Warsaw Whore – ostateczny upadek kultury w wersji American way of life

20 października 2013 04:05 komentarzy: 3 Autor:  A • A • A

Dramat. W zasadzie na tym opisie powinniśmy zakończyć jakiekolwiek podsumowanie nowego fenomenu kulturowego, który przywędrował do nas zza wielkiej wody jako przeszczep obecnej w Polsce od lat telewizji robiącej ludziom gnojówkę z kory mózgowej. Tym razem jednak skala szokującego dramatu przekracza możliwości percepcyjne zdroworozsądkowo myślącej części społeczeństwa, w zasadzie poza tym że chodzi o pajacowanie i robienie z siebie celebrytów to nie wiadomo o co chodzi.

Przede wszystkim liczy się forma, opakowanie i sposób wyrażania się – ciałem, gestami, ubiorem, fryzurą, ewentualnie odrobinę słowami. Tu się kończy cywilizacja, tutaj zaczyna się kreowanie i afirmowanie wzorców postaw nowego typu – nie mających żadnej społecznej ani prywatnej wartości – promocja pustki i próżni, ocierająca się o afirmację alkoholizmu, wolnej miłości, metroseksualizmu i pełnego braku myślenia o tym co będzie jutro. Liczy się „impreza”, która trwa, wszystko inne nie ma znaczenia.

Swoją drogą to trzeba mieć bardzo dużo tupetu, żeby w sposób tak nachalny jak w programach typu Warsaw Whore lansować pustkę, nicość i bylejakość. Przecież świat i nasza cywilizacja musi opierać się na jakichś minimalnych wartościach, nie może to być wyśmiewanie sztucznie afirmowanych celebrytów, albowiem do tego w sumie sprowadza się sama idea tego typu propagandy realizowanej nie wiadomo na czyją rzecz.

Jest zrozumiałym, że American way of life rządzi się swoimi prawami i musimy nieco blichtru i pop-kultury dopuścić do naszej przestrzeni, jednakże gdzieś musi być granica – jakiś filtr kulturowy nie pozwalający na promowanie pustki i wzorców kulturowych afirmujących postawy rozkładające życie młodych ludzi – czyniące ich bezużytecznymi biorcami i konsumentami – oczywiście bez dochodów i możliwości kreatywnego zarabiania. No chyba, że imprezowanie i okoliczności z takim trybem życia związane uznajemy za sposób zarobkowania, jednakże to wymaga jeszcze utraty szacunku do samego siebie, albo przynajmniej dużego marginesu odporności na szlam i kicz.

Z drugiej jednak strony tego typu przedsięwzięcia jak soczewki skupiają jedne z najsłabszych elementów naszej kultury i bylejakości wzorców odniesienia w naszym społeczeństwie. Czy my naprawdę upadliśmy tak nisko? Czy marzeniem przeciętnej polskiej 20-latki jest wypinanie się na imprezach, gdzie wlewa w siebie olbrzymie ilości alkoholu? Zresztą jeżeli młodzi ludzie do takiego poziomu głupoty są w stanie sami się przyznać dla sławy – to aż strach pomyśleć co mogą tak naprawdę robić w realu? Nie ukrywajmy przed sobą oczywistych faktów – zawsze rzeczywistość jest ciekawsza niż to sobie wyobrażamy.

Obserwując tych młodych ludzi – nie można mieć do nich pretensji o to, że są tacy jacy są, ale należy się zastanowić co spowodowało, że takie wzorce jakie lansują uważają za wartościowe i warte pokazania. Można zapytać o to kto i jak ich wychował, rolę szkoły, poszczególnych lekcji? Rodzinę? Chociaż to wiadomo zawsze jest sprawa bardzo delikatna. W każdym bądź razie jak to się stało że grupa młodych ludzi mających całe życie przed sobą – wybrała taką, a nie inną formułę przedstawienia się w naszej rzeczywistości?

O szkodliwości wzorców można rozważać i debatować w nieskończoność. Jednakże to tutaj to nie jest przypadek, to ma reżysera, producentów, kierowników produkcji – scenarzystów itd. Cała produkcja telewizyjna nastawiona na wykreowanie nowego produktu medialnego jakim ma być Warsaw Whore – ma tylko jeden cel – zarobić pieniądze, dlatego wszystko jest bardzo sprytne i wyrafinowane, dostosowane do potrzeb targetowanych odbiorców, którzy nawet jak będą wyśmiewać nowych celebrytów, to w swojej świadomości pozostawią sobie nowe wyświetlane w telewizji wzorce.

Warsaw Whore to dowód na ostateczny upadek kultury, przynajmniej tej tworzonej przez ludzi – cała nadzieja jest jeszcze w maszynach, komputer można nauczyć malować, komponować, być może przyszłość rozwoju cywilizacji człowieka należy do maszyn? No bo na pewno nie może należeć do ludzi, którzy za swój cel uważają lansowanie się poprzez wyrażanie pustki.

Docelowo trzeba pomyśleć o uprawnieniach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, uprawniającej do jakiejś formuły systemowej cenzury, mającej na celu poprzez system przymusowych oznaczeń – informować widzów z czym mają do czynienia. Każdy program telewizyjny w polskich mediach powinien być w jakiś sposób oznaczany, nie tylko czerwonym symbolem oznaczającym treści drastyczne lub dla dorosłych, ale przede wszystkim jakimś stylizowanym symbolem głupoty oznaczającym marnowanie czasu w trakcie oglądania programu. Byłoby to bardzo przydatne dla wielu, a na pewno dla rodziców.

No to teraz poczekajmy, aż koszulki, kubki, tapety na komórkę i innego rodzaju śmieci – stylizowane na gadżety Warsaw Whore zaleją naszą przestrzeń publiczną. I pomyśleć, że to wszystko jest oparte na niedoścignionych wzorcach, a nawet za pewne licencji od Wielkiego Brata zza wielkiej wody…


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 3

 • Wszystko upada.
  Pamiętam, jak upadało Imperium Rzymskie – towarzyszyła temu rozwiązłość.
  Nie idźmy ta drogą!

 • Już aktor Nowicki powiedział, nie pamiętam 1-2-3 lata wstecz, że jak chodzi o kulturę to niestety „Nastały mroczne czasy,braci Mroczków”, a ja się z tym zgadzam.

 • Polska nie jest pierwsza, anni ostatnia, ale nie załamywałbym rąk. W Kanadzie ten proces zauważył sporo lat temu wybitny kanadyjski pisarz John Robert Colombo pisząc: „Kanada mogłaby się cieszyć brytyjskim rządem, francuską kulturą i amerykańskim „know-how”, a skończyła na francuskim rządzie, brytyjskim „know-how” i amerykańskiej kulturze”.

  Polska jest w dobrym towarzystwie. Lepsze to, niż rosyjska kleptokracja i pijaństwo na umór, czego rezultatem jest podad 10-letnia różnica średniej długości życia mężczyzn (62 do 64 lat według różnych źródeł) i kobiet (73 do 75 lat według tych samych, rosyjskich rządowych źródeł).

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Other News

 • Kultura Cena miłości

  Cena miłości

  Obawiam się Twoich powrotów Momentu kiedy otwierasz drzwi I przechodzisz przez próg Swojego królestwa Wtedy Przestaje się śmiać, cieszyć, oddychać Z walącym sercem Zastygam w bezruchu Uczepiona klamki Pragnę stać się niewidzialną Chcę uniknąć nieuniknionego Zniknąć Ze spuszczoną głową Staram się schodzić Ci z drogi Modląc się abyś dzisiaj Miał lepszy humor Żebyś nie był pijany Żebyś wciąż nie krzyczał Żebyś nie bił Zabrałeś mi wszystko Dumę, godność, szacunek do samej siebie Pozostawiając jedynie przezroczysty cień Dziewczyny, którą kiedyś byłam […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka O priorytetach dyplomacji ministra Grzegorza Schetyny

  O priorytetach dyplomacji ministra Grzegorza Schetyny

  Szef polskiej dyplomacji pan Grzegorz Schetyna, wygłosił w Sejmie Informację Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2015 roku z dnia 23 kwietnia 2015r. Tekst wystąpienia pana ministra oraz nagranie wideo ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny w Sejmie z dnia 23 kwietnia 2015r., [tutaj]. Generalnie nie ma potrzeby komentować tego stanowiska pana ministra, albowiem jest ono znane od początków jego urzędowania, chociaż z przyjemnością można odnotować generalnie przenikający z jego słów – stan zaskoczenia sytuacją, którą pan minister […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Kwestia płacy minimalnej – dlaczego nie działa dialog trójstronny?

  Kwestia płacy minimalnej – dlaczego nie działa dialog trójstronny?

  Jednym z najgorszych dziedzictw epoki pana Donalda Tuska jest zaniechanie działania Komisji Trójstronnej. Jest to grzech systemowy, który jest zbrodnią na kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Nie da się zrozumieć obiektywnych powodów, dla których rząd w Polsce zdecydował się na przerwanie rozmów z przedstawicielami pracodawców i pracowników, jakkolwiek niekomfortowe, by one nie były. Zawsze istotą demokracji jest dialog, jeżeli w tak niesłychanie ważnym miejscu realnego kształtowania relacji wewnątrz systemowych w Polsce jak właśnie w Komisji Trójstronnej nie możemy się porozumieć, to znaczy […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Główny kontrkandydat innym nurtem?

  Główny kontrkandydat innym nurtem?

  Stało się, jeden z kandydatów na funkcję prezydenta RP, drugi w sondażach wyborczych – zabrał głos merytorycznie w kontekście kompleksowej oceny polskiej polityki zagranicznej. Niestety, to bardzo smutne, ale ten pan – niestety jest to pan Andrzej Duda zupełnie się myli, można nawet powiedzieć, że myli się bardziej niż obecnie rządzący. Główne tezy jego wypowiedzi są na jego stronie internetowej [tutaj]. Najbardziej istotne z ciekawego przemówienia są te słowa: „Polska nie może uprawiać polityki płynięcia w głównym nurcie, musi natomiast […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Wilkiem do lasu XLV

  Wilkiem do lasu XLV

  Przebłysk słońca Zrobiło się całkiem znośnie, przynajmniej jak na ostatnie dni. I nawet nieco się wypogodziło. Rozchmurzyło. Chwilami słońcu udawało przebić się przez zasłonę zazdrosnych chmur. Świetna okazja, by wyrwać się z domu. Szybka decyzja. Wrzucam w plecak oba aparaty, ubrałem ciepło – i w drogę. Jeszcze tylko ostatni rzut okiem na miejsce, do którego się wybieram. Idę na tramwaj. Zamierzam podjechać kawałek, by nie marnować czasu, którego wciąż niewiele o tej porze roku. Dni są nadal jeszcze krótkie i […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Zrzucanie pieniędzy z helikopterów, luzowanie ilościowe a wsparcie socjalne

  Zrzucanie pieniędzy z helikopterów, luzowanie ilościowe a wsparcie socjalne

  Nie upłynęło wiele czasu, od kiedy wielcy ekonomiści postulowali jako receptę na kryzys – zupełnie poważnie – zrzucanie pieniędzy z helikopterów. Pomysł sam w sobie był bardzo ciekawy, chodziło po prostu o pobudzenie w gospodarce oddolnych procesów popytu, które zadziałałyby jako mnożnik, przyczyniając się do napędzenia całej gospodarki. Mniej więcej do tego samego – w wielkim uproszczeniu – sprowadza się istota luzowania ilościowego, w którym adresatem luzowanej gotówki jest generalnie co do zasady sektor finansowy. Tenże otrzymując pieniądze od góry, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Celebrowanie celebrytyzmu przez politycznych celebrytów

  Celebrowanie celebrytyzmu przez politycznych celebrytów

  Narzekanie na biorących udział w wyborach prezydenckich to narzekanie na establishment polityczny w naszym kraju. Argumentacja, że dominująca większość kontrkandydatów, czy też wręcz wszyscy poza jedynie słusznym to substytuty, czy też kandydaci zastępczy jest w sensie politycznym uprawniona, jednakże jest to argumentacja na zasadzie narzekania, na to że woda jest mokra. Po pierwsze prawie nikt z establishmentu nie chciał na poważnie zagrozić jedynie słusznemu kandydatowi, a ci którzy chcieli to akurat bali się konfrontacji więc wystawili dobrze zapowiadającego się polityka, […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Każdy powinien mieć prawo do posiadania i noszenia broni

  Każdy powinien mieć prawo do posiadania i noszenia broni

  Każdy powinien mieć prawo do posiadania i noszenia broni, w zależności od potrzeb i skali zagrożenia powinna to być broń krótka, broń długa i broń maszynowa, jak również dla chętnych broń biała. Przy czym – broń długą i maszynową, należy nosić jawnie, tak żeby każdy widział, że się ją posiada, zwłaszcza w miejscu publicznym. Podstawowym powodem dla którego należy pozwolić społeczeństwu na posiadanie broni jest prawo do samoobrony rozumiane jako prawo do samoobrony przed kryminalistami, jak również prawo do samoobrony […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Hipokryzja mainstreamu dziennikarskiego w Polsce wylewa się na Michała Witkowskiego

  Hipokryzja mainstreamu dziennikarskiego w Polsce wylewa się na Michała Witkowskiego

  To przerażające z jakim krzykiem hipokryzja mainstreamu dziennikarskiego w Polsce, wylewa się na osobę pana Michała Witkowskiego. Ten wybitny pisarz o stosunkowo niekonwencjonalnym sposobie bycia rzekomo popełnił przestępstwo polegające na propagowaniu symboliki faszystowskiej. Przeprosił wszystkich, którzy mogli w ten sposób odczytać jego zachowanie w jednoznacznym, nie pozostawiającym żadnych wątpliwości oświadczeniu na własnej stronie internetowej [tutaj]. Jednakże, ta cała sytuacja pokazuje, że ciągle mamy w Polsce problem z wolnością słowa, a raczej swobodą wypowiedzi – niewerbalnej, w tym przypadku. Cóż bowiem […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Obronią nas „Caracale” i „Patrioty”

  Obronią nas „Caracale” i „Patrioty”

  Dziwaczność procedur przetargowych stosowanych w Polsce do zakupów uzbrojenia jest fenomenalna. Jeżeli nie chcemy spotkać się ze spontaniczną chęcią popełnienia samobójstwa o poranku w trasie pomiędzy toaletą a łazienką, to lepiej jest nie wchodzić w didaskalia, bo chociaż ptaszki ćwierkają w różnych parkach, że aż uszy bolą, to trzeba myśleć pozytywnie! Fenomenalna jest natomiast formuła, z negocjacji komercyjnych pomiędzy państwem a koncernami zbrojeniowymi, przeszliśmy na formułę negocjacji pomiędzy państwem a państwem, no i wygrało mocniejsze państwo, które zagwarantowało szybką dostawę […]

  Czytaj więcej →