Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

26 maja 2018

C Днем Победы! 9 maja – dzień w którym nasz świat narodził się na nowo!


 Nie można dopuścić do rewizji historii! Nie można pozwolić na lżenie pamięci męczenników i bohaterów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej! Nie można pozwolić na zakłamania, przeinaczenia, relatywizację i przemilczenia. Czyny, których dokonali Żołnierze i Żołnierki Armii Czerwonej, Ludowego Wojska Polskiego oraz innych wojsk sojuszniczych w walce z hitlerowskimi Niemcami i ich sojusznikami, do dzisiaj nas zobowiązują i będą zobowiązywać jeszcze przez lata, pokolenia, wieki. Dlatego i tylko dlatego, żeby się ten dramat nie powtórzył. Potrzebę pokoju, porządku i bezpieczeństwa – potrzebę wolności, rozumieją tylko ci, którzy zaznali zniewolenia, a ich los był przesądzony w zamysłach „zdobywców” z rasy wyższej. Co takiego się stało w naszym kraju, że w trzecim i czwartym pokoleniu już nie pamiętamy, kto nas zniewolił i chciał biologicznie wyniszczyć? Może nie chcemy pamiętać? Może lepiej nie pamiętać, żeby nie chcieć zemsty? To nie była wojna w rozumieniu klasycznym, to była wojna totalna, na wyniszczenie – napadli nas prawie wszyscy sąsiedzi, nawet współobywatele okazali się ludobójcami. Mogli tylko przepędzić, jednak zabijali.

Jedyną realną siłą, z której strony Polacy w czasie II Wojny Światowej otrzymali pomoc, a ich wysiłek zbrojny nie został zmarnowany, przekłamany i wyrzucony na śmietnik historii był Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Kraj, którego wojska wkroczyły na terytorium państwowe Rzeczpospolitej razem z okupantem niemieckim i słowackim.

Przedziwny był, bowiem przebieg sojuszy w tej okrutnej wojnie na wyniszczenie. „Gdyby Hitler najechał piekło, zaproponowałbym Izbie Gmin zawarcie paktu z diabłem”, [W. Churchill, The Grand Alliance, Boston 1950, s. 370-371]. To znamienne słowa przywódcy Wielkiej Brytanii, uzasadniającego potrzebę sojuszu z państwem Józefa Stalina. Polska weszła w wojnę w oparciu o gwarancje państw zachodnich, które chwilę wcześniej w Monachium nakazały Czechosłowacji, zredukować swoje terytorium państwowe, tylko ZSRR przeciwstawiał się temu bandyckiemu bezprawiu w wydaniu „zachodnich demokracji”. W istocie to cud, że się zdecydowali wypowiedzieć Niemcom w ogóle „śmieszną wojnę”. Odarli się ze złudzeń, widząc rozwój sytuacji. ZSRR postąpił tak z Polską, jak postąpiła Polska z Czechosłowacją zajmując Zaolzie, czy to się nam podoba, czy nie – wielu postrzega to działanie w ten sposób na Zachodzie. Nikt, nie wnika w to, że Czechosłowacja zaatakowała Polskę w najtrudniejszych dniach wojny z Bolszewikami. Bowiem nikogo nie interesują meandry historii w Europie Środkowej, tak samo jak nikogo nie interesują religijno-rodzinno-sąsiedzkie wrogości na Bałkanach. Z perspektywy wielkich potęg i masowej opinii publicznej, liczą się fakty medialne, które starannie filtrują ich media na użytek własnej polityki. Przecież tak było już w Rzymie! Nawet wcześniej, Aleksander Wielki miał własnych propagandystów! Dlaczego więc mając świadomość ówczesnych układów – koncentrujemy swoje żale i nienawiść na współczesnej Rosji, podczas gdy Amerykę, Wielką Brytanię, a nawet Niemcy uważamy za sojuszników i gwarantów naszego bezpieczeństwa?

Jest oczywistym, że okoliczności się zmieniły, to nie podlega dyskusji. Jednakże, dlaczego nie domagamy się prawdy? Co z tzw. katastrofą w Gibraltarze? Co z losem Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie? Dlaczego nie mówi się o tym jak zachodni alianci potraktowali armię bez rządu i bez ziemi? Dlaczego nie mówi się o tym, że ziemie zachodnie zawdzięczamy nieustępliwości Józefa Stalina? Jeżeli mamy naświetlać prawdę historyczną, to do bólu szczerą i prawdziwą. Chociaż czy byśmy wytrzymali taką prawdę? Łatwiej jest udawać „przyjaźń” z Niemcami i Ukraińcami, czyniąc wrogiem Rosjan, niż uświadomić sobie brutalną prawdę o wnioskach z ostatniej wojny. Tylko jak to się stało, że 70 lat po wojnie, ci którzy mordowali naszych ojców i dziadów są dzisiaj przedstawiani jako nasi przyjaciele, a ci którzy mimo wszystko jednak nas uratowali – jako wrogowie i zagrożenie? Ktoś może wyjaśnić ten fenomen?

Właśnie dlatego, żeby wyjaśnić ten fenomen nie można pozwolić na fałszowanie historii, mając prawdziwy ogląd sytuacji, powinniśmy wyciągnąć wnioski, chociaż raz właściwe?

Problem polega na tym, że jeżeli konflikt w naszym regionie wydarzy się ponownie, znowu będziemy jego największymi ofiarami – bez względu na to, czy będziemy po stronie zwycięskiej, czy przegranej. Po prostu na tym obszarze jesteśmy skazani na śmiertelne zwarcie się głównych potencjałów stron wojujących. Trzeba z tego wyciągnąć wnioski, ponieważ to, co jest przekleństwem w okresie wojny, moglibyśmy zamienić w błogosławieństwo w okresie pokoju, ale ze względu na sumę niezrozumiałych napięć niestety nie jesteśmy w stanie. Podobnie nie wszyscy jesteśmy w stanie wyjechać do Kanady, jak niektórzy – nawet symbolicznie w taki dzień.

Bądźmy świadkami historii, pamiętajmy o Bohaterach i Męczennikach tej wielkiej wojny. Pamiętajmy o tym, że 9 maja świat narodził się na nowo, nasz świat nawet zmartwychwstał! Oswobodzenie od szaleństwa niemieckiego faszyzmu przyszło ze Wschodu! Bez względu na wszelkie inne kwestie historyczne, ten fakt jest niezaprzeczalny i nie podlega dyskusji. C Днем Победы!

Дорогие коллеги, друзья!

Поздравляю Вас со святым для каждого из нас праздником, – Днем Победы! Счастья Вам, Мира и добра! Радости, понимания и мирного неба над нами всегда! Это радость со слезами на глазах… Спасибо, Ветеранам, что живем!

C Днем Победы!

Rosyjskie tłumaczenie [tutaj]

Tags: , , , ,

24 komentarze “C Днем Победы! 9 maja – dzień w którym nasz świat narodził się na nowo!”

 1. Inicjator
  9 maja 2016 at 05:04

  Słuszny tekst.

  Jak za kilka lat ceny ropy wrócą do tych sprzed dwóch – Rosja powinna zacząć ekshumować SWOICH POLEGŁYCH.

  W tym czasie da się promami po Bałtyku całkowicie omijać Polskę.

  Tak jak obecnie rurociągowo.

  Będziemy wówczas nareszcie we WŁASNYM DOMU.

  Jeszcze tylko 12-to metrowy, betonowy płot (jak w Izraelu) na granicy z Obwodem Kaliningradzkim, i będziemy w Euroatlantyckim Raju.

  Tylko co wówczas z wędrówkami bobrów na północy?

 2. Wierny_czytelnik
  9 maja 2016 at 06:01

  Wieczna cześć i chwała bohaterom Armii Czerwonej, Ludowego Wojska Polskiego i innych wojsk sojuszniczych w walce z niemieckim faszyzmem. Wieczna pamięć bohaterom i męczennikom Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

 3. wlodek
  9 maja 2016 at 06:31

  Prawdziwa lekcja Historii i Polityki!Sława i Pamięć Zwycięzcom! Z Dniom Pobiedy!!!

 4. krzyk58
  9 maja 2016 at 07:43
  • wieczorynka
   9 maja 2016 at 18:08

   Nie dam sobie wmówić, że to Amerykanie nas wyzwolili a tak uważa duża część młodych na Zachodzie i w Polsce niestety też. Chwała bohaterom, którzy wyzwolili nie tylko Polskę ale i dużą część Europy.

 5. krzyk58
  9 maja 2016 at 08:05

  Niecała godzina pozostała do bezpośredniej transmisji
  uroczystości Dnia Zwycięstwa z Moskwy…

  http://rus24.tv/

 6. Mykoła
  9 maja 2016 at 08:14

  Krzyku58, myślę, że nie tylko mnie sprawiłeś WIELKĄ RADOŚĆ dziękuję. Myślę głośno co jeszcze może zepsuć polski katolik. Na ten moment cieszmy się, pozdrawiam oczywiście z DNIEM ZWYCIĘSTWA.

 7. r33
  9 maja 2016 at 08:23

  C Днем Победы! To wielkie zwycięstwo, któremu zawdzięczamy istnienie. Owszem wzięli nad pod but, ale jednak Polska istniała i nas nie mordowano dlatego bo jesteśmy Polakami…

 8. Pozorovatel
  9 maja 2016 at 10:02

  Братья Россияне! C Днем Победы! Я приветствую вас во имя егo и мои мудрые и праведные друзья из Польши и Чехии

 9. krzyk58
  9 maja 2016 at 10:30

  Uwagi na gorąco: Szacunek dla Prezydenta Kazachstanu,
  Pana Nursułtana Nazarbajewa…

  Pan Minister Siergiej Szojgu jak zwykle nie omieszkał
  tuz przed wyjazdem na Plac Czerwony wykonać znak Krzyża
  – Szacunek!!

  Czy TAKI rytuał/obrzęd możliwy byłby w ‘chrześcijańskiej” Jewropie?

  Na gorąco rzucę niektórymi nazwiskami – tylko – Marszałków ZSRR…Żukowski,
  Malinowski,Rokossowski,Wasilewski…Nasze SŁOWIAŃSKIE
  nazwiska – pomijam pomniejszych ‘połkowodcow”…

  https://www.youtube.com/watch?v=pWDhx6gva6M

  https://www.youtube.com/watch?v=sailmeWkm_A

  https://www.youtube.com/watch?v=luSnOiYD-oE

 10. jerzyjj
  9 maja 2016 at 14:14
 11. bobox
  9 maja 2016 at 14:49

  Oswobodzenie od szaleństwa niemieckiego faszyzmu przyszło ze Wschodu ale gdyby Hitler nie zdecydował się napaść na swojego sojusznika ZSRR to wykończyliby nas nie tylko na zachodzie ale i na wschodzie. Trzeba pamiętać, że do 1941 roku więcej Polaków trafiło do sowieckich łagrów niż do niemieckich obozów koncentracyjnych. Zwarcia na naszym terenie nie będzie bo nie ma i nie będzie już niemieckiej potęgi. Demografia niemiecka na to nie pozwala. Tak samo jak nie pozwala na to demografia rosyjska. Oczywiście pod warunkiem odpowiednich i wcale nie tak wielkich inwestycji w polską armię.

  • hellbender
   10 maja 2016 at 00:55

   Niemiecka demografia właśnie się wzbogaciła o 2mln sztuk mięsa armatniego…
   więc nigdy nic nie wiadomo;)

 12. krolowa bona
  9 maja 2016 at 16:08

  To wrecz trywialne, by trzeba dokonowyc takich analiz i przypominac rodakom te niezwykle zalosna historie i ocalenie zycia panstwa ktore jak zmartwychwstanie podarowali Polsce zolnierze Armii Czerwonej…bez nich zmagania innycie byly by uwienczone sukcesem, czy znajac te tragedie i zbroczona krwia polska ziemie mozna popasc w sytuacje nienawisci w stosunku do swego wybawcy…czy wogole mozna ogarnac to logiczna mysla…? Tekst pod rozwage winien byc owszechnie rozkolportowany, czy np.w Youtube lub wikileaks to dobry pomysl ?

  Wieczna chwala i czesc wszyszkim zolnierzom wyzwolicielom, wieczny pokoj duszom poleglych w tej morderczej walce, ktorej ofiara wlasnego zycia polozyli kres …

  • wieczorynka
   9 maja 2016 at 19:32

   @ Bona, dodam, że dywanowe naloty Aliantów na niemieckie miasta wówczas gdy front wschodni zbliżał się do Berlina mordowały głównie ludność cywilną. Podobnie jak zrzucenie bomb atomowych na 2 miasta w Japonii. Trudno zatem przekonać się do demokracji zachodniej.

   • krzyk58
    9 maja 2016 at 21:32

    Klasyczny przykład:DREZNO!

 13. wlodek
  9 maja 2016 at 17:34

  Bobox,twoje wywody nie są warte funta kłakow!Prezentuj je w ONR lub w ambasadzie USA,może ci zapłacą ,opuść te łamy, szkoda zachodu!

  SZANOWNI PAŃSTWO KAŻDY MOŻE SOBIE PISAĆ NA CO MA OCHOTĘ, ŻEBY TYLKO NIE OBRAŻAĆ NIKOGO. SZANUJEMY ODRĘBNOŚĆ POGLĄDÓW I INNĄ WIZJĘ RZECZYWISTOŚCI. NIECH SOBIE BĘDZIE. PRAWDA SIĘ SAMA OBRONI. WEB. JÓZ.

 14. Kodłuch
  9 maja 2016 at 19:44

  Z okazji Święta – podsyłam kilka starych ale chyba aktualnych filmów z pozdrowieniami dla Redakcji i Komentatorów płci obojga! 🙂

  https://youtu.be/eq_G5qhh5dU

  https://youtu.be/qR1hbbfNVE8

  https://youtu.be/_eIiujoGV1g

  https://youtu.be/z8fMQoSoeK4

  https://youtu.be/xQ8Urf4WakY

 15. wlodek
  9 maja 2016 at 19:54

  Nocne Wilki dojechali do Berlina!I pytają w rosyjskiej TV,czy Polacy już wiedzą kto wyzwolił Oświęcim? Kiedy przestaniemy się ośmieszyć w oczach Świata?

 16. wlodek
  9 maja 2016 at 22:00

  Wieczorynko,co do polskich polityków nie mam złudzeń, coś jest w stwierdzeniu ,że mamy takich na jakich zasługujemy!Prezes,Donaldinio,Smoleński, Broszka to następcy styromatolkow ,dla których bycie amerykańskim pieskiem i dulary to raj.Pozdro nie tylko z okazji 9 Maja!

 17. jurek
  9 maja 2016 at 23:34

  Tak wiidzialem transmije
  z дненьм победьi.
  Tak Rosja swieci pamiec
  poleglych wszystkich
  nawet tych z caratu czyli bialych
  wszyscy zgineli za Rosje.
  Nie ma gorszuch czy lepszych
  Tylko co mnie zadziwia duzo jest tam krzyzy prawpslawnych i zlotych kopol.
  Drugi Rzym Chrzescijański tylko
  ze prawoslawny..

  Шaлько что мьi Поляки н знaют

  • krzyk58
   10 maja 2016 at 07:59

   Mnie też zadziwia,w sensie mocno pozytywnym!Patrz:
   min.Серге́й (Кужуге́тович)Шойгу́ po raz kolejny daje sygnał ŚWIATU…..
   ROSJA ostoja chrześcijaństwa(nie tylko),wartości TRADYCYJNYCH,KONSERWATYWNYCH(białych i czerwonych)… a z drugiej
   strony “lewicowa”,lewacka,kosmopolityczna,genderowa
   goniąca do samozagłady antycywilizacja szeroko
   rozumianego zachodu.

   Ps. A swoja drogą, Cerkiew Prawosławną zdołał uratować
   i przywrócił do życia Józef W.STALIN – w końcówce
   30′ po szaleństwach “internacjonałów’,kosmopolitów,
   trockistów….wówczas w ZSRR synagogi “miały się
   całkiem nieźle”. Dziwne nieprawda’ż?A może i nie(dziwne)gdy “pokopiemy” głębiej nie tylko z jednego
   “słusznego’ i obowiązującego źródła.

 18. krzyk58
  14 maja 2016 at 20:36

  В минувшие выходные на Первом канале вышел в эфир монументальный труд – пятисерийный документальный фильм “Освобождение Европы”. ..

  …История второй мировой войны — не только история великих сражений. Дипломатические битвы нисколько не уступали самым драматичным событиям на фронте. Этот фильм заставит посмотреть другими глазами на историю войны и на то, как она повлияла на дальнейший ход XX века.
  Как и когда родилась идея о санитарном кордоне вокруг России? Кто на самом деле помогал фашистам и делил Европу?…

  … А также развеем миф о бездействии Красной Армии во время Варшавского восстания и попытаемся разобраться, как же так вышло, что советская армия-освободительница уже в открытую зовется в Польше оккупационной? (Część druga).

  https://nstarikov.ru/blog/65914

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Historia

Privacy Preference Center

Scroll Up