500 plus na każde dziecko budzi poczucie niesprawiedliwości wśród Polaków

Rozszerzenie programu „500 plus” na każde dziecko, niezależnie od poziomu dochodu rodziców, wywołuje mieszane odczucia. Co prawda, nieco ponad połowa Polaków (53%) ocenia takie rozwiązanie jako sprawiedliwe społecznie, ale jednocześnie większość jest zdania, że nie jest to w porządku, skoro brakuje pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli oraz podniesienie świadczeń osobom niepełnosprawnym (61%). Poczucie niesprawiedliwości budzi również fakt, że wypłata może objąć rodziny, których rodzice celowo nie chcą pracować, bo wolą utrzymywać się z zasiłków (68%) – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Najbardziej pozytywny odbiór rozszerzenia programu „500 plus” na każde dziecko, niezależnie od poziomu dochodów rodziców, jest wśród elektoratu PiS (75%). Popiera je też większość zwolenników Wiosny (59%) oraz połowa (50%) wyborców Koalicji Europejskiej.

Większość Polaków (61%) uważa jednak, że rozszerzenie programu „500 plus” na każde dziecko jest niesprawiedliwe w sytuacji, gdy brakuje pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli i podniesienie świadczeń osobom niepełnosprawnym.

Zdecydowana większość zwolenników Koalicji Europejskiej (75%) oraz Wiosny (82%) uważa takie rozwiązanie za niesprawiedliwe. Co ciekawe, wśród elektoratu partii rządzącej przeważają osoby dla których ta propozycja jest sprawiedliwa (39%).

Polacy w większości (68%) są sceptyczni wobec propozycji rozszerzania programu „500 plus” na każde dziecko w rodzinach, w których rodzice celowo uchylają się od pracy, bo wolą się utrzymywać z zasiłków. Podobnie jak w poprzednim pytaniu, zwolennicy KE (74%) i Wiosny (77%) mają większe poczucie niesprawiedliwości niż wyborcy PiS (48%).

Połowie badanych (50%) nie podoba się fakt, że „500 plus” na każde, w tym na pierwsze dziecko będą otrzymywać wszystkie rodziny, niezależnie od poziomu dochodów rodziców.

Takie rozwiązanie za niesprawiedliwe uważa 58% wyborców Koalicji Europejskiej i 50% wyborców Wiosny, podczas gdy zwolennicy PiS w większości (61%) oceniają je jako sprawiedliwe.

„Wyniki badania pokazują, że powiązanie wypłaty „500 plus” na każde dziecko z aktywnością zawodową rodziców czy wprowadzeniem kryterium dochodowego zyskałoby większe poparcie społeczne. Propozycja w obecnym kształcie, w sytuacji gdy brakuje pieniędzy dla nauczycieli czy osób niepełnosprawnych, budzi duże poczucie niesprawiedliwości, szczególnie wśród wyborców partii opozycyjnych. To może dodatkowo pogłębić podziały społeczne”- mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Spośród osób, które uważają, że program „500 plus” powinien obejmować rodziny w zależności od dochodu, 17% twierdzi, że świadczenie na pierwsze dziecko nie powinno być wypłacane już przy dochodzie miesięcznym przekraczającym 1000 zł netto na osobę w rodzinie, prawie co trzeci (32%) – że powyżej 2000 zł na osobę, a 16% – że powyżej 3000 zł na osobę.

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna dla serwisu ciekaweliczby.pl Próba ogólnopolska N=1091 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 15 – 18 marca 2019 r. Metoda CAWI.

Ciekaweliczby.pl to autorski projekt edukacyjny przybliżający opinii publicznej warte poznania fakty oparte o konkretne dane liczbowe. Ideą jest prezentowanie danych tak, by każdy mógł łatwo wyciągnąć z nich obiektywne wnioski i krytycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. To cenna umiejętność w dobie post-prawdy, gdy granice między faktem i opinią, prawdą i fałszem, informacją i dezinformacją coraz bardziej się zacierają. Więcej na  www.ciekaweliczby.pl oraz na Facebooku

Ariadna to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl

1_ciekaweliczny.pl_Copyrights
2_ciekaweliczny.pl_Copyrights
3_ciekaweliczny.pl_Copyrights
4_ciekaweliczny.pl_Copyrights

 

5_ciekaweliczny.pl_Copyrights

 

 

 

 

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu i grafik zastrzeżone dla autora. Wyłączenie licencji CC 3.0.

14 myśli na temat “500 plus na każde dziecko budzi poczucie niesprawiedliwości wśród Polaków

 • 26 marca 2019 o 04:56
  Permalink

  Te wszelkie krytyki i narzekania ustaną, gdy w kolejnym rozdaniu rząd “dobrej zmiany” dojdzie do 1000 złotych na każdego Polaka, oczywiście miesięcznie.

  Wówczas te 500 + dalej będzie wywoływało protesty, no bo dlaczego na każde dziecko 1500 zł, a dorosły Polak – tylko 1000!

  Te 1000 zł na każdego to około zaledwie 440 miliardów złotych rocznie, co jest możliwe przy likwidacji ZUS-u, KRUS-u, wydatków na Obronę (prawie 50 mld zł!), opiekę zdrowotną, oświatę i inne niepotrzebne wydatki.
  Jak to będzie wówczas wszystko funkcjonować ?

  Obywatel Nadwiślańskiego Macondo, mając 1000 zł będzie sobie za wszystko płacił sam, np. za naukę dzieci i leczenie.

  A i na karabin z amunicją jeszcze trochę zostanie.

  Po prostu te pieniądze co w tej chwili wydają urzędnicy na oświatę, opiekę zdrowotną czy obronę narodową, itp. spawy – będzie wydawał SAM OBYWATEL, no bo będzie musiał się leczyć czy uczyć dzieci.

  Do oszczędności na pensjach ponad 1,5 miliona urzędników, a to jest około 50 miliardów złotych rocznie, nie licząc pensji dyrektorek w NBP!

  W ten sposób staniemy się PIONIEREM wśród krajów świata, wprowadzającym wszystkim DOCHÓD GWARANTOWANY.

  Oczywiście renty i emerytury nie będą już nikomu płacone – bo było się ubezpieczyć, jak mówił kiedyś przy powodzi dawny Premier!

  Zapanuje powszechna szczęśliwość i w końcu wszyscy będą mieli “po równo”.

  Jak sprawiedliwie, to sprawiedliwie!

  I skończy się to głupie gadanie, że ktoś ma więcej …

  Amen.

  P.S. w końcu i tak kiedyś wszyscy umrzemy, więc po co się teraz miotać i kłócić.

  Odpowiedz
 • 26 marca 2019 o 07:22
  Permalink

  Myślę że ludzie nie są idiotami doskonale się orientują że te pieniądze pochodzą z podatków a idą głównie dla rodziny romskich i ukraińców pracujących w Polsce bo to są największe beneficjenci tego systemu w którym się to w ogóle nie należy

  Odpowiedz
 • 26 marca 2019 o 08:38
  Permalink

  rozdawnictwo na ślepo jest po prostu głupie to nie jest normalne że każdy dostaje pieniądze tylko dlatego bo ma dzieci i niektórzy tego w ogóle nie potrzebują po prostu mają pieniądze nie wszyscy w Polsce są biedni natomiast rzeczywiście są w Polsce biedni ludzie mający biedne dzieci jak również samotne biedne dzieci w domach dziecka żłobka innych tym podobnych instytucjach typu rodziny zastępcze. jeżeli w normalnej rodzinie na własne dziecko dostaje się 500 zł to na dziecko w rodzinie zastępczej powinno się dostawać 1500 ponieważ wszystko kosztuje naprawdę bardzo dużo kto zna realia ten wie.

  Odpowiedz
 • 26 marca 2019 o 09:13
  Permalink

  No to kolejne badania proszę zrobić w temacie, jak Polacy oceniają dotacje dla biznesu, zwolnienia podatkowe dla biznesu itd. Bo jak ma obowiązywać prawdziwa liberalna doktryna kapitalistyczna to żaden biznesmen nie powinien otrzymać z naszych podatków nawet złotówki, nie można przecież stosować socjalizmu dla wybranej kasty właścicieli kapitału, a proletariat trzymać na głodowych pensjach. To samo z Funduszem Kościelnym, nie można utrzymywać kasty kleru na garnuszku państwa z naszych podatków.

  No ale takich badań lokaje kapitalizmu nie zrobią, a te badania opinii publicznej które robią, jak powyższe, służą tylko do grania na ludzkich emocjach w interesie kapitalizmu lub tworzenia podziałów społecznych, także użytecznych dla tegoż kapitalizmu. Polityka prorodzinna państwa, jaka by ona nie była, zawsze się państwu opłaci w dłuższej perspektywie. A przeciętny zjadacz chleba nie ma o tym pojęcia i zwykle nie wie co go czeka w przyszłości, gdy państwo takiej polityki zaniecha. Mimo wszystko brawo PiS za zlikwidowanie skrajnej biedy w rodzinach, mimo że wiele można by poprawić i zrobić inaczej. No ale nie oczekujmy od tej partii niczego więcej, oni nie są socjalistami, mają tylko trochę więcej empatii, ale nie wrodzonej, tylko sztucznej i wymuszonej okolicznościami społeczno-politycznymi w celu zdobycia i utrzymania władzy. Generalnie to nie są dobrzy ludzie, bo kiedyś niszczyli egalitarny system PRL-u, a teraz to co robią to tylko z musu bo już nie ma innego wyjścia na ratowanie resztek polskiego społeczeństwa. W okresie transformacji, gdy byli przy władzy, a było jeszcze co sprzedawać z majątku po PRL-u takich pomysłów nie stosowano. A ja wtedy musiałem wychować swoich kilkoro dzieci bez żadnej pomocy państwa, zapierda-jąc na dwa etaty po prawie 16 godzin dziennie. Czy z tego powodu mam mieć pretensje, że to nie jest sprawiedliwe? Bardziej obawiam się tego, abym kiedyś mógł otrzymywać emeryturę i mam nadzieję, że moje dzieci i wnuki będą miały szansę na bardziej normalne życie, niż nasze pokolenia 50+ w okresie transformacji zafundowanej nam przez wykluczone intelektualnie styropianowe elity i okupacyjną religię.

  Odpowiedz
 • 26 marca 2019 o 15:41
  Permalink

  Jak chodzi obecnie o moje zdanie to żadne 500 plus, tylko dochód gwarantowany. Akurat tak się składa, że za dzieciaczkami nie przepadam, wolę koty.

  Odpowiedz
 • 28 marca 2019 o 20:28
  Permalink

  JKm2 – nie obniżyć podatki , tylko podnieść KWOTĘ WOLNĄ dla najniżej zarabiających – tych do pułapu np. 30 tys. rocznie . Kwota wolna powinna być nie mniejsza niż 12 tys. rocznie – czyli 1 tys. zł /mc . Tyle wynosi chyba minimum socjalne .
  Tyle , że PiS daje kasę “po uważaniu” , czyli tym , na których liczy na wyborach . To czyste przekupstwo i niesprawiedliwość !!!
  Małe spowolnienie i wszystko walnie . A walnie i tak , bo nie starczy na przyszłe emerytury . Samo uszczelnianie VAT nie wystarcza , inwestycje za PiS zmalały . Za to rośnie armia ludzi uzależnionych od rozdawnictwa kasy bez pracy . Bez sensu , ale z dużą otoczką typu ” wszystkie dzieci są nasze ” itp.
  Rząd ma małą jaskółkę nadziei – już drugi rok spada długość życia , więc zostaje więcej kasy w budżecie . A , że służbę zdrowia PiS położył jeszcze bardziej , więc nadzieje są .

  Odpowiedz
 • 28 marca 2019 o 21:07
  Permalink

  “Za to rośnie armia ludzi uzależnionych od rozdawnictwa kasy bez pracy .”
  Czyżby Waść miał na pieńku z socjalizmem – a może tęsknisz do liberalnych (nie)rządów postkomunistów z SLD, czy PO?
  Piotr Pętlicki: Dlaczego braunizm? http://xportal.pl/?p=34378

  Odpowiedz
 • 29 marca 2019 o 18:37
  Permalink

  Krzyku – jak pamiętam , to socjalizm oznaczał -“każdy wg. możliwości , każdemu wg. pracy ” . Komunizm mierzył wyżej i zakładał że da każdemu wg. potrzeb , co pozostało pobożnym życzeniem .
  Złośliwości są tu do d… . Możemy się wyzłośliwiać ws. zaprzeszłych sporów , ale PiS NAPRAWDĘ może rozwalić wszystko . W zw, z tym gruntownie nie zgadzam się z Miecławem . Zwłaszcza , że nie ma żadnego progu dochodowego i dostaną tę kasę również asystentki prezesa NBP , co jest krzyczącą niesprawiedliwością !!!

  Odpowiedz
 • 29 marca 2019 o 18:43
  Permalink

  Przy okazji wszyscy – Miecław , Krzyk i ja jesteśmy w wieku około-emerytalnym a nasza służba zdrowia podupada . Miło byłoby nie zdechnąć bez pomocy medycznej na starość , co dedykuję Miecławowi doceniając jego poświecenie wychowawcze . PiS rozdając kasę na prawo i lewo odsuwa nas od bezpiecznej starości . Taka prawda panowie i panie też .

  Odpowiedz
 • 29 marca 2019 o 19:28
  Permalink

  @fly. 29 marca 2019 at 18:37

  Moja względnie pozytywna ocena programów społecznych PiS wiąże się ze zlikwidowaniem skrajnej biedy i wykluczenia totalnego, co nie zmienia faktu, że w dużej mierze twoja krytyka jest zasadna. Problem polega na tym, że dotąd w okresie transformacji dotowano tylko biznes, natomiast prekariat pozostawiono na łasce losu, podobnie jak populację ludzi z PGR-ów i wtedy było okey, kraj się zadłużał a “wolna prasa i media” nawet nie pisnęły, że to nie jest sprawiedliwe. Ubierano to w ładną retorykę aktywizacji zawodowej, tworzenia miejsc pracy itd., a faktycznie był to wypaczony socjalizm dla bogatych. Gdy obdarowano biednych to jest ambaras, no bo jak to, nie wolno bo to socjalizm.

  Otóż podział środków jaki zastosował PiS, z czym można się nie zgodzić, ma zamknąć prawdopodobnie krytykę ze strony bogaczy i oskarżenia o socjalizm, mimo, że jest to czysta korupcja polityczna, ale dotacje dla biznesu, ja uważam za czyste złodziejstwo, bo państwo z tych środków powinno ewentualnie tworzyć spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe, a nie zasilać budżet firm, często zagranicznych korporacji akumulując prywatny kapitał biznesu, a zwykły Polak nie miał z tego nic, zaś dług publiczny rósł.

  PiS bogatym stara się zabrać jak najmniej dlatego, że oni nie są socjalistami, a redystrybucja środków ma służyć zdobyciu i utrzymaniu władzy. Jakie będą tego skutki, możemy spekulować. Pożyjemy zobaczymy. Jak zrobią za kilka lat Polakom z doopy jesień średniowiecza pod znakiem krzyża i “jaśnie pańskiego” feudalizmu, wtedy dopiero sobie zapłaczą nad losem i wyborami, których praktycznie nie mieli, bo przecież żadna lewica społeczna z prawdziwego zdarzenia w Polsce nie istnieje z alternatywnym socjalistycznym i świeckim społecznie programem.

  Wielu płacze teraz za socjalizmem PRL-u, wtedy mówię takim: a było żyć świadomie i odpowiedzialnie, nie pić, nie kombinować, pracować ideowo i nie modlić się, zapisać się do partii i pilnować, aby się notable nie zdegenerowali, a teraz nie płakać tylko spokojnie czekać na śmierć w kolejce do lekarza. Szpitale mają kapelanów, więc nie pozostaje nic innego, jak wyznaczyć im dyżury na SOR-e, aby ewentualnie od razu udzielali ostatniego namaszczenia. 🙁 Taka jest brutalna prawda, niestety przykro o tym pisać, bo nie takiego losu pragnęli Polacy. Na złość PZPR i w zaufaniu do kościoła, zrobili sobie krzywdę, więc mają to co chcieli, bo jak się obudzili i w następnych “wolnych” wyborach po 1990 roku zagłosowali na lewicę, to już było za późno, bo ta niby lewica w międzyczasie stoczyła się ideowo i przestała być lewicą. Ot i cała magia przekrętu tysiąclecia z transformacją w tle. Dalej to już poleciało, jak domino.

  Odpowiedz
 • 29 marca 2019 o 21:28
  Permalink

  @fly.Byłoby miło…tylko że… należy coś robić w temacie, na wszelki wypadek unikam jak tylko ‘mogie” – różnych służb, w tym też tej ‘od zdrowia” (?).
  Jeśli już to tylko medycyna alternatywna! Jako że ruszyły wiosenne wody – tzn. soki, proponuję “dojenie brzozy”
  na pozimowe oczyszczanie organizmu –
  Rzekłem – wody, niech będą i wody…
  Leszek Długosz – Wiosenne wody
  https://www.youtube.com/watch?v=NT5iPwWr0EQ&start_radio=1&list=RDNT5iPwWr0EQ

  @Miecław. “PiS bogatym stara się zabrać jak najmniej dlatego, że oni nie są socjalistami, a redystrybucja środków ma służyć zdobyciu i utrzymaniu władzy.’
  Rozbierzmy” – zabierają złodzieje i socjaliści,patrz: Skandynawia.

  Należy zabrać WSZYSTKO włącznie ze skarpetkami jeśli do majętności doszedł
  delikwent drogą nieuczciwą, na Zachodzie zwykle taki proces obrastania w piórka trwał kilka pokoleń, w krajach postkomunistycznych tylko… kilka przekrętów i układy. – W zaufaniu powiem “na ucho”, że system komunistyczny
  walił się już za późnego Breżniewa, koniec 70′ – w ojczyźnie robotników i chłopów,
  korupcja, nepotyzm, nadużycia były już na porządku dziennym i to nie jest
  żadna tajemnica. Ryba popsuła się prawilno – od głowy, komunistycznyj! 🙂
  Takie są fakty.

  Odpowiedz
 • 30 marca 2019 o 11:24
  Permalink

  @krzyk58. 29 marca 2019 at 21:28

  Pisałem ci już dziesiątki razy dlaczego system PRL się psuł, w czym udział swój mają też potomkowie “jaśnie państwa”, ich lokaje i okupacyjna religia. Natomiast sam lud nie był intelektualnie na tyle rozwinięty, aby zrozumieć zasady komunizmu, czy socjalizmu, więc z podszeptów czarnych szatanów modlił się o “wolność” a w pakiecie dostał nowoczesny feudalizm i kapitalizm. Podobnie było i w ZSRR. Niestety nic nie poradzimy na to, że ludzie nie uczą się z historii, nie chcą się doskonalić intelektualnie i dają się łapać na fałszywą propagandę. Nic nie poradzimy, że mimo istnienia od 2 tysięcy lat doktryny społecznej Jezusa zakładającej komunistyczny raj na ziemi życia chrześcijan we wspólnocie dóbr i wzajemnej miłości bliźniego, to atawistyczne popędy utrwalane przez wypaczoną religię okazują się silniejsze, niż jego słowa zapisane w biblii. Okazuje się, że ludzie nie słuchają się “mitycznego boga” tylko bardziej są podatni na wpływy “czarnego szatana”, więc potrzebują na ziemi takiego namiestnika, co by im za każdym razem, jak z grzeszą myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem, pałką w łeb przywalił, a nie rozgrzeszał i dawał jakąś tam pokutę.:-)

  W systemach zależnych od ZSRR tą rolę spełniały służby w jakiejś tam części i formie, ale też się to nie sprawdziło, mimo skutków ubocznych w postaci wielu ofiar, więc mamy bilans na zero, bo przez ponad 1700 lat istnienia kościoła z jego doktryną nie zmieniło ludzkości, a skutkiem tego było ludobójstwo związane z przymusową ewangelizacją, co jest opisane w źródłach historycznych. Konkurencyjne dla religii i kapitalizmu systemy socjalistyczno-komunistyczne też tego nie zdołały zrobić. Jesteśmy więc można powiedzieć w punkcie wyjścia mimo ogromnego postępu ludzkości w zakresie techniki i praw człowieka. A więc na nawo mamy atawizm, ale trochę na innym poziomie niż “jaśnie pańskich” i plebańskich systemach feudalnych, bo już ograniczony prawami człowieka i zwiększoną świadomością a także wrażliwością społeczną na ludzką krzywdę, stąd większe zabezpieczenie społeczne i bardziej godne warunki życia, niż w czasie, gdy np. swoje obserwacje i opisy w 1790 roku zrobił Staszic, którego już cytowałem. Polecam jego “Przestrogi dla Polski”, koniecznie przeczytać.

  A co do twojego wniosku:
  “Należy zabrać WSZYSTKO włącznie ze skarpetkami jeśli do majętności doszedł
  delikwent drogą nieuczciwą”
  – to cię popieram całkowicie, dlatego cieszę się, że PiS czyści nieuczciwy biznes z kasy na rzecz budżetu, czy też czyści kamienice z czyścicieli i złodziei naprawiając szkody.

  Ale w związku z tym mam pytanie – kiedy przyznasz że nacjonalizacja przemysłu i reforma rolna PKWN, były aktem sprawiedliwości dziejowej? 🙂 Publicystka Anna Tatarkiewicz swego czasu to przyznała na łamach Przeglądu.
  No bo jednak to były nieuczciwie zdobyte majątki, dzięki niewolnictwu pańszczyźnianemu i niewolniczej robotniczej pracy. Nawet w niektórych książkach historycznych dotyczących źródeł bogactwa “jaśnie państwa” można znaleźć stwierdzenia oparte na materiałach źródłowych, że podobnie jak dziś, tak i wtedy po zaprowadzeniu w Polsce katolicyzmu, po 966 roku, cwaniacy i złodzieje pod rękę z okupacyjną religią zawłaszczali ziemię wolnych Słowian robiąc z siebie mityczną szlachtę sarmacką i wprowadzając feudalizm. Feudalizm został Słowianom narzucony wraz z okupacyjną religią. Tak i obecny kapitalizm po PRL-u został Polakom narzucony, m. in. dzięki wysiłkom okupacyjnej religii.

  Mało tego, mimo że specjalnie nie zachwycam się teoriami spiskowymi, to jednak w mojej opinii tzw. weryfikacja SB na początku transformacji robiona pod szyldem ideologicznym miała jeden zasadniczy cel, pozbyć się tych funkcjonariuszy, którzy być może przeszkadzaliby w rozkradaniu majątku narodowego po PRL-u. Odsunięto ich na bok, aby cwaniacy, również zdrajcy z PZPR mogli się uwłaszczyć na majątku przedsiębiorstw państwowych, a teraz jak na ironię zabrano im jeszcze emerytury za to, że kiedyś służyli Polsce, takiej jaką musiała wówczas ze względów geopolitycznych być. Gdybyśmy uczciwie i obiektywnie spojrzeli na procesy polityczne, to tak naprawdę emerytur powinni być pozbawieni wszyscy sekretarze PZPR podejmujący decyzje polityczne, a nie ich bezpośredni wykonawcy ze służb wykonujący tylko rozkazy.

  To analogicznie, gdyby teraz na skutek jakiegoś przewrotu, jakaś opcja polityczna doszła do władzy i zabrała emerytury wszystkich funkcjonariuszom służb specjalnych służącym po 90-tym roku, tylko dlatego, że nie byli skuteczni w ochronie majątku narodowego III RP i pozwolili na wrogie przejęcia przedsiębiorstw przez zachodnie korporacje, a politykom odpowiedzialnym za nietrafne decyzje przysłowiowy włos z głowy by nie spadł i zachowaliby swoje wysokie uposażenia emerytalne bo byli kiedyś parlamentarzystami. Byłaby to skrajna niesprawiedliwość wobec wszystkich funkcjonariuszy, którzy przecież tylko realizowali narzuconą politykę rządów po 90-tym roku.

  Masz rację: „Ryba psuje się od głowy” i jaka to ironia losu, że to znak pierwszych chrześcijan. 🙂
  Wszelkie zło i zepsucie wynika z tej jednej religii, która zniszczyła starożytny świat i dopiero ograniczenie jej wpływów w dobie odrodzenia, potem w dobie oświecenia i opanowanie świata przez idee humanistyczne umożliwiło postęp techniczny oraz postęp w zakresie kształtowania się postaw człowieczeństwa dzięki wywalczonym prawom człowiek, a to jest zasługą ruchów robotniczo-ludowych z okresu XIX wieku. Barwy tych ruchów dobrze znasz i na szczęście czerwony zwyciężył brunatną i czarną zarazę, dzięki temu naród Słowian na terenie Polski mógł się na nowo odrodzić z 1000 letniej niewoli w ramach systemu PRL. Podobnie i inne plemiona słowiańskie. Ale po 1989 roku te wszystkie słowiańskie plemiona popadły ponownie w niewolę, niestety przez własną głupotę. Anglosasi zacierają ręce i liczą kasę podobnie, jak Rzymianie, Germanie i Frankowie ongiś, bo Słowianie okazali się niezdolni do wspólnego działania i odbudowania swojej kultury. Zło tryumfuje.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.