11 listopada po raz 101 czyli od Międzywojnia do Dobrej Zmiany (cz.3)

graf.red.

Transformacja neoliberalna 1989-2015

Transformacja neoliberalna jest mniej więcej tak szkodliwa dla naszego kraju jak okupacja niemiecka. Nawet państwowe instytucje dochodzą do tego, ilu Polaków się nie urodziło w tym okresie, ponieważ wprowadzone „reformy” spowodowały że nie jest ich stać na życie we własnym kraju. Do tego dochodzi jeszcze totalna degradacja i wyniszczenie gospodarki, przekazanie własności dla obcych – za grosze.

Nikt nie zauważył, że Zachód pożyczył nam w latach 70-tych bardzo dużo pieniędzy, potem nałożył na nas sankcje i nie mogliśmy brać udziału w międzynarodowej wymianie gospodarczej, w między czasie przeprowadzono w kraju wielki bunt społeczny i po zmianie władzy – przekazano Zachodowi majątek, zbudowany z jego kredytów – poniżej wartości tych kredytów, a zadłużenie pozostało. Do spłacenia dla wynędzniałych i często głodnych (Kuroniówki smak!), mieszkańców PGR-ów, czy wyrzuconych na bruk pracowników złomowanych kombinatów.

Proszę poczytać o Powszechnym Programie Prywatyzacji (PPP), wiele o tym w internecie nie ma, jednak to wówczas elita rozdała sobie nasz majątek, posługując się kuponami, zwanymi świadectwami. Ludzie biedni i nie rozumiejący, o co chodzi w realizowanym manewrze, sami w majestacie prawa wyzbyli się majątku narodowego, który tworzyli ich Ojcowie…

Takich przykładów było więcej, ale PPP, to przykład tak niesamowicie nadzwyczajny, że po prostu się o nim nie mówi dzisiaj, bo każdy kto maczał tam palce po prostu powinien się wstydzić. Co ciekawe, usłużne media mainstreamowe milczą na ten temat i to nie będzie podniesione! No, a czyje są media? Przecież wiadomo, system jest domknięty i nie da się wychylić, żeby nie zostać „oszołomem”, „ruskim agentem” lub być oskarżonym o stosowanie „mowy nienawiści”, ksenofobię itd.

Największą zasługą ludzi związanych z prawicą było to, że jednak odważyli się o tej wielkiej niesprawiedliwości głośno powiedzieć. Doprowadziło to do wygranych wyborów i ponownego sprawowania władzy po 2015 roku. Społeczeństwo nie jest bowiem ślepe i głuche, a KAŻDY doskonale potrafi liczyć kasę. Prawica to wykorzystała i wzięła władzę, pomimo olbrzymiego procesu nienawiści i nawoływania do buntu przez część opozycji i część mediów.

Dobra Zmiana 2015-2019 (i c.d.n.)

Dobra Zmiana to konieczna odtrutka na przekleństwo neoliberalizmu. Ponieważ to jest leczenie „dżumy” – „cholerą”, to nie jest doskonałe i również powoduje zniszczenia i dewastację organizmu. Chodzi jednak o to, żeby usunąć niszczące „bakterie” i zastąpić je takimi, które są dla większości tolerowane.

Ta władza być może popełnia szereg błędów, w tym szokujące w polityce zagranicznej, w zasadzie zachowuje się w sposób niemożliwy do zrozumienia pod pewnymi względami. Jednak nie da się zaprzeczyć faktom, że podatki pośrednie, które jest w stanie skutecznie ściągać – przez poprzednie lata – nie były ściągane. To są fakty. Jednak, nie da się zrozumieć, dlaczego odpowiedzialni za ten stan rzeczy w poprzedniej ekipie, nie stanęli jeszcze przez Trybunałem Stanu.

Niestety kraj jest podzielony, podzielony jak NIGDY, w swojej nowożytnej historii. Doszło do pęknięcia w ludzkich umysłach, ponieważ część społeczeństwa, uważająca się za postępową, uważa się za zagrożoną, przez tą, którą uważa za wsteczną – konserwatywną. Równolegle, ta druga część społeczeństwa, dla której ważne są konserwatywne wartości, uważa się za zagrożoną przez tą, którą nazywa lewacką itd.

Niestety ten mechanizm jest naturalny dla każdego systemu społeczno-państwowego, który jest pod wpływem kleru i zagranicznych ośrodków wpływu. Podział NIGDY, nie służy sprawom wewnętrznym i ludziom, którzy temu podziałowi podlegają. JEST SZOKUJĄCE, ŻE TAK DOŚWIADCZONY POLITYK JAK PAN PREZES – TEGO NIE DOSTRZEGA LUB NIE CHCE DOSTRZEC! Tylko on, może powstrzymać, to co się dzieje. Na Kościół już nie ma co liczyć, jest zainteresowany tylko własnym interesem. Chociaż to osobny problem.

Obserwując inaugurację Parlamentu, należy być optymistycznym. Nie skoczyli sobie do oczu, a mogli. Jak na możliwości naszej klasy politycznej, mieliśmy przed oczami – miły spektakl. Jeżeli nasi parlamentarzyści zachowają chociaż wysoką formę współistnienia, to już będzie bardzo dużo. W świat poszedł jasny przekaz – w Polsce, opozycja przejęła władzę, w jednej z izb Parlamentu. Jeżeli ktoś będzie mówić, że nie ma u nas demokracji, niech się dwa razy zastanowi o jaki kontekstu mu chodzi. Nic lepiej nie legitymizuje Dobrej Zmiany, niż opozycja rządząca w Senacie.

Jaka będzie przyszłość Polski pod rządami Dobrej Zmiany, zobaczymy już w najbliższym czasie, bo czeka nas nowa odsłona Parlamentu oraz wielki wyścig w wyborach prezydenckich. Warto to obserwować i KONIECZNIE należy podchodzić do tego, co będziemy widzieli – bez emocji. Proszę pamiętać – na podziale, możemy TYLKO STRACIĆ.

Podsumowanie

Od Międzywojnia do Dobrej zmiany to łącznie już 101 lat z przerwami dla naszej niepodległości. Generalnie w dużej części zmarnowaliśmy ten okres, decyduje tutaj ludobójcza transformacja ustrojowa z początku lat 90-tych. Najpierw zresetowała nas ludobójcza okupacja niemiecka, potem zmarnowaliśmy wypracowane w krwi i pocie dziedzictwo naszej ludowej Ojczyzny, obecnie urządzamy gospodarkę i życie społeczne – zorientowane na bycie półkolonią dla Zachodu, który jakoś szczególnie nas nie potrzebuje… A jeszcze nie tak dawno, więcej niż połowa jabłek na moskiewskich bazarach, to były polskie jabłka…

21 komentarzy do “11 listopada po raz 101 czyli od Międzywojnia do Dobrej Zmiany (cz.3)

 • 13 listopada 2019 o 04:41
  Permalink

  Mocne podsumowanie doskonałego cyklu

  Odpowiedz
 • 13 listopada 2019 o 04:52
  Permalink

  Doskonałe!

  Nie ma co komentować.

  Wzorzec opisu stanu ujętego w tytule.

  Teraz tylko czekać na Nobla.

  Amen!

  Odpowiedz
 • 13 listopada 2019 o 05:10
  Permalink

  Oto esencja naszej sytuacji

  Nikt nie zauważył, że Zachód pożyczył nam w latach 70-tych bardzo dużo pieniędzy, potem nałożył na nas sankcje i nie mogliśmy brać udziału w międzynarodowej wymianie gospodarczej, w między czasie przeprowadzono w kraju wielki bunt społeczny i po zmianie władzy – przekazano Zachodowi majątek, zbudowany z jego kredytów – poniżej wartości tych kredytów, a zadłużenie pozostało. Do spłacenia dla wynędzniałych i często głodnych (Kuroniówki smak!), mieszkańców PGR-ów, czy wyrzuconych na bruk pracowników złomowanych kombinatów.

  Odpowiedz
 • 13 listopada 2019 o 09:27
  Permalink

  Faktycznie doskonała ocena transformacji. Ale proszę nie zapominać, że prawica brała w tym udział, także obecna dobra zmiana.
  Tak więc opinia: “Największą zasługą ludzi związanych z prawicą było to, że jednak odważyli się o tej wielkiej niesprawiedliwości głośno powiedzieć.” – nie jest do końca prawdziwa. Uważam, że prawica dopiero wtedy otworzyła oczy i chcąc nie chcąc musiała coś zrobić, aby uzyskać władzę. A to był sposób na uzyskanie władzy, dzięki wpuszczeniu ludzi w biedę i zniszczenie potencjału naszej gospodarki w okresie transformacji i wcześniej na styropianie przeciwko PRL.

  Ludzie dobrej zmiany z prezesem na czele mają na sumieniu to wszystko i nic ich nie rozgrzeszy. Hipokryzja nie przejdzie. Polacy nabywają świadomości i tego nie zapomną styropianowi i klerowi. Jeszcze jedno pokolenie i będziemy mieli rozliczenia, będzie płacz i lament, dla wielu będzie to trudne do zniesienia, bo życie powie sprawdzam, a zachodni okupanci nie będą chcieli ustąpić. Wiele medali zostanie zabranych a ulice zmienią nazwy.

  Odpowiedz
 • 13 listopada 2019 o 10:37
  Permalink

  To jest najciekawszy wymiar ,,rekonstrukcji,, rządu. Dzięki niej będziemy się mogli przekonać, czy Morawiecki faktycznie jest ekonomicznym geniuszem Karpat, jakiego nasz region Europy nie widział od dawna, czy też jest tylko niedojrzałym chłopcem zakochanym bez pamięci w Kaczyńskim.
  Zwycięzcy muszą się przecież nachapać, PiS nie jest tu pierwsze. Problem w tym, że po nachapaniu się nawet zwycięzcy powinni jednak wziąć się kiedyś do pracy.
  Obecna czystka czystki, stoczyła polską gospodarkę w przepaść…
  PIS zachowuje się jak ten baca z dowcipu, który piłuje gałąź, na której siedzi. Nie zważa na głos przechodzącego turysty: „Baco, spadniecie”. A kiedy już spadnie, będzie się dziwić: „Prorok jakiś czy co?”
  Pytanie jak długo będzie się kręciło to finansowe perpetuum mobile PIS… czy wystarczy kasy do KOLEJNYCH WYBORÓW.

  Czy jest jakaś szansa na ocknięcie się Polaków z letargu? Czy małpa zrozumie podstęp z bananami i je odrzuci? Czas pokaże!

  Odpowiedz
 • 13 listopada 2019 o 10:50
  Permalink

  Symbolem klęski i utraty fundamentów gospodarczych istnienia państwa jest uznawany dalej za opatrznościowego męża stanu, cyniczny zdrajca, Leszek Bvbbbbbbbz, zwany profesorem. Odegrał rolę płatnego słupa w rękach amerykańsko żydowskiej finansjery i służb specjalnych tychże państw. Z w miarę zamożnego i dobrze zorganizowanego kraju staliśmy się kolonią, z obsługą komunalną na rzecz nisko płatnych niewolników i obcego kapitału, który ogromne zyski transferuje do rajów podatkowych. Pełniąc jednocześnie rolę płatnego psa szczekającego na najbliższych sąsiadów.

  Odpowiedz
 • 13 listopada 2019 o 13:37
  Permalink

  Ja się z paroma rzeczami nie zgadzam, ale gówniarz jestem więc mogę się mylić, a skoro mylę… proszę poprawić:

  Skoro autor artykułu opisuje złodziejską transformację ustroju w tle z PPP, to po co dokonywać tu podziału na okresy? Czy tamta elita rabująca państwo polskie to zupełnie inna elita obecna? Różna jest dla PO i różna dla PiS, SLD, czy PSL? Przecież to są ci sami rabusie którzy rządzą dziś i rządzili w 2000 roku.

  I jaka do cholery ELITA? Jak z łomami, siekierami, widłami i kosami zdobywali zakłady przemysłowe.
  Ja zawsze mawiam, że jak chama ubierzemy w garnitur, to to ciągle będzie cham tyle, że w garniturze.
  Można, owszem, pokusić się o stwierdzenie, że paru z nich tylko trochę było chamami i łobuzami i odrobili lekcję, jednak i oni dziś nie chcą o tym pamiętać. Jakąś tam klasę w sobie wyrobili, niemniej państwo obrabowane.

  Zresztą sam autor artykułu przyznaje:

  „Co ciekawe, usłużne media mainstreamowe milczą na ten temat i to nie będzie podniesione! No, a czyje są media? Przecież wiadomo, system jest domknięty i nie da się wychylić, żeby nie zostać „oszołomem”, „ruskim agentem” lub być oskarżonym o stosowanie „mowy nienawiści”, ksenofobię itd.”

  …chciałoby się zapytać: „…a media narodowe nie milczą?” Rozumiem, że jesteśmy bombardowani informacjami w TVP INFO, nt. rabunku dorobku PRL? o łajdackim Porozumieniu Centrum, o wyrzuceniu za granicę zdolnych ludzi i ściągnięciu tu z drugiego kierunku analfabetów i zacofanych budowlańców reperujących rury w ścianach budynków taśmą klejącą? o obniżeniu jakości edukacji, o zlikwidowaniu wojska, wywiezieniu tejemnic narodowych, państwowych i przede wszystkim strategicznych, rozumiem, że TVP informuje jak to zawalamy szyby kopalniane i wysadzamy dolne pokłady w celu zburzenia wyższych?

  Przecież ta ELITA śmiała się z zadłużenia 20 mld$ a dziś uważa dług 5 bln zł za KORZYŚĆ dla pokoleń. No to, tamten dług był be, a ten jest cacy tak?

  Ja oczywiście podaję przykłady efektów działań tzw elit, efekty osiągnięte juz po latach, ale jakie to ma znaczenie? Żadne. To jest jedna sitwa, zasilająca kobzy czarnych sukienek, rozpasających ich nie tylko żarciem, co władzą. Władza, tak chwalona w tym artykule, ośmieszająca siebie i nas na polach dosłownie wszystkich i w każdym aspekcie.

  Wczoraj liczyłem, ilu z parlamentarzystów w nowym rozdaniu użyło wyrażenia „Tak mi dopomóż Bóg„
  Tylko 100 z nich uwierzyło w swoje zdolności, a nie jakiejś nieudowodnionej sile, której nikt nigdy nie widział. To jest przerażające.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 13 listopada 2019 o 14:03
  Permalink

  Chyba nie ma słów z pozytywnym oddźwiękiem na obronę tego co spotkało
  Polskę i Polaków po 01.01. 1990 r. https://pl.wikipedia.org/wiki/Plan_Balcerowicza
  Proszę mieć na uwadze że istniały poważne programy alternatywne wobec
  ‘ jedynie słusznej” linii b. tow. Balcerowicza i s-ki.
  Postkomuniści pospołu z liberałami “rozdupcyli wszystko”… Tu nie linkujemy. Web j.

  PPP na zawsze kojarzył będę z ustawkami postkomunistów i liberałów ówczesnym “specem od kręcenia lodów’ niejakim Kaczmarkiem (może nazwisko pomyliłem gdyż piszę “z pamięci”) czy Lewandowskim, hmmmm… Lewandowskim. 🙂

  Odpowiedz
 • 13 listopada 2019 o 15:00
  Permalink

  Tyle mamy co mamy, bądź wydaje nam się że (jeszcze) mamy. Złudzenie, iluzja, fatamorgana? I pomyśleć że Chińczycy byli też na “słusznej drodze” w początkach czerwca 1989 r. gdyby co… też mieliby “wolność, demokrację
  prawaczłowiecze itp. gendery zachodniego marksizmu.” 🙂
  Jednak czołgi uzdrowiły chore klimaty…. a jak jest dzisiaj w ChRL?
  …testują auta bez kierowcy, tzn. póki co, kierownik auta jako nadzorca. 🙂
  I rowery, i mundurki z leninówkami a’la Mao, wyszły zupełnie z mody.
  “Życie stało się lepsze, weselsze” złośliwcy i kpiarze wiedza co/kogo cytuję.
  Też w naszej części świata mogło być nieźle… a póki co gorąca korespondencja z państwa środka.
  Jak wygląda moja dzielnica w Chinach – Chiny #364
  https://www.youtube.com/watch?v=NMwOMCGyZ4s&t=948s
  Czy jestem fanem ‘szybkiego skoku”? Raczej nie, lubię “inne” klimaty.
  Mniej cywilizacji czyli nowoczesności…
  “TU NIE LINKUJEMY web joz.” – Poniał 🙂

  Odpowiedz
  • 13 listopada 2019 o 17:49
   Permalink

   NO WIDZISZ OBSERWATOROWY PRZYD…PASIE I TOBIE SIĘ OBERWAŁO OD PSA OGRODNIKA !!!

   Odpowiedz
   • 13 listopada 2019 o 20:27
    Permalink

    Znaczi’t, w dobrym tonie byłoby jednak ‘profilaktycznie”przyp*lić łopatą? 😫

    Odpowiedz
 • 13 listopada 2019 o 17:20
  Permalink

  Polska obecnie jest de facto pod okupacją, tylko propaganda tworzy z młodych Polaków szczęśliwych niewolników. Młodzi nie zdają sobie sprawy co ich w najbliższej przyszłości czeka.
  Czytając zwróciłam uwagę, że nawet część ludzi z solidarności jest wystraszona tym co zmontowali po 1989 roku, tych ostatnich nie żałuję. Młodym proponuję czytajcie historię Polski bez IPN, może się przydać.

  Odpowiedz
 • 13 listopada 2019 o 18:26
  Permalink

  Zgadzam się z tezą główną, rzeczywiście Zachód pozyczył nam kasę a potem nałożył sanckje i równolegle domagał się spłaty długów. To typowa lwia spółka. Wyszliśmy na tym jak Zabłocki na mydle lub gorzej. Mam pytanie do autora i komentatorów – jak wyjść z tego g… w którym tkwimy? Jak do tej pory tylko pan Jarosław Kaczyński zaproponował jakąkolwiek receptę, nie mówię że udaną ale przynajmniej ona istnieje.

  Odpowiedz
  • 13 listopada 2019 o 19:41
   Permalink

   Nie wyjdziemy z tego bez zmiany paradygmatu świadomości społeczeństwa na świecki i egalitarny, a to jest niemożliwe przy dominacji kapitalizmu i kulturze głupoty – vide problemy lewicy w Ameryce Łacińskiej. U nas będzie podobnie, gdyby jakiejś lewicy narodowej zachciało się diametralnie zmienić system, to poczytaj sobie aktualnie co się dzieje w Boliwii. Jak kalkę można przenieść to na polskie warunki, gdzie okupanci już stacjonują i czuwają nad interesami oligarchii.

   A drugiej rewolucji już nie będzie, bo komunistów już nie ma, na szczęście, b0 po co mają tracić życie za lud, który tego nie doceni, tak jak w PRL. Przykład – postawili im Nową Hutę, zapewnili pracę, a oni zamiast żyć nowocześnie i się doskonalić, to Kościół sobie postawili i na modlitwy woleli chodzić niż do osiedlowej świetlicy na dyskusje, spotkania i aktywny twórczy wypoczynek. Taki naród nie zasługuje na wyzwolenie z feudalizmu, dopóki sam nie zmieni swej mentalności i nie wyjdzie z religijnego zaczadzenia. Na temat Nowej Huty i mentalności robotniczej polecam ciekawy artykuł w Przeglądzie nr 17-18 z 2019 roku pt. “Ballada o Nowej Hucie”.

   Prezes nic nie zmieni. To co zaproponował to tylko respirator ekonomiczny dla ożywienia gospodarki, to nie uratuje Polski przed okupacją ekonomiczną, co najwyżej uczyni trochę bardziej znośnym życie biednych prekariuszy. Chwała mu i za to, ale to tylko dziurawa szalupa pozwalająca odciągnąć w czasie czas zatopienia. Radykalnych reform nie będzie, bo przecież bogatym nie zabiorą, fabryk nie znacjonalizują, zresztą chyba zresztą nawet nie ma już czego nacjonalizować. Przedsiębiorstw też nie pobudują bo nie mają za co, poza tym UE nie pozwoli na konkurencyjne zakłady dla Niemców czy Francuzów. Jednym słowem na nic więcej oligarchia czuwająca i mająca w posiadaniu naszą gospodarkę nie pozwoli. Zresztą premier Morawiecki robiąc przeciek w swojej wypowiedzi, że nic nie możemy bo jesteśmy w posiadaniu kogoś z zagranicy, w zasadzie usprawiedliwiał się ze swojej bezsilności. Myślę że doskonale zdają sobie sprawę z tragedii jaka nas spotkała tylko nie mogą oficjalnie tego powiedzieć, bo natychmiast straciliby władzę, bo sami też brali udział w tym rozwalaniu gospodarki naiwnie licząc, że rynek zapewni dobrobyt Polakom.

   Radziłbym się przyzwyczajać do obecnego stanu trwania pod taką swoista okupacją i nabywać nowej świadomości, nie dać się wykorzystać jako mięso armatnie. Dopóki zachód się nie zawali z bezsilności, nie wyjdziemy z tego. Należy natomiast ratować naszą kulturę i pomagać sobie wzajemnie w przetrwaniu. Chłopi pańszczyźniani też przetrwali dzięki zachowaniu swojej polskości, dzięki nim nie straciliśmy polskiej mowy i kultury. Poczekamy na prekariacie, aż się kiedyś kapitaliści wezmą za łby i “powybijają” w ramach walki konkurencyjnej, ważne żeby nie służyć im w tym jako najemnicy.
   Obym się mylił w tej predykcji o rzeczywistości.

   Odpowiedz
  • 13 listopada 2019 o 20:20
   Permalink

   Tak TO działa, na konkretnym przykładzie …szutka.
   Приходит русский ‘к ескимосу”просить в долг рубль, ‘ескимос” ему и говорит:
   ‘Хорошо, я дам тебе рубль, но ты должен что-то под залог оставить’
   ‘Да нет у меня ничего, что оставить-то?’
   ‘Да хотя бы топор’
   ‘Ладно, бери’
   ‘Слушай’-говорит “ескимос”-‘мне ведь невыгодно тебе просто так рубль давать,
   давай, ты мне через год два рубля отдашь?’
   ‘Хорошо’-отвечает русский. Взял он рубль, собтрается уходить.
   ‘ескимос” его останавливает:’Да, но ведь тебе сложно будет через год мне
   два рубля отдавать, ты мне сейчас рубль сразу отдай, тогда через год
   тебе будет легче’
   И правда, подумал русский и отдал обратно рубль “ескимосу”.
   Выходит он от “ескимосa” и думает:’Интересно, топора нет, рубля нет и еще
   рубль остался должен, и вроде все правильно!!!’.
   Весь принцип банковской системы в одном анекдоте. !!
   Zasłyszane w ‘ru-necie”, zapewniam nie na stronach:https://pl.wikipedia.org/wiki/Czarna_Sotnia do których polityki
   nb. – ‘nic nie mam”.

   Odpowiedz
 • 13 listopada 2019 o 19:07
  Permalink

  Z tego g… moim zdaniem na razie wyjść się nie da. Przyjdzie jednak odpowiednia pora.

  Odpowiedz
 • 13 listopada 2019 o 19:21
  Permalink

  Zachód pożyczał Polsce kasę, która była wydawana na urbanizację. W zamian zachód miał kupować produkty wytwarzane w Polsce , jednak jak to zachód zmienił zdanie. Podobną sytuację mamy obecnie.

  Odpowiedz
 • 13 listopada 2019 o 23:00
  Permalink

  Większość zagranicznych kredytów, Gierek przeznaczył na inwestycje produkcyjne, mające się samofinansować.

  Obecnie, większość kredytów i dotacji unijnych, konsumują inwestycje które z założenia są deficytowe.
  Kostka Bauma, renowacja kamienic, szkolenia, Aguaparki, mają ujemną stopę zwrotu.
  Podnoszą oczywiście jakość życia, wizualny obraz, ale za kilka lat z braku konserwacji, podzielą losy nietrafionych inwestycji.
  I pętla długu się zaciśnie……
  Potem, wystarczy podnieść oprocentowanie kredytów zagranicznych i zaatakować kurs wymiany złotego, by wydrenować Polskę.

  Pytanie, czy mozna wyjść nie trzaskając drzwiami z tego układu zależności?
  Jedynie po cichutku, zmieniając strukturę polskiego długu, własności kluczowych działów gospodarki.
  Przejąć banki, ubezpieczenia, koncerny surowcowe.
  I reformować polski system prawny, pod kątem POLSKICH interesów.
  I ten ostatni punkt może być niewykonalny……

  Po raz kolejny z przykrością stwierdzam, że Glapiński i Morawiecki akurat w tym kierunku robią sporo. Zdają się rozumieć KRYTYCZNE punkty systemu w jaki wpakowali nas Styropianowcy.
  Z najwyższym obrzydzeniem, ale robią słusznie- wypada stwierdzić obiektywnie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.