44% Polaków uważa, że rząd powinien bardziej skupić się na gospodarce i przyszłości Polski

Niemal połowa dorosłych Polaków (44%) jest zdania, że rząd Prawa i Sprawiedliwości powinien więcej uwagi poświęcić sprawom dotyczącym gospodarki i rozwoju Polski w przyszłości. Prawie co trzeci badany (29%) chce, by rząd dbał o przyszły rozwój gospodarczy, ale bez zaniedbywania polityki historycznej, a tylko 5% jest zdania, że rząd powinien w swoich działaniach więcej uwagi poświęcić przeszłości i historii Polski –  tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

1_Copyright by Ciekaweliczby

Najwięcej głosów, by rząd premiera Morawieckiego więcej uwagi poświęcił gospodarce i przyszłości Polski jest wśród zwolenników głównej partii opozycyjnej, czyli Platformy Obywatelskiej (69%), ale nie brakuje ich również wśród sympatyków Prawa i Sprawiedliwości (31%). Wśród osób, które uważają, że żadna partia ich nie reprezentuje, 38% chciałoby większego skupienia się przez rząd na gospodarce i przyszłym rozwoju kraju.

2_Copyright by Ciekaweliczby

Prawie połowa sympatyków PiS (49%) jest zdania, że rząd powinien dbać o  przyszły rozwój gospodarczy bez zaniedbywania polityki historycznej. Za tym postulatem opowiada się 17% zwolenników Platformy Obywatelskiej i 24% osób, które nie utożsamiają się  z żadną partią.

Zarówno 3% sympatyków  PiS,  jak i 3% sympatyków PO jest zgodnych, że rząd powinien więcej uwagi poświęcić przeszłości i historii Polski.

 „Tak jak w życiu prywatnym patrzenie w przyszłość pomaga nam się rozwijać, tak w sferze państwowej sprzyja rozwojowi kraju. Nadmierne skupianie się na przeszłości i historii może powodować, że straci się z oczu to, co ważne i potrzebne dla obecnych  i przyszłych pokoleń” – mówi Alicja Defratyka autorka projektu ciekaweliczby.pl

Badanie pokazuje, że większość Polaków (64%) zgadza się ze stwierdzeniem, że rząd zbyt wiele uwagi poświęca historii i przeszłości Polski. Uważa tak 82% sympatyków PO, ale również większość zwolenników PiS – 65%.

3_Copyright by Ciekaweliczby

„Wyniki badania wskazują, że dalsze zwiększanie nacisku na wątki historyczne na pewno nie przysporzy obecnemu rządowi sympatii i nawet jego własny elektorat przyjąłby z ulgą nieco odwilży
w tym zakresie”
– komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska N=1054 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Termin realizacji: 9 – 12 marca 2018. Metoda: CAWI

Ciekaweliczby.pl to autorski projekt edukacyjny przybliżający opinii publicznej warte poznania fakty oparte o konkretne dane liczbowe. Ideą jest prezentowanie danych tak, by każdy mógł łatwo wyciągnąć z nich obiektywne wnioski i krytycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. To cenna umiejętność w dobie post-prawdy, gdy granice między faktem i opinią, prawdą i fałszem, informacją i dezinformacją coraz bardziej się zacierają. Więcej na  www.ciekaweliczby.pl oraz na Facebooku

Ariadna  to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu i grafik zastrzeżone dla podmiotu Ciekaweliczby.pl. Wyłączenie licencji CC 3.0.

12 myśli na temat “44% Polaków uważa, że rząd powinien bardziej skupić się na gospodarce i przyszłości Polski

 • 27 marca 2018 o 04:29
  Permalink

  Dobrze napisane, nawet bardzo. Tylko grupa 1054 to troche mało.

  Odpowiedz
 • 27 marca 2018 o 05:30
  Permalink

  Nic dodać, nic podzielić.

  Premierze, prowadź nas na Moskwę!

  Amen i Macondo.

  Odpowiedz
 • 27 marca 2018 o 08:48
  Permalink

  Jestem bardzo ciekawy, czy polski rząd i PAD pomogą BAWARII oderwać się od Niemiec. Jak myślicie komentatorzy.

  Odpowiedz
 • 27 marca 2018 o 10:27
  Permalink

  Należy przy tym pamiętać, że ponad 80 procent Polaków poddanych jest totalnej manipulacji, praniu mózgów, kłamstwu i dezinformacji przez polskojęzyczne media typu TVN/CIA/, Polsatu lub reżimowej TVP. Do tego dochodzi radio, media papierowe i rozbudowane media kościelne. Wszelkie więc badania opinii publicznej są zafałszowane. W Polsce nie ma wolnego słowa i śladów tzw opinii publicznej. Niestety zatrute ziarno propagandy padło na podatny grunt. I kwitnie niczym chwasty

  Odpowiedz
 • 27 marca 2018 o 13:55
  Permalink

  To badanie dowodzi z jaką skalą manipulacji i socjotechniki mamy do czynienia. Polakom wdrukowano fałszywą świadomość po raz kolejny w historii od 966 roku. Jedynym celem polityki historycznej jest przywrócenie rządów “jaśnie państwa” i kk oraz odzyskanie majątków w ramach reprywatyzacji kosztem reszty zmanipulowanego narodu. Oni nie mają skrupułów i nie zamierzają przepraszać narodu za 500 lat niewolniczej pańszczyzny, dzięki której te majątki powstały, ani cokolwiek dla tego narodu czynić, poza nowym zniewoleniem. Program 500+ to tylko respirator kapitalistyczny dla niewolniczej siły roboczej, a nowa reforma kodeksu pracy to ugruntowuje, jak tylko wejdzie w życie.
  Problem w tym, że o swoje upomną się także zagraniczni właściciele majątku z II RP, mimo zapłaconych odszkodowań w ramach umów indemnizacyjnych w okresie PRL-u. Likwidacja PRL-u i obecna nowomowa polityków PiS, że państwo takie nie istniało służy właśnie tym celom w dalszej perspektywie czasowej. Do tego polityka rusofobii i manipulacji faktami historycznymi, niszczenie pomników, daje efekt totalnego zdziczenia i zniszczenia wszelkich idei egalitarnych oraz narodowego porozumienia na polskim gruncie.

  Odpowiedz
 • 27 marca 2018 o 16:47
  Permalink

  Vvvvvvvv krwiopijcy, dorobieni na niewolniczej pracy polskiego chłopa wyłudzili od kościelnego państwa 100 milionów Euro za zbiory muzealne w Krakowie. PRZEGLĄD pisze jak te pieniądze ukradli dla siebie.

  Odpowiedz
 • 27 marca 2018 o 20:58
  Permalink

  Czytałam artykuł o Szwajcarii, który to kraj uważam za bardzo rozsądny, obowiązuje tam demokracja bezpośrednia czyli decyzje podejmowane są poprzez referenda.

  W jednym z referendów zadano pytania
  1. czy podnieść podatki – odpowiedź NIE
  2. czy zmniejszyć socjal – odpowiedź NIE
  Rządzący Szwajcarią sami wydedukowali, musimy zmniejszyć administrację. Przypuszczam, że zmniejszenie administracji w Polsce i to na dużą skalę poprawiło by finanse budżetu Państwa.

  Odpowiedz
 • 27 marca 2018 o 23:38
  Permalink

  Niesłychanie interesujące. Bardzo realne.

  Odpowiedz
 • 28 marca 2018 o 00:36
  Permalink

  Miecław
  27 marca 2018 at 13:55

  “Jedynym celem polityki historycznej jest przywrócenie rządów “jaśnie państwa” i kk oraz odzyskanie majątków w ramach reprywatyzacji kosztem reszty zmanipulowanego narodu.”

  Co do KK to się zgodzę, instytucja ta chcę odzyskać swoje majątki i pod nią podczepiają się członkowie dawnej szlachty, którzy chyba jednak nie zauważyli, że czasy się zmieniły, historia wyznaczyła nowe trendy (nie znaczy to, że należy bezmyślnie im wszystkim ulegać) i dążenie do przywracania pewnych rzeczy nie pomoże zbudować przyszłości narodu. Z pewnymi wyrokami historii trzeba się umieć pogodzić, np. z utratą kresów wschodnich czy nacjonalizacją majątków (osobiście uważam, że mimo wszystko była to kradzież państwowa uzasadniania wprowadzaniem w Polsce ideologii tak samo obcej, jak i obcą była religia katolicka w 966 roku).

  “nie zamierzają przepraszać narodu za 500 lat niewolniczej pańszczyzny”

  W sumie nie wiem po co mieliby przepraszać za coś, co było naturalną konsekwencją rozwoju ludzkości w różnych odmianach przez całe tysiąclecia? Tylko dlatego, że w XVIII i XIX wieku powstały ideologie mające inny punkt widzenia? Ja to w ogóle bym skończył z tym przepraszaniem za cokolwiek i żądaniami przeprosin za to czy tamto. Trzeba się wziąć do konkretnej pracy, bo przyszłość ucieka.

  ” Polakom wdrukowano fałszywą świadomość po raz kolejny w historii od 966 roku.”

  I tu niestety masz rację. Te fałszywe świadomości, które są nam wdrukowywane przy każdej nadarzającej się okazji prowadzą nas tylko do wewnętrznych kłótni, które następnie są wykorzystywane przez obce siły. Jest to jedną z przyczyn ideologicznej zimnej wojny domowej, która trawi nasz naród już od bardzo dawna. Jedynym lekarstwem może być odrzucenie wszystkich tych ideologii, żeby móc wypracować własną spójną wizję przyszłości, bez ideologicznych podziałów, które tylko nas konfliktują na różnych poziomach. Idea walki klas jest tu szczególnie niebezpieczna, ponieważ uniemożliwia współpracę i organizacyjny podział zadań. Naród i jakiekolwiek inne społeczeństwo to nie tylko szlachta i nie tylko robotnicy i chłopi, ale suma wszystkich klas i żeby wszystko działało, wszystkie klasy muszą ze sobą współpracować. Podział zadań i ich hierarchia jest tego naturalną konsekwencją i nawet komunistom w ZSRR ani w PRL nie udało się tego uniknąć. Tam też musieli stworzyć hierarchię, nieformalną, ukrytą za ideologicznym parawanem, żeby państwo mogło funkcjonować. Inna sprawa, że tam beneficjentem ideologii uczyniono jedną z klas. Natury jednak nie oszukali ani oni ani nikt inny. Mimo to w systemie PRL można dostrzec pewne pozytywne rozwiązania, które przy mądrym zmodyfikowaniu i usunięciu ideologicznej otoczki można by zastosować w budowie nowej organizacji narodu.

  Odpowiedz
 • 28 marca 2018 o 09:21
  Permalink

  @Wojciech i @Mieclaw “ujali”…i mimo wysokiej manipulacji swiadomoscia i kompletnie emocjami np.wyrzucaniem hasel “komunisci i zlodzieje” uwazajac,ze sami rzekomo nimi nie sa obywatele zdaja sobie sprawe,ze “bez pracy nie ma kolaczy” i w wiekszosci zycza sobie konkretnych planow gospodarczych na przyszlosc i sa mimo “hypnotyzacji” polityka historyczna zainteresowani jak i z czego beda sami i ich dzieci zyc…tragedia jest,ze zmiany ram usrojowych i atawistyczny powrot do warunkow i stanow posiadania minionych epok pozbawia panstwo srodkiw do organizacji zycia spolecznego i w wyniku tego nie bedzie w stanie zapewnic swoim obywatelom bytu….dlatego ciagla inhalacja jakimis ideami nienawisci do ustroju sprawiedliwosci spolecznej,opomnikowanie nowych” bohaterow” i powszechne modly dla odwrocenia uwagi od gospodarczej degrengolady….ustawa reprywatyzacyjna ograbi panstwo kompletnie i byc moze bedzie to wezwaniem do rewolucji spolecznej…..

  Odpowiedz
 • 28 marca 2018 o 09:40
  Permalink

  @Xun Zi. 28 marca 2018 at 00:36.
  Nie wszyscy z dawnych posiadaczy pogodzili się ze stanem faktycznym postępu cywilizacyjnego, dlatego chcą odzyskać majątki i robią wszystko, aby wyszarpać jak najwięcej, stąd moje przypomnienie pańszczyzny. Jeżeli tego nie zrównoważymy wskazaniem na zdobycie tych majątków w wyniku pańszczyzny, ich żądaniom nie będzie końca, a my naród ponownie staniemy się niewolnikami dawnej klasy posiadaczy. Pewnie czytasz ostatnie doniesienia medialne o żądaniu zmiany naszego prawa przez amerykańskich senatorów? W PiS zarysował się jakiś podział, ale to oznacza, że część pisowców nie jest po stronie narodu tylko bierze udział w rozbiorze majątku po PRL, pod takim lub innym szyldem jest tym przynajmniej zainteresowana, więc na jedno wychodzi.

  W jednym masz rację, że pewnych procesów nie da się odwrócić, ale można stworzyć nowe, które pod fałszywym szyldem będą służyć temu samemu, czyli korzystaniu z niewolniczej siły roboczej przez klasę kapitalistów, a prawo i instytucje publiczne będą służyć ich interesom. Przykładem jest obecna pomoc publiczno-prawna dla biznesu i działalność różnych agend państwowych na rzecz pomnażania majątku kapitalistów, często ze szkodą dla zwykłych robotników, np. ostatnie propozycje zmian prawa pracy.

  Wielki już czas, aby Polacy zrozumieli, że w Polsce odbudowano klasowość społeczeństwa i powoli zaczyna się tworzyć stanowość (elitarność). Jeżeli zabraknie wśród klas robotniczych świadomości tego faktu, to obudzą się w niewoli totalnej, bo nie będą potrafili tego demokratycznie podczas wyborów zmienić, jeżeli się nie zorganizują w silne robotnicze partie i związki zawodowe, Partie, które obecnie funkcjonują na pseudodemokratycznym rynku reprezentują tylko interes kapitału i traktują resztę społeczeństwa, jak przysłowiowych chłopów pańszczyźnianych, których trzyma się w ciemnocie, aby buntu nie podnieśli i rzuca trochę pomocy społecznej (500+) w ramach respiratora kapitalistycznego.

  Czas na odbudowę dawnej słowiańskiej równości społecznej i egalitaryzmu.

  Odpowiedz
 • 28 marca 2018 o 13:03
  Permalink

  @Mieclaw…28.03’2018, 09:40
  Do analizy komentatora przychylam sie w calej rozciaglosci i z naciskiem nadmieniam,ze na strazy porzadku feudalnego z klasa i stanem posiadaczy ziemi i wszystkich srodkow produkcji stoi w taki sam hierarchiczny sposob ksztaltowany kk….w konsekwencji takich przemian musi takze dojsc do powrotu do prywatnej jurysdykcji,gdzie na “swoich,prywatnych”terenach wlasciliele dobr beda stosowac prywatne sadownictwo,beda tam oskarzycielem,sedzia i katem w hednej.i tej samej osobie,prawa podmiotowe jako obywateli do bycia wybieranym i do wyboru czeko -i kogokolwiek zanikna calkowicie,z natury rzrczy swojej,takze wlasciciel dobr bedzie na “swoim “terytorium” wydawac metryki urodzen i metdyki zgonow,przydzielac gminne imiona swoim pddanym….takie sa to perspektywy atawistycznych przemian wspartych klasa kleru….wydaje mi sie,ze wiekszosc wogole ale to wogole nie zdaje sobie sprawy z takiego obrotu spraw…z pewnoscia referendum na temat wprowadzenia monarchii ( konstytucyjnej czy absolutnej ) w Polsce cieszylo by sie wrecz niebywalym powodzeniem a kk wystawil by z pewnoscia swojego kandydata na krola lub ksiecia koronnego…. nie ma sie z czego smiac ,wlasnie sa poczynione wszelakie starania w tym kierunku…..a moze tak kardynala uczynic krolem ,to by sie na szatach i berle zaoszczedzilo i sadownictwo koscielne od dawna juz istnieje ,a i wiezien dla pospolstwa
  nie brakuje….

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.