22 lipca 1944 jedna z najważniejszych dat w historii Polski

22 lipca 1944 roku, ogłoszono w Chełmie na Lubelszczyźnie Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, stanowiący proklamację suwerenności, a zarazem obwieszczenie o objęciu władzy nad terytorium państwa polskiego przez PKWN, z ramienia Krajowej Rady Narodowej. Pisaliśmy o tym pamiętnym wydarzeniu przed rokiem tekst jest dostępny [tutaj].

Z dzisiejszej perspektywy dla dominującej większości Polaków ta data nie znaczy niczego, dla części starszego pokolenia przypomina pewne zakłady przemysłu cukierniczego, dla tych bardziej historycznie świadomych to data graniczna otwarcia nowego zniewolenia Polski przez sąsiednie imperium a dla jeszcze innych to data nowego porządku, który był historyczną koniecznością dziejową.

Patrząc na 22 lipca z ówczesnej perspektywy, warto na tą datę patrzeć w kontekście najdramatyczniejszej daty we współczesnej historii Polski tj. 1 sierpnia. Istnieją opinie historyków mówiące o tym, że to przez wydarzenia na Lubelszczyźnie doszło do przyśpieszenia decyzji o proklamowaniu Powstania Warszawskiego. Oczywiście nie będziemy gdybać, czy Powstanie miałoby większe szanse, jakby wybuchło dwa tygodnie później, skala społecznego napięcia była wówczas w Warszawie tak znaczna, że ciężko byłoby dowództwu AK utrzymać w ryzach własne oddziały pałające żądzą zemsty na Niemcach za pięć brutalnych lat zbrodniczej i ludobójczej okupacji.

W świetle dostępnych źródeł – doskonale udokumentowanych przez IPN, głównie na podstawie dostępnych materiałów radzieckich jest oczywistym, że jedynym inicjatorem 22 lipca był Józef Stalin. To był akt proklamacji zależnego ośrodka polskiej władzy ludowej, poczyniony tylko i wyłącznie z jego poruczenia i za jego pozwoleniem, bez którego wszelkie tego typu działania skończyłyby się natychmiast pod najbliższą ścianą po serii z pepeszy lub mogły być kontynuowane w wygodnym wagonie przemieszczającym się na daleką północ czy raczej północny wschód niekończącego się Imperium.

Oceniając tą decyzję Stalina jako pełne zło zapominamy jednak, że był to wyraz jego daleko posuniętego pragmatyzmu. Przecież on nie musiał tego robić! Mógł zakazać swoim polskim komunistom jakiegokolwiek myślenia o niezależności i zaprosić ich do bratniej rodziny narodów nieskończonego ZSRR i co wówczas byśmy zrobili? Kolejne powstanie? Może ze trzy powstania? Jakie to by miało znaczenie ile powstań NKWD rozjechałaby gąsienicami czołgów i rozstrzelała w piwnicach? Ile krwi zapłacilibyśmy za brak spontanicznej akcesji? Jak wyglądałyby granice „Polskiej SSR”? Może „Przywiślańskiej SSR”? Przecież dwie dekady wcześniej w ZSRR stworzono nawet „Żydowski Obwód Autonomiczny” (Еврейская автономная область) w miejscu tak dalekim (z naszego punktu widzenia koło Japonii), że rosyjscy Żydzi byli w stanie zadeklarować “wszystko”, żeby tylko przypadkiem nie być tam (w imię sprawiedliwości ludowej) przesiedlonym. Obwód istnieje do dzisiaj, ma się dobrze – ma nawet stronę internetową warto się zapoznać „tutaj”, tak szanowni państwo mogła wyglądać Rzeczpospolita – i co byśmy na to poradzili? Uciekli przez Bałtyk do Szwecji? Nie mieliśmy żadnych szans, gdyby Stalin chciał – przesiedliłby dominującą większość naszego Narodu tak jak przesiedlił Polaków z byłych dawnych terenów wschodnich II RP – i nic naprawdę nic byśmy na to nie poradzili, co więcej nikt by się za nami nie ujął, no bo kto miałby to być? O czym trzeba pamiętać, przecież tzw. alianci zachodni już nas zdradzili w Jałcie i była „musztarda po obiedzie”, jeszcze istniała polska armia na zachodzie, ale jej los był już zdefiniowany. Żeby nas już totalnie ośmieszyć i upokorzyć niedługo potem (6 lipca 1945) w ostateczności cofnięto uznanie dla marionetkowego rządu w Londynie i zgaszono światło.

Właśnie w tym kontekście trzeba oceniać 22 lipca, bo mogło go nie być na co nic byśmy poza zapłaceniem kolejnej daniny krwi nie poradzili. Nikt by nam nie przyszedł z pomocą, ba być może nawet do dzisiaj takie wydarzenie historyczne jak przesiedlenie Polaków by nie istniało – no bo o sprawach trudnych się nie mówi.

Mając na uwadze powyższe, trzeba ocenić 22 lipca bez emocji – po prostu nie mieliśmy na to wpływu, a to że znaleźli się aktywni wykonawcy woli swoich wschodnich władców, trudno się dziwić, ponieważ nieco wcześniej wielu ochoczo lub pod przymusem podpisywało Volkslistę! Większość społeczeństwa nie miała na to żadnego wpływu każda władza zawsze znajdzie pomagierów, taki jest jej urok – nic się na to nie poradzi, zwłaszcza jak umiejętnie fałszuje się wybory.

Oczywiście to nie oznacza, że nie możemy oceniać tych, którzy po 22 lipca budowali nową rzeczywistość, jednakże trzeba to robić w sposób obiektywny – nie pomijając licznych pozytywów jakie zagwarantowała społeczeństwu władza ludowa.

20 komentarzy do “22 lipca 1944 jedna z najważniejszych dat w historii Polski

  • 23 października 2017 o 14:40
   Permalink

   TY ZMANIPULOWANA bbbbbb bbbbb bbbbb !
   Bylo tak jak bylo
   a nie tak jak sobie bbbbb wykalkulowala przewrotnie!
   ROBIAC WODE Z MOZGU
   POLAKOM DALEJ !
   70 lat wam nie wystarczylo…
   …dlatego dalej stawiacie na tych najglupszych polakow ktorych jest wiecej!

   Odpowiedz
 • 22 lipca 2013 o 16:14
  Permalink

  jak rozumiem ten wywod – gdyby z kolei z jakichs powodow Powstanie wybuchlo nie 1 sierpnia, ale dwa tygodnie wczesniej, to 22 lipca juz by nie byl Stalinowi potrzebny ?

  bo to sama decyzja o Powstaniu byla najbardziej Stalinowi na reke – nalezalo tylko czekac na wynik – w kazdym przypadku rezultat bylby dla Stalina korzystny w jakims sensie, dlatego, bo ostateczny rezultat zniewolenia Polski nie zalezal juz w tym momencie od oreza polskiego, ale od innych walorow, ktorych akurat Polacy nie mieli (kiepskie umiejetnosci, aby przekonac zachodnich sojusznikow, ze sprawa polska nie jest niezreczna, ze mozna na niej z punktu widzenia zachodu cos ugrac, kiepskie rowniez umiejetnosci, aby prowadzic podwojna gre ze Stalinem oraz przeciwstawic sie chwytliwej, choc falszywej propagandzie radzieckiej, niezgodne z tradycja polska poczucie realizmu, ktore mogly wykroic jakas forme finlandyzacji, nieumiejetnosc “ogrania” lubelskich patriotow, jak to zrobil chocby Jaroslaw Kaczynski z ZSL czy SD przy Okraglym Stole.

  Nie wiem, jakie marzenia wiazalo dowodztwo AK na wypadek zwyciestwa powstania – pewnie wierzyli, ze przejeli by wladze w Warszawie i … jej by juz nie oddali, ciekawe jak by im to sie udalo.

  Odpowiedz
 • 4 sierpnia 2013 o 14:37
  Permalink

  1. Czytając komentarz Ślązaka z Opola zastanawiam się jaka nacja wydała nazistów i hitlerowców skoro to nie niemcy (błąd zamierzony). Pewnie to wina Czechów. Wykopaliska prowadzone w Opolu w latach trzydziestych przez Niemców niestety nie potwierdziły podstawowej tezy o niemieckości Śląska od zarania dziejów tej krainy.
  2. Mając na uwadze ostatnie akapity tekstu, szumowiny w każdej wodzie pływają po wierzchu, jak uczy doświadczenie życiowe i obserwacja przyrody. Czy w PRL-u, I, II, III i IV RP zawsze ktoś chce być przy “wodopoju” jak najbliżej.
  3. Wakacyjne pozdrowienia dla Autora i Czytelników

  Odpowiedz
 • 23 sierpnia 2015 o 10:36
  Permalink

  Zostawcie Tą Historię naszego Państwa w spokoju jaka była niech zostanie !!!!!! Dojdzie do tego ze co nowa partia u Koryta to dopisana nowa Historia Polski.Wstyd mi za taką Polskę .

  Odpowiedz
  • 22 lutego 2017 o 09:45
   Permalink

   … i tu się zgadzam,to jest nasza historia(nasze pokolenie nie miało na nią wpływu) i nic tego nie zmieni, żadna nawiedzona opcja polityczna ,która chce kijem zawracać Wisłę – historia pozostaje historią jaką,by nie była.

   Odpowiedz
  • 9 października 2019 o 11:25
   Permalink

   Pewnie a cierpienie niech idzie w niepamięć

   Odpowiedz
 • 23 sierpnia 2015 o 10:39
  Permalink

  Zostawcie Tą Historię naszego Państwa w spokoju jaka była niech zostanie !!!!!! Dojdzie do tego ze co nowa partia u Koryta to dopisana nowa Historia Polski.Wstyd mi za taką Polskę .Zrujnowano poglądy ludzi któży faktycznie walczyli o Polskę a nie okradali ją .

  Odpowiedz
 • 23 sierpnia 2015 o 13:03
  Permalink

  “Tą, tę, ta, – historia…” jak zwał tak zwał, liczy się zawartość, nie opakowanie(w dodatku zastępcze).
  “HISTORIA ZNANA JEST MAŁO PRAWDZIWA, HISTORIA PRAWDZIWA JEST MAŁO ZNANA, PONIEWAŻ JEST CELOWO FAŁSZOWANA IM DALEJ OD WYDARZEŃ TYM BARDZIEJ”.

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/08/uszkujnik-paradoksy-historii-tajna-historia-rosji-europy-i-swiata/

  http://www.ojczyzna.org/ZASOBY_WWW/DOKUMENTY/BEZ_STRACHU_cz.26_-_ALBIN_SIWAK.pdf

  http://www.nasznowyjork.org/albin-siwak—bez-strachu.html

  http://ignacynowopolskiblog.salon24.pl/662987,syndrom-ugotowanej-zaby-czyli-schylek-iii-rp

  Ps. Polecam uwadze(kolejny raz..) do pierwszego , zalinkowanego tematu, rosyjski serial 12 odcinkowy “Жуков” ,
  2012r. oraz 40 odcinkowy “Сталин-live’, 2006r. – zapewniam,
  w “naszej” – polskojęzycznej TV tych produkcji nie ujrzymy,
  raczej nigdy, a jeśli już, to mocno okrojone przez “nieistniejącą” cenzurę!

  Miłego popołudnia

  Odpowiedz
  • 22 lutego 2017 o 09:47
   Permalink

   ..czyż bardziej będą prawdziwe jak zaczną je poprawiać tzw naoczni świadkowie,którzy w tym okresie byli smykami?

   Odpowiedz
 • 2 września 2016 o 13:56
  Permalink

  Cóż za piękna propaganda:) Dziękujmy Stalinowi, że nas nie wywiózł na Wschód i nie wymordował. Dzięki Ci o Wielki Ziutku!

  Prawda jest taka, że Stalin nie mógł sobie pozwolić na wchłonięcie Polski do ZSRR. Wybuchłaby wojna. W polskich lasach było jakieś 150 tys. partyzantów, lepiej lub gorzej uzbrojonych, ale gotowych do kolejnego etapu wojny. Z emigracji wracali żołnierze Armii Andersa, cichociemni, wojska z Europy zachodniej (np. z Belgii i Holandii). W dodatku w Berlinie i w zachodnich Niemczech stacjonowały wojska aliantów.

  Nadanie jako takich pozorów niezależności Polski, fałszywe amnestie, dawały Stalinowi spokój- duża część partyzantów się ujawniła, a Zachód miał pretekst do przymknięcia oka na faktyczne poczynania UB i NKWD.

  Armia Czerwona też była wyczerpana wojną, budżet ZSRR cierpiał, społeczeństwo również. Wojna była nie na rękę Rosjanom. Nie mogli sobie pozwolić na dalszą wojnę. Alianci oddali w Jałcie Stalinowi Polskę “pod opiekę”, ale w przypadku jawnych i otwartych walk polsko- radzieckich, mogliby zmienić zdanie- Stalin musiał się z tym liczyć.

  To nie był gest dobrej woli tego zwyrola Stalina, tylko okazanie słabości ZSRR i Armii Czerwonej pod koniec wojny.

  Odpowiedz
  • 2 września 2016 o 19:13
   Permalink

   Dziękujmy!…BO naprawdę jest za co podziękować STALINOWI – gdyby nie STALIN – mógłbyś nie narodzić się, ewentualnie stać się przetworzonym ŁAJNEM niemieckim czyli
   europejskim,zważ że praktycznie cała(nazistowska)
   Europa brała udział w bandyckim(barbarzyńskim) planie
   “Barbarossa”…a po za tym wszyscy zdrowi?

   Główka nie boli? 🙂

   Odpowiedz
   • 4 października 2016 o 11:18
    Permalink

    Słyszałeś o ironii? Doczytałeś komentarz do końca? Potrafisz czytać ze zrozumieniem?

    Odpowiedz
  • 2 września 2016 o 20:08
   Permalink

   Cd. Zapraszam do zapoznania się z treścią komentarza
   @nana “nanna says:
   1 września 2016 at 17:36

   nanna=nana

   Polacy mają jakieś rozdwojenie jaźni…

   Pod linkowanym już na OP tekstem :

   http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/08/refleksje-w-rocznice-wrzesnia-1939/

   A przy okazji dorzucam:

   http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/08/przemilczane-i-niewygodne-fakty-zwiazane-z-wybuchem-ii-wojny-swiatowej/

   Ps. @Kryniu …Czytaj, ucz się pilnie chłopcze,
   “odrabiaj” zadane prace(domowe)…może (jeszcze)
   będą z Ciebie – Ludzie…. 🙂

   Przyjemnej lektury, gdyż jak

   wiemy człowiek uczy się

   na błędach często(własnych)…

   Nie Jesteś pierwszy – być może

   Ostatni! 🙂

   Amen.Do roboty!

   Czekam(y) na konkluzje….jakieś

   głębsze refleksje….

   Odpowiedz
 • 21 lipca 2017 o 22:49
  Permalink

  Jutro wspaniała rocznica na pewno będzie kolejny wspaniały hołd !!!!!!

  Odpowiedz
 • 11 grudnia 2018 o 20:07
  Permalink

  Świetny tekst, dajecie świadectwo prawdzie!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.