17 września elementem europejskiej świadomości historycznej Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej

graf. Prawica Rzeczypospolitej Copyrights

17 września to rocznica przypominająca nam cenę, jaką Polska zapłaciła za pozostanie wierną zasadom oraz stawienie oporu szerzeniu ideologii nazistowskich Niemiec i Rosji sowieckiej.

Atak Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku stanowił konsekwencję współpracy niemiecko-sowieckiej w okresie międzywojennym. Była ona kolejnym przykładem tego, że w historii współdziałanie Berlina i Moskwy służyło uderzaniu w państwo polskie, o czym i dziś winniśmy pamiętać.

17 września powinien być obchodzony w szerokim kontekście europejskim, przede wszystkim wspólnie z narodami, które w pierwszej fazie drugiej wojny światowej padły ofiarą najazdu ZSSR. Te wydarzenia miały konsekwencje dla całej Europy. Będziemy zabiegać, by Pamięć o zbrodniczej agresji sowieckiej na narody Europy środkowej stała się istotnym elementem europejskiej świadomości historycznej.

Dziś Polska przypomina, że po doświadczeniu zbrodni rozbiorów, stuletniej niewoli, II wojny światowej i kolaboracyjnych rządów komunistycznych – ma pełne prawo oczekiwać, że Niemcy nie będą podejmować we współpracy z Rosją żadnych działań, które mogą być podwaliną zagrożenia żywotnych interesów Polski jej interesów i bezpieczeństwa. Jako państwo uczestniczące w przymierzu atlantyckim i we współpracy europejskiej mamy prawo, by Niemcy uzgadniały z Polską wszelkie zasadnicze działania w swej polityce na wschodzie Europy. To wymóg równowagi, ale przede wszystkim solidarności europejskiej. Polska dyplomacja powinna systematycznie zabiegać o uznanie tej zasady na forum europejskim.

Prawica Rzeczypospolitej po raz kolejny przypomina o konieczności definitywnego potępienia komunizmu przez władze Unii Europejskiej i wszystkie zrzeszone w niej państwa.

Dziś w sytuacji zaostrzenia sytuacji międzynarodowej i narastającego zagrożenia pokoju konieczne jest wzmocnienie polskiej armii. Polska potrzebuje silnej armii jako fundamentalnego gwaranta swojej niepodległości. Polska ma prawo oczekiwać, że kraje NATO wywiążą się z podjętych zobowiązań finansowych dotyczących własnych armii.

W imieniu Prawicy Rzeczypospolitej:

Krzysztof Kawęcki, Lech Łuczyński, Paweł Kubala

Tekst oświadczenia w pliku PDF oswiadcze1709

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu i grafiki zastrzeżone dla podmiotu Prawica Rzeczypospolitej. Wyłączenie licencji CC 3.0.

16 myśli na temat “17 września elementem europejskiej świadomości historycznej Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej

 • 18 września 2018 o 05:11
  Permalink

  Polska ma prawo oczekiwać, “że kraje NATO wywiążą się z podjętych zobowiązań finansowych dotyczących własnych armii.” …
  W wrześniu 1939 też oczekiwaliśmy.

  Były traktaty i umowy.

  A potem był 17 września i Zaleszczyki.

  Znowu to polskie chciejstwo się przebija, a tu wystarczy zapytać, czy to im się po prostu opłaci angażować w obronę kraju, jakże odległego np. dla Hiszpanii czy Francji kraju.

  Odległego geograficznie, kulturowo czy moralnie (KONSTYTUCJA!).

  Polscy przywódcy dali i dają “sojusznikom z NATO” tyle powodów, żeby nas traktowali INACZEJ, że osamotnienie Polski jest bliskie.

  No i jeszcze słowa Prezydenta w Leżajsku, żeby Unia Europejska – DAŁA NAM SPOKÓJ.

  No to oni to zrobią.

  I powiedzą – sami o to prosiliście, tzn. O SPOKÓJ …

  Pozostaniemy zatem sami w swoim Macondo, pośród bagien i szuwarów, gdzie z mgieł i ciemności wyłaniają się mity i baśnie: jacy to MY BYLIŚMY WIELCY, tylko INNI nam na to BYCIE WIELKIMI – nie pozwolili.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 18 września 2018 o 06:06
  Permalink

  Ja rozumiem że redakcja promuje wolność słowa ale bez przesady. Jakim zasadom? Przecież rok wczesniej wspólnie z Adolfem napadliśmy na Czechosłowacje? Co za piramidalna bzdura

  Odpowiedz
 • 18 września 2018 o 07:20
  Permalink

  Najpierw Zaleszczyki a potem był 17 września.
  Trzeba pamiętać ze w Galicji Polacy stanowili mniejszość około 30%, reszta to Białorusini, Ukraińcy, Litwini i Żydzi.
  Ta reszta to element anty Polski witający sowietów jak wyzwolicieli, w tych warunkach armia polska nie stawiając oporu była rozbrojona a oficerowie najpierw internowani następnie zesłani do lagrów. Tak się zakończyła doktryna dwóch wrogów, myślałem ze na zawsze, niestety bylem w błędzie.

  Odpowiedz
 • 18 września 2018 o 07:51
  Permalink

  Ad XR_Men
  Nie tylko, większość nie wie a ci co wiedzą zapominają o pakcie Polsko – Hitlerowskim z 26-01-1934 popisanego w Berlinie. Pełna nazwa Deklaracja polsko-niemiecka o niestosowaniu przemocy ( deklaracja o nieagresji) podpisana przez Józefa Lipskiego i Konstantina von Neurath. Historia wydaje się być bardziej skomplikowana.

  Odpowiedz
 • 18 września 2018 o 08:45
  Permalink

  Jeśli dla Prawicy z 17 września wypływa wniosek ” Dajcie Amerykanom kasę na zbrojenie to będziemy bezpieczni”,to ja powiem wyrzucone pieniądze z których bezpieczeństwo Polski nie wzrośnie! To już lepiej sojusz z San Eskobar bo nic nie kosztuje!

  Odpowiedz
 • 18 września 2018 o 08:45
  Permalink

  @XR_Men.
  A, “rok później” Słowacja wspólnie i w porozumieniu z…
  napadła na Polskę….

  Odpowiedz
 • 18 września 2018 o 08:56
  Permalink

  No i widać zakłamanie polskiej prawicy, której jak się wydaje są bliższe “jaśnie pańskie” sanacyjne interesy, niż dobro ludu polskiego.

  A najważniejsze jest to, dlaczego takiego apelu – listu otwartego prawica nie przygotowała na 1 września, aby totalnie potępić agresję Niemców za przyzwoleniem Watykanu zresztą. Gdyby to zrobili 1 września oraz teraz 17 września, można by jeszcze uznać to za obiektywne działanie w interesie Polski faktycznie, a tak mamy apel wpisujący się tylko w retorykę anty-komunistyzną i rusofobiczną służący interesom Zachodu tak naprawdę. Czy prawica więc służy Zachodowi?

  Bronisław Łagowski, jeden z najmądrzejszych polskich publicystów pisze tak na temat grożącej Polakom Niemieckiej zagłady oraz rusofobii i innych negatywnych cech Polaków:
  “Polska jako naród nie tylko zniknęłaby z mapy jak w XIX wieku., zniknęłaby z rzeczywistości i wątpliwe, czy z tej klasy parobków, jacy by się uchowali po 50-ciu latach, gdy ten neoniewolniczy system by się rozpadał, odrodziłby się jakiś choćby prymitywny naród polski. Polacy wcale nie myślą o tym, jak potwornego losu uniknęli za sprawą i dzięki armii radzieckiej. Gdy Polaka o to zapytać, nie otrzyma się artykułowanej odpowiedzi.
  Gdyby narody miały uczucia jak osoby, Polacy odczuwaliby w stosunku do Rosji wdzięczność za to, że istnieją jako naród. A może narody mają zdolność wdzięczności, tylko Polacy jej nie mają z powodu swojego moralnego prostactwa? A może mają, tylko lokują je w obiekty, którym nic lub mało zawdzięczają? Polska rusofobia ma źródła historyczne, to oczywiste, ale dlaczego narasta, mimo że Rosja nie robi nam niczego złego? Nowi “szatani” są tu czynni. W Europie Środkowej i Wschodniej nacjonalizmy naładowane jadami antyrosyjskimi są podsycane przez “klasę imperialną” Stanów Zjednoczonych.
  Waszyngton nie musi takiej polityki historycznej oficjalnie proklamować, ona „robi się sama” jako część składowa amerykańskiej polityki wschodnioeuropejskiej. Nie ma musu tej indoktrynacji ulegać, ale jak twierdził nieżyjący od kilkunastu lat Jan Goślicki, pesymistyczny Żyd z Krakowa, Polacy nie mają SUPEREGO i jeśli propagandysta jest wytrwały, wszystko może im wmówić”. Źródło: B. Łagowski, “Wdzięczność i niewdzięczność”, Przegląd nr 20/2018, s. 13.

  No i może czas, aby prawica przeczytała sobie wspomnienia Becka, który pisze komu Polska zawdzięcza swój upadek w 1939 roku:
  Cytat z wypowiedzi Józefa Becka, ministra spraw zagranicznych RP, który po zakończeniu Kampanii Wrześniowej w 1939 r. powiedział w Bukareszcie: „Do najbardziej odpowiedzialnych za tragedię mojego kraju – powiedział w końcu do włoskiego ambasadora w Bukareszcie zbiegły z Polski jej minister sprawa zagranicznych Beck – należy Watykan. Zbyt późno uświadomiłem sobie, że prowadziliśmy politykę zagraniczną służącą jedynie egoistycznym celom Kościoła katolickiego”. Źródło: Karlheinz Deschner, Polityka papieska w XX wieku, Tom 2, Gdynia 1997, s. 29. http://www.eioba.pl/a/3lqc/krzyz-z-trupia-glowka

  W swoich wspomnieniach Minister spraw zagranicznych, Beck, pisze o nuncjuszu papieskim w Polsce, Cortesim:
  „Za namową monsignore Orsenigo, nuncjusza w Berlinie, papież przysłał mi za pośrednictwem monsignore Cortesi poufne pismo, w którym radził, aby Polska zaofiarowała korzystne warunki mniejszości niemieckiej w Polsce …
  W ostatnich dniach sierpnia papież raz jeszcze zwrócił się do nas – tłumacząc nam, że ustąpienie Pomorza i Gdańska mogłoby ocalić pokój”. (Źródło: J. Beck, Pamiętniki (Wybór), Wyd. Czytelnik, Warszawa, s. 141.)

  „Wiceminister spraw zagranicznych Szembek w wydanym na Zachodzie Dzienniku wspomina o rozmowie z nuncjuszem papieskim w Polsce, Cortesim. Według tej relacji otrzymał on od papieża dyspozycje nakłonienia Polski do nawiązania bezpośredniego kontaktu z Niemcami i do wyrażenia zgody na powrót Gdańska do Rzeszy. „Życzenia” więc papieskie nie różniły się niczym od żądań Hitlera”. Cyt. za: J. Siemek, Śladami klątwy, Wyd. LSW, Warszawa 1970, s. 216.

  Zakłamywanie prawdy historycznej tylko pogrąża Polskę i Polaków a długie wieki z indolencji umysłowej prowadzącej do kolejnego upadku, a potem prawica zatańczy już tylko na trupie Polski, a zaborcy może w nagrodę oddadzą “jaśnie państwu” trochę mająteczków.

  Odpowiedz
 • 18 września 2018 o 10:06
  Permalink

  @Inicjator & @XR_Men…no wlasnie,no wlasnie

  Postulat “Prawicy Rzeczypospolitej” by z uwagi na doswiaczenia historyczne polityke Niemiec w stosunku do Rosji zawsze uzgadniano z Polska jest sluszny lecz ogranicza niejako suwerennosc decyzji Niemiec i Rosji,przeto ma kapitalne znaczenie dla tych panstw.

  Niemcy i Rosja graja (walcza ) o hegemonie i wszelakie przywodztwo i gospodarcze i polityczne i to nie tylko w Europie i UE ale i na swiecie, bez np.zawarcia takiej klauzuli w traktacie pokojowym lub lepiej w traktacie kapitulacji Niemiec po 1945 nakladajacej wieczysty obowiazek na Niemcy o biezoca informacje i aprobate polityki Niemiec w stosunku do Rosji przez strone polska i ewentualne prawo veta Polski jest bardzo mocnym okrojeniem suwerennosci i Niemiec i Rosji i po “nowych porzadkach” po zjednoczeniu Niemiec i wycofaniu sie wojsk okupacyjnych 4-ech mocarstw zwyciezkich z obszaru Niemiec takiego postulatu niejak nie mozna obrocic w dobrowolna formule.postepowania Niemiec…a i Rosji… podobne kwestie byly.debata miesiscami trwajacych porozumien w Versalu po 1WS, np.,pozwalajacych Francji na okupacje przez 50-lat Nadreni-Poludniowej Wesfalli ( “Pallatynat ), calkowita rezygnacje z koloni niemieckich w Afryce, w Oceanii.i w Chinach, by panstwo niemieckie nie moglo.miec wielkich wplywow….czy z uwagi na to, ze Polska nie musiala rzadac takich gwarancji po 2WS a dzis zachodzi taka potrzeba starczy jako uzasadnienie.na dobrowone zobowiazanie sie do tego Niemiec…?

  Rzadko ktory niemiecki polityk widzi te zagadnienia np.Günther van Heugen widzi to znakomicie, moze jeszcze zaledwie pare osob po niemieckiej stronie ale np.doslowne agresie do Polski ze strony partii “Die Grüne/ Bundnis ’90″/”Zieloni-Zwiazek ’90” oraz reprezentantow FDP (“Wolni Liberalowie “) jest wszelkie rozumienie spraw Polski niemozliwe…tu jest roznica wielu,wielu lat swietlnych w swiadomosci politycznej i obywatelskiej…
  W miniona niedziele/poniedzialek 16/17. 09’2018 o godz 00:00 do godz.01:00 w “KaminGespraeche” (“Rozmowy przy kominku”) byly minister spraw zagr.Niemiec niejaki pan Klaus Kinkel ,czlonek FDP to takie herezje o Polsce wygadywal, rozumienie polskiej perspektywy spraw NIEMOZLIWE i nic tylko Polska musi przyjmowac imigrantow muzulmanskich, choc do Polski,Rumunii i Bulgari to.zaden imigrant nie chce i nie trwa to dlugo,jak oni znowu pojawiaja sie w Niemczech…

  Gdyby faktycznie Usa bylo przyjacielem Polski ewentualnie moglo by jako mocarstwo zwycieskie w 2WS Niemcom narzucic taka klazule wieczystej aprobaty Polski dla polityki Niemiec z Rosja z ewentualnym prawem veta Polski ale to.okrawa suwerennosc Niemiec i Rosji….tak to krecimy sie wokol wlasnej osi…i lapu capu 100 lat po zakonczeniu 1WS ponownie jestesmy w tej samej sytuacji co 100 lat temu w 1918 roku….

  Odpowiedz
 • 18 września 2018 o 12:46
  Permalink

  Mieclawie, nic dodać nic ująć! Oni bardziej”nienawidzą Rosję niż kochają Polskę”.

  Odpowiedz
 • 18 września 2018 o 13:38
  Permalink

  @krolowa bona,18.09’2018,10:06
  ERATTA
  Chodzi o niemiecka federacje /”Land “= “wojewodztwo”) o nazwie: RheinLand-Pfalz czyli o Nadrenie-Pallatynat a nie jak nieco blednie powyzej napisalam….uzupelniajaco: wspmniane “Rozmowy przy kominku” pochodza z “PHOENIX”-TV, ktorego audycje i programy mozna bezplatnie obejrzec na “YouTube ” oraz w “Mediathek” ( Bibioteka programow TV ).www.phoenix-tv.de /mediathek

  Odpowiedz
 • 18 września 2018 o 19:42
  Permalink

  Jak chodzi o treść artykułu to bardzo średnio się zgadzam. jednak zakończę pozytywnym akcentem.

  Pani sprzątająca biura w Rosji gdzie jest “czerwony guziczek” gdy już umyła wszystkie podłogi przetarła ścierką również instrument gdzie ten guziczek istnieje. Na co wpada generał i woła paszła w piz* u.
  Pani sprzątająca obrażona spytała, kto ja? na co generał nie Ameryka.
  I tak się kiedyś stanie. Skoro jest ten “czerwony guziczek”To wcześniej czy później ktoś go uruchomi.

  Usilnie pracują też nad sztuczną inteligencją, co nie wyjdzie światu na zdrowie. To już nie moja opinia ale tych co wiedzą znacznie więcej.

  Odpowiedz
 • 18 września 2018 o 21:29
  Permalink

  @wieczorynka
  18 września 2018 at 19:42

  “Usilnie pracują też nad sztuczną inteligencją, co nie wyjdzie światu na zdrowie.”

  A ja mam nadzieję, że ta sztuczna inteligencja nauczy się, że nie należy brać chwilówek 🙂

  Odpowiedz
 • 19 września 2018 o 13:39
  Permalink

  @ Xun Zi, pisząc o sztucznej inteligencji miałam na myśli opinię na ten temat wybitnego naukowca Stephena Hawiking’a, choć inni naukowcy też się wypowiadali na ten temat i właśnie negatywnie.

  Jak chodzi o chwilówki to ci co chcą niech sobie biorą, tylko niech później nie stoją w kolejce do MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej), gdyż tę instytucję ja również utrzymuję ze swoich podatków.

  Odpowiedz
 • 20 września 2018 o 16:51
  Permalink

  Różnica pomiędzy “okupacją” radziecką” a obecną jest taka, że ten pierwszy z “okupantów” nie nakazał nam likwidację cukrowni, stoczni, kopalni ( wręcz odwrotnie ) po to, byśmy mieli kupować każdą rzecz od niego, być całkowicie uzależnieni. Po tej “okupacji” zostaliśmy z polskim przemysłem, polskimi bankami, polską prasą. Wtedy oszołomstwo doprowadziło niemal do unicestwienia nie tylko państwości, ale przede wszystkim narodu. Pewnie teraz byłoby podobnie, gdyby np. ISIS czy inny bandzior nas napadło, a “sojusznicy” okazali się niesłowni lub za słabi, też byśmy twierdzili że “zły rusek” i tak ma obowiązek ginąć za nas, ale pomnika i tak mu nie postwaimy, albo obalimy go po kilku latach, w imię naszej rusofobii i oszołomstwa. Bo tacy włąsnie jesteśmy. Mała kurka z ogonem pawia.

  Odpowiedz
 • 25 września 2018 o 18:08
  Permalink

  @wieczorynka. “Usilnie pracują też nad sztuczną inteligencją, co nie wyjdzie światu na zdrowie”. ?
  “Inną rzeczą, o której myślą Chińczycy, jeśli chodzi o ich “Boginię“, jest to, że podczas gdy ludzie potrzebują wolności, “jeśli ludzie będą zdani tylko sami na siebie, mogą powodować kłopoty, więc muszą być obserwowani“.

  Innymi słowy, władze chcą mieć oko na przestępców i dysydentów.

  Wygląda na to, że chiński komunistyczny rząd szczerze wierzy, że cały ten projekt jest dla większego dobra…

  https://meditation539.com/2018/08/15/benjamin-fulford-chinska-bogini-ai-i-konkurencyjna-ai-wschod-zachod/

  Odpowiedz
 • 25 września 2018 o 21:31
  Permalink

  Krzyku, sztuczna inteligencja to elektronika a jak wiemy z doświadczenia jest ona zawodna i to bywa zdecydowanie zawodna.

  Opiszę przypadek, który wydarzył się ponoć faktycznie. Francuz mając wiele elektroniki w samochodzie ustawił prędkość auta na 100 km/h, zwyczajnie jechał do marketu zrobić zakupy. Samochód zaczął bez powodu nabierać coraz większej prędkości, doszło do 200 km/h , kierowca nie mógł zatrzymać auta, na szczęście skończyła się benzyna i kierowca przeżył. Moim zdaniem tak wygląda sztuczna inteligencja, nie ma rzeczy bezbłędnych a zwłaszcza gdy chodzi o elektronikę.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.