• 17 marca 2023
  • Cytaty

  Przemówienie pana Władimira Putina przed ONZ tchnęło nową nadzieję dla świata

  • By krakauer
  • |
  • 29 września 2015
  • |
  • 2 minuty czytania

  Владимир Путин. Выступление на пленарном заседании 70-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. 28 сентября 2015 года Нью-Йорк Źródło: информационно-справочную службу Администрации Президента kremlin.ru

  Zawiedli się wszyscy ziejący nienawiścią wrogowie Rosji i wrogowie pokoju! Zawiedli się wszyscy kłamcy, zawiedli się zapewne również i rządzeni przez oligarchów Ukraińcy, którzy sami wykluczyli się z grona Narodów Zjednoczonych wychodząc z sali. Przemówienie pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej podczas 70-tej sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych tchnęło nową nadzieję dla świata.

  W typowym dla Swojego stylu przemówieniu, skoncentrowanym na faktach, wartościach i geopolitycznych deklaracjach pan Władimir Putin nikomu nie groził, nikogo nie obrażał, nawet nie wytykał palcem. Przemówienie zawiera prosty, czytelny dla każdego człowieka czystego serca i szczerych intencji przekaz – Rosja jest gotowa do współpracy, pomimo tego wszystkiego, czego w ostatnim roku doświadczyła ze strony Zachodu. To wielki dowód na otwartość, pragmatyzm i wiodącą rolę cywilizacyjną Federacji Rosyjskiej na świecie, albowiem nie ma drugiego takiego kraju, który pomimo jawnej wrogości części świata, byłby gotów tym wiarołomcom przyjść z pomocą, nawet tam gdzie sami zepsuli a teraz nie radzą sobie z problemami. Oto przekaz wielkiego rosyjskiego Narodu, oto przekaz prawdziwego przywódcy, prawdziwego wolnego świata – rzeczywistego obrońcy demokracji i wolności. Mieliśmy zaszczyt być świadkami prawdopodobnie jednego z najważniejszych przemówień politycznych w historii świata. Świat zapamięta je w ten sposób, że na Rosji ZAWSZE MOŻNA POLEGAĆ. Rosja się nie obraża, nie unosi w dumie, nie stawia warunków, nie domaga się przeprosin, ani odszkodowań, Rosja po prostu JEST i realizuje swoją misję cywilizacyjną pokojowej stabilizacji świata!

  Pan Władimir Putin stwierdził, że „ONZ jest strukturą, która nie ma sobie równych.”, jednak „Różnice zdań w ONZ były zawsze. Tutaj nie przewidywano, że będzie królowała jednomyślność.” Stąd bierze się siła Narodów Zjednoczonych i na tym polega ich uniwersalność, ponieważ lepiej jest różnić się nad stołem rozmów niż na polu walki! Niestety, niektóre kraje pomimo zakończenia zimnej wojny tego nie rozumieją, rozumieć nie chcą i prawdopodobnie zrozumieć nie są w stanie.

  Pan Władimir Putin nie pozostawił złudzeń dla zachodniej i bliskowschodniej hipokryzji: „Państwo Islamskie pielęgnowano, jako broń przeciwko niechcianym świeckim reżimom.”, co więcej wskazał na obłudę i nieodpowiedzialność wynikającą z zamykania oczu na kanały finansowania terrorystów lub same próby manipulowania ugrupowaniami terrorystycznymi. Obecnie w obozach tzw. państwa islamskiego przechodzą szkolenie obywatele wielu europejskich krajów. Rosja nie jest tu wyjątkiem.

  Pan Prezydent uważa za ogromny błąd odmowę współpracy z władzami Syrii. Z tymi, którzy mężnie, twarzą w twarz walczą z terroryzmem. Wezwał pośrednio świat do przyznaniem, że poza siłami rządowymi prezydenta Baszara al-Asada, a także kurdyjskimi powstańcami w Syrii, z tzw. państwem islamskim i innymi organizacjami terrorystycznymi nikt tak naprawdę nie walczy.

  Zdaniem pana Prezydenta Putina bardzo ważne jest, aby pomóc w odbudowie instytucji państwowych w Libii, żeby wspierać nowy rząd Iraku, zapewnić kompleksową pomoc prawowitemu rządowi Syrii. Prezydent zaproponował stworzenie wielkiej koalicji antyterrorystycznej, na wzór niegdysiejszej koalicji antyhitlerowskiej. Jej ważną częścią powinny stać się kraje muzułmańskie.

  Eksport kolorowych rewolucji – wedle pana Prezydenta trwa nadal. Jednak „integralność Ukrainy nie zostanie zapewniona siłą broni”. Trzeba brać pod uwagę interesy mieszkańców Donbasu. „Na Ukrainie miał miejsce poważny kryzys geopolityczny. Z zewnątrz został sprowokowany zbrojny zamach stanu.” Kontynuowano wobec Ukrainy politykę ekspansji NATO, nie wiadomo po co, a kraje postradzieckie postawiono przed wyborem blokowym – Zachód lub Wschód? Logika konfrontacji doprowadziła do dramatu geopolitycznego na Ukrainie. „(…) Wykorzystano niezadowolenie wielu ludzi z ówczesnego rządu i z zewnątrz został sprowokowany zbrojny zamach stanu. W wyniku tego wybuchła wojna domowa.” Sytuację na Ukrainie pan Prezydent określił jako „ślepy zaułek”, a wyjście z niego prowadzi tylko przez realizację porozumienia z Mińska.

  Prezydent zadał jedno proste pytanie, którym pogrążył cały świat skonstruowany na dyktaturze przemocy i bezczelności opartej na militarnej sile. Pan Prezydent zapytał się «Вы хоть понимаете теперь, чего вы натворили?» Czy chociaż rozumiecie co zrobiliście? Tak się właśnie kończy eksport tzw. kolorowych rewolucji, czyli kontynuacja myślenia blokowego, która została na Zachodzie po upadku Układu Warszawskiego.

  Pan Prezydent zaproponował stworzenie tzw. integracji w integracji – wspólnej przestrzeni gospodarczej na otwartych zasadach dostępnej dla wszystkich, bez faworyzowania poszczególnych krajów i ich firm mających dominującą pozycję na rynku. Jako przykład integracji pan Prezydent wskazał współpracę w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej z chińską koncepcją Jedwabnego Szlaku. Prezydent nawiązał do swojej słynnej geopolitycznej koncepcji wspólnej przestrzeni od Lizbony do Władywostoku przez możliwość połączenia przestrzeni gospodarczych Unii Europejskiej i Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

  To przesłanie nie jest możliwe do prostego, jednoznacznego podsumowania. To rzeczywistość będzie jego podsumowaniem, ponieważ Pan Władimir Putin nie jest człowiekiem czczych deklaracji, Rosja jest gotowa wprowadzić w życie, to o czym mówił Prezydent – wyciągając dłoń do świata, w tym do tej jego części, która przez ponad rok starała się w pełni hipokryzji, pomiędzy ocenami cynizmu wyrządzić Rosji krzywdę.

  Link na zapis wideo z przemówieniem pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej (w j. ros.) 28.09.2015r., w ONZ.  Źródło: информационно-справочную службу Администрации Президента kremlin.ru [tutaj].