Polityka przyrostu długu to polityka ograniczania suwerenności

Polityka gospodarcza Prawa i Sprawiedliwości jest przeciwskuteczna. Nie da się równolegle finansować zwiększonych wydatków socjalnych, zadłużać się i myśleć o obniżeniu podatków przez zmniejszenie kwoty wolnej od podatku. Od samego początku było wiadomo, że tego nie da się zbilansować, wszystko co można było zrobić to zwiększyć zadłużenie kraju. To jest dzisiaj największy problem.

Polityka przyrostu długu to polityka ograniczania suwerenności, ponieważ zadłużamy się przeważnie u zagranicznych wierzycieli. Powoduje to po pierwsze problemy gospodarcze, a po drugie polityczne. Oba mają wymiar poważnego uzależnienia i jego konsekwencji, do których zalicza się przede wszystkim uwrażliwienie systemowe na światową wycenę naszego długu. Ocena polityczna, przekłada się na wycenę gospodarczą. Obecnie mamy do czynienia z tendencją jednoznacznie negatywną i trendem przygotowującym, do jeszcze bardziej negatywnych ocen. Od co najmniej trzech – czterech lat, mamy do czynienia z grą na Złotym, to może się skończyć dewaluacją i szerszym impulsem negatywnym dla naszej gospodarki. Trzeba pamiętać, że w wymiarze ekonomicznym dług uzależnia, a właściwie zmusza do zaciągania kolejnych długów umożliwiających rolowanie zadłużenia. Ponieważ panuje polityczny przymus – neutralności zadłużenia dla budżetów publicznych. W praktyce prowadzi to, do stałego odpływu pieniędzy z państwa, które ktoś musi zarobić.

Potrzebujemy odwrócenia tej tendencji, państwo nie może się zadłużać. Zwłaszcza nie może się zadłużać na wydatki nie inwestycyjne, przy czym inwestycje w tkankę społeczną są również inwestycjami. Decydująca musi być stopa zwrotu i oszczędności, trzeba inwestować w to, co sprzyja wzrostowi dochodów i ograniczeniu kosztów funkcjonowania w naszej przestrzeni społeczno-gospodarczej. Wydatki na socjal, powinny być ograniczone do likwidowania patologii społecznych i walki z ubóstwem, powszechne rozdawnictwo jest błędem. Dodajmy – zawsze jest błędem. Dopiero po zmianie paradygmatu gospodarczego, jak praca ludzi będzie realnie zastępowana przez maszyny – można pomyśleć o stworzeniu warunków pozwalających na zaistnienie systemu powszechnego dochodu gwarantowanego, pokrywanego poprzez podatek od kapitału. Obecnie, to nie jest możliwe – jeżeli będziemy oszczędni i rozważni, być może naszym wnukom to by się udało. Jeżeli zaś będziemy dalej opierać nasz model rozwojowy na zadłużaniu się, to czeka nas katastrofa.

Trzeba pamiętać, że jesteśmy w sytuacji, w której gospodarka wypracowuje bilans dodatni dzięki rencie taniej pracy, subwencjom i importowi kapitału – w momencie, jak chociaż jeden z tych filarów się wygasi, wówczas może być różnie. Realnie trzeba przygotować państwo do funkcjonowania w warunkach zerowego wzrostu PKB przez co najmniej dekadę, tylko w ten sposób możemy zachować suwerenność ekonomiczną a w konsekwencji polityczną. Inaczej o tym, żeby pożyczać nam na oddawanie długów zachodnim wierzycielom, będą decydowały zachodnie instytucje finansowe, w których ci wierzyciele mają swoich ludzi. Proszę się zastanowić jak możemy na tym wyjść, zresztą już to przerabialiśmy, a obecnie już jest w tej pułapce Ukraina. Kraj, który jeszcze niedawno miał poważne szanse na rozwój przemysłowy w skali dla nas w ogóle nieosiągalnej. Skutki są złej polityki są widoczne, musimy się przed takim scenariuszem obronić.

Zadłużanie się państwa i podmiotów publicznych powinno być realizowane tylko w walucie narodowej. Co więcej może być zaciągane tylko i wyłącznie na cele inwestycyjne, zmieniające naszą rzeczywistość. Można dopuścić zadłużanie się w dewizach na pokrycie posiadanych długów (ich rolowanie), zwłaszcza jeżeli koszt całkowity nowego długu byłby niższy, niż dotychczasowego. Poza tym, nie można zadłużać państwa. Ponieważ naprawdę stracimy suwerenność. Granice zadłużenia do PKB są i tak zbytnio przesunięte, powinny być o połowę niższe – próg zadłużenia, nie powinien przekraczać 30% w stosunku całego państwa (całego sektora publicznego). Ponieważ nie jesteśmy tak bogaci jak społeczeństwa zachodnie, czy Japonia – Oni mogą sobie pozwolić na życie z długiem, który w istocie jest sposobem stabilnego lokowania potężnych kapitałów w sposób bezpieczny i kontrolowany przez państwo. U nas, nie ma z czego spłacić tego co już pożyczyliśmy, trzeba będzie na to pracować. Oni, mogą spłacić z dochodów z posiadanego majątku – to olbrzymia różnica.

Jest oczywistością, że skończy się to podniesieniem podatków i innych składowych ciężarów publicznych. Prawdopodobnie rząd wybierze, czy nawet już wybrał strategię pełzających podwyżek i pełzającego ograniczania wszelkiego rodzaju ulg i odpisów. Do tego dochodzi mityczne już uszczelnianie systemu podatkowego. W konsekwencji może nie będziemy tego odczuwali od razu – co ma wielkie znaczenie dla świadomości relacji państwo-obywatel, jednak zapłacimy więcej. Co ciekawe, rząd nie zmienia paradygmatu obciążenia społeczeństwa podatkami pośrednimi. Posiadanie kapitału dalej jest chronione i preferowane podatkowo. To wielki błąd, ponieważ to już się mści na nas wszystkich. Społeczeństwo – przeciętnie – doszło do granicy wydajności podatkowej, wizja 25% podatku VAT, benzyny po 6 PLN i paczki papierosów po 25 PLN jest jak najbardziej realna. Dodajmy tylko ze względów podatkowych. Jeżeli do podatków dołożą się wzrosty cen np. paliw – to powróci inflacja. Jak powróci inflacja, to wszystko będzie jeszcze droższe i trzeba będzie znowu podwyższyć dochody państwa. Wcale nie będziemy bogatsi.

Rządzący powinni przeprowadzić dyskusję i kampanię informacyjną poświęcone polityce gospodarczej. Zawsze jest coś za coś. Za politykę neoliberalnego zadłużania trzeba będzie zapłacić przykręcaniem śruby i lepiej, żebyśmy sami zdecydowali się na wyrzeczenia, niż żeby nam je narzucano – tak jak Grekom, czy Ukraińcom.

14 thoughts on “Polityka przyrostu długu to polityka ograniczania suwerenności

 • 28 grudnia 2016 o 07:19
  Permalink

  Autor jak zwykle woła na puszczy, ale chwała mu za to i wielki szacunek.

  Odpowiedz
 • 28 grudnia 2016 o 08:49
  Permalink

  Przekroczenie zadłużenia powyżej 30% Dochodu Narodowego rocznie, powinno być obwarowane zgodą SUWERENA w powszechnym referendum.

  Referendum obowiązkowego, jak i inne głosowania państwowe.

  Nieobecność w oddawaniu głosu powinno skutkować podniesieniem podatku osobistego danego obywatea do jego maksymalnej wysokości.

  Nie głosujesz, nie chcesz brać odpowiedzialności za losy kraju – płacisz 40% podatku.

  W tej chwili władze kraju dowolnie NAS WSZYSTKICH zadłużają na pokolenia i nie ma WINNEGO.

  Odpowiedz
 • 28 grudnia 2016 o 09:38
  Permalink

  Wielu mówi o długach Gierka. To była kropla w morzu w stosunku do niewolniczego i niespłacalnego długu Solidarności. ZA dług Gierka zbudowano 700 nowych fabryk i 3 miliony mieszkań

  Odpowiedz
 • 28 grudnia 2016 o 14:51
  Permalink

  autor napisal…
  “Polityka przyrostu długu to polityka ograniczania suwerenności…
  Nie da się równolegle finansować zwiększonych wydatków socjalnych, zadłużać się i myśleć o obniżeniu podatków przez zmniejszenie kwoty wolnej od podatku.”

  prosze przeanalizowac prawdziwosc tej tezy, na przykladzie USA..

  PANIE NIE WYPISUJ PAN KOSMOLOGII. USA MAJĄ NAJBARDZIEJ POSZUKIWANY PRODUKT NA ŚWIECIE, KTÓRY WSZYSCY AKCEPTUJĄ A ONI MOGĄ GO PRODUKOWAĆ W DOWOLNEJ ILOŚCI – JAKO JEDYNI LEGALNIE NA ŚWIECIE. ZGADNIJ PAN CO TO ZA PRODUKT? NO TAKIE RZECZY TO ROZUMIE MÓJ JAMNIK. POZDRAWIAM SERDECZNIE WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
  • 28 grudnia 2016 o 15:06
   Permalink

   @BOGO22
   Musze jak Salomon przyznac, ze @BOGO22 i @WEB.JOZ. ma racje, z pewnoscia i jamnik @WEB.JOZ.
   ….Ty masz racje, ja mam racje, zalozymy restauracje …”

   Odpowiedz
   • 28 grudnia 2016 o 17:18
    Permalink

    Nie Droga Pani,”TO” – o czym wspomina WEB.JOZ nie ma nic wspólnego z “ziemia obiecaną” – do której pośrednio pani nawiązuje… Racja i słuszność jest tylko po stronie WEB.JÓZEFA.Jeśli wszyscy mają rację,
    tzn. że nikt nie ma racji…
    Polska nie tylko że nie ma monopolu na produkcję ogólnoświatowego papieru,
    :)tak naprawdę – bez pokrycia i wartości – to jeszcze jest spętana konstytucyjnie w zakresie
    polityki finansowej…

    https://wolnemedia.net/lista-bankow-centralnych-posiadanych-przez-rothschildow/

    http://independenttrader.pl/

    Odpowiedz
   • 29 grudnia 2016 o 08:57
    Permalink

    @krzyk58, 28.13’2016,17:18
    Prosze Pana , Pan swoim komentarzem potwierdza to, co powiedzoalam
    Nie ma takiego panstwa na calej planecie Ziemi od bieguna do bieguna, od poludnika do poludnika, ktore by nie bylo obciazone dlugami publicznymi i bylo tak od zawsze od kiedy panstwo jako twor sie wysublimowalo, cala polityka finansowa i monetarna danego panstwa to wirczna i nieustajsca gymnastyka co jak sie od obywatela sciagnie i pozyska, kiedys z lim i jak sie polavzy w Unie “obojga narodow” czy podobne konstrukcje byl dlug to tu to tam przesunac, w koncu robiono eojny zmieniano po nich pieniadze i byl “niby” nowy start…ale pieniadze byly drukowane przez banki narodowe i nie bylo sytuacji.jak
    terau, ze sie panstwa wystawia na licytacje jak np. w Grecji, w Argentynie itd., chodzi o to, ze w warunkach globalizm
    u i neoliberalnej wscieklizny dlug”wyszedl” poza gramice panstwa
    nationalnego i jest przedmiotrm spekulacji gieldowych oraz specjalnych ubezpieczen na wypadek niewyplacalnosci ( bankrutctwa ) danego
    panstwa, tzw.HengeFounds, ktore to ubezpieczenia sa duzo wyzsze od
    formalnego dlugu i spekuluje sie na rynkach finansowych by danemu psnsteu die noga powinela tj.bylo.niewyplacalne ( polaczone natychmiadt z tym by takiemu panstwu nie pozyczac pieniedzy) bo wtefx zostanie wxplacone to wysokie ubezpieczenie oraz to to ubezpirczenie powystawiane “papiery wartosciowe”zwane derywatami przyszlei nie pewne, bo nie wiadomo co i jsk sie rozwinie na swiecie np.zbiorka plonow ryzu

    Odpowiedz
   • 29 grudnia 2016 o 09:34
    Permalink

    @krzyk58
    c.d. a wiec na rynku finansowym jest np.dlug danego panstwa + na ten dlug wystawione “ubezpieczenie” /HengeFounds/ + niezliczo a ilosv derywatow tj.specjalnych “papierow wartosciowych” wystawionych przez banki lub “para”Banki i.sprzedawanych wszystkim dookola jako lokaty majace przyniesc przyszy zysk…dane panstwo np. Grecja czy Argentyna maja do splacenia “swoj” dlug, % od niego zawierajace wartosc tego “ubezpieczrnia” oraz warzosc spekula yj ych derywatow np.Pan kupil sobie derywat na zysk z greckiej oliwki z oliwek, bo musi Pan sobie tak zapewnic prywatnie emeryture lub wogole fo hof i robi Pan w banku parcie, zada wysokich %, by nic nie stracic a duzo zyskac…Pan mi.powie, jak dane Panstwo moze splacic taki “dlug” ( dlug + “ubezpieczenie spekulacyjne na wypadek bankructwa” oraz warosv tych derywatiw ? Aha Pan moze jak Pa pilnie potrzebuje pieniefzy na zyvie “sprzedac” swoj “papier wartosciowy” /derywat , wtedy bank wystawi na Panski derywat nastepny derywat, ktory sprzeda znowu komus, kto szuka zarobku, by Panu wyplacic pieniadze….Pan ten szalejacy wysoko rozwiniety neoliberalny kapitalizm, gdzie towatem jest / fikcyjny / kapital nazywa lewactwem itp. Moim komentarzem chce przedstawic, ze zadne panstwo, ktore ma dlugi w systemie neoliberalizmu nie jest w stanie splavic swojego dlugo , przykladem jest Gre ja Argentyna, Venezuela i inne panstwa rzucone neoliberalnym hienom na pozarcie / wyniszczenie i przejecie majatku…/ Widz hest w tym ze np.Japonia i Usa rachunkowo stoja gorzej niz np.Grecja ale drukuja i drukuja banknoty i maja swietne oceny swoich wlasnyvh 3 age cji rantingowych…. taki to jest cyrk na swiecie i nie wiafomo kto i jak umiesvk Polske w tym przedstawieniu, bedzie mogla zyc mimo dlugow, ktore absolutnie wszyscy maja czy zrobia z Polski druga Grecje…kto to zrobi ? Pan ich tak dobrotliwie nazywa lewavtwem mimo ze to sa ludzkie automaty z mozgiem ze zwojow spekulacji finansowych ktorych wymiat z uwagi na komputeryzacje jest tak wielki, ze hest nie dk okrrslenia, w matematyce okresla sie mianem ” ! ” oznaczajacym termin ” silnia”….

    Odpowiedz
 • 28 grudnia 2016 o 16:28
  Permalink

  W/g mojej opinii jest tak, jak opisuje Autor, tylko istnieje “siła wyższa” , która nie pozwoli aby kraj (nieliczna grupa w danym kraju), który raz zasmakował kredytów mógł się z tego wycofać i tu żadne oszczędności na socjalu nie pomogą vide Grecja.

  Odpowiedz
 • 28 grudnia 2016 o 17:10
  Permalink

  Świetne ujęcie tematu. Czy już coś wiadomo, czy OP będzie istnieć w przyszłym roku, czy tak jak było zapowiadane możecie skończyć działalność?

  SZANOWNY PANIE – WŁADZE FUNDACJI ZASTANAWIAJĄ SIĘ NAD TYM. ZDERZAJĄ SIĘ DWA NURTY: PIERWSZY – NIESTETY NASZ PORTAL JEST BARDZIEJ OBCIĄŻENIEM I KŁOPOTEM DLA FUNDACJI, NIŻ ŹRÓDŁEM KORZYŚCI W SENSIE WYMIERNYM. DRUGI: JAKO FORMUŁA PROMOCJI (ORGAN PRASOWY) PORTAL JEST SUKCESEM I SPEŁNIA SWOJE ZADANIE. Z TEGO CO WIEM, BO CO NIECO WIEM – JEST POWAŻNY PROBLEM Z FINANSOWANIEM TEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA I WSZYSTKO WISI NA WŁOSKU. WIEM ŻE ZARZĄD OPUBLIKUJE JAKIŚ KOMUNIKAT NA POCZĄTKU ROKU, SZCZEGÓŁÓW NIE ZNAM. NAJWYŻEJ BĘDĘ MIAŁ WIĘCEJ CZASU NA SPACERY Z JAMNIKIEM, ALBO SPRAWIE SOBIE DRUGIEGO PSA? POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 28 grudnia 2016 o 22:38
  Permalink

  Jak na “towarzyszy” całkiem niezłe. Dobra szkoła Dzierżyńskiego – prawda?

  Odpowiedz
  • 29 grudnia 2016 o 06:21
   Permalink

   Z ciebie taki Cezar jak ze mnie Dzierżyński.

   Odpowiedz
 • 29 grudnia 2016 o 09:55
  Permalink

  Autor cos bardzo wrogo ustawiony do 500+, mimo ze to msla suma i potrzebujacyu natychmiast to przekonsumuja i w ten sposob pansteo pobieze x-podatkow posrednich, te 500+ to nie tylko potrzebujacym ale srodek napedzajacy koniukture wewnetrzna…A co autor do dwuketniego programu od 01.01’2017 Finlandii wprowadzajacego ” bezwarunkowy dochod podstawowy” w wysokosci 560 €/ miesiac ? Mozna sobie do tego dorobic pracowac lub uprawisc fasolke w ogrodku Jak takich buntownikow rownouprawnienia jak Pan bedzie wiecej to nie bedzie zmian i postepu i wiekszosc ludzi padnie po meczarniach nelliberalnej ecieklizny z wyczeczenia i z glodu…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.