30-to krotność czyli podatek

30-to krotność, to górny limit przychodu podatnika, po którego przekroczeniu nie płaci się już składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Liczba krotności odnosi się do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce w danym roku. W tym roku ten limit to 11912 zł miesięcznie, czyli około 143 tys. zł rocznie (szczegóły nie mają znaczenia).

Wedle dostępnych informacji, zagadnienie to dotyczy około 370 tys., osób pracujących w Polsce. Jeżeli 30-to krotność będzie zniesiona, może to oznaczać około 7,1 mld zł składek więcej dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Czyli w praktyce, tyle pieniędzy mniej trzeba będzie FUS zasilić z budżetu. Ma to więc fundamentalne znaczenie w kontekście 13-tej emerytury i innych wydatków socjalnych rządu. Reguła wydatkowa wiąże sumę wydatków z dochodami budżetu i nie są w stanie oszukać systemu, który sami uznają za słuszny.

Pan Mateusz Morawiecki, były i przyszły premier nie odniósł się do problemu 30-to krotności w swoim expose, chociaż mówił nawet o bus pasach! Tymczasem to jest problem, który może zachwiać koalicją rządzącą. Jeżeli doszłoby do sytuacji, w której lewica głosowałaby, tak jak opcja rządząca, mielibyśmy do czynienia z zupełnie nową rzeczywistością. Po pierwsze koniec stygmatyzacji PiS, czyli koniec opozycji totalnej. Po drugie PiS potwierdziłoby, że tak na prawdę jest partią socjalistyczną. 

Patrząc na problem od strony systemowej, obecny układ jest kompromisem. Zarabiający więcej, płacą składkę do limitu i do limitu mają dostawać emeryturę. Zniesienie limitu spowoduje, że to nie będzie składka, tylko w praktyce podatek. Państwo będzie miało większe zobowiązania na przyszłość, poza przypadkami śmierci osób uprawnionych. W tym kontekście państwo zawsze wygrywa. Ponieważ skumulowana wartość składek, w przypadku tej grupy ludzi, będzie istotnie większa, niż przeciętne wypłaty. 

Patrząc na problem z perspektywy osób, które mają więcej płacić, to jest oczywistością, że mamy do czynienia z opresją podatkową. Wiara w to, że nasze państwo wypłaci bardzo wysokie emerytury, nie ma większego argumentu, niż argument wiary.

Patrząc na problem z perspektywy innych uczestników systemu, tj. tych których problem 30-to krotności nie dotyczy, to sytuacja ma charakter czystej redystrybucji. Bogatsi płacą więcej, bo bardziej korzystają na systemie. Tylko co będzie jak trzeba będzie im wypłacać wyższe emerytury? 

Najbardziej prawdopodobnym sposobem na rozwiązanie problemu emerytur w przyszłości jest zmiana umowy społecznej, w sposób zakładający wsteczne działanie prawa. Elity w obliczu kryzysu demograficznego i spadku dochodów realnych większości społeczeństwa, zaproponują “bieda emeryturę” socjalną. Każdy dostanie dzisiejsze przeliczeniowe 1500 zł, za które trzeba będzie jakoś przeżyć w realiach, w których dzisiejsze rozwarstwienie, nie będzie nawet uznawane za nierówność. Wycofanie się dobrej zmiany z jej własnego projektu jest wielkim wydarzeniem na naszej scenie politycznej. Bo oto już wiemy kolejną rzecz, otóż dobra zmiana nie ma już bezwzględnej większości.

System w którego kierunku ewoluujemy, to system niesprawiedliwości społecznej, sankcjonowanej niesprawiedliwą redystrybucją państwową. Ludzie zarabiający więcej będą płacić więcej, ludzie konsumujący więcej, będą płacić więcej, ale korporacje rozliczające podatki w rajach podatkowych nie płacą prawie w ogóle. Powstaje więc pytanie o sprawiedliwość rozłożenia kosztów utrzymania państwa? Widać na tym przykładzie, że renta kapitałowa, która służyła państwu socjalistycznemu do inwestowania, jest przechwytywania przez tych, którzy są beneficjentami systemu stworzonego przez neoliberałów. Korzyści są dla kapitału, a koszty dla tych którzy żyją z wykonywanej dla niego pracy.

Można byłoby to wszystko zrozumieć, tylko że żyjemy w społeczeństwie systemowo ograniczającym rodzenie dzieci. Dzieje się to przez układ ekonomicznych łańcuchów zależności. W tym kraju od 30 lat, życie jest wyzwaniem. Co z tego, że mamy telefony komórkowe i samochody lub nawet mieszkania na kredyt. Jeżeli w nich nie rodzą się dzieci…

Nie ma żadnych możliwości na wyjście z tej sytuacji, bez realnego przewartościowania całej ekonomii i opartej na niej umowy społecznej. To, że po przepracowaniu określonego czasu należy się nam emerytura, jest traktowane jako coś naturalnego. Jednak ten standard, wypracowany w socjalistycznej Ojczyźnie naszych Ojców i Matek, dzisiaj jest już trudny do utrzymania. Pomysł na emerytury kapitałowe okazał się podłym oszustwem. Rynek kapitałowy krajów rozwijających się, nie gwarantuje żadnej możliwości na uzyskanie powszechnych stóp zwrotu powyżej inflacji i kosztów obsługi systemu pośrednictwa kapitałowego. Niestety nikt nie odpowie za dwie dekady dojenia społeczeństwa, poprzez system, którego konstrukcja była po prostu nieprawidłowa. System emerytalny to worek bez dna, za którego funkcjonowanie odpowiada przymus państwowy gwarantujący trwanie umowy społecznej. Nie mamy innej alternatywy. Trzeba to sobie uświadomić i nabrać pokory wobec znaczenia tego systemu. Co więcej, należy wspierać państwo w upowszechnianiu jego zasad. Tak, żeby każdy dokładał się do systemu i był w nim zakotwiczony.

Na marginesie, trzeba stwierdzić, że państwo które nie może opodatkować kapitału, w tym zysków z kapitału. Musi opodatkowywać konsumpcję. To zaś oznacza, że podatki pośrednie i akcyzowe będą rosnąć. To już jest po części realizowane. 

16 thoughts on “30-to krotność czyli podatek

 • 21 listopada 2019 o 05:23
  Permalink

  Łopatologicznie słuszny artykuł.

  W tle czai się socjalistyczny sojusz Lewicy z PiS, z pomysłem części Lewicy na MAKSYMALNE emerytury, czyli działanie prawa wstecz.

  Wnioski są takie, że w Nadwiślańskim Macondo wszystko jest możliwe.

  Pojawiły się NOWE MAŁPY w Macońdańskim CYRKU i dano im do ręki BRZYTWY.

  Oczywiście po drodze te same małpy kłócą się o każdego banana, miejsce na gałęziach drzew, dostęp do wody, itd.

  Chaos narasta a tubylczy lud Nadwiślańskiego Macondo może się tylko temu przyglądać, bo co miał do powiedzenia, to zrobił w ostatnich wyborach.

  Tylko co z emeryturami dla funkcjonariuszy dominującego Kościoła?

  Też mają być ograniczane?

  Macondo trwa, Wisła płynie do morza, w kierunku przekopu na Mierzei Wiślanej – tylko ścieki podobno płyną w górę rzeki, według opinii kilku mędrców Dobrej Zmiany.

  Potwór LGBT i hydra Gender atakują, a swoją kandydaturę do urzędu prezydenta RP zgłosił zadeklarowany (podobno) ateista z Poznania …

  Oj będzie się działo!

  A nieopodatkowane zyski zagranicznego kapitału swobodnie sobie nadal płyną do rajów podatkowych, nie przejmując się prawami fizyki i ciążenia.

  I co im zrobicie?

  Pozostaje nam tylko modlitwa.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 21 listopada 2019 o 10:38
  Permalink

  “Po drugie PiS potwierdziłoby, że tak na prawdę jest partią socjalistyczną. ‘
  Ależ…
  Ależ…
  P. autorze – … PiS ‘i tak nic nie musi niczego potwierdzać”, gdyż liczą się
  tylko – fakty.
  😁

  “Co z tego, że mamy telefony komórkowe i samochody lub nawet mieszkania na kredyt. Jeżeli w nich nie rodzą się dzieci…”
  W tym niby nas pozór szaleństwie (demoliberalnym) jest metoda, ukryty sens, drugie dno, ‘ukryty w jawnym” stwierdzeniu, “popatrz synu, kiedyś to wszystko będzie twoje…”(już nieformalnie jest).
  Na szczęście jest też Konfederacja, dlatego ” Nie (będzie) ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a coście w izbie szeptali do ucha, głosić będą na dachach. ‘

  https://www.salon24.pl/u/beta/972723,morawiecki-pis-jest-partia-socjalistyczna

  https://www.salon24.pl/u/beta/972723,morawiecki-pis-jest-partia-socjalistyczna

  Odpowiedz
  • 21 listopada 2019 o 23:06
   Permalink

   Ależ, ależ PiS nie jest partią socjalistyczną, niech Mateusz nie ściemnia. Prezes już się raz wypowiedział na ten temat, że PiS nie jest partią socjalistyczną, oni mają tylko trochę więcej empatii, jak to określił.

   W Polsce nic się nie zmieni dopóki nie powstanie z prawdziwego zdarzenia Polska Partia Robotnicza i Ludowa, świecka i socjalistyczna, odcięta od wpływów kościoła, religii i burżuazji. Nie dajcie Polacy sobie wmówić socjalistycznych wartości PiS. W ustach milionera brzmi to jak hipokryzja. To tylko przedwyborcza agitka, po to aby ciemny lud kupić grając na sentymentach socjalistycznych Polaków wyniesionych z Polski Ludowej. Jak premier odda cały majątek na cele charytatywne i zacznie żyć na równi z innymi, zgodnie z wartościami prawdziwego chrześcijaństwa na które się powołuje, wtedy można będzie pomyśleć czy mu dalej ufać. Także na wartości chrześcijańskie i miłość bliźniego też niech się nie powołuje, bo to jeszcze gorsza hipokryzja. To co zrobili własnemu narodowi nigdy nie będzie zapomniane i rozgrzeszone.

   Odpowiedz
   • 22 listopada 2019 o 11:16
    Permalink

    Miecławie, już wyjaśniałem nim p. Morawiecki dał głos.
    Chyba nie oczekujesz politycznie powrotu do przeszłości w skali 1:1?
    Nie da rady wejść dwa razy do tej samej rzeki, ponieważ jak zauważył
    przytomnie Heraklit z Efezu (?)
    Główna cecha charakterystyczna dla choroby zwanej ‘galopująca lewica”
    w rysie historycznym:
    Nienawiść do jakiejkolwiek Rosji, do idei słowianofilstwa,
    panslawizmu.
    Nasi stalinowcy już albo jeszcze po “odwilży październikowej” zrozumieli że należy postawić
    na “innego konia”, tego zachodniego, “frankfurckiego”. Moskwa
    w ich mniemaniu i całej zachodniej eurokomuny była już “be”, BO to
    Stalin,(niewdzęcznicy!Wszak prijechali podczepieni na ruskich tankach- CBKP). kult licznosci https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82_%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8 za mondro wiki i ‘różnymi takimi autorytetami” jak niejaki Swanidze, Szenderowicz, Żwaniecki, Pozner i wielu wielu
    innych “rossjan” widoczny jest już zarysowany kult licznosci …Putina, https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82_%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8_%D0%9F%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0 BA! ONY, prorocy mniejsi już/jeszcze (niep.skr.) w odległym
    2000 r. zanim Putin rozsiadł się nieśmiało na “skraju fotela”, przekonani byli iż sprawy będą szły w niewłaściwym kierunku – BO prawdopodobnie kończą się “swiate 90′. Wracam jeszcze ‘do nas”,
    Pokomunistyczna lewica laicka (korowska)- ‘godnie” przejęła
    pałeczkę po “puławianach”, i po 4.06.1989 r mamy zaklepany wolą narodu eurosocjalizm tym razem już z ‘ludzką twarzą”,
    😀 W poscie wczorajszym pomieszałem w linkach co niniejszym prostuję gdyż moją intencja było zalinkowanie:
    https://www.salon24.pl/u/kazdyrokwiekszymrok/943919,pis-to-partia-socjalistyczna-czyli-lewicowa-komentarz-do-wroclawskiej-konwencji-partii

    “Może czas najwyższy rozliczyć tych co Polaków wpuścili w OFE i wygenerowali olbrzymi dług publiczny.”
    Ale, po co o tym mówić…tooooo…. niedobra jest! 🙄

    Marcin Skalski: “Ruski Agent” to dziś sposób na insynuacje, paszkwil, mord polityczny na przeciwniku
    https://www.youtube.com/watch?v=IcAFEZD1w3w&t=206s

    Odpowiedz
    • 22 listopada 2019 o 17:42
     Permalink

     Oczywiście, że nie oczekuję powrotu do przeszłości. To już inne pokolenia, inna mentalność i socjalizm ludowy byłby wypaczony przez kapitalizm, jak w Ameryce Łacińskiej.

     Protestuję tylko z czysto ideologicznych pobudek. Niech nikt nie nazywa czegoś socjalizmem, co nim nie jest. Nie można bowiem nazywać socjalizmem stosowanego przez PiS respiratora ekonomicznego, który faktycznie przynosi zyski bogatym, a biednych utrzymuje na poziomie minimum egzystencji. Prawiczkom intelektualnym brakuje wiedzy logicznej i ideologicznej, więc wrzucają wszystko co ich zdaniem złe, w socjalizm. Dlaczego ci z Salonu24 nawet się nie zająkną na temat dotacji dla biznesu na rozwój itd. np. nazywając to socjalizmem?
     Powiem ci czemu służy taka retoryka u prawiczków sterowanych przez kapitał! Bo takie slogany mają zniechęcać do idei socjalizmu i obrzydzać ludziom socjalizm, jako system niesprawiedliwy, ale kapitalizm liberalny jest już ok, nawet jak czerpie z naszej wspólnej kasy państwowej całymi garściami, uwłaszczając się na państwowym, prywatyzuje zyski a nacjonalizuje straty.

     Normalnie na tej prawicy trzeba nowego oświecenia. No chyba, że jest to zamierzona antylewicowa propaganda, więc rozumiem intencje i obawy, aby PiS prawdziwego socjalizmu nie wprowadził, bo kapitał wtedy miałby ból doopy. To niedobra rzecz jest – krytykować kapitalizm. 🙂

     Odpowiedz
 • 21 listopada 2019 o 11:28
  Permalink

  Profesor Andrzej Szahaj: “współczesny kapitalizm jest systemem zorganizowanego oszustwa”. Dotyczy to także systemu emerytalnego. W założeniu powinien on zapewnić dla wszystkich jakie takie , godziwe życie w wieku emerytalnym. Spełniał on taką rolę w realiach Polsce Ludowej. W tzw Polsce wolnej system emerytalny w postaci rożnych systemów kapitałowych stał się próbą gigantycznego oszustwa, zapewniającym fortuny jego autorom i bankom, i nędzę emerytom. W dzisiejszym chaosie emerytalnym ponad 80 procent emerytów otrzymuje poniżej 3 tys brutto, a połowa nędzarzy poniżej 2 tys. Dużo grupa jeszcze niże bo tylko 880 netto. Prognozy demograficzne są dramatyczne, kiedy kilkaset złotych będzie normą. Podstawowym obowiązkiem państwa jest stworzenie systemu gwarantującego przeżycie. Czego żadne kapitalistyczne państwo, za wyjątkiem Skandynawii nie czyni. Wszelkie próby rządzących i także niestety opozycji stanowią chaotyczne próby wyłudzenia pieniędzy i zapewnienie sobie egzystencji do najbliższych wyborów. W tej sytuacji stanowisko lewicy określający wysokość maksymalnej emerytury na poziomie 13 tysięcy stanowi parodię. Czy nie wystarczy 5. Na inną państwa nie stać i nigdy stać nie będzie. Zachowując przy tym elementarne wymogi sprawiedliwości społecznej.

  Odpowiedz
  • 21 listopada 2019 o 17:19
   Permalink

   Hallo komentatorze@Wojciech !

   Emerytury w Szwecji byly kiedys wystarczajace, dzis jest w Szwecji bardzo duzo nedzy i emeryci organizuja sie przeciw postanowieniom rzadu, i wysokim podatkom od emerytur, co jest ewenementem samym w sobie by emerytury wogole obladac podakami (!!!)
   System emerytalny w Finlandii jest bardziej demokratycuny i zapewnia godne przezycie, takze w Norwegii, choc nie znam szczegolow co do Norwegii…

   Jednym z najlepszych systemow emerytalnych ma Hollandia i Austria, przede wszystkim wszyscy i poslowie i ministrowie placa skladki na fundusz emerytalny i po osiagnieciu ustawowego wieku emerytalnego kazdy ( !) senior otrzymuje emeryture “podstawa”, jesli pracowal to odopowiednio za wysluge lat pracy otrzymuje extra dodatek ale jest pulap (granica ) wysokosci emerytury a wiec jest emerytura minimalna i maksymalna, okreslona przez panstwo ale wszyscy otrzymuja swiadczenia emerytalne po osiagnieciu wieku emerytalnego, co jest absolutnie wazne i zapewnia spokoj spoleczny…

   Podobnie dobre i spolecznie wywazone, demokratyczne regulacje uchodzace za wzor ma Nowa Zelandia,Australia i Kanada oraz Szwajcaria: jest emerytura minimalna i emerytura najksymalna i wszyscy, wszyscy placa skladki: biznesmeni z bardzo wysokich dochodow,poslowie i wysocy urzednicy panstwowi, kasy funduszy emerytalnych sa proporcjonalnie zasilane przez wszystkich obywateli i swiadomosc spoleczenstwa nie zawiera nienawisci do extra uprzywilejowanych z rzadu czy parlamentu, bo system jest wyrownany i nikt nie otrzymuje z kasy emerytalnej ukradzionych innym pieniedzy, takze wiedzac, ze postanowienia parlamentu i rzadu dotyczaca wszystkich obywateli nie ma podwyzek swiadczen tylko dla poslow czy tylko dla bylych ministrow lecz dotycza one zawsze wszystkich obywateli, takze duchownych…

   Oczywistoscia jest okreslony pulap wysokosci emerytury oraz wysokosc emerytury najnizszej, gdyz z niej ludzie /seniorzy / musza sie utrzymac ,oplacic mieszkanie, swiatlo i ogrzewanie,wode, leki, pozywienie , odziez, komunikacje i chociaz 1 gazete….Mentalnie niezwykle wazne jest poczucie rownosci obywateli wobec prawa i to ze kazdy placi na solidarny fundusz emerytalny i kazdy po osiagnieciu otrzymuje z niego swiadczenia emerytalne, ktore maja granice wysokosci….

   Aktualnie w tzw “wolnej, solidarnosciowej” Polsce przejeto 1:1 system emerytalny o charakterze stricte feudalnym z Niemiec, gdzie funkcjonariusze panstwowi i poslowie, duchowni i biznesmeni oraz wlasciciele koncernow nie placa ani grosza a emerytury bylych funkcjonariuszy panstwowych i poslow automatycznie co roku wzrastaja, takze kasy emerytalne lekarzy, aptekarzy, adwokatow, bankierow sa oddzielne w /g kasty spolecznej jak w epoce feudalnej i oni otrzymuha nieproporcjonalnie wysokie emerytury,a wysokosc swoich skladek na fundusz emerytalny cale zycie potracaja sobie z podatkow….

   Niemczech jest niewyobrazalna gdzie inndziej codzienna nienawisc, zazdrosc i zawisc spoleczna i b.wysoki anagonizm klasowy oraz emerytury “smiesznie ” dziadowskie np.€ 5,00 ( starczy na ok. 1 kg chleba z piekarni.lub ok.6-10 bulek ) lub €17,00 oraz parenascie tysiecy np.18-20.000,00€/miesiac i wiecej, to ma fatalny wplyw na zycie spoleczne…

   Pare lat temu @krakauer pod niebiosa wychwalal min.emerytury niemieckie i inne spoleczne “urzadzenia” w Niemczech wogole nie znajac systemu i niemieckich realiow, co wywolalo wrecz moja wscieklosc, co wielokrotnie wyrazilam na forum OP i przedstawilam jako nierzetelne dziennikarstwo, od tej pory czytuje OP i komentuje na forum ukazujace sie tu felietony oraz rezonans czytelniczy….
   Pozdrowienia

   Odpowiedz
 • 21 listopada 2019 o 12:31
  Permalink

  Dlaczego dobrze zarabiający mają mieć wyjątkową pozycję, przywileje?Państwo mamy podobno wspólne?
  Wszyscy powinni płacić moim zdaniem jednakowy procent na ZUS.

  Ta sama sprawa tyczy KRUS.
  Prywatny przedsiębiorca rolny, powinien płacić od dochodu swej firmy, tak jak reszta przedsiębiorców.

  Argument, że za 20-30 lat, będzie się płacić emerytury wysokie, bo składki były niebotyczne, jakoś do mnie nie przemawia.
  Każdy kiedyś umrze, ale nasi politycy ostro działają, by stało się to wcześniej i spektakularnie.

  Odpowiedz
 • 21 listopada 2019 o 12:40
  Permalink

  Polski system emerytalny zaczął się walić z wielu powodów:

  -masowa emigracja składkowiczów
  -masowe bezrobocie
  -umowy smieciowe
  -przetransferowanie gigantycznych sum do OFE

  30 lat trwało skuteczne rozpieprzenie samograja, i do styropianowych głów dopiero teraz dotarło, że coś nie pasi…..

  Biedni ci prezesi za 100 000 miesięcznie, posłowie, rady nadzorcze……

  Odpowiedz
 • 21 listopada 2019 o 17:40
  Permalink

  Komentarz i zawarta w nim analize @wmw z 12:31 i z 12:40 popieren calkowicie i zupelnie w kazdym slowie…

  Tak, tak byl solidny i spolecznie wywazony system emerytalny w Polsce ( PRL )ale przyszla solidarnnisc z niejakim walesa i malgorzata niezabitowska, maziwieckim, agnieszka holland i cala chmara innych i kamieniemi rodem z filmow “czlowiek z zelaza ” i “czlowiek z marmuru” porozbijali na miazge i pyl cala demokratyczna konstrujcje panstwowa delegujac ja do obcych rak i bankow….jakoby bank i MFW mogl zastapic ministerstwo i parlament… a
  Obecnie to jest wicie sie piskorza i krazenie wokol wlasnej trumny oraz branie kasy od obcych koncernow ubezpieczeniowych i bankow po to i po to tylko by rodakom ” dojebac”demokracja” i nieistniejacym wolnym rynkiem….. i obrzucic propaganda neoliberalnej hieny z chicagowskej szkoly ekonomicznej prof.friedman’a…..
  “Zamienil stryjek siekierke na kijek”…!!!

  Odpowiedz
 • 21 listopada 2019 o 18:31
  Permalink

  Zgadzam się, że przetransferowanie ogromnych kwot do OFE, między innymi przyczyniło się do upadku systemu ubezpieczeń społecznych. Ci co piszą odwrotnie nie zdają sobie sprawy co znaczy OFE. Ja ustawę o OFE czytałam kilkakrotnie. Polska miała najbardziej rygorystyczną ustawę o OFE, służyła ta ustawa finansjerze a nie uczestnikom OFE. Wielokrotnie zmuszonym do obowiązkowej przynależności.

  Odpowiedz
 • 21 listopada 2019 o 18:42
  Permalink

  Felieton zawiera swoisty blad logiczny przejety w skali 1:1 z feudalnego systemu emerytalno-rentowego Niemiec, ktory to system jest wysoce niedemokratyczny i niemoralny i wywoluje gleboki antagonizm w spoleczenstwie oraz odbiega norma i standartem od wiekszosci innych panstw swiata…

  Ni stad ni z owad autor uwaza, ze jesli ktos bedzie wplacal co miesiac wiecej na fundusz emerytalny,proporcjonalnie zreszta do swoich wysokich przychodow miesiecznych lub rocznych, uzyskiwanych poprzez drenaz swoich rodakow,.na ktorych sie bogaci , korzystajac calkowicie z kompletnej infrastruktury materialnej i spolecznej stworzonej przez panstwo i bez ktorej to jego zyski nie byly by wogole mozliwe to bedzie musial otrzynywac automatycznie wyzsza emerytura… TO BLAD LOGICZNY I SYSTEMOWY: emerytury musza miec okreslona dolna granice czyli musi byc emerytura minimalna ale zaspakajajaca potrzeby zycie seniora oraz granice emerytury najwyzszej, co jest stosowane w Szwajcarii,Hollandii ( bardzo dobry system emerytalny ),Austrii,Danii,Kanadzie,Nowej Zelandii,Australii i gdzie indziej ale nie w Niemczech,ktore autor nie po raz pierwszy bierze tu za fantastyczny wzor wszelakiej demokracji i sprawiedliwosci spolecznej…co to za dziewaczne i niezrozumiala postawa, czego autor nie posluguje sie przykladem Hollandii,Szwajcarii czy Austrii ?
  Do trzymania spokoju spolecznego kazdy obywateli, w tym posel i minister oraz duchowni musza wplacac ba fundusz emerytalny a panstwo musi sprecyzowac przy jakiej to sumie lezy granica dla emerytury mininalnej i dla emerytury maksymalnej,.kzira przeciez nie moze stanowic /byc kapitalem, przekraczsjacym x-razy dochod minimalny….osoby tj. podmioty zycia spolecznego o najwyzszych dochodach miesiecznych lub rocznych nie mogly by wogole tych dochodow osiagnac bez stworzonej przez panstwo infrastrukury rzeczowej i mentalnej( prawnej itd….) np.bez braku drog czy mostow,.bez sieci telefonicznrj czy vez alfabetyzacji spoleczenstwa czy stsraniom panstwa w zarzegnywaniu np.epedii czy nepokoi spolecznych itd. Przeto wsokie przychody zaleza od funkcji organizacyjnych panstwa i byly by w wiejszosci nie mozliwe do osiagniecia np. podczas trwania epedii tufusu czy cholery czy przy braku obtitu tiwariwo-pirnueznego, czy regulacji prawnej zawierania umow sprzedazy czy innych umow handlowych….
  Jest oczywistoscia, ze przy zapewnieniu ustroju rownosci spolecznej jazdy musi proporcjonalnie wplacac na fundusz emerytalby ale ludziom chorym lub uposledzonym musi byc zapewniony przez panstwo godny byt…

  Rzekomo system niewolniczy i feudalny, ktorym posluguje sie po znacznej czesci autor zostal niby obalony…..czy ja tu sie myle i sie tu wywoluje wilki z feudalnego lasu.. ?

  Odpowiedz
 • 21 listopada 2019 o 22:36
  Permalink

  Może czas najwyższy rozliczyć tych co Polaków wpuścili w OFE i wygenerowali olbrzymi dług publiczny. Nie można uznawać za legalny system, który łamie konstytucyjną zasadę sprawiedliwości społecznej.

  „OFE – to nie był pierwszy lepszy przekręt, to genialnie zaplanowana akcja wielkich korporacji przechwycenia części pieniędzy publicznych”- Prof. Leokadia Oręziak – ekonomistka z SGH

  OFE to gigantyczna piramida finansowa zbudowana na naiwności Polaków” – prof. Grażyna Ancyparowicz. Źródło: Przegląd nr 50/2015, s. 63.

  Odpowiedz
 • 22 listopada 2019 o 17:40
  Permalink

  Holandia – świadczenia emerytalne

  W Holandii dojdzie w przyszłym roku do obniżenia świadczeń emerytalnych. Rząd podjął taką decyzję by uniknąć większych cięć w przyszłości. Fundusze emerytalne zmuszone w pewnym stopniu inwestować w obligacje skarbowe ucierpiały z powodu negatywnych stóp procentowych. Pomimo, że Holandia jest jednym z bogatszych krajów UE dotknął ją światowy kryzys systemów emerytalnych. Rozwiązaniem miały być fundusze emerytalne, które w imieniu przyszłych emerytów inwestują powierzony im kapitał. Niestety tego typu fundusze muszą znaczną część środków trzymać w aktywach o niskim ryzyku, a za takie są uważane obligacje krajów rozwiniętych. Malejąca rentowność obligacji w całej strefie euro negatywnie wpłynęła na ich wyniki. W Holandii jeśli fundusze mają zwrot poniżej ustawowego minimum przez pięć kolejnych lat muszą ograniczyć wypłaty. Od czasu rozpoczęcia QE stopy zwrotu holenderskich funduszy emerytalnych nie osiągają zakładanego minimum.

  Innymi słowy, garstka europejskich dysydentów z Mario Draghim na czele, zagroziła emeryturom setek milionów Europejczyków, a Holandia jest tego najlepszym przykładem. Rząd Holandii planuje wzrost składek o ok. 30% by system mógł związać koniec z końcem. Dobrze, że nie jesteśmy w strefie euro.
  https://independenttrader.pl/czy-bedzie-rozlam-w-strefie-euro.html
  ============

  Do jakich absurdów dochodzi, dzięki “nowej ekonomii” będącej do niedawna dogmatem?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.