Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

18 grudnia 2018

Dzięki tzw. Komisji Weneckiej będziemy mieli wyższe renty i emerytury?


 Dobra zmiana w pełnej krasie! Można powiedzieć, że dobra zmiana wczoraj rozwinęła skrzydła i pokazała się nam od swojej najlepszej strony – czystego socjalnego populizmu – i wielka chwała jej za to, jak również jej prawie wszystkim głosicielom!

Z informacji na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dowiadujemy się, że „Rząd proponuje by w marcu 2017 w ramach waloryzacji wszystkie emerytury i renty z systemu ubezpieczenia społecznego, z ubezpieczenia społecznego rolników, z zaopatrzenia tzw. służb mundurowych, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, zostały podniesione o wskaźnik wynoszący 100,73 proc. Podwyżkę można wyliczyć mnożąc dotychczasową wysokość emerytury przez 1,0073. Jeśli ktoś np. otrzymuje 1500 zł emerytury to po waloryzacji otrzyma 1510,95 zł.

Minimalna gwarantowana podwyżka to 10 zł. Zostaną nią objęci wszyscy emeryci i renciści, których świadczenia nie przewyższają kwoty 1369,86 zł. Na podwyżce skorzysta ok. 2,1 mln świadczeniobiorców FUS oraz prawie wszyscy świadczeniobiorcy KRUS (ok.1,1 mln z 1,2 mln wszystkich świadczeniobiorców).

Wysokość najniższej emerytury (dla osób, które mają do niej prawo) z obecnej kwoty 882,56 zł zostanie podniesiona do 1000 zł. Renty socjalnej z 741,35 zł do 840 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy z 676,75 zł do 750 zł.

W systemie ubezpieczenia społecznego rolników zostanie wprowadzona gwarancja najniższej wysokości emerytury i renty na poziomie 1000 zł. Będą one waloryzowane tak, jak w innych systemach.” [Źródło: „Najniższa emerytura w 2017 r. wyniesie 1000 zł” strona internetowa MPiPS 13.09.2016r., tutaj]. Co więcej, z dostępnej tam infografiki wynika, że najniższa emerytura wynosi obecnie 882,56 PLN a 1000 PLN to zaproponowana przez rząd minimalna emerytura w 2017 roku!

Obiektywnie trzeba powiedzieć, że to zmiana w dobrym kierunku i rzeczywiście istotną informacją w tym komunikacie jest to, że minimalna gwarantowana podwyżka to 10 PLN. To rzeczywiście dużo, można powiedzieć nawet i 350% więcej, w stosunku do podwyżek, które się zdarzały po np. 2,47 PLN! Więc można zrobić piękne słupki – jak wzrastały świadczenia w „mrocznej erze” pana Donalda Tuska i pani Ewy Kopacz (z PSL-em), a jak „wystrzeliwują” w górę we wspaniałych czasach coraz lepszej wielkiej zmiany!

Nie byłoby w tym komunikacie w zasadzie niczego nadzwyczajnego, gdyby nie kontekst, jaki jemu towarzyszył, zwłaszcza w niektórych „mediach”, chociaż takie nazywanie tych reżimowych gadzinówek, to bardzo duży kredyt zaufania. Otóż, w naszym smutnym kraju pojawiła się ponownie tzw. Komisja Wenecka i nawet udało się jej spotkać z parlamentarzystami opozycji, co jak wiemy – z niektórych mediów, nie było wcale takie łatwe, jakby się to wszystkim wydawało do tej pory. Wynikła z tego dziwna sytuacja, bo oto władza chciała się spotkać, to się spotkała. Poza tym, program wizyty miał już w istocie charakter prywatny. Niestety dobra zmiana, albo nie umie, albo nie wie jak się tego typu – z ich perspektywy nieproszone i kłopotliwe wizyty załatwia, więc załatwili to najgorzej chyba jak można. W zasadzie to załatwili naszemu krajowi już opinię tak, że będzie trudno to wytłumaczyć w ogóle, bo pojawiły się opinie, że nawet nie starczyło odwagi na dochowanie zasad gościnności. Ponieważ jak inaczej nazwać sytuację, w której postawiono gości wobec opozycji?

Sytuacja jakiej byliśmy świadkami to tzw. klasyczna przepychanka, dobra zmiana chciała przepchać sytuację przez media i kalendarz wydarzeń, bo wizyta miała się po prostu wydarzyć i przejść bez echa. W znacznej części udało się to, poprzez przykrycie medialne informacji przez „show” z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W sumie, to byłoby bardzo dobrze, żeby dobra zmiana właśnie w ten sposób, przykrywała także inne niewygodne dla niej kwestie, albowiem chyba dla samych podwyżek warto byłoby ich oczekiwać.

Powtórzmy – sama idea i działania mające na celu podwyższenie wysokości emerytur i rent – są słuszne i społecznie potrzebne. Oczywiście wiadomo, że nie mamy na to pieniędzy, chociaż pani minister twierdziła inaczej, jednakże „chwilo trwaj jesteś tak piękna”… No, bo co można innego powiedzieć? Jednakże dla wszystkich przeciwników dobrej zmiany, rodzi się pytanie – na co kraj zadłużył pan Tusk i jego następczyni? Nie jest to pytanie retoryczne.

Komisja Wenecka mogłaby przyjeżdżać do kraju co miesiąc!

Ps. Na początku tekstu użyto celowo i z rozmysłem piękny rusycyzm, można się doszukiwać “drugiego dna”.

Tags: , , , , , ,

18 komentarzy “Dzięki tzw. Komisji Weneckiej będziemy mieli wyższe renty i emerytury?”

 1. Inicjator
  14 września 2016 at 05:06

  Po prostu medialnie przykryto przykrą i kłopotliwą dla rządzących wizytę Komisji Weneckiej – informacją o podwyżkach świadczeń.

  Inaczej – można by to zrobić za kilka dni.

  Przecież wypłaty tych OSZAŁAMIAJĄCYCH KWOT będą dopiero za kilka miesięcy.

 2. yossarian
  14 września 2016 at 05:51

  Ciekawe to jest, a rolnikom to za co i z czego? Znowu miasto zapłaci a Oni wezmą dotacje i darmochę? Potem za żywność będziemy płacić jak w Niemczech?

 3. Henryk z Hamburga
  14 września 2016 at 06:12

  Niech przyjeżdżają co tydzień 🙂

 4. Lech
  14 września 2016 at 10:58

  Sprawa nie ważna komentarza. To “miełocz”, jak mawiają Rosjanie. Mimo dużej skali ubóstwa naszego społeczeństwa, to mniej niż kropla w morzu potrzeb. Ale ludzie to kupią. Do czasu!
  W sumie artykuł ciekawie obnarzający grę “suwerena = suzerena”.
  Pozdrawiam.

  • Lech
   14 września 2016 at 22:17

   Przepraszam za błąd ortograficzny w słowie obnażający. Pozdrawiam

   PANIE L. PEŁNY LUZ. JA NIEDOWIDZĘ, POZA TYM NIKOMU TO NIE PRZESZKADZA. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

 5. krzyk58
  14 września 2016 at 11:51

  “Komisja Wenecka’…ki diabeł? 🙂 “19 grudnia 2015 po raz czwarty z rzędu przewodniczącym Komisji został wybrany przedstawiciel Włoch Gianni Buquicchio, wykładowca i wieloletni wysokiej rangi urzędnik organów Rady Europy.

  Wiceprzewodniczący Komisji[a]:

  Hanna Suchocka (Polska) pierwsza wiceprzewodnicząca;
  Christoph Grabenwarter (Austria);
  Herdís Kjerulf Þorgeirsdóttir (Islandia).

  Członkowie:

  Aivars Endziņš (Łotwa);
  Gagik Harutjunjan (Armenia);
  Il-Won Kang (Republika Korei);
  Talia Chabriewa (Federacja Rosyjska)[16].

  http://niewygodne.info.pl/artykul7/03289-Totalne-fiasko-debaty-o-Polsce-w-Europarlamencie.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul7/03286-Latwo-bronic-czegos-co-nie-jest-zagrozone.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul7/03287-Janusze-internetu-z-PO.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul7/03288-Czarne-chmury-nad-tropicielka-afery-dorszowej.htm

  http://niewygodne.info.pl/artykul7/03284–Wzajemna-poblazliwosc-nadzwyczajnej-kasty-ludzi.htm

  Ps. Uwaga odnośnie ostatniej “zsyłki” – na “naszych”
  ajatollachów z Temidy(tych – z opaską na oczach,dosłownie i przenośni) potrzebny jest potężny,
  poważny bat – jakiś Erdogan…CZEKAMY!!

 6. jerzyjj
  14 września 2016 at 12:22

  Z TEGO CO Z POLACT”f”EM WYPRAWIA PiS WYNIKA,ŻE MA ON OGŁUPIONY ELEKTORAT GŁEBOKO W DOOOOOOOPIE !!! W Katolandzie mamy 6mln ludzi cierpiących na choroby psychiczne, a w ostatnich wyborach na PiS głosowało 5 711 687 wyborców. Wnioski nasuwają się same,prawda !

 7. krzyk58
  14 września 2016 at 15:30

  Tacy ludzie minionej epoki jak niejaki Ćwiąkalski
  krytykują poczynania p.Ziobry względem jakże
  potrzebnej czystki w “stajni Augiasza”. On’e ma
  czelność porównywać zamiary p.Ziobry do dokonań
  komunistów….hucpiarz… 🙂

  prof-cwiakalski-komentuje-pomysl-ziobry-ws-weryfikacji-sedziow

  “Taką filozofię stosowali komuniści po II wojnie”.
  TAK! potrzebna jest miotła i BAT!

  “Na pytanie, czy Prawo i Sprawiedliwość realizuje węgierski scenariusz, prof. Ćwiąkalski odpowiada: – Tak, niestety. Jak ktoś to niedawno powiedział “Najpierw trzeba wykończyć Trybunał Konstytucyjny, żeby rozprawić się z sędziami”. JESTEM ZA…

  Tak! MY POLACY czekamy z niecierpliwością na
  otwarcie drzwi w sali sadowej – po to by wpuścić
  TROCHĘ SPRAWIEDLIWOŚCI…ony tzn.postkomuchy
  i liberały(świetnie uzupełniają się) wyznawały zasadę ” TU jest Sąd… TU nie ma sprawiedliwości…TU przychodzi się po WYROK!! 🙂

  Życzę PiSowi powodzenia w porządkowaniu “stajni” nazwanej po 89′ niezasłużenie i NA WYROST – –
  – wymiarem sprawiedliwości !!

 8. wieczorynka
  14 września 2016 at 17:26

  W tym roku waloryzacja rent i emerytur była liczona w promilach przypuszczam, że niektóre bardzo ważne osoby, które podjęły taką decyzję mają więcej promili we krwi. To co proponują na 2017 rok niewiele się różni. Ja natomiast proponuję zmniejszenie apanaży np. o 50% różnym ważnym osobom i tak tego finansowo nie odczują.

 9. wlodek
  14 września 2016 at 18:17

  Skąd my to znamy. Stara metoda Ziobry, zamiast wezwać o 6 rano pobudka, psy wchodzą!PRl i w tej kwestii to był raj.A szkoda bo trzeba było “demokratów”pogonić!

  • wieczorynka
   14 września 2016 at 21:27

   Włodku, życzę miłego wypoczynku w Bułgarii, daruj sobie politykierów, jak mawia jeden z komentatorów to szkoda nafty. Ja w czasach gdy wyjeżdżałam na urlop to nie zabierałam nawet zegarka i uważam, że takie wakacje są najprzyjemniejsze. Pozdro

   • wlodek
    14 września 2016 at 22:08

    Co mam robić jak Bułgarzy ciągle pytają “Kekwo stawa w Polszy”,to tłumacze im O.P.A u nich też nie wesoło przed wyborami prezydenckimi.W sobotę jadę do Grecji to odpoczne od przyjaciół internetu i rakiji.Pozdro.

 10. Mykoła
  15 września 2016 at 10:43

  Krzyku58, będę się modlił za PiS chociaż nie chodzę do kościoła, aby im starczyło sił i czasu nad rozprawieniem się z tymi ukrytymi wrogami Polaków jak JJ, Ć, i innymi.Natomiast ubolewam nad tym, że do mojego Przyjaciela Wladka nic nie dociera a jeszcze do niego dołączyła Wieczorynka, przecież chyba nie pije z nim – Wladkiem horilki, chyba, że liczy, że jak wróci z Bułgarii to jej przywiezie znany z czasów PRL koniaczek. Pozdrawiam.

 11. wlodek
  15 września 2016 at 16:07

  Mykoła jutro w Wielkim Sofijskim Soborze postawie i zapale 2 świeczki. Jedną żebyś zmądrzał,drugą aby te pisomatołki zniknęli jak hitleryzm w Niemczech!

  • krzyk58
   15 września 2016 at 18:06

   Zapalić można,ba!Nawet należy, lecz nasuwa się tutaj
   pewne ‘ale” – Czy naprawdę Włodku nie ma już
   szlachetniejszej intencji?

   Jeśli “zmądrzejemy” wszyscy i równocześnie w jedynie
   słusznym kierunku to będzie równoznaczne z TYLKO(codziennym)stawianiem parafki przy teście autora np.”czytałem’ i nic więcej! 🙂
   Tylko tyle i aż tyle. Analogia polityczna…
   – nietrafiona.To co ma miejsce na podwórku krajowym
   zasługuje na …jeśli nie na poparcie, to przynajmniej na życzliwe spojrzenie. Polityka
   zagraniczna a zwłaszcza kierunek WSCHODNI – WIELKI DRAAAMAT!!

   • wlodek
    15 września 2016 at 20:55

    Krzyku,bardzo bym chciał ale po dzisiejszych komentarzach w Bułgarii konflikt z Rosją w kwestii Smoleńska jest nieunikniony, zapale świeczki w intencji dobrych stosunków z Rosją jeśli nie w tym to w następnym pokoleniu,niech Sw.Sofija pomoże!

 12. Mykoła
  15 września 2016 at 17:32

  Wladyk, mówię ci bardzo poważnie nie pij bułgarskiej rakii dużo lepsza jest PLISKA i nie zrobi w twojej głowinie tyle spustoszeń jak RAKIJA. Liczę, że jak wrócisz to przywieziesz chociaż jedną butelkę oczywiście PLISKI. Po za tym życzę przyjemnego pobytu w Grecji no i oczywiście w Bułgarii a Polską się nie przejmuj, DOBRA ZMIANA DA RADĘ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Soft Power

Scroll Up