Trzydziestu wspaniałych – AmCham wspiera młodych liderów polskiego biznesu

Uczestnicy programu "30 under 30" wraz z liderami projektu i Ambasadorem Jonsem (w środku) Copyrights American Chamber of Commerce in Poland
Uczestnicy programu “30 under 30” wraz z liderami projektu i Ambasadorem Jonsem (w środku) Copyrights American Chamber of Commerce in Poland

W styczniu tego roku Amerykańska Izba Handlowa w Polsce zainicjowała program mentoringowy „30 under 30” skierowany do utalentowanych menedżerów poniżej 30 roku życia, pochodzących z firm skupionych w Izbie.
W ciągu kolejnych miesięcy 30tu wybrańców spotykało się na regularnych sesjach szkoleniowych. 30 listopada odbyło się uroczyste zakończenie pierwszej edycji programu. Gościem specjalnym był Ambasador USA w Polsce Paul Wayne Jones. „Dla Amerykańskiej Izby Handlowej program „30 under 30” jest niezwykle ważną inicjatywą. Włożyliśmy wiele pracy, aby stworzyć wyjątkowy projekt, który poruszałby istotne tematy i skupiał najznamienitszych prelegentów. Otrzymaliśmy ponad 100 aplikacji, a Wasza grupa to najlepsi z najlepszych. Gratulujemy firmom, że mają tak znakomitych pracowników. Cieszymy się, że mogliśmy być Waszymi przewodnikami po świecie biznesu i wesprzeć Was w rozwoju zawodowym.” – witała uczestników  i zgromadzonych gości Dorota Dabrowski, Managing Director of AmCham Poland. „Zazdroszczę Wam, że jesteście jeszcze przed trzydziestką.” – żartował Ambasador Jones. „Ale przede wszystkim zazdroszczę Wam tej wspaniałej rocznej przygody i rozwijania własnych talentów, żeby móc przysłużyć się swoim społecznościom, krajowi, firmom. Motywacji Wam nie brakuje, ale nie bójcie się też doświadczenia porażki, bo to też istotna część sukcesu. Starajcie się uczyć na cudzych błędach, obserwujcie innych, czerpcie z ich doświadczenia. Życie, kariera jest jak jazda na kolejce górskiej, raz w górę, raz w dół. Życzę Wam więc dużo radości z tej jazdy i wielu sukcesów.”

Dorota Dabrowski from AmCham, program participant, Magda Pavlak Chiaradia, Mr Ambassador Paul Wayne Jones and Rafał Bienias from CBRE, 30 under 30 participants Copyrights American Chamber of Commerce in Poland
Dorota Dabrowski from AmCham, program participant, Magda Pavlak Chiaradia, Mr Ambassador Paul Wayne Jones and Rafał Bienias from CBRE, Copyrights American Chamber of Commerce in Poland

Dzięki zaangażowaniu pracowników AmCham i wsparciu firm członkowskich, uczestnicy programu mieli niepowtarzalną szansę spotkać się i dyskutować z czołowymi postaciami świata biznesu. Inicjatywa pokazała, że liderzy mogą z powodzeniem kształcić się na miejscu w Polsce, bez konieczności szukania możliwości rozwoju poza granicami swojego kraju. Magda Pavlak-Chiaradia, Managing Director & Partner ERM Polska, opiekun projektu „30 under 30”: „Program trwał rok. W tym czasie omówiliśmy 11 tematów. Dyskutowaliśmy m.in. o dyplomacji, roli AmCham, CSR, social mediach, zarządzaniu pracownikami, motywacji i sukcesie oraz o kobietach w biznesie. W Polsce potrzebna jest generacja młodych profesjonalistów, którzy będą mieli możliwości rozwoju tutaj na miejscu, nie za granicą. I dlatego musimy im pokazać co oferuje świat biznesu w Polsce, musimy zaangażować ich w istniejące sieci kontaktów i zainspirować do budowania własnych.”
Spotkania pierwszej edycji programu poświęcone były kształtowaniu umiejętności budowania marki, w wymiarze osobistym i biznesowym. Uczestnicy najwyżej ocenili wystąpienie Anny Jakubowski, prezes Coca-Coli, na temat „Women in the workplace” , oraz Peter’a Strupp’a o rozwoju osobistym. Cały projekt został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez uczestników.

US Ambassador Mr. Paul Wayne Jones Dorota Dabrowski from AmCham, program participant, Magda Pavlak Chiaradia, Mr Ambassador Paul Wayne Jones and Rafał Bienias from CBRE, 30 under 30 participants Copyrights American Chamber of Commerce in Poland
US Ambassador Mr. Paul Wayne Jones Copyrights American Chamber of Commerce in Poland

Kacper Kukulski z American Express: “Uczestnicy programu to kolorowe osobowości, ciekawi ludzie, ciekawe firmy, reprezentujące różne linie biznesowe. Podczas wykładów nacisk był kładziony na rozwój kariery. Prelegenci radzili nam, jak ukierunkować swoją karierę, że nie warto zawsze iść z prądem, ale trzeba wiedzieć, czego się chce w życiu.”
Christopher Loopesko z Bergman Engineering przyjeżdżał aż z Wrocławia, żeby tylko móc uczestniczyć w spotkaniach i business mixerach. „Jestem bardzo zadowolony z udziału w tym programie. Mieliśmy okazję poznać bardzo ważne osoby i dowiedzieć się jak działa biznes, czego możemy oczekiwać. Dla mnie, jako osoby, która niedawno dopiero skończyła uniwersytet, było to niezwykle cenne doświadczenie.”
Dla mnie najbardziej istotny w całym programie był networking – poznawanie ludzi, nie tylko uczestników, ale też prelegentów, z którymi mieliśmy nawet dodatkowe spotkania coachingowe. Otrzymaliśmy wiele teoretycznych informacji, które teraz będziemy mogli wcielać w życie i realizować swoje długoterminowe, strategiczne cele.” – mówiła Iwona Uss z IBM.
„30 under 30” jest doskonałą szansą dla młodych ludzi do poszerzania wiedzy, wymiany myśli i budowania szerokiej sieci kontaktów. Pierwsza edycja zakończyła się sukcesem, a AmCham szykuje się już na kolejną, która ruszy na początku 2016.

Informacje dodatkowe:
Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (American Chamber of Commerce in Poland – AmCham) jest obecna w Polsce od 1990 roku. Celem działania Izby jest aktywne promowanie amerykańskich inwestycji w Polsce oraz działanie na rzecz poprawy klimatu inwestycyjnego. Wśród członków AmCham jest obecnie ponad 320 firm z kapitałem amerykańskim, których łączne nakłady inwestycyjne przekroczyły 20 miliardów dolarów i które stworzyły ponad 200 000 miejsc pracy. Więcej informacji na: www.amcham.pl

Informacja redakcji:
Wyłączenie licencji CC.30. Wszelkie prawa do tekstu i zdjęć zastrzeżone na rzecz American Chamber of Commerce in Poland.

8 myśli na temat “Trzydziestu wspaniałych – AmCham wspiera młodych liderów polskiego biznesu

 • 2 grudnia 2015 o 09:10
  Permalink

  Wszystko rozumiem 🙂 Wspaniała inicjatywa

  Odpowiedz
 • 2 grudnia 2015 o 10:36
  Permalink

  Ustawiają się za młodu, chcą być młodymi liderami i załapać się na amerykańskie stypendium, amerykańskiego rządu w Ameryce…

  Odpowiedz
 • 2 grudnia 2015 o 11:49
  Permalink

  Kolejn sposób amerykańskiego biznesu na podlapywanie nam młodych utalentowanych pracowników niech poluja na nich jak na cccccc w Ameryce. My mamy własne potrzeby i potrafimy zagospodarować młode talenty. A jak nie ,to się nauczymy
  Bez cccccc idccccccc pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 2 grudnia 2015 o 12:10
  Permalink

  Amerykanie cccc cccccc od naszego rodzimego biznesu Macie na miejscuc ,wiec wccccc ykorzystajcie wlasny potencjał .Polska to nie dojna krowa , w której mleku zasmakowaliście ccccc cccc ccccc!

  Odpowiedz
  • 2 grudnia 2015 o 15:36
   Permalink

   Szanowny Panie Adamie, z tekstu w zasadzie wynika, że to może być dokładnie odwrotna inicjatywa. Proszę zwrócić uwagę na zdanie “liderzy mogą z powodzeniem kształcić się na miejscu w Polsce, bez konieczności szukania możliwości rozwoju poza granicami swojego kraju”. Czyli program zwiększa szanse na pozostanie tych ludzi w Kraju. Niestety dla Was, zwiększa to też szanse że będą oni agentami/rzecznikami interesów US. Ale to może nie być aż takie złe, wszystko zależy od tego jak się tych ludzi i układy wykorzysta.

   Pana zarzut, że chodzi o “podlapywanie nam młodych utalentowanych pracowników” może nie być najistotniejszy w tym konkretnym przypadku. Podłapywanie polskich (i innych) młodych talentów odbywa się na wielką skalę, prawda, ale w ten prosty sposób że się ich ściąga tutaj, do USA. Ciekawy jestem czy jakakolwiek organizacja w Polsce (poza Kościołem Rz-Kat) prowadzi rejestr artystów, uczonych, ludzi biznesu polskiego pochodzenia i wykształcenia. Podejrzewam, że byłoby tego wiele tysięcy – w samych Stanach (bo EU to to samo co Polska teraz więc nie powinno się Polaków w EU liczyć tutaj). Panie Adamie, zamiast narzekać na “drenaż mózgów”, można by do każdego z tych mózgów wysłać miłą kartkę z życzeniami noworocznymi i prośbą o wsparcie. Wsparcia nie w formie datku dla Kościoła, ale przez zrobienie czegoś dla Polski, np zapisanie jakiejś małej części spadku fundacji polskiej. Dostarczyć tym setkom tysięcy Polaków zachęty i pomysłów.

   O TAK TO MOŻE BYĆ WSPARCIE DLA NASZEJ FUNDACJI! SERDECZNIE ZACHĘCAMY! WEB. JÓZ.

   Odpowiedz
 • 2 grudnia 2015 o 21:04
  Permalink

  Ha,ha,ha,ha… az lzy sie objawily w oku, Glownie prosze o wsparcie… naszej fundacji…
  “O TAK TO MOŻE BYĆ WSPARCIE DLA NASZEJ FUNDACJI! SERDECZNIE ZACHĘCAMY! WEB. JÓZ.”
  Amerikanie napewno ” tylko tak ” beda wsperac mlodych w obcych krajach.

  CIESZYMY SIĘ ŻE SIĘ PANI WZRUSZYŁA. W KORONACH TEŻ MOŻE BYĆ 🙂 WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 2 grudnia 2015 o 22:18
  Permalink

  urzędnicy na całym świecie są jednakowi:
  BARDZO BARDZO KOSZTOWNI-BEZPRODUKTYWNI
  i tak jest z tymi “urzędnikami” z USA. Biedny kraik. Skądinąd się niezbyt wykosztowali (bo RP jako kraik zwasalizowany przez USA nie wymaga zbyt dużo kasy: kiedyś była anegdota na dobrobyt w Polsce; wypowiedzieć wojnę USA i SZYBCIUTKO SIĘ PODDAĆ ale dzisiaj, to byłby dla USA zbyt duża kasa i zwasalizowana RP wystarczy).
  Kumpel z Krakowa mi kiedyś opowiadal, że za komuny uczyli go ekonomii (na Polibudzie), że
  hhhh INTERESÓW SIĘ NIE ROBI (i to zdaje egzamin) i hasło na dzisiaj:
  Zhhhhhhhhh INTERESÓW SIE NIE ROBI i najlepsze rozwiązanie:
  hhhhhhh albo prościej:
  hhhhhhhhh

  Odpowiedz
 • 3 grudnia 2015 o 09:23
  Permalink

  Najwyższy czas skończyć z amerykańskimi interesami w Polsce. wystarczy wejść do sklepu masarniczego i popatrzeć na mięso chowu w tuczarniach amerykańskich to nie trzeba wąchać na sam widok robi się niedobrze.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.