26 mln bezrobotnych i ropa po -7 USD – czyli zakłamanie neoliberalnego kapitalizmu

fot. red.

26 mln bezrobotnych i ropa po -7 USD za baryłkę, to jest zakłamanie neoliberalnego kapitalizmu w praktyce – właśnie na tym polega i tak się objawia gospodarka oparta na fikcji i złodziejstwie. Jest czymś niesamowitym, że gospodarka najpotężniejszego państwa świata załamała się w trzy tygodnie, doprowadzając do takich non-sensów, jak wspomniana cena ropy naftowej, co prawda tylko w kontraktach terminowych, ale liczy się fakt.

Neoliberalny kapitalizm pokazał swoje prawdziwe oblicze – złodziejstwa, wyzysku, fikcji i kłamstwa. Ten system nie służy Narodom, nie służy w ogóle ludziom, jest wątpliwe czy służy państwom! Działa na rzecz wąskiej grupy posiadających skoncentrowane aktywa i zdolnych do ich duplikacji, dzięki posiadanym zasobom i przewagom w społeczeństwie. Już nawet nie ma po co cytować – jak wielki procent wszelkiego majątku w USA, jest zgromadzony wśród jak niewielkiej ilości ludzi. To nie ma sensu i znaczenia, ponieważ liczy się to, że oni przetrwają, a nawet jak się dobrze ustawią, to mogą zarobić na tym kryzysie. Natomiast miliony ludzi muszą jakoś przeżyć, przy czym – o czym warto pamiętać, to są ludzie przeważnie pozbawieni dostępu do poważnej opieki medycznej. Ubezpieczenia zdrowotne w USA są ekstremalnie drogie, nie są dla wszystkich, a państwo woli wydawać na lotniskowce, niż na opiekę zdrowotną na poziomie, na który technologicznie ten bogaty kraj stać.

Proszę się zastanowić – jak to się stało, że w trzy tygodnie – najpotężniejszy kraj świata, a w zasadzie cała globalna gospodarka, zostały rzucone na kolana? Co to za okoliczności? Przecież nic się jeszcze nie stało, a my już mieliśmy krach na giełdzie, potem odbicie – przy równoległym osłabieniu słabszych walut.

Zwolnienie z pracy 26 mln ludzi jest wydarzeniem bez precedensu, nawet w skali – olbrzymiego amerykańskiego rynku, tyle było ludzi zbędnych, którzy będą musieli znaleźć nowe źródła dochodów, a system gospodarczy – wcześniej będzie musiał te sposoby na zatrudnienie stworzyć.

Na te problemy nakłada się jeszcze kryzys naftowy. Jakkolwiek głupio to brzmi, to mówimy jednak o kryzysie, bo podaż jest zbyt duża i właśnie zaczyna dochodzić do globalnych przetasowań. USA mają wspierać swój przemysł naftowy, albowiem chcą zachować niezależność energetyczną. Fikcja ujemnej ceny ropy pokazuje prawdę o gospodarce neoliberalnej.

Na marginesie, należy zauważyć, że jednym z wątków tego kryzysu jest widoczny podział na linii północ – południe. To samo w sobie pokazuje z jak wielkim problemem mamy do czynienia. Wcześniej Stany dosłownie wyrywały sobie respiratory, a w tej chwili – tradycyjne Południe „Dixi”, ma nieco inne interesy, niż gęściej zaludniona w wielkich miastach Północ.

Reszta Zachodu nie ma się lepiej. Europa co prawda uchwaliła, że wyda 2 bln Euro na wpompowanie w swoją gospodarkę, jednak mówimy o wirtualnych pieniądzach, których nie ma, chyba że się je wydrukuje. Chociaż restrykcje swoje robią i już jest lepiej, nawet w ciężko doświadczonych Włoszech. Konsekwencje polityczne tych wydarzeń, będą wyjątkowo doniosłe i bardzo poważne. Póki co, jeszcze się nic nie wydarzyło, ale się wydarzy – lada miesiąc.

Należy mieć nadzieję, że kryzys na Zachodzie będzie tylko szeroki, bo już taki jest, ale będzie stosunkowo płytki, z wyjątkiem kilku branż, które są po prostu zupełnie zbędne w nowych realiach. Dlatego fala kryzysu – tylko – wymyje słabsze elementy, natomiast nie naruszy fundamentów gospodarki. Dojdzie do przemodelowania łańcuchów wzajemnych powiązań, na pewno będą inne zasady światowego handlu, a nade wszystko – Zachód, podejmie działania mające na celu izolowanie się od Chin w zakresie kluczowych, uznawanych za strategiczne, składowych funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki. Już wprowadzono obostrzenia dla obecności chińskiego kapitału.

W lipcu w Unii Europejskiej przewodnictwo przejmują Niemcy, należy oczekiwać, że to może mieć bardzo duże znaczenie polityczne, albowiem ten kraj wychodzi z epidemii – wzmocniony i to nie tylko poprzez słabość innych partnerów, ale przede wszystkim ponieważ pokazał siłę.

W Polsce generalnie możemy tylko oczekiwać na to, jak bardzo gospodarka się zwinie. Już jest źle, ale nie jest tragicznie. Kolejne rządowe tarcze i inne rozwinięte formy pomocy, jakkolwiek – nadal niewystarczające, jednak będą miały pozytywny wpływ na całość gospodarki. Pan premier powiedział że będziemy się zadłużać i wydawać, a to oznacza inflację. Jeżeli na to nałoży się susza, a już wiadomo, że jest bardzo prawdopodobna, to ceny pójdą w górę. Przy jednoczesnym osłabieniu Złotego, to na pewno będzie trudny czas. Być może jednak uda się go wykorzystać na reformy?

15 komentarzy do “26 mln bezrobotnych i ropa po -7 USD – czyli zakłamanie neoliberalnego kapitalizmu

 • 26 kwietnia 2020 o 06:21
  Permalink

  Wiem, to przejajaja. Przejaja.

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2020 o 09:12
  Permalink

  Przecież USA są właściwie w ruinie.
  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/stan-infrastruktury-w-usa-drogi-mosty-lotniska-szkoly/b06w2zs
  Gdy państwa będą wychodziły spod ich okupacji ekonomicznej, to skąd znajdą środki na odbudowę tego wszystkiego?

  Rosja i Chiny powinni napisać raport o stanie zabezpieczenia ekonomicznego społeczeństwa amerykańskiego, aby pokazać fikcję tzw. praw i wolności amerykańskich. Czas utworzyć słowiańsko-azjatycką agendę do punktowania zachodniego kapitalizmu i pseudo-wolności. Trzeba użyć ich własnych narzędzi socjotechnicznych do pokazania ich społeczeństwom w jakim matrixie i trzecim świecie żyją. 🙂 Tylko ma to pokazywać prawdę i nie tworzyć fałszywego obrazu. Należy pokazać zalety słowiańsko-azjatyckiego egalitaryzmu i kultury.

  Oj będzie wtedy skowyt zachodnich liberałów, gdy ich własne społeczeństwa zaczną zadawać niewygodne pytania i żądać zmiany paradygmatu ekonomiczno-kulturowego.

  Odpowiedz
  • 26 kwietnia 2020 o 17:16
   Permalink

   Do posta z 26 kwietnia 2020 o 08:54 temat w temacie: “Znoszenie ograniczeń – ….”

   Karol Kautsky (1854-1938) był bez wątpienia wybitną osobowością. Jeszcze przed pierwszą wojną światową napisał:

   Jeden z największych przewrotów zmierza ku unicestwieniu arystokracji pracujących głową, ku społecznemu ich zrównaniu z robotnikami ręcznymi…

   A jak obecnie chce się unicestwić pracujących głową? Proste! Sztuczną inteligencją. Przecież po to jest wprowadzana, a nie po to, by nam ułatwić życie. Zaczipowanie i zaszczepienie umożliwi pełną kontrolę nad ludzkim umysłem i w razie potrzeby wyeliminuje tych, którzy będą stawiać opór lub próbować samodzielnie myśleć.

   Na początku napisałem, że socjalizm to chora i utopijna ideologia, że ludzi nie da się zrównać. Otóż da się! Teraz jesteśmy świadkami początku tego procesu. Czy to próba generalna, czy pierwszy etap? Czas pokaże. Jakie są więc cele socjalizmu?

   zniszczyć drobną i średnią przedsiębiorczość (co się dokonuje)
   zniszczyć indywidualne rolnictwo (co się właśnie dzieje)
   maksymalnie skoncentrować kapitał ( co się praktycznie dokonało)
   zniszczyć pracujących głową (co się dokonuje)
   zniszczyć własność prywatną (co się dokonuje)

   W moim odczuciu niszczenie własności prywatnej polega na uzależnieniu od kredytów hipotecznych, które są rozłożone na wiele lat i jest jeszcze dużo czasu i sposobów na to, by tę własność przejąć lub zarządzać nią. Natomiast tych, którzy nie są obciążeni kredytami, można dobić podatkiem katastralnym. https://bb-i.blog/2020/04/21/cele-socjalizmu/

   Как немецкие евреи создали современные западные ценности. Константин Черемных

   https://www.youtube.com/watch?v=Kb7yLPMelZk&t=16s

   Paka, Miecławie

   🙂

   Odpowiedz
   • 26 kwietnia 2020 o 23:36
    Permalink

    @krzyk58.

    To jest nadinterpretacja wypaczeń kapitalizmu, zrobiona na krytykę socjalizmu. Typowa post-prawda pisana przez ludzi nie rozumiejących istoty procesów społecznych determinowanych przez prymitywne atawizmy podtrzymywane przez kapitalizm. Nie mam czasu na szczegółową krytykę.

    A prawda jest taka i nic jej nie zmieni, że tylko egalitaryzm daje gwarancje zrównoważonego rozwoju, co już udowodniła historia bloku socjalistycznego zniszczonego przez okupacyjną religię i imperializm zachodni. Mamy swoich zacnych myślicieli, którzy na głowę biją tych zachodnich np. Karla Kautsky. Może czas zacząć studiować ich dzieła i myśleć egalitarnie po słowiańsku?

    Wobec tego dwa zacne cytaty:
    „To co kapitalizm i niewola niszczy, mianowicie dobrobyt i szlachetność życia – to ratuje i buduje na nowo kooperatyzm, współdziałanie przyjaźni ludzkich; (…) Są to dwie potęgi, dwie moce zła i dobra, które zmagają się ze sobą o panowanie nad światem. Jedna – przez egoizm – szerzy ciemnotę i nędzę, druga – przez przyjaźń – szerzy wolność i siłę.” Źródło: Związki przyjaźni w: Edward Abramowski, Pisma, tom I, Warszawa 1924.

    „Prawdziwy patriotyzm zwraca się przede wszystkim ku temu, co stanowi podstawę i rzeczywistą siłę narodu, ku ludowi pracującemu, a więc musi być socjalistyczny; szczery zaś socjalizm, wypływający z miłości do narodu, musi być patriotyczny.”- Bolesław Limanowski (1835-1935)

    Paka

    Odpowiedz
    • 27 kwietnia 2020 o 13:40
     Permalink

     Chłe,chłe,chłe…dlatego bliższa jest mi postprawda jak piszesz, od wszelakich
     różnych nawiedzonych twórców (ludzie bez ojczyzny)
     -izmów: komunizmu, liberalizmu, socjalizmu,kapitalizmu (kulturowego) etc.
     To tylko LEWE wrzuty.
     Z wiki: …pierwowzór Szymona Gajowca w powieści „Przedwiośnie”, wolnomularz[3].

     Wojciech Giełżyński wskazuje, że „abramowszczyzna” zabarwiała nie tylko program ludowo-demokratycznej opozycji PSL przeciw ustrojowi komunistycznemu „demokracji ludowej”, ale także działaczy socjalizmu humanistycznego w PPS. Także Komitet Obrony Robotników, a nawet „Solidarność”, miały swoje korzenie w filozofii Edwarda Abramowskiego[4]. Był (i jest) on uważany za „przywódcę duchowego” przez tworzone w Polsce organizacje anarchistyczne.
     Ty dalej kręcisz się w zaklętym/przeklętym(niep.skr.) kręgu bezbożnej lewicy laickiej niczym ….. “w przerębli”( tu, ukłon w stronę “jerzyjj”). A ja z uporem maniaka prostuję twoje pokręcone sciezki”… ile można bić głową w lewacki, lewicowy, postkomunistyczny mur za którym skrył się ……..Miecław! (Pink Floyd)

     Odpowiedz
     • 27 kwietnia 2020 o 17:34
      Permalink

      @krzyk58.

      Ano widzisz, bo ty też nie rozumiesz Abramowskiego, jako myśliciela społecznego! Nie ma nic gorszego jak różne ruchy, takie siakie czy owakie, które podbudowują swoje istnienie jakąś historyczna ideą. Tak jest i z anarchistami, którzy nie rozumieją jednej podstawowej rzeczy, że każdy twórca, czyli taki Abramowski, Marks, czy Jezus, tworzyli określone idee na bazie krytycznego doświadczenia swojej epoki i w wielu wypadkach trzeba brać poprawkę na to co tworzyli, bo to nie przystaje do aktualnej rzeczywistości.

      Wtedy gdy Abramowski tworzył, Polska nie istniała, a ruchy socjalistyczne i komunistyczne za idee przyjmowały obalenie systemu państw będących we władaniu kapitału. Dla robotnika i słusznie wtedy, a Polaka w szczególności jako poddanego trzem zaborcom, wyzwolenie proletariatu poprzez zniszczenie państwowości feudalnej i kapitalistycznej było jedyną alternatywą. Nie znano jeszcze demokracji na miarę dzisiejszych czasów i państw stricte narodowych. Dopiero po Rewolucji Październikowej zmieniła się sytuacja na świecie i zaczęły się tworzyć państwa narodowe na bazie proletariatu, na zachodzie nadal zarządzanego przez klasy posiadające kapitał.

      Gdyby taki Abramowski żył w takim PRL, zapewniam cię, że nie negowałby potrzeby istnienia państwa narodowego. Zresztą sam był wielkim narodowcem i chyba ci kiedyś cytowałem, że jako psycholog był prekursorem dzisiejszej epigenetyki. Stwierdzał wprost, że w sobie nosimy pamięć po swoich przodkach i ich kulturze, że w Polakach tkwi wielka narodowa siła życiowa. Jego idee społeczne miały doprowadzić do wyzwolenia proletariatu, ale nie anarchizacji życia społecznego, czy bezpaństwowości. No ale prymitywni anarchiści czytają wybiórczo jego dzieła, podobnie jak katolicy swoją biblię, więc nie ma się co dziwić błędnemu myśleniu.

      Natomiast ten twój guru Karl Kautsky to przedstawiciel socjaldemokracji burżuazyjnej, sfrustrowany gość, który nie odniósł praktycznie żadnego politycznego sukcesu. To że się mylił totalnie, świadczy niemożność zaprowadzenia socjalizmu w państwach ameryki łacińskiej, bo system demokratyczny jest we władaniu kapitału, który może manipulować społeczeństwem, aby nie dopuścić do utraty władzy. Jego zachowawczość i wiara w demokrację, to w efekcie dojście Hitlera do władzy. Szkoda że zmarł tak szybko po wybuchu wojny, bo wtedy przekonałby się, jaką siłę stworzył komunizm pokonując faszyzm.

      To już więcej racji miał Trocki, bo obecnie przypadek boliwijski, czy ekwadorski pokazuje, dlaczego niemożliwe jest wprowadzenie socjalizmu z wykorzystaniem burżuazyjnej machiny państwowej. Jak pisał Trocki w 1920 r.: „Mówiąc ogólnie, osiągnięcie przez partię proletariatu większości w demokratycznym parlamencie nie jest absolutnie niemożliwe. (…) Ale o fundamentalnym oporze burżuazji decydowałyby takie fakty jak postawa wojska, stopień uzbrojenia robotników, sytuacja w sąsiednich państwach: a wojna domowa rozwijałaby się pod presją tych najbardziej realnych okoliczności, a nie zmiennej arytmetyki parlamentaryzmu.”
      http://1917.net.pl/node/23894

      W filozofii Abramowskiego chodziło o zniszczenie państw feudalnych opartych na wyzysku i w to miejsce stworzenie komun społecznych opartych na interesach proletariatu, ale i narodowych. Przeczytaj poniższe ze zrozumieniem:
      „Naród, w którym uczucia przyjaźni są rozwinięte, gdzie zamiast sobkostwa i egoizmu panuje przyrodzona potrzeba wzajemnej pomocy, bezinteresownego wspomagania się na wszystkich polach życia – naród taki znalazł już moc niezwyciężoną, rozwiązał zagadkę wolności i dobrobytu. Tak samo i pojedynczy człowiek.” Źródło: Związki przyjaźni w: Edward Abramowski, Pisma, tom I, Warszawa 1924.

      „Negacja państwa w życiu indywidualnym, uznawanie istotne pojęcia rewolucyjnego byłoby wyrzeczeniem się tych wszystkich czynności, gdzie państwo jest potrzebne i wstrzymaniem się od wszelkiej pomocy udzielanej jego funkcjom”. Źródło: Etyka a rewolucja w: Edward Abramowski, Pisma, tom I, Warszawa 1924.

      „Negowanie państwa jest negowaniem tych wszystkich potrzeb społecznych, wskutek których państwo istnieje i tych wszystkich funkcji, które wykonywa jako obrońca praw własnościowych, jako wykonawca sprawiedliwości i jako stróż moralności publicznej”. Źródło: Etyka a rewolucja w: Edward Abramowski, Pisma, tom I, Warszawa 1924.

      „Partia robotnicza (…) nie może mieć także nic wspólnego z tymi „patriotami”, co pod słowem „ojczyzna” rozumiejąc swój własny interes, pragną pogodzić robotników z fabrykantami, a na miejsce walki klasowej i sprawy robotniczej chcą postawić walkę plemienną i sprawę narodową, to znaczy chcą tego, żeby robotnicy razem z kapitalistami, jako jeden naród polski, walczyli z niemieckim i rosyjskim narodem (…). Nie powinniśmy dać się złapać na te plewy. Dla nas robotnicy niemieccy i rosyjscy tak samo, jak robotnicy wszystkich krajów, są braćmi, a polscy kapitaliści – wrogami.” Źródło: Robotnicy wiejscy cierpią biedę, bo panowie ich pracę wyzyskują w: Edward Abramowski, Pisma, tom IV, Warszawa 1928, s. 106–107.

      „Rewolucja robotnicza, wywłaszczając kapitalistów, obala jednocześnie ich rządy, wydziera im z rąk władzę, a czyniąc z kapitałów wspólną własność wszystkich pracujących, władzę rządzenia także oddaje wszystkim.” Źródło: Rewolucja robotnicza w: Edward Abramowski, Pisma, tom IV, Warszawa 1928.

      No i kolejny fakt, że komunizm nie zamierzał likwidować państw narodowych:
      “W miarę tego jak będzie usuwany wyzysk jednostki przez jednostkę, będzie też usuwany wyzysk jednego narodu przez drugi. Wraz z zanikiem przeciwieństwa między klasami zanikać będzie wzajemna wrogość między narodami.” – Manifest Komunistyczny

      To co mamy obecnie w ramach burżuazyjnej polityki liberalnego i globalnego kapitalizmu, przynosi efekt odwrotny, niż ten postulowany w Manifeście Komunistycznym.

      No ale ci co piszą tę post-prawdę, którą tak lubisz służą zapewne kapitałowi, więc się nie dziwię, że na wszelkie sposoby oczerniają komunizm i socjalizm. Cel jest oczywisty, zaciemniać obiektywne myślenie pospólstwa, aby nadal tkwiło w matriksie kapitalizmu. Inna możliwość jest taka:
      „Umysły mierne potępiają wszystko co przechodzi ich miarę.”- La Rochefoucauld

      Odpowiedz
  • 26 kwietnia 2020 o 17:33
   Permalink

   Цена предательства страны. Загадочные смерти членов ЦК КПСС. Западные центры подготовки

   https://www.youtube.com/watch?v=1FXjvAtHFjg&t=64s

   Iz kommentariew, “…Сталин называл политбюро “проклятой кастой”..и был прав!. 😉

   Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2020 o 09:15
  Permalink

  Dobry opis stanu gospodarki USA i Zachodu.

  Neoliberalizm trwa i ma się dobrze.

  Nic nie wskazuje na przewartościowanie jego zasad.

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2020 o 11:05
  Permalink

  Autor pisze: “Neoliberalny kapitalizm pokazał swoje prawdziwe oblicze – złodziejstwa, wyzysku, fikcji i kłamstwa. ” To święta prawda. Tylko międzyczasie udało im się zmienić obywatela w konsumenta i szczęśliwego zapędzić go do marketów i przed telewizory. U nas likwidowano przemysł a Balcerowicza dalej uważa się za bohatera narodowego. Na świecie 26 miliarderów posiada połowę majątku światowego, 1 procent bogaczy posiada go 99 procent. Gdzie indziej półtora miliarda ludzi nie ma nadziei na kromkę chleba, nie mówiąc o dostępie do wody, edukacji lub lekarza. Światowy policjant wydaje na broń 2 biliony dolarów rocznie i utrzymuje pona 800 baz militarnych. Trzyma pod butem Europę i setki innych wyzyskiwanych krajów. Polski satelita zmuszony jest kupować u nich niepotrzebne samoloty i rakiety, nie mając środków na szpitale, lekarzy i leki. W tej kryzysowej sytuacji cała nadzieja w wirusie COVID-19. Może ludzie się wreszcie zbuntują. Może sami amerykanie wykorzystają masowo kupowaną broń. Tylko co po tym. Niestety wygodnie żyjące elity nie mają żadnej wizji ani pomysłu co zrobić po kapitalizmie i jego zdegenerowanej formie neoliberalnej.

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2020 o 16:47
  Permalink

  System jest zasadniczo tym, w którym rolnictwo przekształciło się w fabryki produkujące białko. Do karmienia zwierząt, kukurydzy GMO i soi GMO potrzeba ogromnych ilości witamin i antybiotyków, aby zmaksymalizować przyrost masy przed ubojem. Pionowa integracja naszego łańcucha dostaw żywności w dobie globalizacji w ciągu ostatnich dziesięcioleci stworzyła alarmującą wrażliwość na dokładnie taki kryzys, jaki mamy obecnie. Podczas wszystkich poprzednich kryzysów żywnościowych produkcja była lokalna i regionalna i zdecentralizowana, tak że awaria w jednym lub kilku centrach nie zagrażała światowemu łańcuchowi dostaw. Nie dzisiaj. Fakt, że Stany Zjednoczone są obecnie największym eksporterem żywności na świecie, pokazuje, jak wrażliwe stały się światowe dostawy żywności. Koronawirus mógł jedynie zwrócić uwagę na ten niebezpieczny problem.
  https://journal-neo.org/2020/04/20/the-agribusiness-model-is-failing/
  ===============

  Zdaje się, jest problem, i to gigantyczny.
  Przerwanie produkcji żywności, w ciągu kilku tygodni wpłynie na zaopatrzenie sklepów.

  Dodajmy do tego susze, szarańczę, blokade transportu miedzynarodowego……

  Okaże się, że “MAŁE JEST PIĘKNE” a lokalne sensowniejsze niż globalne.?

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2020 o 22:06
  Permalink

  Widziałem że w USA “biedacy” jeżdżą do banków żywności swoimi samochodami z silnikami 7,2 litra hemi. Spoko kryzys…

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2020 o 23:38
  Permalink

  Podsumuje to tak: kapitalizm sam się okradł, sam się wyd..ał, totalnie…

  Odpowiedz
 • 27 kwietnia 2020 o 18:10
  Permalink

  Nieźle się uśmiałem, pan Krakauer sądzi że gospodarka się odrodzi bez zbędnych branż.Muszę pana rozczarować,w Polsce właśnie od tych branż reanimujemy gospodarkę.Jedną z pierwszych reanimowanych branż będzie Ekstraklasa (kopana) “najważniejsza” branża dla gospodarki,czyli przepływ banknotów z społecznych źródeł do prywatnych kieszeni.Czy zna pan skalę finansowania kopanej przez samorządy czy nominalnie państwowe organizacje gospodarcze ? Nie będzie żadnych zmian czy reform siła lobbystów jest przemożna,dalej gnijemy.Orkiestra na Titaniku rżnie wesoło nadal.Najtragiczniejszą wiadomością jest to że nie widać polityków,czy autorytetów gospodarczych,które chciały by po nowemu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.