Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

14 grudnia 2018

Problematyka wschodnia nie może zdominować kampanii wyborczych


 Wadą demokracji jest kadencyjność, jest to jednak wada, przeciwko której nie można się opowiadać, albowiem gdyby nie kadencyjność mielibyśmy dyktaturę, czyli przeciwieństwo demokracji. Z kadencjami wiążą się wybory, a z wyborami – kampanie wyborcze, czyli okresy w których partie polityczne i poszczególni politycy – robią wszystko, żeby tylko zyskać głosy wyborców.

W Polsce nadal standardem komunikowania się partii z wyborcami jest masowość, to znaczy przekaz jest ukierunkowany na masowego odbiorcę o przeciętnych zainteresowaniach politycznych, w wielkim stopniu moderowanych przez przekaz publiczny. Kanałami dotarcia jest przede wszystkim telewizja, outdoor, radio i Internet, ale nie można mieć złudzeń – największe znaczenie miała i długo jeszcze będzie miała telewizja. To z niej dominująca część społeczeństwa czerpie swoją codzienną wiedzę o świecie pozwalającą na podejmowanie decyzji życiowych oraz również politycznych.

Dotychczas nasze kampanie wyborcze koncentrowały się na sprawach wewnętrznych, w tym głównie pobocznych – nie mających znaczenia systemowego. Teraz pierwszy raz od dość dawna jest szansa na poważne zajęcie się sprawami kraju np. w kontekście systemowej sprawy OFE i ogólnie świadczeń emerytalnych jak również międzynarodowymi zobowiązaniami Polski w kontekście naszego miejsca w Unii Europejskiej. Nie uciekniemy przed przyjęciem wspólnej waluty Euro. To kwestia czasu kiedy to się stanie, a od nas samych zależy na jakich warunkach byłoby to możliwe.

Kwestia wschodnia, która wkroczyła wielkimi krokami do naszej polityki – wyolbrzymiona przez niektórych polityków i jaskrawo przedstawiona przez niektóre media może wiele namieszać. Jak dotychczas nie powiązano jeszcze kwestii Tupolewa z polityką wschodnią, jednakże ten smutny dzień może w każdej chwili nadejść. Wówczas prawie na pewno pogrążymy się w pełni absurdów i bezsensownych oskarżeń dotyczących kwestii minionych.

Zdominowanie kampanii wyborczych przez kwestie wschodnią będzie bardzo szkodliwe dla naszej przyszłości, albowiem co do zasady jest tutaj potrzebna zmiana polityki i to pryncypialna, jednakże nie można tej potrzeby uczynić treścią dwóch pierwszych kampanii wyborczych. Polityka zagraniczna w zakresie Unii Europejskiej – to jedynie niewielki wycinek właściwości Unii, tutaj nie ma po co podnosić szabelki, chyba że w tak sprytny czy też może raczej naiwny sposób w jaki próbował to zrobić pan premier Tusk odnośnie wspólnego rozliczania się za gaz na wschodzie. Jest bowiem cały szereg innych niesłychanie ważnych kwestii, czasami uważanych za błahe, które moglibyśmy przeprowadzić przy odrobinie dobrej woli. Trzeba do tego jednak porozumienia tutaj w kraju i przeniesienia osób zdolnych do jego dochowania w Parlamencie Europejskim na poziom wybieralności wyborczej.

W skrócie chodzi o to, żeby politycy nie poszli na łatwiznę i nie przedstawiali się jako „mężowie opatrznościowi”, którzy ratują Polskę, Europę, Świat i Chrześcijaństwo przed „bolszewicką napaścią”, czy czymś równie strasznym, ale bardzo ładnie zapisującym się na ulotkach wyborczych. Jest to bowiem o wiele łatwiejsze niż realne działanie np. na rzecz uzgodnień w prawie unijnym, czy też innymi sprawami w wymiarze operacyjnym, bo o kwestie strategiczne nie ma nawet po co, kogo i jak podejrzewać.

Przy czym uwaga, wiadomo że nie unikniemy części dyskusji. Piania była, jest i będzie zawsze, chodzi jednak o takie ukierunkowanie spraw, żeby proporcje pomiędzy „pianą” a „płynem” była odpowiednia, czyli około 1-2% Byłby to prawdziwy sukces jeżeli chodzi o nasze „życie” polityczne.

Jeżeli bowiem pozwolimy na to, żeby politycy przenieśli się już w świat pełnego odlotu na wschodzie z wrakiem Tupolewa w tle, to nic dobrego z tego nie wyniknie. Nie będzie w ogóle możliwa jakakolwiek dyskusja ideologiczna, a do spraw zasadniczych, nawet jeżeli uda się je przemycić będziemy podchodzić od strony emocjonalno-ideologicznej. To już wróży katastrofę.

Chyba już nie mamy czasu na bzdury i zabawę w „polskie piekiełko”. Obecny „taśmociąg” kampanijny musi doprowadzić do wyłonienia ludzi odpowiedzialnych, z wizją i zdolnych od udźwignięcia odpowiedzialności za kraj w czasach zmieniającej się sytuacji geopolitycznej.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

6 komentarzy “Problematyka wschodnia nie może zdominować kampanii wyborczych”

 1. ireneusz50
  19 marca 2014 at 08:57

  przeciez w Polsce nie ma wyborów tylko akceptacja, a właściwie i akceptacja nie potrzebna, zawsze ktoś przyjdzie naiwny albo interesowny i krzyżyk postawi. Okrągły stół to formacja skostniała i zdegenerowana. Jeżeli frekwencja wynosi poniżej połowy uprawnionych to należy domniemywać ze ludzie olewają tych przedstawicieli narodu i sie z nimi nie identyfikują. Nie ma wyboru, nie ma głosowania.

 2. inicjator_wzrostu
  19 marca 2014 at 09:16

  Problematyka wschodnia zdominuje tematykę wyborczą, nawet na szczeblu lokalnym – samorządowym. Skoro Przewodniczący PO w Małopolsce protestuje przeciwko występowi UKRAIŃSKIEGO chóru Aleksandrowa w Krakowie, bo śpiewają pieśni z czasów ZSRR – to o czym my mówimy!

 3. krzyk
  19 marca 2014 at 13:54

  Potrzebne jest “nowe rozdanie”, w polityce.Ludzie
  z nadania katolicko – solidarnościowego, od 1989r.
  dostatecznie ośmieszyli i pogrążyli w beznadziei
  POLSKĘ i POLAKÓW. Czas na młodych, pragmatycznych
  sceptycznych wobec UE, USA, NATO młodych, nie obciążonych
  garbem solidarnościowym, myślących.
  Czas podnieść się z kolan.Pytanie, czy są tacy?
  Jak przebić się przez morze zakłamania, fałszu i obłudy,
  stworzone przez “nich”, i działające w “ich” interesie.

 4. observer48
  19 marca 2014 at 22:24

  Wygrają moim zdaniem ci, którzy do końca bieżącego roku doprowadzą do rozmieszczenia baterii ABM na terenie Polski oraz stacjonowania kilku tysięcy żołnierzy USA i Kanady, głównie tych, którzy się wycofują lub wycofali z Afganistanu (.
  Nastroje w Polsce są obecnie mocno spolaryzowane, a ostatnie “zagrywki” Putina podsycają antyrosyjską histerię nie tylko w mediach, ale wśród obywateli do tej pory niezaangażowanych politycznie. Pojednanie polsko-rosyjskie to teraz historia.

  • inicjator_wzrostu
   20 marca 2014 at 08:00

   Autor zapomina o reakcji Rosji na wymienione działania.
   Mieszka zapewne za oceanem i do Kaliningradu ma daleko.
   Być może Rosjanie czekają na takie kroki, wzmacniające napięcie. Nie zapominajmy, że NASTROJE w Rosji też są SPOLARYZOWANE. Dlatego tę wypowiedź traktuję jako prowokację KROWIARZA. Nawet senator McCain tak się nie wypowiadał, wiceprezydent Biden podobnie.
   Dobrze jest obserwować narastający w Polsce strach i histerię z oddali. Wszystko mamy w Polsce już uregulowane, ludzie żyją w dostatku (1200 PLN – to przecież dużo), ciepła woda w kranach płynie, więc pora może dać zarobić przedsiębiorcom pogrzebowym?
   Kto to jest autor observer48 i kogo reprezentuje?
   Na pewno nie reprezentuje interesu Polaków mieszkających w Polsce.

 5. krzyk
  20 marca 2014 at 07:57

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Polityka

Scroll Up