Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

25 kwietnia 2018

Co takiego wam Polska zrobiła?


 Szokujące przemówienie pana Antoniego Macierewicza Ministra Obrony Narodowej w Sejmie. Prawdziwe show, na miarę tego wybitnego człowieka. Niestety, co trzeba powiedzieć w sposób wyjątkowo jednoznaczny, ale pan minister w wielu sprawach, jakie przedstawił oraz co do ogólnej zasady przedstawionej krytyki ma prawdopodobnie rację. Jeżeli rzeczywiście okaże się tak, że chociaż połowa tego, co pan minister powiedział to prawda, to nie tylko należy ukarać winnych stwierdzonym nadużyciom, czy też niedokonaniom. Przede wszystkim należy się zastanowić nad tym, czy ktoś celowo nie promował polityki bylejakości i destrukcji w Ministerstwie Obrony Narodowej i Wojsku Polskim.

Przykładowo taki kwiatek jak zapewnienie bezpieczeństwa współpracy wojskowej z Federacją Rosyjska, obiady, przyjęcia, wizyty przedstawicieli SKW w Moskwie, Petersburgu, fotografowali się na tle okrętu Aurora. To element z przemówienia, o bardzo silnej wadze, gdzie pan minister odniósł się do porozumienia pomiędzy Służbą Kontrwywiadu Wojskowego z właściwymi służbami po stronie Federacji Rosyjskiej. Tego typu kwiatków było więcej, w tym pan minister ujawnił fakt, że Polska straciła możliwość produkowania amunicji do moździerzy samobieżnych 120 mm Rak. Usłyszeliśmy o eskadrze śmigłowców uderzeniowych, zgłoszonych do działania w ramach NATO, ale bez rakiet przeciwpancernych. O Fregacie rakietowej z niesprawną wyrzutnią, bez systemu kierowania ogniem. Pan minister przypomniał zmiany w dowodzeniu wprowadzone stosunkowo niedawno, prowadzące do chaosu w dowodzeniu. Pan minister przyznał, że Polska posiada jedne z najniższych zdolności do mobilizacji rezerw w Europie. Także wiele innych, temu podobnych kwiatków. Przykładowo jeszcze system obrony powietrznej kraju pan minister uznał za stan dramatyczny. Zlikwidowano cały system radio-elektroniczny wykrywania obiektów latających. Rozpoznanie radio-lokacyjne, było kierowane dyrektywą, na wykrywanie tylko obiektów powyżej 3000 m nad ziemią. Rzekomo rozpoznawano obiekty latające wzrokowo, ale nie było jak ich rozpoznać radio-elektronicznie. Wychodzi na to, jakby poprzednicy nie słyszeli o dronach lub rakietach samosterujących na niskiej wysokości. Zagraniczni instruktorzy szkolący polskich pilotów stwierdzali narastający chaos w szkoleniach. Mówimy o brakach, błędach i świadomych zaniechaniach, stwierdzonych przez misje zagranicznych obserwatorów. Tą część przemówienia pan minister utajnił.

Jedynie dla 1/3 żołnierzy zabezpieczono indywidualne pakiety zabezpieczenia medycznego. Nie zabezpieczono pełnego stanu zapasów wojennych i bieżących, przykładowo kierowane pociski rakietowe – stan zapasów 17%, inne pociski rakietowe – 9%, pociski 35%, środki bojowe do najnowocześniejszych samolotów – 45% w innym 7%. Minister oskarżył poprzedników o kupowanie błyskotek i marnotrawstwo polskich pieniędzy. Stwierdzono sukcesywne zużywanie się środków bojowych dla sprzętu po LWP. W niektórych grupach sprzętu poziom zabezpieczania środków bojowych to 10%. Pan minister podał, że te dane ma dzięki pracy Najwyższej Izby Kontroli, mówił o jawnych fałszerstwach i okłamywaniu dowódców o uzbrojeniu, które rzekomo było w magazynach na czas wojny, ale niczego takiego nie było. Pan minister oskarżył polityków o wprowadzanie dowódców świadomie w błąd. Siłom zbrojnym nie zapewniono możliwości walki radio-elektronicznej i rozpoznania radio-elektronicznego.W listopadzie 2015 było sprawnych poniżej 50% wozów bojowych jednego ze środków pancernych. Podpisywano umowy na wsparcie informatyczne, pomimo posiadania własnych kadr. Przepłacano kwoty za tego typu usługi. Brak sprawowania nadzoru nad szpitalami wojskowymi, które się zadłużały w parabankach. Stwierdzono obsadzanie kluczowych stanowisk przez byłych oficerów WSI. Stwierdzono rozrost kadry urzędniczej w MON. Minister mówił więcej, dużo więcej. Podano struktury ilości oficerów pracujących w MON z około 1500 pułkowników, aż około 774 pracowało w MON. O ziemi we władaniu instytucji podległych wojsku szkoda słów. W ogóle szkoda słów, zwłaszcza o umowach zlecenia dla osób z politycznego otoczenia ministra. Łącznie wydano 1 mln PLN na ekspertyzy. Przyznawano służbowe karty płatnicze, o wysokich limitach. Obdarowane osoby kupowały za nie alkohol, opłacały spotkania biznesowe itd. Szkoda, że pan minister nie wymienił nazwisk. Bolą informacje o niezabezpieczeniu archiwów. W tym samego Marszałka Piłsudskiego, które rzekomo gniły i pleśniały. Za to nie żałowano pieniędzy na nieefektywne działania promocyjne, w tym „30 tyś., tablic Mendelejewa”, które zalegały w piwnicach. Po prostu mózg staje i odmawia posłuszeństwa, tego się nawet nie da komentować.

Pan minister spuentował, że należy ustalić, w jakim stopniu to wszystko było wynikiem polityki, a w jakim może po prostu głupotą? Ciężko jest się do tego wszystkiego odnieść, ponieważ oskarżeń wykazujących totalną patologię i dysfunkcję naszego wojska było wiele. Rzeczywiście ujawniona filozofia Platformy Obywatelskiej w dziedzinie bezpieczeństwa państwa, jawi się, jako horror. Redukcje, likwidacje, jedna wielka porażka. Coś strasznego, szkoda słów, nie tylko nóż się w kieszeni otwiera, ale nawet sznur się sam w pętle skręca.

Nie da się do tego wszystkiego odnieść bez emocji, poczekajmy na stenogram z wypowiedzi pana ministra, poczekajmy w jaki sposób oskarżeni się do tych tez odniosą, ponieważ mówimy tutaj o bardzo poważnych sprawach. Skala i ilość zarzutów jest miażdżąca. Powtórzmy, jeżeli nawet połowa się potwierdzi, to horror. Co takiego wam Polska zrobiła? Pytał się pan minister – oskarżycielsko patrząc na swojego poprzednika… To jest przerażające.

Tags: , , , , , , , ,

6 komentarzy “Co takiego wam Polska zrobiła?”

 1. Realista
  12 maja 2016 at 05:02

  Antoni zrobił Show! Był najlepszy!

 2. Inicjator
  12 maja 2016 at 05:05

  Jak w filmie Hitchcocka.

  Najpierw jest trzęsienie Ziemi – a potem napięcie tylko rośnie.

  Tylko czy należało to robić tak publicznie?

  Sojusznicy i przeciwnicy Polski zapewne znali te fakty od lat.

  Po co jeszcze straszyć społeczeństwo?

  Rozliczenie winnych to jedno, ale brakuje mi wzmianki o programie SANACJI złego stanu SZ RP – bo zły stan od lat opisuje Obserwator Polityczny.

  Terminy, koszty, planowane zasoby – to musi być sformułowane!

  Inaczej skończy się na biadoleniu.

  A więzienia i ośrodki odosobnienia – należy stale budować i modernizować …

  Zawsze się mogą przydać.

 3. krolowa bona
  12 maja 2016 at 05:22

  A moze to Nato pragnelo zniszczyc czlonka Paktu Warszawskiego…byl rozkaz …..moze winno to otworzyc oczy i nalezy wysc z Nato i zaczac indywidualnie myslec o obronie ojczyzny ?
  Wydaje mi sie , ze wogole wlasnie zaczela sie nowa era w wojskowosci, odwrotna od tej z lat ostatnich …niemiecka minstra ( ! ) pani Ursula von der Leyen zapowiedziala zwiekszenie o krocie kadr wojskowych, ich obslugi administracyjnej, pryncypiow obronnosci, wszak kryzys uchodzctwa stworzyl kompletnie nowa sytuacje…z uwagi na wielkie “nasladownictwo” tego , co dzieje sie w Niemczech w Polsce i gdzie inndziej moze zacznie sie w tym kuerunku wszystko i w Polsce zmieniac …..czy te braki, bledy it’d. w polskich silach zbrojnych to wynik indolencji i korupcji czy wynik neoliberalnych mrzonek trudno jest poqiedziec, gdyz w tej materii wiele rzeczy jest utajnionych, inne z uwagi na celowa propagande jest przedstawianych w innym swietle…czy pan minister sie oby swoja publiczna spowiedzia nie za bardzi zagalopowal wybrzydzajac tak glosno wyjawil tajemnice resortu ,ktory z uwagi na wenerzne interesy panstwa i jego bezpueczenstwo nie miga byc upublicznine…. a propos w Niemczech, w Belgii itd. tez podobne “numery”…

 4. jerzyjj
  12 maja 2016 at 10:02

  ZAWSZE MUSZĄ BYĆ POLITYCZNI IDIOCI ODBIEGAJĄCY SWOIM INTELEKTEM OD OTACZAJĄCEJ ICH RZECZYWISTOŚCI… CI DWAJ MINISTROWIE (MON i MSZ) NIE MUSZĄ WYWAŻAĆ PRZYSŁOWIOWYCH DRZWI BO MAJĄ ZAGWARANTOWANE MIEJSCE POZA KOLEJNOŚCIĄ W TWORKACH ALBO W CHOROSZCZY.TEGO STEKU ICH BZDUR NIE DAŁO SIĘ SŁUCHAĆ.
  PS.
  PRZED KIM UCIEKAŁ M…….CZ ZE SMOLEŃSKA ?
  … ten ,,bohater” uciekł 10 kwietnia 2010 roku ze Smoleńska w takim strachu i pośpiechu, że nie zdążył nawet spojrzeć na miejsce katastrofy.
  http://forum.echodnia.eu/macierewicz-uciekl-ze-smolenska-z-pelnymi-gaciami-t299601/

 5. daniel
  12 maja 2016 at 18:55

  przecież to właśnie pan minister niszczył poprzednio WSI. A teraz się wielce dziwi. Najpierw sam zniszczył resztki zdolności wojska i teraz piętnuje.

 6. jurek
  13 maja 2016 at 12:02

  no tak w czasach PRL bylismy po ZSRR druga armia niestety Niemcy,Anglia,Francja nie pozwola na to….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Wojskowość

Scroll Up