Polityka

45% Polaków nie utożsamia się z żadną partią

Niemal połowa dorosłych Polaków (45%) twierdzi, że żadna partia polityczna nie reprezentuje ich poglądów – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Wyniki badania wskazują, że niezależnie od tego, czy ktoś zamierza brać udział w wyborach czy nie, Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje poglądy 23% Polaków, na drugim miejscu jest Platforma  Obywatelska – 11%, a na trzecim Kukiz’15 – 7%. W dalszej kolejności: SLD – 4%, Nowoczesna – 3%, Razem – 3%, Wolność – 2% i PSL – 2%.

Graf. Ciekaweliczby.pl Copyrights

Jeśli natomiast popatrzymy na odpowiedzi osób, które zamierzają głosować w najbliższych wyborach, niemal co trzecia z nich (29%) ma poczucie, że żadna partia nie reprezentuje w pełni jej poglądów. Wśród osób deklarujących udział w wyborach, 31% twierdzi, że PiS reprezentuje ich poglądy, 14% – PO, 7% – Kukiz’15, 6% – SLD, 5% – Nowoczesna, 3% – Razem, 3% – PSL i 2% – Wolność. Badanie pokazuje, że na polskiej scenie politycznej jest miejsce na nowe ugrupowania, które mogą odpowiedzieć na potrzeby znacznej części Polaków.

graf. Ciekaweliczby.pl Copyrights

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska N=1054 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Termin realizacji: 9 – 12 marca 2018. Metoda: CAWI

Ciekaweliczby.pl to autorski projekt edukacyjny przybliżający opinii publicznej warte poznania fakty oparte o konkretne dane liczbowe. Ideą jest prezentowanie danych tak, by każdy mógł łatwo wyciągnąć z nich obiektywne wnioski i krytycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. To cenna umiejętność w dobie post-prawdy, gdy granice między faktem i opinią, prawdą i fałszem, informacją i dezinformacją coraz bardziej się zacierają. Więcej na  www.ciekaweliczby.pl oraz na Facebooku

Ariadna  to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa zastrzeżone dla portalu Ciekaweliczby.pl, wyłączenie licencji CC 3.0.

13 komentarzy

 1. Rolnik Syn Rolnika

  Ja też się nie utożsamiam z żadną partią, ale się utożsamiam z Obserwatorempolitycznym.pl!!!

 2. Nie popieram żadnej partii żadna nie wyraża moich poglądów. Wyraża je Obóz Narodowo Radykalny.

 3. W pełni popieram myśl zawartą we wpisie @Rolnika Syn Rolnika!

  ….

  Amen i Macondo!

 4. Natomiast 95 procent utożsamia się z kościołem.

 5. Moich antyreligijnych i antyideologicznych poglądów nigdy nie będzie reprezentować żadna partia ani żaden ruch polityczny, bo jestem w tym tak oryginalny, iż nawet nie wiem czy znalazłaby się druga osoba spośród 7 miliardów ludzi, którzy mieliby podobny punkt widzenia, że wszystkie religie i ideologie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, próbują ją urabiać na swój sposób, a życie i tak zawsze wygrywa i pokazuje, że one wszystkie są nic nie warte.
  Ileż już wylano pustosłowia o miłości bliźniego, pomocy biednym, wyzwalaniu klasy robotniczej, pokoju na świecie; 1 wojna światowa miała być ostatnią, a przecież na 11 dni przed jej zakończeniem wybuchły walki polsko-ukraińskie o Lwów, a po 2 wojnie światowej nie było na Ziemi ani dnia pokoju. A i tam gdzie jest pokój nie brak morderstw, kradzieży, gwałtów i innych przestępstw – w mniejszej lub większej skali. Można próbować ukryć niewygodne fakty trzymając ludzi za mordę i narzucając im cenzurę na pewne sprawy, ale i to nie daje rezultatów. W PRL-u chciano w ten sposób zatuszować zbrodnie ukraińskie, w Jugosławii był pokój dopóki Tito trzymał wszystko żelazną ręką, a jak go zabrakło wszystkie nacje rzuciły się sobie do gardeł (oczywiście dostrzegam ukrytą robotę niemieckiego wywiadu i Watykanu, ale… żeby im się ta robota udała musieli mieć podatny grunt). To samo było w Iraku. A jak się zachowuje typowy Polak-Katolik nie muszę chyba nikomu tłumaczyć.
  Mogę więc wam więc jedynie zasugerować w jakiej tylnej części ciała mam i religie i ideologie. Przyjąłem na siebie to brzemię widzenia rzeczy takimi jakie są naprawdę, bez ich ubarwiania fałszywymi ideologicznymi i religijnymi obrazkami i muszę niestety z tym żyć, chociaż nie jest łatwo. Słabsi muszą zadowolić się religijnymi albo ideologicznymi złudzeniami, będą próbowali budować raj na ziemi albo czekać na raj po śmierci, a świat i ludzie cały czas będą dalej takie, jakie są.

 6. Kiedyś zapewne byłbym blisko “Chamów” – Natolin. “Partyzanci’. W początkach 80′ okolice tyg. ‘ Rzeczywistość”, “Płomienie”, ZP “Grunwald”.
  Po 90’ Narodowa Demokracja “endecja”… 🙂 raczej nie ONR…
  “Prokomunistyczne stanowisko zajął też ex-piłsudczyk i panslawista gen. Lucjan Żeligowski, domagający się sojuszu z ZSRR (w którym widzi ostatni bastion Słowiańszczyzny przeciw nawale germańskiej) i Czechosłowacją. I ostatni przykład, zaczerpnięty ze wspomnień W. Wasiutyńskiego: (…) kiedy powstał ONR i Piasecki podpisywał (…) setki legitymacji, powiedział mu: „Co za głupia nazwa – Narodowo-Radykalny. – A jaką byś chciał? – Narodowo-Komunistyczny”.

 7. Nie utożsamiam się z żadną partią a tym bardziej z żadną religią.

  @ Xun Zi, mam bardzo podobny punkt widzenia jak w komentarzu powyżej. Mam już tyle lat, że nagła zmiana poglądów raczej mi nie grozi.

 8. @ Xun Zi, W moim wpisie chodzi mi o Twój komentarz z 10:29
  Pozdrawiam

 9. Jest tylko jedna partia WOLNOŚĆ

 10. Teraz zmieniam temat, aby trochę rozbawić komentatorów:

  Rozmowa Amerykanina z Chińczykiem:
  Amerykanin – jak to robisz, że cały czas zachowujesz spokój
  Chińczyk – nie wdaję się w rozmowy z idiotami, tylko szybko kończę mówiąc “masz rację”
  Amerykanin – ale to jest nieracjonalne
  Chińczyk – “masz rację”

 11. Bardzo dobry sondaż.

 12. wieczorynka
  17 marca 2018 at 17:58

  Mnie rozbawiłaś, dobry kawał, z dobrym przesłaniem

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.