• 17 marca 2023
  • Soft Power

  Białoruś – strategiczny gracz w regionie Europy Środkowej i Wschodniej!

  • By krakauer
  • |
  • 12 lutego 2015
  • |
  • 2 minuty czytania

  Białoruś pokazuje w ostatnich miesiącach swoje prawdziwe znaczenie jako strategiczny gracz, którego potencjału nikt nie może lekceważyć. W regionie Europy Środkowej i Wschodniej, to Białoruś a nie żaden inny kraj – okazał się krajem porozumienia, dialogu, współpracy, rozmów i zdrowego rozsądku.

  Lata zaufania Białorusinów do swojego wybitnego przywódcy pana Aleksandra Łukaszenki – Prezydenta Republiki Białorusi przyniosły niespodziewany efekt, którego wcześniej nikt nie brał pod uwagę. Białoruś przyczyniła się do uratowania pokoju w Europie!

  Przez lata lżono Białoruś, bezwzględnie ją opluwając jako rzekomy „skansen”, „kołchoz”, czy dyktaturę. Nawet nakładano sankcję na Białorusinów, a z panem Prezydentem Łukaszenką – wielu przywódców nie chciało się spotykać. Tymczasem nie trzeba było wiele, żeby prawda zwyciężyła – Białoruś pokazała całemu światu, a przede wszystkim Europie, że warto się z nią liczyć, albowiem jest to państwo będące prawdziwym kluczem do naszego regionu, jak również chyba ostatnie państwo w Europie, które utrzymuje model gospodarczy dostosowany do człowieka, a nie bezwzględnego kapitału. Być może Białorusini zarabiają niewiele, ale koszty życia są stosunkowo na niskim poziomie.

  Białoruś od czasów jej radzieckiej świetności była zawsze skrycie podziwiana przez sąsiadów – wyroby białoruskie to przeważnie produkty stanowiące same dla siebie klasę, przeważnie niepowtarzalne i unikatowe na świecie. Białoruś posiada potężny i doskonale działający przemysł, który jest dumą Białorusi, przy czym nie doszło tam do kapitalistycznego skrzywienia i udało się powielić model kapitalizmu państwowego jaki znamy z kilku rozsądnych krajów Europy Zachodniej.

  Dzisiaj Białorusini – pomimo pewnych przejściowych kłopotów gospodarczych, mogą być z Białorusi dumni! Nawet opiekę zdrowotną mają na wyższym poziomie niż ultra kapitalistyczna i neoliberalna wyspa wszelkiej szczęśliwości – Polska. Białoruskie miasta, może nie zachwycają architekturą – jednakże trzeba mieć świadomość, że z okrucieństwa ostatniej wojny dumny Naród Białorusi podnosił się przez długie lata – są jednak bardziej czyste niż przeciętne nasze, co więcej praktycznie wszędzie udało się im zachować ład i porządek architektoniczny, co jest bardzo ważne bo chronią w ten sposób krajobraz i środowisko naturalne, które jest prawdziwym skarbem Białorusi.

  Niestety ostatnie rządy w Polsce prowadziły wyraźnie anty-białoruską politykę otwartej wrogości. Skala krzywdy jaka spotkała Białoruś z rąk niektórych polityków w rządzie w Polsce – jest bardzo duża, należy się cieszyć, że Białorusini są spokojnymi ludźmi, ponieważ to jak swego czasu – w szczycie nagonki byli traktowani, to złamanie wszelkich standardów w relacjach międzynarodowych.

  Nikt z rządzących do tej pory w Polsce i na Zachodzie, nie chciał zrozumieć, że Białoruś ma swoją własną wizję rozwoju, doskonałe kierownictwo państwowe, które dba o porządek i rozwój kraju – i to jest sprawa tylko i wyłącznie Białorusinów, kogo sobie wybierają na Prezydenta. Zresztą prawdziwości fantastycznych wyników pana Łukaszenki nikt rozsądny nie kwestionuje, nawet międzynarodowi obserwatorzy, albowiem jego wielokrotny wybór zawsze był wyrazem nieskrępowanej woli narodu Białoruskiego. Można zazdrościć panu Łukaszence takiej skali poparcia, zjednoczenie Narodu to podstawa siły Białorusi.

  Obecne dramatyczne wydarzenia na Ukrainie, z pewnością tylko wzmocnią Białoruś, zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie, albowiem z jednej strony społeczeństwo białoruskie się dalej skonsoliduje – bojąc się skutków chaosu i dramatu jaki wywołali na Ukrainie tamtejsi oligarchowie, a zarazem Białoruś jako państwo pośredniczące w rozmowach w tym konflikcie – jest najistotniejsza w regionie. Tego już nikt nie będzie kwestionował, a Zachód powinien nie tylko znieść wszelkie sankcje wobec Białorusi, ale jeszcze – powiedzieć magiczne słowo „przepraszamy, źle was nasi przyjaciele i sąsiedzi oceniliśmy”. Dodatkowo nie można udawać niewiniątek, bo europejskie sankcje przyniosły przez lata Białorusi określone straty gospodarcze i to powinno zostać w jakiś sposób naprawione np. poprzez bezzwrotny pakiet pomocowy, bardzo tanie kredyty dla białoruskiego państwa i gospodarki, ZNIESIENIEM WYMOGU WIZOWEGO DLA BIAŁORUSINÓW, oraz jednostronnym otwarciem granicy celnej na okres postulowany przez władze Białorusi, tak żeby białoruskie produkty mogły konkurować w Unii z ukraińskimi – bez cła.

  Białoruś jest państwem kluczowym dla naszego regionu, jej władze to odpowiedzialni i dojrzali przywódcy, którzy nie dali się sprowokować ogłupiającej zachodniej propagandzie i licznym prowokacjom. Możemy być szczęśliwi, że mamy tak porządnych i życzliwych sąsiadów, którzy jak widać umieją zachować się w potrzebie. Dzisiejsza polityka władz Białorusi wobec konfliktu na Ukrainie powinna być wzorem dla władz w Warszawie – pokazującym, jak powinien zachowywać się uczciwy, dobrze życzący i neutralny sąsiad.

  W interesie narodowym Polski, jest posiadanie jak najlepszych stosunków z Białorusią oraz żeby temu krajowi wiodło się jak najlepiej. Co więcej – teraz widać, że to samo jest w interesie strategicznym Unii Europejskiej, bo stabilna Białoruś to jest rzeczywisty sukces każdej polityki wschodniej Unii, która pod polskim partactwem poniosła między innymi dlatego tak dramatyczną porażkę, przyczyniając się do podpalenia Ukrainy, ponieważ zakładała konfrontację z Białorusią, zamiast spokojnego dialogu, rozmowy i dobrosąsiedzkiego współistnienia.

  Każdy, kto był na Białorusi i miał styczność z jej wspaniałym Narodem NA PEWNO NIE BYŁ TAM GŁODNY, naprawdę jakie to szczęście mieć tak dobrych i rozsądnych sąsiadów!

  Niech żyje Białoruś!

  Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,