1750 zł brutto minimalnego wynagrodzenia na 2015 rok to około 1286,16 zł netto

Rząd w Komisji Trójstronnej, w zasadzie dwustronnie podjął decyzję o wysokości wynagrodzenia minimalnego na rok przyszły. Ma zostać zwiększone z 1680 zł na 1750 zł brutto. Co przy przeliczeniach obowiązujących na 2014 rok (UWAGA! Wartość rzeczywista na pewno będzie różna od prezentowanych tutaj orientacyjnych wyliczeń); daje podstawy przypuszczać, że w 2015 roku będzie to około 1286 zł i 16 gr netto, przy czym kwota składki na ZUS wyniesie około 239,94 zł, składka na ubezpieczenie zdrowotne około 135,90 zł a zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych około 89 zł.

Do tego uwzględnijmy jeszcze fakt, że Komisja „dwustronna”, bo po wycofaniu się z niej związków zawodowych obradują tylko przedsiębiorcy z panem ministrem W. Kosiniak-Kamyszem – przeprowadzono już konsultacje przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur, która ma być przeprowadzona na tej samej zasadzie jak w tym roku tj. próg ustawowy równy wskaźnikowi inflacji powiększony o 20% realnego wzrostu płac w roku poprzednim.

To daje obraz ogólnej nędzy i rozpaczy w naszym kraju niewolników pracujących za grosze a jak mają szczęście dogorywających na głodowych emeryturkach lub eutanazyjnych rentach.

Na tyle szanowni państwo stać nasz rząd, przy czym o ile jeszcze można zrozumieć skalę i sposób indeksacji rent i emerytur, to sposób podwyższania płacy minimalnej to jest co najmniej głodzenie społeczeństwa i dążenie do jego depopulacji.

Zwiększenie podstawy płacy minimalnej o 70 zł to jest 4,16% w stosunku do wartości poprzedniej. Czy to jest dużo? Być może wskaźnikowo można byłoby z tego zrobić piękną prezentację w popularnym programie do robienia prezentacji multimedialnych znanej amerykańskiej firmy, jednakże czy to jest dużo przy kasie w sklepie spożywczym? Czy to jest dużo w sklepie z wyposażeniem dla małych dzieci? Czy to jest dużo w aptece? Czy to jest dużo przy okienku pocztowym, w którym Polacy zwykli opłacać przelewy za podstawowe opłaty związane z mieszkaniem?

Nie proszę państwo, to nie jest dużo. Te 70 zł brutto – to niestety nie jest duża kwota, to jest akurat tyle ile wyniosła odczuwalna inflacja wyrobów podstawowych. To znaczy tych, na które Polacy wydają najwięcej pieniędzy ze swoich co miesięcznych dochodów. Naprawdę te 70 zł brutto – szału nie robi. Tymi pieniędzmi pan Tusk nie ujmie wyborców, nie przekona do siebie społeczeństwa, zwłaszcza że tak niewiele osób ma w ogóle szanse nawet na minimalne wynagrodzenie, bo przecież rękami tego samego ministra co ogłosił nam tą podwyżkę całkiem niedawno wprowadzono niewolnicze zapisy do kodeksu pracy, przeciwko którym tak heroicznie protestowały związki zawodowe – niestety totalnie zmarginalizowane przez tą władzę, o której nie można powiedzieć żeby była władzą w dialogu społecznym.

Dobrze jednak, że wzrost płacy minimalnej jest i to jest odczuwalny, albowiem w okresie całej długości rządów tej koalicji możemy mówić praktycznie o podwojeniu się kwoty tego wynagrodzenia. Więc nie można odmówić rządowi troski o sprawy obywatelskie w tym zakresie. Nie da się jednak zrozumieć, dlaczego pan premier i jego ministrowie – tak niesłychanie stoją po stronie przedsiębiorców – kapitalistycznych właścicieli czynników produkcji, zatrudniających ludzi za minimalne pensje? Przecież istnieją równoległe opracowania renomowanych prywatnych firm audytorskich, mówiące o tym że produktywność polskich pracowników rośnie o wiele szybciej niż pensje w naszym kraju. Dlaczego rząd nie korzysta z tych opracowań – dostępnych w Internecie za pomocą wyszukiwarki? Pozostawimy te retoryczne pytanie bez odpowiedzi.

Wiadomo przecież, że to jest rząd liberalno-kapitalistyczny, czego się można spodziewać po tych ludziach? Jak w ogóle ktoś kto pałaszuje z wdziękiem ośmiorniczki lub ogony wołowe w szynce hiszpańskiej (ze świń hodowanych na żołędziach) – może mieć na tyle wrażliwości społecznej, żeby móc ocenić co to znaczy żyć za 1286 zł netto przez miesiąc – przez długie 31 dni!

Przy czym oddając sprawiedliwość ludziom z naszej elity, musimy pamiętać że oni chyba wszyscy, a jeżeli nie to prawie na pewno w dominującej większości są siebie warci i mają lud pracujący przeważnie mniej więcej za to samo, czyli za niewiele. Płaca minimalna i tak nikogo nie zbawi w takiej wysokości, a jak politycznie lepiej wyglądałoby podwyższanie o co najmniej 100 zł? Niestety siada rządowi PR.

Opis poprzedniej regulacji: “Od 1 stycznia 2014 płaca minimalna wzrośnie do 1680 zł brutto czyli 1237,20 zł netto” [tutaj]

11 thoughts on “1750 zł brutto minimalnego wynagrodzenia na 2015 rok to około 1286,16 zł netto

 • 16 lipca 2014 o 06:15
  Permalink

  Mimo wszystko – damy radę!
  Za 1200 zł netto można żyć.
  Bez rozwoju, ale przetrwać się da.
  Byle było te 1200 zł co miesiąc!

  Odpowiedz
 • 16 lipca 2014 o 07:41
  Permalink

  No to rząd się wykazał! rzucił nam kiełbasę wyborczą, wystarczy akurat na jeden świński ogonek i dwie ośmiorniczki popijane tanim winem z Lidla lub Biedronki. Ciekawe czy pan Kamysz żyje na tej samej planecie co reszta POlaków?

  Odpowiedz
 • 16 lipca 2014 o 08:05
  Permalink

  Już ustalili. Wynagrodzenie minimalne niszczy rynek pracy, odbiera pracę ludziom bez kwalifikacji. A gdzie wyższa kwota wolna czy progi podatkowe? Działam w UK od 3 lat, optymalizacja Pawła Kurnika… 15 tysięcy rocznych oszczędności. U nich sama kwota wolna to 50 tysięcy. Kiedy doczekamy się takiego systemu w Polsce?

  Odpowiedz
 • 21 lipca 2014 o 15:09
  Permalink

  25 lat to dużo,odchodzą ludzie pamiętający PRL..
  a propaganda(goebbelsowska),nieustannie przerabia
  świadomość młodego pokolenia, w solidarnościowo –
  -katolickiej Polsce,przeciętny młody Polak, ma zakres
  wiedzy podobny do innego mieszkańca Zachodniej
  Europy – czyli staje się totalnym przygłupem…
  CO MY TAK NAPRAWDĘ WIEMY O BIAŁORUSI ?????

  ” Miliony Polaków fizycznie wyniszcza nędza, ale rządów III RP chyba to nie boli. “Prawicowców” na Prawicy.net, chyba też to nie boli, bo gotowi są oni stać murem po stronie rządów III RP.”

  “Białoruś wybrała drogę, która w ciągu 20 lat zagwarantowała jej powszechny dobrobyt i solidny fundament do dalszego rozwoju. Polska wybrała drogę w kierunku rosnącej biedy, zdewastowanej gospodarki, katastrofy demograficznej, etc., etc. Jej stan najtrafniej określił minister spraw wewnętrznych: “Ch_j, d__a i kamieni kupa”.”

  http://prawica.net/38827 05.07.2014r.

  Można?? Można…należy TYLKO odrzucić chore
  przyjęte po 89’pryncypia polityczno –
  -społeczne…

  Odpowiedz
 • 4 lutego 2015 o 00:28
  Permalink

  mam pytanie dlaczego Średnia krajowa niejest unormowana w europie gdzie w każdym kraju zarabiało by się minimalnie tyle samo przykład płaca minimalna w niemczech .8.50 euro w Polsce to około 2.euro podatki płacimy jak każdy członek uni do której należymy niczym nieróżnimy się od ludzi w innych krajach dlaczego więc mamy mniej jesć pić żyć w gorszych warunkach przykładem jest również prawo jazdy egzaminatorzy za każdy oblany kurs dostają premie jeżeli ktoś mieszka sam zarabia najniższą krajową niema szans nawet żeby zdać prawo jazdy poto żeby chociaż łatwiej dostać się do pracy i zaoszczędzić na czasie bez prawa jazdy w dzisiejszych czasach jest ciężko się gdzieś dostać nie wszędzie jeżdzą busy jeżeli w tym kraju nic się niezmieni młodzi masowo bendą imigrować Polska to piękny kraj tylko dlaczego niemożna normalnie w nim żyć

  Odpowiedz
 • 17 lutego 2015 o 15:59
  Permalink

  na rachunki, jedzenie i opłaty wystarczy, na założenie rodziny już nie

  Odpowiedz
 • 9 kwietnia 2015 o 14:25
  Permalink

  Ja zacząłem pracę właśnie od stycznia 2014 i dostawałem netto 1191,50 a nie to “1237,20 zł netto”. Ale w mojej firmie kreatywna księgowość. Po kilku miesiącach wynegocjowałem sobie podwyżkę do 1330 i tak dostaję do dziś. Nie odważę się szukać lepszej płacy, bo jak mawia pewna popularna postać serialowa: “Nie ma w tym kraju pracy dla ludzi z moim wykształceniem…”

  Odpowiedz
 • 19 lipca 2015 o 21:59
  Permalink

  Zaraza, zaraz. Podatek dochodowy od osoby fiz. wynosi 19%. Zatem przy pensji 1750 brutto odtrącają 332,50 podatku. Do tego ZUS. Płaca minimalna się podwoiła? Chyba chodzi o średnią krajową… Z resztą pamiętajmy, że za to nie da się dziś nawet wynająć kawalerki w dużym mieście, nie mówiąc o całym bieżącym utrzymaniu dla 1 człowieka. I to jest straszne.

  Odpowiedz
 • 30 sierpnia 2015 o 19:31
  Permalink

  to jest kpina do entej potegi, 1200 zlotych to okolo 300 euro –dziadostwo i uwlaczanie godnosci ludzkiej nie zna tutaj granic w tym kraju nie mowiac tu o traktowaniu i podejsciu do ludzi pracy dajacych rzeczywisty wysilek w tworzeniu realnych dobr,,,,,,,,,,,niesamowity wyzysk az boli a dziadowanie i oszczedzanie na wszystkim w kazdym sektorze az bije w oczy,,,,,ale mimo to musze tutaj w Niemczech mowic o swoim kraju tylko dobrze ,chociaz w realu jest zupelnie inaczej, czyli wazyc stosunek zielonej wyspy do kupy kamieni-80 -20 %

  Odpowiedz
 • 8 września 2015 o 20:15
  Permalink

  To powinien przeczytać każdy kto chce do Polski imigrować, nie ważne czy legalnie, czy nielegalnie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.