Warsaw Whore – ostateczny upadek kultury w wersji American way of life

20 października 2013 04:05 komentarzy: 3 Autor:  A • A • A

Dramat. W zasadzie na tym opisie powinniśmy zakończyć jakiekolwiek podsumowanie nowego fenomenu kulturowego, który przywędrował do nas zza wielkiej wody jako przeszczep obecnej w Polsce od lat telewizji robiącej ludziom gnojówkę z kory mózgowej. Tym razem jednak skala szokującego dramatu przekracza możliwości percepcyjne zdroworozsądkowo myślącej części społeczeństwa, w zasadzie poza tym że chodzi o pajacowanie i robienie z siebie celebrytów to nie wiadomo o co chodzi.

Przede wszystkim liczy się forma, opakowanie i sposób wyrażania się – ciałem, gestami, ubiorem, fryzurą, ewentualnie odrobinę słowami. Tu się kończy cywilizacja, tutaj zaczyna się kreowanie i afirmowanie wzorców postaw nowego typu – nie mających żadnej społecznej ani prywatnej wartości – promocja pustki i próżni, ocierająca się o afirmację alkoholizmu, wolnej miłości, metroseksualizmu i pełnego braku myślenia o tym co będzie jutro. Liczy się „impreza”, która trwa, wszystko inne nie ma znaczenia.

Swoją drogą to trzeba mieć bardzo dużo tupetu, żeby w sposób tak nachalny jak w programach typu Warsaw Whore lansować pustkę, nicość i bylejakość. Przecież świat i nasza cywilizacja musi opierać się na jakichś minimalnych wartościach, nie może to być wyśmiewanie sztucznie afirmowanych celebrytów, albowiem do tego w sumie sprowadza się sama idea tego typu propagandy realizowanej nie wiadomo na czyją rzecz.

Jest zrozumiałym, że American way of life rządzi się swoimi prawami i musimy nieco blichtru i pop-kultury dopuścić do naszej przestrzeni, jednakże gdzieś musi być granica – jakiś filtr kulturowy nie pozwalający na promowanie pustki i wzorców kulturowych afirmujących postawy rozkładające życie młodych ludzi – czyniące ich bezużytecznymi biorcami i konsumentami – oczywiście bez dochodów i możliwości kreatywnego zarabiania. No chyba, że imprezowanie i okoliczności z takim trybem życia związane uznajemy za sposób zarobkowania, jednakże to wymaga jeszcze utraty szacunku do samego siebie, albo przynajmniej dużego marginesu odporności na szlam i kicz.

Z drugiej jednak strony tego typu przedsięwzięcia jak soczewki skupiają jedne z najsłabszych elementów naszej kultury i bylejakości wzorców odniesienia w naszym społeczeństwie. Czy my naprawdę upadliśmy tak nisko? Czy marzeniem przeciętnej polskiej 20-latki jest wypinanie się na imprezach, gdzie wlewa w siebie olbrzymie ilości alkoholu? Zresztą jeżeli młodzi ludzie do takiego poziomu głupoty są w stanie sami się przyznać dla sławy – to aż strach pomyśleć co mogą tak naprawdę robić w realu? Nie ukrywajmy przed sobą oczywistych faktów – zawsze rzeczywistość jest ciekawsza niż to sobie wyobrażamy.

Obserwując tych młodych ludzi – nie można mieć do nich pretensji o to, że są tacy jacy są, ale należy się zastanowić co spowodowało, że takie wzorce jakie lansują uważają za wartościowe i warte pokazania. Można zapytać o to kto i jak ich wychował, rolę szkoły, poszczególnych lekcji? Rodzinę? Chociaż to wiadomo zawsze jest sprawa bardzo delikatna. W każdym bądź razie jak to się stało że grupa młodych ludzi mających całe życie przed sobą – wybrała taką, a nie inną formułę przedstawienia się w naszej rzeczywistości?

O szkodliwości wzorców można rozważać i debatować w nieskończoność. Jednakże to tutaj to nie jest przypadek, to ma reżysera, producentów, kierowników produkcji – scenarzystów itd. Cała produkcja telewizyjna nastawiona na wykreowanie nowego produktu medialnego jakim ma być Warsaw Whore – ma tylko jeden cel – zarobić pieniądze, dlatego wszystko jest bardzo sprytne i wyrafinowane, dostosowane do potrzeb targetowanych odbiorców, którzy nawet jak będą wyśmiewać nowych celebrytów, to w swojej świadomości pozostawią sobie nowe wyświetlane w telewizji wzorce.

Warsaw Whore to dowód na ostateczny upadek kultury, przynajmniej tej tworzonej przez ludzi – cała nadzieja jest jeszcze w maszynach, komputer można nauczyć malować, komponować, być może przyszłość rozwoju cywilizacji człowieka należy do maszyn? No bo na pewno nie może należeć do ludzi, którzy za swój cel uważają lansowanie się poprzez wyrażanie pustki.

Docelowo trzeba pomyśleć o uprawnieniach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, uprawniającej do jakiejś formuły systemowej cenzury, mającej na celu poprzez system przymusowych oznaczeń – informować widzów z czym mają do czynienia. Każdy program telewizyjny w polskich mediach powinien być w jakiś sposób oznaczany, nie tylko czerwonym symbolem oznaczającym treści drastyczne lub dla dorosłych, ale przede wszystkim jakimś stylizowanym symbolem głupoty oznaczającym marnowanie czasu w trakcie oglądania programu. Byłoby to bardzo przydatne dla wielu, a na pewno dla rodziców.

No to teraz poczekajmy, aż koszulki, kubki, tapety na komórkę i innego rodzaju śmieci – stylizowane na gadżety Warsaw Whore zaleją naszą przestrzeń publiczną. I pomyśleć, że to wszystko jest oparte na niedoścignionych wzorcach, a nawet za pewne licencji od Wielkiego Brata zza wielkiej wody…


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 3

 • Wszystko upada.
  Pamiętam, jak upadało Imperium Rzymskie – towarzyszyła temu rozwiązłość.
  Nie idźmy ta drogą!

 • Już aktor Nowicki powiedział, nie pamiętam 1-2-3 lata wstecz, że jak chodzi o kulturę to niestety „Nastały mroczne czasy,braci Mroczków”, a ja się z tym zgadzam.

 • Polska nie jest pierwsza, anni ostatnia, ale nie załamywałbym rąk. W Kanadzie ten proces zauważył sporo lat temu wybitny kanadyjski pisarz John Robert Colombo pisząc: „Kanada mogłaby się cieszyć brytyjskim rządem, francuską kulturą i amerykańskim „know-how”, a skończyła na francuskim rządzie, brytyjskim „know-how” i amerykańskiej kulturze”.

  Polska jest w dobrym towarzystwie. Lepsze to, niż rosyjska kleptokracja i pijaństwo na umór, czego rezultatem jest podad 10-letnia różnica średniej długości życia mężczyzn (62 do 64 lat według różnych źródeł) i kobiet (73 do 75 lat według tych samych, rosyjskich rządowych źródeł).

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Other News

 • Kultura Rodzinna wieża Babel

  Rodzinna wieża Babel

  Stojąc na samym szczycie Uważnie przypatruje się światu A szczególnie moim bliskim   I   Nie mogę spokojnie patrzeć Jak każdy z nich Codziennie walczy z osobistymi   Demonami   Z własnej woli skazując Się na morderczą samotność Nie ufając już nikomu   Uparcie   Żyjąc na krawędzi pomiędzy Mroczną jawą a rzeczywistością Krocząc drogą wyalienowanego skazańca   Trzymając się okruchów nadziei, że jeszcze wszystko można naprawić…

  Czytaj więcej →
 • Polityka Rosja może zacząć się bronić przed dalszą agresją, co wtedy zrobimy?

  Rosja może zacząć się bronić przed dalszą agresją, co wtedy zrobimy?

  Sytuacja, w której w wyniku podejrzenia teatralnego sprowokowania kolejnych dramatycznych wydarzeń na Ukrainie ma dojść do zaostrzenia polityki nienawiści i sankcji wobec Federacji Rosyjskiej jest niebezpieczna i szkodliwa. Ukraina robi wszystko od początku konfliktu, który sama wywołała, żeby wciągnąć do niego Federację Rosyjską. Kolejne ofiary – selektywnie pokazywane w zachodnich telewizorach, to tylko i wyłącznie jedne przypadki z wielu, będące obrazami tek okrutnej wojny, za którą w pełni i bezwzględnie ponosi odpowiedzialność nowa władza w Kijowie z panem prezydentem Petro […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Wszelkie głosy nawołujące do oszczędzania na obronności to głosy szkodliwe i złe

  Wszelkie głosy nawołujące do oszczędzania na obronności to głosy szkodliwe i złe

  Wszelkie głosy nawołujące w dzisiejszej sytuacji Polski do oszczędzania na obronności to głosy szkodliwe i złe, głównie z tego powodu ponieważ nie mamy alternatywy innej niż własna siła, a jej szczupłość i niedoskonałość, której miernikiem jest spodziewana rzekomo krótka obrona, czy też niemożność jej przeprowadzenia, nie może być argumentem za zrezygnowaniem z poprawy sytuacji. Proszę się zastanowić, czy jeżeli mielibyście państwo chore dziecko – innej płci niż chcieliście, nieuzdolnione tak jak byście marzyli, żeby przelać pasję na syna lub córkę, […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Jest taki kraj gdzie więźniów skazuje się do niewolniczej pracy

  Jest taki kraj gdzie więźniów skazuje się do niewolniczej pracy

  Jest taki kraj, gdzie więźniów skazuje się do niewolniczej pracy na podstawie decyzji mundurowego powołanego do ich pilnowania. Zgadnijcie państwo – czy to tzw. Państwo Islamskie? Może nasza ulubiona Białoruś? Czy też „piekło na ziemi”, czyli Rosja? Nie, to nie jest żadne z tych państw lub organizacji! Podpowiemy – to w kraju należącym do Unii Europejskiej i NATO. Szczegóły przemilczmy, bo wstyd. Chociaż dlaczego wstyd? Czego się dziwimy jak ostatni naiwni idioci? Przecież w tymże kraju – służby specjalne pewnego […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Najlepszym kandydatem PSL na Prezydenta RP byłby Władysław Kosiniak-Kamysz

  Najlepszym kandydatem PSL na Prezydenta RP byłby Władysław Kosiniak-Kamysz

  Polskie Stronnictwo Ludowe zrobi olbrzymi błąd, jeżeli nie wystawi kandydata w wyborach na Prezydenta RP. Liczą się tylko obecni, co to za środowisko, że nie byłoby w stanie wystawić kandydata na najwyższy urząd w kraju? W czym rolnicy są gorsi od innych klas społecznych, że nie mogą wystawić swojego reprezentanta? Wybory prezydenckie to znakomita platforma promocji i komunikowania się środowisk politycznych ze społeczeństwem. Niestety mają one głównie wizerunkowy charakter, merytoryki jest w nich bardzo mało z zasady, – co już […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Trzeba się przygotować na stany nadzwyczajne

  Trzeba się przygotować na stany nadzwyczajne

  Niestety w naszym państwie nie prowadzi się żadnych realnych przygotowań do wojny, nie ma czegoś takiego jak zapasy na czas „W”, nie szkoli się ludzi z postępowania w stanie zagrożenia, społeczeństwo nie jest przygotowane na racjonowanie czegokolwiek, brak wody może wywołać panikę i epidemię – lista zagrożeń, ze względu na niedomaganie Obrony Cywilnej jest bardzo długa. Trzeba się przygotować na stany nadzwyczajne. Dlatego – ponieważ w czasie „W”, państwo musi jakoś funkcjonować – należy się spodziewać, że „z klucza” dojdzie […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Wywołano atmosferę pozornego rozważania w sprawie wysłania wojska na Ukrainę

  Wywołano atmosferę pozornego rozważania w sprawie wysłania wojska na Ukrainę

  To, że znaczna część dziennikarzy mediów w Polsce (uwaga – nie wszyscy, ale znaczna część), to hieny, nie mające pojęcia w ogóle o rzeczywistości, często pozbawione nawet elementarnego zrozumienia dla kwestii dobrego smaku lub zasadności i logiki – to wiadomo od dawna. Podobnie wiadomo, że w mediach – a ściślej w znacznej części z nich swoje maski maczają nazwijmy to instytucje „innego typu” i to nie koniecznie mające białego orzełka w swoim herbie służbowym. Jednakże nawet biorąc poprawkę na te […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Hipokryzja Zachodu w niesprawiedliwej ocenie Rosji przekracza granice tolerancji

  Hipokryzja Zachodu w niesprawiedliwej ocenie Rosji przekracza granice tolerancji

  Są pewne sprawy w stosunkach międzynarodowych, których tolerować się już nie da. Jeżeli żyjemy w liberalnej demokracji, funkcjonującej w paradygmacie wolności – nie możemy się zgodzić na to, żeby wolność była pustosłowiem, zwykłym wybrykiem maszyn do pisania lub drukarek powielających to słowo na kartkach pustego papieru w różnych permutacjach. Wolność oznacza prawo do wolnej, czyli nie manipulowanej informacji. Niestety z tym mamy na Zachodzie olbrzymi problem, w tym w szczególności w Polsce – jeżeli chodzi o jeden kraj – o […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Górnicy nie odpuszczają, czy ktoś im źle doradza?

  Górnicy nie odpuszczają, czy ktoś im źle doradza?

  Górnicy nie odpuszczają, tym razem z prywatnej spółki węglowej, ale mimo wszystko to się liczy, że znowu jest protest, znowu są żądania, znowu jest groźba strajku. Tym razem adresatem roszczeń jest zarząd jednej ze spółek, jednakże to wcale nie oznacza, że rządowi się nie dostanie po głowie. Przy czym trzeba rozważyć problem celowego sprowokowania górników poprzez zwolnienie ich liderów związkowych, żeby następnie zohydzić ich protest – jako branży, całemu społeczeństwu, które jest informowane o tym, że szczodrze dofinansowuje cały sektor […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Wilkiem do lasu XXXIX

  Wilkiem do lasu XXXIX

  Niepogoda Niby zima, a jednak nie zima. Bo co to za zima, skoro nie ma śniegu. Czasem owszem nawet popada, poprószy od niechcenia, ale po godzinie, dwóch i tak nie ma już po nim śladu. Nie brakuje za to deszczu. O, tego nie brakuje zdecydowanie. Pada niemal codziennie. Padać potrafi całymi dniami. Całymi nocami. A do tego jeszcze wiatr. Nieustany. Silny. Przenikliwy. Nieprzyjemny. Złośliwy. Dni, w których przebija się wytęsknione słonko choćby na kilka godzin, ba kilkadziesiąt marnych minut, są […]

  Czytaj więcej →