• 17 marca 2023
  • Polityka

  20% Gazu NIEEEEEEEEET!

  • By krakauer
  • |
  • 11 września 2014
  • |
  • 2 minuty czytania

  Jakże szybko mroczna rzeczywistość dała nam o sobie przypomnieć, przekonujemy się w komunikacie rzecznik prasowej spółki na stronie PGNiG SA: „(…) W dniu 08.09.2014 r. dostawy gazu z kierunku wschodniego zostały zredukowane o ok. 20 %, natomiast w dniu 09.09.2014 r. o ok. 24 % w stosunku do zamówienia złożonego do OOO Gazprom Export. (…).” Źródło [tutaj]. Wedle dostępnych powszechnie opinii ekspertów, mogą to być problemy przejściowe techniczne, które zostaną wyrównane w kolejnych dniach, ewentualnie może to być jakiś większy problem spowodowany z trudnościami eksploatacyjnymi. Podobno kontrakt pozwala na takie wahania. Podobny problem odczuli odbiorcy niemieccy i na Słowacji, jednakże tam nie podano wielkości spadku dostaw.

  Jest jednak kontekst polityczny, otóż bowiem my prawdopodobnie reeksportujemy gaz na Ukrainę i jak wszystko na to wskazuje, strona rosyjska podejrzewa nas tutaj o niezgodne z kontraktem łamanie zasad współpracy. Jeżeli to okazałoby się prawdą, to autentycznie znaleźlibyśmy się nagle w zupełnie nowej sytuacji, albowiem mielibyśmy do czynienia z realnymi sankcjami strony rosyjskiej wobec Unii Europejskiej za jej politykę wschodnią.

  Co to dla nas oznacza dzisiaj? Co to dla nas może oznaczać tej zimy? Co to dla nas oznacza w przyszłości?

  Odpowiedź na pierwsze pytanie jest trudna, ponieważ de facto nie mamy już rządu, a to co z niego pozostało jest w trakcie transformacji i wszystko na co wskazuje zmierza w kierunku zabawy w podbieranie sobie krzesełek. W tym kontekście jest to strzał w 10-tkę, praktycznie zupełnie rozkładający beznadziejną bezradność naszych władców, albowiem nagle się okazuje że nowy-stary rząd będzie rewitalizowany w atmosferze gazowej presji. Będzie niezwykle ciekawie obserwować w jaki sposób pani premier Kopacz „zje tą żabę”, a żarty się skończyły, ponieważ to już nie jest „banalne” skazanie polskich rolników na straty finansowe, to nie jest rozdawnictwo koców, które znikają tajemniczo z transportu wojskowych darów. To jest bezpieczeństwo energetyczne naszego państwa! To się może natychmiast odbić na wartości akcji zakładów chemicznych, ponieważ jest oczywistym, że jako pierwsze będą miały przykręcone kurki.

  Odpowiedź na drugie pytanie jest banalna – w praktyce zimą może to dla nas oznaczać konieczność importowania gazu z Niemiec, co będzie ciekawym politycznym testem, albowiem jeżeli im Rosjanie przykręcą kurki za „rewers” do Polski, to będziemy mieli to czego od dawna chcieliśmy – zachwianie „niemieckiej wiary w rurę” i przeświadczenia o specjalnej jakości stosunków łączących te dwa kraje. W istocie więc, jeżeli zdarzyłby się „czarny scenariusz” i zimą nasi rosyjscy partnerzy ograniczyliby nam dostawy, a potem Niemcom za wspieranie nas – mogłoby to się skończyć bardzo poważnymi konsekwencjami dla polityki międzynarodowej w regionie.

  Odpowiedź na trzecie pytanie to jedno słowo: gazoport. Po prostu potrzebny jest gazoport, ponieważ znaczenie strategiczne tego obiektu jest gigantyczne, głównie dla zapewnienia stabilności produkcji opartej na gazie ziemnym w Polsce. Dlatego właśnie to finalizacja budowy tego obiektu będzie kluczowym zadaniem dla rządu pani Ewy Kopacz, bo chyba nikt w Platformie Obywatelskiej nie chce, żeby tą inwestycję zapoczątkowaną przez rząd pana Marcinkiewicza, otwierał rząd Prawa i Sprawiedliwości. Myśląc w tej sprawie o przyszłości, oczywiście musimy doprowadzić do normalizacji współpracy z Federacją Rosyjską, tak żeby nasi rosyjscy partnerzy nie mieli obaw co do naszych zamiarów wykorzystywania w końcu – ich gazu!

  Zobaczymy co zrobi nowa pani premier, przede wszystkim czy doprowadzi do ujawnienia i do rozliczenia winnych decyzji związanych z monstrualnym opóźnieniem tej niesłychanie ważnej inwestycji. Nie może być bowiem tak, że budowa kluczowej dla bezpieczeństwa kraju infrastruktury – opóźnia się o rok lub dwa, koszty rosną, a winnych NIEEEEEEEEEEEET!

  Rosyjskie tłumaczenie tekstu [tutaj]

  Tags: , , , , , , , , , , , , , ,