150 PLN podwyżki płacy minimalnej to dużo?

fot. red.Jeżeli ktoś uważa, że 150 PLN podwyżki płacy minimalnej to dużo, to może niech spróbuje żyć za niespełna 1500 PLN netto miesięcznie i np. założyć oraz utrzymać rodzinę? Jak w ogóle można mieć w sobie tyle bezczelności, żeby mówić o tej podwyżce, że to „znacząca” albo „duża” podwyżka płacy minimalnej? Czy naprawdę wszyscy żyjemy na tej samej planecie, w tym samym kraju? Co się dzieje z ludźmi w Polsce, że w ogóle ktokolwiek potrafi tą kwotę, w ogóle w odniesieniu do poziomu płacy minimalnej w jakiejkolwiek mierze kwestionować?

Oczywiście zrozumiała jest okoliczność, że w niektórych regionach kraju, płaca minimalna jest w zasadzie płacą standardową, o ile w ogóle pracownicy dostają umowę! Jednakże to nie jest wina ludzi, że przedsiębiorcy bywają patologicznymi złodziejami i wyzyskiwaczami, no bo jak inaczej takie – niezgodne z prawem działania nazwać? Jeżeli dojdzie do zwolnień, to będziemy mieli do czynienia z patologią, prędzej należy się liczyć z ograniczeniem zamiarów zatrudnienia w przyszłości. To rzeczywiście jest niebezpieczne zjawisko, bo w skali zagregowanej może mieć skutki ważące na poziomie bezrobocia rejestrowanego, jak również w jakiejś mierze, także i w wymiarze szarej strefy. Rzeczywistość nie zna próżni!

Rozwiązaniem problemu byłoby proponowane w poprzednim tekście na ten temat, strefowanie wynagrodzenia minimalnego. W określonych regionach o niższym poziomie rozwoju, można stosować niższy poziom widełek, a w regionach droższych – wyższy. Najlepiej byłoby, żeby decydowały o tym samorządy regionalne, w porozumieniu z dyrektorem Głównego Urzędu Statystycznego, który byłby niezależnym arbitrem.

Musimy być realistami i musimy odwoływać się do realiów. Opowiadanie idiotyzmów o tym, że ze względu na wzrost gospodarczy, niskie koszty pracy są dobre, równa się brakiem dzieci i depopulacją z powodu migracji i lęków ludzi przed zakładaniem rodzin. PAŃSTWO TO NIE JEST FIRMA. EFEKTYWNOŚĆ KRAŃCOWA I ZYSK W ROKU BILANSOWYM TO NIE SĄ I NIE MOGĄ BYĆ GŁÓWNE WYKŁADNIKI – WRĘCZ DOGMATY FUNKCJONOWANIA PAŃSTWA. Kto jak nie państwo ma wyznaczać standardy i je egzekwować? Kto jak nie państwo jest zobligowane do troski o obywateli? Jeżeli nie opłaca się prowadzenie działalności gospodarczej, zatrudniając pracowników, co najmniej za 2000 PLN brutto, to może ktoś nie powinien jej prowadzić? Jest Unia Europejska, można założyć firmę w pięknej i słonecznej Bułgarii, jeżeli się komuś nie podoba poziom bezpieczeństwa i stabilności oferowany przez Rzeczpospolitą! Naprawdę można! Władze wielu bułgarskich miast zachęcają do inwestycji – a jakie piękne plaże! Krajobrazy! Bułgaria to przepiękne, cudowne miejsce na ziemi, kto miał to szczęście i w czasach minionych odwiedził „Złote Piaski”, ten pamięta. Naprawdę warto odwiedzić – to tak, żeby ktoś przypadkiem nie pomyślał, że mamy coś do naszych przyjaciół Bułgarów i ich wspaniałego kraju! Jednak, trzeba mieć świadomość, że niezapłacenie za parking w Warnie, może się skończyć podarowaniem nam kilkunastu siekier przez obsługę parkingu. No, ale płace mają niższe – ktoś ma ochotę?

Rząd powinien jednoznacznie określić, w jakiej wysokości będzie zwiększał płacę minimalną we wszystkich kolejnych latach swojej kadencji. To bardzo ważna informacja dla gospodarki, a jej przewidywalność, chociażby w widełkach – zwiększa generalne bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Przy czym – nie ulega wątpliwości, że rząd może w danym roku nie zwiększać płacy minimalnej, jeżeli np. pojawiłaby się presja inflacyjna i kontrola nad nią, wymagałaby zastosowania kompleksowego podejścia do kwestii podaży pieniądza na rynek.

Rynek pracy się zmienia, depopulacja Polski jest zjawiskiem obiektywnym, nie mamy na nie wpływu w krótkiej i średniej perspektywie czasowej. W interesie nas wszystkich jest generalny wzrost płac, przy zachowaniu inflacji pod kontrolą. Oznacza to jednak, że musi rosnąć efektywność – wydajność pracy. Żeby to było możliwe, potrzebny jest wzrost oszczędności, ponieważ lepiej płatne miejsca pracy, wymagają zaangażowania większego kapitału. Nie ma „czegoś” z „niczego” i bez wysiłku. Trzeba o tym pamiętać, bo co prawda zbyt duże oczekiwania płacowe są jeszcze mocno przed nami (!), to jednak nie ulega wątpliwości, że tendencja zmian płac, będzie wzrostowa.

Natomiast, jeżeli dla kogoś, te 150 PLN to dużo, niech spróbuje przeżyć, za pensję minimalną netto przez jakiś wiarygodny okres. Takie samoograniczenie się, to znamienita lekcja pokory. Warto spróbować!

2 komentarze do “150 PLN podwyżki płacy minimalnej to dużo?

 • 16 czerwca 2016 o 17:09
  Permalink

  Skoro rządzący od 27-lat uznali, że mieszkanie jest towarem to być może uznali również, że Państwo (tu proszę wstawić sobie dowolną nazwę kraju) też jest towarem.
  Kapitalizm podlicza tylko zyski i “rynek jest wart…”.
  Podniesienie najniższej płacy o 150,- PLN jest lepsze aniżeli wcale. Proszę przypomnieć sobie jakie dodatki dla najuboższych zamroził na wiele lat rząd PO.

  Odpowiedz
 • 17 czerwca 2016 o 06:16
  Permalink

  Przy podwyżce o 150 zł. ,wszyscy zarobią, Najwięcej pracodawcy i rząd, ponad połowę z tego . Jak ktoś liczył,że wyszlo mu iż pracownik ,będzie zarabial 1500 zł?
  Poza tym, niech żyje rząd nawet za 1500 zł. miesięcznie!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.