Banki ponoszą odpowiedzialność za drogie kredyty pseudowalutowe i złotowe – SBB złoży projekt ograniczający zyski banków z kredytów złotowych

graf. red.Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu przypomina, iż to banki, które wprowadziły na rynek kredyty pseudowalutowe są odpowiedzialne za negatywne skutki ich funkcjonowania i to one powinny ponieść wszelkie skutki łamania prawa. Poszkodowani oczekują sprawnego i skutecznego egzekwowania prawomocnych wyroków Sądu oraz wyroków Trybunału Konstytucyjnego[1].

Stowarzyszenie oczekuje również od Parlamentu RP powołania Sejmowej Komisji Śledczej ds. Afery Frankowej, która powinna wyjaśnić przede wszystkim jakie koszty poniosło społeczeństwo w związku z wypowiedzeniem co najmniej kilkudziesięciu tysięcy umów (zgodnie z informacjami dostępnymi w BIK od 2010 roku do lipca 2017 zamknięto 148 tys. umów). Wniosek w tej sprawie czeka na rozpatrzenie przez Marszałka Sejmu.

Oprócz ogromnych kosztów, jakie polskie Państwo ponosi w związku z koniecznością zapewniania lokalu dla każdej rodziny pozbawionej jedynego dach nad głową, to również Polska Gospodarka odczuwa negatywne skutki wynikające z zaniechania rozwiązania tego problemu. Zaniechania polityków w tej sprawie prowadzą do rocznego ubytku ok 22 MLD PKB i ponad 4 MLD ubytków podatkowych[2]. Jest to szczególnie naganne gdyż większość z tych nielegalnych zysków jest transferowana za granicę i tam wspiera wzrost gospodarczy. Od 2000 roku  wytransferowano za granicę już ponad 66 mld złotych[3] – tyle co 3-letnie koszty programu 500+.

Stowarzyszenie dostrzega również ryzyko związane ze zmienną stopą procentową zawartą w umowach  kredytami hipotecznych złotówkowych.  Mimo, iż Państwo dopłacało z budżetu do kredytów złotówkowych poprzez programy Rodzina na Swoim, MdM to i tak koszty kredytów złotówkowych przewyższają nawet 2,5 krotnie koszt kredytu zawarte w Niemczech.

Wysokie marże stosowane w Polsce wraz z perspektywą wzrostu stóp procentowych mogą prowadzić do znacznego wzrostu wysokości rat a przez to do problemów kolejnych tysięcy polskich rodzin. Mają na uwadze powyższe, Stowarzyszenie oprócz wcześniej zapowiadanych inicjatyw ustawodawczych, na początku 2018 r. skieruje do Sejmu obywatelski projekt ograniczający maksymalne oprocentowanie dla kredytów hipotecznych. Celem tego projektu będzie ograniczenie skutków wzrostu stóp procentowych oraz zrównanie kosztów kredytów w Polsce z kosztem kredytów w UE.

https://www.bankowebezprawie.pl/sbb-banki-sa-winne/

[1] Wyrok w sprawie Bankowego Tytułu Egzekucyjnego – http://trybunal.gov.pl/rozprawy/komunikaty-prasowe/komunikaty-po/art/7563-kierowanie-przez-banki-wierzytelnosci-do-postepowania-egzekucyjnego-z-pominieciem-sadowego-post/

[2] http://niss.org.pl/sejm-konferencja-prasowa-wszyscy-jestesmy-frankowiczami/

[3] http://gpcodziennie.pl/55557-miliardyzbankowplynazagranice.html

Arkadiusz Szcześniak
Prezes Stowarzyszenia
Stop Bankowemu Bezprawiu

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone na rzecz podmiotu Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. Wyłączenie licencji CC 3.0.

11 komentarzy do “Banki ponoszą odpowiedzialność za drogie kredyty pseudowalutowe i złotowe – SBB złoży projekt ograniczający zyski banków z kredytów złotowych

 • 22 listopada 2017 o 05:28
  Permalink

  Posiadanie obcych walut i obrót nimi – powinno być karalne.

  Już tak kiedyś było, gdy byliśmy “10-tą potęgą” …

  Jedziesz za granicę – to w kantorze nadzorowanym przez Straż Graniczną, wymieniasz złotówki na waluty i odwrotnie – jak wracasz.

  Posiadana obca waluta, jako nielegalna – powinna być konfiskowana.

  To samo z rachunkami na elektronicznych kontach.

  Tylko złotówki!

  Macondo!

  Odpowiedz
 • 22 listopada 2017 o 05:32
  Permalink

  Oczywiście, że to NOWE prawo powinno działać wstecz.

  No i objąć wszystkich, którzy choć raz dotykali obcej waluty, albo tylko ją widzieli.

  Że tak nie można, że to odpowiedzialność zbiorowa?

  Przecież tak postąpiła PO przed laty i PiS rok temu.

  Czyli można.

  Odpowiedz
 • 22 listopada 2017 o 07:30
  Permalink

  Ludzie opamiętajcie się – trzeba było nie pożyczać! Ja mam kredyt w ZŁ i nikt nawet nie myśli o umarzaniu mi czegokolwiek. Frankowicze nadal płacą łącznie mniej w tym samym okresie co złotówkowicze – pomimo wzrostu kursu. Zgadzam się z jednym – ten kto wymyślił możliwość kredytowania się w walucie której się nie zarabia powinien stracić wszelkie prawa do pracy w sektorze fiannsowym. Bo ryzyko jest za duże.

  Odpowiedz
 • 22 listopada 2017 o 08:17
  Permalink

  To jest nagonka na banki a powinna być na polityków. Trzeba sobie zdawać sprawę, iż wynajmujemy polityków nie do rządzenia a do stanowienia prawa. A prawo mamy takie jakich polityków. Banki, jak każdy inny podmiot, wykorzystują wieloznaczność zapisów oraz luki w prawie. To wcale ni znaczy, że jak mogą to naruszają prawo – zupełnie inna rzecz. Przypuszczam, że większość polityków jest w kieszeni banków.

  Odpowiedz
 • 22 listopada 2017 o 09:05
  Permalink

  Czzy mógłby Pan wrócić do tematu renty i rozwinąć go, ucieczki kapitału od przemysłu do finansów, pościgu za rentą? (System rentierski – gdzie właściciele ziemi, zasobów naturalnych, pieniądza, tytułów etc … zgarniają bez pracy i bez końca owoce wysiłku społeczeństwa)

  Odpowiedz
  • 22 listopada 2017 o 11:22
   Permalink

   @Bible Freak….komentator ujal kwintesencje neoliberalizmu,w ktorym rzadzi kreacja pieniadza do metod sciente-fiction,jak min.handel derywatami i tzw.dywidenden striping i do wykanczania /doprowadzania do pleity i szykanowania calych panstw np.Argentyny,Grecji i moze nawet i w miedzyczasie 100 innych,to fantastyczna metoda,szybka i siedzi sie w domu lub cieplym biurze przed ekranem komputera a nie uzera latami z inwestycjami w przemysle i jego organizacji z badaniem konkurencji i popytu na towary i uslugi….

   Odpowiedz
   • 22 listopada 2017 o 13:15
    Permalink

    Mnie chodzi o cały nowy artykuł poświęcony pojęciu dążenia do renty (rent seeking) i roli renty jako takiej, nie tylko w odniesieniu do dzisiejszej sytuacji czy neoliberalizmu (np. polska szlachta była renterska i to udzielnie/allodium) . Mam niedosyt, i proszę o więcej, szerzej i głebiej 🙂

    Odpowiedz
  • 22 listopada 2017 o 11:23
   Permalink

   @Bible Freak….komentator ujal kwintesencje neoliberalizmu,w ktorym rzadzi kreacja pieniadza do metod sciente-fiction,jak min.handel derywatami i tzw.dywidenden striping i do wykanczania /doprowadzania do pleity i szykanowania calych panstw np.Argentyny,Grecji i moze nawet i w miedzyczasie 100 innych,to fantastyczna metoda,szybka i siedzi sie w domu lub cieplym biurze przed ekranem komputera a nie uzera latami z inwestycjami w przemysle i jego organizacji z badaniem konkurencji i popytu na towary i uslugi….

   Odpowiedz
 • 22 listopada 2017 o 15:06
  Permalink

  Mamy prawie, że najdroższe kredyty w całej UE (po nas są jeszcze tylko 2-3 państwa, kiedyś pisałam które, obecnie nie chce mi się szukać).
  Nie mam zamiaru bronić banków, które nie płacą w Polsce podatków.
  Popieram działania SBB

  Odpowiedz
 • 25 listopada 2017 o 21:42
  Permalink

  Obecnie banki udzielając kredytów lub pożyczek w 100% pozbywają się jakiejkolwiek odpowiedzialności prawnej w kontekście ryzyka. Ich odpowiedzialność w obszarze operacyjnym jest dodatkowo wzmacniana także tzw. “rezerwami celowymi”, które z kolei są kosztami podatkowymi co dodatkowo jest premiowane niższymi podatkami. . Skutek jest taki, że będąc właścicielem banku ryzyko w porównaniu z każdym innym przedsiębiorcom jest właściwie znikome. Komornicy są tu dodatkowym gwarantem (do niedawna banki mogły wydawać tzw. tytuły egzekucyjne, co w zasadzie jest wyłączną kompetencją niezależnych sądów!!!). Banki nie posiadając w zasadzie znaczącego majątku rzeczowego ani intelektualnego czerpią zyski z pożyczania pieniędzy, których nie mają. Każdy z nas jeśli ma 100 zł tylko tyle może pożyczyć. Bank w polskich warunkach posiadając 100 zł może “pożyczyć” 700 zł (tylko dlatego, że tak stanowi prawo!!!) – to jest dymanie nas – banki naprawdę biorą pieniądze z powietrza. Poza tym dlaczego odsetki od kredytów nie zasilają budżetu państwa ale kilka tysięcy bandytów finansowych…

  Odpowiedz
 • 25 listopada 2017 o 22:02
  Permalink

  Nie lubię was szalenie – bo jesteście ruską agnturą ale prześlę wam wkrótce szczegółowy przypadek – tak aby każdy mógł zrozumieć na czym polega tzw. inżynieria finansowa banków…. Tyle tylko, że to jest 8 stron czcionką 11.

  SZANOWNY PANIE A MOŻE PAN TO “BO” JAKOŚ UZASADNIĆ? PROSZĘ PRZESŁAĆ NA ADRES REDAKCJI JEŻELI BĘDZIE SIĘ KWALIFIKOWAŁO Z PRZYJEMNOŚCIĄ OPUBLIKUJEMY. POZDR. WEB. JÓZ.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.