Ekonomia

5 kroków do sukcesu – program gospodarczy dla Polski

 Przejście od gospodarki sterowanej ręcznie do gospodarki rynkowej można przeprowadzić płynnie i łagodnie . Ma to tą zaletę ,że nie trzeba rzucać się na głęboką wodę , odcinać od już istniejącego SYSTEMU. Zmiany mogą być wprowadzone w dowolnej chwili, w dowolnym momencie. Budżet ani na mały włos nie zostanie zachwiany, a wręcz przeciwnie zaraz na samym starcie, jego wartość powinna wzrosnąć. A to za sprawą nowego, niezwykle skutecznego podatku przychodowo-terenowego, który w efekcie przebije swoją skutecznością podatek VAT.

Krok 1

Powiedzmy ,że wprowadzimy podatek terenowo- przychodowy 1% w całej Polsce, i dla wszystkich przedsiębiorstw równo, zarówno krajowych jak i zagranicznych (bezwzględnie wszystkich). Wraz z wprowadzeniem tego podatku zlikwidujemy wszelkie podatki „branżowe”, „śmieciowe” i „koncesyjne” (w pierwszej kolejności te, które powodować mogą powielanie się opodatkowania). Pozostawiamy tylko trzon budżetu, podatki ogólnokrajowe i tylko takie które przynoszą wymierne korzyści do budżetu Państwa. W sumie 5-10 podatków skutecznych ogólnokrajowych.

Jednocześnie obniżymy i ujednolicimy VAT do poziomu 15%. Na ile pozwali nam Unia Europejska. Osłabienie roli „grabieżnego” podatku jakim jest VAT miałoby decydujące znaczenie w poprawie bytu ludności i w firmach. Od razu zauważymy jaką ulgę da nam obniżka VAT-u. Jak jego wielkość katastrofalnie wpływa na gospodarkę. Im większy – tym szybciej ją wyniszcza. Wielki ukłon fiskusa w stronę ludności cywilnej i przedsiębiorców. Uprościłoby rozliczenia pomiędzy nimi. Sprawiło, że życie stało by się tańsze, łatwiejsza wydolność z płatnościami. Zatory płatnicze szacuje się na 100 mld zł. Praktycznie nie ma logicznego uzasadnienia dlaczego jedne produkty mają 23 % VAT-u inne tylko 8 %, 5%. Jeśli ktoś powie, że żywność zdrożeje to się grubo myli. Podniesienie cen o 10 groszy nikt nie odczuje tak negatywnie , jak pozytywną obniżkę cen energii, czynszu, paliw i innych wyrobów objętych 23 % VAT-em .

Tę dziurę w finansach wypełni z nadwyżką 1% podatek terenowy. Dlatego wskazane jest aby obie te zmiany wprowadzić jednocześnie. Efekty tego posunięcia będą odczuwalne już po pierwszym miesiącu . Nie mówiąc już o tym, iż postarałbym się o całkowitą likwidację podatku VAT – wykazując przy pomocy analityków, iż to on lub sposób jego liczenia, odpowiadają za KRYZYS W GOSPODARCE.

Czyli reasumując dziura budżetowa jaka powstanie z obniżki i ujednolicenia VAT-u do poziomu 15 % będzie wynosić: obecne wpływy z VAT-u 126 mld zł, przy zakładanym 23% wskaźniku. Obniżając VAT do 15% otrzymujemy 82 mld zł (choć efektywny VAT obecnie jest na poziomie 16%). Zakładając najgorszy scenariusz, iż z budżetu Państwa ucieknie nam 44 mld zł. To podatek terenowy 1% powinien z łatwością tę dziurę załatać, z nadwyżką jeszcze. Czyli posunięcie nasze na samym starcie przyniesie zyski do budżetu Państwa. NIE WIĄŻE SIĘ Z ŻADNYM RYZYKIEM Poprawi wypłacalność firm . Potanieje życie w Polsce. Zainicjuje kontrole nad rynkiem (której obecnie nie mamy). Ten 1% wskaźnik musi być tak mały wręcz symboliczny, aby nie był obciążeniem dla firm. Będzie jedynym realnym, idealnym wręcz, wskaźnikiem wzrostu gospodarczego. Na nasz budżet będą od tej pory, składać się również firmy zagraniczne, więc nie ma obawy, że kwota będzie zbyt mała. Obroty niektórych firm też liczy się w miliardach złotych. A tych firm z miesiąca na miesiąc będzie przybywało. Nawet taki symboliczny wręcz 1%, może przerosnąć nasze najśmielsze oczekiwania i miło nas zaskoczyć.

Już po pierwszym miesiącu będziemy wiedzieć czy podatek przychodowo-terenowy sprosta zadaniu i dorówna VAT-owi – i jaka będzie jego wielkość. Budżet wzrośnie już po pierwszym miesiącu.

Krok 2

Drugi miesiąc daje nam obraz finansowej sytuacji. Mając zapas finansowy eliminujemy z SYSTEMU podatki takie jak PIT i CIT, oraz AKCYZĘ . Czyścimy prawie do końca SYSTEM, na ile możemy sobie finansowo pozwolić . UWALNIAMY CENY, czyniąc przedsiębiorstwa SAMOWYSTARCZALNE. Od tej pory one same decydują , po jakiej cenie chcą swoje towary sprzedawać, z kim współpracować, od kogo i po jakiej cenie kupować. Wszystko staje się, rynkową grą ekonomiczną, bez ingerencji Państwa.

Krok 3

W następnym kroku proponowałbym zastąpienie ZUS-u kwotowego. ZUS-em procentowym i (kontraktowym) – co złagodzi skutki prowadzenia działalności gospodarczej i zatrudniania masowego pracowników. Pod warunkiem, iż ten 1% podatku przychodowego zaspokoi potrzeby ZUS-u. Gdyby tak się jednak nie stało podatek przychodowy byłby za mały aby zaspokoić potrzeby ZUS-u, to poczekałbym miesiąc – dwa, aż je w pełni zaspokoi. Czyli od teraz przedsiębiorcy płaciliby nie 1 a 2% swojego przychodu i 1% od każdego zatrudnionego pracownika (liczone od jego zarobku). UWALNIAMY PŁACE, czyniąc je KONTRAKTOWYMI.

Krok 4

Gdy już gospodarka dźwignie się z kolan, wyprostuje do pionu i nadamy jej silny kręgosłup finansowy, niezbędna jest…. Amnestia ZUS-owska i Podatkowa. Krok potrzebny, aby się posuwać na przód. Wszystko po to, aby wyzerować liczniki, dać szansę przedsiębiorcom zacząć od nowa. Zaoszczędzi to czas na ściąganie, i gnębienie przedsiębiorców za długi poprzedniego SYSTEMU w którym matematyka rządziła, a nie przedsiębiorczość. Państwo też tu nie jest bez winy, utrzymując i pielęgnując destrukcyjny SYSTEM. Wielu przedsiębiorców potraciło majątki , pozabierano im domy mieszkania, samochody, ciągniki, warsztaty pracy. Licytacje jeszcze, co niektórych się nie zakończyły. Sprawy jeszcze trwają, są w toku. Przerwanie tego procesu, będzie wymownym sygnałem, że odcinamy się od NISZCZYCIELSKIEGO SYSTEMU. Od teraz Państwo będzie miało inne problemy – szybkie dostosowanie infrastruktury do potrzeb nowej ery gospodarczej. Przepisów do nowo powstałej teraźniejszości. Trzeba się będzie skupić na rozwoju, a nie grzebaniu w przeszłości. Sprawy nierozliczonej przeszłości, będą się ciągnąć latami i ściągać nas w dół. Po pierwsze, nie będzie na to czasu . Po drugie: było by to nieprzyzwoitością ze strony Państwa, gdy się okaże, że długi przedsiębiorców powodował, poprzedni źle zorganizowany SYSTEM.

Krok 5

Całkowita eliminacja VAT-u z życia gospodarczego. VAT i podatek przychodowy, kłócą się nawzajem. Do Vat-u zbieramy koszty, a do podatku przychodowego nie. Jest prostszą formą rozliczenia. Ponieważ upraszczamy SYSTEM więc zróbmy to w 100%, definitywnie i na całego. Połowiczna forma nie da tego efektu. Unia Europejska zaczyna dostrzegać problemy jakie wywołuje ten podatek. Może się już tworzy dobry klimat na eksperyment – typu “PAŃSTWO BEZ VAT-u”. Ceny wreszcie będą normalne, pojedyncze, a nie podwójne, brutto – netto. Odpadnie nam większa część biurokracji i cała skomplikowana machina z nią związana. Zakończą żywot wyłudzenia i oszustwa, związane z VAT-m. Umrą śmiercią naturalną.

Cały proces ma polegać na tym, iż małe i nieefektywne podatki będziemy zastępować prostymi „prosto liczonymi ”o zasięgu ogólnokrajowym. W efekcie do funkcjonowania Państwa potrzebny jest tylko jeden podatek. My na rynku pozostawimy 3, tylko strategiczne. Cały proces potrwa nie dłużej niż pół raku, a na efekty nie trzeba będzie czekać, bo będą odczuwalne na bieżąco. Pół roku potrwa taki okres przejściowy kiedy stare podatki kończą swoją działalność – a nowe dopiero zaczynają działać. Nawet jeśli się to przeciągnie nieco w czasie, z uwagi na zrównoważone działanie – to i tak jest to droga do sukcesu. Drugi rok działania NOWEGO SYSTEMU przyniesie znaczącą poprawę finansową. Zarówno po jednej stronie (dochody Państwa), jak i po drugiej (dochody przedsiębiorców i ludności cywilnej). Przy czym od samego początku założenie jest takie:

 • Budżet Państwa nie ucierpi ani złotówki wstecz.
 • Przedsiębiorcy nie ucierpią ani złotówki wstecz.
 • Ludność cywilna nie ucierpi ani złotówki wstecz.

 

Równolegle do zmian w podatkach , należy pracować również nad uproszczeniem wydatków Państwa do niezbędnego minimum . Gospodarka rynkowa na pewno będzie wymagała zmian w wielu dziedzinach. Te dwa procesy muszą się odbywać w pełnej harmonii.

„WILK SYTY I OWCA CAŁA”

Przy takim rozwiązaniu pisanie ustaw ograniczających ilość aptek tylko do 4 nie będzie potrzebne. Nawet gdy ktoś będzie miał ich 40, to ważne jest aby z każdej spływał jakiś grosz do budżetu. Każda bowiem będzie, wytwarzała przychód. Nawet wskazane aby się rozwijał i otworzył ich 400 – im więcej tym lepiej. Na tym polega gospodarka rynkowa.

Wiesław Makowski

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone dla autora [Wiesław Makowski]. Wyłączenie licencji CC 3.0.

35 komentarzy

 1. Fretka pana D.

  Przyznaje bardzo ciekawe. Morawiecki powinien coś takiego zaproponować, to prawdziwa reforma systemu a nie dalsze drenowanie konsumentów poprzez VAT i akcyzę. O VAT macie w ogóle wiele ciekawych artykułów.

  • Wiesław Makowski

   > > > WITAM SERDECZNIE – Mamy zmianę na stanowisku Premiera .Wszystkie media głoszą wszem i wobec , że Rząd stawia na GOSPODARKĘ
   .Dobrze by było bo przez te dwa lata „DOBRA ZMIANA ” o nas – o przedsiębiorcach zapomniała.
   Ruchy wykonywane w naszym kierunku przedsiębiorcy skwitowali -„RUCHAMI POZOROWANYMI ” .
   Zawsze taka zmiana daje nadzieję na lepsze jutro .
   Zanim przyszły Premier ogłosi całemu światu arkana przyszłej gospodarki – to jest chwilowo dobry moment by zmienić nieco sposób myślenia perspektywicznego ….
   Jeśli myślimy ,o przyszłej gospodarce w sposób tradycyjny – czyli kontynuujemy od dwudziestu kilku lat ten sam SYSTEM – to można powiedzieć ,
   że„z tej mąki już chleba nie będzie” ….

   Uszczelnianie SYSTEMU już nie wiele pomoże …
   Popada jeszcze kilka tysięcy zakładów …..
   A sakramentalne pytanie „ Dla czego nie ma w Polsce inwestycji ?” – pozostanie bez odpowiedzi .
   Można owszem prowadzić gospodarkę metodą „Gierka ”- Tu
   i ówdzie zezwolić na wybudowanie fabryki w której znajdzie miejscowa ludność zatrudnienie .
   Ale to nie jest metoda na Pospolite Ruszenie Polskiej Gospodarki..

   Wydaje się ,że nastał właściwy moment nad zastanowieniem się ….„Czy nie należało by popuścić cugli gospodarce ”
   Jak tego dokonać ??? Opis znajdziecie Państwo w załączniku pod nazwą
   “PIĘĆ KROKÓW DO SUKCESU ”
   A całość jest wyrwana z kontekstu
   PROGRAMU GOSPODARCZEGO 3X1
   Którego jestem autorem i do którego lektury serdecznie zachęcam
   Pozdrawiam
   Wiesław Makowski

 2. Genialne!

  Próbowałem już tego kiedyś,

  Gdy pływałem żaglówka i ucichł wiatr.

  Zacząłem dmuchać w żagle – i pomogło!

  Po chwili, płynąc obok bagnistego brzegu, zobaczyłem, jak tonący w błocie długowłosy – SAM się wyciąga za włosy z toni!

  Wnioski:

  Wiara czyni cuda.

  • Wiesław Makowski

   WITAM SERDECZNIE – Mamy zmianę na stanowisku Premiera . Wszystkie media głoszą wszem i wobec , że Rząd stawia na GOSPODARKĘ .

   Dobrze by było bo przez te dwa lata „DOBRA ZMIANA ” o nas zapomniała – o przedsiębiorcach . Ruchy wykonywane w naszym kierunku przedsiębiorcy skwitowali –

   „RUCHAMI POZOROWANYMI ” .

   Zawsze taka zmiana daje nadzieję na lepsze jutro . Zanim przyszły Premier ogłosi całemu światu arkana przyszłej gospodarki – to jest chwilowo dobry moment by

   zmienić nieco sposób myślenia perspektywicznego ….

   Jeśli myślimy , o przyszłej gospodarce w sposób tradycyjny – czyli kontynuujemy od dwudziestu kilku lat ten sam SYSTEM – to można powiedzieć , że

   „z tej mąki już chleba nie będzie” ….

   Uszczelnianie SYSTEMU już nie wiele pomoże . Popada jeszcze kilka tysięcy zakładów …..

   A sakramentalne pytanie „ Dla czego nie ma w Polsce inwestycji ?” – pozostanie bez odpowiedzi .

   Można owszem prowadzić gospodarkę metodą „Gierka ”- Tu i ówdzie zezwolić na wybudowanie fabryki w której znajdzie miejscowa ludność zatrudnienie .

   Ale to nie jest metoda na Pospolite Ruszenie Polskiej Gospodarki …

   ..Wydaje się ,że nastał właściwy moment nad zastanowieniem się ….

   „Czy nie należało by popuścić cugli gospodarce ”

   Jak tego dokonać ???

   Opis znajdziecie Państwo w załączniku pod nazwą “PIĘĆ KROKÓW DO SUKCESU ”

   A całość jest wyrwana z kontekstu PROGRAMU GOSPODARCZEGO 3X1

   Którego jestem autorem i do którego lektury serdecznie zachęcam.

   Pozdrawiam

   Wiesław Makowski

  • Wiesław Makowski

   To nie wiara – wiara tu nie ma nic wspólnego z gospodarką .
   Zmiana SYSTEMU to są fakty z którymi przyjdzie nam się w najbliższej przyszłości zmierzyć .
   A jak to zrobić by gospodarka pracowała dla nas – proszę przeczytać cały PROGRAM GOSPODARCZY 3X1
   Pozdrawiam

 3. Kasyno zawsze wygrywa

  Mozna to porównać do reformy pana ministra Wilczka – proste, jasno napisane tak że każdy zrozumie. to na pewno sie nie spodoba złodziejom i mafii żyjącej z okradania nas podatkami pośrednimi. Kasyno żawsze wygrywa proszę państwa…

  • Wiesław Makowski

   Tak potrzebny jest powrót do reformy Wilczka . Uproszczenie wszystkiego do stopnia minimalizmu . Zachęcam do przeczytania całego Programu 3×1
   Pozdrawiam
   Wiesław Makowski

 4. Trochę ciekawsze “komunałki” niż te z “expose” ale jednak “komunałki”.
  Głównym zasilaniem “budżetu” jest zwykły “Kowalski”. Roczna suma złożona obciążeń “Kowalskiego” to coś w granicach 80-85%. “Kowalskich” zasilających “budżet nie jest również zbyt wielu. Napisałem to w innym komentarzu jakiś czas temu gdzie syntetycznie wymieniałem ile jakich służb winno posiadać Państwo a ile posiada obecnie (jak zwykle postulując o zajęcie się kryterium jakościowym a nie ograniczanie się do ilościowego).
  Nie ma nawet znaczenia czy “Kowalski” jest “przedsiębiorcą” czy nie bo suma jego obciążeń jest podobna tylko inaczej rozłożona w wąskim horyzoncie czasowym jak i długoterminowo. Jak teraz “zapłaci” mniej to zwyczajnie “mniej” dostanie na emeryturze.
  System ekonomiczny i system monetarny to nie jakieś magiczne sztuczki i ostatecznie weryfikuje go Matematyka. Nie jest to też narzędzie które można od tak opisać w zamknięty wąskim przedziale ograniczając się do jednego kraju i tylko do samego systemu. W skrajnym przypadku w przypadku kidy miejscowo (lokalnie) system staje się wielokrotnie intensywniejszy i efektywniejszy od reszty układu następuje po prostu interwencja. Pół biedy jeśli jest to interwencja wirtualna na tzw “rynku” ale praktyka czasów nieodległych pokazała że “Smith&Wesson bije cztery asy”.
  Następuje “szach i mat”. Spada czyjaś głowa a “Kowalscy” na jakiś czas zostają przeniesieni do przedsionka Piekła by potem ujrzeć jak “Smith@Wesson” przyjeżdża na “białym koniu” i “zbawia ich ode złego”.
  Teoretycznie to można “sobie” wiersz napisać a nie przebudować System do zupełnie innego modelu, a i z tym wierszem trzeba uważać bo dobór słów może skutkować cenzurą tudzież przymusowym leczeniem z pomocą 9mm ołowianych pigułek.
  System jest jak rwąc rzeka. Nie zatrzymasz jej ale można drobnymi krokami zmieniać jej bieg.
  Nie wiem kto pisał powyższe ale życzę mu więcej realizmu i racjonalizmu.

  • Wiesław Makowski

   A możesz jaśniej wyjaśnić o co ci chodzi ? Bo jak czegoś ni rozumiesz to nie znaczy ,że jest głupie …Nie zrozumiesz pracy silnika spalinowego przyglądając się jak on pracuje.
   Gdy ci nie wytłumaczą na modelu to sam nie załapiesz .
   Ale to nie znaczy że postęp motoryzacji należy wstrzymać .
   Pozdrawiam
   W. Makowski

   • @Wiesław Makowski
    Napisałeś coś o jest syntetycznym pomysłem i nijak się nie odnosi do rzeczywistości a raczej do wirtualnego obrazku dla gawiedzi tj. statystyki gospodarczej.
    Identyczny błąd jak ten w “expose” a to jest zdecydowanie za mało, a PR-owo już zupełnie bo w “expose” były “komunałki” chwytające za serce.
    Żeby jakiś program GOSPODARCZY miał sens trzeba nie pobawić się rachunkami na poziomie szkoły podstawowej po reformie ale konkretny plan DLA WSZYSTKICH umiejętnie obudować i “sprzedać” Jak “za przeproszeniem” chcesz sprzedać ludziom którzy nie potrafią liczyć mają problem w obliczeniem reszty w sklepie (o ile jeszcze operują gotówką) “program” oparty na jakiś działaniach i cyferkach?
    Jak chcesz zawoalować przed obcymi państwami zmianę przepływu aktywów? (tych o których nawet nie wspominasz.
    To nie jest program gospodarczy ani nawet jego publiczna wersja dla gawiedzi (a przeczytałem cały dokładnie) tylko zarys operacji podatkowej która korzystna będzie dla WĄSKIEJ grupy ludzi a nie DLA WSZYSTKICH.
    I taka uwaga: żeby ZMIENIĆ SYSTEM należy zmienić system a nie zmienić jego parametry i nazwę. Skoro uważasz VAT za “zło” (absolutnie się zgadzam) to sama jego LIKWIDACJA “rozbija bank”. Problem w tym że Państwo jest zorganizowane w określony sposób a jego likwidacja “ot tak” doprowadzi do kolapsu.
    Rozumiem że możesz nie wiedzieć o wielu aspektach funkcjonowania Państwa. Ba, opierasz swoją wiedzą na tym co jest dostarczane “gawiedzi” (z całym szacunkiem dla niej) ale nawet w uproszczonym modelu finanse, polityka, monetarna, ekonomia, gospodarka na poziomie państwowym cą kilkaset razy bardzie złożone i zależne od wielu dziedzin niż ta prosta przypowiastka na którą chcesz nabrać “gawiedź”.
    A co do prostych ruchów to jest działanie dużo prostsze które ruszyłby “gospodarkę” (prócz likwidacji VAT ;-D). Zlikwidujmy akcyzę, na początek w “paliwach”. W kolejnych etapach można usunąć ukryte podatki w kosztach energii, resztę akcyz, obniżyć VAT do 15% (albo jak UNIA padnie zlikwidować stopniowo zupełnie).
    Be “wielkich” “programów” i “reform” “kierując jednie strumieniem” może nie zmienimy systemu ale zyskamy oddech i na chwilę pozwolimy WSZYSTKIM akumulować środki.
    Politycy i ekonomiści “reformatorzy” pitolą o jakiś wielkich zmianach ale ta analogia z rzeką to nic innego jak pokazanie że wszystko jest układem dynamicznym (układów dynamicznych itd) i bez wielkiego “wybuchu” (który zawsze jest niszczący) nie da się zmienić systemu można tylko zmienić beneficjentów z jednych na drugich ale rozkład średni pozostanie taki sam.
    Jak chce pan bardziej poetycką z tą rzeką to żeby nurt
    “przez chwilę” osłabł zwyczajnie należy zrobić gdzieś na początku jej drogi “rozlewisko”, wtedy przez tą “chwilę” możemy poczynając od ujścia rzeki poszerzać jej koryto tak aby była ona coraz mniej rwąca coraz bliżej źródła.
    Intencjonalnie niestety, są tacy, którzy mając tą wiedzę, używają jej do czegoś co się obiegu nazywa
    “gotowaniem żaby”.
    A jak już tak nie chcący poleciałeś z “głupie” i “nie rozumie” to ja może napiszę wprost. To propagitę co to zwiesz programem to możesz “idiotom z dyplomami wszelakiemi wciskać” bo oni będą “lajkowąć” na wszystkie sposoby.
    To jednak twój wybór czy robisz coś dla poklasku bo taki jesteś “ach och i ech” czy też niczym “prawdziwa cnota która krytyk się nie boi” chcesz by nastąpiła prawdziwa ZMIANA. Na razie widzę po wszystkich twoich komentarzach pod artykułem że liczysz wyłącznie na poklask.
    .

  • Wiesław Makowski

   Smutne to jest – ale wydaje mi się ,że się nie rozumiemy ….
   Ja jestem przedsiębiorcą od 27 lat . Program który napisałem był przemyślany, osadzony w Polskich obecnych realiach i do nich się odnosi . Mało tego zdobyłem się na wyliczenie tego co napisałem . Poparłem to dowodami matematycznymi . Wiedzę do tego dzieła czerpałem nie z sufitu tylko z danych MF , GUS, obecnych w internecie . Ciężko w to uwierzyć ludziom którzy osadzeni w obecnych realiach nie znają innego SYSTEMU .
   JA startowałem w latach 90 gdzie nie było VAT-u i tamten okres prosperity Polskiej przedsiębiorczości wspominam najlepiej ( zresztą nie tylko ja ) .
   Powrót do lat Ustawy Wilczka jest możliwy i realny do wykonania . Zresztą Premier Morawiecki też czytał mój Program i zobaczysz w najbliższym czasie jak zmiany potoczą się i w którym kierunku . W swoim expose zapowiedział uproszczenie SYSTEMU i sprawiedliwe reguły gry . Wiem ,że ciężko w to uwierzyć , ale PROGRAM 3X1 będzie realizowany . Może nie tak puszczony na żywioł jak to opisałem bardziej pod nadzorem Państwa – ale jednak .
   Polecam przeczytaj go jeszcze raz i przyzwyczaj się do tej myśli PROSTOTA I FUNKCJONALNOŚĆ jest gwarantem niezawodności . A wszelkie polityki monetarne i inne dyrdymały włóż do szuflady lub między bajki schowaj – to dobre dla jajogłowych .
   Zarabianie pieniędzy jest proste za 2 kupił za 4 sprzedał 2 zarobił . Skomplikowali to niepotrzebnie i teraz mają problem .
   Ale na szczęście mają mnie i mój Plan jak z tej pułapki wyjść – Pozdrawiam

   • @Wiesław Makowski
    “Smutne to jest – ale wydaje mi się ,że się nie rozumiemy”
    Ja doskonale Ciebie rozumiem.
    “Ciężko w to uwierzyć ludziom którzy osadzeni w obecnych realiach nie znają innego SYSTEMU”
    Znam różne “systemy”. Praktycznie i z różnych perspektyw. Nie tylko z tej jednej gdzie 27 lat w jednym systemie ktoś wymyśla “program” bo jakoś po 27 latach nie może dołączyć do grona oligarchów.
    Jak się nazywa ten system (polityczny, gospodarczy?) w którym to jesteś od 27 lat “przedsiębiorcą”? Wiesz że niektórzy po 27 latach mają grube miliardy i nawet prawie wszyscy znają ich nazwiska?
    “Powrót do lat Ustawy Wilczka…”
    Funkcjonowała rok. Miała określony kontekst polityczny i transformacyjny. Bynajmniej nie była ułatwieniem dla “przedsiębiorców” ale miała konkretne cele. W skrócie: każdy “wałek” nieopisany w prawie miał być już opisany (“dozowlony”?). Tak też się stało, a to że paru “ciułaczy” trochę skorzystało… ale cóż można przez rok zrobić.
    “…ale PROGRAM 3X1 będzie realizowany”
    Pożyjemy, zobaczymy. Jak będzie realizowany to “maski spadną” bo jak napisałem Twój “program” jest syntetyczny i byłby uczciwy gdyby początkowy “kapitał” u każdego był identyczny a nie jest, a tym samym przyspieszy rozwarstwienie społeczne. Ci z kapitałem pójdą w górę. Ci z długami popadną w biedę i żadne 500 czy 1000 plus już nie pomoże.
    “Zarabianie pieniędzy jest proste za 2 kupił za 4 sprzedał 2 zarobił”
    …i nic nie wyprodukował oprócz potrzeby kreacji pieniądza fiducjarnego na poziomie państwa (tak powstają długi – nie bo ktoś coś wymyślił tylko stąd że dobra zaczynają kosztować więcej chociaż ich wartość względem pracy i materiałów się nie zmieniła). No ale to wiedzą jedynie “jajogłowi”.
    I wracając do początku:
    Nie rozumiemy się jako że niczego nie zrozumiałeś z tego co napisałem.
    To nie jest “program” tylko “banksterska” operacja na cyferkach, na podatkach, która będzie sprzyjać TYM CO MAJĄ a nie WSZYSTKIM. Ty nie zmieniasz “systemu” tylko modyfikujesz go tak by “chciwe pasożyty które nic nie wytwarzają” akumulowały więcej pieniądza”. To nie jest żaden program tylko zmiana parametrów tak aby przepływy pieniędzy od biedniejszych do bogatszych był jeszcze szybszy czego skutkiem będzie coraz większy obszar biedy (i długu) na dole i coraz większy stan “posiadania” na górze. Tym samym “programy socjalne” z realnych obecnie staną się fikcyjne bo będą służyć głównie pokrywaniu zadłużenia i utrzymaniu “zdolności kredytowej” z odsetkami płynącymi w górę gdzie będzie to wymieniane na realne dobra w tym “sakiewki ze złotem”, bo ci na górze doskonale wiedzą że pieniądz fiducjarny to tylko papier, taka umowa społeczna, sam w sobie nic nie warty.
    Ja to wiem doskonale. Ba, moja “jajogłowość” pozwala mi tworzyć pomysły, rzeczy i wiedzę z których korzystają wszyscy zainteresowani niezależnie od stanu posiadania. Podejrzewam że pan również co mnie zawsze , nie tylko w pana przypadku rozmiesza do łez kiedy ktoś nieświadomy cytując mnie i nie znając udowadnia że jest “jajkiem mądrzejszym od kury” 😀
    Życzę powodzenia i szczęścia tak jak i Premierowi. Będzie wam bardzo potrzebne z tymi “programami 😀

  • Wiesław Makowski

   WITAM – Zaintrygował mnie Pan ….

   W paru kwestiach zgodził się Pan ze mną :

   A co do prostych ruchów to jest działanie dużo prostsze które ruszyłby “gospodarkę” (prócz likwidacji VAT ;-D). Zlikwidujmy akcyzę, na początek w “paliwach”. W kolejnych etapach można usunąć ukryte podatki w kosztach energii, resztę akcyz, obniżyć VAT do 15% (albo jak UNIA padnie zlikwidować stopniowo zupełnie).
   Be “wielkich” “programów” i “reform” “kierując jednie strumieniem” może nie zmienimy systemu ale zyskamy oddech i na chwilę pozwolimy WSZYSTKIM akumulować środki.

   Pan wie co Ja chcę zrobić ???
   Przynajmniej się Pan tego domyśla ???
   Chcę obalić ten SYSTEM ……………..
   Nieważne na ile to będzie zbieżne z tym co napisałem .
   Ale tym głupim tekstem jak to Pan określił …. chcę sprawić by ten obecny ……. ……………………………NISZCZYCIELSKI SYSTEM……………………………..

   ………..ZNIKNĄŁ Z POWIERZCHNI ZIEMI – BY O NIM ZAPOMNIANO…………

   Taki jest cel i przekaz …………….
   Teraz się trzeba zastanowić jak to zrobić ????

   Proponuję bliższy kontakt
   już na e-maila :
   NIE POZWALAMY NA DANE IDENTYFIKUJĄCE. JAK SIE PANOWIE CHCECIE POZNACTO PROSZE PRZESAC INF0DO REDAKJI.WEB.JÓZ

   Pozdrawiam i czekam na kontakt.
   Wiesław Makowski

   • @Wiesław Makowski
    Wszystko to “fajnie i świetnie” tylko zapomniał pan o najważniejszym. O ludziach. Jeden obalacz i jego mocodawcy już byli. Jak wygląda Polska po tym obalaniu i ile ofiar tego obalania było pamięta wielu. Zupełnie nie zgadzam się z żadnym “oblaczem” kóry to przedkłada cyferki procenty czy ideologie nad ludzi. Ten SYSTEM wprowadza zwykle ogół małymi krokami. Wszto co wymyślone i narzucone “programem” zwykle jest początkiem albo uzupełnieniem tyranii “bogatych” nad “biednymi”.

  • Wiesław Makowski

   Wróćmy może do Programu to znaczy na ziemię : Mamy XXI wiek , sądów , administracji , kodeksów , instytucji broniących praw człowieka ,że nie jedno Państwo tyle nie ma .
   Nie dzieje się i nie będzie się dziać żadna krzywda człowiekowi .
   A już w moim Programie na pewno nie …
   Rozwarstwienie społeczne owszem nastąpi – ale będzie to .

   ……………………..POZYTYWNE ROZWARSTWIENIE……………………………

   Szybko bogacąca się klasa przedsiębiorców przyciągnie uwagę ku działalności gospodarczej.
   Pobudzi to chęć bogacenia się …
   Pokolenia Polaków znów uwierzą ,że nie trzeba wyjeżdżać za granicę by być bogatym , można być bogatym również w swoim kraju …
   Przyciągnie miliony nowych przedsiębiorców do Polski …
   Zamieni każdy wolno-stojący dom w warsztat pracy a na wsiach każdą wiejską chałupę …
   Spowoduje wzrost zamożności społeczeństwa nawet 10 – krotne …………….

   We wszystkich społeczeństwach istnieje coś takiego jak rozwarstwienie społeczne …
   Ale przejmować się stale , wciąż i w nadmiarze ,że ktoś jest biedniejszy troszkę od innych .
   Przy RÓWNYCH SZANSACH jakie tworzy mój PROGRAM nie będzie konieczne .
   Po prostu wszyscy będą BOGACI …. a biedni … TO JUŻ CHYBA TYLKO ……

   ………………………………Z WŁASNEGO WYBORU……………………….

   • Panie Wiesławie. Jestem za… “Zamieni każdy wolno-stojący dom w warsztat pracy a na wsiach każdą wiejską chałupę …”
    Chińczycy też rozpoczynali wielki skok od chałupniczych dymarek
    w czasach rewolucji kulturalnej, później było już tylko lepiej. 🙂
    Dlatego ruszajmy w imię Boże…dalej pisze pan “Szybko bogacąca się klasa przedsiębiorców przyciągnie uwagę ku działalności gospodarczej.
    Pobudzi to chęć bogacenia się …” I tu widzę już (strome) schody
    nie do pokonania – formułowi zwolennicy “urawiłowki” – na takie dictum zakrzykną – LIBERUM VETO…
    Panie dosyły, domiary, podatki ciągłe kontrole zmierzające do 🙂
    itd…”pacz pan, “casus Kluski”. zanim zacznie pan snuć fantasmagorie 🙂
    należy uprzednio zlikwidować na Amen – PRL-bis, gdzie urzędnicy
    – wyrocznie mają się jeszcze lepiej niż za nastojaszczego PRLu . 🙂
    Ps. Lubi pan poezję Asnyka?

   • @Wiesław Makowski
    “pitu pitu”
    Rozwarstwienie już jest. GIGANTYCZNE
    Szczęścia życzę w zmianie na mniej gigantyczne bo fakty dnia dzisiejszego powodują że ten tzw “program” ZWIĘKSZY to rozwarstwienie.
    Nic się nie zmieniło w moim poglądzie. To co proponujesz to ODERWANY OD RZECZYWISTOŚCI miraż.

  • Wiesław Makowski

   No cóż – Twierdzicie Panowie zarówno Pan Krzyk 58 , jak i Pan Zbigniew (zwracam się do obu Panów ) , że Plan mój jest……
   ODERWANY OD RZECZYWISTOŚCI .

   To chyba dobrze – wzbudza jak widzę emocje , można o nim podyskutować .
   Wiele razy zaczynałem przedsięwzięcia większe od logicznych i uzasadnionych możliwości na daną chwilę . Ale Ja nie patrzyłem już tą chwilą – tylko chwilą przyszłą . Widziałem oczami wyobraźni jak to wszystko funkcjonuje zanim wprowadziłem coś w życie .

   Ja nie mam obaw co do tego ,że Plan jest dobry i sprawdziłby się w
   Realiach Polskich . Nawet w tych realiach jest osadzony .
   „5Kroków do sukcesu ” podpowiada :

   Jak z 98 podatków zrobić 3
   Jak wprowadzić DOBROBYT
   Jak uzyskać większy efekt finansowy
   Jak sprawiedliwiej rozkładać obciążenia .
   Jak rozgrzać gospodarkę do czerwoności .
   Jak pozbyć się niechcianej i nadmiernej administracji .

   Problem w tym , że jest to tak proste ,że aż trudne do uwierzenia …
   Dlatego od pewnego czasu nazywam swój Program … WIZJONERSKI …
   Taki do którego trzeba dążyć …. Wytężoną pracą WSZYSTKICH …………
   Roman Kluska walczył o swoje z głupotą jednego ogniwka tego Systemu .
   Ja walczę o zmianę :
   ……………………………… CAŁEGO SYSTEMU………………………………

  • Wiesław Makowski

   Co z naszym projektem ??? Wprowadzamy go czy tylko zostanie na papierze w sferze niezrealizowanych marzeń ???

 5. Wierny czytelnik

  Jakby to dopracować to byłoby bardzo dobre.

 6. Wiesław Makowski

  WITAM SERDECZNIE – Mamy zmianę na stanowisku Premiera . Wszystkie media głoszą wszem i wobec , że Rząd stawia na GOSPODARKĘ .

  Dobrze by było bo przez te dwa lata „DOBRA ZMIANA ” o nas zapomniała – o przedsiębiorcach . Ruchy wykonywane w naszym kierunku przedsiębiorcy skwitowali –

  „RUCHAMI POZOROWANYMI ” .

  Zawsze taka zmiana daje nadzieję na lepsze jutro . Zanim przyszły Premier ogłosi całemu światu arkana przyszłej gospodarki – to jest chwilowo dobry moment by zmienić nieco sposób myślenia perspektywicznego ….

  Jeśli myślimy , o przyszłej gospodarce w sposób tradycyjny – czyli kontynuujemy od dwudziestu kilku lat ten sam SYSTEM – to można powiedzieć , że

  „z tej mąki już chleba nie będzie” ….

  Uszczelnianie SYSTEMU już nie wiele pomoże . Popada jeszcze kilka tysięcy zakładów …..

  A sakramentalne pytanie „ Dla czego nie ma w Polsce inwestycji ?” – pozostanie bez odpowiedzi .

  Można owszem prowadzić gospodarkę metodą „Gierka ”- Tu i ówdzie zezwolić na wybudowanie fabryki w której znajdzie miejscowa ludność zatrudnienie .

  Ale to nie jest metoda na Pospolite Ruszenie Polskiej Gospodarki …

  ..Wydaje się ,że nastał właściwy moment nad zastanowieniem się ….

  „Czy nie należało by popuścić cugli gospodarce ”

  Jak tego dokonać ???

  Opis znajdziecie Państwo w załączniku pod nazwą “PIĘĆ KROKÓW DO SUKCESU ”

  A całość jest wyrwana z kontekstu PROGRAMU GOSPODARCZEGO 3X1

  Którego jestem autorem i do którego lektury serdecznie zachęcam.

  Pozdrawiam

  Wiesław Makowski

  • P. Wiesławie Makowski, uznałam, że należą się panu słowa uznania zatem dedykuję 10 sposobów na manipulację społeczeństwem za Naomem Chomskym :
   1. Odwróć uwagę
   2.Stwórz problem po czym zaproponuj rozwiązanie
   3.stopniuj zmiany
   4.odwlekaj zmiany
   5.Mów do społeczeństwa jak do małego dziecka
   6.Skup się na emocjach nie na refleksji
   7.Utrzymaj społeczeństwo w przeciętności
   8.
   9.Zamień bunt na poczucie winy
   10.
   Brakujące punkty są w sieci, życzę więc miłej lektury.
   Internet jednak to brzydkie urządzenie, można tam sporo znaleźć.
   Jest to moja opinia odnośnie powyższego artykułu, jednak cenię sobie różnicę zdań, życzę zatem kolejnych artykułów i wielu komentatorów.

 7. Wiesław Makowski

  Witam – Oto link do PROGRAMU GOSPODARCZEGO 3X1 –

  http://host1gb.net.pl/download.php?file=9c7651f9f78ff23bcd0545f85ba47476

  Lektura w całości jest bardzo ciekawa – zachęcam do przeczytania i liczę na ożywioną dyskusję

  Pozdrawiam
  Wiesław Makowski

 8. To rzeczywiście jest propozycja kompleksowa, propozycje są na poziomie wyższego odniesienia, pan proponuje zupełnie zmianę systemu i ram w jakim funkcjonuje.
  Pytanie – na ile to jest – byłoby zgodne z regulacjami unijnymi? Jeżeli by przeszło przez Komisję, to myślę że w tym kierunku można iść. VAT to przekleństwo które zarzyna nasze społeczeństwo. Dodać do tego kataster i niech bogacze płacą – od swoich zysków.

  • Wiesław Makowski

   Rozsądny głos w dyskusji – to aż się miło czyta . Własnie w tym celu napisałem cały PROGRAM GOSPODARCZY 3X1 .
   Aby zmienione zostały ramy w których się poruszamy. Te obecne funkcjonują już od dwudziestu kilku lat . Nic nas już więcej nie czeka poza nowym dokładaniem podatków i innych ukrytych obciążeń . Czas wymyślić coś nowego NOWY SYSTEM .
   Dlaczego nie mógłby tego dokonać Polak tylko wszystko musimy czerpać z zachodu . Może zachód się od nas czegoś nauczy ?

   Oto link do PROGRAMU GOSPODARCZEGO 3X1

   http://host1gb.net.pl/download.php?file=9c7651f9f78ff23bcd0545f85ba47476

   Życzę miłej lektury .
   Pozdrawiam i czekam na komentarz.
   W. Makowski

   PROSZĘ PANA U NAS MOŻNA LINKOWAĆ ALE SYSTEM MI ZGŁASZA ŻE TO JEST ADRES ROZSIEWAJĄCY ZAGROŻENIA W SIECI. PROSZĘ SOBIE PRZESKANOWAĆ SERWER. SZANOWNI PAŃSTWO JEŻELI NIE MACIE AKTYWNEGO I AKTUALNEGO OPROGRAMOWANIA ANTYWIRUSOWEGO PROSZĘ TAM NIE KLIKAĆ.
   WEB. JÓZ.

   • Wiesław Makowski

    Niestety Panowie – Ani kapitalizmu , ani Wolności Gospodarczej .
    To co teraz jest dobrze nazwał Paweł Kukiz “Partiokracja urzędników”
    Pozdrawiam
    W. Makowski

 9. Przepraszam, ten artykuł to żart, czy na poważnie?

  Nie po to mamy 10 razy więcej urzędników aniżeli w czasach PRL aby obniżać podatki, tylko aby podwyższać. Przecież urzędnicy i politycy muszą się z czegoś utrzymać.
  Proszę mi tylko nie wmawiać, że nie jestem w stanie zrozumieć podstaw ekonomi, w dalszym ciągu twierdzę, że ekonomia to nie jest nauka, tylko……
  Tytuły naukowe też nie robią na mnie wrażenia, wyżej cenię ludzi co myślą rozsądnie.
  Jakoś w czasach PRL nie było problemów z podatkami i z ZUS, kapitalizm tworzy sam problemy z którymi następnie usiłuje walczyć.

  • Wiesław Makowski

   Tak urzędników mamy 10 razy więcej – co oznacza ,że 10 razy więcej mamy gęb do wyżywienia. Urzędnicy przecież niczego nie wytwarzają – a tylko przesypują piasek z kupki na kupkę .
   Z obecnym 500+ jest już 20 razy więcej gęb do wyżywienia .
   Dalsze programy pomocowe w imię źle pojętej “solidarności ” spowodują ,że jeden przedsiębiorca będzie pracował na kilku biorących i ślizgających się na jego grzbiecie . Taki kraj …..
   Co nie znaczy ,że nie należy myśleć ….

   Pozdrawiam
   W. Makowski

 10. Dobra (odwrócona) parafraza. 🙂 W związku z postawionym pytaniem zapytam
  również – czy po 89′ (04.06) 🙂 na pewno mamy kapitalizm – tylko dlatego BO, “skończył się komunizm”? Jaki to jest rodzaj kapitalizmu? Kto i kiedy zadekretował to obowiązujące niestety monstrum? Czym jest kapitalizm – do jakiego wzorca winniśmy dążyć?

  • Krzyku, doskonale znasz odpowiedzi na pytania, które zadałeś ja zresztą też. Nie znoszę natomiast jak tacy różni próbują mi wmówić zupełnie coś odwrotnego. Nie trzeba być wielkim analitykiem czy też ekonomistą aby zauważyć co się dookoła dzieje. Pozdrawiam

 11. 🙂
  Pozdrawiam

 12. Wiesław Makowski

  WITAM – Napisałem w moim programie ,że jest on ideą . Na rozmowę na temat pieniędzy z czego weźmiemy na ZUS i inne świadczenia jest teraz jeszcze za wcześnie . Zmienić idee finansowania Państwa – to leżało i leży u podstaw tego programu . Zmienić idee zarządzania gospodarką z ręcznie sterowanej na samonapędzającą się maszynę ….
  Co rozumiem przez ręczne sterowanie i dlaczego jest ono niebezpieczne dla gospodarki . Mianowicie uderza ono bezpośrednio w nas przedsiębiorców . Przykład : Ograniczenie ilości aptek . Co ma zrobić przedsiębiorca z apteką która już istnieje i przynosi mu skromny dochód ? Zamknąć ją bo rząd wydał ustawę ograniczającą ? A może utrzymuje z niej całą rodzinę ? Miło by było komuś gdyby ustawą ograniczono jego zarobek lub go zupełnie pozbawiono ? A tak się niestety dzieje . Ci co kiedyś byli przedsiębiorcami mieli skromne salony gier – stali się za pomocą jednej ustawy przestępcami , a ich maszyny stały się nielegalne . Ograniczenie handlu w niedzielę – proste straci na tym pracodawca i straci na tym również załoga sklepu , bo nikt nie będzie płacił za wolną od pracy niedzielę . Limity połowów – bo ochrona ekologiczna ? Gdy chodzi o pieniądze potrzebne na 500+ to pół puszczy Białowieskiej wycięto i ekologia nic nie wskórała . Ekologia to fraz potrzebny i używany tam gdzie jest wygodniej . Liczy się pieniądz i sposób jak go zdobyć . Potrzeba więcej to w miastach zastosowano analizatory spalin i kierowcą lepi się mandaty raz za razem bo przeciętne auto polaka nie jest prosto z salonu tylko jeździ już jakiś czas po drogach ( w tym przypadku też posłużono się ekologią ) . Przykładów można by mnożyć …. Tak wygląda ręczne sterowanie gospodarką . Politycy mają wpływ na to co robimy i jak robimy . Wydaje im się ,że są potrzebni – bo bez nich gospodarka by nie funkcjonowała ….. Stąd zaangażowanie polityków w łączenie kopalń , powstawanie grup energetycznych – jakoś te kopalnie trzeba ratować . Tak myślą ….

  Prawdziwa wolność gospodarcza rządzi się prawami popytu i podaży .
  Gdyby nie efekt równi pochyłej wywołany wprowadzeniem VAT-u do Polski – to przedsiębiorstwa radziły by sobie dobrze bez ingerencji władz .
  Skąd weźmiemy na ZUS ?
  Właśnie z 1 % podatku przychodowego – który wzorem drożdży będzie się rozmnażał przez pączkowanie . Tak – podstawą jest zrozumieć co to jest 1% podatku przychodowego , z czego się go liczy i jak mocno może się on rozmnażać . Niejednej firmie się uda dziesięciokrotnie zwiększyć swój przychód w ciągu roku , a co za tym idzie kwotę oddawaną Państwu . A przykład sukcesu najlepiej reklamuje Państwo . Do Polski będą napływały firmy i koncerny z całego świata .
  Dziś wartość wyliczona przeze mnie na 80 mld. zł jutro osiągnie 800 mld . A po jutrze 1 600 (bilion sześćset miliardów ) . O losy naszych emerytów w programie 3X1 można być spokojnym . I nie tylko emerytów – finansowanie wszystkiego może być sprawniejsze bez zbędnych upierdliwych opłat typu abonament RTV. Nie będzie to miało znaczenia – czy kapitał jest zagraniczny czy Polski . Czy jest dofinansowany czy nie .Ulice znów odżyją . Samo-zatrudnieni też osiągają przychody i też w 1% podzielą się z państwem ich przychodem jest ich zarobek . Jeszcze była mowa o uszczupleniu dochodów państwa poprzez samolikwidację doradców podatkowych , biur księgowych i.t.p. Otóż – te 5 mld zł jak wskazał kolega jest pieniądzem niepotrzebnie wyciągniętym z kieszeni przedsiębiorcy . Jeśli nie będzie biur księgowych to te 5mld zł zapłacą przedsiębiorcy bo ich przychód będzie wtedy większy .
  Po prostu program 3×1 wywoła powszechne pospolite ruszenie .

  W ogóle uważam iż PROGRAM GOSPODARCZY 3X1 wpisuje się on jako :

  …. UNIWERSALNY MATEMATYCZNY WZÓR GOSPODARCZY….
  Który z powodzeniem może być stosowany w gospodarkach całego świata i wszędzie będzie przynosił ten sam efekt :
  ……………………………… DOBROBYT ……………………………………….

  Pozdrawiam
  Przewodniczący Okręgu Gliwickiego Endecji
  Autor Programu Gospodarczego 3X1
  Wiesław Makowski

 13. Wiesław Makowski

  CO TO KONIEC DYSKUSJI NIE MA JUŻ CHĘTNYCH DO WYMIANY UWAG ??? – MOŻE KTOŚ MA LEPSZY POMYSŁ – JAK POSTAWIĆ POLSKĄ GOSPODARKĘ NA NOGI W DWA LATA ???

  W PONIEDZIAŁEK BĘDZIE TEKST PANA ADAMA JAŚKOWA W PEWNYM WYMIARZE POLEMICZNY DO PANA PROPOZYCJI. POZDRAWIAM WEB. JÓZEF.

 14. Wiesław Makowski

  JAKI TYTUŁ TEGO TEKSTU ?

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.