Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

25 kwietnia 2018

Współpraca z amerykańskimi firmami jeszcze bardziej się pogłębi


Mateusz Morawiecki podczas spotkania Amerykańską Izbą Handlową Copyrights AmCham

Warszawa, 2 marca 2016 – Mateusz Morawiecki, Wicepremier i Minister Rozwoju, spotkał się z członkami Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham). Podczas spotkania Wicepremier przedstawił założenia ogłoszonego 16 lutego rządowego „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, skupiając się na głównych wyzwaniach stojących przed polską gospodarką, kwestiach związanych z klimatem inwestycyjnym w kraju oraz współpracy polsko-amerykańskiej. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 inwestorów, członków AmCham, a wiele osób śledziło jeszcze transmisję na żywo via Periscope.

Dzisiejsze spotkanie z Amerykańską Izbą Handlową w Polsce było bardzo ciekawe. Wyjaśniałem zasady naszego „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, to w jaki sposób może on służyć inwestorom zagranicznym, ponieważ widzę ich istotną rolę w rozwoju polskiej gospodarki. Mam nadzieję, że nasza dobra do tej pory współpraca z amerykańskimi firmami, będzie się dalej rozwijać. Wśród amerykańskich firm mamy wielu przyjaciół, którzy są obecni w Polsce od 10, 20 i więcej lat, znają Polskę, potrafią bardzo dobrze odczytać nasze potrzeby, rozumieją nasze priorytety na najbliższe lata” – mówił Premier Morawiecki.

Od lewej – Tony Housh, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej, minister Morawiecki, Copyrights Amcham

Tematy rozmów dotyczyły nie tylko inwestycji lokowanych w Polsce, ale również wsparcia dla polskich firm planujących ekspansję w Stanach Zjednoczonych i eksportujących tam swoje produkty. Wicepremier zwrócił także uwagę na konieczność rozwijania współpracy między nauką i biznesem oraz wspierania wszelkich przejawów innowacyjności, w tym w szczególności w małych i średnich przedsiębiorstwach, a w roli nauczycieli innowacyjności widzi firmy amerykańskie.

Kolejnym filarem naszej współpracy ma być obszar innowacji, w której Amerykanie są mistrzami świata. Chcemy się uczyć od nich jak najlepiej promować innowacyjność, żeby efekty przynosiły wartość dodaną również tutaj w Polsce.” – przekonywał Morawiecki

Wicepremier odniósł się również do Umowy o Partnerstwie Handlowym między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi (TTIP). „Polska ma własne stanowisko w kwestii TTIP. Jesteśmy zwolennikami podpisania tej umowy, ponieważ przepływ dóbr, zwiększenie strefy wolnocłowej na obszar rynku USA i również Kanady, dałyby nam kolejny impuls rozwojowy. Mamy swoje obawy dotyczące przemysłu chemicznego oraz zasad rozstrzygania sporów w ramach umów międzynarodowych i o te dwie sprawy będziemy na pewno zabiegali” – powiedział w trakcie spotkania.

Członkowie Amerykańskiej Izby Handlowej podczas spotkania z ministrem Morawieckim, Copyrights AmCham

Zapytany o źródła finansowania swojego planu zapewnił, że stabilność polskiego budżetu i całej gospodarki
są wartościami nadrzędnymi, a środki na planowane projekty są odpowiednio przemyślane i będą pozyskiwane
z kilku źródeł – zarówno krajowych, jak i europejskich oraz międzynarodowych.

Dziś się to na pewno spina, ale dostępność środków i udział komercyjnego kapitału jest bardzo istotny
w budowaniu projektów przemysłowych i infrastrukturalnych. Aktualnie prowadzimy rozmowy z wieloma podmiotami chętnymi do inwestowania w długoterminowe projekty energetyczne, drogowe czy kolejowe” – mówił Morawiecki – „Jesteśmy otwarci na wszelkich inwestorów, szczególnie tych z długoterminowym planem inwestycyjnym, sprowadzających do Polski nowe technologie oraz innowacje”.

***

Informacja redakcji: Uwaga wyłączenie licencji CC 3.0; wszelkie prawa do tekstu i zdjęć zastrzeżone dla podmiotu: Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (American Chamber of Commerce in Poland – AmCham).

Tags: , , , , , , , ,

14 komentarzy “Współpraca z amerykańskimi firmami jeszcze bardziej się pogłębi”

 1. Je Suis Obserwatorpolityczny.pl
  4 marca 2016 at 04:54

  Bardzo ciekawa inicjatywa, nawet pełna sala dla pana ministra

 2. Henryk Sawka
  4 marca 2016 at 07:49

  Obserwatorpolitycznny.pl – polska tuba amerykańskiego imperializmu!!!

 3. Filipińczyk
  4 marca 2016 at 08:13

  Bo OP to zakamuflowana opcja amerykańska, jeżeli się dobrze wczytacie w k., zrozumiecie że to polski nacjonalista a nawet narodowy-socjalista dążący do potęgi Polski

  • krzyk58
   4 marca 2016 at 10:24

   Uwaga do pierwszej części zdania – raczej nie…dalej,
   jeżeli tak jest, to jest to powód do DUMY i CHWAŁY,
   doprawdy nie widzę powodu do(samo)biczowania!
   To dobrze że nie odbieram zarysowanego przekazu na OP jako zakamuflowanej formy zachodniego lewactwa,d.eurokomuniści…

   http://5.firepic.org/5/images/2014-12/13/4wu0ej6b4lwl.jpg

 4. krzyk58
  4 marca 2016 at 08:30

  …Inaczej, dokona się w Europie i Polsce wkrótce TO – przed czym tak usilnie bronią
  się ostatnie oazy Wolnego Świata…

 5. Abp
  4 marca 2016 at 09:57

  … wiedzą sk…y czerwone jak się ustawić

 6. 50-parolatek
  4 marca 2016 at 10:54

  ” Wśród amerykańskich firm mamy wielu przyjaciół, którzy są obecni w Polsce od 10, 20 i więcej lat”…
  To co z tego ?
  W biznesie (zachodnim, szczególnie zaoceanicznym) obowiązuje jedna i podstawowa zasada: W KAżDEJ OPERACJI TRZEBA WYGENEROWAć JAK NAJWIęKSZE ZYSKI !
  I nie ma tutaj mowy o jakielkolwiek “przyjaźni”
  A co do “inwestorów”, to proszę się nie łudzić, że polska gospodarka cokolwiek może na tym skorzystać. Nie licząc wielkich koncernów i korporacji, które są na tyle bogate, by tak “zainwestować”, żeby koszty “inwestycji” w bardzo krótkim czasie się zwróciły, pozostali to GOŁODUPCY, lub firmy borykające się z problemami krajach czy dotychczasowych regionach swojej działalności.Po prostu, tam już nie mają niczego zaoferować i liczą na nowych naiwnych. Siedzę w tym biznesie od 25 lat, więc i wiem co mówię.
  A co do TTIP, myślę, że sprawa wymagałaby oddzielnego felietonu. “Umowa” ta (a w cudzysłowiu dlatego, iż to TYLKO Krowopasy “umawiają” się z Europą) to nic innego, jak PRAWNE ZNIEWOLENIE Europy.
  Przecież wiele punktów tej “umowy” trzymanych jest w ścisłej tajemnicy, której NIE MOżNA PODAć DO PUBLICZNEJ WIADOMOśCI i dopiero PO JEJ PODPISANIU Europejczycy mogą się o nich dowiedzieć!
  Ja, a właściwie moje pokolenie, już swoje i “dobre” przeżyliśmy. Ale co za Swiat zbudowaliśmy naszym dzieciom !?
  Pozdrawiam

 7. jerzyjj
  4 marca 2016 at 12:21

  Polska zasobna w surowce, samowystarczalna w surowce i pod względem produkcji, energii oraz dysponująca dobrymi warunkami dla uprawy roślin, ma wszelkie warunki ku temu aby być najbogatszym krajem w Europie[gospodarka PRL dekady Gierka (1970–1980) wg opinii ekonomistów kanadyjskich(NIE RADZIECKICH)była dziesiątą gospodarką świata], by stać się organizmem niezależnym gospodarczo, wolnym od zniewolenia finansowego i ekonomicznego.

  QUO VADIS POLSKO ???!!!

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/zamiary-wobec-narodu-polskiego-i-polski-marek-finkelstein-dobrowolski-2016-03

  PS…
  Czy Polacy patrząc w wiarołomny i obłudny Zachód, jak w święty obraz, chcą podzielić los Indian Amerykańskich ? Czy skatoliczałym Polakom zostało jeszcze trochę własnego rozumu, żeby zacząć myśleć samodzielnie, a nie wierzyć w różne fałszywe proroctwa, wymyślane dla stadnych owieczek, aby je ogłupić i aby chadzali za fałszywymi pasterzami ? Stare polskie przysłowie mówi, żeby nie stać w drzwiach jak jest przeciąg. Można dodać, że tym bardziej nie warto wkładać palców między skrzydło drzwi a futrynę.I to by było na tyle ale tylko dla tych,których głowy nie służą do noszenia kasków budowlanych …

 8. wlodek
  4 marca 2016 at 17:01

  Gaz100 % droższy,10 litrowa Coca,potrojony Mac,oto wynik pogłębionej współpracy. A co z wizami?

 9. Gniewna Zjadaczka Ogórków
  4 marca 2016 at 17:07

  ZXadziwiające ile osób przyszło słuchać pana M…..

 10. inicjator
  4 marca 2016 at 18:17

  Bardzo nam potrzeba rozwiązania kwestii TTIP.

  Oczywiście po myśli twórców zza Oceanu.

  Po prostu za mało nas doją, a chcą więcej i nie na 100, tylko na 1000 lat do przodu.

  Niech żyje turbineoliberalizm!

  Czy PiS wie w co wchodzi?

  Obniżyli poprzednio rządząc podatki dla najbogatszych.

  Teraz pozwolą dobrać się przy pomocy TTIP – do reszty społeczeństwa.

  To są po prostu jaja.

  I to ma być rząd dobrej zmiany?

  • jerzyjj
   4 marca 2016 at 20:53

   ILE RAZY MAM PISAĆ ŻEBY PAN NIE POWIELAŁ CUDZEGO BEZ LICENCJI? WEB. JÓZ.

 11. YUZEK
  5 marca 2016 at 23:59

  CZY MORAWIECKI_PISIORY_ to na poważnie czy dla jaj?? Może niech się – razem z kolejnym vbvvvvvvv czyli Waszczykowskim- zajmą “zamachami smoleńskimi”, celebracją “żołnierzy wyklętych” (dla mnie PRZEKLĘTYMI i nie “żołnierze” tylko vvvvvvv). CZYSTA SCHIZOFRENIA.

  • krolowa bona
   6 marca 2016 at 02:31

   Zdaje sie ,ze moja ocena sytuacji oscyluje wokol komentarza @ YUZEK takie fanaberie i dyrdymaly wyprawiac …..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Ekonomia

Scroll Up