Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

26 maja 2018

Bezwolna ręka Baracka Obamy na Kubie


 W trakcie wizyty pana Baracka Obamy Prezydenta Stanów Zjednoczonych w Hawanie, doszło do bardzo interesującego wydarzenia. Po przemowie pan Prezydent chciał prawdopodobnie poklepać po plecach lub objąć pana Raula Castro Przewodniczącego Rady Państwa Republiki Kuby. Ręka pana Prezydenta Obamy została przechwycona w przegubie, następnie zawisła przez chwilę w powietrzu z bezradnie zwisającą dłonią, którą pan Prezydent prawdopodobnie starał się pomachać.

Generalnie to dobrze, że obaj przywódcy się nie pobili, że nie doszło do rękoczynów, ani że się nie wyzywali. Skala różnić pomiędzy Kubą a Stanami Zjednoczonymi jest tak olbrzymia, że to naprawdę cud, że było możliwe w ogóle spotkanie głów państw.

Amerykańskie embargo nałożone na Kubę jest jednym z największych przykładów szkodnictwa we współczesnym świecie – można wręcz powiedzieć o przemocy państwowej, tj. państwa wobec państwa, gdzie Kuba jest ofiarą a Stany Zjednoczone napastnikiem. Tytułem do wprowadzenia embarga było znacjonalizowanie przez rewolucyjny rząd kubański własności amerykańskiej na Kubie bez należytego odszkodowania dokładnie 19 października 1960 r. administracja Prezydenta Dwighta Eisenhowera nałożyła embargo na handel z Kubą. 3 stycznia 1961 r. Stany Zjednoczone zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą, a 17 kwietnia tego samego roku miała miejsce próba zainicjowania zbrojnego przewrotu na Kubie tzw. lądowanie w Zatoce Świń – akcja przeprowadzona przez CIA.

Kuba względnie dobrze poradziła sobie z problemem embarga, kraj funkcjonował przez lata wspierając się istotną pomocą ze strony ZSRR oraz dzięki wymianie handlowej ze wszystkimi krajami bloku wschodniego i krajami niezaangażowanymi, które nie bały się amerykańskich sankcji za handel z Kubą.

Podobnie „ukarana” została Polska po wprowadzeniu Stanu Wojennego przez władze PRL. Wszyscy dokładnie pamiętamy nasze cierpienia zwykłych ludzi, dzieci bez lekarstw i innego rodzaju upodlenia, których doznaliśmy. Zachodni syty świat nie widział niczego złego ani w tym, cierpieli Polacy, ani żeby prześladować Kubańczyków, tylko dlatego ponieważ nie godzili się na całe zło, które Ameryka urządziła w ich kraju.

Trzeba pamiętać, że wśród wielu przyczyn Rewolucji na Kubie była postawa poprzednich władz Fulgencio Batisty (właściwe nazwisko Zaldivar), które prześladowały społeczeństwo m.in. stosując metody zastraszania, mordy, tortury, „znikanie” niewygodnych itd. Skala presji tamtych władz na społeczeństwo Kuby to skala przestępstw niemożliwych do opisania. Rewolucja była właśnie przeciwko wyzyskowi i przemocy, wyzysk niestety w wielu przypadkach miał twarz amerykańskiego gangstera, gdyż nie jest tajemnicą, że właśnie na Kubie swoje zyski lokowała amerykańska mafia. Właśnie w imieniu takich „biznesów” administracja amerykańska przeprowadziła najpierw próbę zamachu stanu i nałożyła swoje embargo. Oczywiście kontekst sprawy jest o wiele szerszy, warto o tym poczytać w książkach historycznych, są to sprawy niesłychanie ciekawe, pokazujące w jaki sposób działała druga strona, którą do dzisiaj wiele osób w Polsce uważa za „tą lepszą”.

Panu Barackowi Obamie należy się wielki szacunek i uznanie jednak za to, że zdecydował się zerwać z napastliwą polityką wobec Kuby, albowiem faktem jest że od początku okresu przemian, kiedy upadł blok wschodni a przede wszystkim ZSRR – życie znacznej części Kubańczyków uległo znacznemu pogorszeniu. Za to w pełni winę ponoszą Stany Zjednoczone.

Okazało się jednak, że prawda i dobro zawsze zwyciężają. Amerykanie przegrali konfrontację z Kubą, gdzie dalej istnieje socjalizm, a państwo jest na tyle silne, że jest je stać nawet na przyjmowanie amerykańskiego Prezydenta. Zarazem widać jak głupia była polityka nakładania sankcji, na kraj którego społeczeństwo i władze były zdeterminowane, żeby nie dać się poniżyć przez silniejszego sąsiada. To wszystko dzisiaj być może brzmi trywialnie, jednakże za tą sprawą stoi wielka niesprawiedliwość jaka została wyrządzona Kubie przez silniejszego i zdeterminowanego sąsiada. Zresztą, podczas tzw. kryzysu kubańskiego prawie wybuchła III-cia Wojna Światowa, do tego prowadziła polityka amerykańska. Warto o tym pamiętać, mniej więcej to wszystko, w tym oczywiście bezskuteczność polityki amerykańskiej wobec Kuby symbolizuje ta luźno zwisająca ręka amerykańskiego przywódcy.

Tags: , , , , , ,

32 komentarze “Bezwolna ręka Baracka Obamy na Kubie”

 1. Realista
  25 marca 2016 at 05:32

  Jeszcze do tego tańczył tango

 2. wlodek
  25 marca 2016 at 07:38

  Ta ręka, jak słusznie zauwazył spostrzegawczy Krakauer, to symbol USA bezwolna,ale dążąca do obejmowania w swoje szpony!

 3. krzyk58
  25 marca 2016 at 07:59

  Dosłownie,łapa zawisła jak nie przymierzając pęknięty,powiewający na wietrze ko…m…tylko trzy dni w sieci a jaka oglądalność!!

  https://www.youtube.com/watch?v=3N60X0Xm9m0

 4. inicjator
  25 marca 2016 at 13:04

  Czy to aby nie była “surowa ręka sprawiedliwości ludowej”?

 5. krzyk58
  25 marca 2016 at 17:05

  ….nakże za tą sprawą stoi wielka niesprawiedliwość jaka została wyrządzona Kubie przez silniejszego i zdeterminowanego sąsiada… I właśnie m.in. dlatego,
  Naród Kubański reprezentowany przez swojego przywódcę,
  nie życzy sobie zbytecznej fratenizacji czy poklepywania po plecach,takie przypadki obserwowaliśmy
  z olbrzymim niesmakiem z udziałem polskich politykierów
  a szczególnie proweniencji eseldowskiej oni neofici czuli się dowartościowani,nobilitowani “uderzaniem dłonią po plecach” przez Nowego(tym razem nie przyszywanego)Wielkiego Brata… już
  nie przebżydłe komuchy!!! 🙂 🙂 🙂

  Ps.Szacunek dla p.Raula Castro.

 6. jurek
  25 marca 2016 at 17:17

  Kuba sie sypie.
  Tak stanie sie znowu półkolonią i co znowu beda miwic o demokracji.
  Kuba nie ma koncepcji na swoj byt.po prostu oni znowu przegrali,lecz o tym nie wiedza.
  A sankcje to specjalnosc US.

  • krolowa bona
   25 marca 2016 at 21:14

   @jurek
   wydaje mi sie, ze zanim Kuba ponownie ( raz juz byla casinem gry hazardowej i i burdelem dla calych Usa, oraz targami narkitykow, co doprowadzilo do rewolucji i przewrotu na Kubie )stanie sie ( Pol)Kololonia dojdzie do krwawych starc, gdyz duza czesc ludzi chce znuesienia sanjcji ale nie pragnie zmuany ustroju, to jest bardzo.mocny trend …pewna grupa, glownie sterowana z kregow kubanskiej emigracji na Florydzie jest tak zawzieta na tych rzadzacych ns Kubie i wspierana przez sobie podobnych w Usa, ze zdaje sie bez rozlewu krwi sie nie obedzie ….moze byc z tego nawet duzy konflikt swiatowy ….

  • krolowa bona
   25 marca 2016 at 21:25

   c.d.
   mowili dzisiaj w “arte” TV / wiadomosci 19:10, ze wyladowal wlasnie na Kubie legendarny zespol “ROLLING STONES” z. Mike’em Jagger’em, maja dac bezplatny koncert dla cos 400 .000 – 600.000 ludzi …mowiono na Kubie, ze to bardzo nie dobrze , gdyz ten wystep niby wzmocni “rezim” na Kubie , a inni , ze “Zachod” juz sie skrada , by sobie “zwyklych ” ludzi zjednac …by nie stawiali oporu…bezplatna brazowa oranzada, bezplatne podkoszulki, bezplatne torby i inne “prezenty” sa w kontenerach w/w zespolu jako sprzed niezbedny do koncertu …,w Polsce tez byly podobne akcje kulturalno-oswiatowe…az do prywatyzacji wlacznie ….

   • jurek
    25 marca 2016 at 22:55

    Tak,ale trzeba pamietac
    natura ludzka ulomna jest.
    Kuba padnie,bo nie ma koncepcji,ani wizji,a koncerty to mydlenie oczu,mlodzi chcą zmiany i beda ja mieli.
    Niestety Rosja juz nie pomoze,bo to daleko no i troche oslabiona,i potrwa zanim osiagnie ten pulap co miala kiedys.
    Kuba to stracony kraj
    i amerykanie wiedza o tym i nic z tym nie mozna zrobic,teżym Ruala Castro upadnie,bo system nie wytrzyma.a ludzie wierza w bajki no i chca te bajki sluchac,artykul jest dobry i celny i czytac trzeba go miedzy wierszami i wydaje mi sie,ze autor tez ma watpliwosci ale to juz melodia przyszlosci.
    Kuba nie obroni sie.
    Zostanie wielkim kasynem no i koniec niezaleznosci is over..

   • krolowa bona
    26 marca 2016 at 07:17

    @jurek, 25.03’2016,22:55
    Tak, tak, tak…analiza komentatora zgadza sie, ale czesc ludzi ns Kubie zna Usa it’d., i co oni tam wyrabiali …nie chce tego, ale krew sie tam poleje i wcale nie jest powiedziane, ze wujek zmieni na zawsze system polityczny…na Kubie jest batdzo goraco, ludzie od 16 pija bardzo mocny alkohol i sa w swoim bolu i upodleniu, ktorego doznali bardzo zawzieci…nie chca dac sie znowu wykiwac, proponowano I’m po upadku muru w Europie nowy porzadek, oni nie chcieli zmiany sytemu, widzieli co sie dzieje i co to za zaraza neoliberalizm, samichody maja , ze tak powiem wlasnej roboty, jak wszystko inne i znaczna liczba ludzi ma na Usa uczulenie, jako zrodlo wszelkiego zla, nie pojdzie I’m tak latwo jak to mialo miejsce w Polsce…oni sa ostrozniesi, ale walki i to krwawe beda zdaje sie mialy miejsce …..owszem, Rosja oslabiona, ale bombke a. moze tam skierowac, jak wujek bedzie nachalny …

   • krolowa bona
    26 marca 2016 at 07:27

    c.d.
    zdaje sie, ze tez Chiny zaiteresujs sie Kuba…do tej pory z rezerwa, bo na Kubie mocne bazy wojskowe i ten oboz Guantanamo …co zrobi wujek z tym obozem…?Ludzi , ktirzy tam zostali zamknieci, wogole bez zadnych dowodow na dokonane “przestepstwa” nikt nie chce udzielic azylu…taka pieklo na ziemi zrobili tam ci “demokraci”…., dlatego Kubanczycy sa troche ostrozniesi…naturalnie, nikt nue jest jasnowidzem, ale z uwagi na punkt strategiczny Kuby…moga byc mocne walki o przejecie tam wplywow….uwaga, uwaga !!!

 7. inicjator
  25 marca 2016 at 17:47

  Jest to ręka, której władza ludowa nie zawaha się obciąć, jak by było trzeba.

  Tylko że tankowce pełne COCA-COLI już stoją w portach Florydy …

 8. rob
  26 marca 2016 at 01:35

  Kuba właśnie kapituluje wobec amerykańskiego dyktatu a gest Raula to ratowanie resztek godności.
  I nie będzie inaczej niż u nas: najpierw otwarcie i pozory poprawy (dla niektórych rzeczywista) a potem ręka w nocniku bo reszta już sprywatyzowana (łącznie ze szkolnictwem i służbą zdrowia)

 9. wlodek
  26 marca 2016 at 09:13

  Mimo wszystko Kuba jak wulkan gorąca! Było biednie ale sprawiedliwie,ludzie którzy całe życie korzystali z bezpłatnej służby zdrowia,szkolnictwa szybko nie zrezygnują, trochę Coci nie zaszkodzi,a większe zainteresowańie było Rolling Stonsami niż Obamą. Cuba venceremos!

  • krolowa bona
   26 marca 2016 at 17:13

   @wlodek
   oni maja medycyne i sluzve zdrowia na bardzo wysokim poziomie, min. wysocy dygnitarze z cale Ameryki Lacinskiej np. z Wenezueli jedzili na Kube na leczenie …ale i inni, takze ludzie sztuki i kultury ….

   • jurek
    26 marca 2016 at 22:14

    A ja mowie to kwestia czasu.
    Rezim jest pod sciana
    a po prostu ameryka jest
    za blisko.
    Po co sie zajmowac krajem,ktory bedzie
    polkolonią US.
    Kraje BRICS czyli Brazylia,Rosja,Chiny,RPA,nie maja pomyslu naKube.
    Rosja odstapi wplywy za Ukraine.
    No i tez nie chce sie angaxowac tam.
    Musi obserwowac co bedzie tu blisko.
    Lada moment bedzie
    majdan na Bialorusi,
    lecz tam prawdopodobienstwo
    bedzie goraco i tam
    wejda bo sa tam trzy
    bazy wojskowe,
    a po co im Kuba.
    Oni wolą coca cole.
    Takie sa realia.

   • krolowa bona
    27 marca 2016 at 03:41

    @jurek
    Majdan na Bialorusi ?
    To i tam wujka ponioslo ?
    Wydaje mi sie , ze ludzie na Bialorusi cenia, co maja i wcale nie chca do UE …..zwlaszcza teraz …

 10. wlodek
  26 marca 2016 at 21:02

  Królowo miałem przyjemność studiować i grać w siatkówkę z Kubańczykami,to waleczny ,mądry dzięki socjalizmowi naród i powrotu do burdelu USA nie będzie chociaż jak to w życiu bywa trochę się znajdzie.Ale to najstarszy zawód świata!Wesołych albo Spokojnych Świat.

  • krolowa bona
   27 marca 2016 at 03:33

   @wlodek
   Dzieki, takze SPOKOJNYCH I MILYCH SWIAT ORAZ SMACZNEGO JAJKA, BO TO SYMBOL ODNAWIANIA SIE ZYCIA I NADZIEII NA LEPSZE JUTRO …DEDYKUJE WSZYSTKIM, NADZIEJA I WIARA POTRZEBNA JEST WSZYSTKIM
   osobiscie Swieta to ja mam juz zaplanowane, wlasnie podlapalam jakas grypke, “leb mi peka” i z nosa formalnie mi cieknie…bardzo nieprzyjemne, musze szybko podac dalej…
   Ludzie ! Kiedy zmieniamy czas na letni ? Mi cos sie pokickalo i nie wiem kiedy to wypada w tym roku …bardzo tych wyglupow ze zmiana czasu nie lubie ..,FR juz sie wiecej nie wyglupia ze zmiana czasu na letni, nie dosc, ze tu wszystko ludziom kradna, to jeszcze i czas kradna ….cholera jasna …
   W TV “arte” w Wielka Sobote i Niedziele Wielkanocna quecziry tematyczne poswiecone Rosji, od zarania dziejow: kultura, polityka, jak pogoda i klimat ( dlugie, bardzo zimne zimy, malo swiatla , mniej zboz sie udaje w takim klimacie…it’d., it’d ) , arcyciekawe, kto moze niech oglada, jest 7 dni gratis w internecie http://www.arte-tv.de/ siebenplus/rosja

  • krolowa bona
   27 marca 2016 at 03:37

   c.d.
   wieczory tematyczne o Rosji w “arte” TV sa w jezyku niemieckim, francuskim, angielskim i hiszpanskim, kto ma duzy, pojemny komputer i duzy ekran, moze korzystac z Translation…

 11. wlodek
  26 marca 2016 at 22:38

  Jurek kto ci każe wypisywać takie brednie na temat Rosji jutro napiszeż że opuszczą Krym i zostawią Donbas i napadną na bogatą Polskę, zgodnie z ustaleniami z Monachium! Delirium rusofobi blisko!A Monachium był zdradą Zachodu ale w 1938!!!

  • jurek
   27 marca 2016 at 14:10

   Ja nie mowie ze Rosja opusci Krym,ani najorawdopodobnie Donbas,ale przymiarki sa i plany aby Bialorus miala Donbas,to od ludzi zalezy czy dadza sie nabrac czy tez nie.
   A Kuba spapitulowala
   a Rual Castro bedzie uciekac,niestety oni
   wola coca cole i rollings dtonsow i byc lokajami i krupierami w kasynach w Havanie jak przed rewolucja

 12. wlodek
  27 marca 2016 at 14:55

  Jerzy,bądźmy optymistami,Batko sobie poradzi,Waszczykowski wrócił z niczym,polskie jabłka nie pojadą przez Białoruś,a TV Biełsat oglądają padonki,jak u nas TVPiS.Pozdro!Niech żyje Mińsk najczystrze miasto w Europie,byłem i widziałem!

 13. jurek
  27 marca 2016 at 20:13

  wiem o tym,ze Minsk jest czysty.
  A jak wyglada Havana?
  Ani gospodarki i przemyslu.
  Kuba potrzebyje kapitalu.
  A prywatyzacja nieunikniona.
  Ten artykul jest proba wejscia do tematu Kuby
  .ameryka nie odpusci
  i nie bedzie juz tolerowac
  dziwolaga gospodarczego.
  Metoda powolnych krokow czyli na poczatku marchewka i
  pozniej kij.

  • krzyk58
   27 marca 2016 at 22:18

   Jest “tu” cały splot różnych zachodzących procesów
   kulturowych, etnicznych,klimatycznych i dlatego Hawana wygląda i przyszłości zachowa swój specyficzny klimat. Taka jest ichnia mentalność. Zmiany wizerunkowe będą
   w tych miejscach i “usługach” gdzie zainwestuje
   “dulary’ np. mafia z Miami…

  • wieczorynka
   27 marca 2016 at 23:06

   @jurek, Twoje wpisy zawierają swoistą logikę np. Ameryka nie odpuści,słuszne stwierdzenie. A co będzie jak ta kolonia zwana Ameryką pośliźnie się na skórce od banana? (oczywiście banana wyhodowanego na Kubie).

 14. jurek
  27 marca 2016 at 23:53

  Nie poslizgnie sie.Na Krym mieli chrapke.
  Ale zKuba to sie uda,ludzie
  chca tam zmiany,dolarow chca,Kuba nie ma wyjscia.
  Ameryka to
  zbawienie dla nich.
  Problematyka Kuby jest trudna.
  Tylko opcja przedrewolucyjna i nic wiecej.
  Havana potrzebuje dolarow jak ryba wody.
  Ameryka zrobi z Kuby wielkie
  kasyno i cudowne domy dla wiadomego celu.
  Kobiety chca byc takie trendy jak w US.
  No i miekkie narkotyki
  Kuba stracona.
  Nie ma pomyslu na siebie.
  Padnie sluzba zdrowia,po co leczyc starszych ludzi.

  • krolowa bona
   28 marca 2016 at 03:43

   @jurek
   tak, jest jak to komentator opisuje, zwlaszcza po upodleniu sankcjami gospodarczymi i kulturalnymi, zrwajacymi ponaf 50 lat, ale wlasnie dlatego , jak w krzywym zwierciadle jest negatyw do tego i wlasnie moze polac sie krew…tak jak wujek podzielil Koree na Poludniowa i Polnocna, Wietnam na polnocny i poludniowy, ktiry sobie jednosc panstwa krwawymi wieloletnimi walkami wywalczyl ..,taki podzial Kuby tez moze miec miejsce …jedni za szybka konsumcja po latach upodlenia i wstrzemiezliwosci na kazdym kroku , inni za wlasnym , ale tym samym powolnym rozwojem gospodarczym po zniesieniu sankcji ….gdyz wiedza , co bylo przed rewolucja …i tak wtedy nie mieli pieniedzy, tylko Usa-Bossy i Mafiosi, Kubanczycy bez wlasnej ziemi byli w glodzie i znoju i przy ok.40°C niewolniczo zmuszani do prac na polach z trzcina cukrowa ….az wydziedziczyli tych wielkich magnatow ziemi, bylo ich bardzo malo i byli czesto wojskowymi..,dlatego tak sie tak krew polala ….moze byc raz jeszcze dokladnie ta sama sytuacja ….nikt tego nie wie …..Realnie iceniajac sytuacje, zniesienie sankcji przez Usa ( ! ) i przy zachowaniu w rekach kubanskich tych manufaktur produkujacych najlepsze cygara swiata i ich originalna muzyka ( “BUENA VISTA SOZIAL CLUB “) , produkcja originalnych alkoholi ( rum i inne produkowane z trzciny cukrowej ) oraz cukru z trzciny cukrowej wysatrczlo by dla wszystkich obywateli , by zyc gonie ….bez zadnych prywatyzacji , powrot do posiadania ziemi przez garstke “panow” i czerpanie z tego wielkich korzysci lub zmuszanie pan do uprawiania nierzadu

  • krolowa bona
   28 marca 2016 at 03:57

   c.d.
   i…i….i…moze wywolac wojne domowa i podzial na Kuby na 2 czesci pro Usa i kontra Usa …,
   Ze wszyskich panstw Ameryki Lacinskiej zrobil wujek takie zaplecze taniej sily roboczej, rynek zbytu dla swioch towarow i rozpowszechnienie narkotykow, co sie dzieje do dzis w El Salwador lub Nicagarui…i gdzie wogole okiem nie zerknac …..do jakiego stanu tymi wszystkim i takimi “TTIP” umowami dopriwadzil wujek Mexik ??? , ze tam bandy dealerow nakitycznych walcza na noze i ze masowo z nedzy przez wysoki mur i pustynie uchodzcy z Mexiku i tych innych panstw. ryzykuja swoje zycie , cos 40% podczas tej wyprawy po zlote runo umiera z wyczerpania i odwodnienia organizmu …to maja Kubanczycy przed oczami …beda starcia tych realos z tymi idealos…a jest o co sie spierac …

 15. rob
  28 marca 2016 at 01:27

  młodzi Kubańczycy słuchają tylko amerykańskiego rapu (o szmalu i wypas brykach) a Buena Vista tylko w domach starców, niestety.
  I to pokazuje wybór Kuby

 16. jurek
  28 marca 2016 at 12:51

  Tak oni chca byc dalej niewolnikami,taka jest mentalnosc ich.
  Polska tez miala sankcje no wiemy jak sie to skonczylo.
  Prywatyzacja i deregulacja panstwa.
  Kube tez czeka ten los..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Historia

Privacy Preference Center

Scroll Up