• 17 marca 2023
  • Soft Power

  10 powodów, dla których Rosja jest potęgą i nią pozostanie

  • By krakauer
  • |
  • 26 marca 2014
  • |
  • 2 minuty czytania

  Po tym jak pan Barack Obama – Prezydent Stanów Zjednoczonych uznał w swoim przemówieniu Rosję za regionalne mocarstwo jest oczywistym, że tylko słabość własna może skłaniać męża stanu do tego typu deklaracji. Warto się jednak przyjrzeć bliżej krajowi, który jest tak ochoczo poniżany przez prawie wszystkich na zachodzie, albowiem przecież już chyba wszyscy są wielkimi znawcami Rosji, rosyjskiej duszy, rosyjskiego sprzętu wojskowego, a na pewno już pryncypiów rosyjskiej gospodarki i polityki. Jest oczywistym, że poniższa prezentacja to będzie przegląd subiektywny, jednakże spróbujmy:

  Po pierwsze – Federacja Rosyjska jest krajem olbrzymim. Rozmiar terytorialny Rosji jest tak olbrzymi, że nie ma pojęcia „regionalności”, z jej perspektywy – nie da się przypisać Rosji do jakiegoś regionu, co tak banalnie zrobił pan Obama, być może Rosja jest po prostu klasą sama dla siebie, bo w kategorii rozmiarów nie ma sobie równych – ten kraj zajmuje sporą część dwóch kontynentów – kilka stref czasowych, spory kawałek globusa. Bez posługiwania się paszportem można przejechać od Bałtyku po Ocean Spokojny! Jeżeli ktoś tego nie jest w stanie uznać za wielką przewagę komparatywną Rosji nad całym światem, to niestety nie jest nawet odrobinę obiektywny. Oczywiście wielkie terytorium to wielkie szanse, ale też i wyzwania. Doskonale wiedzą o tym sami Rosjanie, przykład mobilizacji modernizacyjnej znacznej części kraju przy okazji organizacji Igrzysk w Sochi okazał się wielkim sukcesem spajającym szereg inwestycji i rzeczywiście zmieniającym Rosję.

  Po drugie – Federacja Rosyjska ma olbrzymie zasoby i rezerwy wszystkiego, co tylko jest w stanie wykopać, przetworzyć i zmobilizować. Proszę sobie wyobrazić, że żyjecie państwo w kraju, w którym nie ma problemu z przestrzenią. Nie ma problemu z energią – gaz jest, ropa jest, energia elektryczna jest. Nikt niczego sztucznie nie ogranicza! Wszystkiego jest pod dostatkiem a nawet w nadmiarze! Jedynie od pomysłowości i pracowitości samych Rosjan zależy to jak efektywnie będą wykorzystywać swoje zasoby. Niestety bezmiar i obfitość występowania bardzo często są podstawą dla marnotrawstwa, jednakże patologie występują wszędzie.

  Po trzecie – Federacja Rosyjska jest ideą uniwersalną – być może to kogoś zaskoczy, ale warto poczytać rosyjską Konstytucję. Co więcej warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób oficjalne rosyjski czynniki państwowe odnoszą się do bogactwa kultur, religii i odmienności, jakie składają się na piękne dziedzictwo współczesnej Rosji. W tym wszystkim uniwersalnym kluczem do wszystkich kultur jest piękny język rosyjski, który warto znać, warto się go uczyć, – ponieważ jego znajomość stwarza wielkie szanse na interakcję z ludźmi, których poznanie bez znajomości tego języka byłoby bardzo utrudnione. Rosja w sensie pozytywnym wytworzyła swoją własną kulturę – cywilizację, która ją silnie spaja wewnętrznie i jest interesująca dla otoczenia.

  Po czwarte – Federacja Rosyjska nie ma naturalnych przeciwników w swojej klasie geopolitycznej. Europa Zachodnia wiele razy próbowała podbić Rosję, nigdy się to nie udało. Daleki Wschód miał jedynie okresowe powodzenie, które nauczyło Rosjan, że trzeba być twardszym także od przybyszów ze wschodu. Przy obecnym dekadenckim rozkładzie Zachodu – jedynie jego nieprzewidywalność może stanowić zagrożenie dla Rosji. Wszelkie zagrożenia innego typu jak terroryzm islamski, czy też wzrost potęgi Chin mają charakter albo przejściowy, albo nie są klasycznymi zagrożeniami ekspansyjnymi, z którymi Rosja nie mogłaby sobie poradzić wypróbowanymi metodami, które zna doskonale i potrafi stosować z powodzeniem. Przy czym uwaga – dwubiegunowy układ świata to był podział, który odpowiadał na pewno i Rosji i USA, jednakże do tego podziału obecny świat już nie wróci i utrata potencjału półkuli północnej – to wina ekspansji zachodu i jego bezustannych nacisków na ZSRR.

  Po piąte – Federacja Rosyjska nie musi udowadniać swojego istnienia przy pomocy żadnych gwałtownych ruchów geopolitycznych, mit okrążania Rosji przez wrogie siły to jedno z wielu refleksów propagandowych złego rozumienia oficjalnej retoryki władz rosyjskich, które szukają partnerów wszędzie – nawet u najtrudniejszych sąsiadów. W tym znaczeniu Rosja po prostu jest, natomiast to jej otoczenie próbuje stworzyć pozory, że podejmuje „jakieś” działania „z obawy o postawę Rosji”, żeby „zabezpieczyć się przed możliwymi skutkami działań Rosji”, itp. To otoczenie dostosowuje swoją politykę do polityki Federacji Rosyjskiej, przeważnie negatywnie interpretując jej wyciągniętą dłoń i zaproszenie do partnerstwa. Duże znaczenie mają tu obciążenia historyczne, ale nie da się też ukryć, że niektórym po prostu odradzająca się po osłabieniu związanym z upadkiem ZSRR i grabieżą majątku narodowego – Rosja po prostu przeszkadza.

  Po szóste – społeczeństwo Federacji Rosyjskiej jest niezmiernie odporne na wstrząsy ekonomiczne i wpływy zewnętrznego soft power. Po szoku, jakim był upadek ZSRR oraz późniejsze dewaluacje Rubla – dzisiaj w Rosji panuje stabilizacja wewnętrzna niepamiętana od sytych czasów „starych sekretarzy”. Nie przyjmują się w Rosji „nowinki” z zachodu, nie ma szans dla rodzin składających się z dwóch mam lub dwóch tatusiów, nie ma mowy o wyrażeniu zgody na adoptowanie dzieci przez pary mono-płciowe, jak również inne wzorce nowoczesnej kultury zachodniej, które zdaniem „wolnego świata” świadczą o stopniu otwartości społeczeństwa i jego demokratyzacji. Co najważniejsze – prawdopodobnie dzięki tradycyjnemu wychowaniu rosyjskie kobiety nie oszalały na punkcie genderowego-feminizmu, co powinno powstrzymać zmiany obyczajowe w Rosji, co najmniej o pokolenie, – dzięki czemu Rosja będzie miała czas na wypracowanie strategii chroniącej jej społeczeństwo przed dokonującym się na zachodzie załamaniem statusu rodziny, jako podstawowej komórki społecznej. W skali mikro można te zjawiska lekceważyć, jednakże w skali makro – całego państwa – już za 10 może 15 lat będą widoczne przewagi niektórych krajów i ich społeczeństw wynikające z tradycyjnego wychowania i standardowego modelu społecznego.

  Po siódme – umiejętność pragmatycznego wyciągania wniosków z historii, dzięki czemu wszystko, to co złe Rosja ma za sobą, to znaczy ten kraj jak mało który doświadczył w skali makro co to znaczy np. wojna domowa, dyktatura, ryzyko globalnej wojny jądrowej, utrata imperium, brutalny terroryzm, napaść zewnętrzna. Rosjanie doskonale pamiętają swoją własną historię, rozumieją dlaczego ich państwo popadło w zapaść, wiedzą co oznacza neoliberalna zaraza i jakie konsekwencje niesie oraz jako jeden z niewielu krajów na świecie starają się nie popełniać minionych błędów. W tym sensie – Rosja wszystko, co najlepsze ma przed sobą. Wystarczą niewielkie zmiany w organizacji życia społeczno-gospodarczego życia tamtejszego społeczeństwa i kraj „eksploduje” przedsiębiorczością, kreatywnością i produktywnością, jaką zapewnia Rosji jej najcenniejszy kapitał – ludzie. W tym kontekście Rosja poprzez łzy, poprzez upadki, poprzez chwałę, radość i smutek – wykuła swoją własną niepowtarzalność, która jest oryginalna w wymiarze globalnym i nie podlega zafałszowaniu.

  Po ósme – Rosja jest potęgą technologiczną, odziedziczone po czasach ZSRR zasoby patentów to olbrzymi dorobek dla potęgi technicznej państwa rosyjskiego. Oczywiście istnieje tutaj znaczny dysonans pomiędzy technologiami użytku cywilnego a technologiami przemysłowymi, kosmicznymi lub czysto-wojskowymi, jednakże w dzisiejszych czasach przede wszystkim liczą się ludzie. Rosja posiada doskonałe kadry naukowe, kwestią czasu i odpowiednich mechanizmów jest przekierowanie ich zainteresowań na kierunki „komercyjne”, które mogą zrodzić sukces. Poza tym nie jest problemem zakup licencji, zwłaszcza jak największe potęgi – tylko marzą o sprzedaniu czegoś w Rosji – jak np. niemiecki przemysł samochodowy i nie tylko. Można zaryzykować tezę, że Rosja jest samowystarczalna technologicznie, chociaż nie ma przewagi w wymiarze globalnym – to, co posiada umożliwia jej podtrzymanie głównych potencjałów.

  Po dziewiąte – Federacja Rosyjska posiada bardzo silną armię i najpotężniejsze w znanym świecie siły odstraszania termonuklearnego. Potencjał jądrowy w połączeniu z rozmiarami terytorium powoduje, że ewentualna wymiana ciosów z nieprzyjaciółmi daje Rosji przewagę nad każdym krajem o mniejszych rozmiarach, gdzie skutki uderzenia będą bardziej skupione.

  Po dziesiąte – najważniejsze – Federacja Rosyjska ma doskonałe i znamienite kierownictwo państwowe, posiadające wizję tego, co chce osiągnąć – zdolne do wprowadzania tej wizji, jak również nadarzających się okazji w życie.

  Wnioski, – jeżeli tylko Rosji uda się utrzymać jednolitość kierownictwa, jeżeli tylko społeczeństwo rosyjskie nie da się zwieść ułudzie kłamliwej zewnętrznej propagandy, która jak wiemy niestety ma już wewnętrzne grono nieszczęsnych wyznawców – to wszystko będzie w najlepszym porządku, wszystkie sprawy potoczą się tak, jak powinny się toczyć. Wrogowie Rosji zrobią wszystko żeby ją osłabić, a mogą to osiągnąć tylko przez umysły, serca i portfele zwykłych Rosjan.

  Rosyjskie tłumaczenie tekstu [tutaj]

  Tags: , , , , , , , , ,