• 17 marca 2023
  • Cytaty

  Zmarł Generał Wojciech Jaruzelski

  • By Redakcja
  • |
  • 29 maja 2014
  • |
  • 2 minuty czytania

  W takiej chwili nie można nie myśleć o ostatnich latach. Kładzie się na nich ciężarem stan wyjątkowy zwany wojennym. Chciałabym zacytować dwoje mądrych ludzi, którzy problem ujęli bardzo celnie.

  Prof. Stefan Opara jest autorem podręcznika FILOZOFIA. Jest tam rozdział: „Głupota jako wartość”. Oto fragmenty:

  Żyjemy w kraju, w którym od lat często zdarzają się przypadki, gdy:

  „Powodem do prawdziwej dumy – zgodnie z polską mentalnością – jest powstanie wywołane bez szans na wygraną, które przynosi wiele ofiar i zniszczeń oraz kończy się pełną klęską… winą za klęskę można zawsze kogoś obarczyć… rzeczywistych lub wymyślonych sojuszników – bo nie pomogli, rodzimych „tchórzy i zdrajców” – bo przestrzegali i nie chcieli ginąć.”

  „Wiedział o tej tradycji Jaruzelski, który bezustannie prosi o wybaczenie, że za pomocą mniejszego zła ocalił Polaków przed kolejną tragedią. Z punktu widzenia tradycyjnej mentalności nie miał on jednak prawa być mądry przed szkodą … Podejrzewa się, że skoro postąpił sprytnie, mądrze i skutecznie – to zapewne nie jest Polakiem, a przynajmniej nie jest „prawdziwym” Polakiem.”

  Autor przypomina kolejne polskie powstania zakończone klęską, w tym najstraszliwsze – warszawskie, którego każdy dzień w ciągu dwóch miesięcy powodował kolejne tysiące ofiar. Bilans: setki tysięcy zabitych, okaleczonych, wygnanych, bezdomnych, zadręczonych w obozach, zagłada miasta. Tym, którzy powstanie nieodpowiedzialnie wywołali i nie zakończyli beznadziejnych walk wcześniej, chroniąc tysiące warszawiaków od śmierci, stawia się pomniki, nazywa się ich imieniem ulice i mosty.

  Gdybyż jeszcze nadstawiali własne głowy. Potrafili wysyłać całe zastępy młodych chłopców i dziewczęta na pewną śmierć. To zjawisko, obecne od dawna w polskiej historii, bardzo trafnie określiła nasza wybitna poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska jako szaleństwo hojnych ofiarodawców cudzej krwi.

  Generale, serdecznie dziękujemy za to, że NIE byłeś hojnym ofiarodawcą polskiej krwi.

  Teresa JAKUBOWSKA                                              Warszawa dnia 25 maja 2014

         Stow. RACJONALNA POLSKA

  Źródła:
  1) Stefan Opara – Filozofia – Współczesne kierunki i problemy – Podręcznik akademicki, Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna, Fundacja Innowacja Warszawa 2002, s. 258, 265, 268 i 269.
  2) Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „Wojnę szatan spłodził” Zapiski 1939-1945, Biblioteka Gazety Wyborczej W-wa 2012, s, 38.

  ***

  Komunikat redakcji portalu:

  Epitafium opublikowano w imieniu pani Teresy Jakubowskiej ze Stowarzyszenia Racjonalna Polska.

  Tags: , , , ,