BĘDZIE MOŻNA NORMALNIE I BEZ OBAW – W RAMACH KONWENCJI PISAĆ CO SIĘ MYŚLI. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  • wieczorynka
   2 października 2016 at 18:43

   @ leming, podpisuję się pod komentarzem. Ja staram się do komentarza dodać jeszcze nutkę kpiny, pamiętajmy o dobrym Wojaku Szwejku w rezultacie tacy wygrywają. Pozdrawiam.

 12. Adam
  3 października 2016 at 19:36

  Ja nucę sobie::” Niech zyje Wolność, Wolność i Swoboda

  Niech żyje zabawa i dziewczyna młoda”

  • krzyk58
   3 października 2016 at 20:53

   Dokładnie! 🙂 Przypominam (sobie) iż przywołaną frazę niedawno dopowiedziałem
   p.”Mykole'(jeśli nie mylę się – gdyż ‘baniak’ ma
   ograniczoną pojemność,daleko mu, mimo pewnej doskonałości do nowoczesnych elektronicznych zasobników pamięci).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Ogólna

Privacy Preference Center

Scroll Up