• 17 marca 2023
  • Religia i państwo

  Rosja – miejsce gdzie z nadzieją na pokój spotyka się cywilizowany świat

  • By krakauer
  • |
  • 24 września 2015
  • |
  • 2 minuty czytania

  Владимир Путин – Выступление на открытии Московской соборной мечети после реконструкции. 23 сентября 2015 года Москва Source: пресс-службы и информации Президента России kremlin.ru

  Możemy w sposób dowolny dorabiać Rosji inną tożsamość, możemy w dowolny sposób na jej temat kłamać, możemy w dowolny sposób na własny użytek odzierać ją z dostojeństwa, co więcej – możemy utożsamiać Rosję z imperium zła, a jej przywódcę nazywać szatanem północy. W konsekwencji możemy Rosję posądzać o wszystko, co złe na świecie, nakładać na nią nielegalne sankcje i współczuć włoskiemu serowi rozjeżdżanemu rosyjskim buldożerem w towarzystwie polskiej marchewki. Jednak fakty są faktami i przemawiają same za siebie, nie da się zamknąć oczu, zasłonić uszu i udawać, że nie istnieją.

  W czasie kiedy w Środkowej Europie zamyka się drzwi przed Muzułmanami wypędzonymi przez wojnę z ich domów, w czasie kiedy na Zachodzie płoną kolejne schroniska dla uchodźców, w czasie kiedy w Niemczech dyslokuje się imigrantów na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau, kiedy w konsekwencji pół Europy drży przed „inwazją Islamu” – w tym samym czasie, w Moskwie pan Władimir Putin Prezydent Federacji Rosyjskiej otwiera największy Meczet Katedralny w Europie.

  To są fakty, suche fakty. Można dodać, że na otwarciu tego wielkiego Meczetu zjawili się przywódcy najważniejszych demokratycznych państw islamskich, którzy reprezentują te społeczeństwa Muzułmanów, dla których Narodów terroryzm jest obcy. Można powiedzieć bez wątpienia, że Rosja zjednoczyła wolny, demokratyczny i zarazem tradycyjny świat Islamu, który sam o sobie stanowi i nie podlega manipulacjom tych, którzy wspierają terroryzm, w Moskwie tego dnia stawił się wolny, cywilizowany świat – przedstawiający pokojowe oblicze Islamu. Na uroczystości byli przedstawiciele kilkunastu państw islamskich w tym:, Azerbejdżanu, Iranu, Jordanii, Kataru, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turcji, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Palestyny, Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej, a także przywódcy bogatych w tradycję islamską regionów Federacji, m.in. Tatarstanu, Czeczenii, Dagestanu i Inguszetii.

  Rosja otwierając największy Meczet w Europie w swojej stolicy, nie tylko pokazała jak bardzo ceni stołeczną społeczność Muzułmanów, których wkład w życie państwa rosyjskiego jest jednoznaczny, ceniony i pożądany, ale przede wszystkim pokazała otwartość na kulturę i cywilizację Islamu, która jest na swój sposób także częścią Rosyjskiego Świata, a to od dzisiaj będzie symbolizować ten wspaniały – zrekonstruowany i rozbudowany Meczet Katedralny. Będzie on symbolem, a zarazem żywym dowodem na godność i dostojeństwo miejsca Muzułmanów w Rosyjskim Świecie, w którym jak widzimy, jest wystarczająco dużo miejsca dla współistnienia w jednym państwie, w ramach jednej wspaniałej rosyjskiej cywilizacji – wielu religii, wielu kultur i wielu pragnień zwykłych ludzi, którzy każdego dnia umacniają Rosję, poprzez Islam, Chrześcijaństwo, Buddyzm, inne religie jak również liczą się i wysiłki tych, którzy są dalecy od myśli religijnej – w Rosyjskim Świecie każdy, jeżeli tylko chce i szanuje reguły funkcjonowania znajdzie swoje miejsce, a Rosja jak czuła Matka z prawdziwą troską, nad nim się pochyli.

  Zdolność do dialogu międzykulturowego i łączenia szeregu tradycji w jedną, wspólną tradycję Rosyjskiego Świata, to cecha, która decyduje o sile Rosji. Na Zachodzie powiedzielibyśmy, że Rosja ma bardzo dobry soft power, co można i tak odbierać, ale będzie to miara znacząco uproszczona, albowiem Rosyjski Świat to, o wiele więcej niż propaganda na użytek państwowotwórczych tez. Rosyjski Świat to żywy organizm, który jest wspólnym domen dla wszystkich obywateli Federacji Rosyjskiej i obywateli tych krajów, którzy historycznie, kulturowo i politycznie do niego od zawsze przynależeli.

  Przesłanie wczorajszej uroczystości dla świata islamskiego jest jednoznaczne, Rosja – szanuje Islam, Islam przynależy do Rosji i działania Rosji zawsze mają na celu ochronę Muzułmanów, którzy są rosyjskimi obywatelami, żyjącymi w Rosji od wieków. Rosja nie jest wrogiem Islamu, wręcz przeciwnie – Rosja jest sojusznikiem i obrońcą Muzułmanów na świecie. Współdziała w tym z najpotężniejszymi państwami Muzułmańskimi, których przedstawiciele licznie stawili się na tej uroczystości.

  Właśnie w ten sposób prowadzi się politykę, w ten sposób tworzy się możliwość do działania na rzecz stabilizacji w państwach świata islamskiego, właśnie tak jak to zrobili Rosjanie, można się od nich uczyć sztuki dyplomacji.

  Poniżej materiał wideo z relacją z uroczystości RT.com