10 rzeczy które może zrobić każdy, żeby nasz kraj był trochę lepszy

Nie ma sensu dywagować o narodowych wadach, przywarach i ograniczeniach. Zawsze w przypadku takich rozważań popada się w stereotypy i ograniczenia wynikające z postrzegania rzeczywistości. Poza tym błąd w osądzie, to standardowy błąd poznawczy – albowiem nigdy znając kilka jednostek nie można bez dokładnych badań statystycznych wyrabiać sobie sądu o grupie. To się nie sprawdza, jest szkodliwe i sprowadza się jedynie do zapełniania arkuszy niepotrzebnymi danymi. Prawdziwe poznanie społeczeństwa dokonuje się poprzez partycypowanie w jego życiu codziennym na różnych poziomach jego funkcjonowania.

W przypadku naszego społeczeństwa doskonale sprawdza się powiedzenie „gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania”, mamy liczne wady, których najczęściej sobie w ogóle nie uświadamiamy. Drobiazgi w wydaniu jednostek urastają do rangi problemów zbiorowości, a w wymiarze ogólnonarodowym bywają kłopotami rangi państwowej. Wielu Polaków pełnych uczuć patriotycznych chce naprawiać swój kraj, myśląc o sprawach ważnych i wielkich – a zapomina o sobie i o tym, w jaki sposób może poprawić własne życie – tak, żeby zmienić na bardziej pozytywne swoje własne otoczenie. Często drobna zmiana w rzeczywistości mikro, zwielokrotniona i mająca wpływ na styl życia milionów ludzi może przyczynić się do drastycznej przemiany rzeczywistości makro na lepszą. W istocie wszystko zależy od nas samych, od tego co przekazują nam rodzice, jak wychowuje nas szkoła – jakimi wzorcami nasiąkamy i w jaki sposób uczymy się odnosić do najbliższych.

Niezwykle trudno jest dać wskazówki uniwersalne, dotyczące postępowania w życiu codziennym, zwłaszcza tak trudnemu w zarządzaniu i odpornemu na wszelkie zmiany społeczeństwu jak nasze.

Teoretycznie wystarczy Dekalog, uniwersalność praw tam wskazanych jest ponadczasowa i nie podlega żadnej dyskusji, jednakże to dla nas jak okazuje się za mało, – ponieważ mamy wady na tyle uniwersalne, że „zwykłe” przykazania już nie wystarczają. Dlatego też potrzebne są nakazy właściwego zachowania – obowiązujące szanujących siebie i swój kraj Polaków.

Spróbujmy hipotetycznie się przymierzyć do takiej listy wskazań pożądanego zachowania o charakterze uniwersalnym:

Wskazanie 1

Nie narzekaj na rzeczywistość, zmieniaj ją kreatywnie na tyle na ile jesteś w stanie.

– ponieważ narzekanie to przyznanie się do słabości i bezsilności. Jeżeli coś ci się nie podoba, to mów o tym głośno – nie bój się otoczenia, co najwyżej uciekną lub będą chcieli zrobić z ciebie wroga, ale inaczej nie da walczyć się o swoją rację. Kiedyś musisz powiedzieć stop.

 

Wskazanie 2

Wszystko, co robisz planuj z wyprzedzeniem. Musisz mieć plan nie tylko do litery „c” ale do „z”.

– planowanie to nasza największa narodowa słabość. Ile osób z rozmysłem wybrało studia? Ile przypadkowo? Życie da się zaplanować i ułożyć tak jak byśmy chcieli, zdolność do osiągania własnych celów to wynik posiadanych aspiracji.

 

Wskazanie 3

Oszczędzaj 10% swoich dochodów z tego połowę wpłacaj na nienaruszalny fundusz na „czarną godzinę” a drugą połowę możesz wydać najwcześniej za 12 miesięcy.

– Polacy nie mają żadnych oszczędności, dominująca większość społeczeństwa jest przerażająco biedna i uzależniona od „szefa”, musisz oszczędzać – mieć zasoby umożliwiające roczne funkcjonowanie bez pracy – dopiero wówczas będziesz wolnym człowiekiem.

 

Wskazanie 4

Jeżeli jesteś mężczyzną – postaraj się zrozumieć, że kobiety to ludzie – myślą tak samo jak ty i mają dokładnie takie same prawa; jeżeli jesteś kobietą postaraj się zrozumieć, że mężczyźni też mają uczucia a nie tylko portfele.

– walka płci dotarła także do naszego kraju, Polki ciągle są najlepszym dobrem eksportowym naszej ojczyzny – doskonale o tym wiedzą, zwłaszcza w obliczu bezradności mężczyzn. Wzajemne zrozumienie i szacunek to podstawa budowy związku, a związek kobiety i mężczyzny jest najbardziej pożądanym typem związku z punktu widzenia interesów państwa.

 

Wskazanie 5

Prawo może i nie jest doskonałe, ale jest i gwarantuje jako taki porządek. Postaraj się szanować własność i przestrzegać w pełni chociaż kodeksu drogowego.

– niestety aparat sprawiedliwości nie jest doskonały, jednakże sami sobie zgotowaliśmy ten los. Zawsze mieliśmy w niepoważaniu prawo, systemowo! Dlatego koniecznie trzeba szanować własność i warto przestrzegać, chociaż jednego kodeksu w całości – wybierzmy kodeks drogowy – to najpraktyczniejsze prawo w naszym kraju. Reszta się jakoś ułoży.

 

Wskazanie 6

Twój sąsiad nie jest Twoim wrogiem. Musisz znać jego imię i nazwisko, datę urodzin jego i żony oraz numer telefonu domowego i komórkowego.

– Znasz nazwisko sąsiada? Wiesz kim on jest? Na kim chciałbyś polegać w momencie wojny lub katastrofy? Zastanów się nad tym – zwłaszcza mieszkańcu miasta.

 

Wskazanie 7

Zawsze żądaj paragonu i kasuj bilet w komunikacji miejskiej. Inaczej popierasz złodziejstwo.

– niestety podatki trzeba płacić, trzeba się pogodzić z tym, że mogą być tylko wyższe.

 

Wskazanie 8

Segreguj śmieci, i nie śmieć na ulicach! Gromadź niebezpieczne odpadki – baterie, żarówki i inne można z powodzeniem oddać raz w roku do odpowiedniego punktu odbioru.

– dbałość o środowisko naturalne to wyraz roztropności i oszczędności.

 

Wskazanie 9

Uśmiechaj się do innych, im też jest ciężko.

– Uśmiech nic nie kosztuje, aczkolwiek niezwykle o niego trudno w narodzie, w którym uśmiechający się człowiek „śmieje się jak głupi do sera”.

 

Wskazanie 10

Bez względu na nonsensy życia codziennego, trudności i kłopoty, drożyznę, brak perspektyw i pogodę kochaj ten kraj, bo łatwo możemy go stracić a wtedy będzie ci jeszcze gorzej.

– Obejrzyj wystawę o Pawiaku, poczytaj o Palmirach, Katyniu, czy chciałbyś, żeby przedstawiciel obcej władzy – pochodzącej z innego państwa wieszał Twoją żonę za żebro na rzeźniczym haku w jakiejś ponurej piwnicy i pozwalał jej wykrwawić się jak świni? Czy chciałbyś pewnego poranka zostać złapany na ulicy jak jedziesz do pracy – mieć zapchane usta gipsem a dłonie związane z tyłu ciała drutem kolczastym – i pojechać tak na egzekucje? Czy chciałbyś dostać strzał głowy nad dołem pełnym trupów? Czy chciałbyś być wykastrowany/ana – albowiem, jako podczłowiek nie masz prawa do rozmnażania się? Odpowiedz sobie na te pytania. Wyciągnij lekcję z historii.

Reasumując, powyższe 10 wskazań widać, że to w zasadzie nic wielkiego. To drobiazgi dotyczące naszego codziennego życia. Jednakże nawet po bardzo powierzchownym zastanowieniu się dociekliwy czytelnik dostrzeże, że każde, z tych wskazań w istocie dotyczy spraw zasadniczych – pierwotnych i państwotwórczych, decydujących o tym, czy w ogóle można mówić o wspólnocie, budowie i tworzeniu czegoś większego, zwłaszcza tak niemodnego jak naród!

12 myśli na temat “10 rzeczy które może zrobić każdy, żeby nasz kraj był trochę lepszy

 • 10 kwietnia 2012 o 18:02
  Permalink

  Rewelacja.Da sie jakos “przemycic” i umiescic w widocznym miejscu w Sejmie, najlepiej nieusuwalnie i tak zeby bylo widac z mownicy wyraznie.
  Co do pogody to w Polsce jest rewelacyjna, aczkolwiek zdac sobie z tego sprawe mozna bedac tam gdzie jest gorzej pod tym wzgledem – na przyklad w Holandii.

  Odpowiedz
 • 11 kwietnia 2012 o 17:12
  Permalink

  Bardzo dobry i SŁUSZNY tekst.
  Gratulacje!

  Odpowiedz
 • 17 kwietnia 2012 o 08:49
  Permalink

  Bardzo mądre, szkoda że nas tego w szkole nie nauczyli. Wydrukowałem i zamieściłem nad biurkiem.

  Odpowiedz
 • 18 kwietnia 2012 o 10:04
  Permalink

  Zwłaszcza wskazanie 10 jest wymowne, ale każda z tych wskazówek jest doskonała. One powinny być w Konstytucji.

  Odpowiedz
 • 22 kwietnia 2012 o 17:54
  Permalink

  W kraju źle rządzonym nie wypada być uśmiechniętym

  Odpowiedz
 • 23 kwietnia 2012 o 17:58
  Permalink

  Dobre, faktycznie dobre! Wydrukowałem rozdam kolegom i koleżankom na uczelni

  Odpowiedz
 • 21 września 2012 o 19:08
  Permalink

  Fajne wskazówki, powinno się je rozdawać polakom zaraz to kopcnę na fejsa

  Odpowiedz
 • 22 września 2012 o 02:36
  Permalink

  Autora tekstu może i stać na oszczędzanie co miesiąc 10% wypłaty, ale ja niestety musiałbym zarabiać o jakieś 150% więcej niż w tej chwili aby móc sobie na to pozwolić. Na ekranie monitora wszystko fajnie wygląda.

  Odpowiedz
 • 15 listopada 2012 o 21:38
  Permalink

  No cóż,nic dodać nic ująć,dobre a nawet dużo,dużo więcej. Moim zdaniem przełożę to,punkt po punkcie w praktyce.pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 11 kwietnia 2013 o 21:10
  Permalink

  -Wskazanie 2 w/g autora życie da się zaplanować, ja natomiast uważam, że życiem rządzi przypadek.Oczywiście należy zadbać choćby o wykształcenie ponieważ wówczas mam świadomość jaka jest rzeczywistość.
  -Wskazanie 3. Ponad 70% społeczeństwa w Polsce nie stać na oszczędzanie, zwyczajnie żyją z dnia na dzień.
  -Natomiast segreguję śmieci, w miarę możliwości staram się pomagać osobom zagubionym, uśmiecham się do innych, nawet do sąsiada, który wręcz nałogowo pisze donosy, prawdopodobnie ma takie hobby zatem odnoszę się do jego zamiłowań ze zrozumieniem. Dziękuję autorowi za dobre rady.

  Odpowiedz
 • 14 kwietnia 2013 o 08:17
  Permalink

  “niestety podatki trzeba płacić, trzeba się pogodzić z tym, że mogą być tylko wyższe”

  Nie,nie i jeszcze raz nie.Nie muszą być wyższe.Powinny być dużo niższe i racjonalniej wydawane.Postawa:płać i nie krytykuj,siedź cicho,nie protestuj,nie pytaj,nie kontroluj-to wymarzona postawa pseudoobywatelska dla wszystkich polityków i urzędników żyjących z tych podatków.Mamy byc bierni,bo “podatki trzeba płacić” a władza sobie potem z tych podatków powypłaca nagrody i premie za nicnierobienie? Mamy potulnie płacić wyższe ceny za bilety komunikacji miejskiej w Warszawie,a tymczasem Zarząd tejże komunikacji zwiększył zatrudnienie urzędników z 350 do ponad 700 osób,planuje pociąć istniejące linie i drastycznie zmniejszyć częstotliwość kursowania?
  Może autor powinien napisać wprost:płać podatki bo od tego jesteś i nie protestuj,bo władza wie lepiej?

  Odpowiedz
  • 14 kwietnia 2013 o 10:01
   Permalink

   Zbyt płytko pan/i analizuje. W naszych realiach tu i teraz niestety mogą być tylko wyższe. Gdyby się udało zmienić paradygmat funkcjonowania państwa – to owszem może być tak jak pan/i mówi, ale niestety w naszych teraźniejszych realiach nie da się tego zmienić i musimy się z tym pogodzić.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.