Warsaw Whore – ostateczny upadek kultury w wersji American way of life

20 października 2013 04:05 komentarzy: 3 Autor:  A • A • A

Dramat. W zasadzie na tym opisie powinniśmy zakończyć jakiekolwiek podsumowanie nowego fenomenu kulturowego, który przywędrował do nas zza wielkiej wody jako przeszczep obecnej w Polsce od lat telewizji robiącej ludziom gnojówkę z kory mózgowej. Tym razem jednak skala szokującego dramatu przekracza możliwości percepcyjne zdroworozsądkowo myślącej części społeczeństwa, w zasadzie poza tym że chodzi o pajacowanie i robienie z siebie celebrytów to nie wiadomo o co chodzi.

Przede wszystkim liczy się forma, opakowanie i sposób wyrażania się – ciałem, gestami, ubiorem, fryzurą, ewentualnie odrobinę słowami. Tu się kończy cywilizacja, tutaj zaczyna się kreowanie i afirmowanie wzorców postaw nowego typu – nie mających żadnej społecznej ani prywatnej wartości – promocja pustki i próżni, ocierająca się o afirmację alkoholizmu, wolnej miłości, metroseksualizmu i pełnego braku myślenia o tym co będzie jutro. Liczy się „impreza”, która trwa, wszystko inne nie ma znaczenia.

Swoją drogą to trzeba mieć bardzo dużo tupetu, żeby w sposób tak nachalny jak w programach typu Warsaw Whore lansować pustkę, nicość i bylejakość. Przecież świat i nasza cywilizacja musi opierać się na jakichś minimalnych wartościach, nie może to być wyśmiewanie sztucznie afirmowanych celebrytów, albowiem do tego w sumie sprowadza się sama idea tego typu propagandy realizowanej nie wiadomo na czyją rzecz.

Jest zrozumiałym, że American way of life rządzi się swoimi prawami i musimy nieco blichtru i pop-kultury dopuścić do naszej przestrzeni, jednakże gdzieś musi być granica – jakiś filtr kulturowy nie pozwalający na promowanie pustki i wzorców kulturowych afirmujących postawy rozkładające życie młodych ludzi – czyniące ich bezużytecznymi biorcami i konsumentami – oczywiście bez dochodów i możliwości kreatywnego zarabiania. No chyba, że imprezowanie i okoliczności z takim trybem życia związane uznajemy za sposób zarobkowania, jednakże to wymaga jeszcze utraty szacunku do samego siebie, albo przynajmniej dużego marginesu odporności na szlam i kicz.

Z drugiej jednak strony tego typu przedsięwzięcia jak soczewki skupiają jedne z najsłabszych elementów naszej kultury i bylejakości wzorców odniesienia w naszym społeczeństwie. Czy my naprawdę upadliśmy tak nisko? Czy marzeniem przeciętnej polskiej 20-latki jest wypinanie się na imprezach, gdzie wlewa w siebie olbrzymie ilości alkoholu? Zresztą jeżeli młodzi ludzie do takiego poziomu głupoty są w stanie sami się przyznać dla sławy – to aż strach pomyśleć co mogą tak naprawdę robić w realu? Nie ukrywajmy przed sobą oczywistych faktów – zawsze rzeczywistość jest ciekawsza niż to sobie wyobrażamy.

Obserwując tych młodych ludzi – nie można mieć do nich pretensji o to, że są tacy jacy są, ale należy się zastanowić co spowodowało, że takie wzorce jakie lansują uważają za wartościowe i warte pokazania. Można zapytać o to kto i jak ich wychował, rolę szkoły, poszczególnych lekcji? Rodzinę? Chociaż to wiadomo zawsze jest sprawa bardzo delikatna. W każdym bądź razie jak to się stało że grupa młodych ludzi mających całe życie przed sobą – wybrała taką, a nie inną formułę przedstawienia się w naszej rzeczywistości?

O szkodliwości wzorców można rozważać i debatować w nieskończoność. Jednakże to tutaj to nie jest przypadek, to ma reżysera, producentów, kierowników produkcji – scenarzystów itd. Cała produkcja telewizyjna nastawiona na wykreowanie nowego produktu medialnego jakim ma być Warsaw Whore – ma tylko jeden cel – zarobić pieniądze, dlatego wszystko jest bardzo sprytne i wyrafinowane, dostosowane do potrzeb targetowanych odbiorców, którzy nawet jak będą wyśmiewać nowych celebrytów, to w swojej świadomości pozostawią sobie nowe wyświetlane w telewizji wzorce.

Warsaw Whore to dowód na ostateczny upadek kultury, przynajmniej tej tworzonej przez ludzi – cała nadzieja jest jeszcze w maszynach, komputer można nauczyć malować, komponować, być może przyszłość rozwoju cywilizacji człowieka należy do maszyn? No bo na pewno nie może należeć do ludzi, którzy za swój cel uważają lansowanie się poprzez wyrażanie pustki.

Docelowo trzeba pomyśleć o uprawnieniach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, uprawniającej do jakiejś formuły systemowej cenzury, mającej na celu poprzez system przymusowych oznaczeń – informować widzów z czym mają do czynienia. Każdy program telewizyjny w polskich mediach powinien być w jakiś sposób oznaczany, nie tylko czerwonym symbolem oznaczającym treści drastyczne lub dla dorosłych, ale przede wszystkim jakimś stylizowanym symbolem głupoty oznaczającym marnowanie czasu w trakcie oglądania programu. Byłoby to bardzo przydatne dla wielu, a na pewno dla rodziców.

No to teraz poczekajmy, aż koszulki, kubki, tapety na komórkę i innego rodzaju śmieci – stylizowane na gadżety Warsaw Whore zaleją naszą przestrzeń publiczną. I pomyśleć, że to wszystko jest oparte na niedoścignionych wzorcach, a nawet za pewne licencji od Wielkiego Brata zza wielkiej wody…


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 3

 • Wszystko upada.
  Pamiętam, jak upadało Imperium Rzymskie – towarzyszyła temu rozwiązłość.
  Nie idźmy ta drogą!

 • Już aktor Nowicki powiedział, nie pamiętam 1-2-3 lata wstecz, że jak chodzi o kulturę to niestety „Nastały mroczne czasy,braci Mroczków”, a ja się z tym zgadzam.

 • Polska nie jest pierwsza, anni ostatnia, ale nie załamywałbym rąk. W Kanadzie ten proces zauważył sporo lat temu wybitny kanadyjski pisarz John Robert Colombo pisząc: „Kanada mogłaby się cieszyć brytyjskim rządem, francuską kulturą i amerykańskim „know-how”, a skończyła na francuskim rządzie, brytyjskim „know-how” i amerykańskiej kulturze”.

  Polska jest w dobrym towarzystwie. Lepsze to, niż rosyjska kleptokracja i pijaństwo na umór, czego rezultatem jest podad 10-letnia różnica średniej długości życia mężczyzn (62 do 64 lat według różnych źródeł) i kobiet (73 do 75 lat według tych samych, rosyjskich rządowych źródeł).

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Other News

 • Ogólna Technologia Szafki kablowe

  Szafki kablowe

  W pierwszym moim felietonie wspomniałem o malowaniu szafek. Jeżeli ktoś czekał na to opowiadanie, w końcu się doczekał! Ale muszę zacząć od wprowadzenia. Czyli upalnego, pustynnego klimatu z temperaturami dochodzącymi do 49 stopni. Co prawda na naszych termometrach było często powyżej 50 stopni. Ale wszystkie „oficjalne” termometry w mieście wyświetlały maksymalnie 49. Plotka głosiła, że podobno jest tutaj takie prawo, które pozwala dać dzień wolny w taki upał. Nie wiem czy takie prawo istotnie było, faktem jest niewątpliwym, iż nigdy […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia W Polsce upada coraz więcej firm usługowych

  W Polsce upada coraz więcej firm usługowych

  Euler Hermes, spółka z Grupy Allianz, na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego zbadała sytuację polskich firm w kontekście bankructw – w sierpniu oficjalnie opublikowano informację o upadłości 62 firm wobec 66 w sierpniu 2013 roku. Opublikowane w sierpniu orzeczenia o upadłości dotyczyły firm mających zsumowany ostatni znany obrót na poziomie ok. 600 milionów złotych a zatrudniały one razem według ostatnich dostępnych danych ok. 1,6 tys. osób. Od początku roku do końca sierpnia opublikowano orzeczenia o upadłości 559 […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Gdyby ludzie nie chcieli głosować na Schetynę świat Tuska byłby idealny

  Gdyby ludzie nie chcieli głosować na Schetynę świat Tuska byłby idealny

  Gdyby ludzie w Platformie Obywatelskiej nie chcieli głosować na pana Grzegorza Schetynę, to prawdopodobnie świat pana Donalda Tuska byłby idealny, ale niestety lub – stety, do tego ideału brakuje stosunkowo wiele. Struktury terenowe – zwykli członkowie Platformy Obywatelskiej bywają zdegustowani. Z wywiadu uczestniczącego przeprowadzonego na kilkunastu przedstawicielach tejże partii w dwóch województwach, – co z pewnością nie jest próbą, ale jedynie sygnałem – można wywnioskować, że nie tego oczekiwali w kwestii następstwa. Przede wszystkim liczą się rzeczywiste autorytety, ludzie którzy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy czarny scenariusz terrorystycznej prowokacji w Polsce jest możliwy? /political fiction/

  Czy czarny scenariusz terrorystycznej prowokacji w Polsce jest możliwy? /political fiction/

  Żyjemy w trudnych czasach, nasze państwo znajduje się w stanie instytucjonalnego nieuporządkowania, o czym świadczą sami ministrowie – chyba każdy Polak zna teorię o księstwach udzielnych i o kupie kamieni. Niestety jest w tym bardzo wiele prawdy, pewne struktury nie działają tak jak powinny działać i nic się na to nie poradzi, ponieważ nie jest możliwa sanacja państwa, w którym ustępujący premier namaszcza swoją następczynie wbrew, nawet własnemu otoczeniu. To nie jest nawet monarchia, to coś pod względem ustrojowym korzystającego […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Zachód w swojej retoryce „miota się” w pluciu na Rosję!

  Zachód w swojej retoryce „miota się” w pluciu na Rosję!

  Bezsilność Zachodu wobec wojny wywołanej przez nowych władców Kijowa z własnym narodem osiągnęła chyba zenit. Powstańcy po przegrupowaniu się pokonali i rozbili wojska, grupy i bandy zbrojne walczące przeciwko nim. Pojawiają się hasła o marszu na Mariupol, a nawet Odessę, celem wyzwolenia wszystkich ziem Noworosji, pojawiają się hasła o marszu na Kijów, celem obalenia oligarchów, którzy przejęli władzę i skłócili wielki i wspaniały Naród – JEDEN NARÓD. Nowi władcy Ukrainy wyciągają do swoich zachodnich mocodawców ręce po pomoc, a dostają […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Musimy jak najszybciej wejść do Strefy Euro!

  Musimy jak najszybciej wejść do Strefy Euro!

  Zwycięstwo personalne pana Donalda Tuska trzeba umiejętnie zdyskontować. Musimy podjąć decyzje i prowadzić szybkie działania mające na celu wprowadzenie nas do Strefy Euro. Nie ma w tej chwili ważniejszego wyzwania przed naszym krajem, w kontekście wyzwań strategicznych jest to nawet ważniejsze niż wzmocnienie naszej armii. Tylko opracowanie broni masowego rażenia i środków jej przenoszenia miałoby być może większe znaczenie. Jednakże w naszych obecnych możliwościach oddziaływania na wzmocnienie własnego potencjału – nie ma niczego ważniejszego niż Euro. Powody są oczywiste – […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju W kapitalizmie pracujemy po to, żeby zarobił kapitalista a państwo opodatkowało

  W kapitalizmie pracujemy po to, żeby zarobił kapitalista a państwo opodatkowało

  Niestety czasami trzeba nawet najprostsze prawdy sobie przypominać. Współczesne społeczeństwo pełne jest różnych „genderów” i innych gładkich opowieści i myślenia życzeniowego o tym jak to ludzie są równi i jak mają żyć razem, w pokoju, miłości, sprawiedliwości i wzajemnym szacunku. Niestety jednak prawda jest o wiele ciekawsza od najbardziej wymyślnej fikcji, prawdziwy obraz naszego społeczeństwa – od zawsze opierającego się na atawizmie i walce klasowej jest dzisiaj zafałszowany i zasłonięty bzdurnymi pogaduszkami słabeuszy, jednakże w rzeczywistości – kapitalizm na każdym […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Prawica już wie, że ma problem, jak straszyć Tuskiem, którego nie ma?

  Prawica już wie, że ma problem, jak straszyć Tuskiem, którego nie ma?

  Utyskiwania prawicowych popłuczyn medialnych i całkiem poważnych publicystów nie tylko kipią zazdrością (wspaniała cecha Chrześcijan), ale przede wszystkim leją żółć na Donalda Tuska, oskarżając go nawet o to, że nie jest poważnym politykiem, przyjmując fasadowe stanowisko. Zresztą treść tego szczekania nie ma znaczenia, szkoda tylko, że zaśmiecają niegdyś poważną gazetę. Liczy się natomiast to, że po sprowadzeniu tych kalumnii do sytuacji zero-jedynkowej, chyba jednak większość tych szczekaczy wolałaby, żeby pan Donald Tusk pozostał na swoim stanowisku i pięknie przegrał z […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Dobrze, że go nie zestrzelili!

  Dobrze, że go nie zestrzelili!

  Miał szczęście dobry i poczciwy minister Siergiej Szojgu, że go nie zestrzelili nad Polską, jak jego pilot pomylił status lotu i z cywilnego zgłosił wojskowy. W końcu trudno jest sobie wyobrazić bardziej bezsensowny sposób śmierci dla Ministra Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej niż być zestrzelonym radziecką rakietą, z radzieckiego Miga-29. Przecież tak się mogło skończyć, pełen nonsens – bo tutaj proszę państwa nie mogło być przypadku. Inaczej mówiąc – nie ma prawa być żadnego przypadku jeżeli chodzi o tak niesamowicie ważne […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Jak Władimir Putin postrzega Zachód?

  Jak Władimir Putin postrzega Zachód?

  Źródło: Встреча с участниками форума «Селигер-2014»; 29 августа 2014 года Тверская область, Селигер. Source: Фото пресс-службы Президента Российской Федерации http://kremlin.ru To zastanawiające, jak partnersko pan Władimir Putin – Prezydent Federacji Rosyjskiej postrzega Zachód. W niedawnym wystąpieniu na forum studentów [Всероссийский молодёжный форум «Селигер-2014»] transmitowanym przez telewizję państwową, Prezydent wypowiedział cały szereg niesłychanie ciekawych spostrzeżeń, umożliwiających zorientowanie się w jego sposobie myślenia. Otwartości i jasności prezentacji, jak również łatwości w odpowiedzi na pytania – to jest to czego można Rosjanom u ich Prezydenta […]

  Czytaj więcej →