2 maja 2014 roku to data ludobójstwa w Odessie

2 maja 2014 roku to data ludobójstwa w Odessie. Brutalnego, okrutnego masowego mordu, którego dokonali przeważnie ukraińsko-języczni mieszkańcy Odessy, kibice klubów sportowych i członkowie organizacji ekstremistycznych, na przeważnie rosyjskojęzycznych mieszkańcach tego miasta. Niewinni, przypadkowi ludzie, zostali zapędzeni do budynku Domu Związków Zawodowych, budynek został podpalony – ludzie rzucali koktajle Mołotowa wprost w okna budynków z ulicy oraz strzelali do tych, którzy próbowali ratować się skacząc z okien. Ci, którym się udało wydostać z okrążonego budynku przez ogień i blokady – przeważnie byli zabijani na miejscu lub ciężko pobici. Pisaliśmy o tym wydarzeniu m.in. tutaj: Mordercy palący ludzi żywcem muszą zostać ukarani!
Minął rok a zbrodnia dalej nie jest wyjaśniona, nie wiadomo niczego, nawet nie udało się ustalić, dlaczego tamtejszym strażakom dojazd zajął ponad godzinę, widać w sprawie wiele niechęci oficjalnych władz ukraińskich, krewni ofiar zostali pozostawieni sami sobie z makabrycznymi zdjęciami z wewnątrz wypalonego miejsca zbiorowej rzezi.
Nie bez powodu rosyjskojęzyczni porównują mord ludobójczy w Odessie z mordami na Wołyniu. Mechanizm był ten sam, rozochocony tłum, wzbogacony o kibiców – w jakiejś mierze sterowany przez członków organizacji radykalnych w kontrze przeciwko zwykłym ludziom, często przypadkowym. Cel był jeden, doskonale oddały go okrzyki ukraińskich oprawców wznoszone do palonych żywcem „braci” – krzyczano „Gdzie jest wasz Putin?”, „Tu jest Ukraina”. Mord miał wyraźną cechę zbrodni masowej ukierunkowanej na jej efekt propagandowy. Każdy rosyjskojęzyczny na Krymie lub w Donbasie ma pełną świadomość tego, że to samo było przygotowane dla ich regionów – żeby nie odważyli się upomnieć o swoje prawa, tylko podporządkowali się nowej ukrainizacji i brutalnej prawicowej rewolucji.
Niewiele osób pamięta skalę medialnego zakłamania [tutaj] w tamtych pamiętnych dniach, niestety to świadectwo upadku humanizmu i cywilizacji pozostanie również, jako symbol tamtych smutnych dni na wieki. Ilość, skala i tematyka zagadnień zastępczych, którymi wówczas wypełniono media posłużyła do zamaskowania prawdy. Widzowie na Zachodzie, a zwłaszcza w Polsce kilka tygodni potem usłyszeli o prowokacji ze strony oczywiście rosyjskich służb specjalnych (nastoletnie Ukrainki przygotowywały koktajle mołotowa wlewają do nich benzynę, którymi mordowano ludzi – są zdjęcia i wiadomo, kto to był z imienia i nazwiska) itd., potem słyszeliśmy, że to Rosjanie zestrzelili malezyjski samolot, któremu w strefę jego własnych działań wojennych pozwolił rząd w Kijowie – nie dopełniając obowiązku zamknięcia szlaków powietrznych. Następnie było już tylko gorzej, wojna przybrała na sile.
Odessa jest taką małą Ukrainą w pigułce. Skumulowało się tam całe zło wynikające z siły nacjonalizmu, w kontrze do codziennej normalności, która nie była dla tych wszystkich pomordowanych tam ludzi łatwa. Rzeczywiście wielu się wystraszyło po tych wydarzenia, ale dla jeszcze większej ilości – ten dramat stał się motywacją, do oporu, aby nie spotkał on ich żon, dzieci matek lub ich samych. Ci dzielni ludzie – od ponad roku bronią swojej wolności, chroniąc resztki humanizmu na Ukrainie. Donbas to dziecko Odessy. Donbas to obrona przed ludobójstwem, które próbowało wkroczyć do uświęconych krwią obrońców miast, ale zostało powstrzymane. Los mordowanych mieszkańców Odessy nie stał się losem mieszkańców Doniecka i Ługańska. Obrońcy Noworosji pokazali Ukrainie, Rosji i Światu, czym jest godność i szanowanie prawa do mówienia we własnym języku.
W tym właśnie sensie, ten okrutny mord wydał plon bohaterstwa, który ocalił miliony od losów ludności gorszego gatunku, jaki dzisiaj dzieli wielu Rosjan na Ukrainie. To Odessa, była pierwszym miejscem uświęconym krwią niewinnych ofiar – na taką skalę! To w Odessie Świat zobaczył, jakie jest oblicze ukraińskiego nacjonalizmu. Odessa to przestroga dla Świata, Odessa będzie zobowiązywać kolejne pokolenia tak, jak od lat obowiązuje nas metodyczne ludobójstwo Auschwitz, ludobójcza blokada Leningradu, czy też wściekła furia zniszczenia Stalingradu. We wszystkich tych miejscach zbrodniarze przegrali, a zwyciężył humanizm i cywilizacja rozsądku. Odessa będzie takim samym symbolem – niewinnego cierpienia, TYLKO DLATEGO BO CI NIEWINNI LUDZIE ODWAŻYLI SIĘ UJAWNIĆ SWOJĄ ROSYJSKĄ TOŻSAMOŚĆ! Nadejdzie dzień, w którym winni zbrodni w Odessie nie zaznają spokoju, a pamięć ofiar zostanie należycie odznaczona w miejscu tego niewysłowionego dramatu. Jest miernikiem wolności na Ukrainie, to jak władze tego kraju w końcu wyjaśnią mechanikę tych wydarzeń. Jeżeli na Ukrainie ma się rozpocząć pojednanie, to najpierw należy zapalić świece na grobach ludzi spalonych żywcem 2 maja.

18 thoughts on “2 maja 2014 roku to data ludobójstwa w Odessie

 • 26 kwietnia 2015 o 10:13
  Permalink

  No tak to normalne dzialanie
  Ukrainy to samo zrobili na Wołyniu i innych terenach,o których my nie wiemy i sie nigdy nie dowiemy.Ukrainski parlament jesli to mozna nazwac parlamentem / klika/
  uchwalili przepisy o o chronie UPA i OUN,i innych organizacjach,ktore walczyli o wolna ukraine,ze kto mowi zle o tych organizacjach bedzie karany sankcjami czy nawet bardziej dolegliwiej tak taka wolnosc Ukrainy.No Polacy bojcie sie ani mru mru bo zobaczycie дa будем режaть лaхов/bedziemy rznac Polakow/ takie bylo motto UPA.
  Ruskie tego nie podaruja oni maja czas i bedą czekać jak anakonda,powolusku i pomalu.

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2015 o 10:18
  Permalink

  https://www.youtube.com/watch?v=CNPCxDedKxU

  MY POLACY – PAMIĘTAMY.

  Zbrodnie bandytów ukraińskich. WOŁYŃ i ODESSA…

  Wieczna pamięć pomordowanym. Na pohybel mordercom!
  Ci którzy w jakiś sposób wsparli “majdany”
  niech pozostaną na ZAWSZE w niesławie i NASZEJ
  pogardzie. Oni pośrednio przygotowywali “grunt”,
  oni także mają krew na rękach(brudnych łapach).

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2015 o 11:00
  Permalink

  Ten dramat świat dopiero odkryje i to będzie koniec kłamstw ukraińskiej propagandy

  Odpowiedz
  • 26 kwietnia 2015 o 17:16
   Permalink

   Bardzo sobie tego zyczymy, ale kiedy ?
   Za naszego zycia jeszcze ? Na razie “Europa” i “Swiat ” znajduje sie jakby w “transie”, ale o przeciwnej orientacji !!!!
   Musi upasc UE by sie wszyscy obudzili ?

   Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2015 o 12:27
  Permalink

  świat się nie dowie, ponieważ to nikogo nie interesuje. tak jak nikogo nie interesuje przebieg Ii Wojny Światowej na wschodzie

  Odpowiedz
  • 26 kwietnia 2015 o 17:39
   Permalink

   Mam wrazenie ,ze”@kik”ma racje, taki jest stan rzeczy dzisiaj ! Co musi sie stac by ten dzisiejszy stan rzeczy ulegl zmianie ! Mi jeza sie wlosy na glowie na mysl o tym !

   Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2015 o 14:55
  Permalink

  Gdzie te szlachetni obrońcy europejskich i ogólnoludzkich wartości? Turyści z Majdanu. Podłość i hipokryzja, hipokryzja i podłość – to wszystko, nic więcej. Jak oni swoim dzieciom i wnukom w oczy patrzą?
  Gdy miejsce prawa międzynarodowego zajęła polityczna celowość, pozostaje nadzieja tylko na SŁOWIAŃSKI TRYBUNAŁ.
  Brudne mordercy powinni wiedzieć – okresu przedawnienia dla nich nie ma i nie będzie .
  NIGDY.

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2015 o 15:36
  Permalink

  Pochylam głowę z pełnym uszanowaniem nad tragedią w Odessie, chyba nie bez powodu przypomniał mi się też Wołyń. Zachód w tym rządzący Polską milczą jakoby tej tragedii nie było. Nie wiem jak liczna jest grupa Polaków, którzy nie dają się okłamywać, mam nadzieję, że jednak dość liczna.

  Odpowiedz
  • 26 kwietnia 2015 o 17:51
   Permalink

   Ja takze pochylam glowe z pelnym uszanowaniem nad tragedia w Odessie !
   O tyn wogole sie na “zachodzie” nie mowi, wogole mozna zaryzykowac i powiedziec, ze uwaza sie te tragedie za niebyla, ewentualnie spreparowana przez “separatystow”lub Putina osobiscie ……
   Tak jest “robiona” historia swiata i dotyczy np. wojny w Vietnamie, Iraku, Afganistanie…. czy ludzie zdaja sobie z tego faktu powszechnie sprawe przy tak szeroko rozpetanej propagandzie ????

   Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2015 o 17:27
  Permalink

  Proponuję modlitwę za pomordowanych.
  I milczenie.
  Dobry Bóg już swoje wie i swoje zrobi.
  Jak nie w tym to w następnym pokoleniu dopadnie sprawców i odpowiedni ich ukarze.
  Tak musi być, żeby była zachowana elementarna równowaga w świecie.

  Odpowiedz
  • 26 kwietnia 2015 o 18:19
   Permalink

   No właśnie mam wątpliwości jak chodzi o dobroć Boga, przecież jest wszechmogący i mógł nie dopuścić do tragedii w Odessie jak i wcześniejszych tragedii dotyczących całego świata. Prawda, że “Dziwny jest ten świat” jak śpiewał Czesław Niemen.

   Odpowiedz
   • 26 kwietnia 2015 o 18:22
    Permalink

    No chyba, że w myśl stwierdzenia “Bóg swoich rozpozna”, to powiedział jeden bodajże francuski polityk.

    Odpowiedz
   • 26 kwietnia 2015 o 22:41
    Permalink

    Arnaud Amaury lub Arnaud Amalric (1150–1225) – francuski cysters, arcybiskup Narbonne i legat papieski to on powiedział: “zabijcie wszystkich bóg swoich rozpozna”. Chodziło o wojny religijne i eksterminacje Katarów przez katolików podległych Watykanowi.

    Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2015 o 22:22
  Permalink

  Wydarzenia w Odessie, jeżeli można je ogóle nazywać wydarzeniami to skaza na honorze Ukrainy i wszystkich którzy popierają faszyzm

  Odpowiedz
 • 27 kwietnia 2015 o 00:40
  Permalink

  Uwazam, ze podobnie jak wlasnie 24.04’2015.obchodzona 100-na rocznica ludobojstwa Imperium Osmanskiego zmierzajacego do “czystego” narodowo i “nowoczesnego”/”europejskiego” panstwa tureckiego onad narodem Armenskim (1,5 mln ludzi bestialsko pomordowanych lub wyslanych /deportowanych na pustynie by tam skonac ) musi byc ten mord w Odessie za pomoca AMNESTY INTERNATIONAL. podniesiony przed ONZ, gdyz Ukraina przy poklasku “zachodu” zakosztowala w triumfach swojego dzialania i swoich zbrodni, jak jej opinia swiatowa nie przywola do porzadku , to nie wiem co tych ludzi na Ukrainie i w Noworosji , a moze i gdzies inndziej np.w Polsce czeka !!! Jak pokazuja fakty historyczne tylko. fragment swiata: Francja, UE-Parlament, Papiez, niemiecki ptezydent i niem.parlament dostal nagane od niem.MSZ, pana Steinmaiera za to uznal ludobojstwo nad narodem Armenii i potrzebowal na to 100 LAT !!!!
  Niemcy ponosza bezposrednie wspolsprawstwo w ludobojstwie Armenczykow, gdyz wszelakie tureckie wojska ( ladowe, morskie, powierzne staly pod dowodctwem niemieckim, jako przyjaciela i koalizjanta w I WS, razem budowali tzw.Bagdacka Kolej Zelazna. Przytaczam te fakty, gdyz bez intensywnego dzialania opinii publicznej, przy tym mediow jak OP nawet najwieksze zbrodnie przeciw ludzkosci znikna z horyzontu i tym samym z naszej swiadomosci a na to nie pozwala nad pamiec o poleglych w tak brutalny sposob i ich rodzin i bliskich, ktorzy watpia w. calkowity porzadek swiata pozostawieni sami sobie z taka tragedia !!!
  WIECZNY POKOJ DUSZOM POLEGLYM W ODESSIE !!!

  Odpowiedz
  • 28 kwietnia 2015 o 08:29
   Permalink

   Uktaina to cccccccccc panstwo nie wolno mowic zle o UPA i OUN
   tak faszyzm tam sie dobrze

   Odpowiedz
 • 27 kwietnia 2015 o 16:11
  Permalink

  @ Lech, dziękuję za przypomnienie, pozdrawiam (coś mi chodzi po głowie, że jeden z francuskich polityków skorzystał z tej rady, oczywiście mogę się mylić gdyż trudno wszystko spamiętać).

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.