Warsaw Whore – ostateczny upadek kultury w wersji American way of life

20 października 2013 04:05 komentarzy: 3 Autor:  A • A • A

Dramat. W zasadzie na tym opisie powinniśmy zakończyć jakiekolwiek podsumowanie nowego fenomenu kulturowego, który przywędrował do nas zza wielkiej wody jako przeszczep obecnej w Polsce od lat telewizji robiącej ludziom gnojówkę z kory mózgowej. Tym razem jednak skala szokującego dramatu przekracza możliwości percepcyjne zdroworozsądkowo myślącej części społeczeństwa, w zasadzie poza tym że chodzi o pajacowanie i robienie z siebie celebrytów to nie wiadomo o co chodzi.

Przede wszystkim liczy się forma, opakowanie i sposób wyrażania się – ciałem, gestami, ubiorem, fryzurą, ewentualnie odrobinę słowami. Tu się kończy cywilizacja, tutaj zaczyna się kreowanie i afirmowanie wzorców postaw nowego typu – nie mających żadnej społecznej ani prywatnej wartości – promocja pustki i próżni, ocierająca się o afirmację alkoholizmu, wolnej miłości, metroseksualizmu i pełnego braku myślenia o tym co będzie jutro. Liczy się „impreza”, która trwa, wszystko inne nie ma znaczenia.

Swoją drogą to trzeba mieć bardzo dużo tupetu, żeby w sposób tak nachalny jak w programach typu Warsaw Whore lansować pustkę, nicość i bylejakość. Przecież świat i nasza cywilizacja musi opierać się na jakichś minimalnych wartościach, nie może to być wyśmiewanie sztucznie afirmowanych celebrytów, albowiem do tego w sumie sprowadza się sama idea tego typu propagandy realizowanej nie wiadomo na czyją rzecz.

Jest zrozumiałym, że American way of life rządzi się swoimi prawami i musimy nieco blichtru i pop-kultury dopuścić do naszej przestrzeni, jednakże gdzieś musi być granica – jakiś filtr kulturowy nie pozwalający na promowanie pustki i wzorców kulturowych afirmujących postawy rozkładające życie młodych ludzi – czyniące ich bezużytecznymi biorcami i konsumentami – oczywiście bez dochodów i możliwości kreatywnego zarabiania. No chyba, że imprezowanie i okoliczności z takim trybem życia związane uznajemy za sposób zarobkowania, jednakże to wymaga jeszcze utraty szacunku do samego siebie, albo przynajmniej dużego marginesu odporności na szlam i kicz.

Z drugiej jednak strony tego typu przedsięwzięcia jak soczewki skupiają jedne z najsłabszych elementów naszej kultury i bylejakości wzorców odniesienia w naszym społeczeństwie. Czy my naprawdę upadliśmy tak nisko? Czy marzeniem przeciętnej polskiej 20-latki jest wypinanie się na imprezach, gdzie wlewa w siebie olbrzymie ilości alkoholu? Zresztą jeżeli młodzi ludzie do takiego poziomu głupoty są w stanie sami się przyznać dla sławy – to aż strach pomyśleć co mogą tak naprawdę robić w realu? Nie ukrywajmy przed sobą oczywistych faktów – zawsze rzeczywistość jest ciekawsza niż to sobie wyobrażamy.

Obserwując tych młodych ludzi – nie można mieć do nich pretensji o to, że są tacy jacy są, ale należy się zastanowić co spowodowało, że takie wzorce jakie lansują uważają za wartościowe i warte pokazania. Można zapytać o to kto i jak ich wychował, rolę szkoły, poszczególnych lekcji? Rodzinę? Chociaż to wiadomo zawsze jest sprawa bardzo delikatna. W każdym bądź razie jak to się stało że grupa młodych ludzi mających całe życie przed sobą – wybrała taką, a nie inną formułę przedstawienia się w naszej rzeczywistości?

O szkodliwości wzorców można rozważać i debatować w nieskończoność. Jednakże to tutaj to nie jest przypadek, to ma reżysera, producentów, kierowników produkcji – scenarzystów itd. Cała produkcja telewizyjna nastawiona na wykreowanie nowego produktu medialnego jakim ma być Warsaw Whore – ma tylko jeden cel – zarobić pieniądze, dlatego wszystko jest bardzo sprytne i wyrafinowane, dostosowane do potrzeb targetowanych odbiorców, którzy nawet jak będą wyśmiewać nowych celebrytów, to w swojej świadomości pozostawią sobie nowe wyświetlane w telewizji wzorce.

Warsaw Whore to dowód na ostateczny upadek kultury, przynajmniej tej tworzonej przez ludzi – cała nadzieja jest jeszcze w maszynach, komputer można nauczyć malować, komponować, być może przyszłość rozwoju cywilizacji człowieka należy do maszyn? No bo na pewno nie może należeć do ludzi, którzy za swój cel uważają lansowanie się poprzez wyrażanie pustki.

Docelowo trzeba pomyśleć o uprawnieniach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, uprawniającej do jakiejś formuły systemowej cenzury, mającej na celu poprzez system przymusowych oznaczeń – informować widzów z czym mają do czynienia. Każdy program telewizyjny w polskich mediach powinien być w jakiś sposób oznaczany, nie tylko czerwonym symbolem oznaczającym treści drastyczne lub dla dorosłych, ale przede wszystkim jakimś stylizowanym symbolem głupoty oznaczającym marnowanie czasu w trakcie oglądania programu. Byłoby to bardzo przydatne dla wielu, a na pewno dla rodziców.

No to teraz poczekajmy, aż koszulki, kubki, tapety na komórkę i innego rodzaju śmieci – stylizowane na gadżety Warsaw Whore zaleją naszą przestrzeń publiczną. I pomyśleć, że to wszystko jest oparte na niedoścignionych wzorcach, a nawet za pewne licencji od Wielkiego Brata zza wielkiej wody…


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 3

 • Wszystko upada.
  Pamiętam, jak upadało Imperium Rzymskie – towarzyszyła temu rozwiązłość.
  Nie idźmy ta drogą!

 • Już aktor Nowicki powiedział, nie pamiętam 1-2-3 lata wstecz, że jak chodzi o kulturę to niestety „Nastały mroczne czasy,braci Mroczków”, a ja się z tym zgadzam.

 • Polska nie jest pierwsza, anni ostatnia, ale nie załamywałbym rąk. W Kanadzie ten proces zauważył sporo lat temu wybitny kanadyjski pisarz John Robert Colombo pisząc: „Kanada mogłaby się cieszyć brytyjskim rządem, francuską kulturą i amerykańskim „know-how”, a skończyła na francuskim rządzie, brytyjskim „know-how” i amerykańskiej kulturze”.

  Polska jest w dobrym towarzystwie. Lepsze to, niż rosyjska kleptokracja i pijaństwo na umór, czego rezultatem jest podad 10-letnia różnica średniej długości życia mężczyzn (62 do 64 lat według różnych źródeł) i kobiet (73 do 75 lat według tych samych, rosyjskich rządowych źródeł).

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Other News

 • Polityka Pozew Grzegorza Napieralskiego o ustalenie nieważności lub nieistnienia uchwały

  Pozew Grzegorza Napieralskiego o ustalenie nieważności lub nieistnienia uchwały

  Pozew pana Grzegorza Napieralskiego o ustalenie nieważności lub nieistnienia uchwały, złożony do sądu przeciwko SLD, to wspaniała szansa dla państwa polskiego na udowodnienie w praktyce działania systemu praworządności. Z taką sytuacją dotychczas nie mieliśmy do czynienia, w tym w szczególności w przypadku istotnych działaczy partyjnych, sprzeciwiających się zawieszeniu ich przez rządzących w partii. Pan Grzegorz Napieralski swoim sprzeciwem w sposób niesłychanie celny, trafił dokładnie w samo sedno wszechwładzy władz zwierzchnich partii. Pozew Grzegorza Napieralskiego o ustalenie nieważności lub nieistnienia uchwały […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Kwestia wartości jako zasłony dla systemu represji

  Kwestia wartości jako zasłony dla systemu represji

  Nie można się dłużej oszukiwać, nie ma możliwości zbudować państwa, bez społeczeństwa opartego na wspólnych wartościach. Ludzi może różnić wszystko – jak religia, pochodzenie etniczne, światopogląd, obyczaje, jednakże pewne kluczowe wartości muszą być wspólne, bez tego nie da się bowiem zbudować państwa prawa i systemu bez represji, przemocy lub oszukiwania klas niższych, przez warstwy rządzące. Idealnym przykładem państwa, które opiera się na przymusie i przemocy są Stany Zjednoczone, tam społeczeństwo wieloetniczne poniosło właśnie po raz kolejny porażkę w Ferguson. Jednakże […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Ile Polska musi wydać i na co, żeby się obronić?

  Ile Polska musi wydać i na co, żeby się obronić?

  Coraz więcej osób zadaje pytania dotyczące kwestii finansowych w zakresie obronności. Nie jest tajemnicą, że nasz kraj planuje wydać w najbliższym okresie bardzo duże pieniądze na nowoczesne uzbrojenie w stosunkowo dużej ilości. To bardzo dobrze, te plany rządu należy popierać, jedynie należy je lekko krytykować za rozwlekłość w czasie, jednakże kierunek i sam zamiar są bardzo dobre i rządowi jak również panu prezydentowi Komorowskiemu należy się uznanie za wrażliwość na sprawy obronności. To bardzo ważne dla naszego państwa, żeby mieć […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Pacyfizm Janusza Palikota jest silnie groteskowy i przejaskrawiony

  Pacyfizm Janusza Palikota jest silnie groteskowy i przejaskrawiony

  Pacyfizm demonstrowany przez pana Janusza Palikota jest silnie groteskowy i przejaskrawiony, ale co trzeba przyznać, nie jest pozbawiony pewnych podstaw. W tym znaczeniu, że nie można nie uznać prezentowanej retoryki, jedynie nie można się zgodzić z wnioskami. Co do źródeł naszej słabości i jej faktu obiektywnego pan Palikot ma rację. Jednakże myli się we wnioskach, albowiem kultura i tradycja nas nie obronią już. Nie ma religii jako silnego spoiwa, dzisiaj bycie Polakiem można łatwo zamienić na „mop” w Londynie, ludzie […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Ile dzieci trzeba zgwałcić żeby mieć w tym kraju proces?

  Ile dzieci trzeba zgwałcić żeby mieć w tym kraju proces?

  Czasami dzieją się takie rzeczy, których moralnie nie da się w żaden sposób zrozumieć. Pół biedy, jeżeli za głupotę lub zło odpowiadają zwykli ludzie, w zasadzie przyzwyczailiśmy się do skandali i marnotrawstwa urządzanego przez polityków, jednakże zawsze wszyscy rozsądni ludzie pokładali ostatnią doczesną nadzieję w sądownictwie. Pokładali. Niestety do przedwczoraj. Nie da się bowiem w żaden sposób zrozumieć decyzji jednego z sądów w sprawie pedofila z koloratką na szyi, którego skazano na karę, którą sam sobie zaproponował – bez procesu! […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Prawo Zemsty

  Prawo Zemsty

    Myślałam, że potrafię Wybaczać, lecz niestety Przez lata wykiełkowało We mnie ziarno Niepohamowanej, brutalnej, krwawej Zemsty Odwetu Za doznane cierpienia Ból, poniżenia, strach Krzywdy, straty, szkody Absolutne zbezczeszczenie ciała   Sprawiedliwość   Wymierzę   Nie dziś, jutro… Ale w końcu Znajdę w sobie Wystarczająco dużo siły   Aby moi oprawcy śnili o mnie w najczarniejszych koszmarach…

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Jedynym powodem dla którego można głosować na jedynie słusznego jest Euro

  Jedynym powodem dla którego można głosować na jedynie słusznego jest Euro

  Jedynym powodem dla którego, będąc człowiekiem myślącym można głosować na jedynie słusznego kandydata jest kwestia Euro. Gdyby oczywiście czcigodny kandydat tą kwestię postawił jasno i wyraźnie przed wszystkimi, jako wyzwanie na swoją prezydenturę. Może bowiem być rzeczywiście tak, że tylko kwestie wyraziste i jednoznaczne są w stanie przekonać Polaków do oddania głosu, wówczas warto jest zaryzykować. Podział kandydatów wzdłuż osi wyznaczonej przez Euro to prawdopodobnie najlepszy z możliwych podziałów, jakie mogłyby się nam przydarzyć. Widocznie ktoś w otoczeniu jedynie słusznego […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec stycznia 2015 to prawie 791 mld zł

  Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec stycznia 2015 to prawie 791 mld zł

  Ministerstwo Finansów opublikowało 20 marca 2015 roku najnowszy Biuletyn miesięczny, przedstawiający Zadłużenie Skarbu Państwa na 1/2015. To niesłychanie ważne źródło informacji znajdziecie państwo w pliku PDF [tutaj] – warto przeczytać. Biuletyn zawiera szereg niesłychanie ciekawych tabel i wykresów, pokazujących nasze zadłużenie w różnym ujęciu. Znajdujemy tam m.in. Zadłużenie Skarbu Państwa wg. kryterium miejsca emisji, w układzie podmiotowym, informacje o zadłużeniu krajowym w układzie podmiotowym, wobec inwestorów zagranicznych i inne. Czytając to źródło dowiemy się ile Skarb Państwa jest dłużny i […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Pan Kasandra z pewnej byłej brytyjskiej kolonii ma rację, ale…

  Pan Kasandra z pewnej byłej brytyjskiej kolonii ma rację, ale…

  Znowu uaktywnił się pewien niesłychanie doświadczony i przenikliwy doradca i analityk polityczny, osoba o niekwestionowanym autorytecie zarówno w kraju jak i w swojej drugiej – właściwszej ojczyźnie. W jednej z najnowszych wypowiedzi pan, którego możemy z czystej sympatii i zarazem dla podkreślenia wagi jego słów nazwać „panem Kasandrą”, mówi wprost o zagrożeniu grożącym Polsce ze strony Rosji, jak również pięknie doprecyzowuje możliwe działanie art. 5 Traktatu w praktyce! W zasadzie za te słowa powinniśmy być dozgonnie wdzięczni temu panu, albowiem […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Co lub kto daje Zachodowi prawo pouczania innych?

  Co lub kto daje Zachodowi prawo pouczania innych?

  Czas najwyższy, żeby Zachód zastanowił się co lub kto – jakiego rodzaju przewaga, mądrość lub cecha daje mu prawo do ciągłego pouczania innych? Problem jest poważny, albowiem dotyczy samej istoty zachodniego przekazu informacyjnego. To amerykanie wymyślili „wolność”, jako motyw przewodni swojego imperializmu. Z wielką skutecznością posługują się retoryką wolności i demokracji pod każdą szerokością geograficzną w zasadzie od czasu, kiedy skończyli ostatnią wojnę z Hiszpanią, w której „rabowali zrabowane”, czyli nieśli wolność zgodnie z ich na nowo uformowanym przekazem, tak […]

  Czytaj więcej →